Nieowe Leidse Courant Toch acht dagen in de ruimte? Rendez-vous Gemini-„Schoffie van de baan Kritieke punt in zesde baan Rachman vindt Soekarno tiran en dictator Ernst en luim rond vlucht van Gemini-5 Het getij keert zich tegen de Vietcong Laffe overval op weduwe Taaigevechten laaien op in Oostende Moeder en 3 kinderen gedood Regenbuien teisteren Rivièra en Maandag 23 auprrotm 196o, 46ste jaargang Or E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh u gheblavt De Bilt verwacht tot morgenavond bewolkt met enkele opklaringen en geen regen van betekenis. Vannacht hier en daar in het binnenland mist. /.wakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Weinig verandering in era* peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). V.. ©Abonnementsprijzen p.-w. 0,83, p.m. 3,55, p:kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 KAAP KENNEDY De ruimtevlucht van Cooper en Conrad met de Gemini-5 zal, nil de elektriciteitsvoorziening weer vrijwel normaal is geworden, waarschijnlijk toch acht dagen duren. Van dag tot dag zal even wel w orden besloten of de vlucht kan door gaan. Is de vlucht al dan niet uit weten schappelijk oogpunt geslaagd, publicistisch kan zeker van een succes gesproken wor den. Het gehele weekeinde hebben de kan sen van Cooper en Conrad om er het leven af te brengen het radio- en televisiepubliek Zaterdagavond laat kwam het bericht, dat de astronauten het nog een etmaal mochten proberen, \yat bij de ruimtevaarders zelf grote vreugde veroorzaakte. De aanwijzingen die daarna in de loop van zondag binnen kwamen, gaven aanleiding tot stijgend optimisme en gistermiddag werd bekend dat Cooper en Conrad zeker nog tot vanavond in de ruimte zouden kunnen blijven, tot aan hun 33ste ronde. Zij zouden dan bij de Bermuda's in zee terechtgekomen zijn na 51 uur om de aarde gewenteld te hebben. Toen was er echter al sprake van, dat de astronauten hun achtdaagse reis eventueel zouden kunnen voltooien, zonder echter het belangrijkste expe riment te kunnen verwezenlijken, de ontmoeting met „Schoffie", de door de Gemini in de tweede ronde gelanceerde sateliet van 34 kilo. Het satellietje vloog op een af stand van ruim 370 kilometer en het was onmogelijk een rendez-vous te bewerkstelligen, omdat het radar baken van de satelliet stom was ge worden. De elektrische voeding was namelijk maar op zes uur berekend in Amerika en ver daarbuiten in grote spanning gehouden. Zouden ze wel of niet gedwongen worden tot een overhaast af breken van de zov lot begonnen 8-daagse Tijdens de zesde omwenteling was de toe stand zeer kritiek. De zuurstofdruk in de hrandstofbatterij, aanvankelijk 700 pond, was geleidelijk minder geworden maar uiteindelijk op 60 tot 70 pond blijven rv i ïii linde baan van de denkbeeldice raket te staan, llat was net keerpunt, de druk nam komen. Mogeiük zal deze pocinc twee i keer worden uitgevoerd. Zoals bekend toe eil neeit nu een normaal peil bereikt, zullen de astronauten die in oktober de ruimte Ingaan, werkelijk een Agcna-ra. uitgezet door de vluchtleidlng. De ge-1 ket enteren gevens over deze baan zullen vanaf de aarde naar de computer aan boord van de Gemini gezonden worden De nauten zullen de instructies van d puter pogen op te volgen Mevrouw Cooper volgt met haar dochters Jane (links) en Cam de raket, waarmee haar echtaenoot Gordon Cooper vanaf de lan ceerbasis Kaap Kennedy de ruimte is ingeschoten. Tass: Amerika neemt teveel risico's MOSKOU De Amerikanen nemen teveel risico's met de Germni-vlucht. Zij aoen dit om de „Sowjetunie ten koste van alles voorbij te streven". Dit zei gisteren hel Russische persbu reau Tass. Volgens de New Yorkse correspondent van hei persbureau was het „opmerke lijk" dat het nieuwe systeem van energievoorziening dat nu moeilijkheden heeft gegeven niet eerder in de ruimte was be proefd. De installatie was .,zo van de proefbank op aarde" blootge steld aan de omstandigheden zo als die in de ruimte heersen." aldus de correspondent. Deze ..overhaaste" handelswij ze was o.a. het gevolg van het feit. dat de leiders van het ruim tevaartprogramma „tot taak hadden gekregen Rusland tot elke prijs te overtreffen wat de duur van de ruimtevlucht be treft, zo werd gezegd. In Houston, waar het controle centrum van de Gemini-5 staat, zei de Amerikaanse vluchtcon- trole-leider, John Hodge. naar aanleiding van dit bericht, dat het beslist niet zo was als daarin werd voorgesteld. ..De moeilijk heden met de energievoorzie ning waren gewone tegenslagen die met ieder onderdeel van de apparatuur zou kunnen gebeu ren." zo zei Hodge. KOETSJING Premier Tenkoe Ab- doel Rachman van Maleisië heeft Soe karno een tiran en dictator genoemd, Vroeger had zijn volk altijd Soekarno bewonderd wegens z'n persoonlijkheid als president van een natie met meer dan honderd miljoen zielen maar sindsdien is Soekarno te eerzuchtig ge worden en hij wil met communistische huip kleinere landen veroveren er beheersen. Hij wil vernietigen, wit hem daarbij tegenwerkt aldus Rach man Rachman ontkende, dat hij de minister van verdediging en zaken betreffende die deelstaat Sabah. Donald Stephens uit zijn regering heeft gezet. Hij zeide dat Stephens zelf ontslag heeft genomen om zich te wijden aan politiek werk. Vol gens sommige waarnemers te Singapore betekende dit aftreden dat ook Sabah uit de federatie wil treaen. HOUSTON V.S.) Voor de ge leerden en technici in de Gemini- controleloren, die tijdens de lance ring van Gemini-5 met Cooper en Conrad aan boord in een schier on draaglijke spanning leven, werkt het ontspannend wanneer zij door een of ander grappig voorval even uit hun concentratie worden gehaald. Dat ge beurde gisteren toen bekend werd. aan boord van de Gemini-5 een defect was geconstateerd in de bat terijen voor het opwekken van elek triciteit. Vanuit alle hoeken van de Verenigde Staten ontving het con trole-centrum toen telefonische raadgevingen om de moeilijkheden op te lossen. Een vrouw beweerde dat ergens in de cabine een schroefje los zat. Als Cooper en Conrad dit zou den vinden zou alles weer spoedig normaal zijn. Volgens haar zeggen was zij helderziende. Voor de mannen in de controle-toren oet het ook ontspannend zijn geweest te luisteren naar het gesprek met de twee astronauten. Conrad ontpopte zich als een gezellige prater, terwijl Cooper zich alleen beDerkte tot technische op merkingen, „Wat een prachtig uitzicht heb ik hier", zo hoorden zij de enthou siaste stem van Conrad „Ruimtevaart is toch opwinderder dan vliegen", zo voeg de hij eraan toe. Coopers commentaar luidde: „Tot ziens over acht dagen. Het bevalt mij uitstekend hier". Ereburgers De tavee ruimtevaarders zijn kort voordat zij zaterdag in een baan om de aarde waren gekomen, door de bevolking van het Italiaanse dorp Gemini, tot ere burgers gebombardeerd De echtgenoten van de twee astro nauten zijn gisteren naar de kerk ge weest. Mevrouw Gordon CooDer bezocht met haar twee dochters de Methodisten- kerk in Seabrook en mevrouw Conrad ging naar de Episcopaalse kerk In La Porte (Texas) Normaal leidt mevrouw Conrad altijd de zondagsschool, maar dit keer heeft zij zich laten vervangen. en de tegenslagen in de Gemini-cap- sule zelf hadden te veel tijd gevergd. Geen rust Na het mislukken bij de vorige ruimte- vlucht van een soortgelijk experiment is dit wel een ernstige tegenslag voor het Amerikaanse maanreis-project Gezegd is immers, dat het beheersen van de ente ringstechniek in de ruimte een onmisbare voorwaarde is voor het uitvoeren van de legen 1970 geplande bemande reis naar de maan en terug Over de gezondheidstoestand van de astronauten waren de doktoren zeer te- vreden. al baarde het wel enige zorg. dat de mannen zo slecht aan hun rust kon den toekomen. ..omdat er telkens iets te doen viel", zoals het commentaar uit de cabine zelf luidde. Zij hadden in een et maal tijds niet meer dan twee uur ge slapen. Bovendien vond men het niet zo prettig dat Cooper en Conrad zo weinig eetlust hadden. Fictieve entering De ruimtevaarders hebben een reeks foto's genomen van wolkenformaties en van de wervelstormen Doreen en Lucy, die zich over de Stille Oceaan bewegen. Nu de elektriciteitsvoorziening weer ge heel normaal is geworden, heeft men nieuwe plannen maakt. Cooper e Dat het zo zou gaan was vlak na de an lancering niet vermoed De Gemini 5 j ging vlot van start bij prachtig weer. Wel van ae rom- baan niet helemaal in overeen- i te trachten stemming met de berekende, maar dat VS optimistisch over Vietnam WASHINGTON Dc grote over winning die de Amerikaanse mariniers vorige week hij Tsjoe Lai op de Viet- cong-rebellen hebben behaald heeft in Amerikaanse regeringskringen het ge loof versterkt, dat het getij van dc oorlog in Vietnam zich tegen Hanoi (Noord-Vietnam) begint te keren. In Washington valt duidelijk een stem ming van voorzichtig optimisme te be speuren, die niet alleen het gevolg is van de succesvolle overwinning bij Tsjoe Lai, maar ook van de berichten over zware verliezen, die de commu nisten de laatste tijd elders zouden zijn (oegebraeliL Amerikaanse functionarissen zeggen dat, als de Amerikaanse en Zuidvietnamcs*» troepen het moesson-offensief van de Vietcong hebben doen verzanden en zij geloven dat dit het geval is een mijlpaal is bereikt in het streven, er de commu nisten van te overtuigen dat zij niet kun nen winnen. Hoewel ze nog rekening hou den met zware strüd in de komende we- ■oor deze vlucht ge-1 ken menen zü dat Noord-Vietnam zich Conrad zullen nu tot nu voor de keuze ziet gesteld, om steeds In IJmuiden: IJMUIDEN De 58-jarige we duwe G. J. Hooft-Appeldoorn is in de 1 nacht van zaterdag op zondag in haar woning door een tot nu toe on bekende inbreker neergeslagen. Zij werd met ernstige verwondingen aan het hoofd en een gebroken arm naar het academisch ziekenhuis m Leiden overgebracht. Thans is zij buiten levensgevaar. Mevrouw Hooft, die in haar huis een pension heeft, schrok wakker door gc- 9tomni2l in de kamer beneden. ZU kreeg argwaan, omdat al haar gasten weg wa ren. In de woonkamer zag zü een man staan. Met een stok wilde de vrouw hem te lijf gaan maar de inbreker was haar voor. Hy sloeg haar een paar maal met een Uzeren staaf op het hoofd tot zU in eLkaar zakt». Weer bij kennis gekomen, slaagde me- vrouw Hooft erin het huis van haar zoon tegen het hare te bereiken. Daar werden de geneeskundige dienst en de politie gealarmeerd. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld, maar tot nu toe zonder Politie gebruikte brandslangen OOSTENDE Met brandslangen heeft de politie in de Belgische kust plaats gisteravond een einde moeten maken aan een massale vechtpartij tussen enkele honderden Vlaamse nationalisten en Frans-sprekende toeristen op het plein voor de Petrus- en Pauluskerk. De ongeregeldheden braken uit toen ongeveer 200 Vla mingen voor de kerk een luidruch tige betoging op touw zetten uit pro test tegen het gebruik van de Franse taal bij de avondmis. Nadat de Franssprekende Belglschi eristen ook ten getale van ongevee tweehonderd gepoogd hadden di Vlamingen te overschreeuwen, wat mis lukte, kwam het tot vechtpartijen. Op het heetst van de strijd groeide het tal Vlaamse nationalisten snel aan politie richtte daarop brandslangen op dc menigte, waarop het plein schoongeveegd wa; Toeristen die met miniatuurtreintjes een rondrit maakten kregen by het passeren van het plein ook hun portie van het rondspuitende Van de grote „mars"', die de Vlamingen van Diksmuide naar Oostende hadden De politie van Oostende heeft gisteravond met behulp van het u aterkanon en brandslangen een einde moeten maken aan een massale vechtpartij tussen enige honderden Vlaamse nationalisten en Frans sprekende toeristen. willen maken, is overigens niet veel te recht gekomen. De betoging was begon nen met de traditionele jaarlijkse bij eenkomst ter herdenking van de in 1014 bij de slag aan de Uzer gesneuvelde Vlaamse militairen. Ongeveer 40.000 mensen vamen aan de plechtigheid deel, maar daarna bleken er nog slechts 200 bereid, de regen te trotseren en naar Oostende te gaan. Veertien personen werden voor onder vraging aangehouden. Drie van hen. on der wie twee Oostenrijkers, bleken in het bezit van dolken te zün. De grote politicmacht die op de been was werd later uit het centrum van Oostende te ruggetrokken. Het casino waar de Britse zangeres Petula Clark optrad bleef ech ter onder scherpe bewaking staan, aan gezien de zangeres voornamelUk Franse liedjes zingt en zowel in het Nederlands als in het Frans zou worden aangekon digd. zij. is de regering van plan de militaire druk te handhaven. Men wil in toenemen de mate zware B-52 bommenwerpers schakelen bij dc aanvallen op Vietcong- steunpunten en de luchtaanvallen op Noord-Vietnara voortzetten. Hanoi heeft gisteren bU de Internatio nale controlecommissie geprotesteerd te gen de „vestiging van een Amerikaan; mobiel onderzoekinstituut voor bacterio logische en chemische oorlogsvoering in Zuid-Victnam". Dit heeft het Noordvlct- namese persbureau gemeld, dat berichten uit het westen aanhaalde, volger welke het instituut behorend tot de 406de Ame rikaanse gevechtseenheid voor bacterio logische en chemische oorlogsvoering, van Japan naar Zuld-Vletnam was overge bracht. Volgens het protest was het alge meen bekeud, dat .de Amerikaanse Impe rialisten stnds 1961 In Zuld-Vietnam ver giftige chemicaliën en gifgas hadden ge bruikt die een aantal mensen het leven hebben gekost" De ministeries van defensie en buiten landse zaken wilden op deze berichten geen commentaar leveren. Met de berich ten uit het westen" doelde Noord-Vietnam mogelijk op een hoofdartikel in een blad van het Amerikaanse genootscnan van scheikundigen waarin de suggestie was vervat om bepaalde chemische stoffen met lichte uitwerking tegen de Vietcong te gaan gebruiken. De schrijver van het artikel, Richard Kenyan zei later dat dit zijn persoonlijke mening was, niet die het genootschap. Steun Intussen is premier Ngoejen Cao Ky au een driedaagse reis naar Thailand Saigon teruggekeerd. Ky deelde mee. dat Thailand hem van zün steun voor Zuid-Vietnam in de strüd tegen de Viet cong had verzekerd. ..De bevolking is be reid met ons tegen het communisme te strijden en. zonodig, in deze strüd het leven te laten. Hij zei ook. dat de leider van nationalistisch China. Tsjang Kai- Sjek. hem in Taipeh had toegezegd, dat hij troepen naar Zuid-Vietnam zou zen den, indien de Zuidvietnamese regering hierom zou vragen. Astronaut Gordon Cooper brengt de technici een laatste groet voor de start. helpen zijn. Na de uitstoting van „Schoffie", met een iets grotere snelheid dan de bedoe ling was, werd de afwüking in de baan verholpen om de Gemni in een gunstige stand te krügen voor het komende rendez-vous. Maar toen kwam het be richt, dat de onhmoetingspoging een half uur was uitgesteld in verband met de brandstofmoeilükheden. Een van de twee elementen van de ruurstof-waterstof- batterü was uitgeschakeld en er bestond maar weinig hoop dat de vlucht zou kun nen worden voortgezet. De pessimisten wisten onmiddellijk te vertellen, dat zij het wel gezegd hadden, dat dit nieuwe systeem niet deugde (Voor vervolg zie pag. 5) West-Duitsland heeft pompen en an der materiaal naar Oostenrijk gezonden in antwoord op een dringend verzoek om hulp van kanselier Klaus. Ongeveer zes- li, tvderdduizend kubieke meter modder stortte zich maandag uit over grote delen van Koeflach bü Graz, als gevolg van het bezwü'ken van twee dammen (Van onze correspondent) MEIJEL Gistermiddag zijn een moeder en drie van haar kinderen gedood bij een verkeersongeluk in het Noordlimburgse plaatsje MeiJel. Het ongeluk gebeurde tijdens een zware regenbui. Met grote snelheid vloog een auto met het uit zes personen bestaande gezin J. Teunissen-Cox uit de bocht en sloeg tegen een boom te pletter. Mevrouw Teunissen (28) cn drie van haar dochtertjes, respectievelük 2, 4 en 6 jaar oud. kwamen bü dc botsing om het leven. De heer Teunissen (33) cn zijn oudste dochtertje van 8 jaar werden zeer zwaar gewond. De auto werd bestuurd door de heer Teunissen, die met zün gezin drie maan den geleden uit Australië naar ons land was teruggekeerd. In totaal vielen bü verkeersongelukken In het afg weekeinde elf doden te be treuren. Dodelijke ongelukken gebeur den in Heerhugowaard, Varsseveld, Maas- braoht, Heerlen, Exloo, Tiel en Bayonne in Frankrük. In laatstgenoemde plaats kwam de 23-jarige Nederlandse toerist Peter Kenswikl uit Utrecht bü een auto botsing om het leven. Zün twee broers werden ernstig gewond. Sneeuw in Alpen en Engeland NICE/ROME De Franse Rivièra. die drie weken geleden als gevolg van de grote droogte geteisterd werd door grote bosbranden, heeft nu weer van het water te lijden. Ook in grote delen van noord- en midden- Italië gutste de regen overmatig neer, zodat kampeerders van hun campings werden verdreven. Aard verschuivingen blokkeerden de we gen. Vooral gistermorgen had de omgeving van Nice het van zware buien te verdu ren. Vrijwel alle campings liepen onder water. Ook het vliegveld kwam blank t« staan en het moest voor het eerst sinds het twintig jaar geleden werd aangelegd, worden gesloten. Aln de haventjes zonken verscheidene boten. De 6Chade, ook in Nice zelf. ia aanzienlijk. Hoger in de bergen begon de aneeuw I in grote hoeveelheden te vallen. Zo moest de Col de Restefond worden ge- Brug ingestort Bij het Lago Magglore tn Italië atortle een brug in als gevolg van de regen. Bü Livorno dreven twee Italianen met een kano naar zee af. Ze konden worden ge red Delen van Venetië kwamen onder water te staan Vanmorgen was in Ve rona de elektriciteit uitgevallen als ge volg van een zware onweersbui, die van nacht boven de stad woedde. Do weerberichten voor dit deel van Europa blijven zeer pessimistisch. Het weer, aldus deze berichten, blüft nog en kele dagen van slag af In Oost-Engeland is eveneens sneeuw gesignaleerd. ZU. die aan de kust in de zon hadden gezeten, konden verderop in het dorp üoldingham sneeuwpoppen maken, wanneer zU daar zin In hadden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1