Dankbare bejaarden gelukkig Midget-golf heeft f in Koudekerks „nieuwe hart" g°lf overvieugeld Ook Leiden liet lioge gasschoorsteen vallen Burgerlijke stand Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 NIEUW-POELGEEST" WORDT ZATERDAGMORGEN GEOPEND Alle perken te buiten SPGRT Wij sagen er wel erg tegenop, -maar wat is het meegevallen (Van een onzer verslaggevers KOUDEKERK „Wik u wel geloven, dat wij de laatste zes weken nauwelijks hebben geslapen. Zo zagen wij tegen de verhuizing op. Maar nu we er zittenlijken de drie dagen wel zes weken. IVont je went zo gauw aan iets fijns, zoals mijn vrouw zegt". Dat vertelt ons de heer C. Verbree (73). die 31 jaar lang met zijn vrouw en kinderen in het alleen staande huisje Dorpsstraat 78 heeft gewoond voor f 3 in de week. Me vrouw L. Verbree-Spek (75), die de 31 jaar zelfstandig-wonen ook heeft meegemaakt en die evenzeer aan haar huisje bij de brug was gehecht valt haar echtgenoot bij: „Wat is dat meegevallen. Ik zou nooit, nooift meer terugwillen. Mpar wat hebben wij er tegenop gezien T ZELEN hebben het idee, dat „Koekerk" nog een achtergebleven is, ergens tussen Leiden en Alphen. Deze foto van Koude kerks nieuwe centrum toont duidelijk, dat de agrarische gemeente met haar beperkte financiëlemogelijkheden door een modern denkend en hardwerkend college van B. en W. e\i gemeenteraad wordt bestuurd. Zaterdagmorgen gaat op „Nieuw Poelgeest" letter lijk en figuurlijk de vlag in top. Een belangrijk en voorbeeldig werk wordt dan bekroond. (Eigen foto hebben ten slotte een heel jaarcontingent I woningen voor jonge gezinnen vrij- ■TOnirigwetwomneö. ter beschikkintse-„ekomen. Ook dat is heel belangrijk, steld van hun bejaarden. Die hebben - J J„ per slot van rekening met het daarvoor J Koudekeik mag trots zun op zijn beschikbaar zijnde geld door onvermoei-nieuwe „hart", baar praten, organiseren en werken dit unieke bejaardencentrum tot stand ge bracht. Een voorbeeld voor vele ge meenten. Behalve snufjes als grote plastic vuil nisemmers (lichtgewicht maar even prak tisch als de echte metalen), een centrale „wasserette", dubbele ramen (van I 120 per m2) en; en karakter Dr. Van der Heul lector te Leiden LEIDEN Dr. R. O. van der Heul. we tenschappelijk hoofdambtenaar A bij het heeft men er gezelligheid (pathologisch laboratorium, is benoemd in weten te geven. tot lector in de faculteit der geneeskunde Wat misschien wel 2o belangrijk is. rijn te 6eVe" de büz0"!,e" de warme blijken van waardering van Dr Va„ der HeuJ 1925 Ams(er_ niet-bejaarden. In alle pas ingerichte ^am js geboren, volgde het gymnasiaal huisjes staan bloemen en planten met onderwijs in zijn geboortestad Glunderend van trots en te vredenheid laten beiden ons hun splinternieuwe beneden- flat in het bejaardencentrum „Nieuw-Poelgeest" zien. Ruim te, licht en lucht zijn maar enkele van de reeks heerlijke ervaringen. Daarnaast noemen zij, als gold het een wedstrijd, de voordelen: „Er zitten hier allemaal bekende Koükerkers. die je normaal niet vaak zag omdat ze te ver woonden". Of: „Door al dat glas zie je iedereen voorbij komen. Je bent aan de voorkant nog niet uitgezwaaid of je moet aan de achterkant iemand groeten. Dat is nog eens gezellig". Voor hun drie guldentjes per week droegen zij in hun oude huisje dan ook het ongemak van gasverlichtinf en een buiten de deur. Nu laat mevrouw Verbree haar nieuwe stofzuiger zien, die zij nooit tevoren heeft bezeten en ook nooit had kunnen gebruiken, omdat er geen elektriciteit was. Pas getrouwd Het is misschien moeilijk te be grijpen. dat mensen van dik in de zeventig zich als een pas getrouwd stel voelen. „En toch is het zo", verzekeren zij ons- Met medewer king van de kinderen hebben zij tal van nieuwe meubeltjes en voor werpen gekocht (o.m. een radio), die de flat er doen uitzien als de nieuwe woning van een jong echt- Een eveneens nieuwe ervaring voor hen was, „dat je tegenwoordig oude, goede spullen, zoals een ledikant, zelfs meer aan de straatstenen kwijt kunt". Daar moesten zij toch wel even aan wennen. Geen zorgen De beide zeer gelukkige echtelieden raakten niet uitgesproken over hun ge- „Maar uw veel hogere huur dan? de bergruimte? En het kleinere aantal slaapplaatsen?*', vragen wij, op ïaar de keerzijde aan deze blinkend gouden medaille. „Meneer de burgemeester heeft gezegd: die huur mag voor nie mand een bezwaar zijn. En dan is dat ook geen bezwaar Mijn vrouw heeft suikerziekte en reumatiek, dus blijft er van ons wekelijkse in komen van ongeveer f 90 niet veel over. Maar dat maakt de burge meester wel in orde" Meneer Verbree weet het allemaal wel. ok voor slaapplaatsen is geen nood. Bij de zestien flatjes zijn twee logeerkamers or familie-van-ver. „En wat u ook niet moet vergeten, ls dat wij hier geen gas, water en brand stof hoeven te betalen. Dat zit bij de huur in. Vorige winter heb ik zeker voor f 250 kolen verstookt. Dat moet u er ook bij rekenen" Dankbaar Een nieuwe, centraal verwarmde wo ning -met nieuwe meubelen, met ccd douche, een toilet, een ruim berghok, een zitje aan de achterkant, een ge meenschappelijke tuin („De burgemeester heeft gevraagd of wij die zelf willen bij - schoffelen enz. Natuurlijk!"), met zes winkels en het postkantoor bij de hand, met boven het bed een alarmknop om de beheerder of inwonende gezinsver zorgster te waarschuwen, en nieuwe (oude-bekenden) buren vlakbij. Met de vele ongenoemde voordelen evenzovele redenen voor moeilijk uit te spreken dankbaarheid. Wij waren niet alleen bij het echtpaar Verbree. Ook bij zijn bu ren (fam. H. de Wit: „Ik heb 71 jaar in mijn eigen huisje gewoond, achter in de Hogewaard, mijn vrouw 46 jaar. Wij willen nooit meer terug, al zagen wij er tegen op als een berg"), en bij hun buren en bij een paar bovenburen. Overal troffen w[j bejaarde men sen. die zelfs een „vreemdeling" beslist op koffie of „een glaasje" wilden trakteren om aan hun dankbaarheid uiting te geven. Voorbeeld Het echtpaar Verbree, heer lijk in het zonnetje aan de achterzijde van hun nieuwe flatje. „Wat wen je toch gauw aan iets fijns", zei mevrouw Verbree ons, nadat zij had ver teld hoe vaak zij van spijt en wroeging over de (toen nog) komende vernieuwing wakker had gelegen (Eigen foto) kaartjes, waarop (zoals bij de fam. H. de Wit) „Gefeliciteerd met uw paleis", ?.d. Bezoekersraken enthousiast over de .oorzieningen. En dan de verenigingen en de bedrijven, die door schenkingen (banken in de tuin. tafels-en-stoelen in de gemeenschappelijke feestzaal toch ook hun volledige instemming met dit centrum hebben getoond. Wij weten dat het gereedkomen van de 16 flats enorm veel moeite en zorgen heeft gekost. Meer wel licht dan men ooit zal weten. Maar de ijver, het volhouden en vooral de ruime visie van Koudekerks meentebestuur zijn bekroond met dankbaarheid, die bij alle bejaarden bewoners blijkbaar onblusbaar is. Aan de andere kant zijn er dertien GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ook in BRILJANT Altijd vootdelig. Maandag de gehele dag mm ook medicijnen studeerde. Op 26-jarlge leeftijd legde hij het artsexamen af. Aanvankelijk te Amsterdam werkzaam, werd de nieuwbenoemde lector in 1954 verbonden aan het pathologisch labora torium te Leiden. In 1956 volgde zijn In schrijving in hef specialistenregister. Sedert 1962 is dr. Van der Heul. die in dat jaar met lof promoveerde op een proefschrift getiteld „Het poriostalc ossi- ficerende fibrosarcoom én de gradering van osteosarcomen", wetenschappelijk hoofdambtenaar A met onderwijs- en examenopdracht, belast met de leiding van de afdeling histologische diagnostiek. Dr. Van der Hel is tevens lid van de Commissie voor Beentumoren en van de Commissie voor Longkanker Voor zijn wetenschappelijk werk op het gebied van kankeronderzoek werd hem ter gelegen heid van het jubileum van het Antoni van Leeuwenhoekhuis in 1963 de Rotgans- medaille toegekend. Behalve zijn proefschrift heeft dr. Van der Heul veel gepubliceerd in vakbladen. (Van onze sportredacteur) LEIDEN Golf is in Nederland nooit erg populair geworden. On danks het feit dat deze sport reeds 75 jaar in ons land wordt beoefend, zijn er slechts ruim drieduizend georganiseerde beoefenaars. In Ame rika telt men er ruim vier miljoen en is deze sport bijna zo populair als honkbal. De golfsport heeft echter een dochter gekregen, die moeder in populariteit dreigt te overschaduwen, althans in de landen waar moeder golf het niet zover heeft gebracht; midget- of mini-golf. Vooral in de toeristencentra is deze dochter inmiddels als een flink uit de kluiten gewassen kind geworden, die door tienduizenden wordt be oefend. Niet zozeer als sport, maar als spel, of zo men het noemen wil als tijdverdrijf. In ons land. is midget-golf echter al zo populair geworden, dat hier en da ar wordt overwogen over te gaan tot de stichting van clubjes en het in het leven roepen van een nationale competitie. Golf is erg in aanzien in de Engels sprekende landen. Schotland wil graag dat het wordt beschouwd als het ge boorteland van deze sport Immers in de vijftiende eeH belangstelling voor dat koning Jacobus II enkele wettelijke bepalingen ter begrenzing en intoming ging instellen. In 1618 tekende Jacobus XV een wets bepaling waarin de invoer van golf- ballen uit Holland gelegd uit vrees voor uitputting de goudreserves. Deze wet duidt erop dat wetenschappelijke navorsers het de banen gelyk aan hun kant hebben. Zeer oud mini-golf zijn beide spor- een klein balletje met ver de baan wordt ge slagen naar einddoelen in de vorm van gaatjes, de zogenaamde „Holes". Er zijn in ons land banen van 18 bandenwerd of 9 holes. De oudste behoort toe aan de Haagse Golf en Country Club in ere te herstellen, Een golf Zij stelden dat de golfsport over Europa werd gebracht door de Ro meinen. In de middeleeuwen deed na melijk in Frankrijk het jeu de mail en in Nederland het kolven veel op geld. Ook deze twee sporten berusten op het principe dat een bal in een beperkt aantal slagen met een krom me stok naar een doel wordt gesla gen. Deze sport was „een kolfje naar de hand" van de Noord-Hollanders en West-Friezen. Ook deze kolfsport dateert van Ja ren her. Een zekere hertog Albrecht van Beieren gaf in 1390 de Haarlemse bevolking het „eeuwige recht" de baan voor het kolven tc gebruiken. De Haarlemmers waren echter eigenwijs en gingen er later rige pogingen het kolven op de glad- dreigt nu zelfs de populariteit van het middeleeuwse kolven te overtreffen. In Noordholland doet men nog ijve- maar voorlopig lijkt het erop dat men „de plank misslaat" om eens een term uit die sport te gebruiken. Midget-golf is ook al in de toeristen plaatsen daar doorgedrongen. als eerste Nederlanders voetballen. En misschien ligt daar dan ook de kern van het probleem rond de golfsport. Oh ja, er was in Nederland ook nog een andere variatie op het golfspel bekend, namelijk het beugelen. Deze sport wordt hier en daar voor namelijk in het oosten nog wel beoefend. Midget-golfom weer eens op het punt wan uitgang terug te komen, (1893). De golfers zijn erg enthousiast maar dragen toch hun sport niet zo uit als elders. In Amerika en Engeland wordt er propaganda voor gemaakt en in Frarrkrijk zijn er bijvoorbeeld prof voetballers die bij wijze van afwis seling aan de golfsport worden ge zet. De Golfsport heeft een voor deel: men kan er tot op zeer hoge leeftijd mee doorgaan. Ex-president Eisenhouwer van Amerika speelt nog zeer regelmatig. Ook bij mini-golf gelden deze regels. Men gebruikt er eveneens een kleine bal, die via grillige parcoursen naar „holes" moeten worden geslagen. Het grootste verschil is echter dat de grote golfsport op grasbanen wordt beoefend en mini-golf op gravel. Dat laatste schept bepaalde moeilijkheden voor de mensen die deze banen moe ten onderhouden. De baan mag niet te nat en niet te droog zijn. Grote zorg De banen zUn een voortdurende zore voor lien die ze moeten on derhouden. „Vooral die schoenen met naaldhakken van de dames doen ons vaak de das om", zei een hunner. De putjes die dergelijke dunne hakken veroorzaken zjjn heel moeilijk weg te werken en de baan moet juist zo vlak moge lijk zijn. Iedere oneffenheid doet zijn invloed op het verloop van het spel gelden. Daarom zijn nog niet alle mensen die met het onderhoud van de banen zün belast ervan over tuigd dat er spoedig competities zullen komen. Ze staan er ook niet om te dringen. „Laat het maar gewoon een spel voor ontspanning zijn, waaraan iedereen kan meedoen", zei er één die onmid- delijk enkele nadelen van een com petitie opsomde. De midget-golfbanen zijn niet overal gelijk en dat zou een eerste vereiste moeten zijn. Tegen houden? „Nee dat moeten we niet doen. Nodig is zo'n competitie echter ook niet, want midget-golf is nu al zo populair dat de banen bij mooi weer tot laat in de avond bezet zijn. En wat willen we meer? Laat het maar een leuk spel blijven. Sport is er al genoeg", was dë laatste krasse uit spraak van een baanbeheerdcr. Leidato-optocht LEIDEN De route van de morgen avond 7 uur te houden Leidato-optocht is: Burggravenlaan. Hoge Rijndijk, Plan tage, Hogewoerd, Korevaarstraat, Lam- menschansweg (rechts Ventweg) Sta tionsplein, Lammenschansweg (links ventweg). Korevaarstraat, Hogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat. Turfmarkt, Beesten markt, Schuttersveld, Stationsplein. Sta tionsweg, Steenstraat. Princessekade. Breestraat, Korevaarstraat. Lammen schansweg. Dr. Donker benoemd tot hoogleraar LEIDEN Dr. P. J. Donker, buiten gewoon lector in de urologie, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der geneeskunde met dezelfde leerop- Dr. Donker, die in 1914 te Schellink hout (NH) is geboren, doorliep de hbs te Hoorn en studeerde vervolgens ge neeskunde aan de universiteit van Am sterdam, alwaar hij op 24-jarige leeftijd het artsenexamen aflegde. Vervolgens vervulde hij enkele assisténtschappen te Haarlem. Van 1942 tot 1945 was hij hoofd assistent en chef de clinique op de chi rurgische afdeling van het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam, alwaar hij zijn opleiding tot chirurg voltooide. Dr. Donker, die in 1951 te Amsterdam promoveerde op een proefschrift geti teld: „Over de behandeling van de per forerende buikverwondingen", en in 1962 benoemd werd tot buitengewoon lector aan de universiteit van Leiden om on derwijs te geven in de urologie, heeft veel gepubliceerd in binnen- en buiten landse vakbladen. NA AMSTERDAM LEIDEN GEBOREN: Johanna Allegonda Adriana dr v J H M van der Hulst en P A J M Heerings; Ed win Petrus Jacobus zn v P L J M Groeneveld en M E A Veringa; Mar tin zn v W Breuker en C de Vrind; Anthondus zn v W J Holverda en S van Hooven; Petra Alphonsa dr v A W C van Schendel en M T Lom on- de; Arie Nicolaas zn v M Ouwehand en W C van Nieuwkoop; Laurus zn v P Hijman en F de Vries; Jacobus Pieter zn v C M B de Feijter en.M A A van der Voort. (Advertentie) Wilt U „goedkoop" rijden in een „dure" auto Dat kan: leest U maar Neem een Mercedes-Benz Diesel. Bij een kilometeraantal van ca. 30.000 per jaar, rijdt U daarin net zo goedkoop als in een benzinewagen van 7 a 8000 gulden. iMaar dat is dan ook de enige overeen- I komst tussen een middenklasser en een Mercedes-Benz Diesel. De Mercedes-Benz [Diesel geeft U alle Ruimte, comfort en [representativiteit die nu eenmaal bij dit beroemde merk horen. Wie veel rijdt en |goed rekent, koopt een Mercedes-Benz [Diesel. Rijdt U meer dan 30.000 km per jaar, dan wordt hij steeds goedkoper. Voor de hogere aanschaffingsprijs heeft [de dealer nu ook een oplossing yia de gespreide betaling. Bel de dealer [Rooyakkers, Oegstgeest (tel. 01710-51855) en deze maakt gaarne een afspraak met |U voor een proefrit. OVERLEDEN: J van Klaveren 91 jaar. wed van G Kraan; J van Es, 67 jaar, man; M de Haas, 83 jaar, vrouw, A de Zeeuw, 78 jaar, echtgenote van P Mostert; P G Mooij, 77 jaar, echt genote van H H Njeuwenhoven. Duivcnnieuws Leklen LEIDEN Leidse Postduivenhouders- club. Wedvlucht van Tergnier. Aantal duiven 120. Gelost 06.00 uur, met windstil weer. 1 L. v. d. Nieuwendijk. 2 J. var Alphen sr.. 3 J. Degen, 4 L. v. d. Nieu- wendijk, 5 J. Koster, 6 A. Flippo. 7 Bink- v. d. IJssel, 8 J. C. Knijnenburg, 9 H. J Abrahams. 10 L. v. d Nieuwendijk. 11 P. Langhout. 12 J. A. Weber. 12 J. Degen. 13 J van Alphen sr.. 14 P. Langhout. 15 J. C. Knijnenburg, 16 J. Koster. 17 J. van Alphen sr., 18 J. C. knijnenburg, 19 J. Koster, 20 L.'v. d. Nieuwendijk. 21 Van Dijk-v. d Hoogt,.22 J. Koster. 23 Van Dijk-v. d. Hoogt. .24 P. Langhout. Over- duif: J. C. Knijnenburg 11.12.53. Van Nispenpark open voor bejaarden HILLEGOM Het „Van Nispenpark" is door B. en W. opengesteld voor de be jaarden. Er worden langs de lanen enige rustplaatsen gemaakt. Het park is open van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. HILLEGOM In de St. Martinuspa- rochie komt een nieuw jeugdgebouw voor de jeugd beneden de 16 jaar. Het gebouw komt gedeeltelijk op het terrein de speeltuinvereniging „Kinder vreugd" en dit is te betreuren, want deze vereniging heeft al te weinig ruimte voor haar speelwerktuigen HILLEGOM De nieuwe tuinbouw school in Elsbroek zal 1 september ln gebruik worden genomen, ofschoon het werk nog niet is voltooid. De officiële opening heeft later plaats. LEIDEN Met een daverende klap is gisteravond opistreeks tien uur de 48 meter hoge schoorsteen van de oude koolgasfabriek van Leiden om gehaald. De oude koolgasfabriek is reeds geruime tijd buiten bedrijf, zodat ook de schoorsteen overbodig was geworden. Honderden Leide- naars hadden gisteren van de Mare- singel een prachtig uitzicht op het sloopwerk. De slopers hadden aan dc voet van de schoorsteen enkele gaten gehakt, waarin zij houten stempels dreven. Deze wiggen werden in brand gesto ken. Toen de stempels goed waren doorgebrand, viel de torenhoge tmg om. Het karwei vergde enige uren. Alles verliep echter volgens plan. Foto N. v. d. Horst. Hoofdingeland Aalsmeer en Haarlemniermeer LEIDEN Mr- F. Th. Dijckmeester. burgemeester van Haarlemmermeer is benoemd tot hoofdingolamd-plaaitsvervan. ger voor het gebouwd eigendom in de gemeenten Aalsmeer en Haarlemmer- Hij volgt als zodanig mr. G. C. van der Willigen op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3