ieiiwe Leidlse Courant „Laat de wereld weten: opstand" dit is onze Beatles op de brandstapel Voor 32 inwoners kwam rust te laat Weer provo-rel in Amsterdam Twee dagen Tiroler in gedwaald Alpen Carnaval van moord en brand in Los Angeles VIETCONG IN HOL VAN DE LEEUW weerbericht Maandag 16 augustus 1965. 46?tc jaargang Hrecteur: f. DtEMER I Hoofdradactaw Dr. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblava» mijn hert in feghenipoaH" orgel' f 1995,- BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tri. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. .J Kantoren. Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - l Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.83, p.m. 3.55. p.kw. 10,70 - Klacbtendienst bezorging 18.00-19.00 Jongen bij zeilen verdronken VKEVEEN Zaterdag ls de veer- injarige J. J. Jacobs uit Hattem bij het Hen op de Vinkeveense plassen In het iter gevallen en verdronken. De politie heeft zaterdag en zondag ln ter plaatse ruim 20 meter diepe wa- gedregd, tot nu toe zonder resultaat, e jongen maakte zaterdag in een rpy een zeiltocht over de plassen, i vriend van hem op enige een ander bootje voer. er langs de kant hoorde plot- ïg een kreet en zag de jongen naast zeilbootje in het water liggen. Hij ie er direct heen, terwijl ook de ad van de jongen de steven wendde, zij bij het bootje aa.nkwamen was de jongen, die goed kon zwemmen. l spoor meer te bekennen. LOS ANGELES „Wij hebben de oorlog gewonnen", zo verklaarde de politie gisteren na zes dagen van bloedige en zinloze wreedheid. Die oorlog heeft tot aan vanmorgen 32 mensen het leven gekost (27 negers en vjjf blanken), 800 mensen raakten gewond, meer dan 2600 zyn aangehouden. De materiële schade wordt op 175 miljoen dollar geschat. De negerwijk Watts is een rokende puinhoop. Honderden winkels zijn verwoest, terwijl de voorraad als „oorlogsbuit" door schreeuwende en gillende negers werd meegenomen. President Johnson heeft gezegd opgelucht te zijn, dat de orde is hersteld. Hij waarschuwde de negers, dat zij door hun toevlucht tot ter reur te nemen zichzelf de wapens voor hun emancipatie uit handen slaan. Geen happening - vergunning A 1 \V - «w. X Hi A ^ÊSm w JHSTERDAM Opnieuw is het in nacht van zaterdag op zondag bij beeld van het zogenaamde „Am- lamse lieverdje" op het Spui tot itige relletjes gekomen tijdens een (pening. waaraan dit keer vooral leden van de Provo-groep deel- len. De Amsterdamse politie voerde twee keer toe een charge met de inke sabel uit, waarbij twee perso- werden gewond. Er werden der- in arrestaties verricht. Onder hen ond zich de negentienjarige Rob ilk, een der assistenten van Provo- Ier Roel van Duyn. onderden Amsterdammers, die de tietjes verwacht hadden, keken toe, de jongelui de politie-agenten be- pgelden met fietsbellen en lege blik- én. Bij de charges van de sabeldra- ênde agenten sneuvelden een houten jhot met ramen van een café-terras de ruit van een deur van een auto- Voorts werden vernielingen jericht aan auto's, fietsen en hek- De Provo's, waaronder zich ook weer vrij veel meisjes bevonden, •beerden bloemen te leggen bij het :erdamse lieverdje maar de x>o- verhinderde dat. Zaterdagmiddag hadden de anti- 'k-magiër Robert Jasper Grootveld, - .«Jel van Duyn en Rob Stolk een on- koMtrhoud gehad met de Amsterdamse De eifofdcommissarls van politie, de heer T van der Molen. Dit naar aanlei- mn de incidenten, die zich ver week. zaterdagnacht op het Spui n voorgedaan. ,,U mag happenen, u wilt", zo zei de commissaris, maar van tevoren een vergun- aanvraagt en opgeeft, hoeveel len aan de happening deelne- Dat konden de happeners niet dat wilden ze niet. omdat de Pro geen gezag erkennen en ook zelf 't als leiding of bestuur willen op- Rob Stolk was de eerste die bij het sigarettenfabriek aan de ge- i hoevei jn. Zot naak. Zateraagavona rond middernacht is het op het Spui in Amsterdam weer tot ongeregeldheden geko men, toen provo's een van hun „happenings" hielden. Van te vo ren had de politie verklaard dat als de provo's zich niet aan de regels van het spel in een demo cratische staat zouden houden, zij de politie op hun weg zouden vinden. Tot tweemaal toe heeft de politie een charge met de blanke sabel uitgevoerd. Verscheidene personen werden gearresteerd. meente Amsterdam geschonken beeld (symbool van de verslaving volgens de happeners) werd aangehouden. Gis termiddag werd hij echter weer in vrijheid gesteld met zeven anderen, omdat deze jongelui beschuldigd wer den van misdrijven, waarvoor geen voorlopige hechtenis mogelijk is. Vijf anderen, respectievelijk 18, 19, 24. 16 en 24 jaar oud, zijn voor ten minste twee dagen in hechtenis gesteld op be. schuldiging van belediging en open lijke geweldpleging. Onder meer zou ..fascist" tot de politie-agenten zijn ge roepen. Het laatste nieuws luidt, dat er on lusten zijn uitgebroken in wijken waar het dit weekeinde rustig was. In San Diego hebben negers twee gebouwen in brand gestoken en een man neer gestoken. In de blanke wijken van Los Angeles gooiden negers brandende flessen benzine uit rijdende wagens. In de negerwijken waar de opstand uit brak, is het nu ecfhter rustig. De straten zijn nu verlaten. In enkele negerwijken is een Uitgaansverbod voor dag en nacht van kracht. In Watts pa trouilleren vijfduizend leden van de na tionale garde met bajonet op het geweer. Nu en dan klinkt een schot, een sluip schutter die vuurt op brandweermensen en politiemannen. De politie speurt straat na straat af naar aanstichters van de opstand. In totaal zijn twintigduizend leden van de nationale garde in touw ge- Bloedige dagen Het zjjn bloedige dagen geweest in Los Angeles. Als waanzinnigen renden de ne gers door de straten. Alles wat hun in de weg kwam werd vernield en ln brand ge stoken. Hun kreet „Doodt, doodt" of .Brandt, brandt" was kilometers ver te horen, Velen zijn van mening, dat mis dadige elementen zich op een gegeven moment van de macht meester gemaakt hebben en de negers op hun misdadig pad zijn voorgegaan. Anderen, zoals dr. Martin Luther King, zjjn ervan overtuigd, dat de toestand in Los Angeles (2.5 mil joen inwoners, van wie 65.000 negers) de oorzaak van dit inferno ls geweest. Lu- Wilde eens blussen Spuitgast stak brand zelf aan VUGHT Zaterdag tegen midder nacht werd de vrijwillige brandweer van Vught gealarmeerd voor uitslaande brand in de hooischuur van landbouwer Van de Meer. Met drie autospuiten werd het fel oplaaiende vuur, dat groot ge vaar voor de omgeving opleverde, aan gepakt, maar pas gistermorgen om zeven lur was het nablussingswerk achter de ug. Het vuur had echter zo „mooi" ge brand. dat de politie een nader onderzoek naar de volgens haar abnormale ont staanswijze van de brand begon. Het resultaat daarvan was dat gisteren ;n van de leden van de vrijwillige brandweer, de 26-jarige P uit Vught die zaterdagavond met veel ijver had helpen blussen, werd aangehouden. De man, die al tien jaar tot 't korps van de vrijwillige brandweer behoorde, had zijn hart zo zeer aan zijn werk verpand, dat hij zelf de brand in de hooisohuur had gesticht ..omdat hij zo graag eens wilde blussen". APPINGEDAM De brandweer van Appingedam is gisteren twee keer uitge rukt om in de omgeving branden te blus- 's Ochtends brandde, ondanks de goede zorgen van de brandweer, een wo ning in Jukwerd bij Appingedam in een half uur tijds tot de grond toe af. De schade bedroeg 30.000 gulden. Gisteravond ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van de familie Schalkwijk in Solwerk. gem. Appingedam. De brand greep zeer snel om zich heen en doordat de watertoevoer onvoldoende was. vreesde men, dat de boerderij geheel in vlammen zou opgaan. Door lange slangen uit te rollen slaagde de brandweer erin water een verafgelegen plaats aan te vo< waardoor he woonhuis grotendeels kon worden behouden. De schattingen van de schade lopen uiteen van 120.000 tot 180.000 I gulden. ther King hekelde speciaal het harde op treden van de politie en hjj heeft aange kondigd zich naar Californië te begeven om met negerleiders de situatie te be spreken en geweldloos te vechten een ware democratie, ook voor de negers. Vooral de jonge negers waren sterk vertegenwoordigd. Een van hpn zei tegen een verslaggever: „Vertel het de wereld, dit js onze opstand". De negers vertelden genoeg te hebbben van de onderdrukkin gen, de wanhoop en de armoede. („We houden er mee op vloeren te schrobben voor 1,25 dollar"). Dit en de smeulende haat, de wrok en een week van ondraag lijke, vochtige hitte waren de oorzaken die geleid hebben tot deze verschrikking. Ooggetuigen vertelden hoe de ruit een supermarkt werd ingegooid, hoe de horde naar binnen drong en beladen met ,,buit" terugkwam. Flessen drank werden in brand gestoken en in andere winkels gegooid. Geen auto was veilig. Aan fotograaf werd gevraagd of hij een mooi plaatje voor zijn krant wilde. Bereidwil lig staken enkele jonge negers een splin ternieuwe wagen in brand. De fotograaf maakte zich uit de voeten voordat de on verlaten de kans kregen ook zijn wagen te vernielen. Dat de horde als waanzinnig te keer ging blijkt wel uit het 'eit. dat een vijf jarig negerjongetje, dat met zün moeder in de tuin in het zonnetje zat door een sluipschutter werd neergeschoten. Ook zijn broertje werd door dezelfde schutter] gewond. (Voor vervolg zie pag. 5 De hevige onlusten in de neger- wijk van Los Angeles duurden dit weekeinde onverminderd voort. De foto toont een jeep, bemand door soldaten van de nationale garde van Californië, patrouillerend in een van de straten waar de relletjes het hevigst waren. Boerderijbrand maakt 17 mensen dakloos HEERLEN Zaterdag Is de uit 1697 daterende boerderij „De Vranikhoeve" in Heerlen door brand vernield- De boerderij werd bewoond door drie gezinnen in totaal bestaande uit zeven tien personen. Aanval op politie-hoofdkwartier SAIGON. Vijf agenten van de Vietcong hebben vanochtend een val ondernomen op het hoofdkwartier van de Zuidvietnamese nationale poli tie. Zij drongen door tot het hartje van de operatics van de Vietnamese veiligheidsdienst. Drie politiemannen Zes toeristen sloegen verkeerde weg in IMST (Oostenrijk) Zes Neder landse toeristen strompelden zaterdag onder de schrammen en zo goed als uitgehongerd, maar dolgelukkig de Oostenrijkse stad Imst binnen. Twee dagen en 2 nachten hadden ze in de onherbergzame Lechtaler-alpen ver toefd, bijna niet meer hopend, dat ze ooit levend in de bewoonde wereld zouden terugkeren. Hun reisgezel schap was al weer naar Nederland teruggekeerd. Zes plaatsen in de autobus waren leeg gebleven. Pas onderweg vernam men, dat de zes verdwaalden behouden in Imst wa ren aangekomen. De zes Nederlanders, de 32-jarige heer Deitz uit Vaals, de gebroeders Boenaars. 26 en 24 jaar oud, uit Tilburg, de heer Haagh, 33 jaar uit Rijen (N.B.), mejuf frouw Van Eijk, 19 jaar, uit Heer bij Maastricht en mejuffrouw Schneiders. 23 jaar, uit Epen in Limburg, waren don derdagmorgen uit het hotel vertrokken om de laatste dag van hun vakantie nog een heerlijke bergtocht te manen. „Het was r vertelde de heer Na een spannend avontuur in de Tiroler Alpen heffen de zes te ruggekeerde Nederlandse toe risten in een café in Imst het glas. Boemans." „Wij droegen alleen maar shirts, hemden en sandalen. We vonden dat genoeg voor de tocht van drie-en- een-half uur naar de Muttekopf'. Verkeerde pad Halverwege de klim was men op een kruispunt van twee paden gekomen. Prompt koos het gezelschap het verkeer- Het doel van de tocht was een chalet Maar na vijf uur lopen was er nog geen chalet te zien. Met geen mogelijkheid was de goede weg terug te vinden. Het werd donker. Plotseling hield het pad helemaal op. La ter bleek, dat de Nederlanders over een bergrug waren gelopen, die naar de top van de Laagerberg leidde. Op de top lag een soort notitieboek, waarin de toeristen hun naam schreven De volgende dag (vrijdag) zou een red dingsbrigade een van deze namen ont. dekken. Het was een notitie, die de dag DJAKARTA Vijfhonderd De grammofoonplaten en boek- de Everley Brothers, i juichende, dansende en anu- werken gens de politie gruwelverhalen, de algehele opwinding Engelse 1 enige weken ge- de Blue Diamonds (die vorig cowboy-romannetjes en zlnne- greep r anti-Amerikaanse leden door de politie in beslag jaar omstreeks Kerstmis op een prikkelende lectuur, die t liedjes zingende Indonesiërs genomen tijdens razzia's in ae tournee in Indonesië overal een als de wtist, rock-and-roll (voor het merendeel jongeren* muziekwinkels hebben zaterdagavond op hei dels, voorplein van het Djakartaanse politiebureau vierhonderd gram politiebureau 400 grammofoon- drift langspeelplaten de boekhan- warm onthaal hebben gekregen) Baetleplaten ..niet overeenstem- derd in beslag genomen tapes op de brandstapel, terwijl poll met de identiteit van het met ..decadente muziek" tieagenten blikken vol benzine Indonesische volk". Deze uit- niet in vlammen opgegaan. De De jongeren smeten vol geest- op het vuur goten. Met zo mo- spraak is afkomstig van presl- politie heeft de banden uitge- dent Soekarno. Een plaat bleef wist platen en vierentwintigduizend Beatles, de Shadows. Connie ten de Indonesiërs boeken en ongewild de brandstapel be- radio overgedragen, boeken ceremonieel verbrand. Francis, The Rolling Stones en boekjes op de brandstapel. Vol- spaard. Een jochie deed er ln de Indonesische in de stad Imst de hoop weer zou doen opleven Ergens op een plateau hebben de zes donderdagavond een beschutte plaats ge zocht. Bjj een vuurtje hebben ze de nacht doorgebracht, ..We hadden geen eten bij ons", vertel de de heer Boemans verder. „Alleen een paar appels en wat chocoladerepen. De nacht was ijzig koud op die hoogte va bijna 2.000 meter. We sliepen bijna niet' Naar beneden De volgende morgen woel er een koude wind. Maar gelukkig scheen de zon. Eindelijk vond men een pad. dat naar beneden leidde naar een bebost gebied. Maar snel ging de tocht niet. Men was te vermoeid. Ook deze dag bracht geen uitkomst, terwijl de ongerustheid in Imst onder de Nederlanders steeg, hoewel men het ge zelschap van alle kanten gerust wilde stellen. Weer brachten de zes onfortuinlijke bergbeklimmers onder slechte omstandig, heden een nacht in de open lucht door. Het was weer bitter koud. Helikopter Zaterdagmorgen eindelijk daagde - een helikopter op. Maar de bemanning merkte de met zakdoeken en hemden zwaaiende vermisten niet op. Men had weer hoop. Er werd naar hun gezocht. Een van de broers Boenaars be sloot toen alleen de tocht naar beneden te wagen. Langs gevaarlijke afgronden kwam hij eindelijk in een dorp aan, waar hij alarm sloeg. Spoedig daarna konden ook de vijf anderen worden gevonden. Ze waren geheel uitgeput. De twee meisjes huilden, toen ze in Imst aankwamen. Mejuffrouw Van Eijck omhelsde haar ouders en zusters, die ln Oostenrijk waren achtergebleven. Gistermorgen, na een flinke nachtrust, zijn de Nederlanders met een extra bus de onderneming Ebatour uit Beek Nederland teruggekeerd. kwamen om het leven. Van de zeven tien gewonden zijn er vier ernstig aan toe. Vier van de lichtgewonden zijn Amerikaanse adviseurs. De aanval was blijkbaar goed voorbe reid. Een groen-witte Plymouth kwam bij het hek van het hoofdbureau van po litie aanrijden, terwijl uit de andere richting een niet nader geïdentificeerd voertuig naderde. De inzittenden van de eerste wagen openden het vuur op de bewakers aan de hoofdingang, toen zij het hek binnenreden. Toen de tweede auto binnenreer stopte de Plymouth. De inzittenden van de eerste wagen open den het vuur op dc bewakers aan de hoofdingang, xoen zij het hek binnenre den. Toen de tweede auto binnenreed stopte de Plymouth. De andere wagen reed door, ook nadat de inzittenden er uit waren gesprongen. De auto vloog kort daarna in de lucht. De woning van de hoofdcommissaris van de Vietnamese nationale politie werd licht beschadigd. Aanvankelijk was ge meld, dat dit huis het doelwit van de aanslag was geweest. De plymouth reed de plaats van de aanslag en bij het passeren van een ander politiebureau openden de inzittenden het vuur op dit gebouwtje. Daarbij kwam een derde po litieman om het leven. De auto werd later verlaten aangetroffen aan de rand Saigon. Volgens dc politie heeft men verscheidene wapens in de wagen aan getroffen. Van de deelnemers aan de aanslag ontbreekt elk spoor. Na de eerste verwarring kregen ver slaggevers opdracht, zich te verwijderen. Drie wagens stonden toen op de binnen plaats in lichterlaaie. Het dak van een gebouw was op een van de wagens ge stort. De buitenmuur van een tweede ge bouw werd weggeblazen, waardoor men het interieur van het gebouw kon zien. Ongeveer vijftig Amerikaanse adviseurs burger doorzochten dc ruïnes met hun pistolen in de aanslag. Pas een half uur de aanslag kwamen twaalf vracht wagens met politieagenten aangereden, gewapend met bajonetten. Premier Nguyen Cao Ky van Zuid- Vietnam is in Taipeh, de hoofdstad van Formasa gearriveerd. Hij zal be sprekingen voeren met generaal Tsjang Kai Sjek, president van „Na tionalistisch China". Aanrander via politiebureau ZAANDAM Eon 17-jarig meisje ls zaterdagnacht op een verlaten bouwter- 'n in Zaandam aangerand door een jarige gehuwde beroepschauffeur uit die plaats. Juist op het moment, dat het meisje zich uit dc aubo kon bevrijden, naderde een patroullewagen van de po litie van Zaandam, zodat de aanrander vlot kon worden ingesloten. Het meisje had tijdens een cafébezoek nachts om een uur ruzie gekregen met haar verloofde. In oversDannen toe stand had ze zich op het wegdek gewor pen. voor een naderende auto. Een twee de automobilist, de 36-jarige beroeps chauffeur, bood aan het meisje naar het politiebureau te brengen om haar te kal- Verloofde en omstanders stemden hier- ee in. De man reed in plaats van naar het politiebureau naar een verlaten bouwterrein in plan Poolenburg. waar hij het meisje aanrandde. Uiteindelijk be landde hij toch op het politiebureau. zU het met de handboeien om. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist, overdag zonnige perioden, en kele lokale regen of onweersbuien. Overwegend zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1