Nieuw® Leidse Courant reden voor prijspaniek, Geen wel verscherping controle In de rechtszaal gearresteerd Morgen beslissing over achtdaagse Prijsstop voor Horecasector ,25 AR :hoo l Minister Den Uyl gaf opening van zaken Commentaren Koffer vermoedelijk Japans fabrikaat CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD Stantvastigh ia gheblavafl lijn heft m teghenspoeH" 4.5 1.75 rijdag 7— het amv te schrij- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Uyl (economische zaken) zal zeer binnen kort een algemene prijsmaatregel voor de horecasector afkondigen. Deze houdt in, dat de horecaprijzen zullen worden bevroren op het peil van vóór 1 oktober 1964, echter verhoogd met 4 pet. in verband met inmiddels op getreden externe kostenstijgingen (hogere levensmiddelenprijzen). De maatregel heeft niet alleen betrekking op dranken, maar ook op logies en maaltijden. In totaal gaat het om ongeveer 32.000 bedrijven, inclusief cafetaria's, broodjeswinkels e.d. Bedrijven die in ernstige liquiditeitsmoei lijkheden zouden komen te verkeren, kunnen ontheffing van de prijsbe- schikking aanvragen. en. »8 38 38 35 35 38 Reactie N.K.V.: Bewaking van prijzen het belangrijkst DEN HAAG. Als reaktte op de mededelingen van minister Den Uyl heeft het Nederlands Katholiek Vakverbond meege deeld, dat de bewaking van de prijzen van de meest elementaire levensbehoeften van grote bete kenis is. In dit verband wordt gewezen op de stijging van de aardappel-, groente en fruitprij- Het verbond vindf hel Jam als zijn voorganger, er niet in ls geslaagd de ontwikkeling van de vleesprijzen in de hand te hou- ï)e verschuiving van dit pro bleem naar de onlangs geïnstal leerde SER-comrnissie voor con- sumentertaangelegenheden wijst op een mislukking van het over leg met de slagersorganisaties. Het N.K.V. meent tenslotte, dat gezien de algemene bezorgd heid over het verloop van de prijzen de plannen van de re gering voor een verhoging van de indirecte belastingen zeef kritisch moeten worden beoor- De minister heeft dit gisteren mee gedeeld tijdens een persconferentie over de ontwikkeling van de prijzen in 1965. Zoals bekend is er de laatste tijd enige ongerustheid ontstaan over het prijsverloop, maar minister Den Uyl heeft aangetoond, dat er beslist geen reden is voor paniek, noch voor de bewering dat de prij zen uit de hand beginnen te lopen. Hij bevestigde overigens, dat gedu rende de eerste zeven maanden van dit jaar de prijsstijging 0,5 pet. is uit gekomen boven de stijging van 4,5 pet., die het Centraal Plan Bureau voor 1965 Vad voorspeld. Deze extra-stijging is een gevolg van de onverwacht grote prijsverhogingen voor aardappelen, groente en fruit, welke produkten door de late en vrij slechte oogst (het ongunstige weer!) duur zijn geworden. De prijzen van de overige produkten en diensten verlopen echter geheel volgens de C.P.B.-prog- nose. De totale prijsstijging over de eer ste zeven maanden van dit jaar be draagt 5 pet. Bezwaar De minister maakte bezwaar tegen een recente publicatie van het Consumenten Contact Orgaan, waarin erop werd ge wezen, dat de kosten van levensonder houd over de maand juni van dit jaar met 7 pet zijn gestegen ten opzichte de prijzen in dezelfde maand van vorig jaar. „Daarmee", aldus de be windsman, „wordt de suggestie gewekt, dat het leven in één jaar 7 pet duurder is geworden. Dat is een onjuiste i stelling van zaken, want men moet twee toevallige maanden met elkaar gelijken. Vergelijkt men mei 1965 mei 1964, dan is sprake van een prijsstijging van 6 pet. Dat geldt ook voor juli. Het gemiddelde nemend, komt men bij vergelijking van de eerste zeven maani van dit jaar met dezelfde periode 1964 tot een prijsstijging van 5 pet". ihuis ters jper S10—12 DEN Meineed van getuigen? Alle aanwezigen hij begin zitting gefouilleerd DEN BOSCH. Tijdens de 7 uui durende behandeling door de recht bank in 's-Hertogenbosch van de zaak tegen de 31-jarige koopman W. G. uit het woonwagenkamp te Helmond, die ervan wordt beschuldigd dat hü dodelijke aanrijding heeft ver zaakt, zijn gisteren op last van officier van justitie drie van de tien getuigen wegens meineed in arrest gesteld. Aan het begin van de zitting waren op last van dc president, mr. Van Hövell tot Westerflier. alle 150 aanwezigen op de publieke tribune gefouilleerd op het bezit van wapens. Verdachte ontkende, dat hij toen het ongeluk gebeurde, de auto had bestuurd. Zijn zwager zou hem ziin komen afhalen omdat hij te veel dronken had om te rijden. Deze z ger nam als getuige gehoord e^ de schuld op zich. Het verhoor verdere getuigen bracht geen enkel licht in de zaak. Tot de getuigen die wegens mein eed gearresteerd werden, behoorde de 22-jarige vrouw Th. C. H. die zo wel bij de politie als bij de rechter commissaris een belastende verkla ring had afgelegd, maar zich thans niets meer wist te herinneren. Toen deze vrouw door de parketwachten werd weggeleid, ontstond er grote beroering op de publieke tribune, waarna een van de daar aanwezigen op last van de president werd ver wijderd. In vrijheid De officier van justitie, die meende at men op deze zitting geen stap verder was gekomen, vroeg mede in verband met de ter zitting verrichte arrestaties de terugverwijzing van de zaak naar de rechtercommissaris. De aadsman, mr. P. Scheefhals, verzette zich daartegen en de rechtbank be sloot na raadkamer de behandeling in de zaak voort te zetten. De officier van justitie eiste daarop anderhalf jaar gevangenisstraf aftrek van voorarrest en drie jaa trekking van het rijbewijs. De ra man achtte het bewijs geenszins w leverd en bepleitte vrijspraak en de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Dit laatste verzoek werd door de rechtbank na raadkamer in gewilligd. Vonnis op 9 septembei Op de Joodse begraafplaats afgelopen nacht 68 grafstenen omverge worpen of door midden gebroken, is niet zeker, of er een politieke ac! grond is. Volgens het Oostdultse persbureau ADN heeft de DDR in de eerste maan den van dit jaar een toeristisch record Drs. Den Uyl had goede hoop, dat d: percentage niet zal worden overschredei al kon hij uiteraard geen waterdichte garantie geven. Het doel: handhaving het jaargemiddelde van 5 pet, zal worden bereikt als het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in de vijf laatste maanden van dit jaar nog driemaal 122 en ten hoogste tweemaal 123 punten wordt. In juni was het 123, in juli 122. Zorgen Achtte de minister dus een stijgings percentage van 5 pet over 1965 wel aanvaardbaar, toch bleek hij niet zon der zorgen over de prijsontwikkeling. In 1964 stegen de kosten van levens onderhoud als gevolg van de loonex plosie met 5,8 pet. Samen met de 5 pet stijging van dit jaar is het totaal, al hoewel niet verontrustend, toch aan de hoge kant. Dat onderstreept de nood zaak om zeer nauwlettend op het prijs verloop te blijven toezien. Aan de Economische Controle Dienst is derhalve opdracht gegeven de algemene prijscontrole te verscherpen. Daarmee is enige tijd geleden reeds een begin ge maakt. In 15 sectoren werd een onderzoek naar het prijsgedrag ingesteld. Hier e: daar (b.v. over de prijzen van bromfiets buitenbanden) kon overeenstemming wor den bereikt, elders moest echter eei prijsmaatregel in het vooruitzicht worden gesteld. Naar een zeer uitgebreid onder zoek heeft uitgewezen, hebben in de horecasector zodanige overtredingen de vorig jaar juni gemaakte afspraak Bergen plaatsgevonden, dat een prijsbevriezing geboden is. Als de handelaren in gasgei- sers hun handelsmarges niet vóór 6 sep tember a.s. in overeenstemming brengen iet de prijsgedragsregels, zal ook voor un artikel een prijsmaatregel worden afgekondigd. (Voor vervolg zie pag. 9) In West-Duitsland wordt in het na ar van 1967 begonnen met kleuren-tv, orlopiig voor een periode van één uur Gistermiddag geboren Twee van vierling in op Zoom gestorven (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Van een vierling, die gistermiddag in het Al gemeen burgergasthuis werd geboren, zijn gisteravond omstreeks negen uur twee jongetjes gestorven. De 31-jarlge mevrouw M. Jansen-Hoedjes schonk omstreeks half drie gistermiddag het leven aan vier kinderen. De bevalling had een vlot verloop. De vier babies, twee jongens en twee meisjes, die de namen Theodo- rus Rudolphus, Adriana en Johanna kregen, werden direct in couveuses gelegd. Vanmorgen werd meegedeeld, dat de twee meisjes nog in leven waren. De moeder had een goede nacht gehad en maakt het uitstekend. Het echt paar had reeds twee kinderen, een jongen van drie en een meisje van vijf jaar oud. De vader, de heer Th. Jansen, zei ons, dat niemand de geboorte van meer dan een kind had verwacht. De huisarts had wel gezegd, dat er een heel klein kansje was, dat het een tweeling zou worden. „Hierop hadden we echter ook niet gerekend, want we hadden maar een babyuitzet gekocht". De vader zei te hopen, dat hij een van de vier kinde mogen behouden. Het lag in de bedoeling mevrouw Jansen vol gende maand in het ziekenhuis te onderzoeken en foto's te maken. Vrijdag 27 augustus 1965. 46ste jaargang Overwegend droog De Bilt verwacht tót zaterdagavond: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot ma tig of vnj krachtig toenemende zuidwes telijke wind. Iets hogere mlddagtempe- raturen. (Opgemaakt te 1115 uur.) V.J De leeuw Simba, die oorspronkelijk was gekocht door de dieren tuin van Karatsji maar niet verder kwam dan London Airport keerde gisteren terug in zijn vorige thuishaven Artis. Hoewel het hok, waar in de terugreis werd gemaakt volgens Artis veel te groot was en de leeuw daardoor enkele Uchte verwondingen heeft, maakt Simba het momenteel uitstekend. Moord in Amsterdam Jonge Spanjaard slachtoffer (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De koffer waj bekende jongeman werd gevonden, in eergisteren de romp van een is zeer vermoedelijk van Japans fa brikaat. Hoofdinspecteur J. Vryburg van het bureau Leidseplein ontving gisteren van een tipgever een klei ner model van de aluminium koffer. De eigenaar had de koffer in Japan voor ongeveer 75'gulden gekocht. Gemini - ruimtereis Stroomvoorziening blijft storen HOUSTON, Morgenmiddag om twaalf uur zal de leider van de Ge- mind-vluchf, Kraft, beslissen of hij de duur van de vlucht van Gordon Cooper en Charles Conrad alsnog met een dag zal bekorten. In dat geval zullen de beide astronauten kort daarna naar de aarde terugkeren. Dat Kraft deze be slissing moet nemen houdt verband met de moeilijkheden waarvan reeds enkele keren melding is gemaakt: de batterij die de elektrische stroom voor veroorzaken. De ruimtevaartdeskundigen in Houston stellen overigens alles in het e voorkomen dat Cooper en Conrad erder dan de bedoeling is (zondagmid- lag om half vier) op de aarde terug nopten keren. Kraft was vanmorgen ver dé afwerking van het gehele ramma optimistisch gestemd. Door de moeilijkheden met de batterij nodig is zijn afgelast. Ook elders in de cabine traden gisteren storingen op, een klep van een van de kleine raketmotoren bleek vast te zitten. Aangezien zij in gesloten toestand ge- De ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad hebben aan boord van de Gemini-V gemeld de speciale panelen te hebben waargenomen, wel. ke hiertoe op het vliegdek van de USS Lake Cham- plain zijn uitge legd. De astronau ten hebben uit de ruimte ook foto's vail het object ge maakt. Verwacht wordt% dat Cooper en Conrad na hun vlucht door dit vliegdekschip aan boord genomen blokkeerd is veroorzaakt zij brandingsgas. De storing zou een gevolg olieleiding. Op de Volgens de politie wordt dit soort koffers niet in Nederland verkocht, De patholoog-anatoom dr. J. Ze denrust meent, dat het zwaar ve mvnkte lijk van een Japanner is. J wordt in ons land echter geen Japan ner vermist, zo is bij navraag op de Japanse ambassade in Den Haag ge bleken. Als er op een schip dat een Nederlandse haven binnenloopt, eer Japanse schepeling zou worden ver mist, zou de ambassade in ons land daarvan op de hoogte zijn gesteld. Inmiddels wordt ook rekening ge houden met de mogelijkheid, dat het slachtoffer de eigenaar was van Franse personenauto, die wekenlang onbeheerd op de Prins Hendrikkade heeft gestaan. De auto behoorde toe de 27-jarige Spanjaard Salvador Montellano uit de Zuidfranse stad Sa lon de Provence. Hij liet ongeveer weiken geleden zijn vrouw en kinderen in de steek en is sindsdien ipoorloos. Montellano had voor zün vrouw brief achtergelaten, waarin hij schreef Amsterdam te vertrekken. Hij kende de hoofdstad vrij goed. omdat hij er als ■cman diverse keren had gepassagierd. Uit de vondst van zijn auto blijkt, dat _J! man inderdaad in Amsterdam is aangekomen. De wagen is voor dactylos- copisch onderzoek naar het hoofdbureau 'an politie gebracht. Gistermiddag wa- en er nog geen aanwijzingen, dat de lUto iets met de moord te maken heeft Montellano wordt door een Franse kre dietbank gezocht wegens het niet beta- Zwarte Jopie Omdat het (vage) signalement van het slachtoffer overeenkomsten heeft dat van de dertigjarige Maurits de Vries (alias Zwarte Jopie) ver moedt de Amsterdamse onderwereld, dat het lijk van de ex-eigenaar van de dancing Casablanca op de Zeedijk is. Zwarte Jopie, die vorig jaar was be trokken bij een schietpartij aan boord zijn jacht in de haven van Mui den, is sinds eind mei spoorloos. Voor de recherche is het echter een uitge maakte zaak dat de romp-in-de-koffer niet van zwarte Jopie is. De man, die de ongekroonde koning van de Am sterdamse onderwereld is, heeft bij vechtpartijen steekwonden opgelopen, die nog zichtbaar moeten zijn. Op het verminkte lijk ontbreken die littekeus. te van de koers tot stand te brengen. Arbeidsvitaminen De ruimtevaarders hebben gisteren niet veel meer gedaan dan geslapen gegeten en geluisterd naar muziek, waaronder het bekende „When the saints go marching in", dat door het ruimtecentrum in Houston naar Gemini werd uitgezonden. Cooper Conrad waren met dit intermezzo ken nelijk zeer ingenomen. Zij maakten ook nog enige foto's. Behalve de persoonlijke Cooper en Conrad (zij hadden gistermid dag zes minuten over twee van alle astronauten het langst in de ruimte toefd) werd gisteren nog een record broken: alle Amerikaanse ruimtevaarders waren tesamen langer in de ruimte ge weest dan de Russische: 507 I Vanmiddag hadden Cooper en Conrad al negentig omwentelingen om de aarde gemaakt. Zij moeten er 121 volbi als zij tenminste niet voortijdig n: aarde terugkeren. Israëli Wel is een reeds als afgedaan be schouwd verzoek van Interpol in Tel Avi-v (d.d. 5 augustus) aan de Amster damse politie weer actueel geworden. Interpol wilde weten of in Amsterdam iets bekend was over het stoffelijk over schot van een Israëli, die bij een onge lijk om het leven was gekomen. Dc po litie deelde mee, dat zij daaro- wist. Thans heeft de recherche Interpol te Tel Aviv gevraagd wa lichtingen wilde hebben ongelukte man. Het onderzoek naar de merktekens op het in de koffer aangetroffen stukje een donkergrijs truitje en het re< van vermoedelijk een sportbroekje heeft uitgewezen, dat zij in Japan zijn ge- Een deskundige heeft de Japanse kens vertaald. Op het truitje staat „Renon polyester" en op het sportbroekje een rugbyspeler en het merk „For ward", alsmede de aanduiding „verwis sel elastiek hier". De koffer bevatte verder nog het restant van een hemd en vijf katoenen lapjes, alle een plakkertje met iTVE eerste persconferentie van drs. Den Uyl als minister van econo mische zaken laat de indruk na, dat deze bewindsman van plan is niet minder krachtig dan zijn voorganger de prijsontwikkeling in de hand te houden. Uiteraard voor zover dat in zijn vermogen ligt. Reeds is hij erin geslaagd, met een gedegen en door reële cijfers ge staafd betoog de ongerustheid, die de laatste maanden was ontstaan, weg te nemen. In de eerste helft van dit jaar zijn de stijgingen inderdaad aanzienlijk ge weest. Voortzetting zou hebben kun nen leiden tot overtreffen van de verwachting van 't Centraal Planbu reau (stijging van de kosten van le vensonderhoud in 1965 met 4.5 pet). Daardoor zou het bereikte reële wel vaartspeil dalen of op zijn minst sta biel blijven, ondanks de extra loon- uitkeringen van totaal twee pet. De minister blijkt echter overtuigd dat de ontwikkeling zich over het gehele jaar genomen, zal voltrekken overeenkomstig de (als reëel aan vaardbare) verwachtingen, ai zuilen de kosten waarschijnlijk een hall' pet sterker stijgen dan voorzien. Deze ex tra stijging komt dan echter geheel voor rekening van het slechte weer, als gevolg waarvan aardappelen, groenten en fruit bijzonder zijn op gelopen. Geen mens heeft het weers- verloop in de hand, en dit maakt de extra, hopelijk tijdelijke, duurte ge makkelijker te accepteren. iTVE minister is zoals gezegd vastbe- sloten om de prijzen in de gaten te houden. Indien nodig zullen ze met kracht in toom worden gehou den. De verscherpte controle en ook onder meer de prijsmaatregel voor circa 32.000 bedrijven in de horeca sector bewijzen het. Toch rijst de vraag, of het hier niet geldt een ietwat willekeurige stap. Om een voorbeeld te noemen: dc prij zen in de horeca zijn gemiddeld 0.8 pet gestegen tegen die van de over heidsdiensten met gemiddeld 6.8 pet waarvan 14.7 pet bij PTT en 20.3 van water- en reinigingsrechten. Weliswaar verklaarde de minister na enige aarzeling, dat voor de overheid dezelfde gedragsregels gelden als voor het particuliere bedrijfsleven (zoals bij voorbeeld ten aanzien van de rentabiliteit). Maar het is maar een vraag? gelden bij de overheidsdiensten ook zulke zware eisen van efficiency en dergelijke, als waaraan het bedrijfs leven onverbiddelijk moet voldoen om verlies of zelfs ondergang te voorkomen? ALS zovele werknemers zullen ook de politie-ambtenaren nog wen sen hebben ter verbetering van hun maatschappelijke positie. Intussen hebben zij de laatste vijftig jaar hun rechtspositie aanmerkelijk zien ver beteren. De bond van Christelijke politie ambtenaren kan bij zijn 50-jarig ju bileum dan ook dankbaar terugzien op wat werd bereikt. Juist de chris telijke politiebond is in deze periode sterk gegroeid. Het ledenbestand groeide van 10 pet van de totale poli tiesterkte tot 30 pet van de ongeveer 20.000 man, die thans in totaal bij de politie werkt. Het werk van de christelijke vakbe weging blijkt bij grote delen van 8nzc werknemende bevolking weerklank te vinden. Tweede opmerkelijk feit is de hoge organisatiegraad onder de politie mannen. Meer dan negen op de tien zijn lid van een vakbond. Een cijfer dat nog aan duizenden werknemers in tientallen bedrijfstakken ten voor beeld kan worden gesteld Wij feliciteren de jubilerende bond hartelijk, met de wens dat de ko mende jaren goede voortgang kan worden gemaakt in een nog betere verhouding van politie en publiek en een nog modernere aanpak van de organisatie van het totale politie apparaat. Vragen over het doorrijden na ïgeval DEN HAAG Het Ecrste-Kamerlid Bührmann CHU) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd of de toe name van het doorrijden na ongeval van 4.7 per 100.000 inwoners van 10.79 jaar in 1952 tot 21.7 in V" mm ten is aan de stijging intensiteit of dat er ook andere zijn. Ook vraagt hij de minister een in terpretatie van de statistische gegevens „hoofdstraffen en maatregelen" in de CBS-publikatie „toepassing der wegen verkeerswet 1963" over het doorrijden na ongeval Daarbij wordt vooral aandacht ge vraagd voor de opgelegde hoofdstraffen voor doorrijden na ongeval in vernou- ding tot de andere verkeersmisdrijven. Gastvrouwvoor Tweede Kamer? Kamer koestert plannen te gaan tot de aanstelling van een „gastvrouw" voor de Tweede Ka mer. Aan deze „dame de la mai- son" zal het algemeen toezicht op de huishoudelijke aangelegenhe den in de kamer worden toever trouwd en zij zal er tevens op moeten toezien, dat zowel Kamer leden als gasten er zich plezierig thuis gaan voelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1