TUSSEN SCHOOLPOORT EN HUISDEUR CHR. GEREF. KERKEN IN BEZINNINGSFASE Ouders in 't geding ABASIN Synode vanmorgen geopend Puzzelhoek Utrecht ontgroent in ynieuwe stijl Repristinatie is heilloos TH Twente: ruim 400 studenten Drie ton voor actie 3x35 ChristGeref, Kerken moeten uit ICCC Zoiidagsschoolcursus in Canada vernietigd Jeruzalems Madurodam Een woord voor vandaag De rangorde, die de dingen in iemands leven innemen, zegt veel zo niet alles over iemands opvattingen, ja over zijn leven zelf. Er zijn mensen, die uitsluitend in geld denken. Zij zijn ervan bezeten, het staat, zonder dat zij het zelf in de gaten hebben, volstrekt vooraan. Bij anderen prevaleert hun eigen persoontje, dat altijd en overal op de voorgrond moet worden gedrongen. Voor de ander hebben zij geen oog, ja, zij misbruiken de ander om eigen haan koning te doen kraaien. Zij zijn zó van zichzelf vervuld, dat voor de ander geen plaats is in hun leven. Er is nauwelijks meer van een rangorde sprake, omdat er maar één ding is. namelijk hun zelfver heffing Er zouden zonder enige twijfel nog wel meer voor beelden zijn te noemen, waaruit blijkt, dat elke rangorde in een mensenleven zoek is. Het ergst van al is, dat wij door een houding en een leven als hier geschetst, vooral op ge spannen voet komen te staan met de Ander. Het is de profeet Jesaja, die daarvan in zijn boek hoofdstuk 44) het een en ander zegt. Het mag daar dan in de eerste plaats gaan tegen de afgoden van hout en steen en van edele metalen, het is geen ..inlegkunde", als wij onder die afgoden ook minder tastbare zaken rekenen, die het menselijk leven kunnen verwoesten en waarvan het vaak zo vol is. Jesaja zegt, zonder enige be perking, als hij in opdracht van God spreekt: „lk ben de eerste en de laatste en buiten Mij is er geen God." Jesaja maakt zijn onderwerp niet ingewikkeld en wij behoeven dat ook niet te doen: als God de eerste en de laatste is, dan mogen wij voor Hem niets of niemand anders stellen. Vanavond lezen wij: Exodus 6 vers 27 tot en met 29, alsmede Exodus 7 vers 1 tot en met 13. Brand in paleis van kardinaal Alfrink UTRECHT Gisteravond tegen tien uur is op de zolderverdieping van het bisschoppelijk paleis van kardi naal Alfrink aan de Maliebaan brand uitgebroken. De brandweer, die met groot materieel uitrukte, was de brand al na een kwartier meester. De schade wordt geschat tussen de 25 en 30 duizend gulden. Ongeveer tien politiemannen heb ben allerlei waardevolle kunstvoor werpen uit de kamers onder de zol derverdieping verwijderd, terwijl de brandweer van binnenuit bluste. Er werden nevelstralen gebruikt om de waterschade zoveel mogelijk te be perken. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Werklieden hadden giste ren arbeid op het dak verricht in ver band met de uitbreiding van het bis schoppelijk paleis. De brand werd omstreeks kwart voor tien ontdekt, door de secretaris van de kardinaal. Hij had op zijn fiets post naar de brievenbus gebracht en zag bij thuiskomst de vlammen uit het dak komen. New Delhi begon met televisie HAMBURG Ruim anderhalf mil joen gulden heeft West-Duitsland ge stoken in de bouw van een moderne televisiestudio met zender in New Delhi, India. Dank zij deze steun is het complex nu in gebruik genomen. Dagelijks wordt één uur televisie uit gezonden. Hierbij wordt ook nog ge bruik gemaakt van programma's, wel ke andere landen ter beschikking APELDOORN Vanmorgen om half tien heeft ds. A. Hilbers van Zwolle de generale synode der Christelijke Gereformeerde Ker ken geopend in de aula van de Theologische Hogeschool. Ds. Hilbers, praeses van de roe pende kerk van Zwolle, liet de eerste twee verzen van Psalm 108 zingen en las een gedeel.te van 2 Korinthe 2 en uit de Openbaring van Johannes. Na gebed sprak hij de welkomstrede uit. Nadat hij de vorige generale syno des, die door Zwolle samengeroepen waren, in de herinnering had terugge roepen (1854, 1892 en 1934) en op de rijke cultuur- en kerkhistorische be tekenis van Zwolle had gewezen (Zwolle heeft naar verhoudnig de meeste predikanten en priesters voortgebracht!) ging hij in op de huidige synode. Hij dankte het curatorium van de Theologische Hogeschool voor het af staan van de aula en wees er op, dat de christelijk-gereformeerden in Apeldoorn over veel meer datie beschikken, dan in Zwolle. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. zonnescherm, 5. wezen lijk, 9. vogel, 11. maandstand, 13. Bijb. figuur, 14. familielid. 15. metaalsoort, 17. lipharen, 19. voorzetsel. 20. graafwerk- tuig, 22. plaats in Frankrijk, 23. plaats in Zeeland. 24. wrok, "25. vermoeid. 26. baan voor balspel. 28. lus, 30. uit of betreffen de Ierland, 32. lusthof, 33. district (afk>. 34. gebak, 37. muzieknoot, 38. slang, 40. duurzaam, 41. nevens. Verticaal: 1. stok met voettrede, 2. voorzetsel, 3. voorlichting, 4. tijdreke ning, 5. rivier (Spaans), 6. eenmaal. 7. voegwoord (Fr.), 8. schoeisel, 10 ongebuild' tarwemeel, 12. ijzeren staaf, uitlopend in twee klauwtjes, 14. vijzel, 16. schande, 18. wi5' r van een kompas. 20. sportterm, 21. ui .oep, 25. rijkaard. 27. knol. 29. erwtensoep, 31. hemellichaam, 32. vuurspuwende berg. vaartuig, 36. kippenloop, 38. scheik. e' lent (afk.), 39. scheik. element (afk). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. moker. 4. ha. 5. om. 7. pats. 9. eten, 11. ara, 12. Inn. 14. sik. 16. si. 18. Ot, 19. do. 20. nn. 21. Po. 22. el. 23. ik. 25. kl. 27. lom. 29. pee. 31. een. 33. Emma, 35. Gent, 37. Ee. 39. ns. 40. teelt. Verticaal: 1. mat, 2. km, 3. rot, 4. haas. 6. mest. 7. pr.. 8. si. 9. en. 10. ni, 11. Andel. 13. nu, 15. kolen. 17. ink, 18. ook. 23. immc. 24. de, 26. lens, 28. o.e., 29. pa, 30. eg, 32. et, 34. met. 36. ent, 83. e.e. In de privé-dierentuin van Gcorg von Opel bij Frankfurt is een Afri kaanse olifantenbaby, een „meisje" geboren. Hetzelfde gebeurde in 1943 in Hellabraun, de dierentuin van München, maar deze baby kwam bij een bombardement om het leven. Alle andere in dierentuinen geboren oli fanten zijn van Indische ouders. ?v UTRECHT Wijzer geworden door het verleden, ziet het groen- programma van de verschillende Utrechtse studentenverenigingen er in grote lijnen anders uit, dan verleden jaar. Deze week is men dan ook begonnen aan het „ont groenen nieuwe stijl", dat in zo verre verschilt van dat van de „oude stijl", dat het accent, dat meer lag op het behandelen van de aankomende studenten op voet van ongelijkheid, nu is verlegd naar introductie en informatie. Dit alles gebeurt in een prettiger sfeer dan voorheen. Het „groen" wordt niet meer als tn minderwaardig wezen behandeld. Het kan zich bewegen in een sfeer, die zich kenmerkt door de verhouding gast-gastheer. De programma's, die de komende tijd zullen worden afge werkt, zijn hier tenminste op afge stemd. Het Utrechtse studentencorps hand haaft de traditionele kennismakings avonden. Er staan voorts vier intro ductiedagen op het papier, die door de novieten zelf grotendeels zullen worden georganiseerd. Op het nieuwe universiteitscentrum De Uithof zullen zij karweitjes opknappen en daarna zeer toepasselijk het toneelstuk Vuile handen van Sartre bijwonen. Beroepintrswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep (2e pred. pl.): A. Romein te Noordeloos. Aangenomen naar Windesheim: H. J. A. Douwes te Ugchelen (GId.) GEREF. KERKEN Beroepen te Barneveld (2e pred. pl.) en te Delfzijl: M. Berg te Giessen-Rijs- wijk (N.-B.). Aangenomen naar Mijdrecht: H. Kui per te Nordhorn (Duitsl. i. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk: J. Slotman te Pernis. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen (accl.): G. J. Buijs te Murmerwoude. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Enschede: J. Bosma te Arnhem. Bij de rooms-katholieke studentenver eniging Veritas is de opzet van de groentijd bij vorig jaar vergeleken gron dig veranderd. Het woord groentijd heb ben de studenten zelf al vervangen door introductietijd, waarin geen sprake meer zal zijn van de tot nu toe traditionele „voet van ongelijkheid". Ook de UVSV (Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereni ging) heeft zich aangepast. Prometheus gaat voort op de oude voet. Het is hier al jaren gewoonte, dat de kennismakings- tijd in het teken staat van de verhouding east-gastheer. Nieuw tempo Alleen Unitas (Studiosorum Rheno-, Traiectinai kan het nieuwe stijltempo nog niet helemaal volgen. Er staat nog een week ontgroenen „oude stijl" op het programma. De novieten zullen het niet gemakkelijk hebben. Toch zijn er ook dagen, die zich afspelen in een soort congressfeer, met veel lezingen, demon straties enz. Hierna volgt een werkweek, waarin novieten in beörijvén worden ondergebracht. De opbrengst is voor de verbouwing van de sociëteit. Quaison-Sackey kreeg geen steun van Afrikanen NEW YORK De Afrikaanse af gevaardigden bij de VN hebben be- i sloten de kandidaatstelling van de Ghanese minister van buitenlandse zaken, Quaison-Sackey, voor een j tweede termijn als voorzitter van de 1 Algemene Vergadering niet te steu- Activiteit De rapporten, die ter synode dienen, zijn niet in mineur gezet, aldus ds. Hilbers. Er is veel activiteit. De Christelijke Gereformeerde Kerken zitten midden in de bezinningsfase. Vasthoudend aan wat we hebben, willen we open staan voor deze tijd met zijn eigen noden. De Zwolse predikant riep de afgevaardigden dan ook op, om geen heil te verwachten van repristinatie (terugkeer tot en herstel van het oude). Besluiten zijn tijdgebonden en elke tijd roept om bezinning en heroriëntatie. Ds. Hilbers herdacht hen, die sedert de vorige synode de Christelijke Gere formeerde Kerken ontvallen zijn on der de predikanten: ds. F. Bakker, ds. D. Henstra, ds. M. v. d. Klis, ds. W. F. Laman, prof. L. H. van der Meiden, ds. Joh. de Waal en ds. S. van Zwoll. (Van een onzer medewerkers) In 2 Korinthe 2:14 spreekt Paulus van Gods triumftocht door deze we reld. Wij lopen mee, gebonden aan de grote zegewagen van God. aldus ds. Hilbers. Ook het synodeweek is onder deel uit het geheel van Gods triumf tocht. Er moge iets in gevonden wor den van het aroma van Christus, de reuk van Gods heilswerk. Der traditie getrouw werd aan de vooravond van de synode een bidstond gehouden, waarin de praeses van de vorige generale synode, ds. J. H. Vele- ma van Apeldoorn-Centrum, voorging. DINSDAG 31 AUGUSTUS WW Geen ontgroening Dit besluit was genomen op een besloten bijeenkomst van dé 35 lan den tellende Afrikaanse groep. De afgevaardigden hadden zich geschaard achter een resolutie van de Algemene Vergadering van 1963, waarin gesteld wordt dat het voorzitterschap bij toerbeurt zou moeten worden vervuld door vertegenwoordigers van ver schillende gebieden in de wereld. Europa is aan de beurt om voor de 20e Algemene Vergadering een kan didaat te stellen. Als mogelijke kan didaten zijn de Noor Sivert Nielsen, de Fin Ralph Enckell en de vroegere Zuidslavische minister van buiten landse zaken, Popovic, genoemd. Bijbelse mythes bestaan niet In het blad Gospel Witness schrijft Leslie K. Tarr over net toenemende gebruik van het •woord „mythe", wanneer het gaat over geschiedenissen uit het Oude Testament! Diegenen, die hiertegen bezwaar maken als zou een dergoi lijk woord de Bijbel onterên. wordt verzekerd door predikanten en professoren, dat hiermee niet bedoeld wordt een smet op de Bijbel te werpen. Hun wordt nog toegevoegd, dat zij de betekenis van het woord mythe niet goed kennen. Leslie Tarr schrijft het woor denboek te hebben geraadpleegd. Dit noemt een mythe: (1) een verhaal, dat als historisch wordt voorgedragen, dat handelt over tradities van mensen inzake de leer van het heelal en bovenna tuurlijke dingen, hun goden, cul tuur, helden, godsdienstig geloof, enz. (2) een populaire fabel of volksverhaal '3) een gelijkenis: een zinnebeeldige voorstelling: in het bijzonder de fantasierijke ver halen, die door Socrates werden gebruikt om zijn argumenten 'e besluiten. Zie synoniemen onder: Verdichtsels. Ds. J. H. VELEMA .wereldmenu en kerkop- In de stijlvolle Barnabaskerk preekte hij over Openbaring 10 8 - 11. Ds Velema sprak over de „kerkelijke agenda in wereldvcrband" en stond achtereenvolgens stil bij het wereld menu van de kerk en de kerkop- dracht in de wereld. Johannes moest het boekje eten. dal in de hand van de engel lag. die de hele wereld tot zijn podium had. De inhoud van dit boekje gaat de hele wereld aan. Het informeert over de inhoud en de loop van het evangelie. Christus' overwinning staat vast, maai de weg naar .die overwinning is ni.et Oud-katholieken sturen prof. Maan naar concilie UTRECHT Prof. dr. P. J. Maan zal ook de vierde zitting van het tweede Vaticaans concilie, die op 14 september begint, als permanent waarnemer van de Oud-Katholieke Kerk bijwonen. De vorige zittingen heeft hij ook als permanent waarne mer meegemaakt. De oud-katholieke bisschopsconferentie heeft prof. dr. W. Kuppers uit Bonn als plaatsvervanger aangewezen, want prof. Maan zal tij dens het concilie enige tijd verstek moeten laten gaan wegens het bijwo nen van het internationaal congres van de Oud-Katholieke Kerk in We- gemakkelijk en roept weerstanden op. Johannes eet in gehoorzaamheid en verantwoordelijkheid. We kunnen als synode ons werk niet doen, als we niet door deze boodschap worden beheerst. Als de kerk een ander menu wil, gaat ze zich gelijk schakelen en verliest ze haar eigen karakter. Al de agendapunten kunnen alleen goed worden behandeld, als we dit eerste agendapunt steeds weer beleven. Onafscheidelijk aan dit menu ver bonden is de opdracht tot profeteren. Dat is de glorie en het kruis van de kerk. Profeteren is aan Gods kant staan en de boodschap van Zijn kant laten horen aan onze kant. Als de profetie verstomt, heeft de kerk haar bestaansrecht verloren. Daarom moet de synodale arbeid door deze kerkop- dracht in alle onderdelen en agenda punten worden beheerst. Alleen een etende kerk is een profeterende kerk. Alleen de kerk, die één is met het evangelie, kan het evangelie prediken, aldus ds. Velema. Obligatielening Huize Siloam ROTTERDAM Het bestuur van de Stichting protestants christelijke ver pleeginrichting voor bejaarden en chro nisch zieken Huize Siloam zal overgaan tot de uitgifte van een dertigjarige obli gatielening. groot 675.000. De inschrij ving is vanaf 26 augustus 1965 en de datum van storting is 22 september 1965. Het doel van de stichting is het oprichten en instandhouden van één of meer rust- en verpleeginrichtingen, die zijn opengesteld voor bejaarden en chro nisch zieken van alle gezindten. Momenteel heeft de stichting in eigen- dom als verzorgingstehuizen: een pand aan het Verploegh Chasséplein 5 te Vlaardingen. aan de Dorpsstraat 65-67 te Poortugaal en aan de Merulaweg 1 te Rotterdam. De opbrengst van de lening zal worden gebruikt voor de financiering van net restant van de bouw- en inrichtingskos ten van het perceel aan de Merulaweg te Rotterdam en de aanvullende verbou- wingskosten van het perceel aan de Dorpsstraat te Poortugaal. De lening wordt aangegaan met goedkeuring van de gemeente Rotterdam. De totale bouw-, verbouw- en inrich tingskosten van het perceel te Rotter dam aan de Merulaweg zullen 1.462.000 bedragen, waarvan nog gefinancierd moet worden 340.000. Op de verbou wing. die in 1963 plaatsvond van net tehuis in Poortugaal. moet nog 157.013 gefinancierd worden, terwijl nog verbe teringen worden aangebracht, die tot een bedrag van 170.000 gaan. ENSCHEDE Gisteren heeft de Technische Hogeschool in Enschede tweehonderd nieuwe studenten ont- •angen. In totaal studeren thans op Drienerlo ruim vierhonderd studen- waarbij acht meisjes. De eerste jaars zullen gedurende een introduc tieperiode, die evenals het vorig jaar de elders gebruikelijke ontgroening vervangt, kennis maken met de hoge school en het maatschappelijk leven in Twente. Zij zullen sport beoefenen en met behulp van de tweedejaarsstudenten zo snel mogelijk worden voorbereid op de studie en de opneming in de campusgemeenschap. De eerstejaars zullen op voet van gelijkheid met de tweedejaarsstudenten worden behan deld. Zij zullen temidden van de tweedejaars de kamers in de studen tenflats betrekken. De introductiepe riode eindigt op 11 september met een feest, waarbij zowel de eerste als de tweedejaarsstudenten met bepaalde manifestaties voor de dag zullen ko men. DEN HAAG De actie 3 x 35 voor liet ziekenhuis in Suriname heeft 300.000 opgebracht. Ruim 20.000 Ne derlanders hebben hiervoor bijgedra gen. Gezamenlijk brachten zij 250.000 bijeen. Simavi steunde dit werk met een gift van 25.000. Novib schonk een bedrag van 25.000 voor de vorming van Surinaamse meisjes tot verpleegsters, die straks in het Suri naamse diaconessenhuis gaan werken Paramaribo. Ned.-Israëlitiscli Kerkgenootschap bestaat 150 jaar AMSTERDAM Het Nederlands- Israëlitisch Kerkgenootschap houdt op 15 september een plechtige bijeen komst. waarin zal worden herdacht, dat het genootschap 150 jaar geleden zijn huidige organisatievorm kreeg. De bijeenkomst zal worden gehou den in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. is vanaf 1 september a s. alleen bij apothekers verkrijgbaar Redactie Branding: ONTARIO/QUEBEC De dertigjarige samenwerking, die heeft bestaan tussen de United Church van Canada en de Baptisten Conventie van Ontario en Quebec inzake de zondagsschool-literatuur is beëindigd. De Baptisten Conventie heeft hiertoe besloten. De zondagsschool-cursus veroorzaakte na melijk nogal wat onrust in de betrokken kerken. De vrijzinnige kerkleiders hadden reeds meermalen de klacht uitgesproken, dat onder de gewone kerkleden het aantal „fundamentalisten" (zij, die ge loven in de letterlijke onfeilbaarheid van de Bijbel) blijkbaar groter was, dan men had verwacht Deze mensen hadden namelijk kritiek op de nieuwe zondagsschoolcursus, waar van Gospel Witness zegt. dat na zorgvuldig onderzoek is ontdekt, dat er geen enkel dogma is van het christelijk geloof, dat deze cursus niet openlijk loochent. De in spiratie van de Heilige Schrift wordt bespottelijk gemaakt, openlijk veroordeeld als geheel onbetrouwbaar met betrekking tot zijn autoriteit. De maagdelijke geboorte van Christus, Zijn Godheid. Zijn zoendood voor de zondaren en de lichamelijke opstanding uit de doden worden geheel uit verachting verworpen. De boeken zullen nu op een of andere manier worden vernietigd. LEIDEN Het laatste ICCC- congres, dat aan het begin van de. ze maand in Genève is gehouden, is voor de redactie van hét blad Branding een reden om de Chris telijke Gereformeerde Kerk2n op te roepen de ICCC als lid te ver laten. Branding is een maandelijks verschijnend discussieblad, dat on. der redactie staat van jonge leden der Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Het blad schrijft: „Het staat echter als een paal boven water dat thans de tijd meer dan rijp is dat de Christe- lijke Gereformeerde Kerken de i ICCC als lid verlaten. De generale I synode zal niet langs de conclusie heen kunnen dat aanwezigheid van j onze theologen aldaar niet alleen zonder zin, maar zelfs ontoelaatbaar is", aldus leden van deze bij de' ICCC aangesloten kerk. Waardering Het blad schrijft waardering te hebben voor de manier waarop de afgevaardigden van de Chr. Geref. Kerken, prof. dr. van Genderen, drs. J. P. Versteeg en ds. Biesma getracht hebben in de resoluties onderscheidingen aan te brengen die „to the point" uaren. Ze uilden met hun zakelijke kritiek wilde uitspraken corri geren; wat overigens helaas niet gelukt is. Branding somt een paar punten op, die de redactie zo kritisch hebben gestemd. „Op de eerste dag noemde president dr. Carl Mclntire Karl Barth een afvallige. Een goed begin is maar weer het halve werk. Op de derde dag maakte men zich onge nuanceerd af van de zogenaamde bijbelkritiek: zelfs werd de gelovi gen in wier kerken men deze theo rieën hoort aangeraden hun kerken te verlaten. Dit echter ter zijde." Ook de uitspraken van de ICCC over het communisme laakt Branding, terwijl het enkele andere uitspraken met de Bijbel vergelijkt. JERUZALEM Zoals wij enige tijd geleden schreven is men bezig met het opbouwen van Jeruza lem uit de dagen ran Jezus, zij het op schaal 1:50. Dit geschiedt onder leiding van prof. Ami Jona van de Hebreeuwse Universiteit. Initiatiefnemer is de tachtigjarige industrieel, die nu in ruste is. Hans Kroch. De stadsmuur met zijn torens en poorten, de tempel, het paleis van Herodes en vele andere gebouwen worden natuurgetrouw nagebouwd. Nou. daar zit je als vader en moeder op een gegeven moment voor de vierschaar van je opgroeiend kroost. Zo maar. Zonder zo iets als een convocatie of een dagvaarding... Drie man sterk kregen ze het ineens op hun heupen. Het was misschien de druilerige vakantie namiddag, misschien ook het feit dat ik zo juist met moeder de vrouw een conferentie had beëindigd over het al of niet wenselijke van een gezamenlijke recreatie-beleving op de noordelijke waddeneilanden of Heijst aan Zee. waar ze. onverschillig voor de traditionele khmaatcapriolen, letterlijk alles voor voelden. Ik weet 't wel. geen een van de drie, noch de beide jongens noch de dochter vindt de vakantie geslaagd als moeder er geen deel aan heeft gehad. Mij zouden ze zo nodig nog wel kunnen laten vallen, ik neem ten slotte niet zo'n verschrikkelijk grote plaats in hun leven in. Als zakenman ben je nu eenmaal een soort incidenteel verschijnsel, al is dan mijn stem in het kapittel warempel nooit een Maar nu hadden ze ons dan eens mooi tuk. Buiten was het wat lijzig gaan regenen, hier en daar zag je al een brandende lamp in een veel te vroeg duistere huiskamer Een forumgesprekje met wat ir.houd zou uitkomst kunnen brengen. Staan jullie nou ook zo afwijzend tegenover de jonge generatie? viel de dochter (15) met de deur in huis.... Dat komt, we hadden net een stel bietelbrommers. vergezeld van schor krijsende dul cinea's van ons tuinhek waar ze geparkeerd hadden gestaan, zien wegscheuren. Ik had me opzettelijk van commentaar onthouden want ik meende er een buurjongen, klasgenoot van onze oudste bij te hebben opgemerkt. Ja. vulde de bewuste de vraag van zijn zuster aan. zeg 't nu eens ronduit, hadden we er beter niet kunnen zijn. ...zo'n waardeloos aanhangsel van de perfekte maatschap pij...? Ik sperde mijn ogen en keek eens naar mijn vrouw die met een beminnelijke ironie haar wangen opblies en ik vroeg tegelijk of ze daar werkelijk een antwoord op verwachtten. Ik had n.l. juist de vorige dag de directeur van hun school ontmoet bij de benzinepomp en die bl^ek met de prestaties van ons kroost ten zeerste ingenomen. De gebruikelijke schelmenstreken en de gangbare pe- riodieke inzinkingen natuurlijk daargelaten. Och, 't is wel leuk om op onze beurt jullie eens te testen. Wat weten we als bet erop aankomt van jullie instelling ten opzichte van ons. Bosjes pa s en ma's zitten er nogal onpiei2ierig mee in de Kaarten op tafel, deed de jongste (13) z'n duit in het zakje. dan kan ik tenminste na de vakantie op school vértellen of mijn ouders pro of anti zijn. Ik schraapte mijn keel en zei bedachtzaam Conflicten hebben we hier immers nooit, het gaat gelukkig allemaal nogal gladjes. GladjesJa hoor. zo is 't wel, maar ehals puntje bij paaltje komt moeten we die ideale toestand op mamma's conto schrijven... Dat was de mening van schrandere Zus. Bedoelde ze dat ik dus maar voor 'n oortje thuis lag? Mijn eergevoel kwam in opstand: moeder de vtouw deed het natuurlijk beter. Gelukkig bleek de vierschaar nogal mild. ze kwamen direct met pleisters: Och nee hoor. ernstige klachten hebben we niet, we weten eigenlijk best dat jullie beiden echt niet anti zijn. Nou, dat was dan een pak van mijn hart. Maar, preciseerde Zus haar scherpe vrouwtjesinzicht Mamma is voor ons de ..pushing power Wat we zijn en vooral, hoe we zijn. dat zijn we door mevrouw uw echtgenote, lieverd. Als die knul van hierover zo'n moeder had, dan lag hij niet elk ogenblik overhoop met Hermandad. Het zal me daar een sfeertje zijn in dat gezin- En toen brachten ze me in ontroerende eensge zindheid aan m'n manneverstand dat zowel hun algemeen maatschappelijk gedragspatroon als de praktijk van het geloofsleven hun oorsprong hadden gevonden in het hecht gefundeerde en toch zo simpele systeem van de dame die daar. min of meer haar ogen bedervend, in het halfdonker een win kelhaak in m'n vakantiepantalon zat te repareren. Onze mam doet het allemaal zo echt. zei de jongste. het zou niet in ons opkomen in de oppositie te gaan. De ziel van het huis. dat is ze. Dat zeg ik nou 's, mam... En hij streek even met de rug van zijn hand over haar kin. Het is noch Terschelling, noch Heijst geworden. We werden het eens over kamperen aan de Lesse. En daar, samen genietend, resp. samen ook zo al 's samen wat bekvechtend, werd het aan ons beiden, pappa zowel als mamma, overduidelijk dat we er fijn op staan bij onze eigen provohaters. Wat toch maar een machtig gevoel is voor een ouder.... Haya Selva

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2