Nieuwe Iodise Gourant Weer onrust in Alabama - blanke geestelijke vermoord Alles klaar voor start Gemini-5 Derde radionet start 11 oktober Vliegreis naar New York straks veel goedkoper Gevecht in jeugdkamp Ook KLM zal voorstellen doen europa In Athene 157 gewonden Winst bedrijfsleven in '64 veel minder Commentaren Griekse koning stuurde Liesbeth Smit telegram Zaterdag 21 augustus 1965, 46ste jaargang Direct *«r: F. DIE/A ER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD intvastigh il gheblaven n hart in teghantpoett" Toenemende wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Toe nemende bewolking en van het Westen uit regen. Tot matig of krachtig en langs de kust mogeiyk tot hard toenemende Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iet* lagere temperaturen. Kantoren, Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 HAYNEVILLE (Alabama) De haatgevoelens onder de blanken in de buurt van Selma in de Ver. Staten rijn gisteren weer hoog opgelopen. Een (blanke) onder-sheriff schoot tonder dat daartoe enige aanleiding was, 2 (blanke) geestelijken, die in 'n winkel stonden, neer, die juist wa- J ren vrijgelaten uit de gevangenis. Daar waren zij opgesloten geweest na betogingen voor gelijke burger rechten. Een van hen de episcopaalse gees telijke Jonathan Daniëls (25) kwam om het leven. De 26-jarige kapelaan Richard Morriscoe uit Chicago werd ernstig gewond. De twee geestelijken waren in gezelschap van twee ne gers. •Hayneville is de plaats waar enkele maanden geleden Ku Klux Klan-aan- hanger Collie Wilkins terecht stond we gens moord op de (blanke) voorvecht ster voor gelijke rechten, mevrouw Vila Luizzo. Deze vrouw werd tijdens een betogingsmars tussen Helima en Mont gomery doodgeschoten. De jury te Hay neville kon toen niet tot een uitspraak komen en Wilkins zal nogmaals voor de rechter moeten verschijnen. De behan deling zal echter vertraging moeten on dervinden, doordat gisteren zijn advo caat bij een verkeersongeval om het leven kwam. Intussen is het gisteren in een jeugd kamp te Morganfield in Kentucky (VS) tot een handgemeen gekomen tussen Manke en zwarte jongelui. Aan de kof- afel hadden een blanke en een ne- itudent ongenoegen gekregen. Het rde niet lang of 150 jongens gingen de vuist, waarbij enkelen er niet Voor teugdeinsden een mes te trekken. Er Welen twaalf gewonden Twee dagen levoren had men ook ruzie gehad. Toen vloeide er echter geen bloed. Bouwer schrikdraad Fruitkweker wordt vervolgd wegens dood door schuld ARNHEM Fruitkweker H. L. uit Deest, door wiens toedoen vorige week vrijdag de zesjarige Willy Sengers ge- electrocuteerd werd, zal worden vervolgd wegens dood door schuld. Willy Sengers werd gedood, toen hij de boomgaard van de fruitkweker bin nenkroop en daarbij een onder stroom staande draad raakte. L. had de ..schrik draad" rond zijn boomgaard gelegd om te voorkomen, dat jongetjes appels kwa men stelen. In Amsterdam is gisteren weer tot groot vermaak van honderden toe schouwers geprotesteerd tegen on ze maatschappij. Initiatiefnemer en enige „protestant" was de beeldhou wer Jacques Jutte (26), die zijn naam eer aandeed door een jutezak over het hoofd te trekken. Aldus getooid ver toonde hij zich op het dak van een slooppand op de hoek van de Prinse gracht en de Vijzelstraat, er was wel niemand, die iets van het protest be greep, maar toch veroorzaakte de jon- geman-in-zak een comvlete volksop loop. Om een uur of tien gisteravond versperde het publiek zelfs de rijba nen en dat was voor de politie aanlei ding om (met zachte hand) in te grij pen. Jutte werd een paar weken gele den gedupeerd, toen straatjongens drie van zijn gipsen beelden vernielden. Eén beeld bleef heel. Het stond giste ren naast hem op het dak: eveneens in zak. Het protest was zo bleek op een spandoek een sympathie be tuiging jegens de beeldhouwer Miletic. die destijds geen toestemming kreeg zijn ..Houtwerker" in Zaandam te SCHIPHOL Tal van luchtvaart maatschappijen, waaronder met na me de Amerikaanse, zijn tot de con clusie gekomen dat de tarieven voor vluchten over de Atlantische Oceaan moeten worden verlaagd. De eerste besprekingen over een verlaging van de tarieven zullen op 20 september worden gehouden als de IATA, de internationale organisatie van de burgerluchtvaart, op de Bermoeda- KAAP KENNEDY Naar rond het middaguur kon worden ver wacht zouden de twee Amerikaanse astronauten Gordon Cooper en Char les Conrad om drie uur worden ge lanceerd. Alle omstandigheden voor een succesrijke start leken gunstig. Zoals bekend zullen Cooper en Con rad acht dagen om de aarde cirkelen. De lancering van de Gemini-5 cabine moest donderdagmiddag worden uitge steld wegens technische onvolkomenhe den. Technici hebben een schakelaar in het elektronische verbindingssysteem, die niet goed functioneerde, vervangen. Voorts is een kabel tussen KaaD Ken nedy en het ruimtevaartcentrum in Hous ton vervangen. De twee astronauten hebben gisteren vrijwel de gehele dag de handelingen die zij in de komende dagen moeten verrich ten, gerepeteerd. Ook vanmorgen den zij weer tijdig gewekt, zodat op tUd met het aftellen kon worden begonnen. Twee jonge Amerikanen hebben don derdag kans gezien tot vlak bU de lan- ceerinrichting te komen. Zij waren al zwemmende ter hoogte van de lanceer- inrichting aan land gegaan. Hun aan wezigheid werd ontdekt door de televisie camera's op het terrein. Gisteren zijn de jongens veroordeeld tot een boete honderd dollar. Zij zullen voorts zes maanden onder toezicht worden gesteld. Een van de knapen zei dat hij van zijn ervaring gebruik zou maken om een ar tikel te schrijven over de tekortkomin gen van de veiligheidsdienst op Kaap Kennedy Voorlopig 9 uur per dag eilanden bijeenkomt. Ook de KLM heeft haar steun aan de eventuele verlaging van de tarieven gegeven. Pan American Airways en Trans World Airlines zullen voorstellen 1 april 1966 als proef een basistarief van 250 dollar (f 900) in te stellen voor een retourbiljet per lijnvliegtuig tussen New York en Londen, uitsluitend bestemd voor reizi gers (ook individuele), die daarbij te- een reservering voor hotels en an dere arrangementen bestellen. De gele- Nieuwe regeling voor 1966 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Wij hebben sterk de indruk, dat het kabinet bij de formatie wel snel heeft besloten dat er een derde radionet moest komen, maar dat men zich daarna pas heeft geïnformeerd over de kosten welke zulk een exploitatie zou meebrengen. Het blijkt nu, dat er eigenlijk geen geld uit de luisterbijdrage voor be schikbaar is. Wij zullen voor het laatste kwartaal 1965 ongeveer een half miljoen ontvangen voor de pro grammering en dat is natuurlijk veel te weinig". Dit zei mr. H. W van Doorn, vlce- voorzitter van de Ned. Radio Unie (voor zitter mr. A. B. Roosjei is met vakantie) gistermiddag in een persoonlijk on derhoud direct na de bestuursvergade ring, waarin het besluit was getallen om met ingang van maandag 11 okt. met een door NRU en daarin vertegenwoordigde omroepen verzorgd derde programma te Dit programma, aldus luid* eeD door de NRU afgegeven communique, zal da gelijks van 's morgens 9 tof 's middags 6 uur lopen via de FM-zendcr. De NRU vertrouwt echter, dat de PTT op 11 ok tober voorzieningen zal hebben getroffen zodat de uitzendingen ook over een mid- dengolf (188 meter) kunnen worden op gevangen. Dit alles is het resultaat van de be sprekingen. welke i- de afgelopen weken tussen minister Vrolijk en het NRU-be- stuur zijn gevoerd, en waarbij ook de heer M. van Veen. regeringscommissaris voor het Radiowezen was netrokken. Ontspanning -Dat wil zeggen een platenprogramma met naar wjj hopen enige korte nieuws uitzendingen van de Radio Nieuws dienst". vertelde ons de heer Van Doorn, „wij zouden wel anders willen, maar er is eenvoudig geen geld voor meer" „WH dat dus zeggen, dat de omroep organisaties geen van hun lopende ru brieken zullen uitbreiden voor het derde „Voorlopig, en dat betekent tot en met 31 december van dit jaar. zeker niet." In verband met de beperkte ter be schikking staande geldmiddelen welke voor 1965 nog uit de luisterpot worden genomen door de minister, heeft de NRU met het oog op ae consequenties van per soneelsvoorziening en financiering beslo. ten. alleen voor het nog resterend deel van dit jaar de verantwoordelijkheid voor de uitzendingen op het derde n< zich te nemen. Voor het jaar 1966 zal nader overleg met de minister worden gevoerd Over de verdere ontwikkeling en de program masamenstelling op de drie netten te zamen zal eerst na de totstandkoming van de. in de omroepnota genoemde nieu we organen Kunnen worden beslist. Het derde net zal. ook na 31 december, vooruitlopen op de toekomstige ontwik keling van de omroep en het uiteinde lijke karakter van de radio-programma'; zoals die doo de toekomstige nieuwe or ganen zullen worden bepaald. Haast „Gelooft u dat 't kabinet wat gehaast heeft besloten tot exploitatie van een der. de radionet met het oog op ev. te treffen maatregelen tegen Radio Veronica" vroe gen wij mr. Van Doom. „Dat heeft zeker wel meegespeeld' stemde de heer Van Doorn toe, „ik zou willen zeggen: de regering heeft gezocht naar de mogelijkheid om een legaal pro. gramma te stellen tegenover dat var Veronica." ,,En mede daarom wordt aangedrongen op een licht en ontspannend karakter van het derde net" „Dat mag u wel aannemen." „Vindt u het niet wat verbazingwek kend. dat minister Vrolijk zo stond op het openen van een derde net, terwijl hij Exiropazegels 1965 DEN HAAG Van 27 september tot en met 23 oktober 1965 zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Euro pazegels 1965 verkrijgbaar zijn. Zij wor den door de PTT uitgegeven in de waar den van 18 en 20 cent zonder toeslag. Als voorstelling voor de Europazegels 1965 is het ontwerp van ae IJslandse kunstenaar Hoerdur Karlsson gekozen. er nu geen geld voor beschikbaar kan stellen" „Dat is een juiste opmerking. De ml- nister Leeft in de Kamer gezegd, dat Mj geld voor exploitatie van een derde net had. Maar h(j heeft zich blijkbaar niet gerealiseerd, dat men daarbij met een half miljoen voor drie maanden ntet ver komt, wanneer u bedenkt dat de luister- bijdargc van in totaal 48 miljoen de om roepen al jaren in armoede doet verkeren en met tekorten werken." Nieuwe basis „Op deze basis zult u dus na 31 decem ber niet verder kunnen gaan?" „Neen. niet wanneer wij een goed echt programma willen maken. Die onmoge lijkheid moet iedereen inzien. Maar de minister wil eerst afwachten, wat ev. radio-reclame zal opbrengen." „Wat denkt u daar zelf van?" „Daar zou ik niet over durver oor delen. Radioreclame naast televisiere clame ik weet niet wat dat zal op leveren, neen, ik doe geen voorspellin- Mr. Van Doorn is er van overtuigd, dat er van 1 januari a.s. af kans is op een betere financiële basis voor het der de programma. Het overleg blijft voor lopig gaande. genheid van zo'n excursieretour zou twen of drie weken moeten zijn. De KLM zal een soortgelijk voorstel doen. Dit beperkt zich echter niet tot net basistarief voor de vliicnt alleen. zy zal adviseren dat voor een volledig verzorg de zg. ITE-vliegvakantie van veertien dagen van Amsterdam naar New York prijzen zullen worden berekend vanaf f 1300 per persoon, afhankelijk van hotel verdere arrangementen. Het goed koopste retourbiljet tussen Amsterdam New York bedraagt thans (zonder hotelkosten) f 1243. Air Canada neemt dat een eerste klas retour tusser New York en Londen van f 2563 to f 2152 kan worden verlaagd. (Naai men z*et 0euen de buiten landse maatschappijen alle de route New York-Londen als voorbeeld op Maar deze dient tevens als maatstaf voor soortgelijke reducties op andere transatlantische routes, dus bijv. ook Amsterdam. Red.). De Amerikaanse PTT heeft deze dagen brief bezorgd, die 103 jaar geleden, op 1 augustus 1862. werd geposit door iemand in Prince Frederick, een stad in de Amerikaanse staat Maryland. De brief was bestemd voor dr Bela Stevens in Washington, De PTT kon niet verklaren de brief gedurende deze 103 jaar had gelegen. Om een heel andere reden dan Jutte trok gisteren op Schiphol een oosterse prinses een sluier over haar hoofd. Zij wilde juist niet opvallen. Overigens was het resul taat hetzelfde: door haar handel wijze viel ze des te meer op. Het was prinses Al Johara Bint Saduel Kabeer, zuster van koning Feisal van Saoedi-Arabië, die zo afkerig was van mannelijke blikken. ATHENE, Duizenden politieman nen patrouilleren vandaag in de Griekse hoofdstad. Zij worden ge steund door gevechtswagens. Deze ac tiviteit wordt nodig geacht na onge regeldheden. die gisteravond hebben gewoed en volgens de nieuwe premier ïn revolutionaire actie vormen. Bij de onlusten van gisteravond zijn 157 personen, onder wie 25 politieman nen. gewond geraakt. Honderden ar restaties zijn verricht Het was het hevigste oproer sinds het begin van de crisis. Naar schatting vierduizend men sen namen eraan deel. Men wilde in optocht naar het KoninkUjk palels en het parlement, hetgeen de politie moest verhinderen. De oproerkraaiers schreeuwden beledigingen naar koning Konstantijn. diens moeder en premier Tsirimokos. De politie gooide met traangasbommen. De demonstranten stichten brandjes en gooiden etalage- Ook in andere plaatsen zijn gisteren betogingen gehouden: in Piraeus aoor tweeduizend man en in Heraklion door vijfduizend. Tsirimokos heeft verklaard dat strenger tegen de betogers zal wor den opgetreden. Zijn gisteren beëdigde regering zal zich maandag in het parle ment voorstellen. Lonen 17 procent, dividend 9,2 AMSTERDAM De groei van dei j)e aandeelhouders krijgen geleide- winsten van het Nederlandse bedrijfs- hjjk een g.roler deel van de winst uit leven is in 1964 zowel relatief als gekeerd. De contante dividendbeta- absoluut achtergebleven bij de toe-1 |,ngen waren jn 1903 nog 22.3 procent neming in 1963. Dit valt af te leiden v an de totale winst. In IVEDERLAND is het gezondste ■*- land in de Europese Economi sche Gemeenschap. Wij kunnen el kaar daarmee feliciteren. I het de ze week gepubliceerde jaarverslag over de sociale ontwikkeling in dc EEG staan enkele simpele cijfers, waaruit duidelijk blijkt ,dat wij voor aan lopen. Zo is onze gemiddelde levensduur 73 jaar, terwijl die voor de EEG-landen tezamen op 70 kan worden gesteld. Nederland heeft ook de sterkste bevolkingsgroei, het hoogste geboortecijfer en het laagste sterftecijfer. Men ziet het: „het Nederlandse „le vensklimaat" is uitzonderlijk gunstig en wat dat betreft kunnen wij alleen maar dankbaar zijn. Vraagt men naar de oorzaken van deze voor sprong op de andere landen, dan zal men die moeten zoeken in de goed georganiseerde gezondheids zorg, waartoe wij zeker ook de uit gebreide sociale verzekeringswetge ving zouden willen rekenen. Dat de zorg om de gezondheid van de Ne derlandse mens voor een niet onbe langrijk deel een preventief karak ter draagt, is zonder enige twijfel van positieve invloed op de cijfers, zoals zij door de EEG-Commissie zijn berekend. Het is heel gemakkelijk wat laat dunkende opmerkingen te maken over de zorg van de wieg tot het graf, maar zou er iemand zijn, die werkelijk terug zou willen? Meestal worden die opmerkingen gemaakt door mensen, die echt wel in staat zijn zichzelf te bedruipen, als er moeilijkheden komen. Maar dat is toch altijd nog een betrekkelijk klei ne minderheid. \XZE goede gezondheidstoestand moge dan een gelukwens aan onszelf waard zijn, hij brengt ook zijn specifieke problemen met zich mee. Onze bevolkingsgroei is het grootst, door een samenspel van fac toren, en dat betekent eenvoudigweg, dat we elk jaar met méér mensen op een zich niet uitbreidend stuk grond moeten leven, wonen, werken en ons ontspannen. Wij staan daar door voor een problematiek, die de andere EEG-landen niet en ze ker niet in deze mate kennen. In elk levensverband zullen wy steeds meer met andereen rekening heb ben te houden. De belangen van de één (of van de ene groep der be volking) zullen in toenemende mate met die van de ander (of van een andere categorie) in botsing komen. Deze situatie is ons al bekend, maar het ziet er wel naar uit, dat het er niet beter op zal worden. Er zal wanneer zorg om de mens het voornaamste uitgangspunt blijft, een groeiende overheidsbemoeiing noodzakelijk maken. Dat betekent vanzelfspre kend niet, dat wij alles van de overheid moeten verwachten: ons maatschappelijk bestel is gelukkig zodanig ontwikkeld, dat het niet slechts kan „meespelen", maar op vele en velerlei punten initiatieven kan nemen. Toch zullen er voortdu rend knopen moeten worden doorge hakt; men denke alleen maar aan al hetgeen bij de vaststelling van een streekplan aan de orde komt! Dat daarbij van belang is de vraag door wie die overheid wordt gere presenteerd, behoeft geen betoog. Men ziet waartoe een kleine filoso fie over eenvoudige EEG-cyfers kan leiden. Het is een filosofie over za ken, die van levensbelang zijn voor de toekomst, het toekomstig welzijn, van een klein land. Het gaat uit eindelijk om méér en om belangrij ker zaken dan „het tweede huis" of om een loonsverhoging van een half procent! Levenslang voor Johann Lotz KAIRO De Westduitse paardenfok ker Johann Lotz is tot levenslang ver oordeeld wegens spionage voor Israël en het saboteren van het werk van in Egyp te werkende Duitse raketdeskundigen. Bovendien werd hem een grote boete op gelegd. Zijn vrouw werd wegens medeplichtig heid veroordeeld tot drie jaar dwang- uit de winststatistiek over 1964, die „De financiële koerier", weer heeft samengesteld uit de jaarverslagen van 361 ondernemingen. Deze vennootschappen hebben in 1964 hun gezamelijke winst zien stij gen met ruim f 367 min (6.4 procent) tot 6.163,5 min. In 1963 werd een stijging met bijna f 390 min of 7.2 procent geregistreerd. De winsttoene ming is daarmee aanzienlijk achter gebleven bij de loonexplosie van uit eindelijk 17 procent, zo stelt het blad Van de gezamelijke winst werd in 1964 f 2.929.2 min (1963: f 2.761.7 min) of 47.5 (47,6) procent gebruikt afschrijvingen. Ingehouden werd f 1-582.8 min (1-518.7) of 25,7 (26.2) procent van het totaal en uitgekeerd f 1.651,5 min (1515.8) of 26.8 (26,2) procent. Ongeveer 75 (76,5) procent van de totale winst werd behaald door de vijf grote internationale ondernemin- gan: Kon. Olie, Unilever, Philips, AKU en Hoogovens. De winst van de lokale ondernemingen is echter meer toegenomen dan die van de interna tionals. 2,4 procent betaald en in 1964 22.9 procent, of f 1.411.0 min. In totaal is de post dividend (inclusief dividend in aandelen en in agio-aandelen) over 1964 ongeveer 9,2 procent hoger dan in 1963. Opgemerkt wordt dat de aan deelhouders met deze stijging ver achter zijn gebleven bij de werkne mers. die 17 procent meer loon ont vingen. IMHIilllllllllIHlIfl DELFT. De 13-jarige Liesbeth Smit uit Den Hoorn bij Delft, heeft gisteren een lang telegram ontvangen uit Athéne. Het was in opdracht van koning Kon. stantijn en koningin Anne-Marie gezonden door hofmaarschalk generaal Th. Papathenassiaks en was een bewijs van dankbaarheid voor de felicitatie- kaart, die Liesbeth het Griekse koningspaar heeft gezonden bij de geboorte van prinses Alexia. Het schrijven naar hooggeplaatsten is een hob bp van de jonge Liesbeth. Onze Prinsessen kunnen op haar verjaardag altijd op een gelukwens rekenen. Zij heeft een hele verzameling aangelegd. Daarin bevindt zich ook een brief, die zij eens van sir Winston Churchill ontving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1