I laakst najaar sm a Revolutionair plan voor scliip-op-schip vervoer SUCROSA /ft een. feaftfce hij, Miele er is geen betere Betalingsbalans van VS vertoont overschot rus 1963 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 Vijftig lichters op één vrachtboot WASHINGTON Scheepvaart magnaat en financier Spyros Skou- ras heeft de Amerikaanse regering een revolutionair plan voorgelegd voor de bouw van zeeschepen, die elk vijftig geladen binnenschepen kunnen vervoeren. eenlUking van het plan kost 250 ning te nemen- De familie wil 125 mil joen dollar op tafel leggen voor de bouw van zestien zeeschepen en de bijbehoren de 1600 lichters. De regering in Washington bestude» thans de subsidie-aanvrage. De boi van de schepen wordt pas aanbesteed, i zij een beslissing heeft genomen. i hebben het plan al e woordigen tussen de bouwkosten groter dan die voor conventionele sche pen. Het lichter-op-schip transport is te vergelijken met het roll on-roll off sy steem. waarbij met containers beladen trailers in de buik van het schip wc den gereden. Het Skouras-plan betri vrachtschepen, die lichters aan boord hijsen, die in de havens zijn geladen of uit het achterland naar een zeehaven zijn gekomen. De vervoerscapaciteit wordt ongeveer zestig procent hoger ge schat. doordat in de havens minder tijd nodig zal zijn voor het overladen binnenschepen. De vrachtschepen wc den bover - - j 1 het vervo ladingen. léén saccharine suiker. Goedgekeurd door ds N.V.8. Opnieuw proces tegen oud-nazi's HOF In de Beierse stad Hof zullen binnenkort vier mannen en een vrouw terecht moeten staan in ver band met de dodenmars van 1200 vrouwelijke joodse gevangenen uit het kamp Helmbrecht in Oost-Beie ren. Toen de geallieerde legers in april 1945 naderden, werden de ge vangenen naar Tsjechoslowakije ge dreven. In Falkenau, in het gebied dat na de oorlog door de Tsjechen werd geannexeerd, werden er 600 in andere kampen ondergebracht. De rest moest naar Waller, eveneens in Bohemen over een afstand van 160 kilometer. Van hen kwamen er slechts 300 aan. De overigen stierven van honger r maximaal 170 afvaarten per jaar voor de diensten, die de rederij tot in Zuidoost-Azië wil gaan exploiteren. De kosten per schip inclusief de hon derd bijbehorende lichters bedragen 14.7 miljoen -dollar. De lichters worden acht- lang. Vol beladen zullen zij water van slechts t\ vrachtschepen wore zullen 22.100 brt r Westduitse krant: Onderzoek in de kwestie-Omring is gewenst ESSEN De Westdeutsche Allge meine Zeitung schrijft, dat het eei illusie zou zijn aan te nemen, dat met het teruggeven van het Bundesver- dienstkreuz de kwestie-Conring is op gelost. Of dat een nader onderzoek tegen het parlementslid dr. Hermann Conring, in de oorlog Beauftragte van Seyss-Inquart in de provincie Gronin gen, nu overbodig zou zijn geworden. „Als de Nederlandse beschuldigingen tegen dr. Conring ongegrond zijn, had hij zijn onderscheiding rustig kunnen behouden. Blijken zij wel gegrond, dan zullen daaruit de consequenties moeten worden getrokken. „Het hui dige compromis, dat kennelijk door de partijleiding van de CDU/CSU is uit gedokterd, is een slechte oplossing", aldus het blad Het blad noemt het vreemd, dat de christendemocraten voor de aanstaan de Bondsdagverkiezingen niet op zijn minst een andere kandidaat hebben gesteld. Luchtlijn Eelde- Schiphol wordt opgeheven GRONINGEN De vliegdienst Schiphol-Eelde v.v., die door Schrei- ner Airways wordt onderhouden, zal op 1 september worden gestaakt, zo heeft de stichting vliegverbindingen Eelde meegedeeld. Deze stichting, een organisatie van het noordelijke bedrijfsleven, die zich indertijd garant stelde voor een deel van het exploitatietekort, heeft mee gedeeld dat ondanks de sterk toege nomen belangstelling een sluitende exploitatie niet mogelijk is. Toch hoopt deze stichting dat wegen ge vonden zullen worden om de dienst te heropenen. Zij acht deze vliegdienst voor passagiers- en vrachtvervoer van belang voor de nidustriële ontwikke ling in het noorden. De overeenkomst tussen Schreiner Airayws en de noordelijke stichting is twee jaar geleden afgesloten. In no- veber van het vorig jaar zijn de diensten uitgebreid tot een dagelijkse retourvlucht (behalve op zondag). Bovendien is toen een groter toestel ingeschakeld: een DC 3 met plaats voor 28 personen verving de Haviland Dove, die plaats bood aan 7 mensen. De inkomsten stegen sindsdien met honderd procent. Nu men echter het einde van het contract bereikt moet de stichting vliegverbindingen Eelde vaststellen dat ondanks de krachtige groei de exploitatie toch tekorten blijft op leveren. Wel verwacht de stichting dat het succes in de aanloopperiode voldoende is om bij een eventuele heropening een verdere groei van het luchtverkeer te bereiken. VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS ANTONELLI, sportieve mantel v bruine wollen gabardine. Dubbele raglanmouwen, plooien onder de m £OURRÈGES heeft in de Ita liaanse mode een sterke weerklank gevonden. Enkele imiteren hem, velen hebben zich geïnspireerd op zijn strakkearchitectonische stijl en zelfs degenen, die zijn stijl afwijzen, hebben zich genood zaakt gezien hun rokken korter te maken. De rok mag op de knie vallen, desnoods erboven, maar beslist niet eroverheen. Veelal is het zo, dat de dag- kleding en de sportieve kleding streng wordt gehouden, bij het middag- en avondwerk Tcomen er soepeler lijnen te voorschijn. Dat is logisch, Courrèges zelf heeft voor avondkleding niets beters weten te verzinnen dan zijn daagse shortpakje in glin sterende uitvoeringen wie zou daarmee naar de Scala willen? ANTONELLI Een typisch voorbeeld van zuivere imitatie zien we bij Antonelli. Toch heeft zij iets voor op het veel genialere origineel: een spoortje meer vrouwelijkheid en gratie. Aan haar mantel vallen een paar karakteristieke trekjes van de hele Italiaanse mode te onderkennen: de voorliefde voor dubbele slui ting, het kleine kraagje (soms is het een colletje), de opgevulde schouders, de flauwe redingotelijn, de lange mouwen (hier raglan, maar ook heel vaak ingezet). MARUCELLI Origineler en boeiender is Maru- celli. Zij laat tailleurjasjes, langer dan die van het vorige seizoen, met een martingale in de rug en een heel klein beetje zandloperlijn, dragen over tuniekjurken met bij passende slobkousen en hoed; over het tailleurjasje komt een mouw loos vest van persiner. ef in geel en oranje aarop schouder gaan. Een loss. ■al dient als col. FORQUET Bij Forquet krioelt het van de ideeën. Tot zijn opzienbarendste modellen behoren tunieken, waar bij mantels horen, die net zoveel korter zijn dan de tuniek, als de tuniek korter is dan de rok. Mantel en rok hebben dezelfde tint, de tuniek steekt daarbij af. Deze en sembles zijn vrijwel recht. De mantelkragen hebben bij hem de neiging om uit te groeien tot korte of lange capes. Zo trekt hij het maximum aan profijt van de ge bruikte double-facestoffen. Uit de aard der zaak sluiten die capes van voren niet tegen elkaar. Mantel en japon van een ensemble vaak met elkaar overeen in coupe. Ze hebben dan middenvoor een rond of rechthoekig ingezet stuk, waaromheen fronseffecten zijn aangebracht, die dan tevens de zaak naar het lichaam modelleren. zijn punt; ze geven een heel ele gant effect Soms laat hij het wybertje weg, dan zit er een ruit vormig kijkgat. BAROCCO Barocco, een zeer consequent aanhanger van de strenge stijl, heeft een van de mooiste collecties van Italië. Hij laat weinig vermoe den van de anatomische gegevens en werkt met zeer strakke lijnen. Tot zijn karakteristiekste modellen behoren rechte, brede mantels van stijve stof met breed aangesneden schouders. Ze hebben geen mou wen, de mouwen van japon of ts een lichte mantel. Als vele van zijn landgenoten heeft Barocco een voorliefde voor hoofddeksels met een sluiting onder de kin. Gewoon lijk houdt hij oren en haren volle dig verborgen. Is een vlieger- of motorcap hem niet gekleed genoeg dan zet hij een ronde hoek met rand op een doek, die hoofd en hals omsluit. Zijn cocktailtoiletten gaan vergezeld van Cleopatramut- sen van dezelfde stof, die ook alweer een bandje onder de kin hebben en geen haartje te zien geven. Wie zich bij Barocco kleedt, spaart de kapper uit. en tailleurs met ruime, bolle rug gen en smalle, naar onderen toe nog smaller toelopende voorkant, die door een ceintuur tegen het lichaam wordt gedrukt. Die cein tuur gaat onder de rug door. Soms zit de sluiting op de rug, in andere gevallen heeft de rug vaak een driehoekige inzet met de punt in de zoom. Onder de tailleurjasjes zitten vrij sterk getailleerde ka zakken van dezelfde lengte (dwz. vrij lang) en dezelfde stof als het jasje,maar in een andere kleur. In het algemeen zijn hele japonnen in de minderheid. Tunieken en deu- pièces zijn veel gebruikelijker. Ze hebben een kort of helemaal geen mouwtje ofwel lange, nauwe mou- DE BARENTZEN De Barentzen, wiens mantels streng en recht zijn, of ruimte ontlenen aan plooien onder de arm of in de rug, maakt lange, soepele tunieken over een rok met plooien. Vaak is er een stola bij, zodat het zakken verwerkt. Heel indrukwek kend zijn De Barentzens avondtoi letten. Ze zijn gemaakt van prach tige lamés en brokaten, helemaal recht, hooggesloten, met lange, nauwe mouwen. Ze hebben iets zo statigs en verhevens, dat het bijna stijlloos zou zijn, om met zo'n japon aan een flirt op touw te VENEZIANI Veneziani is beroemd om haar luisterrijke bontmantels. Tijdens haar show hoorden we een ge sprek aan van een paar Italiaanse dames, die het betreurden, dat nerts zo vulgair werd er zijn veel te veel nertsmantels in om loop, meenden ze, Jan en alleman loopt ermee. Maar een nertsmantel van Veneziani is dermate volmaakt van coupe en afwerking, dat je die echt nog wel kunt dragen. Het was te warm om waarneembaar te lachen, het zou trouwens onbeleefd" geweest zijn. Veneziani heeft stel lig van haar leven nog niet zo'n zot (en toch als zo bijzonder groot bedoeld) compliment gekregen. Behalve die memorabele bontman tels had zij tailleurs met enigszins klokkende rok en vrij lange, GUIDI Ingezette stukken met frons er omheen maakt Guidi in zijn avondtoiletten. Die stukken zijn dan ruitvormig, een wybertje op De vergadering onbepaalde tijd uitgesteld. I De president van een Nigeriaanse rechtbank in Lagos heeft jonge man nen de raad gegeven met lelijke meisjes te trou wen, omdat deze meisjes .duizendmaal trouwer zijn dan hun mooie aoortgenoten". De presi dent gaat van het stand punt uit, dat aantrekke lijke vrouwen zichzelf altijd belangrijker vin den dan hun echtgeno ten. Het gevolg hiervan is, dat zij de baas gaan spelen over de mannen, wat „volstrekt on-Afri- kauns Is". Het is bij ons ..raditie dat de man de baas is en blijft en wan neer de rollen omge keerd worden, aldus de rechter, zijn de rampen niet te overzien. De befaamde Duitse kunstrijdster en ex-part ner van Hans Jurgen Baumler, Marika Kilius- Zahn, is gisteravond in Frankfort bevallen van een dochter van ruim zes pond Moeder en dochter In de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikka de in Amsterdam werd maandagmorgen een vreemde kerkganger aangetroffen. Het was een grijze roodstaart pa pegaai, die kennelijk verdwaald is. De vogel is overgebracht naar Artis, waar de eventuele eige naar zijn weggevlogen bezit kan terugkrijgen. „Mag ik mij even in uw tent verkleden", zo vroeg de 19-jarige Itali aanse, Francesca Danieli uit Pisa, aan de Amster dammer Nicolaas Hof man, die zijn tent heeft opgeslagen aan een ri vier hij Luik. Nicolaas rlopen van de Rio San- t noordwesten van Mexi. grote gebieden blank. Duizenden men- gh M kon het verzoek charmante meisje niet weigeren en gaf stemming. De Amster- werd besloot hij toch een kijk je te nemen in zijn tent. Groot was zijn verbazing de tent leeg te vinden en ook zijn portefeuille met 150 gulden en 1300 B.Fr. De politie had tien dagen nodig om Francesca op te sporen. Tenslotte werd zij in de Belgische plaats Colonster gepakt. Het geld was toen al op. GIBÓ, ensemble, bestaand uit een beige manteau-tailleur en een witte japon met een beige en bruin imprimédessin. De onderste helft van de mantel, gevoerd met de japonstof, kan worden afgeritst, zodat men de japon ook met kort jasje kan dragen. het lichaam sluitende jasjes met de schoot precies in de lijn van de rok, en dat alles afgebiesd met bont. Zelfs opgezette zakken krij gen een bontrandje. Soms is het met de rok net omgekeerd, die is dan van bont gemaakt met een bies van stof. Bij double face ensembles wordt de tegenkleur van de stof als biesmateriaal gebruikt, op de mantel zowel als op de japon. Ook Sarli werkt met bont- randen, zij het op een andere FONTANA De Gezusters Fontana hebben niet veel eenheid van lijn en stijl (of het zou de empirelijn moeten zijn, die vrij veel in hun collectie voorkomt), maar wel iets fleurigs en goedgehumeurds. Er is een nei ging tot romantiek, die zich uit in uitbundige jabos en volants, en een menigte vrolijke details, zoals: laarsjes met uitgesneden voorblad, slobkousen, die net zo bewerkt zijn als het met kralen en pailletten bedekte bovenstuk van een cock tailjurk, witte kousen met zwarte franjerandjes of grote, bungelende zwarte pailletten. Zij behoren tot SARLI, zwart-witt. ring. De plooi in de rok vormt de voc van de sluiting van het jasje. de weinigen, die nog diepe decolle tés maken. In het algemeen is de mode nogal zedig, dit keer. STOFFEN EN KLEUREN De grote modestof is wollen ga bardine, heel stevig en soms dou ble face voor mantels en tailleurs, fijn en soepel voor japonnen en zelfs avondtoiletten (Enzo heeft er een van witte gabardine met goud- borduursel). Verder is er wollen crêpe in alle dikten en soms double- face, net als het ratiné. Dan ziet men nog diagonaalstoffen, matelas- sés, satijn, kant, visgraten en rui ten, heel veel ruiten, en op-art dessins, deze laatsten verplicht in zwart-wit Voor het overige is zwart een kleur, die vrijwel uit sluitend voor avondkleding wordt gebruikt, en dan nog niet eens erg veel. Wit en bijna-wit, dwz. crème, albast, stopverf, lichte nuances bei ge .en grège zijn de hoofdkleuren van het seizoen. Daarbij komen dan loodgrijs, kokosnootbruin en donker bronsgroen, met lakrood als enige sprekende tint. Sommigen brengen voor dagkleding niet an ders dan dit Anderen grijpen ook overdag naar kleuren, die bij de eerste groep voor de avond gere serveerd büjven, en die het hele spectrum omvatten van azalearood tot pimpelpaars, met daartussen feloranje, kanariegeel, smaragd groen, turquoise, hemels- en porse- leinblauw. Voor het eerst in acht jaar WASHINGTON Voor het eerst in acht jaar vertoont de Amerikaanse betalingsbalans een overschot. In het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg dit overschot bijna driehonderd miljoen dollar (ruim een miljard gulden). Over het eerste kwartaal van dit jaar was er op de betalingsbalans een nadelig saldo van bijna zeven mil joen dollar, aldus heeft het Ame rikaanse ministerie van handel be kendgemaakt. ung dal hel t verstreken ■■■■E L eer 390 mil joen dollar, zonder de scheepvaartstaking kleiner zou zijn geweest. Over de tweede helft van 1964 liet de betalingsbalans een nadelig saldo van 1,94 miljard dollar zien en over de eerste helft van dat jaar een nadelig saldo van 840 miljoen dollar. van de Amerikaanse bijdrage aan het Internationale Monetaire Fonds. De ver mindering van de reserve activa werd ruimschoots goedgemaakt door een ver mindering van de liquide verplichtingen persconferentie nog in op de vraag wat dc invloed van een eventuele devaluatie van het Pond Sterling op de Amerlkaan- betallngsbalanspo«Uie zou z(jn. HU VRAAG WASAUTOMATEN. dollar zyn verminderd, maar het wijst er op, dat deze vermindering maar klein is, vergeleken met de vermindering van 842 miljoen dollar in het eerste kwar taal In het tweede halfjaar '64 nam het goudbezit met 590 miljoen dollar af, maar in dit bedrag zijn 259 miljoen dollar be grepen. die wenden overgemaakt als ge deeltelijke voldoening van de vergroting geven de tarieven op de t Wtflljj I i toeslag te laten betalen alt ommentaar op klaarde de minister, die verder de resul taten welke Groot-Britannië de laatste tyd had bU zün het hoofd bieden aan de moeilijkheden met de betalingsbalans, „zeker bemoedigend" noemde. FDP verliest proces Rechtbank stelt Strauss in gelijk MÜNCHEN Een civiele recht bank heeft gisteren dc verspreiding verboden van een verkiezingspamflet van de Vrije Democratische Partij (FDP), waarin een felle aanval werd gedaan op ex-minister van defensie, Strauss. De rechtbank besliste, dat de FDP de beschuldiging in het pamflet, dat Strauss valse voorwendsels gebruikte de arrestaties te bewerkstelligen de uitgever en redacteuren van Der Spiegel wegens hoogverraad, niet "•aar kon maken. Strauss heeft na het lezen van het pamflet een aanklacht ingediend. De FDP werd voorts veroordeeld in de kosten van het proces. Een advocaat van de FDP deelde later mee, dat de partij in hoger beroep zal gaan. Ver der is de FDP van plan om nog 8,2 miljoen exemplaren van het verkie zingspamflet te laten drukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5