Weer aanval Adenauer op ontwapeningsconferentie Weduwe van drie en half overleden miljard Tsirimokos zal het niet halen Kritiek op Britten en Canadezen „Angelsaksisch komplot met Russen" Robert Manry: misschien een boek schrijven Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? ASPIRIN ff) BAYER ENGELAND WIJST OP GOEDE WIL VAN V.S. Indonesisch komplot in Singapore ontdekt IJdele Monty minacht mening van Prins Ta eea étaafce VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1963 Johnson: relletjes kunnen overslaan komen aan de armoede "onder "de Johnson ning van e< totaal 3,3 miljard dollar van schenkingen en leningen pen en steden wordt verstrekt. Een bijzondere commissie vertrok gisteren naar Los Angeles om met gouverneur Brown en stedelijke auto riteiten de te nemen maatregelen te bespreken. Hieronder vallen de gratis verstrekking van levensmiddelen, kle ding en medicamenten aan de bewo ners van de negerwijk, een versneld woningbouwprogramma, jeugdvor- ming en hulp aan kleine ondernemin gen. Johnson vroeg aandacht vo grote steden, zoals Los Angeles, tegen het jaar 2000 tachtig procent van de bevolking zal zijn geconcen- meegedeeld dat zij premier Tsirimo kos niet zullen steunen. Hun leider, Markezinis, zei dat zijn fractie van oordeel is dat er een kabinet op brede basis moet komen. De leider van de nationale radicali unie, Canellopoulos, haakte hier on middellijk op in door te zeggen dat als de regering-Tsirimokos het niet zou halen, zijn partij een coalitie aanvaarden, op voorwaarde dat premier uit de rijen van de radicalen komt. „Anders zal de ERE recht gen van het parlement en van volk", aldus Canellopoulos, daarmee aanduidend dat hij dan nieuwe kiezingen zou eisen en dat is juist Papandreoe dolgraag wil. De acht stemmen van de progressie ven bezegelen het lot van Tsirimokos wel. Hij kon reken op de steun a de 99 afgevaardigden van de EEG een onbekend aantal Centrumunie- afgevaardigden (waarschijnlijk tussen Zeg het met bloemen ELTEN/BONN/KEULEN De oud-bondskanselier van West- duitsland, dr. Konrad Adenauer, partyvoorzitter van de CDU. heeft opnieuw een felle aanval gedaan op de ontwapeningsconferentie in Genève. Vorige week beschuldig de hij de Amerikanen ervan met hun voorstel tot beperking het atoommachten van de reld te willen verdelen in eerste en tweede-klas mogendheden. Gisteren sprak hij tijdens een kiezingstoespraak voor ongeveer 1500 mensen in het thans weer tot Duits land behorende Elten met bijtende scherpte over de Canadese afvaardi ging in Genève. Generaal Burns, de leider van de Canadese afvaardiging, had voorgesteld bij het plan voor een multilaterale atoomstrijdmacht reke ning te houden met de belangen van de Sow jetunie. Belgen slachtoffer van hormonen preparaten? BRUSSEL Twee arbeiders in e« kippenslachterij in een Brusselse ge meente zijn het slachtoffer geworden van hormonenpreparaten, aldus meld de het socialistische blad Le Peuple. Volgens het blad dreigden zij var geslacht te veranderen en bad hun borst zich al in vrouwelijke richting ontwikkeld. Beiden worden in een ziekenhuis behandeld doch de artsen 'jn er niet zeker van, dat alle sympto- sn van de ziekte zullen verdwijnen. Le Peuple wijt de ziekte aan het feit, dat de mannen de gewoonte hadden de koppen van geslachte kip- r huis mee te nemen om er soep van te maken. De kippen bevat ten echter voör de mens gevaarlijke hormonen, die in het voedsel worden gedaan om een snelle groei te bevor deren. Het blad wijst er op, dat weliswaar sinds 1960 dergelijke praktijken in België zijn verboden, doch dat de controle op de naleving van dit ver bod nog alles te wensen overlaat. Pasjesgesprek wordt hervat BONN Bondskanselier Erhard en burgemeester Brandt van West-Ber- lijn zijn het er gisteren in Bonn over eens geworden de hangende onder handelingen met de Oostduitsers over hernieuwing van de pasjesregeling voor Berlijn voort te zetten. Zoals bekend had de Westduitse regering de thans van Oostduitse zijde gedane voorstellen, welke alleen van een be- zoekperiode rond oud- en nieuwjaar gewaagden, aanvankelijk van de hand gewezen. De regeling van september 1964 betrof vier bezoeksperioden per jaar. STRAUBING De Westduit se staalkoningin Amelie Thyssen, één van de rijkste vrouwen ter wereld, is gisteren op 87-jarige leeftijd op haar landgoed bij Straubing (Beieren) overleden. Zij was de weduwe van Fritz Thyssen, een van de mannen die het Ruhrgebied zijn huidig aan zien hebben gegeven. De indus triële eigendommen die door haar en haar dochter, gravin Anita de Zichy, worden beheerd worden geschat op bijna 3,5 miljard gulden. Haar man is in 1951 in Argen tinië overleden. Fritz Thyssen was één van de eerste indus triëlen die Hitier steunden, maar hij brak met Hitier toen deze Polen bezette. Samen met zijn vrouw vlucht te Fritz naar Zwitserland en daarna naar Frankrijk. In het laatste land woonden zij tot op het ogenblik dat Hitier Frank rijk binnentrok. Het echtpaar werd gearresteerd en Thyssen werd achtereenvolgens naar de concentratiekampen Oraniën- burg, Buchenwald en Dachau gezonden. Amelie volgde hem vrijwillig naar de kampen. Hermann Göring, vroeger een huisvriend van de Thyssens nam hun kunstschatten in bezit voor zijn persoonlijke collectie. Na de oorlog werd de staal- legde zijn j lijke steun aan Hitier. Thyssen emigreerde verbitterd naar Argentinië, waar zijn dochter en twee kleinkinderen woonden. Na de dood van haar man keerde Amelie terug naar Duitsland, maar zij weigerde moeite te doen om haar staats burgerschap, dat onder Hitier was afgenomen, terug te krij gen. Zij verscheen de laatste jaren maar eens in het jaar in het hoofdkantoor van de Thvs- sens-bedriiven te Düsseldorf voor zakelijke besprekingen. De voornaamste bedrijven van het concern zijn Phoenix Rheinroht en August Thyssen-Hütte. Het besluit van de Britten om de met atoomkoppen uitgeruste Corporal- raketten aan het Britse Rijnleger te onttrekken, betekende voor Adenauer niet veel minder dan verraad. ..Be grijpt men dan niet, hoezeer men daar mee het vertrouwen van het Duitse volk in het westen ondergraaft?" zo zei hij. De oud-bondskanselier herin nerde aan de Westduitse steun voor het pond sterling. In sommige Westduitse kringen wordt het besluit tot terugtrekking van de Corporal-raketten gezien als onder deel van een „Brits-Canadees-Ameri kaans komplot" om in samenwerking met de Russen te bereiken, dat er geen kernmacht op het vasteland van Euro pa ontstaat. Die Welt schreef gisteren, dat de Britten op de lange termijn ge heel West-Europa kernwapenvrij wil len maken, zonder Russische conces- De voormalige Westduitse minister m defensie, Franz-Josef Strauss, heeft op president de Gaulle een be roep gedaan concrete voorstellen te doen voor een gezamenlijke Europese politiek op het gebied van de kernbe wapening. Dit ten einde de belangen West-Duitsland, die op de ontwa peningsconferentie in Genève verwaar loosd worden, te redden. „Nieuwe Führer99 „Indien tegen West-Duitsland, de derde industriële grootmacht der we reld, dezelfde discriminatie wordt toe gepast als in 1919 bij het verdrag van Versailles", aldus Strauss, „kan men uit de historie opmaken, wat er ge beurt als een nieuw type führer Duits land kernwapens zou beloven." SOUTHAMPTON Jk hoop hier log eens terug te kunnen komen, naar dan met beide benen op de grond. Ik wil weer een gewone jour nalist zijn en misschien een boek schrijven over mijn Atlantische reis. Ik ben blij, dat ik het heb gedaan. Ik geloof, dat iedereen trouwens blij is, wanneer hij iets heeft bereikt, dat hij altijd heeft willen doen". Aldus gisteren op de rede van Southampton de Amerikaan Robert Manry, die in 78 dagen in zijn zeilboot Tinkerbelle de Atlantische Oceaan is overgestoken van Falmouth in Mas sachusetts (VS) naar de gelijknamige Britse haven. Gisteren is hij terugge gaan met de Queen Mary, een van de grootste passagiersschepen ter wereld. Op het dek van het luxueuze passa giersschip het 4Vz meter lange jacht. Ten behoeve van zijn medepassa giers moest Manry een tijd lang pose ren naast de Tinkerbelle. Zijn echtge note Virginia, zijn 14-jarige dochter Robin en zijn zoon van 11 jaar Dou glas zijn hem in Engeland komen opwachten en maken nu de reis met de Queen Mary mee. De Westduitse staatssecretaris var buitenlandse zaken, Karl Carstens in middels over de kwestie van de Cor poral-raketten contact opgenomen met de Britse ambassadeur in Bonn. De Britten ontkenden eerst, dat de raket ten zouden worden teruggetrokken. Later hebben ze het, zoals bekend, toch toe moeten geven. Volgens hen gebeurt het om financiële redenen, De waarnemer van de Duitse bonds regering in Genève heeft een onder houd gehad met de Canadese generaal Burns naar aanleiding van diens voor stel. Bijzonderheden werden niet be kendgemaakt. FS: ook dienstplicht voor gehuivden zonder kinderen i gis- dertekend decreet kunnen voortaan ook weer gehuwde leeftijd van 19 tot 26 jaar zonder kinderen voor het vervullen dienstplicht worden opgeroepen, waarmee een einde is gemaakt een in 1963 door Kennedy aan deze categorie verleend privilege, decreet geldt niet voor degenen die voor de inwerkingtreding nacht te middernacht, in het huwelijk zijn getreden. Wanneer een qua leef tijd voor dienstplicht in aanmerking komende man na het van kracht worden van het decreet trouwt en vader wordt voor hij wordt opgeroe pen, behoeft hij echter niet in dienst. In O.-Berlijn Britten en Amerikanen gearresteerd BERLIJN Een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat de 21-jarige Amerikaan Benjamin Frank lin Whitehill is gearresteerd omdat hij de Oostduitse wetten zou hebben geschonden. De woordvoerder verklaarde dat er twee Engelsen worden vastgehouden op soortgelijke beschuldigingen. De beide Engelsen zijn de 28-jarige Arthur Wilbraham en de 19-jarige John Thwaites. De woordvoerder zei niets te weten in een andere Apierikaan. William Wyot LoVett uit Sari Francisco. Giste ren werd voor'het eerst vernomen dat Lovett al sinds mei van dit jaar in een Oostduitse gevangenis zit. Het is fijn weer te leven zonder pijn Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! ACHTER 20% voordcel bij aankoc Brits witboek over Vietnam Vietcong-acties eerst beëindigen LONDEN/WASHINGTON/SAI. GON De VS zouden de bombar dementen op Noord-Vietnam wel willen opschorten als de com nisten maar lieten zien dat zy be- reid zijn hun militaire acties in Zuid-Vietnam te verminderen. Dit staat in een witboek waarin Britse regering de inter ^tionale bemoeienissen om Vietnr n sedert februari van dit jaar op >mt. Het Amerikaanse standpunt is enkele weken geleden aan de Britse rege ring bekendgemaakt. De Amerikanen herhaalden, dat zij zich al bereid hadden verklaard op elk tijdstip onvoorwaardelijke be sprekingen te openen. Zij hebben zelfs geen bezwaar om achter de conferentie-tafel plaats te nemen met afgevaardigden van het Nationale Be vrijdingsfront (de politieke organisa^ tie van de Vietcong) en van d< Noordvietnamese regering, zo stond ir het witboek. De Gaulle Samenzweerders gearresteerd SINGAPORE/DJAKARTA De politie van Singapore heeft gisteren 21 leden van een onder grondse organisatie gearresteerd, die het plan hadden een aantal leden van de regering te doden. Onder de gearresteerden bevond zich de leider van de bende, Sim Siew Lin, die zijn instructies uit Djakarta kreeg. Sim heeft zich in het verleden bezig gehouden met het werven van Chine- vrijwilligers tijdens de Indonesi sche campagne tegen Nieuw-Guinea om daar tegen de Nederlanders te vechten. Toen zijn activiteiten werden ontdekt vluchtte hij naar Indonesië, waar hij gevangen werd gezet. Hij herkreeg echter later de vrijheid dankzij bemoeienissen van de Indone sische communistische partij. Volgens de politie zou Sim hebben beloofd voor Indonesië tegen Maleisië te wer ken en kreeg daarvoor een militaire opleiding. De Indonesische regering heeft op haar beurt gezegd, dat op Sumatra door een door Singapore gefinancier de organisatie eèn opstand op touw is gezeL die echter tijdig de kop is ingedrukt. Alle schuldigen zouden zijn aangehouden, aldus meldt het persbu reau Antara. Een aantal leden van de organisatie zou volgens Antara een militaire opleiding hebben genoten in Singapore. Niet alleen op Sumatra, maar ook in West-Irian en op Java is de laatste tijd rebellie geconstateerd. Ook hier heeft men tijdig kunnen ingrijpen, aldus Antara. Ook Oostduitsers in hoger beroep FRANKFORT In navolging van :ijn Westduitse ambtgenoot is de Oostduitse openbare (mede-) aankla ger in het Auschwitz-proces, prof Kaul, tegen bepaalde vonnissen in beroep gegaan. Het betreft de straffen van Robert Mulka en Karl Hoecker. die resp. tot veertien en zeven jaar werden veroordeeld. seerd is" in het tot stand brengen vai de vrede in Zuid-Oost-Azië. Amerik: „juicht zijn advies en bijstand toe" aldus Ball tijdens een vraaggesprel voor de televisie in Washington. Vai Ball is bekend, dat hij in het verleden de Franse politiek met betrekking tot Vietnam scherp had bekritiseerd. De gecombineerde Amerikaanse- Zuidvietnamese bombardementen op groot aantal bombardementsvluchten uitgevoerd op de zogenaamde oorlogs zone „D", ongeveer 50 km ten noorden van Saigon. In dit gebied bevinden zich naar schatting van Amerikaanse deskundigen 8000 Vietcongrebellen. Aangenomen wordt dat de beschieting van de grote luchtmachtbasis Bien Hoa van dinsdag vanuit dit gebied geschiedde. Johnson dringt aan op staalakkoord WASHINGTON Telefonisch heeft president Johnson zich in verbinding gesteld met de leiders van de bij het staaloverleg betrokken partijen. Hoe dat dit een zaak vqn collectieve derhandelingen was, zei hij toch als president en in het algemeen belang ties als arbeiders als j,zijn vrienden* Vietcong laat Amerikaan vrij die broer zocht SAIGON De Vietcong heeft een Amerikaan vrijgelaten die vier maanden geleden was ver dwenen toen hij er achter trachtte te komen of zijn broer, een Amerikaanse vlieger, nog leefde. Donald Dawson arri veerde twee dagen geleden, in gezelschap van zijn vrouwelijke tolk een Frangaise, bij een regeringspost op 24 km ten noorden van Saigon. Zijn broer, eerste-luitenant Daniël Dawson, keerde vorig jaar november niet terug van een verkenningsvlucht boven de gevechtszone. Dawson en de vrouwelijke tolk verdwenen in mei van dit jaar dicht bij het punt waar eerder het contact met het vliegtuig van zijn broer was verloren. Enkele dagen later overhandigde een priester een door de tolk geschreven verzoek om hulp aan een Amerikaans persbureau. Zij waren in handen van de Vietcong geval len. Amerikaanse autoriteiten in Saigon konden echter niets on dernemen om hen te bevrijden, aangezien het hier burgers be trof. Dawson zou van de opstan delingen het bewijs gekregen hebben dat zijn broer overleden Volgens het Oostduit ADN heeft de DDR in de het recht te hebben hup volledige krijgen. Hij deelde mee zqwel direc- record geboekt met 400.000 bezoekers. in vri»n<1onn Meer dan 180.000 .,if vertrouwen op -westelijke landen, vooral uit Zweden, Denemarken en Frankrijk. Koningin Wilhelmina wilde 1 mr schoonzoon niet naar Indonesië laten gaan Prins Albert van België streek in het mulle zand van de bad plaats Marina di Massa in Italië neer om de juiste hoek te vinden voor het nemen van een vakan tiefoto van zijn gezin: prinses Paola. prins Laurent, prinses Astrid en prins Philip. LA JOLLA Gisteren heeft men de Sealab-2, de stalen cilinder van 200 ton die als diepzeelaboratorium dienst moet doen, in de Stille Oceaan laten zakken op een plaats waar het I Tegen de duiven die het Westminsterpaleis ontsieren, zal door de Britse regering met gelei worden opgetreden. Alle beelden en gevels van het paleis zullen worden bespoten met een gelei achtige vloeistof, die de dieren doet glibberen. De gelei blijft ongeveer twee jaar zo soepel, dat de duivenpoten trillen en geen houvast kunnen vinden. Tegen die tijd, zo hoopt men, hebben de duiven reeds de gewoon te aangenomen ergens anders te bivakkeren. I Binnen vijf of tien jaar zullen in Zweden Gemini- autobussen rijden, die krachtbron zullen brandstofcellen zijn van het type als in de Gemini-5. Dat heeft de technische directeur van de Stockholmse ver- kecrsüiaaisL'liappij, de heer Hollbooin, op een congres in Gothenburg voorspeld. Zoals bekend worden in de Gemini brandstofcellen gebruikt met vloeibare zuurstof en waterstuf die, in gas vorm tot chemische reac tie komend, water pro duceren waarbij energie vrijkomt. Een vertegen woordiger van een Zweedse maatschappij zei. dat men reeds met verschillende methoden ■De New York Telephone Company heeft bekendge maakt, dat een nieuw te lefoontoestel is ontwik keld om boodschappen door middel van het ge- zichts- of gevoelsvermo gen door te geven. Doven zouden kunnen telefone ren via de trillingen van (Van een onzer redacteuren) LONDEN Behoorlijk gefun deerde kritiek van prins Bern- hard op het beleid van Montgo mery bij de slag om Arnhem heeft de veldmaarschalk heden met minachting van de hand ge wezen. Zijn reactie: „Deze me ning is onbelangrijk en interes seert me niet." Enkele feiten worden door de Britse oud-mili- tair zonder meer ontkend, hoewel ook anderen dan de Prins ze zo weergeven. VRIJ NEDERLAND In het jubileumnummer van Vrij Nederland, het voormalige verzets blad, komt een exclusief interview vraagd onmiddellijk verklaren, dat Prins ze heeft weergegeven. bij de luchtlandingsoperatics rondom troepen tegen '1944 fouten heeft ge- I maakt Toen de datum raties was bepaald, waren de Prins en de Nederlandse luitenant-generaal P. Doorman naar de veldmaarschalk gegaan om erop te wijzen, dat de zouden zakken, als ze van de afgingen. Extra infanterie zou moeten om vastgeraakte tanks als de Neder- IJDEL zodat voort aar sloeg ze in de wind. Dat nam J2,0 overtuigd was hij van eigen ins Bernhard hem kwalijk, omdat 2}?ineni' I bepaald boos was, als inlichtingen van een Nederlands "u j grootste generaals uit de geschiedenis niet hem naast mannen als Alexander dc Grote. Frederik de Grote en Napoleon noemde. PRECIES ZO Van dit gesprek zegt Montgomery bans nimmer vernomen te hebben, □e generaal Doorman wilde desge- INDONESIË et onderhoud in Vrö Neder- aldaar er te van overtuigen, dat de belofte van onafhankelijkheid zeker zou worden nagekomen. Koningin Wilhelmina wilde dit haar schoonzoon niet toestaan als enige man uit de familie. Hoewel als Mountbatten, de grote waarde horen. dat ik het niet moeder eens was", aldus de Prins. het wel hebben gedaan als de Koningin haar eigen schoonzoon had M gestuurd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7