Nieuwe Leidse Courant Vlucht Gemini-5 toch PARIJS geen vraag meer Je Astronauten veilig in zee geland Angstige minuten in controlecentrum Lijk in koffer, moet van Japanner zijn Moordaanslag op Castro mislukt Gemini-5 brak vele records Fokker stoot neus in Amerika Zwolsman ziet kansen in Indonesië Gevechten in Santo Domingo Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Or. E. DIEMER CHRISTE1IJK-NATI0NAAI DAGBLAD „Stantvattigh ie gheblrren mijn hert in teghenipoett" Maandag 30 auguitus 1963.46ste jaargang Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust vrU krachtige xuidwestelUke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Vanuit de ruimte naar de zeebodem Uniek gesprek tussen Cooper en Carpenter HOUSTON Gordon Cooper heeft gisteren, toen hij en Char les Conrad in hun Gemini-cap- sule aan de 118e wenteling om de aarde bezig waren, per radio contact gehad met „aquanaut" Scott Carpenter, die in de dui- kersklok Seelab-2 op 62 meter diepte voor de Californische kust verblijft. Cooper en Carpenter spraken ongeveer vier minuten met elkaar. Carpenter zei: ..Jullie doen prachtig werk. Wij zijn net van middag naar beneden gegaan en we hebben nog niet de gelegen heid gehad jullie te vertellen wat voor prachtig werk jullie doen. We hopen dat jullie een plezierige te rugkeer hebben". Uit de ruimte antwoordde Coo per: „Leuk van je te horen van daar beneden. Hoe maak je het". „Prachtig, alles verloopt uitste kend", was het antwoord van Car penter. Het grootste gedeelte van de conversatie was helaas onver staanbaar. Dit gesprek is uniek. Nooit eer der is er menselijk contact geweest tussen de ruimte en de oceaan bodem. Zoals gemeld staat Carpen ter aan het hoofd van een ploeg duikers, die naar een zeelabora torium is afgedaald op een diepte van ongeveer 60 meter op de bo dem van de Stille Oceaan voor de kust van Californië. HOUSTON De astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad zyn gisteren in hun capsule veilig in de Atlantische Oceaan geland, na een historische vlucht die hen 120 maal rond de aarde bracht in zeven dagen, 22 uur en 36 minuten. In vermand met de tropische storm Betsy werd de sensationele vlucht can de Gemini-5 met één ronde om de aarde bekort, waardoor de 8 dagen niet werden volgemaakt. Kort na de landing, toen de „ruimtetweelingen" in de capsule met een duizelingwekkende snelheid naar beneden suisde, viel het radio-contact met het grondstation uh door geïoniseerd gas rond het ruimtevaartuig. Deze „black-out" duurde vier mi nuten. Vier angstige minuten in Ge mini-control en in de capsule deed Conrad wanhogige pogingen het contact weer te herstellen. Eindelijk hoorden de mannen in de controle toren de stem van commandant Cooper, die rustig zei: „Hier Gemini- 5 wij zijn op het water geland. Alles in orde. Wij wachten tot wij opge pikt worden. Binnen een kwartier werden opspo ringsvaartuigen en vliegtuigen naar de landingsplek, 600 km ten westen van de Bermuda-eilanden, en 128 km ten westen van de Lake Champlain, gedirigeerd. De torpedojager Dupont, die zich op enkele mijlen afstand van het gelande ruimteschip bevond, stoomde met topsnelheid daar naar toe. Nadat drie kikvorsmannen rond de cabine een grote luchtband had den gelegd om de Gemini drijvende te houden, kwamen Cooper en Con rad naar buiten, zwaaiden naar de hefschroef vliegtuigen en klommen in een reddingsbootje, waaruit ze door (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De recherche van het bureau Leidseplein is cr nu zo goed als zeker van, dat het verleden week in een koffer gevonden lijk van een Japanner is. Alle resultaten van het onderzoek wijzen daarop, deelde hoofdinspecteur J. Vrijburg gister avond mee. Bloedonderzoek wijst uit dat er twintig maal meer kans is, dat het slachtoffer een Japanner is dan een Europeaan. Er zijn nog enkele aanwijzingen die sterk in de richting van een Japanner wijzen. De in de koffer gevonden kle ding, die gisteravond voor de televisie werd getoond, is in Japan gekocht. Op het truitje en op het sportbroekje staan Japanse lettertekens. Volgens de voor schriften mogen op voor de export be stemd textiel geen lettertekens staan. Omdat op het broekje een rugbyspeler staat afgebeeld (een populaire sport in Japan) is het mogelijk, dat het van een sportvereniging of van een fabriek is, die sportkleding aan het personeel verstrekt. De originele merktekens op de kleding alsmede alle gegevens over het lijk zijn per vliegtuig naar de politie van Tokio gestuurd. Ook zijn op het lijk gevonden haren naar Japan gezonden, omdat men in Japan zover is, dat wetenschappelijk kan worden vastgesteld of de haren van een Japanner zijn. aldus hoofdinspecteur Vrijburg, Naar alle waarschijnlijkheid zijn de in de koffer aangetroffen katoenen lappen eveneens van Japanse origine. Van een tipgever heeft de recherche vernomen, dat de wijze waarop het lijk van de jongeman is verminkt, vrij ge bruikelijk is in Japan, als men iemand heeft gedood. Hotels Het ondgrzoek is thans op een Japan ner geconcentreerd. Zo is nagegaan welke Japanse schepen in het tijdvak 15-25 augustus in Amsterdam zijn ge weest. Dat was er één; het schip is met bij aankomst opgegeven bemanning ver trokken. De vreemdelingenpolitie verstrekt een opgave van alle Japanners, die in Am sterdam wonen en de hotelcontroledienst zorgt voor de namen van Japanners, die in Amsterdam hebben gelogeerd. Met het opgeven van vreemdelingen in hotels wordt om fiscale redenen wel eens de hand gelicht. Mochten er hotels of pen sions zijn die dit nalieten en bij wie een Japanse gast bagage heeft achtergelaten, dan kunnen zij zich, zonder daar last mee te krijgen, tot de politie wenden. Dit heeft hoofdinspecteur Vrijburg verzekerd. Volgens dr. J. Zeldenrust, die drie keer sectie op het lijk heeft verricht, moet de jongeman op 19 of 20 augustus zijn over leden. Inmiddels hebben nog een ouder echt paar en een jong meisje met haar moe der de politie meegedeeld, het in plastic verpakte mannenhoofd te hebben gezien, het echtpaar op 17 augustus in een gracht in Amsterdam-West, het meisje en haar moeder in een der 'grachten in het Griek De nasporingen naar de 28-jarige Griekse fabrieksarbeider Alkiviadis Kais. sidis uit Puttershoek hebben nog geen resultaat opgeleverd. Het is gebleken, dat de Griek over een behoorlijke bankreke ning in Engeland beschikte. De vrij druk ke correspondentie die hij voerde, hield prompt op na zijn verdwijning op vrijdag 20 augustus. Mogelijk waren degenen met wie hij in briefwisseling stond, er al van op de hoogte, dat hij na die datum niet meer in Nederland zou zijn. MIAMI (Florida) De Cubaanse lei der Fidel Castro is naar eerst nu be kend geworden is de dood ontsnapt, toen hij op 27 juli van een bijeenkomst in Santa Clara naar Havanna terugkeer de- Er werd een moordaanslag op hem gepleegd, die bijna slaagde. Emilio Ara- gones, lid van het nationale directoraat, raakte levensgevaarlijk gewond. Na de moordaanslag hield de staatspolitie raz zia's onder de tegenstanders van Castro. Niet minder dan 10.000 personen zijn gearresteerd. Ze worden nog steeds vast gehouden in afwachting van het onder zoek. De moordaanslag was voor Castro een aanleiding om veel tegenstanders te executeren. Botsing met koe eist dode LEERSUM Een zevental losge broken koeien hebben in de nacht van zaterdag op zondag een ernstig ver keersongeluk met een dode ver oorzaakt op de rijksweg Doorn-Ame- roneen. Een auto, bestuurd door de heer E. uit Rhenen botste in volle vaart op een van de koeien. De heer E. en zijn vrouw liepen hierbij ernstige verwondingen op en moesten in het ziekenhuis in Rhenen worden opgenomen. Hun dochtertje van een jaar werd bij het ongeluk gedood. De koe moest worden afgemaakt. HULST In de nacht van zaterdag op zondag is de 21-jarige A. J. C. Bo- gaert uit Graauw (Zeeuws Vlaanderen) om het leven gekomen toen zijn auto tengevolge van het slechte weer in bocht begon te slippen. De wagen sloeg over de kop en ramde met de zijkant een rechts van de weg staande woning. OOSTBURG Op de rijksweg Eede (Belgische grens)-Aardenburg is ii nacht van zaterdag op zondag edh auto in een slip geraakt. Van de drie inzit tenden werd er een gedood. Het slacht offer is de 23-jarige ongehuwde C. A. Schouten uit Zuidzande. De twee andere inzittenden, de chauf feur, de 23-jarige rijwielhersteller A. Jansen uit Oostburg en de 22-jarige scheep9beschieter S. J. M. de L. liepen een shock en kleine verwondingen op. een der wentelwieken werden opge haald- De ruimtevaarders werden daarna naar de Lake Champlain overgebracht. Het ruimteschip werd door de torpedoboot jager Dupont ge borgen. In de helikopter moesten de ruim tevaarders zich aan de eerste medi sche proeven onderwerpen. Conrad en Cooper moesten onder meer diepe kniebuigingen maken. Elf dagen lang zuilen zij worden onderzocht op mo gelijke gevolgen van hun ruimtereis. (Voor vervolg zie pag. 9) f! ONSCHULDIG, rechttoe- rechtaan, zo stapt deze jongedame, een mannequin van Jacques Griffe, in bruin flu weel met Lynx, niet als kraag maar aan de zoom, de winterse wereld van Parijs in. Met vra gende oogen en zelfs een vra gende krul in het haar. Maar de Parijse mode is niet langer een vraagteken. Vandaag mo gen de foto's van de haute- couture-huizen worden ge toond. U kunt ze vinden op pa gina 5. Kinderen bedolven onder zakken cement: 1 dode TRICHT (Gld.) De negenjarige H Hcijkoop uit Tricht is zaterdag om het 'even gekomen toen hij werd bedolven omler zakken cement- Een vriendje werd ernstig en twee van zijn broertjes wer den licht gewond. De jongens reden mee op een twee wielige aanhangwagen van een tractor, ge iaden m^ zakken cement. In een scherpe bocht verloor de zeventienjari ge tractorbestuurder de macht over zijn voertuig en botste tegen een hek. De aanhangwagen sloeg om en de kinderen werden bedolven onder de zakken ce- Gevecht op Borneo SINGAPORE Britse Goerka's heb ben in een gevecht van enige uren op 48 km van Koetsjing in Borneo achttien Indonesische guerrilleros gedood of ge wond. Twee Goerka's sneuvelden. De In donesiërs trokken zich met medeneming van doden en gewonden over de grenzen Hobby: brommers in brand steken UTRECHT ..Ik vind dat leuk: ik re graag vuur en de brandweer". Dat liet een 22-jarige metselaar zaterdag de politie weten toen hij bekende, vorige week drie bromfietsen en een motor in brand te hebben gestoken. Een van die brandjes meldde hij zelf bij de politie Een agent herkende hem als getuige i een andere bromfietsbrand. Charles Conrad (links) en Gordon Cooper in vrolijke stemming op het vliegdekschip Lake Champlain na hun succesrijke ruimtevlucht van acht dagen. Hier controleren zij eikaars gebit. „Heb jij je tan den wel gepoetst. HOUSTON De ruimtevaarders Cooper en Conrad hebben met hun ruimtereis in de Gemini-5-cabine verscheidene records gebroken. Zij maakten de langste bemande ruimte- vlucht, namelijk 190 uur en 55 mi nuten. Het oude record stond op naam van de Russische kolonel Va- lery Bikofski met 119 uur en 6 nuten. De Verenigde Staten hebben nu ook het totaal aantal in de ruimte door gebrachte uren op hun naam staan 639 uur en 48 minuten tegen de Rus sen 507 uur en 16 minuten. Het aantal omwentelingen met een bemande cabine om de aarde, dat met 81 op naam van Bikofski stond is nu door Cooper en Conrad op 120 gebracht. De Amerikanen hebben nu voorts negen bemande ruimtevluchten gemaakt tegen de Sowjetunie acht. Met de „Gemini-5 is ook een aantal persoonlijke wereldrecords geslagen. Coo per is de eerste mens die twee ruimte- vluchten (met volledige omwentelingen) heeft gemaakt. Op zijn eerste reis aan boord van de Mercury-cabine maakte hij op 15 en 16 mei 1963 22 omwentelingen in 34 uur en 20 minuten. Zijn tweede vlucht van 21 tot 29 augustus duurde 190 uur en 55 minuten. Hij maaket nu 120 omwentelin gen. In totaal bracht Cooper dus 225 uur en 15 minuten door in de ruimte tegen de Russische kolonel Bikofski 119 uur en 6 minuten. Op de Gemini-5 vlucht werd ook het Amerikaanse hoogterecord, dat 283 kilometer op naam stond van Walter Schlrra met een Mercurycabine, gebro ken en op 347 kilometer gebracht. Schir- ra maakte zijn reis op 3 oktober 1962. Volgens Brits blad LONDEN Volgens het Londense weekblad Sunday Telegraph zou de Amerikaanse regering van plan zijn een uitvoervergunning te weigeren voor de turbine-schroefmotoren, die Fokker voor zijn voor Indonesië be stemde Friendships zou hebben be steld. Zoals bekend, moest de Neder landse vliegtuigfabriek hals over kop naar een vervanger van de Rolls- Royce krachtbron zoeken, toen Enge land niet wilde toestaan dat deze Indonesië werd geleverd. Als motief werd opgegeven, dat de Friendships, die Fokker aan Djakarta wil leveren, gemakkelijk kunnen worden ingezet Woonwijk van zeshonderd hectaren SCHIPHOL „Nederland heeft op alle landen, die in de rij staan om in Indonesië aan de slag te gaan, één belangrijk punt voor. Het is op merkelijk, hoeveel Indonesiërs nog taal beheersen. Wij voelen elkaar aan". Dat zei gistermiddag bij zijn terugkeer op Schiphol de heer Reinder Zwolsman. Omdat hij giste ren jarig was, was hij één dag eerder teruggekomen. Als leider van de delegatie van West- Ha-ghe was de heer Zwolsman eigenlijk naar Indonesië gegaan om te praten over de verkoop van Indonesische produkten op de wereldmarkt door West-Haghe tendeinde de bouw van een Fokkerfa briek te financieren- Hierover werd eenstemming verkregen, maar daarbij is het niet gebleven. Zwolsman gaat zich verdiepen in vier nieuwe, grote projec- Het stedebouwkundige en planolo gische Antjolplan voor ontginning er opbouw van 600 hectare tussen Dja karta en Tandjong Priok. Hier moe ten kantoren, winkels, hotels en wo ningen worden gebouwd en Zwolsman hoopt daarin een rol te gaan spelen. Een investeringsplan voor sterke ver hoging van de zeer grote toeristische mogelijkheden van Ball. Het Prapat-plan. dat de bouw behelst van ccn hotel aan het Toba-i boven Medan in Noord-Sumatra. De aanleg van een meer dan 2000 kilometer lange autoweg dwars door Sumatra. Hiermee is een bedrag van twee tot vijf miljard gulden ge moeid. Men wil er spoedig mee be- ginnen. Hier hoopt Zwolsman de rol van bemiddelaar en animator te kun- nen spelen. Hij ziet het als een grote kans voor de Nederlandse wegenbou- In oktober gaat de heer Zwolsman met Bewondering Zijn bewondering voor de Indonesische president stak de heer Zwolsman bU zijn terugkeer niet onder stoelen of banken. „Soekarno fascineert me. Ik heb grote bewondering voor deze man. die dit ont zaglijke land roet zijn eindeloze prohle- nien al die jaren bijeen lieeft weten te houden. IVel heb ik de president wel eens in een minder prettige bui meege maakt, maar daarvan heb ik zelf ook wel eens last als ik het druk heb". tegen de belangen van Maleisië (en Groot-Brittannië) in Z.O.-Azië. Hoewel het geenszins zeker is dat het Londense blad gelijk krijgt Washington heeft nog geen officieel commentaar ge geven zouden er verschillende redenen voor de vermeende weigering zijn. Vol gens de Sunday Telegraph zijn dit: De Verenigde Staten zouden solidair met Engeland willen zijn in verband met het feit, dat Londen de Amerikaanse Vietnam-politiek steunt. Washington zou met lege ogen zien, dat Djakarta steeds verder in de richting van Peking drijft. Minstens vier doden O SANTO DOMINGO In het centrum van Santo Domingo zijn langs de front lijn gisteravond weer gevechten uitge broken. In de gedemilitariseerde zone openden de rebellen de aanval in de buurt van het paleis van de president Het mortiervuur van de rebellen werd be antwoord door de soldaten van de inter- Amerikaanse strijdmacht, Er zijn zeker vier doden gevallen. De politie-commissie van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) is naar bet hoofdkwartier van de OAS ge ijld om een onderzoek in te stellen TJAD Jules Verne. zelfs op papier, nog tachtig dagen nodig voor zijn reis om de wereld, nu worden in acht dagen al honderdtwintig omwen telingen om de aarde gemaakt. Het is de afstand naar de maan en terug, zo'n vijf miljoen kilometer. Een verbluffende prestatie opnieuw en een voorbeeld bij uitstek van toe gepaste wetenschap. Wat een kunnen staat hier achter, ook in organisato risch opzicht. Het jongste Amerikaanse succes had aanvankelijk Rusland welks pres taties er overigens ook zijn mogen wat kritisch en achterdochtig ge- Er waren trouwens al aanwijzingen van toenemende belangstelling van het militaire apparaat binnen de VS voor de mogelijkheden die de ruimte vaart biedt. Van zijn kant heeft de Amerikaanse president nu zijn succes dat hem ook om politieke redenen welkom moet zijn benut voor een nieuwe uitnodiging aan Rusland tot samen- Wij hopen dat hij gehoor zal vinden Minder gelukkig dan met deze uitno diging zijn we met het feit dat voor heel velen gisteren de zondagsrust duchtig te lijden heeft gehad. TN Griekenland duurt na de jongste stemming in de volksvertegen woordiging, waarbij opnieuw een minister-president werd weggestemd de kabinetscrisis voort. Zes weken oud is zij nu reeds en er is geen oplossing in zicht. Ja. zij bergt het risico in zich van uit te groeien tot een koningscrisis. In ons eigen Nederlandse bestel zijn we langs de weg van een gezonde democratische ontwikkeling sinds lang mogen komen tot een Juiste uitbalancering van machten en in stellingen. Dit alles ligt in de Grond wet verankerd. Griekenland is nog niet zover, ee- tuige ook het veelvuldig gebruik i' t van de straat wordt gemaakt vo r het houden van demonstraties. Van uit onze eigen volgroeide democratie zouden wij zowel de Griekse koning die inderdaad iets meer aan zijn populariteit zou kunnen doen als de Griekse politici die niet het onderste uit de kan zouden kunnen nastreven veel menselijke wijs heid willen toewensen. Levend in dezelfde tijd en in het zelfde land, zullen ze het toch eens met elkaar moeten vinden. tTET sterven van burgemeester Haspels van Bussum heeft ook ons ontroerd. Hij was een man van goede eigenschappen en grote ver diensten. niet alleen jegens zijn ge meente. die intussen wel heel veel aan hem heeft te danken. Ook buiten zijn gemeente echter heeft hij zich actief betoond, in het bijzonder op het terrein van de or ganisaties in gemeentelijke sfeer. Aan de Vereniging van antirevolu tionaire gemeentebestuurders heeft hij twintig jaar leiding gegeven. De gemeentebelangen belangrijk, maar vaak aangevochten vonden in hem een knap en toegewijd ver dediger. Wij mogen dankbaar zijn. wanneer er mannen worden gevonden die zich ook metterdaad voor de betekenis van de gemeente in ons politieke en maatschappelijke bestel inzetten. Zoals burgemeester Boot van Hil versum vanmorgen terecht voor de radio verzekerde: de heer Haspels, deze calvinist in hart en nieren, was een man van gezag onder zijn colle ga's. Ook de gedachtenis van deze magis traat, deze rechtvaardige, zal tot zegen zijn- De 62-jarige Zu-cedse invalide schilder Evert Johnsson kon let terlijk navertellen wat hem was overkomen, nadat hij met zijn scootmobiel in Flen (Zuid-Zwe. dendoor een railbus was aan gereden. De man reed met zijn wagentje een onoverzichtelijke spoorwegovergang op. werd door de railbus gegrepen en be landde tien meter verder op het andere spoor. Evert Johnsson voelde alleen wat pijn in zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1