Jjh een ante kij Staalstaking in V.S. t 8 dagen uitgesteld Zoetjeswapens in verbeten slag om slanke lijn Vredesplan van Nasser inzake kwestie-Vietnam Aanklacht van oud-SS-er KLM koopt nog twaalf Douglas-straalvliegtuigen Jeugd van Nieuwstadt nog jaar naar wrakke school Chefarine.,4* Vrouwen actiefmaar de mannen kaarten s DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 President Johnson greep in WASHINGTON De Staking zouden een driejarig: contract eisen n In de Amerikaanse staalindustrie l,onen; Pe"sioenen- verzekering en boven- is voor acht dagen afgewend, zo larcènt per^uur^De^S^techappyen zeg- heeft president Johnson gister- avond voor radio en televisie bekendgemaakt. Dit was het resultaat van de besprekingen die de president had gevoerd op het Witte Huis met vertegenwoor digers van de Amerikaanse staal fabrieken en de metaalvakbonden. Johnson had zelfs zijn particuliere vliegtuig naar Pittsburgh laten vliegen om de tien voornaamste onderhandelaars naar Washington over te brengen. Hieruit blijkt wel dat de president de oplossing van het staalconflict van het allergrootste belang achtte. Een staking zóu volgens hem rampzalige gevolgen hebben voor de Amerikaanse economie. Ook zoii het defensiepro gramma niet ongestoord kunnen wor den uitgevoerd. De metaalarbeiders hadden gedreigd woensdagmorgen vroeg in staking te zullen gaan. indien op dat tijdstip nog geen overeenstemming zou zijn bereikt over een nieuwe gemeenschappelijke arbeidsovereenkomst. Met het oog hierop begonnen de fabrieken In de Ver. Sta ten zondag al met het beperken van de cokesproduktie en die var. de hoog ovens. Aanvankelijk zouden de staal- arbeiders al op 1 me. gaan staken, maar dit werd tot september uitgesteld om te traohten een overeenkomst te berei ken. Betrekkelijk rustig Sinds de staking in 1959-'60. die 116 da?en duurde, heeft in de Amerikaanse staalindustrie een betrekkelijke rust ge heerst. De staaiwerkers verdienen ge middeld 4,40 dollar per uur, waarmee zij onder de best betaalde arbeiders in de VS gerekend worden. De vakbonden Komplot ontdekt tegen Nasser BEIROET De op het ogenblik in Rusland vertoevende Egyptische presi dent Nasser heeft in Moskou tegen Arabische studenten gezegd, dat er in Egypte een samenzwering tegen de regering is ontdekt. Nasser, zo meldt de „Stem van de Arabieren" uit Cairo, die de verkla ring van de president uitzond, had onthuld dat het complot was gesmeed door de Mohammedaanse Broeder schap. Eén van de leiders 5s een zekere Saïd Ramadan, die in 1955 uit Egypte vluchtte en sindsdien in het buitenland woont. Nasser verklaarde nog, dat Egypte niet meer zal deelnemen aan Arabi sche topconferenties als leden van de Syrische Paath-partij zich blijven kan ten tegen het Egyptische standpunt inzake de omlegging van het Jordaan- water en het verenigde Arabische opperbevel. Nasser noemde tenslptte president Bourguiba van Tunesië nog „het sym bool van de reactionaire samenzwe ringen in de boezem van de Arabische wereld". l per i neerkomen op onge- De bij het conflict betrokken partijen zullen hun besprekingen nog acht dagen voortzetten, zonder dat er sprake zal zijn van een staking. Door het persoonlijk ingrijpen van de president kon deze voorlopige oplossing worden bereikt. Tij dens het weekeinde hadden zijn twee SDeciale bemiddelaars, senator Wayne Morse en onder-minister van handel Le- roy Collins, al besprekingen gevoerd, die echter waren vastgelopen. Na zes uur praten onder anderen met de voor zitter van de United Steelworkcrs Union. Abel. en Conrad Cooper, die de tien voornaamste staalproducenten vertegen woordigde wist de president een uit stel van acht dagen te bewerkstelligen. Scheepsbellen teruggegeven GLASGOW De scheeps- bellen van de Duitse oorlogs bodems Friedrich der Grosze en Derfflinger. die na de tweede wereldoorlog in Scapa Flow in Schotland bleven, zijn gisteren aan de Duitsers teruggegeven. De twee schepen werden na de oorlog afgebroken, maar de bellen werden bewaard. Kadet- ten van het Westduitse oplei dingsschip Scheer, dat Schot land met een bezoek vereert, namen de bellen in ontvangst. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Angst om (te) dik te worden wapent tienduizenden mensen met „zoetjes": witte tabletjes, die in koffie, thee, pap en yoghurt suiker vervangen. Belangrijkste leverancier van de .wapens" in deze vreed zame, maar desondanks verbeten slag om de slanke lijn is de Chemischs Fabriek Rotterdam Mij. N.V. Miljoenen tabletjes verpakt in bruine flacons of plastic buisjes worden jaarlijks (al of niet stiekum) uit doosjes geschud en in kopjes gedaan. In hun strijd tegen de corpulentie hebben zeer vele gezette dames en heren hun overwinningskansen gebaseerd op de witte „zoetjes" In de loop der jaren hebben fabrieken diverse zoetstoffen gemaakt om suiker te vervangen. De oudste soort (ongeveer zestig jaar) is saccharine. De kwaliteit was wel goed, maar de smaak bitter. Toen later andere zoetstoffen werden samen gesteld, verloor saccharine snel aan betekenis. Thans wordt het bijna niet meer geproduceerd. Chefaro begon omstreeks 1935 onder de naam „Sucrette" de zoetstof dulcine op de markt de brengen. In de vorm van poeder en klontjes ging dit produkt in de jaren vóór de Tweede Wereld oorlog vlot van de hand, omdat het beduidend goedkoper was dan suiker. Dus niet de mode om slank te zijn, maar de armoede van de crisis dwong een zeer groot publiek zoetstof te gebruiken! Tij dens de Duitse bezetting hield Chefaro de produktie zo goed als mogelijk op gang: Sucrette (inmiddels een soortnaam geworden) was toen als zoetstof populair, omdat er helemaal geen suiker was. Na de bevrijding kreeg "Chefaro toestemming, het in Amerika ont wikkelde natrium cyclamaat te gaan fabriceren. In Europa is het Neder- In deze afdeling van de fa briek in Rotterdam worden de „zoetjes" in flacons en plastic buisjes verpakt. landse bedrijf nog steeds de enige fa briek. die deze soort zoetstof maakt Dit betekent, dat Chefaro een belang rijke export heeft van de grondstof, stukken beter i Dulcine had boyen dien het bezwaar, dat het moeilijk oplosbaar was. .pimgpmpn In de Dordtse fabriek van Chefaro 'diverse landen tot tabletten wordt de grondstof aangemaakt; de wordt verwerkt. tweede fase volgt in het Rotterdam- Natrium cyclamaat is duurder dan se bedrijf, waar de poeder tot tablet- saccharine en dulcine, maar heeft als ten wordt geperst Onder het _merk belangrijk voordeel, dat de smaak Egyptische president in Moskou Russen enthousiast MOSKOU De Egyptische president Nasser, die op het ogen blik in Moskou verblijft, heeft daar met Russische leiders ge sproken over een „algemeen plan" dat beoogt de oorlog in Vietnam te doen beëndigen. Dit is gisteren van functionarissen die in nauw contact staan met de Egyptische delegatie vernomen. Vol gens deze functionarissen zou Nassers plan voortgevloeid zijn uit de gesprek ken die hij onlangs gehad heeft met de Chinese premier Tsjoe Eu-lai, diens collega uit India, Sjastri, en de Zuidslavische president Tito. Boven dien is Amerika, via een niet nader genoemde Europese mogendheid, over leder, die het meemaakte, vond het een belevenis om tn het on herbergzame bergland van Noorwegen een week vakantie door te brengen op een primi tieve manier. Een Noors reis- buerau in Oslo kwam op het idee om voor tweehonderd gul den de vakantiegangers een week uit de sfeer van modern comfoort te halen en op een paard door de bergen te laten trékken. Het idee kreeg aan hang en de honderden mensen, die het dedenvonden het prachtig. m. VALKENBURG Op donderdag 23 september wordt in Valkenburg een, toogdag gehouden voor alle protestantse vrouwen in Limburg. De dag begint met •en wijdingsdienst, waarna prof. dr. E. L. Smelik uit Amsterdam zal spreken over Christen zijn in deze veranderende we reld". Het middagprogramma vermeldt o.a het optreden van Pieke Dassen met zijn wereldberoemd poppentheater. dit plan op de hoogte gebracht, aldus de functionarissen. De Russische leiders schijnen bijzon der enthousiast te zijn over Nassers initiatief, zo werd er nog aan toe gevoegd. Van gezaghebbende zijde in Cairo is gisteren verklaard, dat het plan een staakt-het-vuren inhoudt, voorts be vriezing van de huidige grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam en terug trekking van de Amerikaanse troepen en tenslotte besprekingen volgens de richtlijnen van de Geneefse conferen tie van 1954 over Indo-China. Dit initiatief, zo zei een woordvoer- is in overeenstemming met de wensen van het Vietnamese volk en de eisen die de vrede stelt. Nadere bijzonder heden hierover zullen morgen worden gepubliceerd, wanneer het Egyptische staatshoofd naar Belgrado vertrekt voor besprekingen met president Tito. Teruggekeerd in Cairo zal Nasser waarschijnlijk contact opnemen met Peking en Hanoi, aldus de woord voerder. Zoals bekend heeft de Franse presi dent De Gaulle ook een vredesplan klaar liggen met betrekking tot Viet nam. In verband hiermee heeft de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Ball, vandaag een onderhoud met De Gaulle. Wellicht zal de Franse president Ball enige bijzon derheden meedelen over de reis van Malraux naar Peking, waar hij met Chinese leiders gesproken heeft over mogelijke oplossing van de Viet namese kwestie. MEPPEL De ex-SS-er Jae. ter Haar. te Ruinerwold, die enige maan den geleden ontslag nam als kerkvisi- tator van de Hervormde Kerk in Drente, nadat tegen hem in deze functie een felle actie was gevoerd onder leiding van dominee Van Lun zen. emeritus-predikant te Oodoorn, heeft thans een aanklacht wegens smaad ingediend tegen een inwoner van Meppel, de heer H. Zwikker. De heer Zwikker had in de Meppe- ler Courant van 14 juli een ingezon den stuk geschreven, waarin hij onder meer zei, dat op de zitting van het bijzonder gerechtshof te Assen in 1948 (Ter Haar werd tot tien jaar veroor deeld) tenminste twee door Ter Haar persoonlijk geschreven brieven wer den getoond, waarin hij twee inwo ners van Ruinerwold bij de SD aan geeft. Ter Haar heeft steeds ontkend zich aan verraad in woord of geschrift te hebben schuldig gemaakt. Commissaris Arief Fadillah, hoofd van de inlichtingendienst van de po litie in Djakarta, is zaterdag bij een gevecht met gewapende rovers om het leven gekomen. Met Bart Jeroen naar huis Met haar elf dagen oude zoon Bart Jeroen rustig slapend op de arm. heeft mevrouw Haya van Someren-Downer maandag het ziekenhuis van de Vereni ging 'voor Ziekenverpleging aan de Amsterdamse Prinsengracht verlaten. Door de geboorte van Bart Jeroen van Someren kreeg het bekende VVD-Tweede Ka merlid, zoals men weet, een merkwaardig record op haar naam. Zij werd in de parlemen taire geschiedenis de eerste af gevaardigde, die moeder werd. ..Sucrosa" (ook al een soortnaam ge worden) gaat het produkt tenslotte naar de winkels. In de Verenigde Staten zijn nog on langs met financiële steun van de re gering uitgebreide onderzoekingen gedaan om de onschadelijkheid van natrium cyclamaat vast te stellen Het resultaat daarvan was zeer posi tief. In ons land is de zoetstof goed gekeurd door de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken en door de Warenwet. Voordat de tabletjes de Chefaro-poort uitgaan, wordt de zoet stof in diverse stadia van de produk tie vier maal gecontroleerd. Sorbitol tenslotte is de laatste zoet stofsoort. Als middel tegen een te hoog lichaamsgewicht is het niet ge schikt. De stof bevat calorieën en is niet zo zoet als suiker. Men moet er dus meer van gebruiken om koffie en thee goed te laten smaken: met het gevolg, dat het effect nihil is. Geen onderwijzers: dan leerlingen naar huis (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een brief heb ben vier hoofden van lagere scholen in Hoogvliet de ouders meegedeeld dat de klassen waarvoor geen onderwijzers zijn, naar huis worden gestuurd. De schoolhoofden menen dat het gemeen tebestuur te weinig doet voor het on derwijs in Hoogvliet. Van de ruim twintig vacatures in Rotterdam, zijn er twaalf in deze wyk. Tot nu toe heeft men getracht de leerlingen aan de gang te houden, maar nu menen de hoofden iets te moeten doen. Aan de burgemeester hebben zij een telegram gestuurd met het verzoek passende maatregelen te treffen. Ook enkele oudercommissies hebben stappen ondernomen met het zenden van een telegram naar de rijksinsEgktie om iets te doen. De animo voor onderwijzers om in Hoogvliet te werken schijnt minimaal te zijn. Zij krijgen per week een reis- vergoeding van 3,50, maar dit schijnt het geheel niet aantrekkelijk te zijn. Vaststelling vijfjarenplan SCHIPHOL De KLM over weegt de aanschaf van nog twaalf Douglas-straalvliegtuigen vier vergrote DC-8 machines en acht vergrote DC-9 toestellen. Dit zal inhouden dat de KLM-vloot in 1970 uit 35 Douglas-straaltoestel- len en Electra's zou bestaan. Een en ander staat vermeld in een vijfjarenplan van de KLM, dat is voorgelegd aan vertegenwoor digers van de bedrijfsgroepen burgerluchtvaart van de Neder landse vervoersbonden. Het plan houdt voorts in dat de vier DC-7F toestellen in 1968 zullen worden afgeschaft. De negen Vis counts zijn al verkocht en var elf Electra's zullen er in 1969 moedelijk vier uit de vaart moeten worden genomen. Het totaal aantal toestellen zal slechts toenemen van 40 tot 42, maar aangezien de aan te schaffen vliegtuigen veel meer ca paciteit hebben dan de af te danken SMERIG GEBOUW LEVERT GEVAAR OP VOOR GEZONDHEID VAN LEERLINGEN (Van e 1 onzer verslaggevers) NIEUWSTADT De 160 leer lingen van de rooms-katholieke lagere jongensschool in het Mid denlimburgse dorpje Nieuwstadt moeten nog tenminste een jaar naar een gebouw, dat allang ge sloten had moeten zijn. De kans was grootdat na de zomervakan tie slopers de wrakke school te gen de grond zouden halen, maar daarvan is afgezien nu er goed keuring is ontvangen voor de bouw van de nieuwe school. Vijf tien jaar geleden al liep het schoolbestuur met bouwplannen rond; nu is het eindelijk zover, Vier Utrechtse studenten hebben een bekeuring gekregen, wegens het „bekladden van de open bare weg". Zij waren bezig een zebrapad te maken op het Lepelen burg van de mensa naar Tivoli. Het kwartet had reeds elf keurig rechte strepen op het wegdek aangebracht, toen de politie een kijkje kwam nemen. Volgens de stu denten was het zebrapad noodzakelijk om een veilige verbinding tot stand te brengen. Bewoners van nieuwe flatgebouwen in Cam den, een voorstad van Londen, kunnen binnen kort via hun tv-toestel hun kinderen op dc speelplaatsen bij de fiats in de gaten houden. Het bestuur van Camden zal hiervoor gesloten tv- circuits aanleggen. Ou ders in het bezit van een normaal tv-toestel zul len twee extra kanalen ter beschikking krijgen, die alle speelplaatsen bestrijken. I Drie zusters hebben Groot-Britannië een ver zameling schilderijen nagelaten ter waarde van 20 miljoen gulden. Van de collectie maken twee Rembrandt's deel uit: een klein portret van zijn moeder en een van zijn vrouw Saskia. Van Van Dyck is er een portret van een lid van dc familie Spinola uit zijn periode in Genua. Ver der zijn er werken van onder meer Frans Hals. Goya, Corot, Tiopolo en anderen. I Bijna zoveel geluid als een straaljager bij de start werd tijdens een jodclwedstrijd in Oos tenrijk voortgebracht door Rosa .Mühlbacher uit Noord-Tirol. Zij werd winnares met een geluid van 102 „foon". dat wil zeggen ongeveer tien foon meer dan wordt voortgebracht door een met samenge perste lucht aangedre ven hamer en maar acht foon minder dan het startlawaai van een straaljager. Blijft na tuurlijk de vraag, of het behalve hard ook mooi dat de aannemer aan de slag kan Een half jaar terug overwoog de inspectie voor de volksgezondhedi in Maastricht de school te sluiten, om dat het gebouw gevaar oplevert voor de gezondheid van de leerlingen. De school verkeert in een erbarmelijke toestand. In de zes lokalen hangt de geur van rottend hout en stinkende toiletten. De muren zijn goor van het vocht en herhaaldelijk storten stuk ken van het plafond op de jongens hoofden. VETE Na lang wachten heeft het school bestuur nu de bouwvergunning voor de nieuwe school gekregen. Hot duurt nog wel een jaar voordat dvt gebouw in gebruik kan worden ge nomen. maar het einde van de ellen de is in elk geval in zicht. Deze omstandigheid is voor de Limburgse volksgezondheidsinspectie aanleiding geweest, het bevel dc school met ingang van 1 september te sluiten op te schorten. De «mannelijke) jeugd van Nieuwstadt hoeft dus niet te gaan „forensen" tussen huis en een school in een naburig dorp! De vete die al geruime tijd be stond tussen pastoor Ch. Hoenen en het gemeentebestuur zal nu ook wel snel worden bijgelegd. De geestelijke was kwaad op de gemeente, omdat die (volgens hem) In Den Haag niet voldoende op spoed bij de behande ling van dc bouwplannen had aange drongen. Toen pastoor een paar maanden geleden in de kerk ronduit zei wat hij van het gemeentebeleid dacht, leverde hij genoeg stof voor i fikse dorpsrel. toestellen, verwacht de KLM een gestadig stijgende lijn voor het aan tal ton-kilometers. Dit laatste zal echter niet betekenen, dat het KLM-aandeel in de totale pro duktie van de wereld-burgerluchtvaart omhoog zal gaan. integendeel. Zoveel charter- en andere maatschappijen sprin gen als paddestoelen uit de grond, dat de spoeling steeds dunner wordt. Bovendien zal de groei van de KLM geen gelijke tred kunnen houden met die van de wereld-luchtvaart. De stijging daarvan wordt van 1963 tot 1970 geraamd op 13.1 prodlnt voor de internationale routen en op 9,8 procent voor de binnen landse lijnen. De gemiddelde stijging zal dus 11,4 procent bedragen falie cijfers exclusief die van de Sowjetunie en China). Thans bedraagt het KLM-aandeel in het wereld-totaal 6 procent. Verwacht wordt, dat dit over 2 jaar tot 5.75 en in 1960 tot 5,5 procent zal zijn gedaald. Voorts is een stijging gecalculeerd van het Nederlandse vervoer. Aangenomen wordt dat het vervoer van passagiers in den vreemde van het ene land naar het andere als gevolg van de luchtvaartpoli- tieke restricties in het buitenland procen tueel zal afnemen. Het „eigen" verkeer van de KLM. dus van Nederland direct naar een vreemd land. is van 49 procent in 1961 al tot 53 procent in het afgelopen boekjaar gestegen. Verwacht wordt een verdere stijging tot 69 procent in 1969- '70. Schandaal in de Sowjetunie MOSKOU Gisternacht is in Mos kou een jong meisje uit een raam ge sprongen op de zevende verdieping i van een gebouw dat door buitenland- j se diplomaten wordt bewoond. Er wasj op die verdieping een luidruchtig feestje aan de gang. Aangenomen wordt, dat het een Russisch meisje is. De Moskouse politie wil zich niet over het gebeurde uitlaten. Een So malische diplomaat die op de bewuste verdieping woont, zei aan verslagge-: vers van zijn ambassadeur opdracht' te hebben gekregen niets aan de pers' te vertellen. Suikerzieken kunnen sorbitol I wel met een gerust hart gebrui ken. Er zitten namelijk geen I bouwstenen voor bloedsuiker i Behalve zoetstof produceert I Chefaro (drie fabrieken in land, twee in Engeland en ver- koopkantoren in België Duitsland) grondstoffen voor de cosmetische en plastic-industrie, voor pharmaceutische fabrieken en voor de samenstelling van landbouwbestrijdingsmiddelen. bij elkaar tientallen chemische I produkten. Proces tegen de bestuurder van ramptrein DOLE (Frankrijk) De bestuur der van de Milaan-Parijs-express die zaterdag in Dole op een andere trein reed, waardoor 13 mensen om het leven kwamen, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens doodslag. Het is de 37-jarige Charles Neyrat. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Hen heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar* na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen b het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Schuilkelderproef: DORTMUND In een rapport over een proefverblijf van een stralingsvrije schuilkelder in Dortmund wordt gezegd, dat de vrouwen van toenemende activiteiten blijk gaven, terwijl de mannen met kaarten als tijdverdrijf genoegen namen. De „bevolking" van de kelder bestond uit 48 mannen tussen 50 en 67 jaar, een even groot aantal vrouwen in dezelfde leeftijdsgroep en 48 meisjes van 16 tot 23 jaar. Bij de mannen bleek vrij spoedig dc wens naar een „straffere leiding van bovenaf" naar voren te komen (erwijl dc vrouwen en meisjes meer zichzelf een organisatie schiepen. ----- De zin in lezen en schrijven verminderde hij alle groepen In gelijke mate. Pastoor Hoenen heeft, nu al/es Speciaal de meisjes, die zich moeilijker dan de vrouwen cn dc mannen aan toch nog op zn pootjes terecht de opsluiting bleken aan te passen, gaven blijk van verlangen naar een gekomen, wel spijt, dat hij inder- j verfrissend bad. Ofschoon de proefpersonen mei de geconserveerde levens tijd zijn verontwaardigd gemoed middelen tevreden waren verloren de meesten meer dan een pond aan lricht heeft gegeven. ..De buiten- lichaamsgewicht, sommigen zelfs vier tot acht pond. Hoe langer de opsluiting wereld heeft er niets mee te duurde, des te meer ging de fantasie zich bezig houden met culinaire weus- maken", zegt hij nu.... dromen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5