BLOEDBAD BIJ KATHEDRAAL trmtal' DE DOKTER aan 't woord Contactlenzen Een woord voor vandaag Soldaten vermoorden duizend Soe danezen Kruis en halve maan zoeken toenadering haar r Afrikaans nationalisme gevaar voor de kerken Toelatingsexamen kan voor middelbare scholen vervallen Reformatie vergat bijbelse gegevens NJG-prijsvraag Puzzelhoek DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 Verwacht u, dat de wereld spoedig zal vergaan en hebt u enig idee hoe dat zal gebeuren? De vraag overrompelt u misschien doet u wakker schrikken uit uw bést leventje. De vraag alleen al is wellicht ook volkomen in strijd met uw eigen verwach tingen, die u zeker hebt, maar voor de vervulling waarvan u nog wel wat tijd nodig denkt te hebben. Toch is het van belang de vraag niet te ontwijken en na te gaan, of. uw eigen toe komstverwachtingen zich enigermate verdragen met die meer algemene verwachting van een komend wereldeinde. Daarover zegt Jezus het een en ander in Mattheüs 24 en als u dat hoofd stuk hebt gelezenzult u moeten toegeven: het is indrukwek kend, het is aangrijpend. Dat wereldeinde zal worden ingeluid met een aantal verschijnselen, die Jezus nader aanduidt en omschrijft. Er zullen hongersnoden en aardbevingen zijn en de mensen, die in God geloven, zullen op een verschrikkelijke manier worden verdrukt. Valse profeten zullen velen verlei den en de liefde, zonder welke het leven niet kan bestaan, zal verkillen. U ziet: het is een respectabele opsomming en wij zijn geneigd al die kenmerken van het komende einde op een rijtje te zetten en dan een conclusie te trekken: het is nabij of het zal nog wel even duren. Dat moge voor de hand liggen, juist is het niet. Jezus geeft de opsomming niet als een vrij brief tot speculatie. Dat is zelfs een bijzonder gevaarlijke zaak. Wij lopen toch vast: zelfs Ik, zo zegt Jezus, weet niet van die dag en dat uur. waarop het gaat gebeuren. Waarom Jezus er dan toch over begint? Hij zegt: ,7-iet toe, dat niemand u verleide!n Vanavond lezen wij: Exodus 2 vers 11 tot en met 25. Nasser ziet ivat in koptische christenen CAÏRO Uit de welwillende toespraak, die president Nasser van Egypte onlangs heeft gehou den, blijkt, dat hij een meer ver- zoenende houding jegens de kop tische christenen aanneemt, dan ooit tevoren. Nasser sprak zijn re de uit ter gelegenheid van de eer ste steenlegging van de nieuwe koptische Sint Marcus kathedraal in Caïro. Deze rede, die zeer enhousiast werd ontvangen, ont lokte bij velen de opmerking, dat kruis en halve maan samen gaan. Het was de eerste maal. dat Nasser, die een vrome moslim wordt ge noemd, na zijn greep naar de macht nu dertien jaar geleden aan «en tiergelijkc christelijke ceremo nie deelnam. Men meent wel in de rede van de president een teken te zien, dat hij zowel het christendom als het mohammedanisme voor zijn karretje wil spannen om zijn doel te bereiken, dat hij met de Verenig de Arabische Republiek voorheeft. irZijn evangelie" Hij heeft namelijk het oog laten vallen op de landen ten zuiden van de Sahara, waar veel Afrikanen door het christendom zijn bekeerd. Hij schijnt nu te hopen, dat zende lingen in Egypte „zijn evangelie", namelijk dat van Egyptisch socialis me. met succes zullen verbreiden. Daaraan wijt men het ook, dat enige tijd geleden is ingesteld, dat twintig vrije beroepen, als ambtenaar en in de industrie van Egypte ingenomen. Na het Britse regiem werden zij. ondanks de gelijkstelling, die de nieuwe grondwet voorschrijft, steeds meer door anderen verdron gen. Weinig kopten zitten daarom nu nog in de regering. Een andere reden, dat de kopten niet zo machtig kunnen zijn, wordt veroor zaakt door de scheuringen in de Kopti sche Kerk (een voortzetting van de oude kerk in Egypte). De meesten, ongeveer vier miljoen kopten, behoren tot de Koptisch Orthodoxe Kerk onder leiding van patriarch Kyrollos VL Ver der zijn er honderdduizend koptische katholieken, die geünieerd zijn met de Rooms-katholieke Kerk en nog 80.000 (Van onze kerkredactie) LONDEN Het anglicaanse kerkblad „Church Times" heen bericht ontvangen uit zuideljjk Soedan dat in de stad Juba duizend Soedanezen zjjn vermoord door regeringstroepen. Tien mannen die zich in de anglicaanse kathedraal bevonden, en wier namen de plaatselyke geestelijke niet kende, werden zonder pardon uit de kerk gesleurd. Zeven van hen werden op de stoep doodgeschoten, een werd gewond en twee wisten te ontsnappen. Volgens de correspondent van dit blad bevonden zich onder de meer dan duizend doden, niet een enkele Soedaneze opstandeling. Het zware tijd doormaakt. Reeds tientallen jaren zijn er scherpe tegenstellingen tussen het noordelijke, mohamme daanse deel van dit land. en het zui delijke gebied waar de bevolking nog in het stenen tijdperk leeft, maar waar de zending grote invloed heeft gekregen. De Soedan begon zijn zelfstandig heid met een democratische regering, maar al spoedig werd de macht over genomen door een militaire junta. Vertegenwoordigers uit het zuiden werden niet meer in het parlement toegelaten. Het gevolg was dat in het zuidelijk gebied „illegale" politieke partijen gevormd werden en dat op standelingen zich aaneensloten om te gaan strijden voor een zelfstandig Zuid-Soedan. Regeringstroepen wer den toen uit het noorden naar het zuiden gezonden om de opstandelin gen uit te roeien. SLECHTER Maar inmiddels is de situatie snel slechter geworden. Volgens John Tay lor, de secretaris-generaal van de anglicaanse Church Missionary Socie ty, ziet het er nu naar uit dat de op standelingen los van de bestaande Zuidsoedanese partijen opereren, ter wijl de regeringstroepen zich geheel niet meer storen aan de op drachten van de militaire regering in Kartoem. De gevolgen zijn dan ook niet uit gebleven. In de omgeving van het stadje Juba, waar de anglicanen zowel als de rooms-katholieken een kathe draal hebben, zijn op 9 en 10 juli zeker meer dan duizend Soedanezen vermoord. Zij werd neergemaaid door machinegeweren of kwamen om hel leven toen hun huizen in brand wer den gestoken. Volgens de correspondent van het anglicaanse blad vluchtten vele i woners van de stad naar de kerken de hoop dat zij daar gespaard zouden blijven. KATHEDRAAL gen opdracht de kathedraal te verla ten. Soldaten die buiten stonden be gonnen op hen te schieten. Zeven van hen werden gedood, een werd gewond en twee wisten te ontsnappen. Volgens de correspondent van het blad werd een klok van de muur gerukt, werden bijbels en gezangboe ken verbrand en zou ook het avond- maalsstel vernietigd zijn. VLUCHTELINGEN Ook de rooms-katholieke kathe draal werd als schuilplaats gebruikt De priester wist op tijd de deuren te sluiten en van binnen te barricaderen, zodat de soldaten niet binnen konden komen. Er werd wel op de deuren geschoten, maar deze gingen niet reeds lang bekend dat de de geestelijke. Spoedig na zes uur Zuid-Soedan een bijzonder 's morgens werd de kerk en de bijge bouwen van drie zijden ingesloten door tanks en andere militaire voer tuigen. Aan de vierde kant de west zijde. werd een kleine poort openge stoten en een machinegeweer werd daar geplaatst. Naar wij verna bevond de pastoor zich toen in kerk. omringd door de mensen. Plot seling drong een legereenheid het ge bouw binnen en de kapitein dwong de pastoor de namen op te geven van al de mensen die binnen waren en tot zijn parochie behoorden. Deze weiger de eerst en zei, dat zij allen gemeen teleden van hem waren. Maar toen er een revolver tegen zijn slapen gedrukt werd, begon hij de namen te noemen in alleen die hem bekend waren.'' De anderen, wier namen hij niet kende, zo vervolgt de brief, dat waren ongeveer tien mannen kre- shampoo van L'Oréal d© Paris MINDOLO (Zambia) Het Afrikaanse nationalisme betekent voor vee mensen in de thans onafhankelijke staten van het „zwarte" werelddeel de vulling van het geestelijk -vacuum, dat bij hen is ontstaan door het weg vallen van de oude stamtradities. Hoe sterker het moderne nationalisme wordt, hoe heviger het dilemma voor niet weinig Afrikanen wordt: als kondigers van het Woord Gods in de kerk blijven, of politici worden e kerk vergeten. Dit betoogde ds. Colin Morris, president van de Verenigde Kerk van Zambia, op een conferentie in het oecumenisch centrum Mindolo. Er ont staan in Afrika nieuwe vormen van gemeenschappelijkheid en broederschap. Dat wordt zichtbaar in het Afrikaans socialisme, dat zich wezenlijk onder scheidt van het westers en het oosters socialisme. In deze situatie loopt de kerk het gevaar, meer en meer verworpen te worden als een restant van het verleden. Voor veel Afrikanen zijn aan de kerk herinneringen aan de koloniale, tijd verbonden. Aan de conferentie in het centrum, dat door de Wereldraad van Kerken is ingericht, namen christenen deel uit Kenia, Malawi, Rhodesië en Zambia. Lang niet ieder was het eens met ds. Morris, dat de kerk in Afrika te conser vatief zou zijn en te zeer zou omzien naar het verleden. Volgens de correspondent werden de diensten in de anglicaanse kathe draal van Juba weer hervat op 18 juli. Opmerkelijk was dat zich onder i bare scholen dit willen, zullen z\j vele doden en gewonden geen voortaan geen toelatingsexamen meer behoeven te eisen. Dit heeft de minister geschreven aan de di- enkele opstandeling bevond. Het moeilijk om aan goede informatie te komen uit de Zuid-Soedan, maar het blad heeft nog een brief ontvangen, ordt medegedeeld dat er geen sprake meer is van een kerkelijk leven in de dorpen huiten de stad Juba. Vele christenen zijn gevlucht of, waarby de scholen kunnen kiezen Kaarsenactie voor Kythera AMSTERDAM Het eiland Kythera, ten zuiden van de Pe- lopponesus in Griekenland waar een hulpteam van Interchurch Aid Wereldraadweer welvaart poogt te brengen door de ver steende grond vruchtbaar te ma ken. een project dat in Neder landse handen is, krijgt ook op andere wijze hulp uit ons land. Het Chr. Jongeren Verbond (CJV) gaat een kaarsenactie houden om de bouw van een huishoudschool op het eiland te kunnen financieren. Er worden liefst 100.000 kaar sen voor deze actie aangemaakt, die per stuk een kwartje moeten opbrengen. Komende winter hoopt men het totaalbedrag van 25 mille binnen te hebben. Men zal zich herinneren dat er pas weer een nationaal werk kamp op het eiland is geweest. De leiding daarvan had zoals vanouds ir. J. Koksma, die ook de leider van het hulpteam is. rotestanten gaan knielen? BERLIJN In een Westberlijns kerk blad wordt het voor en tegen afgewogen van knielen en „kruisslaan" in de protes tantse kerken. In het blad wordt ver meld. dat in een van de oudste diacones- senhuizen in Duitsland, het gewoon is te knielen en zich te bekruisen. Ook Maar ten Luther zou hebben gepleit voor deze vormen. Toen aan D. Hans-Martin Hcl- bich, een hooggeplaatst kerkfunctionaris, die zich met deze kwestie heeft bezigge houden, werd gevraagd of hij deze ceremonie wilde invoeren, gaf deze ten antwoord dit niet noodzakelijk te vinden. Beroepingswerk NED. HERV. KF.RK Beroepen te Paesens: kand. J. Rijpma te Utrecht; te Ingen (toez.): H. Boo- gert te Aarlanderveen; te Poortvliet (toez.): S. de Jong te Houten. Aangenomen naar Noord-Schermer (toez.): kand. N. M. A. ter Linden te 's-Gravenhage: naar Ransdorp (toez.) kand. C. Meijer te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht: M. Berg te Giessen en Rijswijk (N.B.). Bedankt voor Aduard: A. Schweitzer jr. te Dedemsvaart GEREF. KERKEN (vrügem.) Tweetal te Vrouwenpolder (Zld.): A. C. Haitsma te Heerde en F. F. Pels te Huizum (Fr.). Beroepen te Siegerswcude-Friesepalen Caccl.): kand. T. O. G. M. Bosma te Goes, Bedankt voor Wetsinge-Sauwerd: A Geelhoed te Zwagerveen-Zwaagwest- (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Als de middel- recteuren van hbs-en en de recto ren van lycea. Er wordt een ge heel nieuwe regeling getroffen. lafhartig in rug geschoten uit verschillende mogelijkheden. Zo kan in de toekomst een ver ijl t| klaring van het hoofd van de lage- Klanke ClOmillCC re school voldoende zijn mits men een proefklasse volgt. De nieuwe regeling gaat officieel in per 1 ok tober 1965. Voor de cursus 1966 1967 zullen de scholen er dus voor i de eerste maal gebruik van kun nen maken. Volgens de nieuwe bepaling wordt de toelating in het vervolg afhankelijk gesteld van: 1 Een verklaring van het hoofd van de lagere school, waar de kandidaat het onderwijs laatstelijk heeft ge volgd en 2 een onderzoek naar de capaciteiten van de kandidaat met behulp van een of meer mogelijkheden. JACKSON De 59-jarige blanke dominee, Donald Thompson, een ijve- raar voor gelijke burgerrechten, is zondag lafhartig in de rug geschoten toen hij zijn woning wilde binnen gaan. Er werden twee schoten op hem afgevuurd, die volgens de predikant :en auto kwamen waarin zich drie blanken bevonden. De toestand van de predikant, wiens long is doorboord zou ernstig ~'t is de tweede keer dat een aanslag is gepleegd op personen die ijveren voor gelijke burgerrechten. Vrijdag werden een 27-jarige student de theologie en een 26-jarige pries- in Hayneville neergeschoten. De student kwam om het leven, terwijl de priester ernstig werd gewond. De vice-sheriff Tom Coleman. die vermoedelijk lid is van de Ku Klux Klan, is na een bekentcvis in staat van beschuldiging gesteld. Maar hij is later tegen borgtocht vrijgelaten. Mogelijkheden Dan worden achtereenvolgens op gesomd: a. een toelatingsexamen, dat zich mag beperken tot de vakken Nederlandse taal en rekenen; b. een proefklasse, verbonden aan de middelbare school of het gymna- c. een onderzoek naar de kennis en het inzicht van de kandidaat gedu rende tenminste zijn laatste leer jaar aan de lagere school (bijvoor- Dr. Boon publiceert: studie over ambten: LANDSMEER Dr. R. Boon, de hervormde predikant uit Lands meer is tot de conclusie gekomen dat Calvjjn niet beschouwd moet worden als de vader van de pres byteriaanse kerkregering, maar dat zjjn opvattingen veel meer in een episcopale (bisschoppelijke) richting wjjzen. Deze en andere conclusies zullen eind van dit jaar gepubliceerd worden in een boek „Apostolisch ambt en Reformatie". De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek heeft een subsidie verleend voor de uitgave van deze studie. Dr. Boon is aan deze studie begon nen, omdat langzaam bij hem de overtuiging rypte dat er in de kerken van gereformeerde structuur nog al wat inconsequente opvattingen be staan ten opzichte van het apostolisch ambt. Volgens hem zijn deze tegen strijdige opvattingen vooral te vinden bij latere auteurs. Een tweede reden voor deze studie is het feit dat in het oecumenisch beraad en in gesprekken over kerkelijke fusies het apostolisch ambt vaak een van de knelpunten van het gesprek is. jonge koptische christenen aan een instituut voor theologie in Cairo een cursus over de beginselen van het politiek en economisch systeem van de „Nasscr-staat" moeten door lopen. Wanneer deze cursus in de herfst ten einde is. zullen zij in Oost-Afrika naar het zendingsveld gaan. Een spreker uit de Koptische Kerk zei hierover dat het socialis me niet tegenstrijdig hoeft te zijn aan het christendom. De kopten zelf zijn over het algemeen goed te spreken over de nieuwe toenadering van kruis en halve maan. Met vijftien procent van de Egyptische bevolking vormen zij een minderheid. Voordat Nasser aan de macht kwam hebben zij echter door een hoog ontwikkelingspeil en grote activiteit veel sleutelposities in de M. Vos overleden HAREN (Gr.) In de ouderdom van 66 jaar is overleden de heer Mar- tinus Vos. De heer Vos was oud directeur van de Chr. Lagere Land bouwschool te Vollcnhoven. De begrafenis zal donderdag plaats vinden om half drie op de begraafplaats Eshof te Haren, na een samenkomst in de Gereformeerde Kerk van Haren, die ©m kwart voor twee begint. Vragea ■rdlsrh gebied teadea aaa de redactie vaa eaa b!ad aaet linksboven ep de eavelep: ..Medische rubriek", talwoord ep vragen vaa algeaieea kelang warde la dexe ra b riek gegeven, vragea waarvan de beaatwoardtag niet lange deze weg gewenst Is. geschiedt per brleC gaa' langzamerhand ook de contactlens behoren, zeggen opzettelijk „modeverschijnsel", want t-.. medische aangelegenheid is een contactlens niet. Wanneer iemand een lens voor het oog of beide ogen moet gebruiken op voorschrift van de oogarts, omdat hij een afwijking aan het oo» bezit, zal het geëigende middel daarvoor een briT zijn. He*, zal niet te ontkennen zijn, dat voor sommige beroepen een bril een lastig bezit is, in tegenstelling tot de contactlens, maar men kan gerust zeggen, dat de contactlenzen voor zeker 90 pet. worden aangeschaft in verband met het ontsierende effect van een bril. Veruit de meeste contactlenzen worden dan ook door vrouwen gedragen. Er zijn twee typen contactlenzen in de handel irriterende effect dat deze lens veroorzaakte het ooghoornvlies kan deze lens door de meeste dragers niet langer dan enige uren verdragen worden. De modernere lens het tweede type - is een veel kleinere lens. meestal van plastic gemaakt, die zeer dun is en zeer licht. Deze lens ..dobbert" als het ware op het traanvocht van di oogbol waardoor tevens een klevend effect word' verkregen. Ze bedekken slechts het slijmvlies boven het ..gekleurde" deel van de oogbol met centraal daarin gelegen de pupil. Door het „dobberen" irrite ren ze niet steeds precies het zelfde gedeelte van het hoornvlies van het oog. hetgeen een grote verbete ring is. Belangrijk is namelijk niet alleen de druk die een contactlens op het hoornvlies uitoefent. maar ook de aanwezigheid van een hoeveelheid traanvocht tussen de lens en het hoornvlies. Zonder traanvocht op het hoornvlies treedt namelijk een vertroebeling van het hoornvlies op. Een te grote beweeglijkheid van de contactlens is aan de andere kant weer nadelig door de wijziging in het tichtbrekende effect dat daardoor kan ontstaan. De kunst is om een zodanige lens te vinden, die net voldoende traanvocht onder de lens garandeert erwijl de beweeglijkheid niet al te groöt is. Wanneer men voor het eerst met een contactlens e maken heeft, bemerkt men de eerste tijd hee) *oed „dat er iets op het oog zit". Men zal regelmatig le lens moeten verwijderen, om het hoornvlies wat rust te geven. Pas na lange tijd kan men de ontactlenzen gedurende eën langere tijd blijven Iragen. Ook de warmte van het oog kan door eer •ontactlens niet afgevoerd worden, waardoor even eens klachten van branderigheid kunnen ontstaan Uiteraard hebben contactlenzen ook vele voordelen De onzichtbaarheid is wel het belangrijkste voor deel. Ook voor bepaalde sporten Is een contactlens zeer gemakkelijk. Door het wegvallen van het brilmontuur wordt bovendien het gezichtsveld ver ruimd. ook een voordeel. Bepaalde oogafwijkingen vooral eenzijdige kunnen zelfs beter met contactlenzen worden opgeheven, doch wij zeiden reeds, dat dit maar enkele procenten van de ooglijders zijn. In de Verenigde Staten zijn miljoe nen mensen die contactlenzen dragen en er komen dagelijks nieuwe bij, ook in Nederland. In Amerika gebruikt men zelfs ..confectielensjes" die men kan passen, proberen en enige tijd behouden, en waar aan de oogarts niet te pas komt. In Nederland gebeurt dit gelukkig niet, alhoewel het aanmeteD een technische gelegenheid is. Er zijn echter verschillende gevaren verbonden aan het dragen van een niet goed zittende contactlens, dat afleve ring zonder advies van een oogarts gevaarlijk kan zijn. Zo mag een contactlens niet gedragen worden door suikerzieken en door mensen die bepaalde afwijkingen aan het hoornvlies hebben of door lijders aan een bepaald soort staar een afwijkine an het oog zelf. Mensen die contactlenzen dragen, moeten ze 't lachts afdoen. Een langduriger druk bij het slapen ip de oogbol is gevaarlijk. Uiteraard geldt dit ook .vanneer een patiënt met contactlenzen onder narco se gebracht moet worden, De narcotiseur zal ei steeds naar vragen, evenals er gevraagd wordt of de oatiënt in de mond een prothese draagt. Met dat al blijven er zoveel bezwaren aan contactlenzen bestaan, dat verschillende artsen geen •ontactlenzen wensen voor te schrijven, wanneei ook met een bril het gezichtsvermogen verbeterd <an worden. In ieder geval is het medisch noodza kelijk dat iedereen die contactlenzen wil drager een oogarts raadpleegt, en na de aanschaf - onder controle blijft. Dr. Boon is begonnen met een on derzoek naar de wortels van het apostolisch ambt in het Oude en het Nieuwe Testament en naar de bete kenis van dit ambt in het licht van de apostolische traditie. Toen heeft de schrijver gezocht naar de lijnen die de jonge kerk heeft doorgetrokken. Zo komt hij uit bij de betekenis en de functie van de bisschop in het college van presbyters (ouderlingen) en bij de taak van de diakenen. Verbogen Hij meent dat de lijnen in de mid deleeuwen verbogen zijn en schenkt dan aandacht aan de kritiek die de reformatoren hierop hebben uitge oefend. Dr. Boon is daarbij vooral ook ingegaan op de gereformeerde amb- ten-theologie, die veel meer is uitge werkt dan de lutherse. Zo komt hij tot de conclusie dat de figuren van ouderling en diaken, zoals deze in de kerken van gereformeerde signatuur naar voren komen, niet in de apostolische traditie wortelen. Het ambt van ouderling ontstond volgens hem, omdat men in het begin van de Reformatie helpers nodig had om de kerkelijke tucht te handhaven. De burgerlijke overheid stelde in die tijd van haar kant personen aan om toe zicht te houden op de gang van zaken in de wereld en deze toezichthouders zijn ten onrechte vereenzelvigd met de presbyters uit het Nieuwe Testa ment. In de bijbel zouden die ambten echter veel meer geladen zijn geweest, omdat de ouderlingen hielpen de sa cramenten te bedienen. Volgens dr. Boon had ook de diaken in het Nieuwe Testament een sacrale (gewijde) taak omdat hij de avond maalstafels moest bedienen. Dat zou nog blijken uit de Oosters-Orthodoxe Kerken. Dr. Boon heeft kritiek op het feit dat in de kerken van gerefor meerde structuur dit ambt geheel ge trokken is in het sociale vlak. De derde conclusie uit de studie van dr. Boon is dat de predikant in do gereformeerde kerken eigenlijk an ders is dan een presbyter, maar dan zonder de sacramentele-sacerdotale basis van de jonge christelijke kerk. De Reformatie duldde niet dat de predikant de vertegenwoordiger zou zijn van Christus' priesterschap: zij stond hem alleen toe het profetisch en koninklijk ambt (het besturen van de kerk) van Jezus Christus te repre senteren. Deze conclusies wijken zo zeer al' van wat in de kerken van gerefor meerde structuur geleerd wordt, dat zij zeker als het boek uitkomt een discussie zullen oproepen. Nog maar onlangs heeft de voorzitter van de Hervormde Wereldbond in het kwartaalblad van deze confessionele wereldorganisatie juist kritiek gele verd op de anglicaanse kerken, omdat zij zo weinig oog blijken te hebben voor de waarde van de ambt en van ouderling en diaken, zoals die in de kerken van de reformatie naar voren komen. beeld een schoolvorderingstest); d. een psychotechnisch onderzoek, waarvoor de toestemming is ver eist van hen, die de ouderlijke macht of de voogdij over de kandi daat uitoefenen. W etswijziging Voor de rijksscholen beslist de mi nister van onderwijs en wetenschap pen welke manier wordt gevolgd, voor de gemeentelijke scholen kan het college van burgemeester en wet houders beslissen, voor bijzondere scholen kan het schoolbestuur een beslissing nemen. De nieuwe wet zal gelden voor gym nasia, hogereburgerscholen en mid delbare scholen voor meisjes. Om de wet ook te doen gelden voor gesubsi dieerde en de aangewezen bijzondere gymnasia moet eerst nog een wijzi ging aangebracht worden in de hoger- onderwijswet. Onderwijsconferentie in Leopoldstad LEOPOLDSTAD Onlangs is een pan-Afrikaanse conferentie over het rooms-katholieke onderwijs geëindigd, waaraan werd deelgenomen door af gevaardigden uit dertig Afrikaanse landen. Ook de betrekkingen tussen school en staat en protestants onder wijs kwamen aan de orde. President Tsjombe, die de confe rentie toesprak noemde deze een positieve stap naar de Afrikaanse eenheid. Tsjombe, die zelf protestant is, prees het rooms-katholieke ondex*- wijs en sprak zijn leedwezen uit over het verlies van meer dan 150 priesters en nonnen, die bij de rebellie in Kongo om het leven kwamen. Een van de voorstellen, die op de con ferentie werd gedaan was liberalisering van de mogelijkheden voor onderwijs voor vrouwen. Een ander was het na streven van een positieve houding ten opzichte van de Islam. Ontmoeting jeugd van Oost en West in Saloniki J SALONIKI Voor het eerst zal de jeugd van oosters en westerse christen dom elkaar officieel ontmoeten op een conferentie, die de jeugdafdeling van de Wereldraad van Kerken in samen werking met de Grieks-Orthodoxe Kerk van 5 tot 11 september organiseert in Saloniki. Tachtig jongeren in de leeftijd van 25 tot 30 jaar, die op de een of andere wijze bij het jeugdwerk betrok ken zijn, uit Griekenland, West-Europa en Noord-Amerika zijn voor deze ont moeting uitgenodigd. AMSTERDAM In het kader van de veranderende jeugd en de daarmee sa menhangende veranderde aanpak van het jeugdwerk heeft de Nederlandse Jeugd Gemeenschap (NJG) een prijsvraag uit geschreven voor leiders en leidsters. Het is de bedoeling, dat een beschou wing wordt ingestuurd over een onder werp, dat uit het volgende drietal kan worden gekozen: Een model van geslaagd groepsleven; Waar wringt de schoen? en Waarom komen ze, waarom gaan ze? Inzending uiterlijk 15 december aan het NJG-bureau Henrik Polaklaan 14, de Krii is tcoorrf-puzzel Horizontaal: 1. Nederl. schilder, 5. zangstem, 7. lelieachtig gewas, 8. woe dend, 10. de opperste rand van een dak, 11. niet vast, 12. uitroep, 13. Lengtemaat (afk.), 14. boom. 15. mens, 16. plomp, 17. huis, 18. vogel. 20. vakvereniging, 21. eikenschors. 22. kleur. 24. onbekende. 25. gem. in Over.. 26. uitroep, 27. zwak. 28. vlies, vei, 29. tocht, uitstap. 30. deel van de onderarm Verticaal: 1 letsel, gebrek. 2. overal. 3. kledingstuk. 4. dat is (afk. Lat). 5. bundel. 6. telwoord, 8. rivier in Rusland, 9. huisdier, 11. laag schoven op de dorsvloer 12. lichaamsdeel, 14. opschik, IJL korf, 16 waterdoorlatend 17. prei (ZN) 19. telwoord, 20. werktuig, 22. lichte bedwelming, 23. zekere dans. 25. lopend touw tot het inkorten der zeilen. 26 donkere zolder in molens. 27. voorzet sel, 28. rivier in Italië. Oplossint! vorige puzzel Horizontaal: 1. Pannerden; 2. el, eer, Eire: 3. fisee, Vere; 4. tot. onager: 5. ineen, loge; 6. nee. L.O., keen; 7. Elden, eelt: 8. ne. opper, hé: 9. totaal, kar. Verticaal: 1. pertinent; 2. Ali, one, L.eo; 3. nest. eed. Ot: 4. nee. oele, p.a.; 5. eren, non, pa: 6. Reval. keel; 7. die, go. ee, R.K.; 8. er, regel, ha; 9. neer, enter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2