Medezeggenschap atoombewapening 't is weer tijd voor lici r 1 y 311 Nazi-proces in Oldenburg Lawson-vijfling vier weken Hé, hebben jullie al gas? Minimum -gezinnen t zwaarst getroffen door duur leven Westduitse (CDU-)eis: Ja, deze Calmix electrolische haard maakt zelf het ideale warmte-gas! IVIDC Russen sceptisch over maanlanding VS in '69 Jjh aan tuojntc Kif AFSCHEIDSDINER VOOR DE ARMEN 'US 1965 S DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 Lu?«t«r naar „'t la «raar tijd voor North Stata". mat da Dutch Swing Collaga Band o.l.v. Patar Schilparoort via Radio Varonic :o. 10.30 en 18.45 u OLDENBURG Gisteren is in Ol denburg in Nedersaksen een proces begonnen wegens het vermoorden van minstens elfduizend joden in de Oekraïense stad Kowel. Beklaagden zijn de 52-jarige voormalige Duitse commissaris in Kowel Erich Kassner en de 67-jarige vroegere gendarme- riechef Fritz Manthei. Zij worden ervan beschuldigd in de jaren 1942 en 1943 uit moordzucht of redenen van gering belang in Kowel en omgeving mensen gedood te heb ben. Kassner, die lid van de raad van de stad Cloppenburg was geweest, zou massa-likwidaties van minstens elf duizend joden voorbereid en daaraan meegewerkt hebben. Manthei zou als kommandant van de Oekraiense militie in Kowel ghet to's bewaakt hebben, geholpen heb ben bij het overbrengen van joden naar de plaats van executie en bij het zoeken naar ondergedokenen. Kassner en Manthei zouden verder persoonlijk respectievelijk twaalf en zestien men sen, onder wie Joden, Volksduitsers en Russische krijgsgevangen, doodge schoten hebben. AUCKLAND Vandaag is de Nieuwzeelandse Lawson-vijfling vier weken oud. De kinderen maken het uitstekend en groeien volgens vader Sam goed. Hij kan ze echter nog steeds niet goed uit elkaar houden. Minder goed gaat het met de moe der. Shirley Ann is weer in het zieken- j huis opgenomen waar zij tien dagen moet blijven. Sam zelf lag thuis in bed met buikgriep. Hij vertelde dat de babies hem twee keer zo groot leken als bij de geboorte. Hij vond het wel vervelend dat hij niet en zijn vrouw ze wel uit elkaar kon houden. UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond meent dat de door het CBS gepubliceerde prijsindezcijfer voor de kosten van levensonderhoud geen juist beeld geven voor met name de gezinnen met een minimum inkomen. Deze vakcentrale gaat voortaan in zijn orgaan De Gids de indexcijfers van commentaar voorzien, waarbij zal worden geprobeerd na te gaan wat de gevolgen zijn voor de „mi nimum gezinnen". Ih zijn orgaan heeft het CNV voorts aangedrongen op een nieuw budget onderzoek van het CBS. De tegen woordige cijfers zjjn gebaseerd op het bestedingspatroon van 19591960 van gezinnen die een inkomen beneden de loongrens van de sociale verzekering verdienden. Sindsdien zijn de inko mens sterk gestegen, waardoor volgens het CNV ook het bestedingspatroon waarschijnlijk nogal aanzienlijk is ver anderd. Als het nieuwe onderzoek er komt dan dient, aldus het CNV, ernstig te worden overwogen of het nuttig en mogelijk is een aparte statistiek te gaan maken voor gezinnen met een minimum inkomen. Vooral deze gezin nen hebben te lijden van prijsverho gingen voor de eerste levensbehoeften. Wanneer een gezin met een minimum inkomen elke week driekwart daarvan nodig heeft voor zijn eerste levensbe hoeften (voeding, kleding en huur), zal een even groot gezin met een ho ger inkomen daarvan misschien maar de helft nodig hebben voor de eerste noodzakelijke uitgaven. Het CNV heeft blijkens de publika- tie in De Gids overigens de indruk dat er dit jaar aanzienlijk meer tot door berekening aan de consumenten is overgegaan dan vorig jaar. ,,Het prijs beleid is dit jaar minder succesvol ge weest dan in het afgelopen jaar", zo is de indruk van het CNV, dat meent dat hieraan wel wat te doen is. De minister van economische zaken wordt verantwoordelijk gesteld. Als inder-j daad de hand wordt gelicht met be-j staande afspraken, dan wenst het CNV streng optreden. Spoedige ope- Brochure van VS: waarom Vietnam?] WASHINGTON/SAIGON Op 27 juli kreeg president Johnson van de VS een brief van een moeder van een i soldaat die in Vietnam vecht. In die brief onder meer de vraag: „Waarom j Vietnam?" Het Witte Huis heeft thans een brochure van 27 bladzijden het licht doen zien. dat deze vraag van een gewone Amerikaanse tot titel heeft. Het boekje bevat redevoeringen van Johnson. Dean Rusk en McNama- ra. Voorts correspondentie van Eisen hower en Kennedy, die op Vietnam betrekking heeft. Onder meer de brieven van Eisenhower aan Chur chill uit 1954 toen Sir Winston eerste minister van Groot-Brittannië was. Voorts een brief van Kennedy uit 1961 aan de later vermoorde president Diem. waarin hij deze steun belooft in de strijd tegen de Vietcong. De huidige eerste minister van Zuid- Vietnam Ngoejan Cao Ky, zal binnen afzienbare tijd naar Zuid-Korea en Maleisië gaan om zijn plan uiteen te zetten voor een anti-communitsisch verbond van Zuidoostaziatische lan den. Cao Ky heeft het plan reeds besproken met de regeringen van Formosa en Thailand. Ook de Phill- lippijnen zouden tot het verbond kun nen toetreden. ning van zaken acht het vakverbond gewenst. De toestand aan het prijzen- front geeft volgens De Gids reden voor een bespreking tussen regering en be drijfsleven over het verder te voeren prijsbeleid. Dit zal op korte termijn moeten gebeuren, ook al omdat de re gering blijkbaar een aantal verhogin gen van tarieven en indirecte belastin gen op het program heeft staan. Indonesië voedt gerucht over uittreden Sabah DJAKARTA De plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken Harsono heeft gezegd dat Sabah en Serawak er over denken zich uit de federatie Maleisië terug te trekken en met Broenei een nieuwe federatie te vormen. Dit zou gebeuren na een volksstemming om „Indonesische arg waan dat hier neo-kolonialistische plannen gerealiseerd werden te ver mijden". Aan het hoofd van deze federatie zou volgens Harsono de sul tan van Broenei, Saifoeddin, komen te staan. De Maleisische premier Rach- man was in verband met deze plan nen naar Noord-Borneo gegaan. Griekse regering verbiedt betoging ATHENE De Griekse regering heeft een betoging, die gisteravond zou worden gehouden, verboden. De protestbijeenkomst van aanhangers van oud-premier Georges Papandreoe is daarom uitgesteld tot vanavond. Op hetzelfde moment zal dan de nieuwe eerste minister Tsirimokos proberen in het parlement een motie van ver trouwen voor zijn regering te krijgen. Tegen 117 demonstranten, die bij de relletjes van vrijdagavond werden ge arresteerd, zullen vervolgingen wor den ingesteld wegens het aanzetten tot oproer. Van hen liggen er nog 28 met verwondingen in het ziekenhuis. In totaal werden bij de relletjes 157 personen gewond. Papandreoe heeft het gebruiken van geweld, zowel van de zijde van zijn aanhangers als.van de zijde der politie afgekeurd. De bejaarde oud-premier heeft kennelijk de hoop opgegeven om door de koning te worden aangezocht als kabinetsformateur vóór er nieuwe verkiezingen worden gehouden. Tot nu toe zei hij altijd, dat hij premeir moest worden en dat er anders nieu we verkiezingen moesten worden ge organiseerd. In zijn laatste redevoe ringen noemde Papandreoe nieuwe verkiezingen „de enige uitweg" uit de moeilijkheden. 9 Aan de in Luzern wonende Oosten rijkse violist prof. Wolfgang Schneider- hahn is door de Westduit.se president Lübke het grootkruis van verdienste van de bondsrepubliek verleend. BONN De Westduitse regering en het presidium van de CDU/DSU heb ben gisteren in Bonn opnieuw de eis gesteld, dat de Duitse bondsrepubliek medezeggenschap krijgt inzake atoombewapening van de NAVO. Na de gebleken meningsverschillen tus sen dr. Konrad Adenauer en prof. AjfflVAIj Ludwig Erhard over het Amerikaanse voorstel tot beperking van het aantal atoommachten, is de eenheid thans weer hersteld. wapening en ontspanning dienen met de kwestie-Duitsland verbonden te blijven, zo wordt gezegd. Duitsland zal algehele steun verlenen aan het streven naar een algemene gecontro leerde ontwapening. De vergadering tussen de kopstuk ken uit de Westduitse regering en de christendemocratische partij duurde drie uur. In de verklaring, die daarna werd uitgegeven, werd niet gerept over het voorstel van de V.S, noch over de felle aanval van Adenauer daarop of over de lof die Erhard vrijwel tegelijkertijd het voorstel toe zwaaide. „Gezien de positie van Duitsland zijn bijdrage in de defensie van de NAVO moet de bondsrepubliek een passende medezeggenschap inzake de kwestie van de atoomwapens niet onthouden worden", zo staat het in de verklaring. Verder wordt verzekerd, dat West- Duitsland de politiek van het Euro pees-Atlantische deelgenootschap zal blijven voortzetten. De kwesties ont- Willy Brandt, leider van de West duitse socialisten en burgemeester van West-Berlijn, heeft in een rede voering voor de buitenlandse persver eniging in Berlijn een zeer felle aan val gedaan op de regering-Erhard. Over de meningsverschillen tussen de huidige en de oud-bondskanselier zei Brandt: „Wat ik wil weten is: was Bonn van tevoren geraadpleegd over het voorstel en zei Bonn, dat er geen bezwaren tegen waren? Indien dit zo is, dan is door de aanval van de voorzitter van de CDU, Adenauer, de positie van de christendemocraten on mogelijk geworden". Een haard die de goedkope brandstof petroleum met veilige zwakstroom in ideaal warmte-gas verandert (een vondst die zelfs experts verraste!). Die u zonder lucifer aansteekt Die geen roet vormt Die ook op een slecht trekkende schoorsteen ideaal brandt Die een verrukkelijke straling én kamerwarmte-circu- latie geeft Die een enorm gezellig open-haardvuur-effect heeft.. Dat is de CALMIX. De enige olie-gashaard die petroleum electrisch in hoog-calorisch warmte-gas omzet en daarmee idealer, zuiniger en beter uw kamers verwarmt De vooruitstrevende detaillist vertelt U er graag meer over. Hier is een modern kwaliteitsprodukt waar REESINK achter staat! Veiliger. 2 Apart werkende veilig heidssystemen. Ingebouwde zwak stroomtransformator van 20 volt (ge lijk aan drie zakbatterijtjes). Auto matische regeling. Geen roet, geen risico van schoorsteenbrand. andere oliehaard. Een Cklmix be taalt zichzelf. Makkelijker. Een minimum aan zeer eenvoudig onderhoud. Mooier. Moderne strakke vormge ving die zich leent voor nagenoeg lucifers nodig, de Cal mix wordt elee- elk interieur. trisch ontstoken. Folders en dcalerlijst worden u op Zuiniger. Volledige verbranding, aanvraag gratis toegezonden door Verbruik 15-20% minder dan iedere Reesink, Postbus 20, Zutphcn. aardgas? ook dan CALMIX De Calmix is ook leverbaar voor aardgas. Dezelfde vniek-mooie lijn - dezelfde unieke zuinigheid en oeüig- Bovendien zijn voor de Calmix l na januari 1964 - inbouwsets beschikbaar, waardoor de olie-gashaard eenvoudig kan worden omgeschakeld op aardgas of ander gas. H. J. Reesink Go. N.V. Zutphcn, Amsterdam, Rotterdam,'s-Hertogenbosch en Hoensbroek. In het Dierenpark Wassenaar heeft de herdershond Anka haar moederlijke zorgen uitgestrekt tot drie poemajongen en een tijgertje. De zuigelingen zijn nog geen week oud en allen door hun moeders verstoten. Anka bedeelt haar vier stiefkinderen echter allesbehalve stiefmoeder lijk. „Nog heel wat speurwerk te verrichten MOSKOU Russische geleer den staan zeer sceptisch tegenover het streven van hun Amerikaanse collega's om in 1969 al een mens op de maan te laten landen. Vol gens professor Keldisj, hoofd van het Russische ruimtevaartpro gramma, moet er nog heel wat speurwerk worden verricht om dit te kunnen bereiken. .jHet is nu zelfs nog niet mogelijk om een geschikte landingsplaats te vindenomdat er nog te weinig gege vens zijn van het maanoppervlak. Ik kan met stelligheid zeggen, dat nie mand een realistische datum voor een maanlanding kan vaststellen", zo zei Keldisj gisteren op een persconferen- "e in Moskou. Op deze persbijeenkomst besprak de geleerde de foto's die het Russi sche ruimtevaartuig Sonde-3 gemaakt heeft van de maan. De Sonde-3, die nog steeds zyn weg door de ruimte PORTO ALEGRE Veertien men sen zyn om het leven gekomen en naar schatting 20.000 zijn dakloos door de hevige regens die nu ook Brazilië teis teren. In het binnenland is het zelfs begonnen te sneeuwen, iets wat nog nooit gebeurd is in deze streken. Tele foonverbindingen en wegen zijn bruikbaar. Inmiddels zakt het water in het aangrenzende Argentinië en Uru guay. Hier werden 11.000 mensen uit hun huizen verdreven. In Argentinië wordt de schade aan huizen en eigen dommen op ruim 4 miljoen gulden ge schat I Archeologen hebben in een gebied ten noorden van de Kaukasus een bronzen scheermes ge vonden, waarvan zij de ouderdom op 2800 jaar schatten. In dezelfde om geving werden smelt kroezen van leem gevon den, die erop duiden, dat reeds enige bedrevenheid in het smelten bestond. Ook zijn kleuren gevon den, die blijkbaar ge bruikt werden voor ge- zichtsopmaak. I Drie gemaskerde man nen, gewapend met re volvers, wuifden bij de plaats Cagliari op Sardi nië naar de chauffeur van een bus, dat hij moest stoppen. Toen dat gebeurd was, stapten zij in en begonnen het geld en de juwelen van vijftig passagiers te verzamelen. Plotseling loeide in de verte een sirene. De ro vers vluchtten, de helft van de reizigers onge moeid latende. „Politie", riep één van hen. Maar de politie wist van niets De sirene was van een brandweerauto, die zich naar een brand in de nabijheid spoedde. 1 Een aantal Amerikaan se toeristen arriveerden gisteren in de Franse plaats Senlis met een boot, een rubber vlot, riemen en peddels, ge heel vooi'beieid op een tocht te water. Ze zeiden een tochtje te willen ma ken op de Mer de Sable (Zandzee), waarvan ze dachten, dat het een bin nenmeer was. De teleur stelling was groot, toen ze hoorden, dat de Zand zee precies is wat de naam aangeeft: een stuk woestijn. De politie van Nice dacht gisteravond beslist een inbreker op heter daad te hebben betrapt. Ze zag een jongeman langs de gevel van een gebouw in het centrum van de stad. De politie riep naar de jongeman, dat hij naar beneden moest komen. De gevel toerist, de 21-jarige Vla ming William Deckers, antwoordde, dat hij op d© derde verdieping vastzat aan een richel en niet omhoog of omlaag kon. De brandweer haal de Deckers tenslotte met een brandladder naar beneden. De Vlaming vertelde, dat zijn koffers op het kantoor stonden van een in het gebouw gevestigde jeugdorgani satie en dat het kantoor dicht was, toen hij zijn bagage kwam halen. De politie hielp hem aan zijn koffers, zodat Deckers kon vertrekken. vervolgt, zal geen foto's van Mars of andere planeten nemen maar door gaan met het overzenden van reeds genomen maanfoto's tot op een af stand van honderden miljoenen kilo meters van de aarde. Het 25-tal door Sonde-3 genomen maanfoto's is eerst per televisie naar de aarde overge seind. Daarna zijn de beste ervan opnieuw in sneller tempo overge bracht, aldus de mededelingen van Keldisj. Gedurende de verdere vlucht van Sonde-3, die maandagochtend al 7.175.000 km van de aarde verwijderd was en wel in de nabijheid van de baan van Mars maar niet van die planeet zelf zal komen, zal ook ge- experimenteerd worden met ionen- motoren voor het bepalen van de koers in de ruimte. Geen risico Professor Keldisj zei nog, dat een nieuwe Russische bemande ruimtereis ondernomen zou worden wanneer de voorbereidingen daartoe voltooid wa ren zodat het „zonder haast en risico" zou kunnen gebeuren. Nadere bijzon derheden over de Russische ruimte vaartplannen wilde hij niet geven. Over de reis van Gemini-5 met Cooper en Conrad aan boord, zei de Rus nog, de vlucht met belangstelling te volgen. „Wij hebben echter niet genoeg inlichtingen om er een waarde oordeel over uit te spreken", zo zei hij ten slotte. Britse telefoniste die afluisterde, geschorst CHIPPENHAM Engeland Is in opschudding nadat bekend is gewor den dat telefonistes in Chippenham telefoongesprekken hebben aigelnis- terd die gevoerd werden door leden van de koninklijke familie vanuit Badminton waar ook de Koningin vaak op bezoek komt. Dc telefoniste is geschorst hangende een nader on derzoek door Scotland Yard. De directeur van het postkantoor in Chippenham zei dat het dikwijls voorkomt dat telefonistes nog even luisteren of de verbinding tot stand is gekomen. De betreffende telefoniste vond het kennelijk zo interessant gesprekken van koningin Elisabeth en prinses Margaret mee te horen, dat zij bleef inluisteren. Bekend is dat meer dere telefonistes zich hieraan schuldig maakten. Voorlopig is volstaan met schorsing, met doorhetaling van sala ris. Het is in Engeland verboden beroepsgeheimen te onthullen, zo ook het opzettelijk luisteren naar ge sprekken door telefonistes. Vliegtuigen VS voor Indonesië WASHINGTON De Amerikaanse overheid heeft de verkoop aan het Indonesische leger goedgekeurd van twee luxueuze passagiersvliegtuigen Aero Commanders voorzien van pluche stoelen en ingebouwde bars. Overwogen is hierbij dat de toestel len, die zes personen kunnen vervoe ren, ongeschikt zijn voor militaire doeleinden. ,a"g Pa,t<r Maloneys gewerkt in de armste wijken Rome ?n gisteren heeft hij, vlak voor zijn terugkeer naar de V.S., een de loon6van "d ie*aëht f" gaan:.fen diner voor alle armen met wie hij in van «r ÏÏL Jaar ,n aanraking was gekomen. Er was zelfs eenlman mJli? H" li l kilometer had gelopen om dit feest te kunnen mee- iCen pensJ,oen uit de Eerste Wereldoorlog ten bedrage van £r Maar l***™ koD h* naar hartelust eten: mL- Haf il"?enA P' frult en wljn Vader Ma'oneys ze'f zorgde er van °,r,?en en *,a*en vol bleven. Na een uur was alles op. Enkelen Kaste.n namen nog wat restanten in papieren zakken mee. h hS' n.? man me niet herinneren ooit zo lekker gegeten handeld"? commentaar van een ander: „Vandaag zijn we als heren bi

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5