VLEET KATWIJK ZOALS HET WAS de Vliet stroomde. eens verrijst nu meubelpaleis Imp rovisatie leverde moeilijkheden op Halve kabinet bij de Taptoe-Delft VISS€RIJNIEUWS BIJ D€ Rijnsburg krijgt een nieuw gezicht (4) VOORUITZIEN cs vovUufrceK NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 KATWIJK Van mevrouw M. M. Gen tenaar-den Bleker, Val- kenburgseweg 20b, ont vingen wij deze kaart van de Valkenburgse- weg. Mevruw Gente naar schrijft: „Mijn man, de heer J. Heems kerk, heeft die twee huizen met die twee puntdaken aaneen om streeks 1929 laten bou wen. Naar ik meen staat mijn man zelf op de weg". Naar aanleiding van de foto van vorige week, geplaatst op ver zoek van oom Piet uit Amerika, ontvingen wij tal van reacties, onder meer van de heren Her- bert, Koekoeklaan 10. H. P. Bloot, Andreas- plein 12, P. Guyt, G. Kuijt, Parklaan 1. en J Haasnoot, De Waal Ma- lefijtstraat 143 Het blijkt, dat de af gebeelde winkel niet de winkel is, die vroeger aan de familie Ouwe hand toebehoorde. Het is een winkel die daar dichtbij stond, namelijk op de hoek van de Louwestraat en de Voorstraat. Hij was van de familie Langeveld. die in 1911 naar Ame rika emigreerde. Op de foto ziet men de heer Langeveld. met vrouw en twee dochters. De heer Langeveld had de winkel tn 1907 (een jaar voordat de foto werd gemaakt) ge kocht van de heer W. Rietkerk, die er sedert 1883 ook kruideniers waren verkocht. Toen de heer Langeveld naar Amerika vertrok, deed hij het pand over aan de heer JR. van Duyn, die er een rijwielzaak van maakte. H\j werd op zijn beurt opgevolgd door de heer P. Zuider- Links op de foto was nog een stukje van de afgebroken pastorie te zien, die toendertijd werd bewoond door de bekende predikant ds. J. J. Impeta. De man met-snor, die een fiets vasthoudt, is de schoen lapper C. Haasnoot. Orgelconcours voor amateurs DEN HAAG Gisteravond kwam in het Tweede Nationale Orgelcon cours voor amateurs de improvisatie wedstrijd aan de beurt. Zes kandida ten waren voor de halve finale aan gewezen. van wie één, de heer W. Roos uit Rotterdam zich terugtrok. De jury had als thema voor de improvisatie opgegeven de koraalmelodie, die Frits M( rtens geschreven heeft op Psalm 33 in de nieuwe berijming en die te vinden is in de „Paaskring" een van de drie delen van „De Adem van het Jaar", een eenvoudige melo die. die gemakkelijk in het gehoor valt maar die weinig pregnant is. De eerste maat biedt nog het interes santste materiaal maar het verdere verloop gaat eigenlijk te gelijkmatig. Nn zou men wellicht denken. dat zó'n heel simpele melodie weinig moeilijk heden geeft voor improvisatie van feen partita, zoals hier gevraagd werd De praktijk wees anders uit Juist door deze eenivpud jonden de deelne mers niet op gang komen Door het ont breken van een karakteristieke inter val of van een scnero contrast in de melodie kregen ze vrijwel geen houvast en ze durfden dan ook niet zich ver van Prijsmaatregelen Den Uyl CNV en NVV: wij blijven kritisch toezien UTRECHT Bij het C.N.V. was men in de eerste plaats verheugd over de snelle wijze waarop minister Den Uyl heeft gereageerd op de aanmerkingen, die het C.N.V. deze week in zijn orgaan „De Gids" heeft gemaakt. Blij is het C.N.V. met de aangekondigde prijsmaat regelen, ..maar we moeien nog zien of minister Den Uyl erin slaagt de prijs stijgingen dit jaar tot 5 procent te De- perken". Ook wat de aangeKondigde prijsmaatregelen betreft, zal volgens het C.N.V. nog moeten blijken wat er van terecht komt, Het N.V.V. deelt de bezorgdheid van minister Den Uyl ten aanzien van de prijsontwikkeling. Het verbondsbestuur, zo werd desgevraagd verklaard, heeft enerzijds oog voor met name de seizoen invloeden in de sector groenten en fruit die het laatste prijs-indexcijfer nog on gunstig beïnvloedden, maar stelt zich anderzijds voor de komende prijsont wikkeling zeer kritisch te volgen. Het N.V.V. is van mening dat de plan nen van de regering, zoals die in de pers zijn voorspeld, tot verhoging van de in directe belastingen op een aantal artike len, waaronder textiel en schoeisel, van grote invloed zullen zijn op de resulta ten van het prijsbeleid en dus ook op de houding die de vakbeweging daartegen zal nemen. DELFT Het halve kabinet heeft gis teravond de gala-Dremière van Taptoe Delft 1965 bijgewoona. Minister president Cals zat op de ere tribune in gezelschap van de minister De Jong, Luns, Samkalden cn Bogaers Verder waren aanwezig de oud-minis ters Visser en van den Bergh. een dertig tal generaals en admiraals alsmede enke le staatssecretarissen. hema te verwijderen. Het prikkelde het inventief vermogen niet. waardooi- ietwat krampachtig vasgehouden werd aan de conservatieve vormgeving en harmoniek De ritmische en contrapun- tische beheersing bleek door dit alles misschien zwakker dan met een ander thema. Daarom haalde dit gedeelte van he* orselconcours zeker niet het peil m vorig jaar. Maar wie weet wat nog tevoorschijn komt met de finale? Wanneer een scher per geformuleerd thema gegeven wordt, dan krügt de fantasie ook meer gele genheid zich te ontplooien, en daarvan zullen de drie winnaars van deze halve finale zeker gebruik maken. n.l. de he ren R. Cannemeyer uit Den Haag. H. van Djjk uit Hilversum en H. B. Langen, kamp uit Hengelo (Ov.). Deze halve finale improvisatie vulde het eerste gedeelte van de avond in de Goede Vrijdagkerk Daarna gaf Charles Wolff nog een klein concert. Een waar lijk magistraal organist is Charles de Wolff geworden, een meester in de tech. nische beheersing en in de voordracht van een scherpe kijk en van een grote fantasierijkdom. Hij speelde „Varianten" van Karei Brons, een orgelwerk in se- rieël idioom comDOSitorisch overal niet even sterk), Toccato en Fuga uit Anthon van der Horst's Suite in Modo Conjunc- to" en tot besluit de G-dur Fantasie van Bach. Wij weten niet. of Charles de Wolff het orgel even trouw zal blijven nu hij vast dirigent van het Noordelijk Philharmonisch Orkest geworden is. Het zou wel te hopen zijn, nu hij op dit hoogste niveau staat. Dra. H E Kokee-van den Berge Laatste oefening voor Noord wijk NOORDWIJK Vanmiddag speelt Noordwijk de laatste wedstrijd in de serie oefenduels tegen de Amsterdam se (zondag) eersteklasser RKAVIC. De wedstrijd op het gemeentelijk sport park begint in tegenstelling met de voorgaande oefenwedstrijden om half vijf. Eerste paal tribune in Oegstgeest OEGSTGEEST De eerste paal voor de herbouw van de tribune van de ver eniging Ajax-Sportman-Combinatle op het terrein aan de De Kemocnaerstraat wordt geslagen woensdagmiddag a.s. om Orgelconcert in Rijnsburg RIJNSBURG. Dirk Schoneveld hoopt vi igende week dinsdagavond om 8 uur .h de Maranathakerk een orgelconcert te geven. Programma: Ps. 116 Ant. van Noort Allein Gott in der Höh sri Ehr. J. S. Bach Praeludium und Fuse in C. G. POhm Concerto del Sige Tag'.iettie. J. G. Walther Allegro uit de Vijfde Sympho nic. Ch. M. Widor Premier Cuoral. H. Andriessen Fantasie over ps. t2. F. Asma. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg LISSE. Woensdag komt voor de Evangelisatiekring in De Witte Zwaan spieken ds. Raven uit Beverwijk. Aan- Twee Italiaanse carabinieri vermoord BOLZANO De rust in Alto Adige is d jji- riagzn wr?r.1 v terroristen twee Italiaanse carabinieri in een afgelegen bergpost bij de Oosten rijkse grens vermoord hebben. De IitaY ÏJMUIDEN - Voor tic haringvissers waren uiteenlopende resultaten Een weggelegd. Het grootste gedeelte van de vloot opereerde in de omgeving van Scarborough. Voor de vaartuigen met de zogenaamde zwevende netten was het succes groter dan voor de schepen met de treil. De eerstgenoemde groep haalde dikwijls een dagvangst van ruim 200 kantjes. De andere groep bracht het in de meeste gevallen niet verder dan een totaal van 50 kantjes. weest zijn, dat het gemiddelde Iets hoger lag op de voorgaande dagen. De gestripte wijting handhaafde zich keurif met een inzet van f 33.— Dc gul die in het midden van dc week aan de dure kant was heeft sindsdien steeds meer terrein prijs moeten geven. De In de Noord konden de resultaten kisten haring, 1100 kisten makreel. 100 ff?*®. 5 een niet daverend worden genoemd. De beste kleine kisten tnakrcel. 500 kisten rood- felSui De kabeljauw moest trekken leverden niet meer dan veertig baars, 240 kisten schol. 10 kisten tarbot. p g g manden hoops op, voornamelijk schelvis, 180 kisten diversen. 350 stuks stijve wijting en gul. Een enkele keer belandde I kabeljauw en 5000 kilo tong. er wat koolvis en kabeljauw in de net- ten maar dat was eerder uitzondering dan regel. Vele schippers betreurden het, dat de makreel verstek liet gaan want deze vissoort had men graag wat gevangen. De grote kotters tussen 55 en 56 NB moeten het voornamelijk hebben van kleine schelvis en gul. De wijting komt daar thans in geringere hoeveel heden voor. De loggers en kotters onder de Nederlandse kust vingen ontzettend veel tong maar toch was er geen 6prake van een juichstemming. Het ging name lijk in hoofdzaak om ondermaatse exem plaren en die moesten natuurlijk weer overboord worden gezet. Sommige sche pen haalden haalden uit één trek dertig manden scheep*. Men mocht blij zijn als hieruit 100 kilo bruikbare tong gezocht kon worden. Dc biologen van het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek die destijds voor spelden dat het tongbestand zich keu rig aan het herstellen was hebben wel gelijk gekregen maar dat het deze kant op zou gaan hebben ook zij niet kunnen verwachten. Men moet spreken van een ernstige roofbouw die in dc toekomst niet zal nalaten een ongunstige Invloed op de tongenstand uit te oefenen. Het is toch te gek dat dagelijks duizenden kilo's kleine vis die als ze maar tijd van leven hadden gehad tot volwassen veel geld opbrengende exemplaren geen enkel De Nederlandse gevoelige klappen incasseren. De grote kabeljauw zakte zelfs weg tot f 78, —een nadelig verschil vergele- De prijzen gaven een afwisselend beeld ken met woensdag van zeker honderd De tong was weer een stukje gulden. Ook de grote zwarte koolvis duurder. Nog niet zo lang geleden kwam moest onder het prijzenmes door en het gemiddelde onder de zes gulden zakte bij de iaatste afslag weg tot f 61.— ir de klelnmiddel en de tong 1 zaten De kieine haai, een vissoort die steeds dicht bij de negen gulden per kilo. meer trek komt noteerde f 30 tot f 23 De schol liet zich evenmin onbetuigd. en dat was ook ai wcer minder dan de De grote schol en de eentjes zetten iaatste lagen het geval was. zeUs in op f «0— en dat is een hele, Scheventn,en tijd niet gebeurd. Maar een goede be- somming behoorde door de schrale aan-1 In Soheveningen werden aangevoerd per schip tot de uitzonderingen. 60 kisten schelvis, 50 kisten wyting. Aan het haringfront was voor de vismeel- kisten gul en kabeljauw, 2000 kisten fabriek niets te beleven. De handel nam haring, 600 kleine kisten haring, 150 alles op tegen een gemiddelde prijs van kisten makreel. 100 kisten schol, 1500 ruim f 15. zodat men niets te mopperen j kilo tong. had. De makreel zat even heel dicht bij het minimum maar toch wist men uit de handen van de vismeelfabriek vandaan te blijven. De bonken werden met f 47,goed betaald. De schelvis j was weer een van de goedkoopste soor- j ten hoewel er een lichte verbetering was te bespeuren. Maar geen enkele soort kwam boven de dertig gulden.1 Voorstraat 36 Telefoon 2186 BOERENKAAS Wij leveren U uitsluitend van uitgezochte eerste kwaliteit .De Landbouwer" Chauffeur liet banden leeglopen om onder viaduct door te kunnen door een enkele salvo op de post te Sesto in Pusteria. De terroristen heb- hadden kunnen uitgroeien STO. csecrvuriM u _i u c* - 4-1 ben de loon van een machinepistool rendement opleveren. De Nederlandse SASSEXHEIM Het verkeer heeft gisteren twee keer ernstige stag. door een openstaand raam van de oost vissers zullen zich heus ernstig over j natie ondervonden door niet-alledaagse situaties, 's Morgens bleek een uit gestoken. dit probleem moeten bezinnen, anders Wilnis afkomstige vrachtwagen, waarop een betonmolen, komend uit de De twee gespaarde carabinieri van j krijgen rij straks zeil de rekening ge- richHng Warmond „iet onder het viaduct door te kunnen, dat toegang geeft an ere amer W,t er waa j tot rijksweg 8. De hoogte van het viaduc is 4 meter en de vrachtwagen met Aan de IJmuider markt verschenen de betonmolen was net 25 centimeter hoger. 25 vaartuigen. Zij verzorgden een aan- t-s. -» u* u~* p"' doeling was, gelukte. De vrachtwagen buiten 'ridder» de 2.433 de post kookten het avondmaaL Zli renden en vonden voetafdrukken naar de beboste hellingen meter hoge Elmo. Uit deze voetstappen blijkt, dat er twee mannen geweest moeten zijn. Zij zijn vermoedelijk over de Italiaans- Oostenrijkse grens ontkomen. 380 kisten gul en kabeljauw, 480 kisten kleine gul, 360 kisten kool vis. 2150 kisten haring, 500 kleine den vrijwel geheel leeglopen. Wat de be- Agenda voor raad van Katwijk kon ten slotte precies onder het viaduct door. Maar er was ondertussen nog wat anders gebeurd; het hele verkeer wai vastgelopen. De chauffeur kreeg een pro ces-verbaal. De banden van zijn vracht wagen bleken bovendien te zijn bescha digd. 's Middags was het een nog niet gelden, tificeerde vrachtwagen, waarvan de laad, KATWIJK Donderdag 2 september Mep niet goed dicht zat die ettelijke komt de Katwijkse gemeenteraad to-open-' kubieke meters zand op de weg deponeer- bare vergadering bijeen s avonds om| de. Ook hierdoor liep het verkeer vast en half ach». De agenda behelst de Volrende mcnsen van Rijkswaterstaat haddéh uren zaken: nodig om het zand op te ruimen. aankoop gronden In 't Heen va: vrouw W. C. Beuk-van Paridon heer L. A. Kreft: aankoop van de panden Havenstraat 30. 32. 32a. 32b en mevrouw L. K. Bokslag-Gelb: aankoop van het pand Freek van Rhoonstraat 6 van de heer C. Varkevisser. verkoop bouwgrond in de Hoornespolder aan heer J. Haasnoot Gzn. verpachting van j kele jongens van 15 jaar aangehouden, een tweetal percelen weiland in 't Heen I die ervan worden verdacht een oude aan de heer J. van Rün. verhuur van1 scooter uit eon onslngnlnats van een sportvelden c.a. in de Hoornespolder aan "arage te hehhon gestolen en in brand de voetbalvereniging Katwijk, voeren van te hebben gestoken. rechtsgeding tegen de heer W van Bokhoven inzake de ontruiming van de voormalige Vuurbaak, onderzoek geloofs. brief van het nieuw benoemde raadslid de heer P. Jaapies, voorstel met betrek king tot de fluoridering van het drink water, beroep van de firma H. N. van Leeuwen en Zn tegen de afwijzende be schikking van burgemeester en wethou ders op haar verzoek om vergunning tot het verbouwen en uitbreiden van de werkplaats achter het pand Secretaris Varkevisserstraat 282. onbewoonbaar ver klaren van zeven woningen, verlenen van krediet voor de aankoop van leermid delen ten behoeve van de hervormde school in de Hoornespolder verleneh van medewerking op grond van' artikel 72 der l.o.-wet aan het bestuur van de open- luchtschool van het Rotterdams Zeehos pitium voor de aanschaffing van gordij nen. idem voor de aanschaffing van sport- materiaal ten behoeve van de beide chr. uloscholen, idem voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van dc chr. uloschool aan de Bestevaerweg, verlenen van medewerking aan de Katwijkse Voet, balvereniging Quick Boys voor de stich ting van een clubhuis ln het sportpark Nieuw Zuid. RIJNSBURG De Rijnsburgers kunnen het zich al bijna niet meei voorstellen, maar waar nu dc straat loopt „stroomde" enkele jaren terug nog dc Vliet. Nu heet het hier Rapenburg. Op de hoek die deze straat maakt met de Kortcvaart bouwt de meubelhandelaar C. Verduin het groot ste winkelpand van ons dorp. De grondverdieping wordt een Toonzaal voor meubelen en stoffen, evenals een kelderverdieping die vanaf een dor zij ramen zichtbaar zal zijn. Achter het op de foto zichtbare gedeelte verrijst nog een stuk dat slechts één verdieping hoog is. Het pand meet 30 by 10 meter en is 10 meter hoog. Qe plaats waar dat gebouw staat, behoort tot het westelijk gedeelte van de kern van Rijnsburg. Er is daar zoal het een en ander veranderd in de laatste jaren. Niet alleen werd hier de Vliet gedempt, maar langs de Kor- tevaart verrezen ook de kleuterschool, de openbare school en het gymnastiek- ZONWERINGSBEDRIJF OUDSHOORN-VAN EGMOND lokaal. Aan de andere zijde van de kruising Kortevaart'Rapeüburg bouw de dokter Van der Laan een groot huis. dat overigens met de rug naar de weg staat en daardoor een aan de Vlietzijde wat sombere indruk geeft. Maar er staat in dit dorpsgedeelte nog veel meer te veranderen. Tegenover het pand van de heer Verduin staan nog tien min of meer bouwvallige huisjes en enkele win kels- Deze staan met het front naar de ")ubbele Buurt maar met de romme- ge achterzijde naar het Rapenburg. Er is reeds een uitbreidingsplan aarin deze huisjes zijn geëlimineerd. is nog niet te zeggen op welke ter- nijn dit plan kan worden gerealiseerd énkele panden zijn reeds in handen van de gemeente. J.'.vermijöeHjK zal ook de Konevaart worden doorgetrokken naar de Dahlia straat, die nu nog op enkele kassen doodloopt. Het pand van de heer P Heemskerk wiens bedrijf wordt verplaatst naar dat van siager Oost hoek is enkele maanden geleden door de gemeente aangekocht en zal voor de doorbraak worden geamo- veerd Aan de meubelzaak zal een royale showroom kunnen worden ge bouwd omdat hier nog een 20 meter strekkende grond over is. De huisjes van de Delftskade die op de foto zicht baar zijn. zijn in handen van de ge meente en zullen binnen afzienbare tijd wel onder de moker van de sloper vallen. Tot nog toe zijn er echter geen serieuze gegadigden voor 'n dergelijk project. ISaar 12.000 inwoners Het pand op dc foto staat niet al leen model voor het uiterlijk van het westelijk gedeelte van de dorpskern, maar ook voor de middenstand van Rijnsburg. De middenstanl heeft o.i. zeer goed gezien dat door de hoge arbeidslonen het-bezorgen-aan-huis op wat langere termijn gezien voor :d dse. zaï verawunen De eerste stap om dit te bewerkstelligen cht:ng van net winkelcen trum ..In de Hoftuin" in de Anjelieren- straai De Anjenerenstraat is maar aan één zijde bebouwd maar de bouw van meer winkels aan de andere zijde van deze straat kén niet lang uitblij ven. temeer niet omdat nu Rijnsburg dat zal uitgroeien tot een dorp met 12.000 inwoners de midlenstands- bedrijven in aantal het verzadigings punt nog niet hebben bereikt. Met het winkelcentrum als knooppunt zullen de nieuwe winkels zich gaan vestigen aan de Vliet NZ en vooral in de richting van plan west. Want in plan west zijn behalve wellicht enkele buurfcwinkels geen midden6tandsbe- drijven „gepland". In het hier geschetste schema past en daarmee is de cirkel van 't verhaal gesloten het pand van meubelhan- del Verduin. Als het pand klaar is en de bouwketen zijn vervangen door plantsoen is er weer een stukje van het Rijnsburgse gehucht vernieuwd. Gelegen in de periferie van het win kelcentrum helpt het bouwwerk mede de nieuwe conceptie van de Rijns burgse middenstand te concretiseren. Vandalisme in Sassenlieim SASSENHEIM De politie heett Hook en laag water in Kafwilk nan Zee KATWIJK AAN ZEE. Zondag: hoog water 4.49 en 17.17 uur: laag water 0.50 en 13 06 uur Maandag: hoog water 5 33 en 17.56 uur. laag water 1.33 en 13.48 uur. DE KATWIJKSE MUZIEKSCHOOL hervat maandag 30 augustus de lessen Gevraagd nette SLAGERSBEDIENDE Slagerij E. H. v. d. PLAS Jr ANNASTRAAT 18. Tel. 2271, Katwijk a. Z. Te koop aangeboden: ROYALE 4-KAMERFLAT uniek gelegen, uitzicht op zee en duin. Leeg te aanvaarden. Vestigingsverg. vereist. Inlichtingen onder BETEKENT ZELFSTANDIGHEID EN VRIJHEID. Verzeker u financiële /rijheld door te sparen iTICHTING SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK, met een rentevergoeding van 8.6of 4%. Katwijk aan Zee: Voorstraat 88 W. de Zwijgerlaan 59 Katwijk a d. Rijn: Voorstraat 29

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9