Weekagenda Adriaan Blankenstein speelde Bachs Orgelmis in Leiden Wethouder Sannes opent onderwijsbeurs Rehoboth Timmerman Van der Linden kreeg onderscheiding 965 NIEUWE LEIDSE COURATST 3 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 Zaterdag Rapenburg 10, 8 uur: ingebruikneming gerestaureerde jeugd-ontmoetingscen- trum „Rehoboth". Gehoorzaal, Den Burcht en Minerva, 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: LEIDATO.. Den Burcht, 8 tot 11 uur: tienershow LEIDATO. Rehoboth, 8 uur; ingebruikneming gro te zaal jeugd-ontmoetingscen:rum. Scheveningen: Kurzaal, 8.30 uur:'Joop Doderers cabaret „De Narrekap". Scheveningen: Kurhaus-paviljoen, 8,30 uur: Max Tailleur. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedde, „Er is een moord gepleegd". Maandag Rapenburg 10, 2.30 uur gebouw „Reho both": opening onderwijsbeurs door wethouder Sannes. Expositie geopend van 2.305.30 en 7—10 uur. Pieterskerk. 10.30 uur: opening eerste- jaarsdagen Leidse Universiteit, spr.: de heer C. J. M. Schuyt, praeses facultatum. en prof. dr. J. Dankmeyer, rector mag nificus. Wijkgebouw Rehoboth, 2.30 tl.: Jeugd- ontmoetingscentrum Rehoboth, opening onderwijsbeurs door wethouder Sannes. open tot 5.30 uur en van 7 tot 10 ur. Gehoorzaal, Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: Leidato. Den Burcht. 8 tot 11 uur: tienershow Leidato. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Na de zonde val". Den Haag: Zuiderpark, 2.30 uur: „Dik Trom en zijn dorpsgenoten" Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Om roeporkest, met koor. sopraan en bas. Dinsdag Rapenburg 10, Rehoboth: onderwijs beurs van 1012, van 25.30 en van 7 10 uur. Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Gehoorzaal, Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: Leidato. Den Burcht. 8 tot 11 uur: tienershow Leidato. Wijkgebouw Rehoboth, 10 tot 12, 2 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: jeugd-ontmoetings- centrum Rehoboth. onderwijsbeurs. RUNSBURG: Maranathakerk. 8 uur: orgelconcert Dirk Schonveld. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Na de zondeval". Den Haag: Zuiderpark, 2.30 uur: „Sim- mie en Jimmie met een kwartje de we reld rond". Woensdag Rapenburg 10, Rehoboth: onderwijs beurs Van 1012, van 25.30 en van 7 10 uur. Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avond- Gehoorzaal, Den Burcht en Minvera. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: Leidato. Den Burcht. 8 tot 1 uur: tienershow Leidato. Wijkgebouw Rehoboth, 10 tot 12, 2 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: jeugdontmoeting Re hoboth, onderwijsbeurs. Den Haag: Kon. Schouwburg 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Na de zonde val". Den Haag: Goede-Vrijdagkerk, 8.15 u.: orgelconcert Bert Matter. Donderdag Gehoorzaal, Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: Leidato. Den Burcht, 8 tot 11 uur: tienershow Leidato. Vredeskerk Burggravenlaan, 7.30 uur: ingebruikneming kerk en wijkcentrum. Den Haag: Lutherse kerk, Luth. Burg wal 9. 8 uur: orgelconcert Feike Asma. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Con certgebouworkest, met pianist. Scheveningen, strand, 10.30 n.m. vuur werk (alleen bij goed weert. Vrijdag Den Haag: Diligentla, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Zaterdag Den Burcht, 4 tot 8 uur: inschrijving voor uitdeling van haring en wittebrood op 3 oktober. Stationsplein, perron 13, 9.55 uur v.m.: afd. Leiden Natuurhist. Ver., vertrek voor excursie lange Wijde Aa (alleen bij goed weer) Oude Vest 13. 8 uur: CJV De Valk. feestelijke seizoenopening. Den Haag: Lutherse Kerk, Luth. Burg wal 9, 3 tot 3.45 uur: orgelconcert Wim van der Panne Den Haag: Diligentla. 8.15 uur: Nwe Komedie „De gevierde liefde". Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Geef er de bruid aan. (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules in de hel van Djingiz Chen. (14 jaar. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): tot en met dinsdag: Moeder wat een broeder (alle leeftijden: woensdag 1 september: Sink the Bismarck (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Eerst de vrouwtjes (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kare John. (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): VeeJ liefs uit Moskou (18 jaar). Welke apotheek? Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. Apotheken Leiderdorp en Voorschoten zijn open. LEIDEN - spe lende kinderen tussen weelderig groen - het zou een romantisch gedicht kunnen zijn. De kinderen zelf zijn zich daar van niets bewust. Hun waardering voor de weinige brokjes natuur schoon in de gro te stad wordt pas later reëel. Nu ge nieten zij nog slechts van hun spel, dat in een grauwe steeg even zorgeloos of op windend kan zijn als in het Leidse Plantsoen. LEIDEN Adriaan Blankenstein speelde op zijn orgel in de Pieterskerk Bachs „Orgelmis", het derde deel van de Clavier-Uebring"een zuiver li turgisch werk, dat bijna anderhalf uur lang de geconcentreerde aandacht van de toehoorders vergt. Dat is heel wat in onze vluchtige tijd. En de oud- valerlandse banken geven niet mee. In dit gval moet de trekkracht, het uittellen boven de bezwa-en, het doen zien van een hogere wereld, van de vertolker komen. Blankenstein heeft het gekund, zij het eerst van- Mef het „Gloria" volle kracht. Hiervoor had hij (kennelijk een aanlooptijd no dig. Noch in het j inleidende Es-du r -preludium noch de toch al duistere drie ko- tralen van tiet Kvrië kon hij volkomen overtuigen. Ver der hebben we tijd kunnen vergeten. We zouden geen organist kunnen noemen, die Blankensteins vertolking deze veeleisende muziek zou kun nen overtreffen. Men moet reeds voor het uithoudingsvermogen van de sdc- 1-er het grootste respekt hebben. Afge zien van de majestueuze Es-dur- blokken, die de reeks insluiten, be at deze mis stukken, die de hoogste kunstvaardigheid bij de vertolker ver onderstellen. We denken bijvoorbeeld aan „Dies sind clie heilgen zehn Ge bot", „Vater unser im Hianimelreich" en ..Christ unser Herr. zum Jordan kam", verrukkelijke muziek waarin alles leeft, in gecompliceerde, doch volmaakt evenwichtige beweging. Blankenstein heeft dit alles, en nog meer schoons zoals de verrassende Gloria-trits, heel knap. bovendien helder en welsprekend verklankt. Men zou deze barok-pracht wel willen vasthouden. Toch is de orgelmis nergens uit bundig, maar de aandachtige toe hoorder raakt verrukt van wat hij be leeft. Het werk zit vol symboliek- Het duidelijkst komt deze uit in het Es- dur-preludium. de inleiding en de af- stluitende tripel-fuga. Het getal „drie" (drie mollen, drie thema's van de fuga) wijst ongetwijfeld naar dc hei lige Drie-eenheid. Het preludium schrijdt voort als een feestelijk- plechtige intocht-pavane. En het eerste thema van de fuga, dat ook dn het derde deel een voorname rol speelt, is de eerste regel van „O God. die droeg ons voorgeslacht". Men mag Adriaan Blankenstein dankbaar zijn voor zijn onthullende, aangrijpende vertolking van dit mees terwerk. Joh. van Wolfswinkel LEIDEN Maandagmiddag om half drie zal de wethouder van on derwijszaken, de heer S. Sannes, de opening verrichten van een onder wijsbeurs, georganiseerd door de C.J.V. „Rehoboth" in het gelijknamige ge bouw Rapenburg 10. Deelnemers aan deze tentoonstel ling zijn o.m. het ministerie van so ciale zaken, het Gewestelijk Arbeids bureau en diverse instellingen op het terrein van onderwijs in Leiden. Ouders De bedoeling van C.J.V. „Rehoboth" is de jeugd van jong tot oud voor te lichten omtrent mogelijkheden op het gebied van scholen, cursussen, be roepskeuze, omscholing en dergelijke. Speciaal verwacht men ouders, die voor hun kinderen en met hun kinde ren nieuwe of betere mogelijkheden zoeken. De tentoonstelling zal geopend zijn op maandag van half drie (ook tijdens de opening) tot half zes en van zev to/ tien-Op dinsdag en woensdag zijn de openingstijden van tien tot twaalf, van twee tot half zes en van zeven Na een verwelkoming door „Reho- both"-voorzitter G. Knotter, zal maandagmiddag de heer J. Sjoerds, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, een inleiding houden over beroepskeuze en studiemogelijkheden. Intrede dr. Franken ROTTEVALLE Mevrouw dr. E. A Franken-Duparc, vroeger te Leiden, hoopt zondag 5 december 's middags om half drie haar intrede te doen als predi kante van de Doopsgezinde Gemeente Rottevalle-Witveen. De bevestiging ge schiedt door da. M, J. van Hamel uit Vlissingen. LEIDEN Aan de Uhlenbeckkade. in de familiekring van werkgever Ravestein, huldigde burgemeester Van der Willigen de 65-jarige timmerman P. van der Linden, die vierenveertig' jaar bij dezelfde firma heeft gearbeid. Wandeltochten in Zoeterwonde ZOETERWOUDE De wandelsport- ereniging „Zwieten" houdt zaterdag 4 september voor de negende maal in suc cessie haar nationale Rijnstreekwandel tochten over de afstanden van 10. 15 en 20 km. De starttijden zijn van 14 tot 15 uur met als startplaats het parochiehuis „De Drie Eendjes" Hoge Rijndijk 72 te Zoeterwoude (naast de kerk). De deelne ming is opengesteld voor individuele wandelaars (sters) en verenigingsgroe- pen, alsmede voor jeugdige deelnemers (sters) van 8 tot 16 jaar en militairen. Het Inschrijfgeld bedraagt voor per sonen tot 16 jaar en militairen 1,. per persoon: voor alle overige deelnemers (sters) 1,20 per persoon. De inschrijfadressen zijn: J W Hooger- vorst. Hoge Rijndijk 357 (post Rijndijk); mej R van Steijn, Watertje 8. Zoeter woude (tel. 01715-331); J P Woordes. Eikenlaan 53, Alphen aan den Rijn en Th Zandbergen, Hoge Rijndijk 82, Zoeter- woude-Rijndijk. Apotheek Oegstgeest zondag gesloten van 8 tot 24 uur. Zat. 28 aug. 's morgens 8 tot 12 u. ook open apotheek Hooigracht 48. tel. 21060. Apotheken Leiderdorp. Oegstgeest en Voorschoten zaterdagmorgen ook geopend Tentoonstellingen Rijksmuseum Oudheden: „Opgravin gen in bijbelse grond", tot 20 septem ber. Rijksmuseum Oudheden: „Leiden graaft" (opgravingen in Egypte. Duits land en Nederland), tot 20 september. Hortus Botanicus, tentoonstelling van nedendaagse Ned beeldhouwkunst. Tijds beeld '65. tot 6 sept.. 10—21 uur. Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstr tentoonstelling Utuvisie 65, Lg.v lustrum Universiteit, oeeld van het dage. lijks werk v«r de Leidse universiteit, tot ongeveer 13 september. 105 u„ op zondag van 15 uur. De Lakenhal: tentoonstellng 17de- eeuwse meesters uit Ned bezit, oude meesters uil de collectie vaD de heer en mevrouw S'Cne/ J van den tmrg-Bendlx, van 5 tot 30 aug. De Lakenhal: tentoonstelling van foto's ..Leiden bestudeerd", tot 12 september Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hof- laan 7, tentoonstelling van wandkleden door Car ine van der Meer, van 9 tot en met 26 aug., dagelijks van 10 tot 5 uur. ook op vrijdagavond van 8 tot 10 uur. ALPHEN „Wat is ze bruin geworden, hé!", onderbrak pro curatiehouder Van Heyningen het geld tellen. Dat sloeg op één van zijn zes dochters, kleuterleid ster Sonja (19), die even de kamer uit was om de Griekse sjerp op te zoeken, het lange kledingstuk van het eiland Kythera (spreek uit: kisera) dat alle mannen daar onafscheidelijk om hun middel dragen. Sonja kwam weer binnen. Ze droeg mooie open sandalen. Griekse waarschijnlijk, maar daar heb ik niet naar gevraagd. Na vijf weken was ze weer thuis in de ouderlijke woning Rembrandtlaan 32. Met 26 ande re Nederlandse jongeren had zij op het door roofbouw verarmde Griekse eiland onder auspiciën van de Oecumenische Jeugdraad en in het kader van de Inter- cliurch Aid een grote kuil gegra ven. Ze waren onder leiding van de Nederlandse ingenieur Jurriën Koksma met hun handen en wat primitief gereedschap heel opti mistisch begonnen aan een kuil van 8 bij 12 meter. Maar voordat zij ten slotte op 10 meter diepte water vonden het doel van al hun gezwoeg was de opper vlakte al gereduceerd tot enkele vierkante meters. Kunnen die Grieken nu zelf met zo'n put grut-,.,? Moeien bewoonbaar gemaakt. Jaren zul daar nu per se jongeren uit an dere landen hun tijd en geld aan opofferen?zal menigeen vragen. Sonja heeft getracht me duide lijk te maken hoe dat nu zit. Sonja van Heyningen is weer terug in de ouderlijke woning tc Alphen aan den Rijn. Enkele weken geleden lag ze nog iedere nacht onder de blote hemel te slapen op het strand van het Griekse eiland K.vthera. Met een aantal andere Nederlandse jon geren heeft deze Alphense kleuterleidster vier weken lang aan een kuil gegraven met het doel water te vinden. Zij deed dat onder auspiciën van de Oecumenische Jeugdraad. al zoveel bewezen hebben. Heel haar in Griekenland aan den dag langzaam ivordt dat eiland Ky- gelegd dienstbetoon, thera 30 kilometer lang en 15 toch zélf haar reisgeld moest be- kilometer breed daardoor weer talen en voor ..kost en inwoning" nog eens f 2,50 per dag moest overheen gaan voordat op neerleggen dit eiland weer net als vroeger druiven, olijven en tomaten kun nen worden geteeld. Dat was natuurlijk wel griezelig. En verder waren er van die gro te salamanders. Maar we sliepen er niet minder om. Iedere ochtend om half vijf stonden we op en een uïvr later waren we al aan het werk. Tot half één 's middag. Daarna was het te heet en gingen we siëstaën. Gewoon lekker op het strand liggen. ]\/fOe, dat we soms waren! Moet l'-L u nagaan: wij waren dat werk niet gewend en toch wilden we ons niet laten kennen. De jon gens en som-s ook wel de meisjes van onze groep maakten met hou welen de grond los en wij sjouw den de klei en stenen dan weer weg in manden. Toch was het een fijne bele venis, het werken op dat Griekse eiland. Ik ben er eigenlijk toe ge komen doordat ik wat had gelezen over dergelijke werkkampen. Meteen daarna heb ik naar de Oecumenische Jeugdraad in Utrecht geschreven en toen kreeg ik allerlei formulieren toege stuurd. Ook moest je referenties opgeven. Je kon kiezen uit kam pen in verschillende landen en ik heb toen maar Griekenland ge- Terwijl ze nomen". Sonja presenteerde me een Griekse lekkernij, die zoeter is dan wij hier gewend zijn. En met routinegebaren wikkelde zij zich voor de foto in de lange Griekse Nou ja, inwoning ..We hebben vier weken zomaar sjerp tot het omvangrijklijkende op het strand onder de sterren lig gen slapen", vertrouwde ze me „Kijk", begon ze. „Die Griek- IXJET die laatste vrucht zal geen toe. „Bang voor ongure individuen se regering gaat pas geld voor l'J- Griek Sonja persoonlijk ooit of beesten? Niks hoor. Het was eel te heet om in de tent te sla pen en toen we er twee dagen dat ontvolkte eiland beschikbaar een plezier kunnen doen. „Ik kan stellen als anderen bewezen heb- ze niet meer zien!", zei ze met af- ben, dat het de moeite van het schuw in haar stem. „Vier weken waren, wisten we al een oplossing uitgeven waard is. Ir. Koksma lang hebben we daar bijna niets voor dat probleem. De tentjes lie- had gezegd, dat er water in de anders gegeten dan tomaten kledingstuk tot z'n juiste propor ties was teruggebracht. Op het ta feltje naast haar stond een flesje Ouzo, de koppige Griekse wijn. Maar dat bleef dicht omdat het aan iemand was beloofd. grond was te vinden. „Bewijs dat dan maar eens", zeiden de Grie ken. En de idealistische Neder landse ingenieur bewees het. Zo als hij en andere Europeanen daar 's morgens, s middags 's avonds. Je werd er flauw t want iets hartigs in de vorm vlees of zo, was er niet bij" gewoon in de bosjes staan en en zelf gingen we letterlijk onder in, de blote hemel aan het strand lig- an gen maffen. Eén van de jongens van onze groep vond op een goe- Toch heeft Sonja geen spijt van de dag een slang in zijn slaapzak. Hem werd gistermiddag de bronzen medaille, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. In 1921 kwam de heer Van der Lin den als volleerd timmerman int dienst bij een aannemersbedrijf, dat na 1928 werd geleid door de heer Ravestein. Het bedrijf van de heer Ravestein bouwt voornamelijk in de vrije sector. „I:k heb me altijd alleen bezig ge houden met het onderhoud van de be- taande huizen", vertelde de immer gezonde heer Van der Linden, „je komt voor één karweitje, maar ze heb ben er altijd veel meer". Zaterdag 4 septemberi Inschrijving voor haring en wittebrood LEIDENDe volgende week zater dag is het weer zover: de inschrijving voor de uitdeling van haring en witte brood op de feestdag van Leidens ont zet, dit keer in verband met het feit dat 3 oktober op een zondag valt, op zaterdag 2 oktober. Tot ieders voldoening was er in 1964 weer een stijgende lijn: er meld den zich een kleine duizend gegadig den méér dan het vorige jaar. maar hoe noodzakelijk dat was, wilde een kostelijke traditie niet verloren gaan, mogen enkele cijfers illustreren. ün 1953 lieten zich nog meer dan 13.000 Leidenaars (en oud-Leddenaars inschrijven voor de feestgave, doch sindsdien is het voortdurend bergaf waarts gegaan: in 1954: 12.300; 1955: 10.600; 1956:7.650; in de volgende ja ren een kleine stijging tot 10.350 in 1959, maar daarna liep heft weer te rug: 9.150 in 1960; 8.900 in 1961; 6.700 in 1962; 5.750 in 1963. Op dait moment richtten wij ons appél -tot de Leidse burgerij om be grip te tonen voor de waarde van deze traditie, en het verheugde resul taat was da>t het aantal personen, dait zich liet inschrijven, weer steeg tot 6.600, maar nog altijd slechts 50% van het aantal gegadigden van tien jaar geleden! IMèt het bestuur vam de 3 October- Vereeniging hopen wij van harte dat de opgaande lijn van 1964 dit jaar zal worden voortgezet. Nog altijd blijkt bij een aantal ingezetenen het vol komen onjuiste denkbeeld te bestaan als zou deze uitreiking in de eerste plaats bedoeld zijn voor het minder gegoede deel van de burgerij. Niets is minder waar. IMogen wij er dan andermaal by de burgerij op aandringen dot zij deze traditie ondersteunit door zich volgen de week zaterdag tussen 4 en 8 uur in groten getale te begeven naar de Burcht-zaal (ingang Burgsteeg), waar alle maatregelen worden getroffen om het wachten tot een minimum te beperken. Men kan zelf hiertoe bijdra gen door niet reeds om 3 uur in file te gaan staan. Vernieuwd Rehoboth hedenavond „open" LEIDEN Vanavond om acht uur zal de CJ.V. ..Rehoboth" het voor een belangrijk deel gerestaureerde gebouw Rapenburg 10 in gebruik nemen. Maandenlang zijn leden van de ver eniging druk bezig geweest het aan zicht van binnen grondig te vertim meren. Volgende week zaterdag is de inschrijfavond van het jeugdwerk in het nieuwe seizoen, dat een week later zal beginnen met een bal. Morgen avond om negen uur kunnen belang stellenden een bezoek aan het ver nieuwde gebouw brengen. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Marc v D Hauwert en C H I van der Lult; Erik z v H Honsbeek cn G v Alphen; Catharina d v W van Loon on S Siera; Robertus J P z v J Hofman en A M van Leeuwen; Alida S E d v F Bronsgeest en S E van der Waals; Marco M M z v M H Wijling en W A van Ruiten: Deborah A M d v C A Nicolina en G M Pluim. Overleden: P A van Sintanneland. 83 jr, vr: T Pentury, 48 jr, man; J H Does. 62 jr. vr.; W van der Bie zen, 60 jr echtgenote v C Brouwer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3