Drie broers en zwager lid van een synode KAN DE KERK FALEN ALS ZIJ DOGMA'S AFKONDIGT? Resten paleis van Herodes binnenkort te bezichtigen Vergaderingen in Lunteren en Apeldoorn Minister Diepenhorst acht vierde t.h. nodig SSR-congres over Rome-Reformatie Berkouwer: Ja Smokkel gastarbeiders in West-Duitslaiid Puzzelhoek Paus vraagt gebed voor concilie Stem niet of op een splinterpartij Uw probleem is het onze MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 Een woord voor vandaag Er zal wel niemand zijn, die in de dagelijkse praktijk van zijn leven niet een bepaalde rangorde voor zichzelf vaststelt (en probeert zich daaraan ook te honden). Een rangorde in het verkrijgen van allerlei goederen om zich het leven te ver aangenamen, een rangorde ook in geestelijk opzicht (al heeft men wel eens de indruk, dat het er in dat opzicht niet zo erg op aankomt). Wat voor de individu geldt, geldt in niet min dere mate voor de samenleving, de gemeenschap, waarin wij zijn gesteld. Straks komt de rijksbegroting weer los en daarin wordt, ongetwijfeld een rangorde van uit te voeren objecten aangegeven. Het gaat om de orde in het mensenleven, om de vraag hoe wij een chaos kunnen voorkomen, maar ook om de vraag welke zaken wij zó belangrijk vinden, dat wij ze voor aan willen zetten, 't Is. zult u misschien zeggen, een waarheid als een koe. Dat is het ook, maar laten wij toch wel bedenken, dat wij vaak genoeg nauwelijks stilstaan bij het bepalen van de rangorde der dingen in ons eigen leven. Realiseren wij ons wel voortdurend, dat er bij die bepaling van een motivering sprake moet zijnBeseffen wij wel altijd, dat ten diepste geestelijke zaken de rangorde bepalen? Dat klinkt op het eerste gehoor misschien wat zwaargeladen, maar als u het niet gelooft moet u dat bij uzelf maar eens nagaan. Anders gezegd: uw voorkeur, uw voorrang geven aan dit en aan dat, zegt heel veel over uw hart! Wij lezen vanavond: Exodus 5 vers 22 tot en met 24 en Exo dus 6 vers 1 tot en met 12. (Van een onzer medewerkers) APELDOORN Het wordt synode-week. Terwyl in Lunteren de gereformeerde afgevaardigden morgen aan het werk gaan, komen in deze Veluwse stad de gedelegeerden van de Christelijke Gerefor meerde Kerken byeen om hun synode te constitueren. Zy willen enkele dagen byeen blijven om een moderamen te kiezen, de agenda te ordenen en het studiewerk over commissies te verdelen. Dan gaan zy uiteen tot 21 september. De synode is bijeengeroepen door de kerk van Zwolle, maar vindt in Apeldoorn plaats. De vorige generale synode die door Zwolle bijeengeroepen werd. kwam in 1934 bijeen. Die synode heeft toen het leergeschil moeten behandelen met ds. A. M. Berkhoff over zijn maranatha-prediking. Ds. Berkhoff sprak veel op conferenties met de bekende evangelist Johannes de Heer Toen zijn prediking voor de Christe lijke Gereformeerde Kerken niet aan vaardbaar bleek, ging hij over naar de Vrij Evangelische Gemeenten. Komen de hervormden drie maal per jaar bijeen voor korte zittingen en de gereformeerden iedere twee jaar voor ongeveer zes weken, de christelijke-gereformeerden vergade ren om de drie jaar. Hun synode duurt doorgaans twee weken. De Christelijke Gereformeerde Ker ken kennen vier particuliere ressor- (Van een onzer medewerkers) ze uitspraken kan doen. Immers in de LUNTEREN Hoogtepunt van TT T\T eerste brief van Petrus staat dat in het congres van de reünisten van HaarSlïia: Neeil woMen^omd^ij het geloof heeft." de studenten vereniging S.S.R. over de verhouding Rome-Refor matie werd een spontane discus sie tussen de gereformeerde prof. dr. G. C. Berkouwer en de rooms-katholieke theoloog, prof. F. Haarsma. Daarbij ging het om de wezenlijke verschillen, om de leer van de kerk, om de verhou ding van Schrift en traditie. Op een gegeven ogenblik stonden twee bijbelteksten in deze discus sie tegenover elkaar. Berkouwer wees op de waarschuwing dat het oordeel van God begint bij het Huis Gods, de Kerk. Haarsma wilde echter juist uitgaan van de belofte dat de Heilige Geest de Kerk leidt. „Is er in wezen nog verschil tussen ons en de rooms-katholieken?" had prof. Berkouwer in zijn rede ge vraagd. Want ook de Reformatie kent -yjn „traditie en beide worden be stormd door dezelfde problemen." Prof. Haarsma had in zijn rede gezegd dat stuk de belijdenisgeschriften ook traditie zijn. De rooms-katholieke hoogleraar had echter ook het verschil onderstreept: In de Reformatie leeft het besef dat het in de belijdenisgeschriften niet gaat om de waarborg van de Heilige Geest, omdat reeds gedane uitspraken met een beroep op de Schrift altijd te wijzigen zijn. De Rooms-Katholieke, Kerk gelooft echter dat de nieuwe dog- r?.n j rue. ®!en vaUen- ma's aanvaard kunnen worden in hetihl) achtte deze uisluitend mogelijk in vertrouwen dat de Heilige Geest de de dynamiek en niet in het statische. Kerk voor dwaalleer behoedt. In de discussie die volgde zei prof. Haarsma dat hij diep getroffen was door deze zin. Hij erkende dat deze uitspraak waar was, maar kon hem toch niet in zyn consequenties on derschrijven, omdat hij aan de andere kant niet kon geloven dat de Heilige Geest, die immers zou komen om de Kerk te leiden, de Kerk niet geleid zou hebben bij de latere uitspraken. Prof. Berkouwer, wilde die garanties Kardinaal het verschijnsel. Vernieuwing Prof. Berkouwer ging dieper op dit', H«' onderwerp waarover deze beide ■erschil in. Het kardinale verschilpunt theologen spraken tvas „progressie vond hij dat de Reformatie in laatste instantie ook de Kerk zelf als complex fouten kan laten erkennen. Rome kan wel aanvaarden dat individuele gelo vigen belijden dat zij op een dwaal spoor zijn geweest, maar de Kerk kan niet falen. Ik kan niet geloven," zei prof. Ber kouwer, „dat de Kerk ex kathedra de- Centrum in Bad Godesberg (Van onze correspondent) KEULEN Steeds meer arbei ders proberen op illegale wijze Kr«i«üoord«wttpI West-Duitsland binnen te komen, Zeer velen voldoen namelijk niet aan de hoge eisen die in eigen land worden gesteld aan hen die in de Bondsrepubliek willen gaan werken. Zij gaan nu de grens over als toeristen, anderen doen het bij nacht op plaatsen waar Horizontaal: 1. soort van hamer, 4. Hoiiflnipr^ ziin uitroep. 5. voorzetsel. 7. klap. 9. voedsel, 'een a°uaniers zyn. 11. vogel 12. zijtak Donau. 14. geit. 16. In Bad Godesberg bevindt zich hetl muzieknoot. IS jongensnaa^ lfl muziek- entrum van iUegale immigranten: een noot. 20. onbekende. 21. rivier in Italië. jud kasteel dat ds. Urdze tien jaar oude lengtemaat. 23.^ pers. voor- ;eleden hee£t ingericht voor Letlandse. n Litause studenten. Tot 1960 regelmatig vluchtelingen uit voormalige Oostzee-staten, die door ten. die ieder zes predikanten, zes ouderlingen en ditmaal ook een dia ken afvaardigen. Bovendien worden de vergaderingen bijgewoond door vijf pre-adviserende leden, namelijk de emeritus-hoogleraar, prof. J. J. VATICAANSTAD Paus Pau. lus heeft bekendgemaakt, dat Jiij en de 2500 bisschoppen uit de ge hele wereld, die aan het Vati caans oecumenisch concilie deel nemen, voor de opening van de vierde en laatste zitting van het tweede Vaticaanse concilie op 14 september een boetprocessie door Rome zullen houden. Deze proces sie zal de lof van God zingen en de zorgvuldig bewaarde reli kwieën van het kruis van de Ro meinse basiliek van het kruis van Jeruzalem overbrengen naar de basiliek van Jan van Lateranen, de kathedraal van de paus als bisschop van Rome. Paus Paulus heeft alle rooms-katho lieken van de wereld opgeroepen te bidden voor het succes van het conci lie. Hij verklaarde ook te hopen, dat deze uitnodiging tot gebed eveneens een willig oor zal vinden bij onze broeders, die tot andere christelijke gemeenschappen behoren. t is mogelijk, dat de slotzitting van het concilie met Kerstmis zal worden beëindigd. Indien dit niet het geval is, zal zij wellicht overlopen naar het vol gend jaar. De paus heeft echter nogmaals herhaald, dat deze zitting de laatste zal zijn. ..Het*'concilie zal groter gevolgen hebben dan wij ons kunnen voorstellen", :i de paus hierover. Over het concilie merkte de paus nog op. dat het de laatste vier jaar zijn aandacht heeft gewijd aan de bestudering en oplossing van de meest dringende en belangrijke problemen van het huidige bestaan van de kerk, opdat haar aange zicht met nieuwe glans voor de mensheid moge lichten, opdat zij allen moge trek ken tot haar geestelijke uitnodiging, te geloven in Christus en vaardig alles te doen, wat dit geloof oplegt. v. d. Schuit en de vier hoogleraren van de Theologische Hogeschool van Apeldoorn. Van de 52 gewone leden van deze nieuwe synode, waren er 25 ook aan wezig op de vorige. Er komen acht nieuwe afgevaardigden uit het wes ten, zeven uit het zuiden, zes uit het noorden en twee uit het oosten. Daar van hebben zeven reeds deel uitge maakt van vroegere synodes. DEN HAAG In een vraag gesprek met redacteuren van het Algemeen Studenten Persbureau (ASP) heeft prof. mr. I. A. Die penhorst zich uitgelaten over de plannen voor de vierde technische hogeschool. Naar de mening van culiere gvnode van het westen om door een hoofdelijke omslag de be- noeming van een vijfde hoogleraar Familie van de Theologische School mogelijk I te maken. Bij herhaling kwam het op dej Tijdens de ICCC-assemblee van christelijke-gereformeerde synode voor dat twee broers er lid van wa ren, zoals bijvoorbeeld ds. D. H. Bies- ma en ds. D. Biesma. en ds. J. H. Velema en ds. K. J. Velema. Ditmaal Ls een gehele familie als lid afgevaar digd, namelijk de drie broers-predi kanten J. H. Velema te Apeldoorn, K. J. Velema te Leeuwarden en dr. W. Velema te Leiden. Bovendien komt hun zwager ds. M. Drayer van Am sterdam-Zuid. In dienstjaren is ds. J. H. Velema het langste lid van de achtereenvolgende synodes, want hij heeft sedert 1947 onafgebroken zit ting gehad. Deze synode zal zich onder meer bezig houden met de eenheid van de gereformeerde belijders, terwijl ook artikel 36 van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis ter sprake zal kómen, daarbij gaat het om de roeping van de overheid met betrekking tot de evangelieverkondiging. De agenda telt ruim honderd stuk- ken. Zo vroeg bijvoorbeeld de parti-l Genève liep dr. Carl Mclntire reeds vooruit op deze beslissing door drs. J. P. Versteeg van Wormerveer steeds met professor aan te spreken. De christelijke gereformeerde predikan ten tellen drie gepromoveerde colle gae in hun midden (dr. W. H. Velema. dr. M. Boertien, die in Israël is, en dr. J. de Vuyst) en twee doctorandi, (drs. J. P. Versteeg en drs. W. van 't Spijker, waarvan de eerste binnen niet al te lange tijd hoopt te promo veren). De particuliere synode van het westen komt met een aantal diaconale vragen. Ze wil weten hoe ver de grenzen van het diaconaat zich uit strekken. vooral gezien de nood in de wereld. Tevens wil dit ressort weten in hoeverre de Christelijke Gerefor meerde Kerken verantwoordelijkheid dragen voor de uitspraken en resolu ties van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, waarvan de Christelijke Gereformeerde Kerken lid zijn. NIEMÖLLER RAADT DUITSE VOLK de minister van Onderwijs en We tenschappen moeten tijdens de zit tingsperiode van dit kabinet plaats en openingsdatum van de vierde technische hogeschool on geveer bekend zijn. Ket interview met de bewindsman is weergege ven in het jongste nummer van Student, het nationaal studenten nieuwsblad. Minister Diepenhorst meent, dat •n vierde technische hogeschool op lange termijn ongetwijfeld nodig is. Hij achtte het echter beter nog niet vfeel bekend te maken over de plan nen voor de school. Naar zijn mening •en dergelijke school voor Neder land geen eindpunt betekenen. „Ne derland mag economisch niet ver schrompelen tot een Balkanstaat". al dus de bewindsman. (In een interview in Elsevier heeft prof. Diepenhorst zelfs over een vijfde technische hoge school gesproken rond 1980.) Vestiging De Commissie vestiging technische hogeschool benoorden het Noordzee kanaal heeft een aanvullende nota het licht doen zien over de mogelijke vestigingsplaats van de vierde techni sche hogeschool. Zoals bekend geeft deze commissie, waarvan prof. dr. ir. W. Schermer- horn voorzitter is, als mogelijke plaats van vestiging de voorkeur aan Alkmaar, te weten Schermer-Noord of Schermer-Zuid. In het rapport wordt ondermeer gesteld, dat het planologisch aspect van de technische hogeschool van grote betekenis zal zijn. Naar de mening van de commissie is daarbij van groot belang, dat de technische hogeschool zal worden gevestigd in een agglomeratie waar deze instelling „geen verstikkende, maar een ontwik- FRANKFURT de bekende Duitse predikant, ds. Martin Niemöller, zijn onbehagen uitgesproken over de grote Duitse politieke partijen en opgeroepen om maar niet aan de verkiezingen deel te nemen of op een kleine partij te stemmen. Hij schrijft dit in het Duitse kerkblad „Stem van de gemeente". Zijn artikel is wel wat meer ge nuanceerd, dan een jaar geleden toen hij opriep tot boycot van de verkie zingen. Nu schrijft deze pacifistische predikant, die een van de zes presi denten is van de Wereldraad van Ker ken, dat de kiezers beter een splinter partij kunnen steunen die opkomt voor vrede en democratie. Niemöller noemde geen van de zes splinterpartijen bij naam. Niemand zal echter aannemen dat hij liever heeft dat de christenen stemmen op extreem rechtse partijen. Hij heeft zelf indertijd Opnieuw heeft zijn strijd tegen het nationaal-socialis- me moeten strijden en er de gevangenis voor over gehad. De bekendste splinterpartij is echter de links georiënteerde Duitse vredes- unie, Niemöller heeft in het verleden wel banden met deze partij gehad. traditie in de verhouding Rome-Refor matie." Prof. Haarsma betrok dit on derwerp op drie aspecten van het ker kelijke leven, de vroomheid, de kerke lijke instituties en de kerkelijke leer. De traditionele vroomheid is groten deels, zei hij, uit de contrareformatie geboren, die individualistisch getint was. De vernieuwing wordt groten deels beïnvloed door de tijd daarvoor. Door de liturgie is de vroomheid ster ker bijbels geworden. Zij gaat zich nu ook meer richten op de wereld en wil de verantwoordelijkhed voor de naaste uitdrukken. Sprekend over de kerke lijke instituties wees hij op de vele veranderingen die zich de laatste jaren ™"erveïe"ASTerbveXuS.nhg\otl0a°n: JERUZALEM - Nog Voor het eind ven dit jaar aal dere kerken. de vesting in de rotsen bij de Dode Zee in Israël, waar enige tijd geleden het paleis van koning Herodes de Grote en bijbelse schrift- rollen zijn ontdekt, opengesteld worden voor het publiek. Vanaf Rooms Katholieke Kerk immobiel Is, I eind december zal het te bezichtigen zijn. terwijl de Reformatie mobiel, beweeg- Ongeveer negentig architecten, technici, handwerkslieden en arbeiders zijn op het ogenblik, onder een gloeiende zon in de woestijn van Judea aan het werk. Behalve met opgravingswerkzaamheden zijn zij ook bezig de te smalle en slechte paden te veranderen in goed begaanbare toegangs wegen en trappen, waarlangs de talloze bezoekers zonder veel moeite de vesting kunnen bereiken. Omdat men anders niet op tijd klaar zou kunnen komen, zijn kostbare fresco's en mozaïeken met het vliegtuig naar Rome gebracht, waar Italiaanse deskundigen ze schoonmaken en repareren. Onwetend Volgens deze predikant zyn de drie grote politieke partijen van de chri- ten-democraten, de vrije democraten en de socialisten alleen maar er bij geïrlteresseerd het volk onwetend te houden, -zoals Hitier dat ook deed. Volgens Niemöller zullen de ongel dige stemmen, of stemmen op splin terpartijen de regering in Bonn tonen dat „er mensen zijn die haar christen democratische politiek beschouwen als noch christelijk, noch democratisch." Volgens zijn artikel zou hij het toe juichen als er in het nieuwe parlement nieuwe stemmen in de oppositie zou den opgaan voor hen die menen dat de toekomstige redding niet ligt in de militaire staat. lijk, zou zijn. Het boeit hem in hoge mate dat juist in de Rooms Katholieke Kerk zulke grote verschuivingen mo gelijk zijn. Het is niet de taak van de Rooms Katholieke Kerk alleen om uit de problemen, die in onze tijd op haar af komen, een uitweg te vinden. Het ls een gemeenschappelijke taak voor Rome en Reformatie samen. "twprk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Maasdam-Cillaars- hoek: kand. M. Jansen te Alkmaar, die bedankte voor Voorhout en Harkema- Opejnde (toez.); naar Biervliet (toez.): G. F. H. Kelling te Dreischor-Noordgou- we (Zld.). GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen (t.b.v. Alexanderstad): P. Riemersma te Leeuwarden-W. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Nijega-Opeinde: kand. T. O. G. M. Bosma te Goes. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag-W.: A. Hilbers te Zwolle en C. Langbroek te Veenendaal; te Bunschoten: B. Bijleveld te Bussum en J. Keuning te Veenendaal. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Leiden: J. Happee te Utrecht. kweeksel. 25. klasse (afk.). 27 duikereend, 'stiandse 29. kweekgras (ZN). 31. telwoord, 33. jWamen meisjesnaam, 35. stad in België, 37. water jeze Vooriiia»i6c in Friesland. 39. staatsbedrijf (afk.), 40. de Sowjetunie zijn geannexeerd. Sinds dien stelt deze predikant het slot ter beschikking van buitenlandse gastarbci- iders, die voornamelijk uit Italië, Spanje, Griekenland, Portugal, Turkije en enkele Noordafrikaanse landen afkomstig zijn. Bij hem kunnen zij een kamer huren voor 45 mark per maand, een vrij klein bedrag, gezien de zeer hoge huren die sommige particuliere Westduitsers voor deze arbeiders berekenen. INVAL Hoe kon ds. Urdze zo ver komen? Wel heel eenvoudig: hij had medelijden met die mensen, van wie de meeste nog niet eens over geldige papieren beschikten.... „Je kunt die mensen toch niet op straat laten staan", zei deze predikant tot de politieagenten die dezer dagen een inval in het slot deden. Ds. Urdze gaf direct toe, dat hij wist dat zijn „gasten" illegaal het land waren binnengekomen. Verticaal: 1. dof, 2. lengtemaat (afk.). 3. Een groep Marokkanen die door de bedorven, 4. bekend knaagdier. 6. ge- politie is gearresteerd, wordt er tevens ?5fc>! 8°muHSn»'%1'v^«i<»Pri.tUir «rd«h. middelen n..r tchelk. element iafk.i. 11 plaats In N "est-Duitsland te hebben gesmokkeld. Brab., 13. heden. 15. brandstof, 17. ope- J Hun afnemers waren ook gastarbeiders, ning ener fuik, 18. tevens. 23. honingbij. met name Grieken, Zuidslaven en Tur- 24. lidwoord. 26. leeg. 28. orient expresse tafk.). 29. familielid. 30. landbouwwerk- I *en- XA verS«n I De stad Godesberg heeft de smokkel u(k (Lat.) behoudens ergissingen l onbewust jn de hand gewerkt: zij stelde weinig voorwaarden bij het verstrek- I Ken van zg. belastingkaarten. Waarschijn- OplO!»»**!* VOPltfP lijk speelde hierbij ook een rol het feit. Horizontaal* 1. Gennep-ode. 2. room- dat er op deze manier meer belastinggel- Vnter a n^ós-stam 4 ei-met-rode. 5. nn- den binnen kwamen. Sommige gastarbei- I Lea-lr-icilo 7 oele-rekel. 8. dors bezitten alleen deze kaarten als FnT^ Irta ^esnriV-Mt oeiere,te- geldig papier. Zelfs de werkgevers ne- r r Vv 2 Eo«-meens men hier genoegen mee. Vandaar dat Verticaal. 1. Groe _ksterJ deze lieden ook werk kregen, zij het 3 Sprtrter. enke, dagen zodoende "•—en ze voor de politie onvindbaar. 1 (Van onze kerkredactie) lijdende leden haar uiterste krachten In de voorgevel, die bekleed wordt Ondanks de hulp van de gerefor- SITTARD Het was dit weekend inspande om te komen tot een twee- met Luxemburgse leisteen, wordt meerde Stichting Steun Kerkbouw, feest in de gereformeerde kerk van de kerkgebouw, brandde de bestaan- een kruis van glazen bouwstenen het rijk, de gemeente en vele giften, Midden-Limburg. De mei was in de de kerk af. Dat was in augustus 1963. aangebracht. Voor deze gevel zal een drukt er nog een tekort van 130.000 top van de nieuwe kerk. Vrolijk Van alle kanten is hulp gebodeii, betonnen klokketoren komen. gulden op de ongeveer honderd ge wapperde de feestvlag om aan te zelfs door het rooms-katholieke car- De kerk zal plaats bieden aan zinnen tellende gemeente. Nog altijd zeven dat het hoogte punt bereikt is. navals-bestuur en al spoedig waren ongeveer 350 personen. Het zal ech- komen er evenwel giften binnen op Gisteren wandelden heel wat Sit- de eerste tekeningen voor de nieuwe ter mogelijk zijn in de zomer het de girorekening 1042706 van de pen- tardse zereformeerden naar hun toe- kerk klaar en kon worden begonnen, aantal zitplaatsen uit te breiden tot ningmeester van het bouwfonds en komstize kerk om met eigen ogen te De nieuwe kerk zal gevat zijn in 450. Boven de ontmoetingsruimte zal Sittard hoopt dat als de kerk rond zien dat het leed van de brand van een staalconstructie, die een hoogte de pastorie gehouden worden. De to- pasen volgend jaar in gebruik geno- 1963 nu binnenkort geleden zal zijn. heeft van 12 meter, een breedte van tale kosten van deze kerk bedragen men zal worden, ook een groot stuk Net toen de gemeente van 188 be- 1? meter en een lengte van 27 meter, ruim een half miljoen. i deze zorg is weggenomen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Ik heb lathyrus langs net gaas tussen de buren en ons gezaaid. Nu blijkt dat de honden van de buren er steeds de blaadjes af eten. Mijn vraag is: 1) Als er bloemenen zaad van komen, is dat niet vérgif, of worden de honden er ziek van? 2) ln mijn planten kom ik steeds een klompje spuug met een groen beestje tegen, waardoor op de piek de blade ren misvormen. Waardoor komt dat en wat is daartegen te doer.? Antwoord: Heel veel lóthyrusachti- ge planten worden als eevoer ge bruikt en het is ons niet bekend dat zaden en bloemen giftig zouden ziju. Het komt ons ongeloofwaardig voor dat honden daarvan schade zouden ondervinden. Het is voorts ons onbe kend dat. honden het blad van lathy rus eten, wel bijvoorbeeld gras maar dan mankeren ze iets of ze hebben een tekort in het hun verstrek-* voedsel. In dat schuim of spuug zit een cicade, de philaemus spumarius. De cicade produceert zelf dit schuim als verdedigingsmiddel. Ook zuigt de ci cade de sappen uit de planten en daardoor trekken de scheuten soms krom en zij worden misvormd. Be strijding geschiedt door met een krachtige straal te spuiten, liefst na een regenbui, met bijvoorbeeld 10 gr/ml paration 25 pet. (zeer giftig) of met 20 ml nicotine 95 pet met uit vloeien (zeer giftig) of met 12Vi g/ou diarinon. Alles op 10 liter water. Het laatste middel is het minst giftig. Ook met een krachtige straal gewoon uit de waterleiding door de planten ruirut men heel wat op. Vraag: Gedurende mijn leven heb ik als avondmaalsservies ï.ooit anders gebruikt gezien als zilver pleet of tin. doch onlangs hoorde ik dat ook wel aardewerk wordt gebrui.ct. Is dat iets nieuws, of al langer en in meer kerken gebruikelijk? Antwoord: Inderdaad ?(et men te genwoordig vaker een -ervies van aardewerk. moet zijn Dat men tegenwoordig meer aardewerk ziet, komt doordat nadruk wil loggen op de „huiselijke" aard. Aardewerk heeft zowel -voor- ais nadelen, zoals de aanscnaiprijs en de breekbaarheid. Het feit. dat metaal op de duur ontsmet is in dit opzicht nicu van belang Vraag: In welke familieverhouding stond de Duitse keizer uit de Grote Keurvorst van Brandenourg? Gaarne ook jaartal van laatstgenoemde. Antwoord: De Grote Keurvorst van Brandenburg leefde van 1620—168<é Hij huwde in 1640 met Louise Hen nette van Oranje-Nassau, dochter van Fredenk Hendrik. Hun 2ton Frederix: Willem I, koning van Pruisen. De<* huwde m 1713 met Sop'-ia van Han nover. Hun zoon August Willem huw de met Louise van Brunswijk-Wolfen- buettel en diens zoon Fiederik Wil lem II, die koning van 1 ruisen werd. huwde in 1769 met Louise van Hessen- Darmstadt. Hun zoon Freoerik WiHem III, koning ~an Pruise huwde mrt Louise van Mecklenburg-Strelitz. Hun zoon. Wilem I, koning van Pruisen van 1861 tot 1888. en keizer van Duitsland van 1871 tot 1838. huwde met Augusta van Saksen-Weimar. Hun zoon Frederik III, die slechts enkele weken keizer is geweest, huwde in 1858 met Victoria van Enj eland, docn- ter van koningin Victoria. Keizer Willem II was hun zooi De Grote Keurvorst was Nederlands bondgenoot in hët beruchte jaar 1672 en hij heeit in de daarop volgende jaien de ons eveneens toen vijandige Zweden ver slagen bij Fehrbellin. Toea zijn nazaat Frederik de Grote jens als jonge prins het vroegere slagveld bezocfrï, vertelde hem een oude ,nwoner dat de slag hel gevolg w«s van ee.i vechtpartij tussen deze keurvorst en de latere koning van Zweden toen zij nog studenten te Utrecht waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2