Nieuwe Leidse Courant In februari huwelijk Beatrix? van prinses Amsterdam valt eer eer te beurt Papandreoe toch naar kroonraad Italianen: gletsjer was al in beweging Vrijheid is ons lange strijd wel waard GIVE A MAN A LUCKY Niet langer in de rij staan voor giro's 700 maal de aarde rond mS^RA „Sfeer op Cuba ontspannen' Commentaren Kustvaarder Texel (209 ton) gezonken TFoenadag 1 september 1963, 46sle jaargang CHRISTE4.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia ghabWaf» mijn hart in taghanapoetl" Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 DEN HAAG Februari volgend jaar zal, zo nemen ingewijden aan, de maand zyn waarin het huwelijk van kroonprinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg gesloten zal worden. Dit gebeurt in Amsterdam en niet in Den Haag, omdat daar de representatieve koninklijke gebouwen te klein zijn. Er worden namelijk bijzonder veel prominente gasten verwacht, naar verluidt niet minder dan bij de viering van het zilveren bruilofts feest van Koningin en Prins. Een woordvoerder van de R.V.D. heeft vanmorgen desgevraagd meege deeld, dat er nog geen beslissing is genomen over de datum van het huwe lijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Ook staat, volgens de RVD, nog niet vast, waar het huwelijk wordt gesloten en de wijze waarop. Als centraal punt van de feeste lijkheden zou het paleis op de Dam dat dan verbouwd zal zijn zeer ernstig in aanmerking komen, waar in diners kunnen worden aangericht voor 250 personen. De kerkelijke plechtigheid zou in de Westerkerk kunnen worden ge houden. want de befaamde Nieuwe Kerk naast het paleis op de Dam is wegens restauratie in febrauri niet beschikbaar. Het Amstel Hotel Albert Schweitzer ernstig ziek Volgens mededelingen uit Lainba- rene is dr. Albert Schweitzer ernstig ziek. Artsen, die aan het ziekenhuis van Schweitzer verbonden zijn, zeiden dat zijn toestand reden geeft tot grote ongerustheid. De 90-jarige was slechts nu en dan enkele ogenblikken bij be wustzijn. De artsen hopen, dat zijn grote vitaliteit hem er nog bovenop zal helpen. Schweitzers dochter, mevrouw Eckert Daurich, is bij haar vader. ATHENE De Griekse oud-pre mier Georges Papandreoe heeft be kendgemaakt. dat hij de vergadering van de kroonraad, die koning Con- stantijn voor vanavond heeft belegd, wél zal bijwonen. Hij herhaalde ech ter wat hij reeds eerder had gezegd, namelijk, dat hij bezwaar had tegen de aanwezigheid van Tsirimokos en Novas, die beiden het vertrouwen van het parlement niet hebben ge kregen. Van de kroonraad maken deel uit de oud-premiers en de partijleiders. De leider van de linkse EDA-partij is niet voor de vergadering uitgeno digd. De kroonraad neemt geen be slissingen, maar verschaft met name de koning een duidelijker inzicht in de huidge politieke situatie. De 77-jarige oud-premier Papan dreoe handhaaft nog steeds zijn op vatting. dat de enige oplossing is het houden van onmiddellijke verkie zingen. Hij wil. dat er een interim regering wordt benoemd, die binnen 45 dagen nieuwe verkiezingen voor bereidt. Papandreoe heeft nog steeds een meerderheid in het parlement Zolang hij deze houdt, kan hij de koning blijven dwartzitten. De koning vreès in het huidige onrus tige klimaat en de scherpe politieke ver houdingen het houden van verkiezingen. Ook vele politici, die Papandreoe steu nen, wensen geen dure verkiezingscam pagnes. Normaal zouden de verkiezingen in februari 1968 worden gehouden, de maand waarin Papandreoe vier jaar aan het bewind zou zijn geweest. zou weer de voornaamste gelegenheid zijn waar hoge gasten worden onder gebracht. Verwacht wordt dat de hoge gasten bijna een week in ons land zullen ver blijven. De eigenlijke feestelijkheden zullen drie dagen in beslag nemen en onder meer recepties, diners en een galabal omvatten. Zoals eerder is gemeld zou het huwe lijk van prinses Beatrix en do heer von Amsberg volgend voorjaar worden ge sloten. Dat de plechtigheid nu iets eer der is bepaald hangt samen met diverse factoren, hoofdzakelijk van technische Veel werk Nu de vakantie van de koninklijke familie is afgelopen, staat weer veel werk op het programma. Voor de heer von Amsberg zal dit het afwerken van een uitgebreid oriëntatieprogramma zijn, dat binnenkort begint en door zijn tijde lijke secretaris, mr. Van Schelle, is voor bereid Het behelst een reis naar de verschil lende provinciale hoofdsteden, waar o.m. kennis gemaakt kan worden met de plaatselijke en regionale overheden. Dit vormt nog maar de aanloop, want aan sluitend volgt een studie, en oriëntatie programma, dat de heer von Amsberg kris kras door ons land zal voeren. Maandag jarig Maandag a.s. is de verloofde van onze kroonprinses jarig. Dan zalom dat hij immers nog geen officiële sta- zijn titels en inkomen zijn geregeld, kan daar sprake van zijn. De heer von Amsberg zal zijn verjaardag op Soest- dijk vieren. Geen rijtoer Naar tenslotte wordt gemeld zal dit jaar op de derde dinsdag in septem ber geen rijtoer zijn in Den Haag. Wie van de Koninklijke familie in de Ridder zaal bij het uitspreken van de troonrede aanwezig zullen zijn. is nog niet bekend. Claus von Amsberg: vaarwel, Bonn BONN Vrijdag 3 september zal de heer Claus von Amsberg op het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn afscheid nemen van degenen met wie hij daar heeft samengewerkt. Prinses Beatrix zal daarbij niet aanwezig zijn. Geschenk Margriet DEN HAAG Het geschenk van de gemeente Leiden aan prinses Margriet wegens haar vertrek uit deze stad is wel wat vroeg geko men, maar natuurlijk wel in dank aanvaard, zo hoorde de RVD van morgen uit Soestdijk. Het geschenk een zilveren sigaren doos met het wapen van Leiden, is enigs, zins voorbarig geweest, omdat de Prinses baar studie nog niet heeft afgesloten: zij moet deze maand nog een tentamen doen en blijft vooralsnog in Leiden, aldus de R.V.D. De Prinses heeft in Leiden rechten gestudeerd. Zij heeft zich in algemene zin georiënteerd en js in bepaalde onderdelen van de rechtenstudie strafrecht en economie geëxamineerd. Koffer-moord Hoofdinspecteur met visitekaartje naar Parijs AMSTERDAM Hoofdinspecteur J. B. Schreur, chef van de recherche van het bureau Leidseplein, is gister avond, vergezeld van rechercheur J- Schlaghecke. onverwachts per trein naar Parijs vertrokken. Het vinden van een visitekaartje met een Franse naam en adres in Parijs, in de koffer waarin een week geleden het ver minkte lijk van een onbekende jonge man in Amsterdam werd gevonden- is de aanleiding voor een onderzoek aldaar. Ramp in Saas had voorkomen kunnen worden Premier Pham van Dong van N.-Vietnam SAIGON Premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam heeft gis teren in een toespraak ter gelegen' tus heeft, niet van officiële'zijde*wor-van het twintigjarige bestaan den gevlagd. Pas na zijn huwelijk, als van de republiek Noord-Vietnam ge- zegd, „dat het Vietnamese volk de gerechtvaardigde ongerustheid van velen kan begrijpen, die vrezen dat voortzetting van de oorlog slechts verwoestingen en lijden voor Viet nam zal betekenen. Er is echter niets kostbaarders dan vrijheid en onaf hankelijkheid. Het Vietnamese volk wil zich hiervoor alle offers getroos ten. Het is bereid vijf, tien of twin tig jaar te strijden om dit doel te be reiken". Volgens Pham van Dong is de enige anier om een wezenlijke en duur zame vrede te bereiken .,de Ameri kaanse agressie-oorlog in Zuid-Viet- nam te winnen". Hij zei. dat de Ame rikanen desnoods een nieuwe Kore aanse oorlog in Vietnam op touw kun nen zetten, doch dat deze hun slechts nieuwe nederlagen zal bezorgen". Sprekende over het gevaar dat het Vietnamese conflict op een wereldbrand uitloopt zei Pham van Dong: ..Natuurlijk zullen wij proberen dit gevaar te ver mijden. Het beste middel ervoor is een vastberaden strijd van het Vietnamese olk tegen het Amerikaanse imperialis me". De bijeenkomst, waarop de premier het woord voerde, werd onder meer bij gewoond door president Ho Tsji Minh de eerste secretaris van de commu nistische partij, Le Doean. DEN HAAG Voor rekeninghou ders bij de postcheque- en girodienst zullen nog dit jaar aanzienlijke ver eenvoudigingen en verbeteringen •orden ingevoerd. Er komen nieuwe cheques in omloop waarvan men o.m. verwacht, dat de lange rijen wachtenden bij de loketten „Uit betaling" op de postkantoren zullen verdwijnen. Reeds vóór half september zullen op, een nieuw model afrekeningsstaat bijl overschrijvingen behalve de rekening nummers van begunstigden ook hun na men worden vermeld. Op die maniei ontstaat een vrijwel compleet giro-kas boek. De nieuwe afrekeningsstaatjes zijn veel overzichtelijker dan de oude. ook al doordat het tegoed onder een rood kopje wordt vermeld. Voorts heeft ieder afrekeningsblad een nummer en een volgnummer terwijl ook het aantal bij- en afschrijvingen alsmede het totaal bedrag ervan worden vermeld. Rekeninghouders kunnen nu voortaan een gewone opdrachtkaart als cheque tot 000 2gulden gebruiken. Daartoe moe ten zU het woord cheque op de plaats van het rekeningnummer schrijven en volledig naam en adres van de begun stigde vermelden. Deze opdracht wordt normaal aan de postcheque- i dienst gezonden, die de kaart bepaalde rode opdruk voorziet en naar de begunstigde stuurt. Deze kaart kan zonder formaliteit aan ieder postkantoor geïnd worden. Het op zoeken van adviesjes en het ritueel van plakken en stempelen vervalt. De uitbe taling gaat dus veel sneller terwijl bo vendien de verplichting vervalt om de cheque aan een van te voren bepaald postkantoor laat innen. Nederlandse bevolking in een jaar tijds zevenhonderd maal de aarde rond ex extra E^®ERA ■SÖ®RA motorooJ ra ra extra extra bescherming Ball en asser Ook de Amerikaanse onder-minister in buitenlandse zaken. Ball en presi dent Nasser van Egypte hebben zich gis- intensief met het Vietnamese con flict bezig gehouden. Ball sprak ander uur met president De Gaulle van Frankrijk en Nasser had in Moskou een onderhoud met enkele Russische leiders, onder wie president Mikojan. Onder minister Ball wilde na zijn gesprek met de Gaulle geen mededelingen doen aan de pers. Hij volstond met te zeggen: ..lk een buitengewoon hartelijk en be langwekkend gesprek met generaal de Gaulle gevoerd, maar ik acht het niet passend over het besprokene uit te wei den". Hij verklaarde geen brief van pre sident Johnson aan het Franse staats hoofd te hebben overhandigd, zoals werd beweerd. President Nasser sprak zich even later in Moskou uit voor „een radikaler op treden om de agressie in Vietnam tot staan te brengen. Hij zei zich daarvoor met anderen te zullen inspannen. Deze uitlating werd gezien als een bevestiging van Egyptische berichten volgens welke Nasser aan een initiatief inzake Vietnam zou denken. Hij liet zich niet uit over zijn besprekingen met de Russische lei- Eerder had de Russische president op een Russisch-Arabische vriendschaps- bijccnkomst onder meer het terugtrekken van alle Amerikaanse militairen uit Viet nam de enige basis voor een oplossing van de kwestie genoemd. De stand van het schatkistpapier was op 30 23) augustus in miljoenen guldens: Promessen 1382,4 (1391,5), bil jetten 2926 (2923). De twaalfjarige Elsje Klik werd op de lagere technische school van Sneek bij het begin van het cur susjaar een ongewone verschij ning. Het meisje heeft zichzelf als ideaal gesteld „timmerman' te worden en haar opleiding voor dit vak begon gisteren. Temidden van de jongens-leerlingen stond Elsje al op die eerste schooldag haar mannetje met zaag en hamer. Nederlandse studenten: AMSTERDAM Vierentwintig Ne derlandse studenten hebben na een verblijf van een maand in Cuba op een persconferentie in Amsterdam verslag gedaan van hun ervaringen. Woordvoerder Ton Reg ten in herin nerde eraan dat de groep is gevormd via een advertentie in het Amster damse studentenblad Propria Cures- De reiskosten zijn grotendeels door de Cubaanse ambassade in ons land be taald. De gehele groep is tot de slotsom gekomen dat er in Cuba een ontspan nen sfeer is en dat Cuba het eerste bevrijde gebied van Latijns-Amerika is. De Amerikaanse invloed is ver dwenen en Cuba is bevrijd van onwe tendheid en analfabetisme. De groep heeft met zekerheid kunnen vaststel len dat de overgrote meerderheid van de Cubanen achter Fidel Castro staat Verscheidenheid van literatuur in de boekwinkels was hen opgevallen. Best sellers in Cuba zijn o.m. Lenin. Harrv Mulisch, Poe en Kafka. De uitzendingen van de wereldom roep die in Cuba via Curagao te beluisteren zijn, waren volgens deze stu denten zeer populair. Gistermiddag is de 57-jarige M. J. Laan uit Edam op de rijksweg Edam en Monnikendam om het leven gekomen toen hij met zijn auto door onbekende oorzaak op de linkerweghelft terecht a en in volle vaart op een tegenligger heeft gekost, had voorkomen kun nen worden. Dit wordt met stellig heid van Italiaanse zijde beweerd. Zoals bekend vonden veel Italianen, die aan de stuwdam werkten, de Men wijst er op, dat de gletsjer terdag reeds in beweging was geko men. Een tien dagen geleden wa reeds een klein deel van de gletsjer naar beneden gekomen Maar niemand scheen het gevaar te beseffen. Het Italiaanse vakverbond het groot ste onder communistische invloed staan de verbond van vakverenigingen heeft de Italiaanse regering dan ook gevraagd er voor te zorgen, dat een onderzoek wordt ingesteld. Bergingswerk Intussen wordt het bergingswerk van de 103 mannen, die onder massa's ijs en steen bedolven liggen met grote voorzichtigheid voortgezet. Nog steeds dreigt het gevaar van de gletsjer. Gis teravond kregen de redders opdracht het zoeken tijdelijk te staken in ver band met het slechte weer. Er hing een dikke mist, het regende en het Gistermiddag hebben helikopterpiloten geprobeerd met behulp van dynamiet een deel van de gletsjer los te krijgen dat nog steeds dreigend boven het terrein van de ramp hangt Maar men slaagde er niet in. Gezien dit gevaar heeft het reddingswerk gisteren een groot deel van de dag stil gelegen. Hoop nog overlevenden te vinden be staat niet meer. Eerst dacht men, dat in het douchelokaal van beton nog mannen aanwezig zouden zijn. Maar ook dit be tonnen bouwwerk was onder het geweld van het neerstortende ijs bezweken. P. de Ruwe van T elevizier naar RTN LEIDEN D«; nationale omroepstich- ting Radio en Televisie Nederland (RTN), die op 18 augustus bij notariële akte in Amsterdam tot stand is gekomen, heeft een voorlopig bestuur gevormd. Dit bestuur zal, in samenwerking met het blad Televizier, een actie beginnen voor de werving van leden-contribuanten. Voorzitter van dit voorlopige bestuur is de heer P. A. G. de Ruwe, die in verband hiermee zijn functie van hoofdredacteur van Televizier heeft neergelegd. De bedoeling is om Televizier als on afhankelijk familieblad te laten verschij nen. De radio- en t.v.-programma's zullen verdwijnen. In plaats hiervan komt er een officiële programmagids van de RTN. RTN zal zich overigens geheel onaf hankelijk van Televizier ontplooien. OOSTBURG Vanmorgen is onder de gemeente Groede op de rijksweg Breskens Schoondijke een busje met vijf fabrieks arbeiders tegen een personenauto gebotst. Een inzittende van het busje, de 36-jarige bankwerker. J. Leenhouts uit Groede werd gedood. AL die maanden met de letter r erin zijn er dus weer. Hetgeen betekent, dat, al mogen we na alle regen nog hopen op wat zonnig weer, de zomer zelf weer voorbij is. En als in elk jaar heeft ook nu sep tember Iets in zieh van een nieuw begin, met de daaraan verbonden stimulans. Een nieuw begin is al tijd een nieuwe mogelijkheid, wil men: een nieuwe kans. Er ligf dan ook voor de komende maanden weer het nodige* werk te wachten. In de politiek: over enkele weken, om alleen maar dit te noe men, is het weer Prinsjesdag. Op sociaal terrein. De verenigingen en organisaties gaan weer van start. Het jeugdwerk. De catechisaties. En kele kerken houden al haar synode vergaderingen. Werk dus te over. En dat In een tijd waarin er al zoveel is om onze aan dacht te vragen. Het komt aan op verantwoord kiezen. Op een juiste verdeling van onz? tijd en belang stelling. Er Is zoveel dat zich ten onrechte aan ons opdringt. September betekent ook: leef ver antwoord en verstandig. TAE septembermaand betekent ook het begin van een nieuw lees- scizoen. Dat geldt ook voor de krant al Is pr tegenwoordig ook in de zomerweken aan nieuws geen «chaarste. Wij, de mensen van de krant, heb ben ons, ditmaal minder dan ge woonlijk door zonnig weer afgeleid, des te meer op ons dagelijks produkt bezonnen. En we waren overtuigd: ook een goede krant kan nóg beter worden. Dat moet ook. Omdat een krant in onze tijd in het algemeen al zo be langrijk is. En niet minder omdat onze krant, als christelijke krant, bijzondere pretenties heeft. We hebben er echt zin in. De ver zorging van zulk een krant is ook een inspirerende bezigheid. Boven dien. de lezer heeft er recht op. Want door zijn krant ziet hij de we reld en wat daarop gaande is. Dicht bij en veraf. Goedsmoeds zijn wc. En hopen van harte, dat ook het goede nieuws niet za! behoeven te ontbreken. WEL hebben we nu een vraag aan de lezer. Dat mag wel eens een keer. Een krant heeft elke dag zo veel te zeggen en op zoveel vragen antwoord "te geven ze mag zelf ook wel eens iets vragen. En dat is: hein ons eens met ons lezerstal een sprong omhoog tc ma ken. Een redelijke vraag dunkt ons. Ook daarom, omdat verhoging van het lezerstal aan de krant zelf en haar inhoud ten goede komt. Dus: wie ons helpt, helpt zichzelf. En wat een mogelijkheden zijn er dan niet. Vaak in de naaste omge ving. Een buurman. Iemand op kan toor of in de fabriek. Getrouwde kinderen. Dikwijls is er heel weinig voor no dig. Maar het moet even gebeuren. Trouwens, een principiële en dus waardevolle bron van inlichting, toelichting en voorlichting is ze ker in deze tijd van wereldwijze problemen bepaald geen overtol lige weelde. We weten, dat onze lezers ons die kleine aansporing zeker ten goede zullen houden. En er ook naar han- Vanmorgen vroeg op Noordzee: DEN HAAG Vanmorgen vroeg i: op de Noordzee, ongeveer tien mijl van het lichtschip Galloper, Nederlandse kustvaarder Texel (209 ton) gezonken. De Neder landse kustvaarder Jans heeft al le opvarenden van het schio die in leeftijd variëren van 17 tot 25 jaar aan boord genomen. De Texel zond gisteravond een noodsig naal uit dat verminkt werd ontvangen, maar waaruit nog kon worden opge maakt dat er aan boord iets was gebro- in envelop of op kaart geplakt) verzenden aan het bureau van dit blad U kunt noteren ah nieuwe abonnee Datum van Ingang: betaling per WEEK] MAAND/KWA R TAAL/GIRO (doorhalen waf niet van toepassing is) Zelf ben ik al abonnee. Voor het aan- brengen van nevenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op „DE DOKTER ZEGT" (1) I TIP-PARADE TWEE Vul het hokje in voor uw wens) Schrijf hier uw eigen naam en adres: ken. Het schip had te kampen met zware zeeën en vroeg om hulp. Direct zijn een Shackleton van de Britse lucht macht en enkele Britse reddingboten naar de opgegeven positie uitgevaren. Oorzaak De juiste oorzaak van het vergaan van de Texel was vanmorgen nog niet be kend. De kapitein, de heer S. Haoyer '25). uit Hooghalen, heeft in de afge lopen nacht, kort voor het schip in de golven verdween, telefonisch contact gehad met de verzekeringsmaatschappij, het onderlinge verzekeringsfonds Oran je te Groningen, Hij deelde toen met dat men het schiD had moeten verlaten. Over de oorzaak wist hü geen duide lijke mededelingen te doen. Behalve schipper Haayer bestond de be manning uit stuurman J. A. Remkes '19) uit Den Haag. machinist C. Wil- lemstein '20) uit Ridderkerk en de matroos H. Olinga (17) uit Groningen. Zij zijn allen veilig aan boord van de Jans gegaan, dat vandaag nog in IJmul- den zou aankomen. De Texel is eigen dom van de heer K. W. Schuitema te Groningen. Het was gisteren uit Am sterdam vertrokken naar Favusham in Engeland. Burgemeester van Woerden overleden WOERDEN Burgmeester H. H. C. Tos van Woerden is gisteravond op 55- jarige leeftijd plotseling •verleden. Al enkele jaren moest de heer Voe zijn werkzaamheden tWefijh neert^-en in verband met hartklachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1