Courrèges is alom maar zwijgt Staat van beleg in deel van Kaïro Felle gevechten aan bestandslijn in Kasjmir Vier doden bij race Schuldeiser doodt drie mensen Doorbouwen*' werd n gevestigde factor s MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 DROMEN EN NACHTMERRIES VAN DE PARIJSE COUTURIERS (Van onze moderedactrice) jyOG NOOIT heeft in de geschiedenis der mode zich een zo dwaze situatie als dit seizoen voorgedaan. De hele wintermode wordt namelijk beheerst door één man, die nota bene in het geheel geen collectie voor deze winter ontworpen heeft. Zijn naam is een tover woord geworden, maar zoals dat met toverwoorden gaat, wanneer ze niet goed uitgesproken of tijdig gezegd worden, werken ze niet. De naam van André Coxtrrèges is een misbruikt woord geworden. Misschien is het een geluk, dat Courrèges zelf dat ook heel goed in de gaten heeft en daarom geweigerd heeft ditmaal met een collectie te komen. KAIRO In de buitenwijk Kerassa van de Egyptische hoofd- stad Kairo is zaterdag de staat van beleg afgekondigd nadat zich ern stige botsingen hadden voorge daan tussen de militaire politie en een zeer fanatieke mohammedaan se sekte, de Moslim Broederschap. De ongeregeldheden duren reeds de gehele week. De gevechten braken uit, toen de militaire politie probeerde een ver dachte, die lid was van de organisatie, te arresteren. De bevolking van de buitenwijk weigerde de politie te hel pen en begon vervolgens te schieten. Volgens mededelingen van de Egypti sche autoriteiten hebben reeds vier personen de dood gevonden. Onder hen is een lid van de militaire politie. De Moslim-Broederschap gelooft in een letterlijke interpretatie van de Kor'an en stelt, dat alleen deze de basis kan vormen voor een islamiti sche natie. President Nasser verbood de organisatie een jaar nadat hy in Prins Bernhard in Griekenland ATHENE Prins Bernhard is zon dag voor een particulier bezoek aan Griekenland in Athene aangekomen. Op het vliegveld van de Griekse hoofdstad werd hij door koning Konstantijn be groet. Vietnamees vliegveld ernstig beschadigd SAIGON Een bataljon Amerikaanse mariniers ls gisteren in de moerassen op j acht kilometer ten zuiden van de Zuid- vietnaraese basis Da Nang in gevecht gewikkeld geweest met een compagnie Vietcong-strijders. die zich bij de kust hadden ingegraven. Zeker twintig com munistische rebellen kwamen om het leven, zo deelde een Amerikaanse woordvoerder mee. Ook hebben tijdens het weekeinde enige tientallen Amerikaanse jachtbom menwerpers aanvallen in Vietnam uitge voerd. Het vliegveld van Son La. dat op ongeveer honderd kilometer ten zuidoos ten van Dien Bien Phoe ligt. werd tweemaal aangevallen en flink bescha- Intussen is de gepensioneerde Ameri kaanse generaal Edward Lansdale, expert op het gebied van het onderdru opstanden, gisteren in Saigon men om ambassadeur Cabot Lodge bijtte staan. Lansdale heeft zijn sporen diend onder meer als raadsman vt toenmalige Philippijnse president Mag- saysay bij het onderdrukken van opstan dige troepen in dat land. ,.u .u Amerika zich afvraagt of de communisten alleen met militaire midde len uit Zuid-Vietnam kunnen worden overwonnen. Generaal Lansdale is al eerder in Zuid-Vietnam geweest. In die tijd was Ngo Dinh Diem nog aan het bewind, bij wie hij later in ongenade is gevallen. 1952 aan de macht kwam. Op dat moment had de Moslim-Broeder schap in Egypte maar liefst twee miljoen leden. De militaire politie is er na hevige gevechten in geslaagd de verdachte te arresteren. Een kist met explosieven en wapens is in beslag genomen. Pre sident Nasser bevindt zich op dit mo ment in de Sowjetunie. KARATSJI Indiase strijdkrach ten. waarvan de sterkte op twee di visies wordt geschat, zijn tussen Poonch en Uri de bestandslijn in Kasjmir overgetrokken en hebben een kleine militaire post bezet. De verdedigers van deze post boden felle tegenstand en volgens Pakistaan se zegslieden zijn zware verliezen toe gebracht aan de Indiase soldaten. 60 Indiërs zouden bij deze strijd zijn ge dood en een onbekend aantal gewond. Bij een andere aanval door Indiase militairen op een grenspost werden 30 Indiërs gedood, terwijl aan de zijde van de „Vrijheidsstrijders", slechts één soldaat is gevallen, aldus deze zegs lieden. De president van Pakistaans Kasj mir, Abdoel Hamid Khan. waarschuw de de Indiase regering gisteren de door haar legers bezette posten onmiddel lijk te ontruimen. In een radio-bood schap zei de president, dat de Pa kistaanse regering strijdkrachten van Azad (Pakistaans) Kasjmir die „eens en voor altijd" met de Indiërs wilden afrekenen, niet zou tegenhouden. Brit en Amerikaan in Oost-Berlijn vrijgelaten BERLIJN De Oostberlijnse politie heeft vrijdag een 21-jarige Ameri kaanse student en een 19-jarige Brit vrijgelaten, die op 1 augustus tijdens een bezoek aan dit stadsdeel werden gearresteerd omdat zij getracht zouden hebben vluchtelingen naar West-Ber- lijn te helpen. Gebleken was echter dat zij in moeilijkheden waren ge bracht door personen in West-Berlijn, die ontvluchtingen uit Oost-Berlijn organiseren. Geen verkiezingen in Indonesië DJAKARTA Volgens de voorzit ter van de Mohammedaanse Nadatoel Oelama-partij in Indonesië, Moham med Djamhari, zijn algemene verkie zingen in dit land van geen belang zo lang de vernietiging van de federatie Maleisië niet voltooid is. Hy verklaar de dit zaterdag tegenover een Neder landse verslaggever in Djakarta. Eerst na succesvolle voltooiing van de Indo nesische confrontatiepolitiek, en wan neer president Soekarno het nodig acht, zullen verkiezingen kur plaatsvinden, aldus Djamhari. Deze 43-jarige architect, die tien jaar bij Balenciaga als modelist in de leer ging, hoewel hij een groot ar chitectenbureau daarvoor in de steek moest laten, heeft bewust een nieu we mode gecreëerd. Hij heeft niet voortdurend op de zich evoluerende lijnen, maar met mathematische ze kerheid een nieuwe vrouw gestyleerd, daarbij geïnspireerd door de beel den die hij op het sportterrein zag. Ook daarin moet men geen toeval zien. Courrèges heeft in de sport de overwinning van afstand en ruimte gezien en die visie overgebracht op zijn „nieuwe" vrouw, die niet meer gebonden zou zijn aan de vrouwelij ke zwakheden van overtollige strik jes en kwikjes, doelloze knoopjes en hinderlijke flad- ders. Dat zij boven dien geen overtol lige pondjes mag hebben en dat zy niet verouderen mag, is een van zelfsprekendheid. Courrèges dus maakte de ideale vrouw en ontdekte toen, dat iedereen die vrouw wel uit lachte maar toch snel trachtte haar ook te boetseren. En nu zitten we in de Courrègesmode en wordt alles wat blokkerig, kortge rokt en vierkantig opeens Cour règes genoemd. Daarom is Cour règes zelf zich gaan bezinnen. „Ik heb altijd gedacht, dat pas alles goed begon als je de eerste was, maar nu heb ik ontdekt, dat de moeilijkhe den pas goed be ginnen als je de eerste bent", heeft hij verzucht. Nu die moeilijkheden heeft hij „niet alleen. Heel het vrouwdom zal in het komend seizoen mee lijden, want het zal heel wat zelfcritiek eisen om niet te bezwijken voor het toverwoord Courrèges, dat te dik wijls verkeerd gezegd wordt en dan zijn uitwerking mist. Allereerst de roklengte. Die va rieert bij alle Parijse couturiers, die allemaal zoete dromen of nachtmer ries van Courrèges gehad hebben, tien centimeter boven de knie tot op de knie. Wel geloven we, dat de confectie er een centimetertje bij zal smokkelen, maar kort blijft het toch. Trootst moge zijn, dat de rokjes niet kokernauw zijn. De meeste heb ben behoorlijke loopwijdte door een lichte gering. Verticale lijnen door stiksels of platte naden en verwer king van twee kleuren zullen de mathematische samenstelling moeten accentueren. Aan deze principes hebben zich bijna alle Parijse ontwerpers gehou den. Een typisch voorbeeld is de japon van Yves St. Laurent: witte jersey afgezet met zwart band en zien van een helrood linker- schouderpand. Mouwloos is deze ja pon, zoals ontelbare winterjaponnen zullen zijn. Zitten er wel mouwen is, dan reiken deze meestal tot de hand. Dit ziet men in de japon van Dior, uitgevoerd in dieprode cloqué. Zoals bij de meeste modellen in dit buis Is de rug het voornaamste, of die nou ook het mooiste is, laten we maar aan ieder persoonlijk over. Balmain is wel een der Parijse ontwerpers, die zoveel mogelijk in eigen stijl is voortgegaan. Zijn tail leur in een groen-blauwe wollen ruit getuigt daarvan. Het meest opmerke lijk is de rok, die een glad aangezet te volant heeft, waarvan de stof schuin geknipt is. Hetzelfde principe herhaalt zich in het korte manteltje. Lanvin bracht een eigen noot in de collectie door de verwerking van losse panden, die als een „sandwich" over de schouders vallen. Een aan trekkelijk voorbeeld vonden we in een tailleur van geel-bruine wollen natté: gerende vierbaansrok, strak kort manteltje dat met grote knopen precies in het mid den sluit. En daar overheen het over jasje, de „sand wich": een rug tot over de taille, voorpandjes met revers, maar de zij naden blijven open. Cardin vond een de cape. Een mees terwerkje van cou peurskunst of zo'n cape, die eigenlijk op het hoofd hangt, ook prettig is om te dragen is een andere vraag. Maar er zit stijl in, meer dan in de dolle dwaze din gen die Heim pre senteerde. In zijn collectie waren tal loze maillots van kant, harlekijnpa troontjes en jer sey in felle kleu ren, waarboven dan tuniekjes van hetzelfde materi- n aal gedragen wer den, die tot halver- weg de heup reik- Voor cocktail ontwierp Heini een ensemble, waarmede hij bovendien nog enige economische belangen dient. De Franse kantmakers hebben namelijk noodkreten geslaakt en de couturiers verzocht toch alsjeblieft weer kant in de mode te brengen. Heel wat couturiers hebben dat prompt gedaan. Heel mooi kant, dat moet gezegd. Meestal macramé en in ieder geval tamelijk groot van des sin. De tweede noodkreet kwam van de Zuidafrikaanse struisvogelboeren. Jarenlang al hebben die gesmeekt de struisveren toch weer in de mode te brengen. De moeilijkheid was alleen hoe? Struisveren waaiers en hoed- garneringen zoud, dat begreep men, niet meer geaccepteerd worden. De korte rok bracht het idee. Hoe beter een korte rok te accentueren dan de aandacht op de zoom te vestigen? Dus krijgen we korte jurkjes afge- zoomd met dikke randen, liefst van struiveren. Wie mompelt, dat we dat in 1920 ook gezien hebben? En wie durft zeggen, dat we later de mode van die jaren de lelijkste aller tyden genoemd hebben? Enfin laten we maar afwachten hoe de mode 1965- 1966 de historie in zal gaan. Tot slot het avondtoilet, dat weer lang zal zijn. Louis Feraud, die de mode overdag tien centimeter boven de knie doet ophouden, maakte een heel mooie robe van groen-grijze kant. Typerend is de smalle ceintuur op heuphoogte, die ook in zijn col- Iectie-voor-de-dag steeds terugkomt. Dit was Parijs, althans het Parijs waarvan verwacht mag worden, dat de confectie de voornaamste lijnen overneemt. Er zijn nog tientallen blikvangers op de shows geweest, maar dat waren meestal eendagsv- linders. Om iets te noemen: de met kleine veren bezette mantels en ja ponnen en de witte nertsmantels met verticale banen op zwart* lakband gestikt. Kleuren voor deze winter: veel grijze tinten, veel beige tinten, wat fel-rood, mooi lila, een ietsje oranje en bruin in alle variaties. Weinig blauw en zwart met mate. Auto-ongeluk van ds. Jac. van Dijk NIJKERK Ds. Jac. van Dijk, her- vormd predikant te Nijkerk en be noemd tot godsdienstleraar en school decaan aan de Chr. MMS te Den Haag (Juliana van Stolbergschool) heeft vrijdagmorgen een auto-ongeluk gehad bij Driedorp. Het ongeluk gebeurde doordat hij plotseling moest remmen, de auto vloog uit de bocht, tegen een boom en vervolgens tegen een hem tege moetkomende truck met oplegger. De vrachtauto wilde een wielrijder pas- Ds. Van Dijk, die enkele kneuzingen opliep, is per ziekenauto naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort vervoerd. Hij verblijft daar nog, maar maakt het goed. De wagen van de predikant werd totaal vernield. Het afscheid, dat ds. Van Dijk gisteravond van de kerk van Nykerk zou nemen kon natuurlyk niet dooi> gaan. Nederlands schip in aanvaring SAN FRANCISCO Het Nederland se vrachtschip „Rotti" (8358 ton) van de Stoomvaartmij Nederland in Amsterdam is gisteravond tijdens mist bij het bin nenvaren van de haven van San Fran cisco in botsing gekomen met de Ame rikaanse tankboot „Tuttle", die deze haven verliet. Beide schepen zijn aan de voorsteven beschadigd, maar zij konden hun reis op eigen kracht voortzetten. Er waren geen slachtoffers te betreuren. SEDALIA Missouri Een vrouw, een jongetje van vier en twee mannen zijn omgekomen en dertien mensen zijn zaterdag gewond geraakt toen een racewagen, die door een lekke band stuurloos was geworden, op het publiek inreed bij een race in Sedalia, in de Amerikaanse staat Missouri. Velen van de gewonden waren kinderen. Blil Crane, de cou reur, bleef ongedeerd. Er brak pa niek uit toen de toeschouwers rond de plaats van het ongeluk om fa milieleden zochten. Een agent barst te in snikken uit. TEL AVIV —In Ramat-Gan bij Tel Aviv (Israël) heeft een 68-jarige za kenman gisteravond twee schuldena ren en een vrouwelijke politie-agent doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Het drama had plaats in het kantoor van een advocaat, waar Je zakenman kracht bij zette aan zijn cis tot betaling van 200.000 gulden, die een man en een vrouw hem schuldig waren. De gemoederen raakten zo verhit dat de zakenman een pistool trok en de man en de vrouw doodschoot, waarna hij de straat op vluchtte. Toen twee vrouwelijke politie-agen- ten hem trachtten aan te houden, schoot hij één van hen dood. Daarna pleegde hij zelfmoord. Verletbestrijding bouwnijverheid (Van een onzer verslaggevers) DOTTERDAM ft vnnr rirmrhi De regelingen voor doorbouwen bij vorst en onder andere ongunstige weersom standigheden, zoals de Stichting Ver- letbestrijding Bouwnijverheid die heeft opgezet en ieder jaar verder heeft ontwikkeld, worden zo langza merhand een gevestigde factor in de Nederlandse bouwnijverheid. Die ontwikkeling staat niet stil, ook voor het komende winterseizoen zijn er bepalingen verbeterd en aan de behoef ten van de praktijk verder aangepast. Werd er vorig jaar verschil gemaakt tussen woningen, waarvoor de op drachtgever een bijdrage moest leveren van vijftien procent, en andere gebou wen, waarvoor 25 procent werd vereist dit jaar komen er drie categorieën. Het is gebleken dat het belang van opdrachtgevers van bedrijfsgebouwen in vele gevallen aanmerkelijk groter is dan in de vroegere regeling was voor zien. Het is dus nodig een categorie bedrijfsgebouwen in te voeren, waar voor een veel hogere bijdrage van de opdrachtgevers noodzakelijk is. Voor woningen en daarmee gelijk te stellen projecten is evenals verleden jaar een bijdrage van vijftien procent van de opdrachtgever vereist, voor bedrijfsge- procent bijdrage van de opdrachtgever YVES ST. LAV REMT vergden, nu vijftig procent en voor „overige gebouwen" net als verleden jaac 25 procent. De doorwerktoeslag werd verhoogd. Voor woningen en daarmee gelijk te stellen projecten werd de basis van 250 op 260 gebracht, voor bedmisgebnuwen werd de basis 200 vorig jaar viel deze categorie onder „overige gebouwen" met een basis van 230 en voor de „ebouwen van 230 gebracht op 240. TOESLAGEN Verder is de bijdrage per werknemer per verplichte en vrijwillige doorwerk dag gesteld op 5,50 voor woningen en daarmee gelijk te stellen projecten, een gulden meer dus dan verleden jaar. Voor bedrijfsgebouwen wordt de bijdrage 4,20 per werknemer, voor overige ge bouwen 5,10. Vorig jaar was die 4,10. Er is in de komende winter eerder dan in de afgelopen winter sprake van een verplichte doorwerkdag en de verplichte doorwerkdag zal eerder overgaan in een vrijwillige doorwerkdag. Bovendien zal rekening worden gehouden met een „..^-euwdek, hetgeen eveneen* aanleiding kan zijn tot een vrijwillige doorwerkdag. AI deze wijzigingen leiden eveneens tot een hogere doorwerktoeslag dan verleden Er is een betere geografische verdeling gemaakt: Nederland werd verdeeld in zes rayons in plaats van zoals tot nu toe ln Staking oostkust VS beëindigd C HOUSTON President Johnson van de VS heeft zaterdag op een pers conferentie in Texas meegedeeld, dat een eind is gekomen aan de scheep vaartstaking in de havens aan de oost- llrnsf van de VS. De Amerikaanse koop- kust A- «v iinoaiuc nuu|r vaardijvloot zal haar normale werk zaamheden hervatten. De staking heeft |75 dagen geduurd. Een woordvoerder van de vakbonden heeft in New York verklaard, dat de leden van de twee bij de staking be trokken bonden het akkoord nog moe ten goedkeuren. Hij verwachtte niet, dat de ongeveer honderd stilliggende Amerikaanse schepen voor woensdag zouden kunnen uitvaren. Radio-activiteit in Holy Loch neemt toé LONDEN Het Britse ministerie van defensie heeft het bericht beves tigd dat de radio-activiteit in Holy Loch, de inham ten westen van Glas gow, waar de Amerikanen een basis voor atoomduikboten hebben geves tigd, Ls toegenomen. In de modder aan de oever van hei Loch is een radio-activiteit gemeten dis Iets minder dan een kwart bedraagt va* de door een international* commissie vastgestelde toelaatbare hoe\ eelheid. Zij wordt veroorzaakt door het koelwater van de kernreactors.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5