Dwars door de wand van glas gekeken Vele gemiste Kansen —Toch is het zo!- «lesje en «Josje Senmoet DE STENEN ZONDE MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 rHERGOLVEN-ETHERGOLVENETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN- Jubilerende KRO: ballon wedstrijd voor de jeugd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De jubilerende KRO voegt nog een landelijk festijn toe aan zijn reeks speciale program ma's ter ere van het 40-jarig bestaan. Op zaterdag 28 augustus houdt de KRO in samenwerking met het comité Internationale Marathon tijdens de I internationale athlctiekdag in het En- schedese Diekman Stadion een bal lonwedstrijd voor de jeugd. Kinderen, die naam en adres plus leeftijd opge ven aan het comité, kunnen meedoen. Eerst starten zes echte, bemande ballonnen om de „Trophée du ballon libre". Hieraan doen mee ballonvaar- ders uit Nederland, Duitsland, België, Zwitserland, Oostenrijk. Frankrijk en mogelijk nog andere landen. Daarna worden duizenden ballon nen opgelaten met naam- en adres kaartjes van kinderen. De ballonne tjes welke de grootste afstand zullen afleggen winnen mooie' prijzen en deze zijn dan natuurlijk voor de kinderen, wier namen op de kaartjes Geen misdaadfilm bij grote kijkdichtheid (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN De Britse ondernemin gen die commerciële televisiepro gramma's verzorgen hebben opdracht gekregen geen „misdaadprogramma's" uit te zenden op de uren dat de kijk dichtheid het grootst is. Dit verzoek is gericht aan niet minder dan veer tien maatschappijen. Nog nooit in de geschiedenis van de Britse televisie zijn zulke strenge in structies gegeven. De nieuwe televi sie-wet, die in 1964 tot stand is ge komen, heeft de mogelijkheid hiertoe geopend. Het verzoek ging vergezeld van de mededeling, dat het niet nood zakelijk is nu ook minder (voor het merendeel Amerikaanse) films over de misdaad uit te zenden. TV-sterren in perikelen Ze wonen in een glazen huisje, de groten van de televisie. Wij zien ze ook letterlijk achter glas, maar dan vertonen zij zich keurig in hun rol. Helaas brengt de kwali teit van bovengenoemd huisje ook mee, dat er dikwijls dwars door de wanden in hun privé-leven wordt gekeken en dan is het vaak niet alles goud wat er blinkt. Dan blij ken ze nog wel eens in perikelen geraakt te zijn, die sterren waar mee zo blindelings wordt ge dweept Neem nu de prachtige Roger Moore. een koning in zijn vak. WieKom nu! Ivanhoe! The Saint! Geweldige rollen voor een oppermachtige jongeman, die zich uit elke benarring met een hand omdraai weet te bevrijden. Op het jazzfestival, zo juist gehouden in het Franse Comblain-la-Tour. tuimel de de televisieheld onverwacht van zijn heel hoge wereldvoetstuk. Wie zal het Roger verwijten, dat hij langzamerhand is gaan geloven dat hij alles kan? Kijk maar eens eventjes wat hij zoal heeft klaargespeeld op de buis. Glorierijke sabelgevechten met schier onoverwinnelijke middeleeuwers. Triom fantelijke ontmaskeringen van ongrijp bare heren-boeven. Ivanhoe of Saint, het doet er niet toe: Roger wint. Is voer zo'n man het optre den op een onnozel jazzconcours waar de selecties uit vele landen elkaar de erepalm betwisten iets anders den een peuleschilletje? Weineen. Roger ging naar Comblain gewoon om even te overwinnen en alle jazzfenome- nen in het moderne stof te doen bijten. Hij toucheerde er ook gewoon een be drag dat met *rU' cijfers, waarvan een drietal nullen, geschreven dient te En begrijp me nou zo'n publiek! Dat smeet met bejaarde tomaten naar Roger Moore! Dat jouwde hem uit. Toch bleef Ivanhoe-Saint-Rcger op één punt trouw aan zijn beroemdheid: hij verwikte of verwoog niet. dacht zichtbaar: „Publiek, ik veracht u!", incasseerde rustig de pommes d'amour zonder ook maar één Commentaar Een opera voor een t.v.-opvoering ge schikt te maken, lijkt ons een moeilijke zaak. Men kan twee wegen kiezen: men kan de opera op een schouwburgtoneel monteren, zoals bij een „echte" voorstel ling (met dus ook dirigent en orkest in de bak). De camera neemt dan de plaats in van de operabezoeker. Of men kan een bewerking maken speciaal gericht op de tv.-mogelijkheden, met close-up-effecten e.d. Het grote voorbeeld van de eerste weg blijft de natuurgetrouwe verfilming van de vermaarde Salzburgopvoering van Rich. Strauss' Der Rosenkavalier, die de ware filmkenners de haren te berge deed rijzen, maar voor de muziekkenners een verrukking werd. Een uitstekend voor beeld van de tweede weg was de be werking van Verdi's MacBeth. die de Duitse tv. indertijd presenteerde. Hier had men op verantwoorde wijze de partituur bekeken, terwijl de regie zowel door en door muzikaal als filmisch was. Helaas moet geconstateerd worden, dat een dergelijke t.v.-opvoering tot de uit zonderingen behoort. Want over de op voering van Donizetti's Don Pasquale gisteravond op de Avro t.v. konden wij eigenlijk niet erg enthousiast worden. Het begin liet zich aardig aanzien: de silhouetjes die de ouverture illustreerden en daarna het presenteren van de solis ten wekten de verwachting van een geestige en puntige bewerking door regis seur Frans Boerlage. Maar toen zakte het peil. Dirigent Arrigo Guarnieri gaf geen vaart aan de muziek, het operaorkest (van de voormalige Nederlandse opera) speelde over het algemeen te luid, en te grof, en de tintelende vrolijkheid van de muziek kreeg zodoende weinig kans. Zeker er werd heus wel goed ge zongen, vooral door Wilma Driessen, die ook de typische sfeer van de Italiaanse opera Buffa het best liet doorklinken in de zang en actie. Pieter van den Berg als de oude Don Pasquale die zo graag wil trouwen en een grondig lesje krijgt, kon de vocale partij uitstekend aan. maar hij toonde zich veel te jong voor een oude vrijgezel en was in zijn actie te kramp achtig en te stereotype. Paolo Gorin speelde de intrigante dokter Malatesta vlot, maar zijn stem bezit niet meer de nodige klank-:, schoonheid. En Ettore Babini's tijd is I nu toch ook wel voorbij, terwijl hij nooit een goed acteur is geweest Zouden nu bij een gewone operavoorstelling deze nega tieve punten minder opvallen, bij een1 t.v.-opvoering hoort en ziet men dit alles i des te scherper, omdat de microfoon en j de camera onbarmhatrig alles overbrie ven. En de camera w a s onbarmhartig en soms bepaald onhandig. Over de coupures in de partituren zullen oe meningen wel verdeeld zijn: i maar had de finale zo besnoeid moeten worden? Zo bood deze Don-Pasqualeopvoering vele gemiste kansen. Jammer. Dra. H. E. Kokee-van den Berge Teleurstelling Voor de nieuwkomers in de kij kerskring bracht wellicht de herha ling van de overigens heel aardige NCR V-musical ,£r valt een ster..." een prettig slot aan de zaterdagse televisie-avond, voor de miljoenen die het spel al hadden gezien (en niet zo lang geleden, dat men het vergeten kon zijn) betekende het een teleur stelling temeer wat de programma's aangaat. Het enige nieuwe en originele op Ned. 1 (de geestelijke uitzendingen buiten beschouwing gelaten) was een aflevering van „Ene Nachtegaal", en wel zo'n miserabele, dat er weinig vermaak van te halen was. In het flauwe verhaal kreeg Joop Doderer praktisch geen kans om zijn dol-ko- misch talent te tonen. De VARA had ook eigen produkties op Ned. 2. en wel een door Wim Bijmoer verteld en niet onverdienste lijk getekend verhaal van Guy de Maupassant en een ditmaal door Cobi Schreijer gepresenteerde aflevering van de volksliedjesreeks „Van alle landen thuis", dat slechts een matig genoegen voor de kijker opleverde. Bij dit alles bleef men toch aan beeld of geluid (via de radio) geboeid vanwege het alles met vele lengten slaande nieuws omtrent de ruimte vaart van de Gemini 5, waarvan voornamelijk door de radio de berich ten prima werden bijgehouden. Dat hield op deze natte en slaperige uit- zendavond met tevergeefs opgejutte programma's de spanning er in: vend en hoogst belangrijk gebeuren tegenover het rustig bandjes-draaien in alle bij de ether-uitzendingen be trokken studio's.... BERN Zwitserse radio-amateurs in Zürich-Hedigen hebben historie gemaakt. Voor de eerste maal in de geschiedenis brachten zij een tien minuten lange radio-verbinding tot stand met korte golf-amateurs in Puerto-Rico, door welwillende tussen- komst van... de maan. Zij slaagden erin op een golflengte van 70 centimeter het maanoppervlak te gebruiken als passief relais. Er was geen maanman, die hen kosten rekening bracht voor het gebruik van een bodemstation. Vanzelfsprekend werd dit prachtige succes juichend gevierd. keer het zwaard te heffen of een stralen krans boven het hoofd te laten verschij nen. Hij zong, verdween en nam zijn honorarium in ontvangst. Een grote illusie armer, dat wel. DOKTER CASEY Het is nog maar twee maanden gele den, dat de in vele landen door vele kijkende vrouwen aanbeden „dokter Ben Casey" van een korte huwelijksreis terug kwam. De acteur Vince Edwards wist, wat hij waard was. Al klommen zijn jaren tot boven de 30, hij bleef onge trouwd en zo het ideaal van miljoenen vrouwen en meisjes. Maar goed. Cupido is altijd een kleine verrader geweest. Nu ook weer, hij ves tigde Vince's aandacht onhoudbaar op de 23-jarige actrice Kathy Kersh en. we meldden 't u reeds: op 13 Juni werd er getrouwd. Dolgelukkig. Maarin het geheim, omdat Vince anders voor zijn leven moest vrezen vanwege de over dadige belangstelling bU dit opzienba rend gebeuren. Toen het geheim wereldkundig was geworden en het paar stralend van de huwelijksreis terugkwam, bekenden bei den. in elkaar „hun eerste liefde" te hebben herkend. „Ik trouwde voor de eerste en de laat ste maal", sprak Vince-Ben, zijn heel mooie jonge vrouw trouwhartig in de ogen blikkend, toen journalisten hem vroegen, hoe de zaken er voor stonden. En kijk nu eens daar is het alle maal al hupsakee voorbij. Een record in de wereld van Hollywood en Beverley Hills: Kathy heeft een eis tot echtschei ding ingediend. Motief: geestelijke wreedheid. Hetgeen zoveel wil zeggen, dat Vince Edwards op alle punten heel vervelend tegen haar moet zijn. Jaja, het heeft juist twee maanden geduurd, dat ideaal-huwelijk. En Kathy heeft zich niet zo inhalig betoond, zij vraagt slechts alimentatie van plm 11.000 gulden per maand. Wie valt daar nu over? Intussen is het nog altijd de integere dokter Ben Casey, de heel zachtaardige, alles en ledereen begrijpende, wonden lichaam en geest helende ziekenhuis arts, aan wie die onverhoedse geestelijke wreedheid jegens een schoonheid van jonge actrice, die twee maanden ge leden zijn grote liefde was, wordt ver weten. Als dat nu geen slag is voor zijn mil joenen bewonderaarsters.dan weten wij het niet meer. Maar nü die ontelbare ïannen. die dokter Ben Casey zo dik- •ijls zuchtend ten voorbeeld werd ge steld PROCES-LOU ,,We hebben er een hele poos niets van gehoord, maar nu is Lou van Burg er toch weer in geslaagd, zich een proces de hals te halen in verband met zijn show-werk. Hoewel hij in het tweede Duitse tv- ander bij doen om de dagelijkse boterham smakelijk te kunnen beleggen. Vandaar dat hij regelmatig met een .show op feestavonden optreedt. Zo ook onlangs in de Duitse gemeente Singen, waar een fikse organisatie een dure pret-avond belegde en Lou uitno digde zijn programma ten beste te geven. Een medewerkster aan de show is de Antwerpse zangeres Arngèle Durand. Helaastoen Lou van Burg op het podium verscheen bleek hU in staat van heftige opwinding te zijn. HU begon met recht in het gezicht van de officiële ge nodigden op de eerste rij opgewonden te roepen dat hü niet van plan was om met de zijnen op te treden, aangezien de organiserende vereniging hem geen cent van het toegezegde honorarium had uit betaald en dat ze lang konden wachten, die ditten en datten, totdat hU voor niks De feestavond klapte als een bedotten de sigaar uit elkaar en de organisatoren konden niet anders doen dan het publiek betuigen dat het allemaal niet waar was en de heren en dames te verzoeken, maar heen te gaan. Toen Lou van Burg ziedend de achter uitgang van het gebouw verliet, werd hij echter opgewacht door een nog woeden der menigte, die hem te lijf wou. Er moest politie aan te pas komen om hem te beschermen. De arme Angèle kreeg een paar flinke opstoppers, eer de sterke arm ook haar kon redden Intussen bleek Inderdaad alles op een misverstand te berusten: niemand wilde Lou en zUn medewerkers het honorarium onthouden. Weshalve Lou van Burg nu in een dubbel proces gewikkeld zit: we gens contractbreuk en het in het open baar uiten van beledigingen. Jaja. wie aan de weg timmert heeft veel bekijks, zó zou je het ook kunnen (opn). 19.45 (Ste- —>.45 Hildebrand- o: Orkestenparade (gr.) 20.45 Hilc Iniaturen: V. Hoe warm het was Boekbespreking. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondover- opn)g klassieke muziek. 23.40 Klas granimofoonmuzlek. 23 55-24.00 Nieuws. heidsvoorllehting: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws 20.05 Lichte muziekkaleidos- coop. 21.05 Zo is het gekomei 21.35 De o verdra cl 22.30 Nieuws. 22 4 solr de Paris. 23.55-24.00 Nieu- Draadomroep vanavond GRAMMOr OONPLATENPROGRAMMA I. Felix Mendelssohn Bartholdy. Symphonie nr. 8 in a kl.t. op. 56 („Schotse"). Andante con moto - Allegro un poco agitati - Assal animato - Andante come prima. Vivace non troppo. Adagio. Allegro vivacissimo - Allegro maestoso assai. Philharmonia Orkest o.T.v. Otto Klemperer. II Ludwig van Beethoven. j. Allegro. Robert Casadesus. plano; Concertgebouw Orkest, Amsterdam o.l.'- Hans Rosbaud. 2. Symphonie nr. 6 In F gr. name gevoelens, opgewekt bij op het land). Adnante molto mosso (Scene bij de beek). Allegro (Vrolijk samenzijn d« landlieden). Allegro (onweer, storm). All( (Herderslied, vrolijke, dankbare g« Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws In het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De Kermis. Tim. 19.25 Rij maar aanautoraces met lude vehikels. 19.35 Huckleberry Hound, tekenfilm. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Jongen op een dolfijn lian Tlmbrelllsts: zang- en tamboerljngroe an het Leger des Heils. België: Nederlands progr. kan. 2 en 11 19.30 Richard Leeuwehart. 19.55 De weermai 20 00 Nws. 20.20 Stel Je voor. 20.25 Openbaa Kunstbezit. 20.35 Haben, drama v. Jullc Hay. 22 30 Nws. I. KRO: 7.00 Het lev« ifoonmuziek en berichtei 9 00 Weeroverzicht). 9.35 Waterstanden. 9 40 Voor de jeugd. 10." uit. praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Populaire 12.40 Actualiteiten, eventueel 14.00 Voor de platt. 14.10 Licht muziekprogramma. 15.10 Gram- muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 16 40 Onderweg: programma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. (1750-18.00 Overheidsvoorlichting: Cultureel Springplank: jonge i iziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. Nieuws). 12.00 Licht orkest. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over- voorlichting Uitzending voor de bouw. 12 40 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereo: Klassieke en moderne kamermuziek (gr.). 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Lichte grammofoonmuziek. (Om 16 00 Nieuws). 16.30 Licht orkest. 17.00 New York calling, praatje. 17.05 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 1899) In het museum te Kaïro bevindt zich een papyrus dat te Thebe in het graf van een Koptische monnik werd gevonden. Dit papyrus stamt uit het tijdperk der Ptolemeën en bevat een oude Egyptische legen de. genaamd „Het boek van Thot". Thot was bij de Egyptenaren de ibis- hoofdige god van alle wetenschap en toverkunsten, en volgens de legende werd het boek van Thot eigenhandig door die god geschreven. Alle tover kunsten ter wereld stonden er in opgetekend en reeds na het lezen van de eerste bladzijde was de lezer in staat hemel, aarde en hel, de aarde en de zee te betoveren. Men kun er uit leren de taal der vogels en van het kruipend gedierte te verstaan, en de vissen in de donkerste diepten der zee werden voor de lezer zichtbaar. En dit alles al na lezing van de eerste bladzijde! Over wat volgde, nadat de tweede bladzijde was ingezien behoe ven we niet eens te spreken. Dat is van minder belang. We wilden slechts wijzen op de grote betekenis die in later tijden in Egypte aan deze oude legende werd toegekend, gezien het feit dat deze papyrus aan een Kopti sche monnik in het graf werd meege- Godsdienst, magie, astrologie, goochelen en doodgewoon nedrog konden in die tijd nog geheel of gedeeltelijk vallen onder de term „toveren", een kunst die voor een deel van Egypte naar de Chaldeeërs is overgewaaid, van de Chaldeeërs naar Perzië en vervolgens naar Grie kenland, waar de Romeinen er mee kennis maakten. De invloed van tove- Hokus pokus en nog' wat naars en magiërs was aanvankelijk zeer groot in het Romeinse rijk, maar na de doorbraak van het Christendom omstreeks 300 na Chr. begint hun macht en invloed te tanen. Nu het geloof in bovennatuurlijke machten waarover tovenaars heetten te be schikken, een geringere plaats ging innemen, moest als gevolg hiervan een accentverschuiving in de tover kunst plaatsvinden. Op de middel eeuwse jaarmarkten traden dan ook niet zozeer tovenaars en magiërs op (dus wondermannen, die speculeerden op het bijgeloof der toeschouwers), maar prestidigitatenrs, d.w.z. vinger vlugge lieden die de manlpuiatlekunst beoefenden en dus als goochelaars In de tegenwoordige betekenis van het woord moeten worden beschouwd. Van kwasi-godsdlcnstige handelingen, steunend op bijgeloof, was het „tove ren" dus een werkelijk amusement geworden. Desondanks waren er altijd Heden die het bijgeloof en het boven natuurlijke nodig hadden om zichzelf en hun kunsten het nodige gezag te verlenen en zelfs niet schroomden de kerkelijke ceremoniën in hun hande lingen te betrekken. Van hen is de toverspreuk „hokus pokus" afkomstig, een verbastering van „hoe est corpus (domlni)", de Latijnse tekst ter aan duiding van het lichaam des Heren in de r.k. liturgie. Thans is bet een volkomen onschuldig goochelwoordje geworden, waaraan niemand meer aanstoot behoeft te nemen, ondanks de afkomst. En wist u, dat de internationals scheepsroep „ship ahoy" van zuiver Nederlandse afkomst Is? Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. 30. Josje had met Blekkie afgesproken dat hij onmiddellijk na het eten weer even met zijn vriend bij het huisje van de postbode zou gaan kijken. Het voor uitzicht wond hem zo op, dat hij zenuw achtig op zijn stoel zat te schuiven en tot tweemaal toe bijna zijn kop thee om- «tootte. „Wat is er toch met jou, jongen?" vroeg zijn moeder verbaasd. „Wat heb Je?" ..O, niets, moeder," antwoordde Josje haastig. „Ik voel me gelukkig opperbest." Na het eten mompelde hij iets van „ga eventjes met Blekkie het bos in," en glipte haastig de achterdeur uit. Vader en moeder Joppers keken elkaar aan. „Wat zou die in zijn schild voeren?" vroeg moeder. „Het zal toch niet iets met die brandstichter hebben uit te staan?" liet ze er verschrikt op volgen. „Welnee," antwoordde vader Joppers geruststellend. Maar in zijn hart was hij er ook niet helemaal van overtuigd. Josie liep op een drafje maar Blekkie toe, die al voor de deur op hem stond te wachten. Josje wipte achterop de fiets en de jongens reden naar het huisje van de Kstboae. Toen ze in de buurt ervan ramen hoorden ze het gesnor van de zaag en het dreunen van de bijlslagen al. „We stappen hier af en lopen met een bocht naar het huis," zei Blekkie. „Die werklui moeten ons ook niet zien, anders gaan ze zich afvragen wat wij hier steeds uitspoken." Voorzichtig slopen de jongens tussen de bomen door op het huisje af. ,JCijk, zijn fiets staat er nog!" fluister de Blekkie. „Hij is dus nog thuis. Zou hij een vrije dag hebben? Laten we hier «aar ééns gaan zitten. Dan kunnen we de boel mooi in het oog houden." De jongens gingen met hun rug tegen een boomstam zitten. Het was heerlijk warm weer en Josje merkte dat hij aardig doezelig begon te worden. Maar plotseling stootte Blekkie hem „Daar komt de postbode naar buiten!" fluisterde hij opgewonden. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 8.20 uur speelfilm „Jongen op een dolfijn" met Sophia Loren in de hoofdrol. Alle leeftijden mogen kijken. 10.05 uur 21ste deel van de documentaire „De eerste wereldoorlog": laatste Duitse offensief in maart-april 1918. Ned. 2 NCRV 8.01 uur tweede fantasie over een internationale luchtveiligheids- politie, die op avontuur is in een belangrijke zaak. 8.40 uur Duitse tv-komedie van 20 minuten: „De heren duelleren". 9.00 uur optreden van het Amerikaanse zangtrio „The Marvelettes" 9.25 uur VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.45 uur het verhaal „Hoe warm het was en hoe ver" in Hildebrand- miniaturen". 9.30 uur concert van het Heinrich Schützfest in Berlijn: zang van het Motettenkoor van de Oskarkirche in Stockholm. 10.55 uur moderne composities, uitgevoerd door het Radio Kamer orkest onder leiding van Roelof Krol. Hilversum II AVRO 8.05 uur lichte muziek door het Cosmopolitainorkest en solisten 9.05 uur vertelt Matthieu van Eysden, acteur, van alles over zijn leven en beroep. 9.35 uur herhaling van het hoorspel „De overdracht van de Najade". 11.00 uur een programma van Jan Brusse uit Parijs. 94 Als dat gedaan is, staart hij weer in het vuur. Het kan niet meer uit zijn kop. Siewert van de Hidder moet terugkomen, de mulder moet op hèm schieten. Hetzelfde moet nog eens gebeuren op het Ganzepad. Daarna zal het rust zijn. Jammer dat ouwe Wolter Demmer naast zijn broer begra ven werd. Dat was zijn plaats. Als Dries aan ouwe Wolter denkt, is het of een watervloed losbreekt en over hem heenstort. Rena die op hem waohtte, die meeging naar het sparrenbos, die hielp slepen aan de stammen, die hem waarschuwde als Mensink of Volmar op pad waren. Ze hebben dikwijls in de regen dicht naast elkander gezeten, of als het koud was, of als ze zich versohuilen moesten. Ze heeft sterke handen en ruig haar en grauwe ogen, die hem zonderling konden aankijken. Het liet hem onver schillig of het ergerde hem, nu begint hij ernaar te verlangen. Want nog nooit was hij zo verlaten. Rena is tweemaal op de diele geweest; zeker waoht ze op hem. Dat is het andere dat door zijn kop gaat malen, tot de mulder het wint. Die moet komen; met al het andere werd afgedaan toen Lenter op het Ganzepad bleef liggen. Op een dag gaat Marye Thase naar het huisje van ouwe Wolter. Rena is bezig met het voeren van haar konijnen. Ze heeft de tuin gespit zoals ze oom Wolter het heeft zien doen. Het trok en snierde in haar rug, maar ze heeft doorgezet en zich ook niets aangetrokken van de jongens die voorbijkwamen en haar uitlachten. Dat heb je knap gedaan, zegt Marye als ze de nette akkertjes met groenten ziet. Maar nu moet je niet langer koppig zijn en alleen hier blijven. Dat is niet goed voor je. Ik heb je op 't Grobbenuus nodig. Kom overdag bij mij werken. Marye gaat mee om een kopje thee te drinken. Ze dringt zich niet op en toch ziet ze alles en komt ze veel meer van Rena te weten dan deze ooit tegen iemand anders heeft losgelaten. De eerste dag op 't Grobbenuus is niet gemak kelijk. De andere meisjes weten niet wat ze tegen de stugge bosmeid moeten zeggen. Ze willen wel vriendelijk zijn, maar Rena weert iedere toenade ring af door haar stugheid. De boerin bekommert zich om haar zoals zij dat voordien om Lihbe gedaan heeft. Onder de knechts is Libbe de enige die de bosmeid kent. Tegen hem spreekt ze als met een oude bekende. Daardoor geraakt ze zachtjesaan thuis op de hoeve. Marye wil dat ze zal komen inwonen, maar daartegen verzet Rena zich. Het windt haar zelfs zo op dat ze huilt van drift en onwil. Het wordt een wisselende zomer, met grauwe dagen en zon, regen en droogte. Zweder Thase heeft weinig tijd nu hij zelf het opzicht houdt over de nieuwe ontginning. Bernt Vasse is wezen kijken en Joryt Volmar. Maar die kwam na de werktijd. Ze zouden kunnen denken dat ik er nog iets mee te rtiaken wil hebben, verontschul digde hij zich. Het gaat me alleen nog om het land dat gewonnen zal worden en omdat het van jou zal zijn, Zweder. Al het andere kan me niet meer schelen. Je meent wel niet helemaal wat je zegt, had Zweder geantwoord. 't Is nog een handvol bitterkruid dat gerooid moet worden, zoals hier. En hij greep in een half gekeerde zode, waar het kruid in bloeide. Volmar had erom gelachen. Dat kan hij nog, die stille lach in zijn mondhoeken. Zweder had er lang geleden al op gelet en het doet hem machtig veel pezier dat die lach gebleven is. Op diezelfde avond toen Volmar met hem over de opengescheurde heide ging, stond Dries Borne achter de boomgaard van 't Grobbenuüs uit te kijken. Zweder had hem gezien en hij zag hem ook daarna. Want Dries bleef komen kijken en wachten. Langs welk pad hij komt of misschien over het land, gebogen tussen het koren door, weet Zweder niet. Ineens staat hij er, altijd op dezelfde plek en even onverwacht is hij weer weg Rena ziet hem als ze uit het melkhok komt. Ze heeft de emmers in het rek gezet voor ze naar huis zal gaan. Dries staat zo onbeweeglijk als de stammen achter hem. Het is onbegrijpelijk dat Rena hem ziet. De lage appelbomen zijn dichtbe- bladerd en het is al schemerdonker. Ze ziet hem met andere ogen dan die waarmee ze naar haar (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9