Agent die om meer geld vroeg, werd ontslagen Iets warmer Nederland heeft 85.000 buitenlandse arbeiders Kraanhuis stort neer: vijf gewonden Raadslid wilde zwembad niet bekijken Diefstal van 40.000 sigaretten Oudewater 700 jaar stad „Ben tegen ontgroening eerstejaars Schotse en Nederlandse vissers maken ruzie VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 Chr. Bond Politeambtenaren 50 jaar (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Rotterdam is de baker mat geweest van de christelijke poli- tie-organisatie in Nederland. Reeds in 1911 had hier de oprichting plaats van de prot.-chr. vereniging van politie ambtenaren „Crescendo". De Maasstad had hiermee de primeur, \frant eerst in 1913 volgde de oprichting van een tweede prot.-chr. vereniging namelijk „Gideon" in Amsterdam. Enkele jaren later, op 24 augustus 1915, was de op richting van de landelijke Bond van Chr. Politie-ambtenaren een feit. De heer D. Rook, de huidige voorzitter van de bond, ziet met tevredenheid terug op de 50-jarige periode, die de hond nu achter zich heeft en waarin zo enorm veel voor het politiepersoneel in Neder land kon worden bereikt. De bond groeide tot een respectabele grootte van 6500 leden, maar nog belangrijker is wat daar door in de maatschappelijke positie van de politieman in Nederland kon worden verbeterd. Een belachelijk lage honorering van soms vier gulden per week. een meer dan 12-uren dienst per etmaal, het ontbreken van elke behoorlijke opleiding, kortom de volkomen rechteloze positie van de Nederlandse politieman die aan het eind van de eerste wereldoorlog nog bestond, behoort thans tot het verleden. Werktijd, opleiding en honorering mogen nu rede lijk genoemd worden en kunnen de ver gelijking met andere beroepen doorstaan. Ompraten De heer Rook wil hiermee niet zeggen, dat er nu voor de toekomst geen wensen meer zijn hij heeft zelfs nog heel be langrijke wensen maar er kan waan dering zijn voor het vele. dat in vijftig jaar werd bereikt. Vijftig Jaar geleden kon het gebeuren, dat in een gemeente alle raadsleden moesten worden omge praat om toch maar een geringe salaris verbetering voor de veldwachter door de gemeenteraad goedgekeurd te krijgen. Vooral in de agrarische gemeenten vond men dat een politic-ambtenaar toch eigenlijk niet werkte, want het werk kostte hem immers maar weinig lichame lijke inspanning. Ook zijn voorbeelden te g adressen, door politiemannen aa: teraden gericht, met het ve: salarisverhoging. Niemand durfde dan echter het eerst zijn handtekening onder het stuk te plaatsen met het gevolg, dat DE BILT. De storing die gisteren Ierland naderde en die het restant vormde van de tropische cycloon An na, is in de afgelopen nacht snel ver der in betekenis afgenomen. Als een zwakke storing bereikte zij ons land, vergezeld van wat regen of motregen. Vanmorgen trok de storing langzaam weg en bereidden zich op klaringen van het noorden over tvind. waarbij de temperatuur flink kan dalen en plaatselijk mist kan ont. staan. Op de oceaan blijft de depressie activiteit vrij groot. Een uitgebreid de- pressiegebied trekt in oostelijke rich ting. Onder invloed hiervan zal de luchtdruk tussen IJsland en Schotland flink dalen, waardoor de wind bij ons morgen zal aanwakkeren uit zuidwes telijke richting. Er wordt dan zachtere lucht aangevoerd, zodat de tempe raturen morgen zullen stijgen. De kans op regen is niet groot. ZON EN MAAN Zaterdag 28 augustus: zon od 5.45. ond< 19.37; maan op 7.37. onder 20.47 Donderdag 2 sept.: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 augustls: 3.59 v.m.: 16.27 n.m. Onderzoek naar relatie politie- publiek gewenst de handtekeningen in een cirkel werden geplaatst. Dergelijke activiteiten gemeenteraad maar verdacht veel op rebellie lijken en degene, die toch het eerst op zo'n stuk ondertekende liep het gevaar op staande voet ontslagen te den. Deze toestanden behoren thans defini tief tot het verleden. Evenmin is het nog nodig, dat een politieman een neven baantje moet accepteren, zoals dat van gemeentebode, aanplakker of deurwaar der om in het levensonderhoud van zijn gezin te voorzien. Vijftig jaar sociale vooruitgang zijn gelukkig ook niet aan de maatschappelijke positie van de politie», ambtenaren in Nederland ongemerkl voorbijgegaan. Verheugend noemde de heer Rook het ook, dat het Nederlandse politiecorps heel goed de betekenis van de vakorganisaties gezien heeft voor het bereiken van d? noodzakelijke maatschappelijke verbete- Meer dan 90 pel. Meer dan 90 procent van de Nederlandse politiemannen is thans lid van een val organisatie. De Bond van Chr. Politi< ambtenaren telt 6500 leden ongeveer ee derde van het totale Nederlandse politie corps. De N.V.V.-bond telt 7900 leden de r.k. bond ongeveer 6200. De chr. bond is hiermee de laatste jaren niet alleen absoluut, maar ook relatief in ledental gestegen. Voor de oorlog kwam het led. bestand namelijk nooit boven de 10 pro cent van het totaal aantal politie-ambte- Twee wensen Voor de toekomst heeft de heer Rook nog twee belangrijke wensen. In de eerste plaats vecht hij reeds jaren samen met de andere politiebonden voor een verbe tering van de verhouding politie en pu bliek. Als een van de belangrijkste op- j gaven van de bond ziet de heer Rook het aankweken van begrip voor de taak van de politieman onder de huidige schappelijke verhoudingen. And oet bü de politie het begrip v aard en de mentaliteit van de plaatselijke bevolking nog sterk verbeterd wordei Aan het wederzijds begrip schort nog 'eel. Enkele jaren geleden heeft de heer Rook dan ook reeds een breed opgezet wetenschappelijk onderzoek voorgesteld naar alle facetten van de polit houding van de bevolking. Zover is het nog niet gekomen. Wordt de politie als één groot Corps gebracht onder het gezag van ter-president dan zou aan diens depar tement van algemene zaken een aparte staatssecretaris voor de politie den moeten worden. In deze geest heb ben de drie samenwerkende politie den zich reeds in 1954 uitgesproken. Stran<lverwachting Een rug i hogedruk gaat flinke pe rioden met zonneschijn brengen met ook morgen aanvankelijk goed strand- In de namiddag meer bewolking, ge* door een oceaanfrontje dat vooi avond nog wat regen kan brengen. Ma- itige latei- vrije krachtige zuidwesten wind- Overdag ongeveer 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: er komei perioden met zonneschijn voor. maar he blijft wisselvallig dooTdat de westelijke HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur [slilil s-S.islzii plan ts echter nogal op weerstanden gestuit, omdat langs deze weg tn Ne land op gemakkelijke wijze een pol staat in het leven geroepen zou kut worden. De heer Rook vindt dit ec in de Nederlandse verhoudingen i reëel gevaar. Anderzijds ziet hij hie een groot technisch voordeel. Er den grote eenheden ontstaan, waar het mogelijk is met computers te 1 ken. Ook de technische uitrusting bijv. de verkeerspolitie zou gemakke lijker worden. Er zijn wel een aantal activiteiten plooid, maar deze zijn nog van te incl tele aard geweest. Zo is de Rijks Psycno- logische Dienst reeds enkele jaren schakeld bij de werving van nieuw soneel. De mentale voorbereiding vi politieman op zijn taak krijgt nu de volle aandacht. Maar tot een totaalonderzoek naar de hoofdoorzaken van de stoornis! in de verhouding politie en publiek het nog niet gekomen. De heer Rook twij felt er echter niet aan. of ook dit zal wor. den bereikt Politiestaat enkel Corps Nederlandse Politie, dat rechtstreeks komt te staan zag van de minister-president. Thans heeft de politie met alle mogelijke instanties maken, zoals de ministeries van justitie binnenlandse zaken, de procureurs-gene raal. de officieren van justitie, de con irissen van de Koningin en de burg* meesters. Mai dit i menbrengen alle eenheden willen en enkel politiecorps, de mening van de heer Rook toch wel mogelijk zijn om bijv. voor Noordhol land het aantal eenheden te beperken tot vier. namelijk Amsterdam, 't Gooi. de Zaanstreek en West-Friesland. Naar ziin oordeel zal het in de toekomst moeten ;n uitrusting en organisatie van de politie, die beter is afgestemd op de ntale en technische ontwikkeling van de maatschappij. Jubileum i ierine Het Jubileum van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren wordt op 22. 23 en september in Amsterdam gevierd. De viering begint woensdag 22 september met wijdingsdienst in de oude Westerkerk als voorganger ds. W. van Boeyen. viering wordt daarna vervolgd in Kras- napolsky waar onder anderen Smallenbroek en C.N.V.-voorzitter Van Eibergen het woord zullen voeren. Don derdag en vrijdag volgt daarna de alge mene vergadering, die met een feestavond zal worden afgewisseld. UTRECHT Geslaagd voor de exa mens staathuishoudkunde en statistiek: J. H. Pasmooy, Amsterdam; J. van Rijn, Voorburg; G. G. A. van Arendonk, Oir- schot, A. Polak, Rotterdam Vogelaar, Numansdorp. Levensonderhoud werd goedkoper in HpH goedkoper geworden. Het landelijk prijs indexcijfer over deze periode geeft een daling le zien van 123 tot 122 (1959/ 1960=100). In de sector van de voeding zijn prijs stijgingen geregistreerd voor brood, mar garine en eieren. Verder zijn de groenten aanmerkelijk duurder geworden. Hier tegenover stond evenwel een forse da ling van de prijzen van aardappelen en werd het fruit enigszins goedkoper. Verder stegen de prijzen voor vaste brandstoffen, reinigingsrechten en dag bladen. Kleding werd aanzienlijk goed koper als gevolg van de uitverkoop. Het indexcijfer inclusief sociale ver zekeringen en loonbelasting daalde van 121 tot 118. Deze belangrijke daling is vooral het gevolg van de belastingver laging per 1 juli Zeeman vermist de 24-jarige G. Kap- pert, eerste machinist van de Gro ningse kustvaarder Irene-S. De heer Kappert, gehuwd en woonachtig in Dalf- sen, is maandagavond, vlak voor hij naar bed zou gaan, het laatst gezien aan boord van de Irene-S. Toen men hem dinsdagmorgen wilde wekken voor de dagdienst, bleek hij niet in de hut te JAlle nasporingen zijn tot dusver zon der resultaat gebleven, zodat voor een ongeluk wordt gevreesd. Scheiding gezin geoorloofd Nog 10.000 man zijn nodig DEN HAAG In Nederland werk ten op 13 december 1964 85.000 buiten landse arbeiders. Naar verwacht wordt zal dit aantal nog stijgen. Nederland kan echter nog wel meer buitenlandse arbeiders gebruiken. EEG-deskundigen hebben geraamd, dat Nederland nog ongeveer 10.000 buitenlandse arbeids krachten nodig heeft. Minister Den Uyl (economische zaken deelt dit, mede namens zijn ambtgenoten Veldkamp en Vrolijk, mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Slotemaker de Bruine Bunggraaff (beiden pac.). Bij dezelfde gelegenheid i Uyl t verbrekei gezinsband bij buitenlandse a als dat onlangs bij i ■beiders. zo, Italiaanse ge Een dergelijke handel wijze is volgens de bewindsman on danks de nadelen geoorloofd. Het probleem doet zich overal in Euro pa voor. Dergelijke arbeiders komen niet direct voor een huis in aanmerking, dat in de meeste gevallen nog moet blij- Eerder ongeluk met zelfde bok (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier zijn gistermiddag ernstig en een licht gewond geraakt bij het demon teren van een rijdende kran op het terrein van Corn. Swarttouws stuwa doors mij., bij pier 6 aan de Waal haven. Het ongeluk gebeurde om drie uur tijdens het stroppen van het kraanhuis aan een drijvende bok. Vijf werfarbeiders zaten in het kraanhuis en drie mannen stonden op de loopbrug, toen het gevaarte (50 ton) van ongeveer tien meter hoogte achterover van het onderstel stortte de grond sloeg. i uit Voorzover legde men bij vier verf arbeiders ter plaatse noodverban- len aan. Een man liep minder ernstige vonden op en drie et de sdhrik vrij. De gewonden werden i gat i de grond en werd totaal vernield. Bovendien viel het gevaarte eerst nog op een reeds demonteerde hijsarm, die onder het derstel lag. Over de oorzaak van het ongeluk be staat nog geen zekerheid. Toch een zijde bezig het gevaarte, dat voo de sloop was bestemd, aan de bok 1 stroppen. Staphorster bleef in touringcar STAPHORST In Staphorst is on der leiding van tandarts Van der Wal een actiecomité opgericht dat zal trachten een financiële basis te vin den voor de aanleg van een zwembad. Enige weken geleden besloot de raad in principe met zeven tegen vijf stem men dat de aanleg van een zwembad wenselijk was. Voor de financiële consequenties weet men echter nog geen oplossing. Inmiddels heeft de Staphorster raad woensdag op zijn jaarlijkse excursie dag ook een bezoek gebracht aan het fraaie nieuwe zwembad in de naburige gemeente Nieuwleusen. Dit uitstapje was georganiseerd door Staphorsts burgemeester mr. H. H. H. Haverkamp, waarschijnlijk ,,Baa(d)t het n De vroede vaderen van Staphorst werden in Nieuwleusen hartelijk ont vangen door burgemeester Mulder, die vol trots het moderne bad toonde. De Staphorster raadsleden kwamen wel onder de indruk. Dat is toch heel wat frisser en veiliger ichaadt ook de i het s zeiden Alleen het SGP-raadslid Bisschop, een van de tegenstanders van het zwembad, wilde nergens van weten. Hij bleef de monstratief in de autobus zitten en kreeg daar al spoedig gezelschap van zijn par tijgenoten Mulder cn Van aanvankelijk wel een kijkje zwembad hadden genomen, ma de bus weer opzochten toen zij dat het zwembad in Nieuwleuse zondag gedurende bepaalde u ,Dat zal in Staphorst ook Veen dit in hel beui I wij I het mbad". Bibliotheek Ook op ander terrein was Staphorst in het nieuws. De stichting leeszaal en bibliotheek Staphorst-Rouveen die ressorteert onder de centrale Overijs selse PlattelandsbibHotheek te Berkum (Zwollerkarspel) heeft bericht ont vangen dat dc rijkssubsidie met In- gmg van 1 juli jl. is ingetrokken. Ook de provincie Overijssel zal geen e rijksweg Tilburg-Breda werd gistermiddag met een laag sui ker bestrooid nadat een vracht wagen met aanhanger (geladen met suiker) kantelde, waarbij de aanhanger over de kop sloeg. rachtwagengeladen met trokken omdat de chauffeur tegenstuur gaf en ramde toen een boom in de linkerberm. Eeri achterop rijdende personenauto slipte op de suiker en botste, evenals een andere vrachtwagen i de ravage Er vielen geen slachtoffers te betreuren. subsidie meer verlenen- Dit is gevolg van het feit dat de raad Staphorst in september vorig jaar bij de behandeling van de gemeentebe groting besloot de bibliotheek niet meer te subsidiëren. Enkele SGP-raadsledcn waren tot de ontdekking gekomen dat de bibliotheek een honderdtal boeken bevatte mei rode band. Dit waren boeken van onder andere J. A. M. de Jong, Den Doolaard, Bordewijk, Antón Coolen. Hugo Claus. Harry Mulisoh. Remarque en anderen, en de rode band diende om aan te geven dat ze woorden en situaties bevatten waaraan lezers met een calvinlstisch- dogmatische levensopvatting aanstoot zouden kunnen nemen. B en W van Staphorst willen proberen te elfder ure nog de bibliotheek tc red den. Inmiddels zal men al of niet subsidie proberen dc bibliotheek in elk geval geopend te houden tot 1 jai 1967. Te strak de toedracht Vermoedelijk is dit te strak gebeurd, -aardoor het kraanhuis uit zijn even wicht raakte. Toen beide stroppen waren bevestigd en men de moer losdraaide, die het bovenste deel aan het onderstel ver bindt, sloeg het kraanhuis achterover. De beide stroppen knapten daarbij af. De politie en de arbeidsinspectie stellen een uitgebreid onderzoek in. De officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen was op de plaats geluk aanwezig om zich op de hoogte te stellen. De drijvende bok was dezelfde bok, die hijswerkzaamheden verrichtte bij de bouw van het booreiland op de werf van Van de Giessen de Noord, waarbij een hulpbrug naar beneden stortte en drie P. Mol, montagewerker (56); I. de Bruij- A. Middelkoop, mr-*- C. van der Kloot, j Licht gewond werd de imtagewerker D. van dei Oever. Alle gewonden zijn afkomsti) uit Dordrecht'. gewerker, (24) e tagew erker 51-jarige Sjastri: Kasjmir wordt ernstig !gerin-gspolitiek ten aai Kasjmir, inclusief de over- van Indiase troepen van de bestandslijn. Er was geen sprake van tegen de politiex van de premier in het parlement. India zal pogen in de VS en andere landen hulp - Na c ichter- politiesurveillanceauto een personenwa gen aangehouden, waarin 40.600 sigaret ten waren verstopt. De bestuurder van dwongen, de vlucht. De politie vond hem echter korte tijd daarna achter een bos je in het park. De man. de 49-jarige controleur T S. uit Rotterdam, bekende later de Dartü sigaretten te hebben gestolen uit een oods van Mueller-Progress aan de Schie- '.ïaven in de Maasstad De politie zette de jacht op de contro leur in nadat zij door drie controleurs van de Scheepvaartvereniging Zuid van de diefstal op de hoogte was gesteld. ken hoelang zij in Nederland blijven. Id- dien blijkt, dat de tewerkstelling van buitenlanders een langdurig of duurzaam karakter heeft, dan hebben zij in ons land dezelfde mogelijkheden voor het verkrijgen van huisvesting als Nederlan ders. Voor onderdanen in EEG-landen is de termijn waarin zij voor huisvesting in aanmerking komen een jaar en voor o derdanen van andere staten twee jaar. Om te bevorderen, dat de buitenlandse arbeider volledig als Nederlander woi-dt behandeld, ziet minister Veldkamp erop toe, dat de werkgevers hun plicht a goede huisvesting van buitenlanders komen. Oudewater bereidt zich voor op zijn stadsfeesten (3 tot en met 11 septem ber) ter gelegenheid van het feit dat het stadje 700 jaar bestaat. De stad zal elke avond verlicht zijn, met schijnwerpers op de vele markante punten in het gaaf bewaarde middel eeuwse stadsbeeld. Alle Oudewaternaren steken zich in kledij uit het jaar 1265. De kleding wordt in elk gezin zelf vervaardigd, waarbij minder naaldvaardige Oudewa- tersen terzijde worden gestaan door een team van drie naaisters. Vele mannen lieten zich niet alleen jak en kuitbroek aanmeten, zij completeerden het beeld met een weelderige baard. Reeds zijn 150 inschrijvingen binnen voor de baar denwedstrijd, die midden in de feest- week (woensdag) wordt gehouden. De in ere herstelde stadsomroeper zal de vreemdelingen de weg wijzen. Het Brother John-genootschap (een club van 50 Nederlandse zakenlieden), onder voorzitterschap van Sies W. Nu- mann heeft op het uur U (zaterdag 4 september 13.00 uur), een stunt in petto, waarover hij zich niet wil uil Plan voor groot recreatiegebied l>i i Kampen morden en zuiden van de IJsselmond door inpoldering ontstane Ketelmeer worden herschapen in een woon recreatieoord, waar liefst 60.000 i sen verpozing kunnen vinden. Op dit terrein, dat een oppervlakte heeft van 1700 ha komen permanente bungalows (koopprijs f 20.000 a f 45.000), caravans tenten, winkels, jachthavens, zwembaden, sportvelden, een tennispark een manege en een groot ontspannings- Het hele plan hangt echter af van de toestemming van de gemeente Kam pen, de provincie Overijssel en Rijkswa terstaat, zo vertelde de heer Staal, direc teur van de enkele maanden geleden op gerichte, in Kampen gevestigde Exploi tatie Maatschappij IJsselmeer, gisteren op een persconferentie in Den Haag. De heer Staal zei reden te hebben aan te nemen, dat de gemeente Kampen niet afwijzend staat tegenover het initiatief van EMIJ. Ook rijkswaterstaat zou geen grote bezwaren hebben. Alleen het standpunt van de provincie Overijssel is hem nog niet bekend. De heer Staal voegde er nog aan toe, dat het project stap voor stap zal worden ondernomen en dat het acht jaar in beslag zal ne men. Over de financiële kant kon hij nog niets meedelen. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. J. W. J. ten Bokum. ad ministrateur ter secretarie, tevens loco secretaris der gemeente Hengelo (O). Geen reden voor prijspaniek i pagina 1) Nog meer maar zal niet aarzelen verdere prijsmaat regelen aan te kondigen als men zich in welke sector dan ook niet aan de regels houdt". Het is niet uitgesloten dat binnen kort (als de onderzoeken zijn afgesloten) nog meer maatregelen worden afgekon digd. Hij deelde mee aan de bakkers een extra-verhoging van de broodprijs in ver band met de uitkering-ineens te hebben geweigerd. De broodprijs is al per 1 maart en 1 juli jl. gestegen en per 1 Januari 1966 zal de bezorgprijs nog met een cent wor den verhoogd. De uitkering-ineens kan voor geen enkele sector als argument voor een extra^prijsverhoging worden aange voerd. In het kader van de verscherpte con trole wordt er vooral op toegezien, dat bij de doorberekening van externe kos tenstijgingen niet „gemajoreerd" wordt en dat omgekeerd externe kostendalin gen ook worden omgezet in prijsver lagingen. Wat dit laatste betreft kan de verlaging van de margarineprijs als een bewijs van het actieve overheids beleid terzake worden gezien. Met de vleesprijzen is het volgens de de volle honderd pro- in orde". Het probleem is echter, dat een effectieve prijsnorming en -controle in deze sector technisch uiterst moeilijk te verwezenlijken is vanwege het grote assortiment (er zijn b.v. wel twintig soor ten biefstuk). Dat maakt ook het even tueel nemen van een prijsmaatregel zeer gecompliceerd. Overigens is het beslist niet zo, dat de meeste slagers fout zouden zitten met hun prijzen. Consument De minister deelde voorts mee ook op langere termijn te willen streven naar een versterking van de positie van de consu ment Aan de S.EJR.-commissie voor con sumentenaangelegenheden. de commissie- Bosman, heeft hij advies gevraagd over de invoering van een systeem van regel matige informatie van de consument over de prijsontwikkeling, met name voor wat betreft aardappelen, groenten, fruit en vlees, produkten dus die nogal aan prijs fluctuaties onderhevig zijn. Een tweede advies heeft betrekking op de informatie van de consument over de prijzen van artikelen, waarvoor de verti cale prijsbinding is afgeschaft (radio- en t.v.-toestellen, fototoestellen e.d.). In de advertenties voor deze artikelen wordt ge woonlijk slechts de adviesprijs genoemd. De winkelier is vrij daar onder tc blijven en de klant is vrij om dat te bedingen. De informaties aan de consument hebben ten doel hem prijsbewuster te maken en zijn inzicht in de prijsvorming te vergroten, aldus minister Den Uyl Oorsaken bewindsman u dcperconferentie Het 'erspreiden bleek dat de stijging van het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in de periode december 1964—juli 1965 voor 2,8 pet te dankt» is aan de prijsstijging van agrarische pro dukten en vis, voor 0.6 pet aan de prijs verhoging van produkten uit voorname lijk agrarische grondstoffen, voor'0,3 pet aan tariefsverhogingen van de overheids diensten, voor 0.4 pet aan prijsverhoging gen van de particuliere dienstverlening en voor 0,5 pet aan premieverhoging voor de vrijwillige verzekeringen. Dc overige industriële produkten en de huren bleven stabieL In antwoord op de vraag welk prijs beleid bij een eventueel vrij loonbe- leid zal worden gevoerd, antwoordde deminister, dat onverschillig welk loonbeleid tot stand zou komen, er al tijd behoefte aan een actief prijsbeleid zal blijven bestaan. het schoonmaken 1945 werd gebruikt tinchem is blijven staan. i al die tijd im Doe- Minister Diepenhorst in interview: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Minister mr. I. A, Diepenhorst (onderwijs en weten schappen) is tegen de ontgroening van eerstejaarsstudenten. Hij heeft dat ge zegd in een interview met twee redac teuren van het nationaal studenten nieuwsblad Student. De groentijd leidt steevast tot ontspo ringen, wat men er ook tegen doet. aldus de bewindsman. En het is ook zo. dat de groentijd aanleiding is tot misbruik van macht van de zijde van de ouderejaars. Herhaaldelijk richt de groentijd schade aan. Volgens de minister zijn deze menten redenen om het ontgroen? veroordelen. Britse mijnenveger er op af zee opgestuurd om te zien wat er gaande is tussen Nederlandse en Schotse vissers. Er hebben zich incidenten tussen hen voorgedaan en de gemoederen schijnen nogal hoog te zijn opgelopen, vooral bij de Schotten, die zich beklagen over het gedrag van Nederlandse en Duitse vis- Het eigenlijke motief van dc Schotse opwinding is, dat de Nederlanders enkele dagen lang juist buiten de territoriale ateren ten oosten van Scarborough op c Britse noordoost kust, grote scholen haring hebben gevonden en die voor de neus van de Schotten hebben weggevist. De laatste klacht van de Schotten is. dat Nederlandse en Duitse treilers, die veel beter uitgerust zijn dan de Schot ten, hun netten hebben stukgevaren. Engelse visser finaal door midden geva ren. De kapitein van de Engelse treiler, Leslie Burton, vertelde toen echter, dat gezien de drukte op zee het stukvaren zijn net, mogelijk een ongeluk is ge weest Hij zou niet tegen de groentijd zijn, als „het instituut op een verantwoorde wijze kon worden gebruikt" en als men het ontgroenen „liet beantwoorden aan de feitelijke bedoeling: het verschaffen van een niet onaangename drie weken aan ouderejaars". Armoede Het getuigt van Innerlijke armoede, dat men er nog steeds niet in is geslaagd, de aanvang van de studententijd een pas sende omlijsting te geven, zo meent minis, ter Diepenhorst. „Ik vraag me af, of tweede on derde en vierdejaars studen ten de meest gerechtigden zijn om andere jonge mensen nu aanstonds in een con flictsituatie te brengen". De bewindsman acht in het algemeen het nut van gezelligheidsverenigingen groot, maar hij vindt het overdreven dat de viering van lustra drie of vier weken duurt „dat is teveel op een academisch jaar van een kleine dertig Commentaar De redactie van Student heeft naar aanleiding van het interview waarin de minister zijn mening heeft gegeven over tal van problemen, die het wetenschap pelijk onderwijs en de studentenwereld bezig houden op de voorpagina een com mentaar afgedrukt. Daarin wordt gesteld, dat de „visies" van de bewindsman een „persiflage zijn op een deskundige". Het commentaar vervolgt dan; „Het is duidelijk, dat prof. Diepenhorst bepaald geen ingewijde is in met name de huidige studentenwereld". En van een minis, ter in 1965 mag men toch op zijn minst veronderstellen, dat h(j weet wat er in 1965 gaande is. of hem dat nu bevalt of

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9