;n Situatie in de boekhandel is niet rooskleurig Arrestaties in W.-Irian In Griekenland hangt sfeer van revolutie Schreiner biedt Italianen gratis terugtocht aan Fentener van Vlissingen wint eerste ronde Havenwerken groeit naar omzet van 100 min Onderdelen voortaan Friendships uit Y.S.? Weinig te beleven bij het Lieverdje Ruimtevlucht Wachten bij de dokter veroorzaakt grote economische schade Ia een •still igont en auto e spoot l te Hi! sein te i derend ie auto ond- tiet ach [Vee in raai si wieti nan lie de trei ninutet rlcnricu a Ikt fZi- de lich- r'lïS stuk 'iets op an 30- nt. Bui. voor 30 eg vi el) j tuk. d« Tros- -225 d jedrukt or 45- uit dl ;r stul MAANDAG 23 AUGUSTUS 19«S Kleine zelfstandigen lijden stille armoede lijk een gevolg van de gewoonte om voor een goed boek naar een erkende boek winkel te stappen. Alleen om de „lees honger" te stillen gaat men naar zaken, die zich vaak moeten beperken tot ver koop van goedkope romans en pocket boeken. Tooh zijn er nog wel kleine erkende boekhandelaren deze vormen het grootste deel van het totaal die het feitelijk niet kunnen bolwerken. In alle middenstandssectoren doet zich dit symptoom voor. Ook in de boekhandel is er een groei merkbaar naar grotere bedrijfseenheden. Advies 79.400 100 143.580 100 309.850 100 55.210 69.6 102.360 71.3 220.470 71.: 41.220 28,7 89.380 28.! 2.290 12.780 Exploitatie-overzicht Omzet 4 Inkoop Brutowinst 24.190 Bedrijfskosten (excl. gewaardeerde lonen) 12.740 Nettowinst 11.450 Gewaardeerd loon overige n iet-bet. krachten 1.650 Inkomen ondernemer uit het bedrijf 9.800 Gewaardeerd loon ondernemer 9.540 Economisch resultaat 260 Op het hierboven staande staatje vindt m< Economisch instituut voor het midden*- en kleinbedrijf heeft bij zijn onderzoek de boekverkopersbedrijven in drie omzetklassen verdeeld, t.w. van f 50.000 tot f 100.000; van f 100.000 tot f200.00 en van f200.000 tot f500.000 (Op de tabel v.l.n.r.). Zoals uit de tabel blijkt is vooral in het kleinbedrijf het economisch resultaat zeer gering (f260 bij eeno mzet van ruim f79.000). In het rapport van het E.l.M. wordt erop gewezen, dat de zelfstandige boekhandelaar zijn bediening, inrichting en presentatie aan moet passen. Dit zijn nu juist dingen die hij van die f 260 moet bekostigen. Het is duidelijk, dat het voor deze boekhandelaar een onmogelijke taak is. Het gevolg zal dan ook iri de meeste gevallen zijn opgaan in een groter bedrijf. Ook de volgende tabellen tonen aan, dat de kleine boekhandelaren er bepaald niet rooskleurig voorstaan. Om zich met succes tegenover andere groeperingen (kantoorboekhandel, boekenclubs) te kunnen handhaven moet de omzetontwikke ling van de erkende boekhandel tenminste hetzelfde beeld vertonen als die afzet bü de uitgeverijen. Jaar binnenlandse afzet van boeken bij 223 uitgeverijen 1961 1963 128 Bron: C.B.S. Bovenstaande tabel geeft in vergelijkende procenten de binnenlandse afzet Onderstaande tabel geeft voor dezelfde jaren als in de tabel van de uitgeverijen de omzetcijfers weer. Het blijkt, dat alleen de grote bedrijven zich voldoende het cijfer van de uitgeverijen aanpassen, met andere woorden dat zij een groter aandeel tot zich weten te trekken van de stijgende vraag naar boeken. Jaar Grote bedrijven Zelfstandige kleinbedrijven 1961 100 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het botert niet zo in de boekverkoopbranche. Het eco nomisch resultaat, dat door kleine en sommige middelgrote erkende boekhandels wordt behaald, is in de meeste gevallen beslist onvoldoende om tot een rendabele exploitatie te komen. De omzetontwikkeling in de zelfstandige boekhandel is achter gebleven bij die van het grootbe drijf. Aanzicht en inrichting van vele boekwinkels laten nog te wensen. Dit zijn enkele conclusies van een on derzoek, dat in 1963 ts verricht door het Economisch instituut voor het midden kleinbedrijf. Het was het eerste on derzoek op grote schaal in de sector van de boekhandel. Omdat het is verricht 1963 steken de cijfers die in het rav- port worden gegeven, nog gunstig af bij de toestand van vandaaa. In de afge lopen twee jaar is de situatie in de boek handel o.m. ten gevolgen van loon- en prijsstijgingen aanmerkelijk ge wijzigd. Dit betekent, dat de toch al weinig bevredigende Houiditeifsoositie de boekhandel nog verder Is aange tast. In het onderzoek werd betrokken een aantal erkende boekhandelaren met als belangrijkste Inkomstenbron de verkoop het boek. Men moet deze dus niet 'arren met de kantoorboekhandels, die andere inkomsten hebben. Pocketboek Het pocketboek bracht toor de -"khandelaren extra concurrentie r«t zich. Massaproduktie vereiste massadistribntie. Onder aandrang van diverse bij de distributie van het pocketboek nauw betrokken uitgevers werd een regeling ln het leven geroe pen, waarbij onder benaalde voor waarden ook niet-boekhandelaren boeken mochten verkonen die niet duurder dan drie gulden waren. (Vo rig jaar is deze grens gesteld op vier gulden).... Ook de koopgewoonte van de eoneu- ment speelt een rot In 1963 werden door particulieren 44.5 miljoen boeken gekocht. Hiervan werd 49 procent gekocht bij de erkende boek handel; 10 procent bü de nlet-erkende boekhandel, 29 procent bil overige al dan niet erkende verkooppunten. (Van 12 procent !s de verkoopplaats onbe kend). Met name die 29 procent overige verkooppunten vormen een belangrijke post. Het gaat hier bijvoorbeeld om kiosken, boekenclubs en het aan de deur verkopen van boeken door bemiddeling van damesbladen. In geld uitgedrukt komt de erkende boekhandel er toch nog het gunstigst vanaf. Van het totaal door particulieren voor boeken betaalde bedrag (162 miljoen gulden) werd 56 procent besteed bij de erkende boek handel. De overige percentages waren respectievelijk 11, 21 en 12. Mogelijk be hoort een groot deel van de onbekende verkooppunten tot de erkende boekhan del Het gunstige geldbedrag voor de erkende boekhandelaren ls waarschijn- Noordelijke wind DE BILT Een langgerekt gebied van lage luchtdruk strekt zich dit weekeinde uit van de Noordzee tot i aan de Rivièra. Langs de oostelijke flank hiiervan bewogen zich enkele storingen van zuid naar voord. Deze brachten vooral in het westelijk deel van de Alphen buitengewoon zware regen. Nabij de oorsprong van de Rijn viel 240 mm. Locarno meldde om streeks 150 mm in Grenoble en ook aan de Rivièra nabij de Frans-Ita liaanse grens viel 170 mm. In Turijn werd 55 mm afgetapt. Een rug van hoge luchtdruk, die Ierland heeft be reikt zal zich over Engeland gaan uitbreiden, maar daarbij in betekenis afnemen. Onder invloed hiervan is in onze omgeving een matige noordelij- Ke wind te verwachten, die enigs zins onstabiele lucht aanvoert. Enkele plaatselijke buien zijn daarom moge lijk. In het zeegebied tussen Schot land en IJsland neemt de depressie activiteit snel toe. Als gevolg hiervan zal morgen later op de dag de wind de neiging vertonen naar west tot zuidwest te krimpen. In het tempe- ratuurverloop komt maar weinig ver andering. HOOGWATER s c HE VEN INGE N 24 augustus: 0.18 v.m.: 13.03 njn. ZON EN MAAN Dinsdag 24 augustus: zon op 5.38, onder 46; maan op 1.44, onder 19.06. I Donderdag 26 augustus: nieuwe maan. Strandverivacliting Een kleine rug van hogedruk die via Scnotland nadert, brengt morgen op de'federale agenten had bedreigd die hem meeste plaatsen droog weer en wat meer|«n inklaringen. Zwakke wind tussen west wil de zelfstandige boekhandelaar zich handhaven en hij het populaire boek een blijvende plaats in zijn as sortiment wil geven, hij zich aan de veranderde koopgewoonten dient aan te passen- Dit houdt o.m. in dat be diening, inrichting en presentatie er op gericht moeten zijn de klant het gevoel te geven, dat hij in alle vrij heid zijn keuze kan doen. Aan de andere kant wordt het advies gegeven, dat een zekere beperking van de service tot een meer rendabele ex ploitatie kan bijdragen. De geleidelijke inperking van het leverancierskrediet, die in 1967 geheel zal zijn Ingevoerd, noodzaakt de boekhandelaar de verkoop op rekening nader te bezien. Meer dan de helft van de boekenverkoop gaat „op rekening".... Ook Amerikaanse zendelingen DJAKARTA De Indonesische auto riteiten in West-ïrian hebben .verschei dene handlangers van een ondermijnende organisatie" gearresteerd welke op 17 augustus, de Indonesische onafhankelijk heidsdag, in verschillende Westiriaanse steden ongeregeldheden had moeten uit lokken, aldus heeft Antara gemeld in een bericht uit Menado 'Celebes). Vol gens een ..hoogstbetrouwbare regerings functionaris", die pas tilt West-Irian was teruggekeerd, beschikten de autoriteiten over schriftelijke bewijzen dat Ameri kaanse zendelingen in Manokwarl de on geregeldheden op genoemde dag zouden financieren en organiseren. Zij bevonden zich onder de gearresteerden en werden per schip voor nader onderzoek naar Djakarta gebracht. Ontploffing tank in Den Bosch: nu al drie doden DEN BOSCH Een ontploffing in een lege benzinetank op het ESSO-depot in Den Bosch heeft dit weekeinde nog twee slachtoffers gekost. In het ziekenhuis in Den Bosch overleden dit weekeinde de 31-jarige medische student J. de Jong uit Amstelveen cn de 22-jarige A. Sweers uit Babberich. Twee mensen die bij de ontploffing ernstig gewond wer den liggen nog in het ziekenhuis. Tsirimokos: geen debatten ATHENE De ernstige ongere geldheden van vrijdagavond in Athene na de beëdiging van het nieuwe kabinet-Tsirimokos hebben in het gehele land grote opwinding veroorzaakt en volgens waarnemers heerst er in Griekenland op het ogen blik een sfeer als voorafgaand aan een revolutie. Tsirimokos heeft intussen, zonder opgaaf van reden, meegedeeld, dat de vandaag te houden debatten over een motie van vertrouwen in de nieu we regering, zijn verschoven naar morgen. Oud-premier PapandTeoe vertelaarde zaterdag in een van zijn redevoeringen, die hij overal in het land houdt, dat de nieuwe regering het nog geen tien dagen zal uithou den. Hij eiste onmiddellijke algemene verkiezingen. Papandreoe's toernee schijnt veel bijval^ te oogsten. HU wordt overal toegejuicht en met bloe men bestrooid. In zijn kielzog varen 75 van de 135 parlementaire afgevaar digden die hem steunen. T raangaslucht De demonstraties van vrijdagavond schijnen goed voorbereid te zUn geweest. De politie zoekt op het ogenblik naar Bij alle tegenslag een meevaller SCHIPHOL Bij alle tegenslag die de twee Italiaanse gezinnen van in ons land werkende Italiaanse arbeiders hebben ondervonden, is op het laatste moment van hun gedwongen terug keer naar Italië een meevaller geko men: Schreiner Airways heeft de bei de vrouwen plus de vier kinderen de terugtocht naar Napels gratis aangebo. den. Reeds vanochtend om 8,30 uur ver trokken de 33-jarige Anna Napolitano en de 23-jarige Tereza Choccarelli met hun kinderen in een DC-7 van Schreiner, die om de veertien dagen een charter vlucht met toeristen naar Napels uit voert. Beide gezinnen wonen in een dorp in de omgeving van Napels. Ruim vijf maanden geleden kwamen j naar Nederland om zich tijdens hun vakantie bij man en vader te voegen. Daarna bleven zij vijf maanden zonder vergunning in ons land. Al die tijd woon den zij in hotel „De Goede Verwachting' in Hauwert (bij Hoorn). Vorige week besliste de overheid dat dit niet langer kon worden toegestaan De regeling is nu eenmaal dat Italiaanse arbeiders, die hier werken, hun gezin nen pas na een jaar definitief naar Ne derland mogen laten overkomen. Voor Choccarelli en Napolitano is dat tijd stip nog vier maanden verwijderd. Eind van dit jaar kunnen de gezinnen dus weer in Nederland worden herenigd. een zestal particuliere auto's dat benzine en ander brandbaar materiaal onder de betogers zou hebben uitgedeeld. Er wor den 226 arrestanten vastgehouden voor een nader onderzoek en eventuele be rechting. Zaterdagochtend hing de traan- gaslucht nog steeds in de straten zodat de mensen zakdoeken voor de neus hiel den. Ruim 60 van de 120 gewonaen van vrijdag worden nog in ziekenhuizen be handeld. Verwoerd trekt paspoorten in van 2 journalisten JOHANNESBURG De regering zo> beter aan gedaan hebben wanneer zi_ in gerechtelijk onderzoek had laten in stellen naar de beschuldigingen over mis handelingen in Zuidafrikaanse gevange nissen, die in de „Rand Daily Madil" zijn verschenen. Dit heeft de leider van de Zuidafrikaanse oppositie. De Villiers Graaf, verklaard naar aanleiding van het intrekken van de paspoorten van de hoofdredacteur van het blad en een ver slaggever. Volgens hem kan een derge lijke handelwijze schadelijk zijin voor de a van Zuid-Afrika dn die wereld. Komt tverken bij ons: cognac en kip UTRECHT Een Utrechtse werkgever, die enige tijd gele den via een advertentie mon teurs trachtte te lokken met een Jdoderne werkplaats met mu ziek. dagelijks koffie, thee, pils, cognac of cola en vrijdags voor de katholieken gebakken vis of gestoofde paling en voor de an- dersdenkew' ?n een grote carbo- nade of gebraden kip", heeft het aan de stok gekregen met de al gemene drankbestrijdersorgani- „Verstandige ondernemingen zorgen voor een gezellige en al coholvrije kantine", lieten de drankbestrijder* de werkgever weten. „Maar die kunnen dan ook geen personeel krijgen", was zijn repliek. Een gemeentelijk bedrijf in de Domstad, die veel monteurs in dienst heeft, gaf daarop weer een antwoord: „Sinds dz advertentie verscheen zijn er enkele maanden verstre ken. maar niet een van onze monteurs is voor alle vermelde heerlijkheden bezweken." Ir. Van Meerten naar V.S. Vier mensen werden vrijdag ge dood toen een Vickers Viscount van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT neerstortte nabij de Belgische plaats Jeuk. Negerpredikant overleed in gevangenis DALLAS De 42-jarlge Amerikaanse negerpredifcaoit J. Brown die zes dagen in de gevangenis van Dallas (Texas) heeft gezeten is gisteren plotseling overleden. Volgens sheriff Bill Decker was die predi kant dinsdag in zijn woning gearres teerd, omdait hij met een geweer twee d-i-gen wegens belastingontduiking- Bij aankomst in de gevangenis had dominee I I Brown gezegd, zich ziek te voelen. Hij i Overdag ongeveer 17 a 18 graden zee-Iopgenonien in de ziekenafdeling water 17 graden. van de gevangemist waar zijn toestand Vooruitzichten: een kleine verbe. achteruit ginig, zondier dat de artsen tering maar ln het geheel nog wat wissel- wisten wait daar de oorzaak van was. De vallig. I autoriteiten hebben sectie gelast. ST SULPICE. H. Fentener van Vlissingen (Hein) heeft de eerste ronde van zijn gevecht tegen de Zwitserse autoriteiten en zyn buurman, de Oosten rijker Wolff, gewonnen. Het tegen hem uitgevaardigde bevel om utterly k 30 september Zwitserland te verlaten is opgeschort. De Zwitsers hebben de zaak opnieuw m onderzoek genomen. Bovendien heeft zijn buurman alle acties tegen Fentener van VLissingen stopgezet. Wolff gaat zijn huis verkopen, „omdat ook in Zwitserland het geld het van de wet heeft gewonnen De strijd was begonnen om het huis van Fentener van Vlissingen aan het meer van Genève. Dit huis was in strijd met de bestaande bouwverordeningen 47 centimeter te hoog en ontnam buurman Wolff het uitzicht op het ir Omdat die twee het toch al niet best met elkaar konden vinden, volgde proces dat door Fentener van Vlissingen werd verloren. Hij weigerde zyn huis echter te verlagen, waarop het bevel kwam dat hij Zwitserland moest verlaten. Het dorp St. Sulpice voerde een onvermoeibare actie om de populaire Fentener van Vlissingen te steunen. Hij zelf verklaarde dat er geweld gebruikt moest worden om hem uit het land te krijgen. AMSTERDAM De Kon. Ned. Mij. voor Havenwerken, die in 1964 nog een omzet behaalde van f 88 min (f 51 min. in 1963), verwacht dat de omzet over 1965 tussen de 85 en 100 miljoen gulden zal uitkomen. In 1965 zullen vrij veel grote werken gereed komen en daar zitten geen verliesgevende objecten bij. Op 1 januari 1965 had het bedrijf voor ruim f 200 min. aan contracten in portefeuille. In de eerste zes maan den van het lopende jaar is daar nog eens ongeveer f 80 min. bijgekomen. De directie hoopt met de ver wachte groei van het bedrijf een trendmatiger ontwikkeling van de re sultaten te kunnen registreren- De dochtermaatschappijen nemen thans nog iets minder dan vijftig procent van de totale concernomzet voor hun rekening. Bij Havenwerken is het gebruikelijk de winst op aan genomen werken eerst wanneer ze zijn afgesloten ten gunste van de re sultatenrekening te brengen. Volgens de verlies- en winstrekening beliepen de inkomsten uit hoofde van materieel, aangenomen werken en deelnemingen f 3.89 min (v.j. f 4,14 min). Algemene kosten vergden f 3.69 min- (f 3,25 min.), waarvan echter aanzienlijk meer werd doorberekend, nl. f 3,05 min. (f 1,65 min.), zodat per saldo f 642.800 (f 1.60 min.) ten laste van de resultatenrekening kwam. Saldo winst f 1.61 min (f 1.38 min.)- Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen tot 15 (vj 13) procent, waarvan tien (vijf) procent in aandelen, waarna het geplaatste aandelenkapitaal f 9,93 min zal be dragen. De concurrentie bij de internatio nale aanbestedingen was ook in 1964 uitermate scherp. Door haar huidige structuur is Havenwerken echter min der afhankelijk geworden van op drachten uit deze sector. Het toege nomen aantal dochtermaatschappijen stelde haar meer dan voorheen in staat met gunstig resultaat deel te nemen aan lokale aanbestedingen in •erschillcnde landen. o. Dijkstra in Breda heeft od bevre digende wijze tot de concernomzet bijgedragen. De omzetten van Geban in Rijswijk en Friso-Sneek vertoon den een opmerkelijke styging. Inscha keling van deze maatschappijen bij het maken van funderingen e.d. voor de woningen van Indeco-Coignet zal in de toekomst mogelijk zijn. Haven werken neemt voor veertig procent deel in deze woningfabriek. die tot midden 1967 volledig met opdrachten is bezet, terwijl ook de verwachtingen op langere termijn gunstig zijn. De activiteiten van de moedermaatschap pij en de dochters op het Iberisch sohiereiland namen aanzienlijk toe. De dochtermaatschappij in Ierland ontwikkelt zich volgens de verwach tingen- De samenwerking in het Ca- raibische gebied met de Amsterdam- sche Ballast in de V-O.F. „Harsam", voldoet. Financiële klap voor Engeland SCHIPHOL Fokkers technisch directeur, ir. H. C. van Meerten, is gisteren naar de VS gereisd om met de Fairchild-directie en vertegen woordigers van de motorenfabriek General-Electric besprekingen te voeren over de mogelijkheid tot aan koop van onderdelen voor de voor Indonesië bestemde Fokker-Friend- ships Fokker verspilt dus geen tijd, nu de Britse regering aflevering der onderde len (Rolls Royce motoren, landingsge stel en pneumatische systemen) heeft verboden. Terwijl de Britse overheid een verzoek van de Nederlandse rege ring het verbod in te trekken bestudeert, gaat ir. Van Meerten zekerheidshalve toch plannen smeden voor de vervanging hetgeen overigens niet inhoudt, dat hij uitgesproken pessimistisch is over hei resultaat van het verzoek. „Zeker nieit", zo zei hy bU zUn ver trek, „ik hoop van harte dat bij mijn terugkomst, donderdag, blijkt, dat ik de reis voor niets gemaakt heb en dat de Britse regering haar beslissing wU- zigt. Dat zou een hoop moeite en kos ten sparen". Zolang dit echter niet geschiedt heeft Foldcer een politieke en praktische tegenzet in petto. Ir. Van Meerten gaat nl. bij de Fair- childfabrieken, die in Hagerstown, Maryland, voor Fokker de F 27 al jaren in licentie bouwen, bespreken of ook deze fabriek die dit jaar niet minder dan 30 bestellingen voor de Friendships heefit ontvangen, gemaks halve ook maar op Amerikaanse on derdelen zal overschakelen- Dat zou de financiële klap voor de Britse vliegtuigindustrie uiteraard nog ver groten. enkele voordelen veel nadeel met zich brengt. De gedachten gaan voorlopig uit de T 64 turbinemotoren van Gene ral Electric. Maar deze motoren zijn duurder dan de Rolls Royce en boven dien hebben ze nog maar weinig vlieg- gemaakt zodat eerst moet worden afgewacht of ze wel even betrouwbaar zijn als de Rolls Royce motoren. Tot slot is er het nadeel, dat de periode tus- twee revisies korter Is. aldus de heer Van Meerten. Tien personen zijn om het leven gekomen bij een ontploffing ln een fa briek voor explosieven te Kirkee, op 8 km van de stad Poona en 160 km ten oosten van Bombey gelegen. Zeer velen constateerden: AMSTERDAM Naar schatting een 1500. meest jongere, belangstellenden, onder wie mogelijk maar niet herken baar een aantal provo's, hebben zater- dag gedurende enkele uren rond mid dernacht op de trottoirs rondom het Amsterdamse Lievertje op het Spui vrij rustig staan constateren dat er niets noemenswaardigs gebeurde. Nog enige honderden hebben dat ge constateerd, zittend in de opmerkelijk vele auto's die het beeldje passeerden- De 32 jongere, daarmee belaste agenten hebben met het vrijhouden van en de handhaving van de orde op het plein weinig moeite gehad. Toch werden nog twee man gearres teerd, nl. de 19-jarige scholier T. M. M-, te middernacht, en een half uur later de 29-jarige fysicus J. J. van R., beiden uit Amsterdam-Zuid. De eerste zal wegens opruiing aan de officier van justitie worden voorgeleid, de tweede wegens het niet voldoen aan een, tot vijfmaal herhaald, bevel zich in een bepaalde richting 'te verwijderen. (Vervolg van pagina 1) Het euvel was gelegen bij het ele ment, dat voor geleidelijke verwar ming moest zorgen van de onderkoel de vloeibare zuurstof om deze in gas te doen overgaan. Uit de chemische re actie hiervan met de eveneens vergaste waterstof ontstaat water en komt dan de energie vrij die nodig is voor de voeding van het elektrische net van cabine en apparatuur. De Gemini beschikte wel over een reserve-batterij maar slechts met een werkduur van veertig uur zodat de vlucht mogelijk drastisch moest worden bekort Men had de voorkeur aan het nieuwe systeem gegeven vanwege het zeer lichte gewicht. Geen antwoord De NASA begon reeds voorbereidingen te treffen voor een spoedige terugkeer. Vliegtuigen op Hawaii kregen opdracht de lucht in te gaan voor het geval de astronauten in zee terecht zouden komen. Het grondstation gaf de ruimtevaarders opdracht zo zuinig mogelijk met energie te zijn, zodat astronaut McDivitt die vla een tussenstation de astronauten herhaal delijk opriep, geen antwoord meer kreeg. Uit de „noodlandingsgebieden" kwam evenwel het bericht dat er zeer slecht weer was. Daarom besloot men de te rugkeer uit te stellen tot de achttiende omwenteling, vooral toen bleek dat de druk niet verder terugliep. Alles normaal Dit optimisme bleek gisteravond ge rechtvaardigd: Cooper meldde dat alles weer normaal was en Glover, die de brandstofbatterij gemonteerd had, zei in Houston, dat het systeem werkte zoals het op dit punt van de vlucht moest werken. Het laatste nieuws van de vlucht was, dat Cooper meldde, dat de drukbanden die Conrad om zijn benen heeft ter acti vering van de bloedsomloop niet naar behoren functioneren. Het is echter geen alarmerend bericht en de astronauten kunnen (voorlopig) rustig hun rondjes om de aarde blijven draaien. Het tweede grote experiment blijft van kracht: het onderzoek naar de vraag of astronauten gedurende acht dagen In een toestand van gewichtloosheid kunnen verkeren? De rijkspolitie te water heeft zater dag uit het water van de Vlothaven bij het graanoverslagbedrijf m Amsterdam het lijk opgehaald van de vijftienjarige dekkneoht Johan A. Roelofs uit Nijme gen, die 's middags bij het afmeren van het sleepsohip Jozeph was gestruikeld en overhoord geslagen. (Van een onzer redacteuren) steld over het discriminerend zijn van fonds- t.o.v. particulier spreekuur, hebben veie gemoederen onder de artsen in beweging gebracht. In de laatste aflevering van Medisch con tact, het officiële orgaan van de Kon. Ned- Mij. tot bevordering der ge neeskunst, regent het ingezonden stuk ken over dit onderwerp en de redactie van dit blad doet met een hoofd artikel haar duit in het zakje. Hierin wordt gesteld, dat de kennelijk gevoelde discriminatie door de geschei den spreekuren, nog afgezien ervan of deze terecht wordt gevoeld, slechts een Anderzijds verheelde Ir. Van Meerten I ondergeschikt deel is van een veel be- geenszins, dat zo'n overschakeling naast I langrijker probleem. Dit is de klacht -an werkgeverszijde, dat er elke dag T"1 nik pi P vnaon w ■rom.-Kri vc'le kostbare werkuren verloren gaan £NKELE vragen, door het kamerlid m de yoUe wachtkamere en poiikli£iek. Vy Hy y°.de miPL^r ruimten van huisartsen en specialisten, waardoor grote aantoonbare schade wordt toegebracht aan de Nederlandse econo- I De 21-jarige Londen.se typiste Mavis Upton zal deze week in het huwe lijk treden met een man, die tot levenslange ge vangenisstraf is veroor deeld wegens moord op haar vroegere vriend. De 26-jarige Barry Tomkys zal daarvoor uit de ge vangenis van Dartmoor naar de naburige stad Ta vistock worden overge bracht. Na de plechtig heid gaat hij terug naar Dartmoor voor het uit zitten van zijn straf. „Le venslang" betekent in En geland vaak, dat men na tien jaar vrijkomt. I De volgende adverten tie kon men onlangs m een te Parijs verschij nend blad lezen: te koop aangeboden een gebruikt oorlogsschip, compleet met kanonnen en al wat er bij hoort. De adver tentie is geplaatst door de Turkse regering, die de lichte kruiser Yavoes, een veteraan uit de Eerste Wereldoorlog uit de dienst heeft gehaald, omdat het schip niet meer voldeed aan de eisen. De Britse prinses Mar garet heeft zaterdag in alle rust haar 35e ver jaardag gevierd in Italië. Met haar echtgenoot, lord Snowdon, maakte ze een autotochtje naar Brindisi en Bari, langs de hiel van de Italiaanse laars. Een jongetje bood haar bij hun vertrek een boeket rozen aan. Het paar arri veerde donderdag in Zuld- Italië na twee weken als gast van Aga Khan op Sardinië te hebben ver toefd. Eliaz Hernandez en So corro Perdomo uit Cara cas hebben zaterdag na een lange verkering ein delijk besloten in het hu welijk te treden. Hernan dez heeft juffrouw Perdo mo 50 jaar lang het hof gemaakt. Hij is 90 en zij 75. Peter Jepson, de 21-ja- rige student die onlangs de auto van lady Spencer- Churchill gestolen heeft, heeft een boete gekregen van 260 gulden. Boven dien mag hij een jaar lang geen auto besturen, zo be sliste de rechter. Opheffing van de gescheiden spreek uren kan niet de oplossing zUn. Slechts het kleine probleem der gevoelde discri" minatie werd ermee uit de wereld ge holpen en niet het grote van de lange wachttijden. Aandacht Dit vraagstuk heeft al geruime tyd de actieve aandacht van de maatschappij het geen kan blijken uit een anderhalf jaar geleden door haar in het leven geroepen commissie die de verwezenlijking bestu deert van spreekuren volgens afspraak voor de gehele praktijk. Tegen het einde van dit jaar hoopt deze commissie advies uit te brengen. Aan hen. die menen, dat artsen zich door het een of andere besluit van welke instantie dan ook kunnen laten dwingen verandering in hun praktijkuitvoering aan te brengen, deelt de maatschappij blijkens haar hoofdartikel mee, dat een arts ingevolge zijn beoefenen van een vrij beroep zich niet behoeft te laten dwingen. Dit neemt echter niet weg, aldus het hoofdartikel, dat er in de artsenwereld begrip is voor de geopperde bezwaren en dat van deze zijde gerekend kan wor den op medewerking om te geraken tot een voor ieder aanvaardbare oplossing. Een oplossing die echter niet eenvoudig te bereiken zal zijn, omdat er so sterk uiteenlopende soorten artsenpraktijken bestaan. Geduld zal daarom moeten wor den betracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5