Weekagenda "m Enthousiaste burgemeester: nu al voor volgend jaar praten Leidato-mars Papoea's en Indonesiërs scholden elkaar uit Blikvangers op de Leidato (2) "Zeg maar Piet..." STADSBEZORGERS Treiler voor Israël in aanbouw te Woubrugge IffEUWE LETDSE COURANT MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 iet kui- schaal bij hei ran het p punt- kuikec :loek is Ier ij in hilderil ïorende LUSTRUM-LEIDATO ZATERDAG GEOPEND LEIDEN IT ie dp vijfde Leidato reeds heeft bezocht en zich daarbij vorige huishoudbeurzen van het zelfde comité herinnert, zal niet zijn ontkomen aan de betere, meer verzorgde indruk die deze lustrumbeurs maakt. Er is een duidelijk groter zorg besteed aan de voorbereiding, in richting en uitvoering, zowel van de beurs als van de onderscheiden stands. Dat was burgemeester mr. C. C. van der Willigen, die vorig jaar de Leidato ook heeft bezocht, eveneens opgevallen. Hij liet het uitko men in zijn toespraak, waarmee hij zaterdagmorgen de Lustrum-Leidato opende. Hij suggereerde dat dit door de ge- leentelijke ..public-relations-officer", ir. J. C. Lelieveldt, zou kunnen wor den gecoördineerd. Het Leidato co mité. dat zijn nut zeer doeltreffend heeft bewezen, kan op deze manier zijn vruchbbare werk in alle zelfstan digheid blijven doen. De gemeente zal van haar kant het noiüge en mogelij ke doen om er een „Leidato-week" Leiden en omgeving van te ma ken. Hierbij zal de huishoudbeurs centraal staan, maar de entourage kan wellicht wat worden uitgebreid. Een combinatie dus van de zelfstan dige middenstand en van het gemeen tebestuur. die Leiden nog meer in het •middelpunt van de belangstelling zal kunnen zetten. Mogelijkheden om samen te werken op tijd bekijken De zeer goed uitgekomen veron- derstelling, dat het steeds beter gaat, was grond voor het gemeen tebestuur een handreikinig naar het door hem zeer geprezen Lei- dato-comité te doen. De burge meester stelde voor om in het be lang van Leiden-als-centrum-ge- meente de besprekingen voor Lei dato '66 spoedig te beginnen. Daden Voorzitter Jan Wolfslag, die alle medewerkenden had bedankt, liet iets van de ondernemingsgeest van het Leidato-comité blijken, toen hij de burgemeester antwoordde: „Ik hoop binnen de komende drie weken al een afspraak met u te komen ma ken'*. Een illustratie van het Leida- to-devies: Minder woorden, maar alsjeblieft meer daden. Vervolgens maakten de aanwezi gen een rondgang over de Leidato. n een niging mtslag heeft nd is l 3106 n°- bril- i lantal iweg" gaan) voor Gehoorzaal. Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: LEIDATO.. Den Burcht, 8 tot 11 uur: tienershow LEIDATO. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Pro menade-orkest. Scheveningen: Kurhaus-paviljoen, 8.30 uur: Max Tailleur. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie, „Er is een moord gepleegd". Dinsdag Gehoorzaal, Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: LEIDATO.. Den Burcht, 8 tot 11 uur: tienershow LEIDATO. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Katwijk aan Zee: Nieuwe Kerk, Voor straat. 8 uur: concert ohr. zangkoor Sur- sum Cord a uit Nieuwendam o.Lv, Jan van der Waart, Zuidlhollands Orkest. Ank Reinders sopraan. Watty Krap alt en Erik Ingwersen orgel. Den Haag: Zuiderpark, 2 uur: Leids Jeugdtoneel. Scheveningen: Kurhaus-paviljoen. 8.30 uur: Max Tailleur. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie, „Er is een moord gepleegd". Woensdag Pieterskerk. 7.30 uur: avondstilte Gehoorzaal. Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: LEIDATO.. Den Burcht. 8 tot 11 uur: tienershow LEIDATO. Stadhuis. 10 uur' nam.: gelegenheid stadhuis te fotograferen bij flitslicht van tachtig miljoen kaars (met medewerking Ned. Fotowacht), t.g.v LEIDATO. Den Haag: Zuiderpark. 2 uur: jeugd- Jeugdtoneel. Den Haag: Goede-Vrijdagkerk. 8 uur: orgelconcert, winnaars orgelconcoursen. Scheveningen: Kurhaus-paviljoen. 8.30 uur: Max Tailleur. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie, „Er is een moord Baldadigheid op Kennedvlaan LEIDEN In het afgelopen week einde zijn op de Kennedylaan in Zuid west 14 dit voorjaar geplante essebo- men door baldadige handen vlak bo ven de geleidepalen afgebroken. Aan gezien het hier al vrij sterke bomen betrof, wordt het onmogelijk geacht, dat kinderen zich aan deze ergerlijke vorm van vandalisme te buiten zijn gegaan. Duitse jongen door auto aangereden NOORDWIJK Zaterdagnacht om streeks kwart voor één is een achttien jarige uit Keulen afkomstige jongeman op de Zwarteweg door een personenauto aangereden. Met ernstige verwondingen, onder meer een schedelbasisfractuur en gebroken benen, heeft men hem naar het academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht. De Duitser wandelde met vier anderen op de nweg toen het ongeluk gebeurde. Beginnend in de Gehoorzaal ging men via de hobby-tentoonstelling in Minerva naar Den Burcht (met het Glippertje). Bij de genodigden be vonden zich B. en W. (met echtge notes), oud-burgemeester en me vrouw Van Kinschot, politiecommis saris Dreeuws en tal van andere be langrijke personen, tot wie wij uiter aard ook de standhouders rekenen :lijke Donderdag Gehoorzaal. Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: LEIDATO.. Den Burcht. 8 tot 11 uur: tienershow LEIDATO. R(jnsburg: kerkgebouw Katwijkerweg lb. 8 uur: orgelconcert Dirk Janszoon Den Haag: Zuiderpark 2 uur: Leids Jeugdtoneel. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Radio- Philharmonisch Orkest. Scheveningen: strand. 10.30 uur nam vuurwerk 'bij goed weer). Scheveningen: Kurhaus-paviljoen. 8 uur: Max Tailleur Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie. „Er is een moord gepleegd". Vrijdag Stabionsplein Leiden. 7.30 uur nam.: afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, ver trek naar Delft voor Taptoe-Delft. Pieterskerk. 8.15 uur: orgelconcert Adriaan Blankenstein. Gehoorzaal. Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: LEIDATO.. Den Burcht. 8 tot 11 uur: tienershow LEIDATO. Den Haag: Zuiderpark. 2 uur: „Nieu we avonturen van Dik Trom". Scheveningen: Kurzaal, 8.30 uur: Joop Doderers cabaret „De Narrekap". Scheveningen: Kurhaus-paviljoen, 8.30 uur: Max Tailleur. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie, „Er is een moord gepleegd". Zaterdag Station, 8.43 uur: afd. Leiden Tuinbouw Plantkunde, vertrek voor excursie aar Rotterdam. Gehoorzaal, Den Burcht en Minerva. 11 tot 5 en 7 tot 11 uur: LEIDATO. Den Burcht, 8 tot 11 uur: tienershow LEIDATO. Rehoboth. 8 uur: ingebruikneming gro- zaal jeugd-ontmoetingscen;rum. Den Haag: Goede-Vrijdagkerk, 2.30 jr: finale interpretatie- en improvisa tiewedstrijd Nat. Orgelconcours Scheveningen: Kurzaal, 8.30 uur: Joop Doderers cabaret „De Narrekap" Scheveningen: Kurhaus-paviljoen. 8.30 jr: Max Tailleur. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8 15 uur: Haagsche Comedie, „Er is een moord Vreemde Rijksmuseum voor Volkenkunde. 3 uur: film over het leven in West-Polynesië met toelichting van dr. S. Kooijman. Films Camera 2 30, 7 en 9.15 uur): Jerry, de schrik van het bataljon <14> Lido (2.30, 7 en 9.15 ur): Niemand ontkomt zijn noodlot 18) Luxor (2.30. 7 en oedgezellen <a.l.). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De ban- liet van Oklahoma (14) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Kare John 18): elke morgen behalve op zondag >m 10.30 u Dik Trom. Trianon (2.30. 7 en 915 uur): Veel liefs lit Moskou 118» Welke apotheek? Doeza-apotheek. Doezastraat 31. tel :1313, en Haven-apotheek. Haven 18. tel :0085 De dienst van de Leiderdorpse apo theek wordt waargenomen door de Ha venapotheek De dienst van de apotheek Voorschoten wordt zondag van 8 tot 22 uur waargeno men door de Doeza-apotheek. De apotheek Oegstgcest is geopend. Zat. 21 aug van 8 tot 12 uur is in Leiden ook open de apotheek Centraal. Bree straat 74 tel. 20552, alleen voor spoed- gevallen De apotheken Leiderdorp. Oegstgeest i Voorschoten zijn zat ook 's morgens Tentoonstellingen Hortus Botanicus: tentoonstelling van nedendaagse Ned beeldhouwkunst. Tijds beeld '65. tot 6 sept., 1021 uur. itijksmuseuin Volkenkunde. Steenstr tentoonstelling Univisie 65, t.g.v lustrum Universiteit, oeeld van bet dage. tijks werk v«r de Leidse universiteit, tot ongeveer 13 september. 105 u.. op zondag van 1—5 uur De Lakenhal: tentoonstellng 17de- eeuwse meesters uit Ned bezit, oude meesters uit de collectie van de heer en mevrouw S'dne.' J van den berg-Bendix, van 5 tot 30 aug De Lakenhal: tentoonstelling van foto's „Leiden bestudeerd", tot 12 september Wa s s e n a a r kunstzaal Heuff, Hof- laan 7, tentoonstelling van wandkleden door Canne van der Meer, van 9 tot en met 26 aug., dagelijks va® 10 tot 5 uur. ook op vrijdagavond van 8 tot 10 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDATO Comitévoor zitter Jan Wolfslag heeft ter gelegenheid van de opening zaterdag een viertal Leidato- wimpeltjes uitgereikt. Eén aan burgemeester Van der Willi gen, een aan commissaris Dreeuws. een aan brandweer- ondercommandant Kosten en een voor Herman Stenz. Ge meente, politie en brandweer steunpilaren van de Leidato. dat ligt voor de hand. Maar Stenz. de musicoloog? De heer Wolfslag zei het zo:waar mee wij de man willen huldi gen. die voor ons de reeds be roemde Leidatomars heeft ge componeerd". Hierna liet men via de luidsprekers de mars horen, uitgevoerd door de Rijkspolitiekapel onder leiding van kapitein Hogervorst. Mét de Rijnsburgse bloemenmeisjes erbij, een indrukwekkend fa cet van de Leidato-opening. Haagse politie voorkwam vechtpartij DEN HAAG Voor de Indonesische ambassade aan de Thobias Asserlaan kwam het vanochtend omstreeks half twaalf tot een treffen tussen een hon derdtal Papoea's en een groep Indone siërs. De politie heeft door deskundig optreden een massale vechtpartij voor komen. De Papoea's waren naar de Indonesische ambassade gegaan om een petitie aan te bieden, waarin onder meer werd aange drongen op een nieuwe volksstemming in West-Irian. Op de spandoeken, die ze met zich meedroegen stond onder meer in het Engels: „Mijn volk en ik willen vrijheid", „UNO. open uw ogen voor West-Irian" en „Er moet nu een volksstemming worden gehouden" De stoet werd begeleid door politie wagens. Toen deze bij de Indonesische ambassade aankwam, werd hij opgewacht door een groep Indonesiërs, die zich had den toegerust met onder meer scherp ge slepen stokken. Twee Papoea's die de Irianse vlag droegen maakten zich los uit de groep om de petitie in de brievenbus te gaan doen. Plotseling echter wilde een derde Papoea meegaan. Daar hij nogal ge ëmotioneerd was, trachtten zijn kame raden hem tegen te houden en dit het sein voor een scheldpartij van de zijde der Indonesiërs. De politie had hen al meerdere malen gevraagd naar binnen te gaan maar ze weigerden hals starrig en wilden de Papoea's ervan langs geven. Dit werd voorkomen door de politie, die zich tussen de twee groe pen plaatste en de partijen uit elkaar hield. Ten slotte zijn de Papoea's erin geslaagd de petitie in de brievenbus te lu Leiden eenendertig aanrijdingen lichamelijk' letsel Ceylons mooiste in glazen huisje in zaal Den Burcht Van een onzer verslaggevers) LEIDATO ..Ik zou u met recht kunnen vertellen, dat ik een van de mooiste blikvangers op de Lus trum-Leidato ben. Zeker in mijn soort. Ik ben namelijk een schor- pioenvis. Dat is de familienaam, begrijpt u. Mijn woning is mo derner dan welke andere: nage noeg helemaal glas. Alleen twaalf ijzeren binten om het in vorm te houden. Ik leef dus inderdaad in een glazen huisje. En door mijn glazen voorpui heb ik gezien, dat ik in de grote zaal van Den Burcht sta. Het is er best gezellig, want er komt nogal wat „verkeer" langs. Over mijn familie zou ik kunnen ver tellen, dat zij tot de beroemdste en meest gevreesde geslachten op de ze wereld behoort. Zo zeer zelfs, dat het voor u duidelijk in mijn familienaam is te vinden. Wij kun nen namelijk even gevaarlijk ste ken als schorpioenen. Al moet ik er onmiddellijk bij vertellen dat dat aardse onderkruipsel natuur lijk niet onze èlègance heeft, om maar wat te noemen. HOEWEL ook aan mijn familieleden, kan ik in mijn eigen ruiten nog het best zien hoe mooi ik wel ben. Ik kan er dagenlang naar kijken, zonder er ge noeg van te krijgen. Ik mag dan koud bloed hebben, maar ik heb een blanke huid. Ook ben ik er grenze loos trots op, dat er bij mij niet zomaar één streepje doorheen loopt, maar een heleboel. Maar onze grootste fa milietrots geldt toch wel onze exotische ste- kel-vinnentooi. Ik zou er niet over uitgespro ken raken. Toch mag u gewoon Piet tegen mij zeggen, DE inrichting van mijn glazen huisje mag er ook zijn, wat! Een voudig maar stijlvol. Ik zou u kunnen ver tellen dat ik dat bij een Leidse middenstander heb besteld. Wat rode natuursteen, wat witte en rode koraal en kris talhelder water. Weet u, ik kom er zelf zo goed tegen uit, bij al die eenvoud. Och ja, je hebt het of je hebt het niet. Ik zou u kunnen vertellen, dat ik on danks mijn blanke huid toch uit een van de oudste werelddelen af komstig ben. Mijn geslacht komt uit Ceylon, u weet wel, van me vrouw Banderanaike. Wij bezit ten daar uitgestrekte warm-water- terriitoria. Zo zijn wij wel. ZK zou u ook kunnen vertellen, dat mijn familie wat gedevalueerd is. Men telt voor ons nog altijd zo'n 25 tot 30 gulden neer, waarbij ik mijzelf wel tot de kostbaarste exemplaren mag rekenen. Als ik u over vroeger zou vertellen, wat ik dan van mijn grootvader weet. zou ik u wat beter inlichten. Toen kostten wij namelijk het dubbele of meer. Maar ja, die moderne tijd heeft daar zijn invloed op uitgeoefend. Die toenemende mechanisatie speelt óns geslacht ook al parten, hoewel wij toch beslist niet leven om te werken. Tegenwoordig komen verre neefjes en nichtjes hierheen, met klas sen tegelijk. Zij worden dan met Ceylonees water in een plastic zak gedaan. Zij reizen met super-jets. Dat gaat snel en gemakkelijk. Vandaar die daling in prijs, ziet u. ZK zou u nog veel meer kunnen ver tellen. Wat ik eet en zo. En hoe ik over de kwestie Vietnam denk, en over geboortebeperking. Maar ik denk niet dat daarvoor nog be langstelling zou bestaan. Trouwens dat weet u waarschijnlijk ik zou wel kunnen, maar u ver staat mij toch niet. En bovendien, mijn baas zegt altijd tegen die gapende gezichten voor mijn ramen: „u mag er alleen maar naar kijken, maar aankomen niet.Dat is u trouwens gera den ook". (Foto N. van der Horst) werpen. Daarna vertrokken ze naar restaurant „Den Hout" aan de Bezui- denhoutseweg, waar ze een persconfe rentie zouden geven. Wij vragen per 30 augustus a.s. enkele (geen vakantiewijken) Leeftijd 16 jaar. Aanmelden van 9 uur tot half zes Abonnementen-afdeling, NIEUWE LEIDSE COURANT, Steenstraat 37 - Leiden - Telefoon 31441 Kleuter dook in water om step terug te krijgen ALPHEN De aandacht van een bewoner van de J. P. Coenlaan werd gistermiddag j omstreeks half twee getrokken. I door het huilen van een kind. Toen hij uit het raam van zijn j woning keek, zag hij aan de kant van de vijver langs ge- noemde laan een jongetje tot zijn middel in het water staan. De man draafde er heen en l zag toen juist het knaapje, be- slist niet ouder dan een jaar of vier, met een handige bewe- ging op de kant kruipen. Hij werd door de drenkeling, die het kroos in z'n haar had zit- ten. begroet met de kreet: „M'n steppie, m'n steppie!" Inderdaad lag de step van de jongen in het water, met één van de wielen nog juist zichtbaar. Dat hij zelf drijfnat u?as, deerde het jongetje niet het minst. Hij was dolblij dat hij z'n steppie weer had. Ver- moedelijk is op de een of an- dere manier z'n step in het wa- ter terechtgekomen en is hij er pardoes ingestapt om z'n voer- tuig te redden, waarvoor hij nota bene eerst z'n schoentjes j nog had uitgetrokken. Overigens is het een wonder, dat het jochie niet gelijk weg- gegleden is onder het kroos. I Niemand zou het gemerkt heb- Terwijl zijn schoentjes wer- len aangetrokken, had hij al weer alle aandacht voor een poes en drijfnat maar opge- wekt stapte het ventje dat z'n naam noch woonstraat wist te noemen even later huiswaarts. Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP GEBOREN: Johanna H, dv A P Bosman en H H Bloemendaal ONDERTROUWD: Wilhlemus H Lau- rentius Overdevest en Christina H M Wesselman. GETROUWD: A L B R de Koning A G de Vos. DELFT De restauratie van de rustieke baliemolen „De Roos' is binnenkort voltooid. Alleen de wieken moeten nog aangebracht worden. Op de foto ziet men hoe een zogenaamde draagbalk, die het wiekraam dragen zal, naar boven gehesen wordt. Molenmaker H. v. d. Loo uit Hethel is belast met dit werk. Volgens eigenaar J. A. de Vreede duren de restauratiewerkzaamheden nog een drietal weken. De molen is volkomen intact. Graan- en veevoederhandelaar De Vreede is zeer tevreden over de vernieuwing. AI sinds jaar en dag draait de molen elektrisch. In de toekomst wil de heer De Vreede echter ook weer profijt van de wind gaan trekken. „Het is aardig voor de mensen de wieken te laten werken, maar ik doe dat straks hoofdzakelijk om de kosten die er voor mg aan vastzitten wat te dekken", zegt hy. Overigens komt de restauratie geheel voor rekening van de overheid, f 75.000 was er nodig voor de verweze- lijking van de restauratieplannen. Over het toeristisch aspect van dit stukje landelyk schoon zegt de heer De Vreede: „De molen zal een bedrijfsmolen blijven. Ik wil liever mijn werk als hoofdzaak houden". WOUBRUGGE Op de scheepswerf De Dageraad wordt donderdag om half vier de Israëlische hektreiler Yonah te water gelaten, gebouwd voor rekening van de Yonah Fishing Company te Haifa in Israël. De doopplech tigheid wordt verricht door mevrouw G. Haring uit Israël. Vanuit de standplaats Eilath aan de Golf van Kaaba zal het vaartuig, dat zowel voor de trawl als voor de purse- seinevisserij wordt uitgerust voorna melijk op de tonijnenvar.gst gaan ir de Rode Zee. Het vaartuig meet 49 x 8.50 x 6.62 rr en krijgt een 1200 pk. Deutzmotor, die een snelheid geeft van 13 knopen. De twee hulpaggregaten van Kromhout van elk 340 pk. leveren de generatoren 185 kilowatt. Dc gehele vangst wordt ingevroren in twee vriestunnels en één platen- vriezer. In het grote vriesruim heerst een constante temperatuur van 25 graden C. Kapitein wordt de gezag voerder G. Wolff uit Israël. De 24- koppige bemanning is gerieflijk onder gebracht in verblijven met air-condi tioning. Aan boord is een volledige installa tie om zout water in zoet te verande ren, benevens een eigen los- en laad- inrichting. Op de brug komen de mo dernste navigatie- en visopsporingsin- strumenten. Het schip zal medio de cember in de vaart komen. Op De Dageraad wordt thans de kiel gelegd voor de hektreiler Zeehaan. Ds. Klusener gaat weg uit Nieuw veen NIEUWVEEN Ds. A. S Klusener gaat Nieuwveen in maart verlaten. Hij heeft het door de Hervormde Gemeen te te Mijnsherenland op hem uitgebrach te beroep aangenomen. In Mijnsheren land zal ds Klusener de vacature ver vullen, die ontstaan is door het vertrek van ds. Quak naar Koudekerk. zusterschip van de Kemphaan, voor rekening van de rederij v.h. J. C. Pronk te IJmuiden. Kleuter van drie jaar verdronken HAZERSWOUDE - Vlak bU ie ouder- liike woning aan de Potgieterlaan is de driejarige Johan Theo Bos in ccn nog niet zo lang geleden gegraven sloot ge raakt en verdronken! Men heeft de kleuter, die met zijn ouders pas be trekkelijk kort in Hazerswoude woonde, geruime tijd gezocht, voordat men hem in de sloot vond. Cho] era-epidemie nu ook in Sow jetunie GENEVE Dc Sowjeturne heeft za terdag aan de wereldgezondheidsorgani satie in Genève meegedeeld, dat cholera in het Aziatische deel van hot land over de grens is binnengedrongen. Het was de eerste officiële bevestiging van de be richten dat de epidemie in Afghanistan is overgeslagen naar dc andere zijde van de In de Russische mededeling werd niet gezegd hoeveel mensen door dc ziekte zijn getroffen en of er ook doden zijn te betreuren. De ziekte woedt in de auto nome republiek Karakalpak en lm het district Chorezm van de Scfwjetrepubliek Oezbek,

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3