Geen verplichting tot werken op zondag Politie wilde niet ingrijpen.... alles kan met cEöIfliiür Stockholm herdenkt oecumenisch congres Een noord voor vandaag Luchtreis van 2000 jaar oude passagier Theoloog mocht niet de gevangenis in Puzzelhoek Een van de drie bronnen van Wereldraad [jw* WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 Het ene geslacht gaat en het andere geslacht komt, alle heken stromen naar de zee, maar de zee wordt niet vol, de zon komt op en de zon gaat onder en hijgend ijlt zij naar de plaats waar zij opkomtPrediker gebruikt deze voorbeelden voor het nooit onderbroken ritme van leven en dood, van komen en gaan, zonder dat de cirkel wordt doorbroken en de tijd een nieuwe afmeting krijgt. Dit is zijn conclusie: alles is ijdelheid, en alle dingen zijn onuitsprekelijk vermoeiend. Het zou het beeld kunnen zijn van onze tegenwoordige tijd, vol met vragen naar de zin, vol van misschien onder de oppervlakte de hunkering naar iets anders, naar het andere, dat er nog niet is geweest. Is het de tocht naar andere planeten, naar een heelal, dat voor onze menselijke begrippen boven de tijd is verheven? Het kan ons op een buitengewone wijze fascineren, maar vroeg of laat komt, met niet verminderde kracht, de vraag terug: welke zin heeft dat alles? Wordttot de meest simpele vraag teruggebracht, de mens er gelukkig(er) door? Hoe groot en groots de dingen ook mogen zijn, het is de méns om wie het gaat. Om hem is het begonnen en met hem zal het eindigen. Alle dingen verliezen hun zin en hun doel zonder de mens. Stel u een paradijs voor zonder mensenu houdt een lusthof over, die geen enkele functie heeft. De vraag naar de zin van al die onuitsprekelijk vermoeiende dingen is de grote levensvraag. Wie haar wegduwt of er geen antwoord op wenst te zoeken, is een mens zonder toekomst. Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 15 vers 20 tot en met 34. (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM Morgen wordt in deze hoofdstad van Zweden een kerkdienst gehouden die een getrouwe copie zal zijn van een dienst precies veertig jaar geleden belegd. Slechts drie van de deelnemers uit 1925 zullen er aanwezig zijn. Een van hen is de be kende Nederlander, dr. W. A. Visser 't Hooft, die toen de jongste afgevaardigde was naar dat eerste oecumenische wereldcongres, dat zich bezig zou houden met de plaats van de kerk in de wereld. Stockholm-1925 werd een van de drie bronnen, waaruit de Wereld raad van Kerken zou ontspringen. Beroejiinpswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ransdorp (toez.): kand. C. Meijer te Amsterdam; te Gameren; S. de Jong te Houten (U). Aangenomen naar Santpoort (als pred. voor buitengew. werkzaam'n.-partoor pro vinciaal ziekenhuis): K. J. F. Keuning te Oostzaan. Bedankt voor Herkingen: kand. D. van Vliet te Kolham (Gr.). GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Monte Alegre (Brazilië): H. D- van Herksen te Hilversum. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Z.: M. de Boer te Amsterdam-N. en J. P. <v. d- Boom gaard te Sneek; te Werkendam: M. Baan te Zeist en H. C. v. d. Ent te Middel- Zoeklichttoogdag Stockholm was niet de eerste inter nationale conferentie. Reeds veel eer der in 1910 in Edinburgh kwa men de zendingsleiders van de kerken bijeen om te zien, hoe zij samen de geweldige taak in de wereld konden volbrengen. De gedachten van Nathan Söderblom, de Lutherse aartsbisschop van Zweden, gingen in een andere richting. De taak van de kerk is niet alleen zending drijven, zo zei hij. De kerk moet ook getuigen voor sociale gerechtigheid. Laten wij samen aan de slag gaan, zo was zijn redenering, dan zullen we elkaar op de duur beslist vinden. Voor het eerst kwamen in 1925 officiële afgevaardigden van een 25 augustus HILVERSUM Woensdag 25 augustus zal in de Expohal te Hilversum weer de Jaarlijkse Zoeklichttoogdag worden ge houden onder leiding van ds. D. W. Veldkamp, vrij-evangelisch predikant te Hilversum. De verdere sprekers zijn ds. J. Ketelaar, baptistenpredikant te Drach ten. ds. G. Lugtigheid. gereformeerd predikant te Maarn. rev. J. W. v. d. Hoeven en de evangelisten Th. Dikkes, J. Kits sr. en J. Klein Haneveld. De samenkomsten beginnen om tien uur, half drie en half zes. SCHIPHOL Een tralische oudheidkun- een snelle aflevering 2000 jaar oude mum- dige instituut in Mei- in Australië te ver mie van een Egyptisch bourne. zekeren, kind is in een snel Het vervoer van de vier-motorig straal- mummie gaf de dou- Bovendien eiste het vliegtuig van de ane wel enige hoofd- ministerie van gezond- Franse luchtvaartmaat- brekens. Moest de heid in Australië een schappij UTA van Pa- mummie beschouwd verklaring, dat de rijs naar Sydney ge- worden als een stuk mummie tijdens zijn vlogen. Het stoffelijk antiek of als menselijk verblijf in Engeland overschot van het in overblijfsel? Wanneer geen ziekte van enige het jaar 30 voor Chris- het als stoffelijk over- aard heeft gehad. Voor- tus overleden kind was schot zou worden ver- zien van een medische afkomstig van een par- voerd, dan moest er verklaring vertrok de ticuliere verzamelaar een overlijdensacte met mummie als menselijk in Engeland en was vervroegde dagtekening overblijfsel naar zijn bestemd voor het Aus- bijgevoegd worden om nieuwe vaderland. Een boeing-720 van de luchtvaartmaat schappij Continental Airlines heeft giste ren op vierduizend meter hoogte in de buurt van Kansas City een uitwijkma noeuvre moeten maken om niet in bot sing te komen met een particulier vlieg tuig. De Boeing had 112 personen aan (Van onze kerkredactie) BAYREUTH De bijna ze ventig-jarige emeritus-hoogleraar in de theologie, prof. dr. G. Her mann Schlingensippen mag de ge vangenis niet in. Hij wilde vrij willig opgesloten worden met de oorlogsmisdadigers in het politieke tuchthuis St. Georgen te Bayreuth, omdat hij zich moreel mede schul dig voelt aan wat in de oorlog gebeurde. De minister van justitie van Beieren, wil hem echter niet opsluiten. Prof. Schlingensippen had verzocht in de gevangenis te worden opgeslo ten. Tijdens de kerkedag van Keulen, deelde de voorzitter van het voorbe reidend comité, dr. Klaus von Bis marck, mee dat een hoogleraar tot deze stap was gekomen" in het besef van zijn persoonlijke mede-verant woordelijkheid, hoewel hij niet door een aards gerechtshof schuldig ver klaard kon worden." Anglicaans priester en Joods cantor doceren in Nijmegen NIJMEGEN De rooms-katholieke universiteit van Nijmegen heeft een Joods cantor en een anglicaanse pries ter benoemd tot hoogleraar. Beiden zullen echter biochemie doceren zo-, wel in de faculteit voor natuur- en wiskunde ais in de faculteit voor ge neeskunde. De Joodse voorzanger van de Ne derlands-Israëlitische hoofdsynagoge te Amsterdam, dr. H. Bloemendal, was verbonden aan het Nederlands Kankerinstituut in de hoofdstad. Hij verrichtte wetenschappelijk onder zoek aan de biochemische afdeling van het Weizmann Institute of Science in Israël en in het laboratorium van de Nobel-prijswinnaar dr. F. Lipmann in het Rockefeller-Instituut te New York. Dr. Bloemendal werd vooral bekend door een langspeelplaat „Hoge feestdagen in Amsterdam" en door de zingende rol die hij vervulde in de documentaire film over Amsterdam van Herman van der Horst. Prof. dr. Sjoerd Lieuwe Bonting vertrok na zijn promotie aan de Am sterdamse universiteit naar Amerika. Hij was onder meer assistent-profes sor aan de universiteit van Minnes- ta en aan die van Illinois. Tijdens zijn wetenschappelijk werk studeerde hij ook theologie. Vorig jaar werd hij in de Protestants-Episcopaalse Kerk' tot priester gewijd. De universiteit van Nijmegen heeft twee niet-roomsen benoemd omdat, in eigen kring niet de juiste mensen ge vonden konden worden om dit vak te doceren. Er doceren reeds zes niet- roomse hoogleraren. Deze hoogleraar is reeds in 1958 met emeritaat gegaan. Hij doceerde practische theologie aan de kerkelijke theologische hogeschool te Wuppertal. Volgens dr. Von Bismarck had hij verklaard: „Christus schaamde zich er niet voor ons broeders te noemen. Wij kunnen dat niet voor ons zelf geloven, als we ook niet geloven, dat deze woorden bedoeld zijn voor de gruwelijk verharden". Dr. Von Bismarck gebruikte dit verzoek van deze hoogleraar om te illustreren dat het Duitse volk en de Duitse kerk niet mag stil blijven staan bij het zogenaamde Stuttgarter schuldbelijden van 1945. Volgens hem was door de verlenging van de verja ringstermijn voor misdaden gepleegd in de tijd van het nationaal-socialis- me en door het feit dat bepaalde mensen openlijk veroordeeld worden, het gevaar aanwezig dat het Duitse volk terug valt in zelfgerechtigheid. Daardoor zou de mede-verantwoorde lijkheid worden afgewezen. MIDDELBURG Naar aanleiding van het feit, dat het vrijdag driehon derd jaar geleden zal zijn, dat Bernar- dus Smijtegelt werd geboren, belegt de stichting Smijtegeltfonds vrijdag avond een samenkomst in de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Segersstraat. Sprekers zullen dan zijn ds. L. Vroegindeweij, hervormd predikant te Delft, ds. J. G. Abbringh, hervormd predikant te Arnemuiden en ds. G. A. Zijderveld, predikant van de gereformeerde gemeente in Mid delburg. groot aantal kerken en organisaties in Stockholm bijeen, om zich op de plaats en opdracht van de kerk in de wereld te bezinnen. Die conferentie kwam echter niet uit de lucht vallen. Als het aan Söderblom had gelegen was zij reeds veel eerder gehouden. OORLOG Toen in 1910 de kerken zich samen bezonnen op hun zendingstaak, rom melde het reeds in de wereldpolitiek. De schaduw van een oorlog doemde op. De kerken moeten daar tegen waarschuwen, werd door sommigen gezegd. Maar zij kregen de kans niet. Toen afgevaardigden van kerken over een dergelijk waarschuwend woord wilden spreken was de oorlog hen voor. Op de dag waarop in Constanz de conferentie geopend zou worden, brak de eerste wereldoorlog uit. Dat was op 1 augustus 1914. Een nieuwe datum werd vastge steld. Het was 8 november 1918, dan zou de oorlog zeker voorbij zijn. Maar op die datum telegrafeerden de te leurgestelde Scandinavische bisschop pen hun Duitse en Engelse collegae: „Onze gebeden houden een oecumeni sche conferentie." Het zou nog een jaar duren eer men bij elkaar kon komen. Pas na de wereldoorlog, in 1919, ontmoette men elkaar weer in betrek kelijk kleine kring op het kasteel Oud- Wassenaar bij Den Haag. Maar die conferentie werd nog altijd overscha duwd door de oorlog, die nog maar nauwelijks was afgelopen. Het kwam tot een verzoening, maar later werd erkend dat die verzoening wel een ie' of wat geforceerd karakter had ge dragen. Voor een gesprek over de OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wh regelmatig op de advertentie pagina plaatsen, minstens een week van tevoren DEN HAAG Bij het invoeren van zondagsarbeid in industrieën Leerdam en in Wormer, zullen werknemers die principiële bezwaren hebben tegen werken op zondag, hiervoor niet worden aangewezen. Dit zegt minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dis (sgp). Voordat het districtshoofd der arbeidsinspectie een vergunning tot het verrichten van zondagsarbeid verleent, is er steeds overleg met de vertegen woordigers der werknemersorganisaties en de daarbij betrokken werknemers. In deze gevallen is gebleken, dat werknemers die bezwaren met name ook van levensbeschouwelijke aard tegen zondagsarbeid hebben, hiervoor niet zullen worden aangewezen. De werknemers, die bezwaren naar voren brachten zullen met andere werkzaamheden worden belast, zodat geen vrees voor ontslag behoeft te bestaan. (Van onze kerkredactie) HAIFA Een Joods christelijk gezin in Haifa is tien dagen lang op ern stige wijze lastig gevallen door een groep Thora activisten (extreem-or thodoxe Joodse studen ten), zonder dat de poli tie tussenbeide wilde ko. men. Pas toen een wes ters journalist zich met de zaak bemoeide, wer den zes raddraaiers ge arresteerd. Op 27 juli omsingelden de studenten het huis van Pe ter Gutkind, een uit Polen afkomstige baptist, die een vertegenwoordiger in Israël Is van de American Board of Missions to the Jews. Zij schreeuwden leuzen, maak ten dreigende gebaren en zorgden er voor, dat de fa milie Gutkind geen oog dicht kon doen, door belle tje trekken en aanhoudend telefoneren. Drie dagen waren de Gut- kinds opgesloten in hun eigen huis. Zij riepen poli- tiehulp in en dan verspreid de de menigte zich, om te rug te komen, zodra de poli tie verdwenen was. De brie venbus en de deurbel wer den van het huis getrokken en het sleutelgat werd ge vuld met gebrande gips, zo dat het uren duurde, voor de Gutkinds de deur weer open konden krijgen. Een leider van de studen ten zei tegen Gutkind, dat kind de hulp in van Dwight Baker, vertegenwoordiger van de Europese Baptisten Persdienst in Haifa. Deze kwam, nam terstond contact op met het ministerie voor godsdienstaangelegenheden, kreeg de belofte van be scherming voor de familie en besloot tevens zoveel mogelijk bij de Gutkinds te blijven. Christenfamilie bedreigd door Torah-activisten hij mocht geloven wat hij wou, maar dat hij moest ophouden met tot de Joden te prediken van Jezus en hen te dopen. Toen de politie vernam, dat de Gutkinds christenen waren, adviseerde zij hen, Haifa te verlaten. Zij wei gerde het huis te bewaken. Toen hem gevraagd u>erd, of er dan geen godsdienst vrijheid in Israël is, ant woordde een politieman: Dit is een Joodse staat. Ten einde raad riep Gut- Toen hij daar op de avond van de vijfde augus tus kwam, omringden 25 studenten het huis, terwijl twee binnengedrongen wa ren. Baker belde de politie en wilde de twee jongens vasthouden, om hen aan de politie over te geven, maar de groep buiten trapte de deur in en bevrijdde de leiders. Daarbij werden de luiken van de ramen ge trokken, een gordijn in tweeën gescheurd en stenen in het huis geworpen. De politie was spoedig ter plaatse. Een paar studenten werden bij de wagen geroe pen. Aan het eind van het gesprek lachten de studen ten. De politie, die niet uit de wagen gekomen was, reed weer weg, zonder ge sproken te hebben met Gut kind of Baker, die hen ge roepen hadden. Dr. Baker belde daarop rechtstreeks naar Jeruzalem en twintig minuten latei- verscheen een tweede poli tiewagen. De studenten meenden, dat zij ook dit maal geen kwaad te vrezen hadden, maar ditmaal pakte het anders uit. Zes van hen werden gearresteerd. Op het politiebureau wees Gutkind ook de politieman aan, die weigerde op zijn verzoek om bescherming in te gaan. Mevrouw Gutkind is naar vrienden gegaan om te her stellen van de shock, die zij heeft opgelopen, maar Gut kind zelf weigert zijn huis te verlaten. Vrienden zijn nu elke avond bij hem. Het gebeuren heeft in Israël veel opschudding verwekt, vooral door de rol, die de politie aanvankelijk speelde. De overgrote meerderheid in Israël moet namelijk niets hebben van de activi teiten van de „Thora-acti- visten". verantwoordelijkheid van de kerk in het leven van iedere dag was de tijd nog niet rijp. OPTIMISME Nog zeven jaar zouden verstrijken eer men werkelijk bijeen zou kunnen komen. Precies veertig jaar geleden ontmoetten 500 afgevaardigden uit 37 landen elkaar in Stockholm. Voor het eerst kwamen zij als officiële gede legeerden van hun kerken bijeen. Zij spraken niet meer voor zichzelf al leen, maar hadden een mandaat. Deze conferentie werd in zekere zin gedragen door een vorm van kerke lijk optimisme, dat door de tweede wereldoorlog werd onthoofd, maa weer hier en daar zijn kop begint op te steken. Uitgegaan werd van de overtuiging „dat het christelijk geloof de visie en macht heeft noodzakelijk om de huidige problemen op te los sen." Het was de tijd van het zoge naamde „sociale evangelie". Maar niet allen waren zo optimis tisch. Het kwam ontegenzeggelijk tot een botsing tussen de optimisten die het Koninkrijk Gods op deze aarde dachten te kunnen bewerken en dege nen die meer oog hadden voor de verdorvenheid van het menselijk hart. In de twaalf dagen van deze conferentie was er bijna geen onder werp dat niet ter sprake kwam: in dustrialisatie, woningnood, werkloos heid, internationale betrekkingen, on derwijs en nog veel meer. Het terrein was veel te groot, en de tijd veel te beperkt om werkelijk oplossingen te vinden. Stockholm was dan ook niet belangrijk door de resul taten die geboekt werden, maar wel als stad waar het interkerkelijke ge sprek over de practische plaats van de kerk in deze wereld op gang kwam. Pas veel later zou ontdekt worden dat de eenheid van de kerk niet gevonden wordt door een gesprek over samenwerking alleen. Wie zich bezig houdt met de plaats van de kerk in deze wereld, moet zich tege lijkertijd ook bezinnen op het w van de kerk in deze wereld, zoals dat in een serie nadere conferenties ge daan werd, waar gesproken werd over het belijden de kerk en haar organi satorische gestalte en kerkorde. Deze beide bewegingen ontmoetten elkaar in Amsterdam in 1948 en vormden de Wereldraad van Kerken, maar ook toen was men nog niet ver genoeg. Het zou nog jaren duren voor in New Delhi in deze Wereldraad ook de internationale Zendingsraad worden opgenomen, zodat men zich nu gelijktijdig kan bezinnen op de plaats, het wezen en de opdracht van de kerk in deze wereld. Toch blijft de slotboodschap van deze conferentie van Stockholm be langrijk. Er werd uitgesproken: „Ge hoor gevend aan de oproep van de Heer: „Volg Mij" hebben wij onder het kruis de dringende taak aanvaard Zijn evangelie op alle gebieden van het menselijke het industriële, maatschappelijke, politieke en inter nationale leven toe te passen. Slechts wanneer wij innerlijk één worden, zullen wij werkelijk eenheid van verstand en geest bereiken. Hoe dich ter wij ons om de Gekruisigde scha ren, des te nader wij tot elkaar zullen komen." Een Engelse predikant heeft aan alle aanstaande bruiden, die in de Kerk van Engeland hopen te trouwen een wijze les gege- In zijn kerkblad waarschuwt hij de dames niet in kokernauwe bruidsjaponnen te verschijnen, omdat, zo brengt hij onder de aandacht, er twee maal geknield moet worden, en dat kan niet veilig en elegant gebeuren in een te nauw sluitende japon. Im-ul-puzzel Vul horizontaal in: 1. lidwoord, geurigheid. 3. opstelling. 4. mannelijk dier, 5. afzonderlijk, 6. stok. 7. boom 8. voorvoegsel, 9. ijverig, 10. boom. Bij juiste oplossing vormen de beginletters de naam van een gemeente in Friesland. Oplossing vorige pozzel Horizontaal: 1. eend, 5. Abel, 9. Lea, 10. oma. 11. öre, 12. krat. 14. Bree. 15. bedaren, 19. reder. 21. serre. 22. notie. 23. elite. 26. lusters, 29. amor, 31. dier, 33 les. 34. alk, 35. neo, 36. mist, 37. kers. Vertikaal: 1. elke. 2. eer, 3. Naab. 4. Smaad, 6. Born, 7. ere. 8. leed, 13. terreur. 14. beroerd, 16. deels, 17. rente, 18. den, 20. pil. 24. itala, 25. kalm, 26. löss, 27. sine, 28. tros, 30. ei, 32. eer. CITROENBRANDEWIJN FOCKINK WERKWEEK VAN 35 UUR, VEEL EN LANG VAKANTIE EN TOCH... OVERSPANNEN ningen van onderwijsdeskundi gen toekomen aan werkweken van gemiddeld 35 uur, waarbij dan inbegrepen zijn: het kwar tiertje voor de schooltijd aan wezig zijn, het na de schooltijd bijwerken van leerlingen die niet al te best mee kunnen komen, het zich voorbereiden op de komende lessen, het cor rigeren van de gemaakte lessen, het organiseren en bezoeken van ouderavonden, kijkavonden e.d., het bezoeken van ouders, studie e.d. Het onderwijzend personeel werkt ook dan echter altijd gemiddeld nog zo'n 10 uur per week minder en bovendien zo'n 5 a 6 weken per jaar minder dan de rest van de „arbeidende klasse". P)EN HAAG Er zijn stellig veel werknemers én huis moeders!) die, met een onder toon vtzn enige afgunst wel licht, zo nu en dan wel eens een opmerking maken over „die onderwijzers, die alwéér vakantie hebben". Het ligt voor de hand dat deze opmerkingen vooral te vernemen zijn als de ouders door de aanwezigheid van hun kinderen thuis wor den geconfronteerd met het feit dat die onderwijzers" inderdaad „al wcèr" vakantie hebben. Of „al wéér" vrij zijn, want ook de werktijden van het onderwijzend personeel zijn voor velen ongetwijfeld om jaloers op te zijn De inderdaad zeer veel vrije tijd, waarover de leermeesters van onze kinderen in verhouding tot de „gewone" werknemers be schikken. wordt echter door vrijwel iedereen als nor maal (of op zijn minst als onver mijdelijk) aan vaard, omdat, naar de mening van praktisch alle des kundigen, het be lang van de kinde ren er mee gemoeid is. Dat het vele schoolvrij ook in het belang van de onderwijzers zelf zou zijn. da ge- Noodzakelijk Voor werknemers, die 50 of 49 weken van 45 uur in touw moeten zijn. inderdaad wel iets om jaloers op te kunnen zijn. Maar, zoals ge zegd, de „zee" van vrije tijd waar over de onderwijzers beschikken wordt aanvaard omdat iedereen be seft dat die grotendeels is afgestemd op de' speelruimte, die de kinderen moeten hebben. In familie- en ken nissenkring moeten de onderwijzers echter nogal eens sarcastische op merkingen slikken als bijv.: „en jij maar weer fijn va kantie houden van ónze belastingcen ten hè?" en „kerel, JIJ 23 WERKWEKEN Laten we eens een paar reken sommetjes maken, waartoe we dank zij het onderwijs in staat zijn: In Nederland bedraagt het, wettelijk verplichte, minimum aantal lesuren voor het lager onderwijs 1040 per jaar. Omge rekend over het gehele jaar komt dit neer op 23 werkweken van 45 uur, hetgeen betekent dat een onderwijzer meer dan de helft korter behoeft te wer ken dan een „gewone" werkne mer. Er van uitgaande dat de ge- (Van onze soc.-econ. redactie) Voor de meesten van ons zit de (grote) vakantie er al helemaal of bijna weer op en ligt een jaar van wer ken weer in het verschiet. Hoè intens en hoe lang kan men zich op dé vakantie verheugen, er naar tóe le ven, maar ach, hóe snel ook zijn die enkele weken, een maal aangebroken, weer voorbij. Met „de vakantie" zijn talrijke vraagstukken an nex. Eén ervan is het pro- bleem van de vakantieduur. Op enkele belangrijke facet ten hiervan willen wij de aandacht vestigen in een drietal artikelen. Het eerste vindt u hierbij afgedrukt. middelde, niet voor de klas staande werknemer 3 weken vakantie per jaar heeft, kan een onderwijzer (om aan zijn 1040 lesuren te komen), over het gehele jaar gerekend, volstaan met werkweken van 21 uur. 9 Om de langere vakanties te „verdienen" worden echter ver plichte werkweken gemaakt van 25 a 27 uur. t Een onderwijzer evenwel, die zijn verantwoordelijke taak se rieus opvat en niet dag-in dag- uit al om vijf voor vieren „in de jas" zit. zal volgens bereke- vermoeid uit". Het is dan ook geen wonder dat het ge organiseerde onderwijzend personeel door de jaren heen steeds naar argu menten heeft gezocht om de korte werktijden en de lange vakanties ook voor de onderwijzers als nood zakelijk te bestempelen. Daarbij wordt er ook nogal eens op gewezen dat in diverse andere landen de schoolvakanties nóg lan ger zijn dan hier. Duitsland: ca. 12 weken in totaal. Frankrijk: zomer vakantie van ca. 2% maand plus nog ca. 5 weken in de rest van het jaar. Engeland: 12 weken in totaal. Denemarken: 11 weken in totaaL Noorwegen: ca. 12 weken in totaal. Zweden: ca. 2% maand zomerva kantie plus nog ca. 4 weken in de rest van het jaar. Oostenrijk: 2 maanden zomervakantie plus ca. 3 weken in andere perioden van het jaar. Italië: een zomervakantie van 4 maanden, alsmede ca. 3 we ken in de rest van het jaar. Huilbuien Een studiecommissie van de drie samenwerkende onderwijzerscentra les heeft enige jaren geleden eens een enquête gehouden,, waarbij o.m. de volgende vraag werd gesteld: „Zijn aan uw school in de laatste vijf jaren collega's overspannen ge raakt?" De antwoorden op deze vraag zullen menigeen met de oren doen klapperen. Niet minder dan ruim 50 procent antwoordde met „ja", terwijl onder de „nee"-ant- woorden toch diverse opmerkingen voorkwamen als „Neen, maar wel alle drie er dioht bij", „Neen, maar diversen op de grens van overspan ning", en „Neen, maar een enkele was wel doodop". Onder de „ja"-antwoorden kwa men toelichtingen voor als „tegen de vakantie zijn 't hoofd en de onderwijzeres (2-mansschool) to taal op", „zelf ben ik zó moe dat geen enkele vakantie mij positie ve vreugde geeft", „ik kan ter nauwernood doorwerken tot 14 juli", „een bekend feit is, dat veel onderwijzers tegen de vakantie een instorting nabij zijn", „tegen de zomervakantie werk ik onder hoogspanning met huilbuien, deze echter niet op school".... Conclusie van de commissie: bij het vast stellen van de vakantie-regeling moet niet alleen rekening worden gehouden met de kinderen van de gezinnen of met de leerstof, maar ook met de gezondheidstoestand van het onderwijzend personeel. Hoe is het mogelijk, zo zullen velen zich wellicht afvragen, dat een onderwijzer, die slechts onge veer 42 weken per jaar werkt en dan bovendien nog werktijden heeft van ongeveer 35 uur per week, overspannen wordt! „Wat moeten wij dan wel, die 49 weken van 45 uur in touw zijn...." (Hierover schrijven wij in een volgend artikel) Kinderen maar snel naar huis, want hun onderwijzer is „een instor ting nabij" CITROENBRANDEWIJN FOCKINK COVENTRY In de nieuwe kathe draal van Coventry is op zondag een godsdienstoefening gehouden voor ver schillende rassen. Er werden gedeelten uit de Koran gelezen en gebeden gespro ken in de Hebreeuwse en een Indische taai. De dienst, waaraan meer dan dui zend mensen deelnamen, diende de be vordering van een betere verstandhou ding tussen de talrijke inwoners van Coventry. De anglicaanse bisschop van de stad. dr. BarcTsley, noemde het een zeer belangrijke gebeurtenis voor de christelijke kerk. Door dergelijke samen komsten wordt het oeroude misverstand weggenomen, dat God Zich niet door andere religies heeft geopenbaard, zo meende deze bisschop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2