Financier inös kunst geleerd door Pittig? Even tippen Goede kant aan softenon Uw ei var U 65 ingen als wordt Uw ervaring met de tegenwoordige jeugd L-s-v-le R- "leii Ze zijn samen op de fiets naar Delft, de twee broers, genietend van ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 Eet smakelijk Turkse aubergines 0 Snijd de aubergines in de lengte in dikke plakken, splits een ei en meng de dooier met geraspte kaas tot een stevig mengsel is verkre gen. Leg dit tussen 2 plakken aubergines. Maak een dik beignet- beslag en haal de aubergines hier door. Bak ze daarna goudbruin en gaar in heet frituurvet. Bestrooi ze met veel fijngehakte, verse peterselie. Risotto Milanese 0 Fruit een fijngesneden ui in een pan. Was 2 kalfsnieren, breng ze met ruim water aan de kook en giet ze af. Spoel ze af. zet ze weer met ruim water op, breng ze met zout aan de kook en kook ze gaar in 3 kwartier. Hak de nieren fijn en doe ze bij de gefruite uien. voeg. 200 gr rijst toe en bak ze even mee. tot de korrels licht ge kleurd zijn. Doe er een 1 bouil lon, wat zout en peper bij en laat de rijst in 20 min. zachtjes gaar koken. Roer er van het vuur 100 gr geraspte kaas door. huil laatste vakantieda- gen in vrfjheid. „Neem geld mee", adviseerde ik, „stel je voor als je band klapt of je krijgt een plensbui, kan je met de trein terugko men". Zorgelijk werden de spaarpotten omgedraaid: er is een verjaardag in zicht. „Hoe veel kost de trein denkt u?" informeerden ze zakelyk. 't Viel niet mee, en de kosten van het vervoer van de fiets zouden ze ook moeten betalen. „Als het gaat regenen fietsen we gewoon door, we nemen regenjassen mee", besliste de oudste. De jongere hoopte, dat de toegang tot het Prinsenhof niet te duur zou zyn. Misschien komen ze vanavond druipnat thuis, en dat is gauw verholpen. IJs of patat kunnen er vandaag niet op overschieten! Ze zfjn wel gek om dat uit hun eigen zak te betalen We leven in een weield, waarin bijna alles met geV* te maken heeft. Voor niets gaat de zon op; het water uit de kraan moet al betaald worden. Ziek zijn ko-t geld en vakantie kost geld. Meestal verdient vader het inkomen. Moe der en de kinderen geven het ui;. Gelukkig als ze geleefd hebben, de tering naar de nering te zetten. Een vakantie met dagjes-uit-gaan dit jaar leverde ons een dagelijkoe zorg om het budget. Leerschoel In BladZij van 7 aiLgustus verzuchtten we: wij zijn be nieuwd oj de resultaten van de gemechaniseerde ontbolstering der cashew-noten ook de prijs van de noten lager zullen maken. Die verzuchting is in Mozambique blijkbaar gehoord: de Portugees Pinteus de Sousa vond een ma chine uit ter ontbolstering van de pittige pit met een snelheid van 2400 stuks per uur. Een yennootschap werd opgericht en investeringen voor de bouw van een fabriek worden gedaan om ons borrelhapje wat minder „pittig" in prijs te doen zijn. der dan een vakantie an veertien dagen met het hele gezin, en de verlokking was grooc buiten de deur te drinken, te eten en souve nirs te kopen. Het budget liet het niet toe. Dat leerde onze logé ook op hardhandige wijze. Zijn moeder had hem voor de week dat hij bij ons was 5 zakgeld toegestaan. Hij mocht het niet zelf beheren. Gaf je hem. voor onvoorziene omstandigheden, iets extra's mee, dan kwam hg thuis: alles op. Toen gaf ik hern een gulden extra voot het terras- bezoek van het zwembad, waar zijn neef zwemles nad. Vijf en dertig cent kostte dat. Toen ze thuis kwamen vroeg ik naar het restant van de gulden. „Ik heb vijf spel gratis gewonnen" zei hij met stralende lichtblauwe ogen. Op het terras stond een vermaak-automaat en daar kon hij, met geld op zak. niet afblijven. Droog vast bloemen voor de winter Na de weinige zo merse weken stel len we de gedach ten aan de naderen de winter liefst zo lang mogelijk uit. Maar de bloemen- liefhebster die haar huis 's winters met kleurige droogboe- ketten wil opluis teren, zal nu daar- bereidingen moeten treffen. Het gaat er in de meeste gevallen om bloemen voor dit doel te plukken als ze in volle fleur zijn. Weliswaar ge bruiken we ook graag typische zaaddozen, bloem bodems en peulen van uitgebloeide exemplaren, maar die zullen de kleu rige strobloemen moeten aanvullen. Want het is zeker niet de bedoeling dat onze droogboe- ket er somber en uitgebloeid uitziet. De kunst is juist om de natuurlijke kleuren zo goed mogelijk te be houden. De echte strobloemen hebben een papierachtige substantie in de bloemblaadjes, waardoor de- ze bloemen als het ware het eeuwige leven hebben. Tot de meest bekende soorten behoren Helichrysum in alle tinten van wit, rose, purper en tomaatrood tot geel, goud en oranje. He- lipterum is fijner van bloem en verkrijgbaar in wit en rose. Het fijne gipskruid geeft elke boeket iets luchtigs en Limo- nium of Statice met haar paar se. rosemwittc en gele free- sia-achtige bloeiwijze is noodza kelijk als contrast met de vele ronde bloemvormen. Experimenteren Met onze tuinplanten is het waard te experimenteren welke zich wèl en welke zich niet laten drogen. Ook zal in de praktijk blijken hoe belangrijk het tijdstip van snijden is. Meestal hebben we het meeste succes als dikke sappige sten gels in onrijpe staat en dunne droge stelen gesneden worden als de bloemen rijp zijn. Met straalbloemen zoals Helichry sum en Helipterum. die nog i tijdens het drogen narij pen. let- ten we op dat de buitenste bloemblaadjes geheel geopend zijn. maar het hart nog gesloten is. anders steekt later dit plui zige hart omhoog en hebben de bloemblaadjes een treurende Uit eigen tuin snijden we midden op de dag. b.v. tussen 1 en 2 uur bij droog, zonnig weer. De bloemen blijven het mooiste op kleur als we ze daarna onmiddellijk in niet te grote bossen binden, die omge keerd te droge worden gehan gen in een droge, warme, vrij ruimte, die goed ge- Drooghorket in bokaal. Com binatie van strobloemen, gras sen, korenaren en zaaddozen. ventileerd wordt. We kunnen er in deze tijd van het jaar moeilijk de kachel voor aanste ken. maar de combinatie kachelwarmte met de ramen open en de bossen bengelend ft aan de zoldering, geeft een vlug ft droogproces met een gering T kleurverlies. De zolder of een 5- niet steeds gesloten kast geven over het algemeen betere resul taten dan een kelder of garage, waar vocht spelbreker kan worden. Omgekeerd Door het omgekeerd ophan gen voorkomen we zo veel mogelijk het omknakken van de blocmhoofdjcs. Desondanks wil dit bij de Helichrysum nog wel eens voorkomen. In dat geval, als ze half droog zijn, een ijzerdraadje door het hart ste ken en met flauwe slagen om de steel winden. Varenbladeren drogen we prachtig tussen kranten onder het vloerkleed. Bladeren van beuk -en Amerikaanse eik con serveren door de takken, niet als ze al bruin zijn, maar in augustus tegen dat ze gaan kleuren. 5 cm diep in een oplossing te zetten van 1 deel glycerine op 2 delen water, tot dc bladeren vettig gaan aanvoe- Geeft uw ogen de kost in deze tijd. probeer het net zo goed met dubbele riddersporen, Achillea en Liatris uit uw tuin. als met graspluimen, zuring, weegbree, distel en moeras- spiraea, wilde peen. bereklauw. hazepootjes, papaver zaaddozen uit de natuur. Het verzamelen >s minstens even leuk als later de opmaak. A. C. MULLER-IDZERDA. moeder dat zakgeld ran mij had toevertrouwd. Of het verstand g was. zal ze zelf uit moeten maken. Misschien kreeg hij al vele kansen om zijn geld zelf te beheren, en faalde. Maar als je voet bij stuk Geldzorgen Als je je oor goed te luisteren legt. zijn er zelfs in onze wel vaartstijd vele mensen met geld zorgen. Dat komt niet altijd door dat hun inkomen zo klein is, maar hun ogen te groot, of hun financie ringskunst ontoereikend. Het is raar. maar juist vandaag is het een grote kunst, de eindjes aan elkaar te knopen. Waar niet is, verliest de keizer zijn rechten. Wie in de dertiger jaren werkloos was, kon zijn groeiende kinderschaar zelfs geen stuiver zakgeld geven. Hoe groot was dan de vieugde, als tante een ijsje van een cent gaf. of je zelf een cadeautje voor een jarig vriendje kon kopen van vei- diend boodschappen geld bij de buurvrouw. Geef zakgeld en uw kind eea kans. Een kans om te leren werken met geld. „Je kunt het maar éen keer uitgeven" is een harde les, die je beter jong dan oud kunt leren. We worden immers het beste door schade en schande wij*. De kleuter weet al grmw, dat je van het kleine witte centje twee keer iets kunt kopen, wat je an ders met zo'n grote bruine ce.it betealt. Hij deelt met zijn vriend je. of bewaart het gewichtig voor een ander keertje. Zuiniger De groteren kunnen van hun zakgeld alle kleine bezittingen en uitjes betalen: snoep, 'jsjes, werk materiaal, bibliotheek cadeautjes, schoolreis, extra zwemmen, een nieuwe lamp op de fiets of postze gels voor hun verzameling. De ervaring leerde ons. en een Amerikaans boek bevestigt het. dat kinderen die van hun zakgeld snoep moeten betalen, al gauw de mars, de milky wav. de cola en het ijs laten staan en kiezen voor langduriger zaken. Gaat de show spiegel, door ruw georuik van de fiets, in diggels dan weten ze meteen, wat er aan waarde heen is en leren wat minde- slordig mm hun bullen om te gaan. Zo gauw ze zelf verdienen, zou ik om die reden dan ook een kleedgeld in stellen. Kunnen de dames hun nylons, spijkerbroeken, bloesjes en snuisterijen en de knapen hui. sportuitrusting zelf bekostigen. Ze zullen hun bezittingen zorgvuldi ger behandelen, en offervaardig heid leren. Geld voor kerk en liefdadigneu kan van de groteren -eker geelst worden - maar leerde u ze. toen ze klein waren, al echt offeren. Desnoods de kinderen een kwartje in de collectezak, en uzelf een stuiver? Het ene kind is het ande- 0 Denk er eens aan. eens per «seek lever te eten. Héél yzerryk en daar om o zo gezond. Samen met kom kommer smaakt lever uitstekend en .u bent er niet duur mee uit 0 Vlees duur? Probeer eens gebak ken boterhamworst mei gebakken uiringen. Heel lekker by bloemkool en aardappelen. re niet. en de spilzieke neef zal anders aangepakt moeten worden als de gierige zoon. Hoe heerlijk is de voldoening, als ze de begeerde guitaar of de opblaasbare kano zélf bij elkaar konden sparen. Iedere week trouw gespaard, de extra giften van ooms, opa's en tantes erbij, en het onbereikbare ideaal wordt door wikken, wegen en wachten werkelijkheid In onze welvaartstij d moeten we iedere dag kiezen. Het kind dat al vroeg geleerd heeft te begroten, baas te zijn over eigen kapitaal, heeft ook leren kiezen. We kunnen zo makkelijk het hoofd schudden over de jeugd van tegenwoordig. Wel, wij hadden die keus van nu eenvoudig niet. Geeft u uw kinde ren sterke benen om de weelde te kunnen dragen? Wees niet verve lend als ze persé een transistor radio willen sparen beveel niet altijd er iets nuttigs van te kopen. Sparen kost een stukje zelfbeheer sing, trouw zijn aan een eenmaal gekozen doel, geduld hebben en afwachten, niet lijdzaam, maar ac tief. Contributies, abonnementen etc. moet u tóch betalen. Geef een ruim zakgeld, en laat de groteren die dingen zeker in hun budget opnemen. Dat zijn hun vaste las ten, net zoals u de huur, de kleding, de verwarming op uw post of in uw achterhoofd hebt. Ze leren er mee rekenen en weten meteen, hoeveel er voor hun ont wikkeling en ontspanning wordt uitgegeven. Iedere ouder kent zijn eigen kind het beste. Het studentje, dat een jaarlijkse toelage op de bank in haar studiestad wenste, zal mis schien een tactvolle weigering in- Softenon of thalidomide bracht enkele jaren geleden de wereld in rep en roer. Het had en later blij zijn om haar maandelijkse „subsidie" van thuis. Ze komt er wel achter, dat het moeilijk is om rond te komen als de lamp scheef hangt. Te ruim zakgeld kan leiden tot verkwisting. Geef niet te weinig, geef niet te veel. Ieder zal naar eigen omstan digheden handelen. Misschien is het ook wel eens juist, vooral vandaag, om eens met de ouders van de vriendjes of de buren te overleggen, hoeveel geld zij hun kinderen op zak geven. Want de kans. dat de een de ander over treft, of de branie uithangt, is ook al weer niet overdreven. Misschien een onderwerp voor een ouder avond van de school? Geef zak geld! immers een onherstelbare scha de toegebracht aan de ongebo ren vrucht, zodat overal ter wereld moeders tot hun grote schrik mismaakte kinderen ter wereld brachten, alleen door het gebruik van een (onschuldig lijkend) slaapmiddel. Misschien heeft dit gewraakte slaapmiddel nog een goede keerzijde, weet Elsevier. In Israël heeft dr. J. Sheskin, aldus het blad, ontdekt dat tha lidomide een buitengewoon gunstige werking heeft op ern stige vormen van lepra. Dr. Sheskin behandelde zes patiën ten, van wie twee niet zwangere vrouwen die een ernstige acute vorm van lepra hadden, met thalidomide. De patiënten die in een slech te algemene toestand verkeer den en hoge koortsen en pijnen hadden (zoals bekend is van de acute opflikkeringen van de me laatsheid), kregen de thalido mide bij wijze van slaapmiddel. De eerste patiënt was een man die op geen enkel ander geneesmiddel had gereageerd. De tweede patiënte was een 50- jarige weduwe, de derde een man, de vierde een vrouw die geen kinderen had en die niet in verwachting was, de vijfde patiënt was haar echtgenoot en de zesde was eveneens een man. Verschillende van deze patiën ten leden al jaren aan lepra, toen zij een acute opflikkering, kregen Alle zes patiënten toon den een opvallend gunstig effect binnen de 48 uur. Deze opzien barende ontdekking van dr. Sheskin verdient uiteraard gro te belangstelling. Elk genees middel heeft een goede en een kwade zijde. Misschien worct de reputatie van de softenon nog enigszins gered. Met Else vier zeggen we: de tijd zal het leren. Voi «loei elektrische verwarniingskussen wel byzonder geschikt. Het wordt echter direct op hel elektrische net aangc sloten en heeft geen speciale veilig heidsvoorziening. Het gebruik ir bed gevaar voor kortsluiting ol brand moet streng worden afgc raden. De kans dat u door de be haaglyke warmte in slaap valt i groot. Nóóit in wiegjes of ledikantjc - in Duitsland stierven er bab>' 0 De KEMA in Arnhem keurde cei handigheidje goed: de mini-stotr Nu de lange avonden weer komer misschien iets voor u? Het gevalle tje vervangt dc ouderwetse „stop" o smeltzekering. By uitvallen van di stroom behoeft u alleen maar op hei knopje te drukken en alles functio neert weer. By erkende inotallateurs. Unaniem zijn onze be jaarde lezers van mening, dat je voor jezelf klaar moet komen met het feit, dat je oud wordt. Veel werkende ongehuwde vrouwen verlangen pen sioen op 60-jarige leeftijd, desnoods in overleg met de werkgever. Zorg in ieder geval vóórdat je met pensioen gaat voor een zinvolle tijdsbesteding schrijven anderen. Wilt u er een paar? „Goede lectuur houdt de belangstelling in veel dingen wakker" schrijft mej. H. M. te R. Het valt mij op dat veel ouderen, hoewel ze tijd hebben, niet van lezen houden". Maar dan kent ze de heer J. W. H. te V. niet! Toen hij het bijltje er bij neer moest leggen kreeg hij tijd de oudste geschiedenis van Zutphen, de Graafschap en de Heren van Zutphen (behorend tot de oud ste edele geslachten) door te vorsen. „Ik zoek al tien jaar aanknopingspunten die o.a. lei den naar Westfalen en NW Duitsland. Ik hoop nog zólang te mogen leven dat ik slaag ik kom steeds tijd tekort". „De ouderdom is voor een deel het resultaat van hoe je leven is verlopen", schrijft de actieve heer C. A. B. te H. „Schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden vonden soms een plotselinge geruisloze oplossing in mijn le ven. Dat was voor een klein deel door onze kracht of intel lect, het grootste was Gods werk. Deze ervaringen werpen veel vrucht af." Zo zelfs dat deze lezer zich lichamelijk be ter voelt dan toen hij nog 25 was en zijn geest is scherper en rijker. Ca. 10 uur per dag(!) werkt hij nog in zijn zaak en er is interesse voor literatuur, vreemde talen, klassieke mu ziek en schilderkunst Om half een 's avonds(l) is de dag om, maar „ik heb altijd matig cn sober geleefd". Studie „Wij worden niet aan de kant geschoven", zegt de heer H. van D. te D. „Wij hebben gestreden om dat doel te bereiken en mógen nog aan het werk blijven." Hij verdiept zich door studie in het leven der aartsvaders, de landen waar ze leefden en is lid van Ex Oriënte Lux. Hij ziet, dat de komst van de Zoon des mensen met rasse schreden nadert, en vraagt: is ons reisdoel bepaald, zijn onze koffers gepakt?" Soms komen onvermoede ta lenten aan het licht nu daar tijd voor is. Zo ontdekte de heer E. B. te R zijn gave tot reciteren (gedichten geven kracht en blijdschap), hij ont dekte een land dat steeds rijker wordt in de Schrift door dage lijks daarin te studeren en En gelse, Duitse en Franse verta lingen met elkaar te vergelij ken. Daarbij bestudeert hij ge schiedenis door al deze din gen blijft hij fris en helder. Je kunt niet altijd studeren, daar om maakt hij figuren van pa pier voor zichzelf en zijn klein kinderen (dank u, voor het sturen van de kikker, de pago de. de zwaan en de vogel, leuk!). Jezelf bezig houden, zó kan het ook, besluit hij. Groot ouders bezoeken hun geëmi greerde kinderen, ook dat is soms een tijdpassering van een jaar en de reis heen en weer, Canada De heer W. H. D. te G. had een baan die hem veel met publiek in aanraking bracht. Dat miste hij in het begin het ergste, maar de reis naar Cana da, de beren die ze daar op bezoek kregen, en.... het dage lijks lezen van onze krant ver goeden veel. „Wij zijn bijzon der gezegend", schrijft een 77- jarige heer J. v. R. te R. die samen met zijn 75-jarige vrouw de zaak en het huishouden nog doet, zij genieten van hun acht kinderen en 35 kleinkinderen: als het lichaam het toelaat, blijf in beweging" is zijn goede raad. De heer L. K. verzorgt zijn invalide vrouw, maar hij heeft héél lang gewerkt: dat houdt fit en gezond, zegt ook hij. Nog meer goede raad: (echtpaar Den B. te V.) een goed gevulde linnenkast, meu belen. bedden, vloerbedekking en andere grote stukken die niet spoedig vernieuwd behoe ven te worden zijn evenzovele praktische voorbereiding op de oude dag. Doordat haar man zo fijn helpt, kan mevrouw nog zelf haar garderobe naaien en ze breit voor haar elf kleinkin deren. Aanpassing tussen man en vrouw, wederzijds, is nodig oordeelt dit echtpaar. De heer N. N. te Z. zeventig jaar. 40 jaar abonné op onze krant, werd op 50-jarige leeftijd invalide. Voor hem geen reis. afnemen van de lichaamskrach ten en.„. dankbaarheid want de zegeningen zijn iedere dag Dc heer K. B. geniet van een welverdiende rust het neer leggen van het werk viel hem tot op zekere hoogte moeilijk, maar het gaf hem niet het gevoel met het rijke volle le ven te hebben afgedaan. In een lange reeks van jaren heeft hij zijn werk mogen doen en daar op terugzien is een bron van vreugde. „Mijn leven was hard werken, ik begon met 15 jaar van 6 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts dat was die goede oude tijd u weet wel." „Wat een voorrecht, dat er nu pen sioen is: ware dankbaarheid moet blijken en daar is ieder persoonlijk verantwoordelijk voor" is de hartekreet van de heer J. H. te dll. Een 73-jarige ongehuwde mej. J. de N. te R. was haar ouders tot op hoge leeftijd tot steun Zij doet alles alleen en werkt nog een paar bejaarden van toepassing Gezonder „Naarmate ik ouder wordt neemt mijn belangstelling toe". Dat kwam tot uitdrukking in de brief van de heer P. G„ hoewel het feit hem destijds aangreep dat het aktief werkzaam zijn op eens afgesloten werd. Mevr. J. Chr. te A. voelt zich in het gezelschap van al haar kinde ren en kleinkinderen meer moeder dan oma „Ik hoop dat dit gevoel blijft al zou ik 80 worden Zij is lichamelijk zwak maar voelt zich toch gezonder dan in vroeger jaren. Het is dus geen gezondheid die hier parten speelt, maar zoals anderen zeiden: de geestelijke gesteldheid is belangrijk. Mevr. C. is er vóór, dat mensen met een leidende functie op hun 60e jaar met pensioen gaan. „Je voelt je in de eerste tijd overbodig", schrijft de heer J. V. die vroeger door zaken da gelijks post kreeg, nu soms in geen weken een lettertje door de brievenbus. Toch vraag ik elke morgen om 10 uur bij de koffie: was er nog post? (uw pocket is in aantocht!). Ook raak je gauw je kennissen kwijt. Het echtpaar W. te D. geniet van de oude dag: samen op de brommer (drie versnellingen naar Duitsland. Idee voor u? en ik wil (Spreuken 31 10) een goede huisvrouw zijn. De krant spel ik nog graag!" Moeilijker „Alles véél moeilijker dan je dacht" is de ervaring bij het ouder worden van de heer R. van M. te R. „Ik meen dat de gedachte aan het einde meer een rol speelt, dan wordt uitge sproken. Leeftijdgenoten vallen rechts en links. Het staat als een realiteit voor je. en er is meer tijd tot overdenken. Wie er klaar mee is, gaat er naar toe leven, raakt er mee verzoend. Vroeger lag ik met mijn tenen in mijn mond nu allang niet meer. Niet kijken naar wat je vroeger kon, maar de levens avond genieten, zéker nu bij de ouderdom de armoede niet lan ger vaste metgezel is." lichten we uit zijn brief. seiijk een plaats, terwijl de hulpbehoevenden vaak geen toegang verleend wordt" varingen met dc jeugd s hoorde in deze rubriek: l« J uc P>c ervaring lijkt ons zinvol „c ouderdoms-ervaringen. De Jeugd mag zelf in het geweer Komen, en hopenlijk komen er ook eens goede kanten van die tegenwoordige jeugd in de krant. Geduldige verpleeg sters, jongelui die belangeloos werken voor anderen, die zich uizetten voor... ja voor wat? I.et er wel op. dat dit jaar de ervaring gevraagd wordt, want bij onderwer- 22 ?'8 22*. *2* een MENING al gauw op de proppen Het is niet denkbeeldig dat de beste stuurlui aan de wal staan. Zal de jeugd net zoveel reacties teweeg brengen als de ouderdom? We wachten weer benieuwd cn u weet het: op de envelop Hebt u wel eens. in de brief uw adres en de .^inie van d* Pocket De dokter zegt een of twee. dan wel Tipparade. Schrijven...? Doen! is een kreet die we dikwijls tegenkwamen. Tijdig aanvra gen, is dat geen oplossing? Zr. R. te B. werkt nog als ver pleegster al is ze de 65 gepas seerd. Maar dat de stok van het moeten niet meer achter de deur staat vindt zij heerlijk, al voelt ze zich niet bejaard. ..Mij niet gezien hoor", dacht Mevr. A. S. te 's G. als er over een rusthuis werd gepraat. Ze is er nu echter al drie jaar en niets dan lof! Een gezellige kamer heeft ze met haar man. met alle oude vertrouwde meubelen, fantastisch is het uitzicht, de negen kinderen en 37 kleinkin deren mogen vrijelijk op be zoek komen. Het eten wordt op de kamer gebracht, de pannen geef je vuil terug, je bestek maak je zelf schoon. Een zuster of meisje helpt bij resp. ziekte of wanneer je niet meer kunt schoonmaken. Je moet je leren aanpassen: niemand hoeft bang te zijn om naar zo'n tehuis te gaan. Er is zelfs zangles, en het koor zingt met Kerst! „Als je alleen staat is er niet beter is de lofzang van de heer A, op een tehuis. Hij is hoog bejaard en geniet van een fantastische oude dag Toen zijn vrouw stierf, hielp hg zgn broer die overspannen was: iedere dag om vier uur op. Daarna ging hij in een zaak voor auto-onderdelen werken na inwoning die gas, huur.' electra etc. voor hem betaalde dus kon hij sparen. Toen heeft hg op zgn oude dag nog een auto gekocht maar bleef werken, soms twee werkgevers per dag! Daarbij verdiende hij ook nog de kost. Hij ging eens met zgn schoonzuster aUe zie ken bezoeken die in de Spiegel vermeld stonden en vermaakte hen met een draagbaar elec- trisch wmdorgeltje waarbij de schoonzus zong. Dat was dank- .baar. we{*' Hij heeft in het tehuis ook nog zijn orgeltje: ze zijn er allemaal gek op". Zonder doel We sluiten met gevoelser varingen van lezeressen, mejuffrouw S. M. L. te K. vindt het ergste, dat ze nu niets meer voor een ander kan doen; je leven is zo zonder doel, vinden andere lezeres sen dat ook? vraagt ze. Zij prijst het tehuis waar ze is: een zegen. Juist vóór de vakantie heb ik afscheid genomen van het on derwijs" aldus mej. D. v.d. V. M' "?®„^aren doorgebracht In verschillende plaatsen zijn als kostbare koralen, en het sluitstuk vormt een gouden slot. Moge God mij nu hoeden voor geheugenverlies en bevestige Hij aan dit rijke snoer van herinneringen de veiligheids- lngJ>pd?t het m'i ^t mijn 'aatste stonde mag blijven om- voor een vroege pensionering: XL?0681*" a"e oudies een klein huisje op de Veluwe kun- rffn ™°£en. IJ}et tuin, dan had den ze bezigheid en Gods na tuur om te genieten." Zij dringt tot de kern door: „als je 65 bent geworden ga je veel meer in het verleden leven. Je wilt dingen en mensen zien die je vroeger onverschillig bleven. Je gaat ook milder over alles den- h°?wel ik onrechtvaardig heid zéker met kan uitstaan, viJnwdeze tlj.d de boventoon «2YrSc*el keek ik "aar de geboorteberichten, nu naar de afdeüng overlijden. Wanneer je je gedachten laat gaan over je heiehnol h6b Va" een d.ingen sP'jt die je gedaan of nagelaten hebt Vroeger leefden we soberder en moesten er harder voor werken: je was ondanks alles tevreden en had een voldaan fete°ev. ^ann®er 5e weer eens iets had gedaan, dat gevoel bestaat geloof ik niet meer. Een mooie levensavond staat open voor hen die niet naar de wereld kijken dan word je ontevreden, ook op jezelf. Het leven is doelloos als je niet weet dat God alles in Zijn hand houdt". terswolde of naar Portugal is. heeft als voornaamste ken merk het andere. Je kunt het al hebben van Rotterdam naar Den Haag als je je schoonzus bezoekt: zij zet de stoelen an ders, zij heeft een andere opvat ting van wat een macaronischo teltje is dan jij. En toch is het ook bij haar gezellig en het eten is lekker. En net als jij zoekt zij naar de beste manier, het hele jaar door. DAAROM DOET reizen vooral ons, vrouwen zo goed. Het trekt ons van het opperbest be doelde. naar onze opvatting inge richte leven af en stelt ons tegen over andere levens. Tot onze ver bazing constateren we dat ook die levens „rollen". Hoe verder we weggaan, hoe groter de verbazing. Niemand gaat hier waar wij nu zijn, zo'n 1200 km van u vandaan dood aan buikpijn, al wordt er ontzaglijk gezwelgd in spullen die in olijf- of pinda-olie zijn toebe reid. Mijn kinderen die zich snel ler willen aanpassen dan hun moe der bij een temperatuur van 35 gr kan koken, verwijten mij zacht een té geringe acclimatisatie, een té Hollands blijven. Zij gooien de potjes jam leeg in kommen. Dikke, echte vruchten drijven in een zeer vloeibare mas sa en hierdoor halen zij dan hun brok brood. Als ik in een mager protest van: zó gaat het véél te gauw op! iets wil gaan beweren, rekenen zij me voor dat er geen boter aan te pas komt, dat er nergens ter weield pindakaas, ap pelstroop, hagelslag (melk, puur, gekleurd), rookvlees, ham etc. etc. te bekennen is, kortom, dat ik er financieel op vooruit ga! En onder tussen onderstrepen ze „het ande re" door hun vingers vol plezier af te likken. Zo dopen we dan ook brood in koffie, in zure crème die nog nèt geen kaas is en we voelen ons gezond en fijn en an- GROENE EN ORANJE spinnen spoeden zich over gras, kra kend als stro van droogte, en over rotsen. Toen ik tandpasta bij kocht, kwam er groen uit de tube, 't zal me niets verwonderen als het nog eens oranje is. Onschuldige slangen kruipen over de boodschappentas, natte handdoeken zijn in een half op zoek naar een middagmaaltje. En vreemd lijkt het mij dat ik per se de- vitrages aan de voorkant wilde gewassen hebben vóór ons vertrek. Waarom toch? Bèn ik dan iemand, als mijn huis zo keurig lijkt? Is er een grens waar binnen ik het hele jaar heb geleefd, wilde leven, moest leven? O ET KAN natuurlijk ook niet anders, er zijn kleren en ver stelwerk, er is het koken, soms doet de stofzuiger het niet of de traploper gaat slijten, hier moet een verfje zijn, daar een behange tje, altijd door, het hele jaar door. En als je je er niet aan stoorde, werd het een pan. Da«- waar. Tot je ziet, in Paterswolde of in Por tugal, dat ook daar zonzijden en schaduwzijden zijn. en óók goede wil. en ernst, en gewone, zo op het oog onbelangrijke mensen. Mensen van wie je je afvraagt waarom zij van elkaar zijn gaan houden, men sen verrassend in weer hün wijze van accepteren. Want de natuur mag ongelooflijk troosten en wèl doen. het milde geuren van gras mag gekweld-zijn en neerslachtig heid wegnemen niets brengt zo in verwondering als de mens die met aandacht en toewijding zijn deel in dit leven aanvaardt MISSCHIEN zonder vitrages, mis- 1 schien met ongeverfde luiken en een lemen vloer. Grauw van kleding in een weergaloze natuur. Honderd soorten veldbloemen méér in de wei dan in Nederland, dat alles misschien maar met een hoogst persoonlijk gevoel van eigenwaarde. Bij deze conclusie Jien onszelf aan. Het zien van hL vufr 'f Zlpn van ons zelf Het d!?7an dat dm de ÏS"' "Jd Keen drijfjacht ïS v?.ar ecn kOP levens, kunst. Vitrages en eten koken versteUen en piekeren over h« vloerkleed: levenskunst. Ernstig, met aandacht, in eenvoud, kiezen kopen, liefhebben, luisteren Ve^ £°nde£ng mildheid, hand in hand. Kortom: ademhalen, leven. Pas op bij deze koppelverkoop Een horloge bij een pak koffie een collier bij een braadpan: zo zout hebben we het nog niet ge geten, maar toch bestaat er tegen woordig weer een bedenkelijk verschijnsel waartegen we na de oorlog zo fulmineerden: de kop pelverkoop. Het vakblad Edelmetaal steekt nog eens waarschuwend de vinger op. Met betrekking tot uurwerken cn sieraden wordt nauwelijks ga rantie gegeven en dikwijls wordt de koper nog gesuggereerd dat hij het artikel „beneden de vergelijkbare winkelprijs" koopt. Vakzaken verkopen deze horloges of sieraden maar zelden. Het zijn onbekende merken die via deze verkoopmethoden op de markt komen, soms letterlijk op de markt Vaak is de consument de dupe. Het is zeer de vraag of hij of zij later zijn schijnbaar goedkope aan winst gerepareerd kan krijger» wanneer dit nodig blijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15