3 i „Kentucky Jones" zit vol gevoelige wijsheden Brick Bradford Ike stal vele harten —Toch is het zo!- Jesje en Josje Senmoel j i£ STENÏN Z0NI)i] VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 Zoeken Wie niet voor de tweede maal het trOKK€iyspe! „Des duivels prentenboek" pilde zien, kon gisteravond met vaar- egOIlt lig zoeken elders in de ether wel een if ander naar zijn smaak vinden. Mis- eerstraat|hien stuitte hij (of zij) op de hevige I fcnderstoring tijdens Adenauers ver- iUzingsspeech in Brandpunt, misschien i tem; M Lj. diende op Ned. 2 de altijd u'eerj uwerlaanLeil amusante schone heks" met haar 'rgT m Zjoochelcapriolen tot plezierig vermaak. (Van onze radio- en tv-redactie) M **ij keken, knoppen draaiende, me tl Lisse; J(r0te ogen naar enige riure sporlge- TKE'S MOEDER komt niet uit auêiweplieffc"s !n ,de YSj-,per-,i4meri'ca,a"fc China om bij haar jongetje in aueiwegl|m van technisch dikwijls zeer slecht A -r-, i. «1 V Hafcholte. door de AVRO opgediend. Het Amerika te gaan wonen. De be- ebroek: belletje Amerikaans voetbal door lofte was oplichterij, maar het iaar gepantserde lieden, die voortdu- ad in een hoop op de grond krioelden i zonodig gingen bekomen door mid- \l van een klaarstaand zuurstof-ap- raat, deed ons meer rillen dan het mover, bijkans met de neus in de eeuw, sledevaren. De vernietigings- ce met autowrakken is ook een ons eemde tijdpassering, waaraan wij ons is, veilig thuis, konden vergapen. Terwijl het derde Amerikaanse ierette-programma op Ned. 2 met \orrn geluidsvolume en oogverblin- iide actie voortdaverde. en op Ned. de mooie Siegrid Koetse werd ver- uanseld. wipten wij nog een poosje et de NCRV-radio binnen in het zor- loze jeugdcentrum van het Leger des eils, dat het middelpunt was van het meravondmozaïek. Jan Filius stelde een aantal niet allemaal zo best ge- aagde vragen, en liet de een na de der van leiding en deelnemers vro- fke plaatjes uit de grabbelton opdie- en. Er werden merkwaardige anek- olen verteld, kortom, het was onschul- ig kampvuur-genoegen, waarbij ieder- en van plezier en tevredenheid ge- ligde. Toch wel prettig, in de goed verlichte amer eens radio ie beluisteren, '.er fwisseling op het televisiekijken, 't Is elk geval minder gecompliceerd en en kan zich er nog eens bij vertreden. Tv helpt politie sporadisch (Van onze radio- en tv-redactie) HAMBURG Pas nu heeft de olitie bekend gemaakt, dat zij op 11 ovember van het vorige jaar op chitterende wijze is geholpen door dt Duitse televisie. Zij zegt er echter bij, dat zij van deze samenwerking iltchts bij hoge uitzondering gebruik ttl maken in de toekomst Amerikaanse kijkerspubliek waar voor het televisie-feuilleton „Ken tucky Jones" oorspronkelijk werd geschreven, zou dat ook niet heb ben gedoogd. De kleine Chinese vluchteling Ike (oftewel Dwight Eisenhower Wong) moet steeds meer tevreden en opgewekt lid blijven van het echte mannengezin. We zullen hem er nog enkele malen ontmoeten, zo ongeveer tot half sep tember, maar dan stopt deze bijzonder aantrekkelijke en door het zondagse kijkerspubliek hoog gewaardeerde se- Men moet daar maar niet om treu ren, want er staat bij de NTS alweer een nieuw, druk-geroemde Ameri kaanse reeks op stapel: „My friend Flicka", welke waarschijnlijk hier uit gebracht wordt onder de titel „Flicka de hond", zoals de NTS ons mededeel de. Dat zou dan weer twee vliegen in één klap zijn. want dan keert bij het verdwijnen van Lassie (die zich nu weer met een kleuter gaat amuseren en daarom bij ons niet op het scherm zal komen) weer een hond terug op het scherm en bovendien betekent dat Alg jongetje is Ricky Derr he- een nieuw gezellig gezinsverhaal op de !cmaal „wonderkind". Het is zondag-vooravond als iedereen graag ruim (we0 jgar geleden dat hij nog Ir i met zijn ouders, broertjes en zusjes in Voorlopig echter gemeten wq nog de Chmezcnwijk van San Francisco de man, die in feite beiden beschermt en, zoals hij zelf vindt, ten slotte „de klappen opvangt". EENMAAL PRINSJE Er werd op die 11e november een ioord gepleegd op een handelsreizi- er; de politie verdacht al dadelijk de oortvluohtige Horst Neumann en zijn rouw. 's Avonds om 8.13 vertoonde ie televisie in het nieuws op verzoek an de politie een foto van Neumann, lus het nummer van de auto waarin et echtpaar er vandoor was gegaan. Ingeveer 20 minuten later meldde en ingezetene van Hamburg de poli- ie, dat hij de wagen had gezien en m 8.45 uur. nauwelijks een half uur adat de foto op het scherm was ewest, werd het echtpaar aange- iouden. Het is inmiddels a! ver oor-, eeld tot levenslange dwangarbeid. Wij herinneren er bij dit Duitse iricht nog eens aan, hoe ook in ons and de televisie bii bijzondere gele- lenheden de politie helpt: enkele reken geleden was immers het weg slopen Ierse padvindertje ook heel lauw gevonden nadat zijn foto op het cherm was vertoond. Draadomropn 'hilharvnonia Orkest o.l.v. Tu! „I Puritani": O rendetemi Maria Callas. sopraan: Nicola Rot bas: Rolando Par van Ike, zijn pleegvader Kentucky Jo nes en de trouwe vriend en huisbe diende Seldom Jackson. NIET ZOMAAR U hebt het vast al voor uzelf uitge maakt: Kentucky Jones" is niet zo maar een verhaaltje alleen. Zeker, het is door de auteurs Eleanore Griffin en Douglas Morrow (er zijn ook nog an dere schrijvers aan te pas gekomen) heel listig in een bijzonder aantrekke lijk pakje gestoken. Ten eerste het altijd-vertederende kind, dat nu bovendien nog een kleine pientere Chinees is. Ten tweede de in Amerika dol-geliefde mannenhuishou ding, waaraan het sentiment nog min der vreemd is dan aan „het gelukkige gezin" en ten derde de innige verbon denheid tussen volwassene en kind, die telkens twijfelachtig wordt gesteld om dan krachtiger dan voorheen, eer de aflevering uit is, weer te worden bewezen. Allemaal ingrediënten, be doeld om de kijkers aan het toestel te kluisteren.... waarover men dan ook geen klagen heeft. Er komt echter meer bij. De kleine Wong mag dan (zijn naam verraadt het al) een vurig Amerikaans-opge voede republikein zijn, hij verloo chent toch de Chinese wijsheden die hem in 't bloed zitten, niet. Telkens j weer komt hij met zulke passende en ontwapenende uitspraken, vrucht van I de hoge Chinese cultuur, aandragen en v dan gaat er bij de kijkers dikwijls genoeg een belletje over. "V| Daarbij wordt en passant het ras- Qui senvraagstuk niet vergeten. Ook daar- sssi-1 Voor vinden de volwassenen passende "v.0 Tuiiiowoorden, maar Ike zelf wijsheden. als atleet. Hij woont in Encino (Cali- fornië), waar hij als echtgenoot van Geraldine Stowell (ze trouwden in 1945) vader is van drie zoons: Rick, Rob en Austin, die pas 6 is geworden. Hij weet uitstekend met jongens om te gaan en het valt hem wel e< zwaar, zich aan de tekst te houden af en toe wat afwijzend tegenover de kleine Ike te doen. Maar dat maakt hij na de opnaVne wel weer goed: ze zijn bijzonder dik ke vrienden. Derde in het trio is Har ry Morgan, die Jackson al even voor treffelijk speelt. Hij heeft al een grote televisie-ervaring en is zeer gesteld op deze rol van helper-vriend-vertrouwe ling. Zoals het meestal gaat (behalve bij Bonanza, waar „Adam" zich altijd wrevelig van ieder afzijdig houdt) vormen de drie hoofdrolspelers van ..Kentucky Jones" een hecht vriend schappelijk team. Kort geleden werd Rickey twaalf jaar. Toen de andere hem vroege wat hij voor zijn ver jaardag zou willen hebben, zei hij: „Een race-fiets, om hier in Holly wood hard rond te rijden. In San Francisco kan je niet fietsen, daar zijn de straten allemaal te steil!" Onnodig te zeggen, dat hij de fiets kreeg... dat kan er bij grote tv-arties- ten wel af! 1) Richard Leeuwenhart zijn getuigt hier reeds van was i bijzonder moedig man, al zijn teugeld waren in het goede als in het wilde Philips vóór Richard in zijn kwade, niet met moderne maatstaven land terug zijn. Eensdeels om politie- mogen worden gemeten. Maar aange- ke redenen, voor een ander deel velen die zijn buitengewone dapper- zten Richard Leeuwenhart ons op het omdat hij Richard heid als roekeloosheid hebben be- t.v. scherm nog steeds wordt voorge- verdacht aanslag op zijn leven te beramen, stempeld. Voorts bezat hij grote toverd als de karaktervaste ridder Aan de andere kant zou het vertrek de Franse koning Richard niet welgevallig zijn geweest, omdat werkelijkheid te belichten. daardoor het bevel over de kruistocht Tijdens de derde kruistocht (1189— ?£he®1 b,J R'chard kwam te berusten ondernomen lichaamskracht bekwaam legeraanvoerder. Allemaal ook eigenschappen dus, die ten tijde van de kruistochten sterk tot de verbeel ding van zijn onderdanen spraken. 1192" die Voeg daar nog bij dat Richard een knappe verschijning was en zelf ge dichten schreef, dan is het begrijpelijk dat in de volksverbeelding de onstui mige, dichterlijke ridderfiguur kon ontstaan die in de dichtkunst nog lang voortleefde. Telde hij tijdens zijn leven zoals alle sterke persoonlijk heden vele bewonderaars, de En- Richard, een beestmens initiatief van de Duitse keizer Frede- rlk Barbarossa, maar waaraan ook een „1st bevolking heelt hem als koning Engelse krijgsm.cht onder Richard te kort meegemaakt om te beseffen Leeuwenhart (Barbarossa was al overleden). Hoe het ook aij. om het vertrek van de Franse koning, die ziek te bed lag, te bespoedigen, bracht Richard hem het valse bericht dat zijn zoon de latere Lodewijk VIII, ook de Leeuw ge noemd) stervende was! Deze intens lage streek is tekenend voor Richard Leeuwenhart, die zó onbetrouwbaar was, dat de Tempeliers weigerden in te staan voor door hem gesloten vereenkomsten of gedane beloften. welk een kleine plaats Engeland in zijn plannen innai hoe onstandvastig en roekeloos, spil- Frans leger Door de moordpartij die hij in Akko ,nder Philips II Augustus belangrijke aanrichtte, zijn wreedheden en dub- oemerKe°- bijdragen leverden, tijdens die derde belhartigheid werd hij In het Nabije roekeloos, «nil- kruistocht dus, lagen Richard en Phl- Oosten het voorbeeld van de beest- ziek wreed en onbetrouwbaar deze |,ps voortdurend met elkaar overhoop. die zich sterk doi gevoelens liet beheersen en soms een ware fantast was. Nu weten we wel, dat dergelijke middeleeuwse figuren die even onbe- Dat was niet zo vreemd, want Enge land en Frankrijk hadden vele twist punten, die in geen enkel opzicht waren opgelost nu de koningen ter kruistocht gingen. In leder geval Mohammedaanse moeders dp kinderen dreigden als zij Nadruk verboden. woonde. Hij was toen al dol op toneel spelen en dat had hem eens een bui tenkansje bezorgd: de rol van een Oosters prinsje in een Tarzan-film, waarin hij hoog op een olifant zat en niet zo bar veel had te doen. Die fijne gebeurtenis kon hij niet vergeten en toen hij op een keer een advertientie zag staan van het tv-net- work BBC, waarin een Chinese jongen van tien jaar werd gevraagd „om een wees te spelen", was hij er als de kippen bij. Hij was één van de ruim 30 sollici tanten en zat met zijn moeder uren te wachten. Toen hij eindelijk aan de beurt was....kreeg hij de rol. Zo kwam hij bij de televisie. Eén ding was moeilijk: zijn ouders wilden hem stel lig niet alléén naar Hollywood laten gaan, daarvoor was hij te jong. Maar het geld was erg welkom in het grote gezin. Vader Derr heeft; maar een eenvoudige winkel. Daarom werd besloten dat zijn moeder met hem mee zou gaan en vader bij zaak en gezin blijven. In de Hollywoodse tijd was er van schoolgaan geen sprake, daarom werd een huisonderwijzer voor Ricky geno men. Dit alles heeft hij heel kalm en met Oosterse rust geaccepteerd. Hij blijft zichzelf „een gewone jongen" vinden, die straks wel weer terug zal gaan naar San Francisco. om de school af te maken. Later filmster worden? Ricky praat er niet eens over: later is veel te ver weg. VOORAL PAARDEN Als eerste hoofdrolspeler voor „Ken- Hilversum I. 402 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Populaire grammo- foonmuziek. 20.20 Promenade orkest, om roepkoor en zangsolisten: operettemuziek. 21.10 Voordracht 21.30 Klassieke kamermu ziek gr.). 22.00 Actualiteiten of grammo- foonmuziek 22 25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Epiloog. 22 45 Lichte grammo- foonmuziek. 23 10 Overijssels Phllharmonisch 8 m. VPRO: 18.00 Ni kest en solist (opn 19.00 Ronduit rijpere jeugd, grammof oonmuziek. iophilharmonisch Semi-klassieke muziek. .45 Ontmoetingen met in Rusland III). reisverslag. Melodieën uit films en musicals uit „Lucia di iegasti l'ali. Mario del Monaco, tenor: New ymphony Orchestra London o.l.v. Alberto Jde. 2. Ouverture ..Linda di Chamounix". lharmonia Orkest o.l v. Tullio Serafin. i 2e bedrijf). 1 I bedri. lp tekst van Francesco Maria Pisve Maria Callas: Rina Cavallari: Elena Nieolai- Ri- Chard Tucker: Gino del Signore; Renato lapecchi: Pllnio Clabassi: Nicola Rossi-Le- Caselli: Koor (o.l.v. Vittore en Orkest van de Scala te Milaan: Dirigent: Tullio Serafin. Televisie moreen Nederland I. AVRO: 16.00 Zomei Ook de gezinsordening en de liefde tucky Jones" koos de NBC tussen vader en zoon komt duchtig in j Amerika welbekende en beminde ac- 't geding. Wie van het begin afaan teur: Dennis Weaver. Hii bekeek het heeft meegekeken, weet nog wel dat script eens en had er toen wel zin in. 22. „Paarse lucifers, hè?" herhaalde de commissaris peinzend. „Die moeten ta melijk zeldzaam zijn. Daarvan zal ik de autoriteiten op de hoogte stellen Mis schien is het wel een belanprijke aanwij zing. Maar hoe kan die ene lucifer daar voor Dennerust terecht tiin gekomen' Was het een gebruikte?" „Ja, commissaris", knikte Josje. „Iemand had er zeker een sigaret opge- De commissaris knikte een paar maal en allen staarden zwijgend voor zich uit, denkend aan de geheimzinnige paarse lucifers. Dan ging de deur van de behandelkamer open en stapte dokter Kwinkslag het vertrek weer binnen. Hij gewoncie pootje netjes „Zo. dat is keurig gegaan" sprak hij tevreden. „U kunt hem weer meenemen als U wilt. Of zal ik een asiel bellen en vragen of ze daar voor hem willeo zorgen?" „Nee, dat doen wij zelf hè vader riep Josje ongerust uit „Ja. ik vind het best hoor", meneerJoppers. „Wat moeten w te eten geven, dokter?"" ..Melk", antwoordde doktei Kwinksla? .,U moet maar een zuigflesje kopen. H": is verder gelukkig een kerngezond die. tje. Als U goed voor hem zorgt moet hij in een paar weken weer helemaal vief en en fit zijn." Meneer Joppers rekende met de dierenarts af en ze stapten weer in de auto „We zullen meteen maar een flesje gaan kopen", zei de commissaris. „Dan kan hij meteen wat krijgen als jullie met hem thuis komen, jongens. En bij ons staat nog een flinke hondemand. Die kunnen jullie wel lenen, dan kan hij- daar lekker warm in liggen." lachte1 ..Kijk-eens; móéder. Pims pootje is'ge- hem spalkt"' zei Jesje trots, toen ze weer in het huisje van de commissaris kwamen. „En we hebben een zuigfles gekocht. Pim moet melk hebben. En we mogen een meneer Bonebakker lenen, waar hij in slapen kan." „Geef mij dat flesje maar eens, Jesje", sprak mevrouw Bonebakker. ,Dan zal ik er wat melk in doen. Want het arme schatje zal wel vreselijke honger hebben." af 1. 80). NTS: NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Stlefbeen Zoon, TV-spel. 21.5 Hoe mu?ikaleercomedie 22.35 22.40 Toeristische tips van Socutera. 22.48-22.53 Jol II. NTS: 20.00 Niet in het 20.01 Chansons. 20.30 Dick Powell Theatre De Oaklander, TV-film 21.20 Wie is hij. wat doet hij?, pauzefilmpje. petit théatre Training nbone. TV-flim. 21.30-22 10 Acl Gleason Show schlechten Rom over de Duits tovern. KRO). gr. 20.35 Jackie 2145- Nws 21.50 Wie in, ien. TV-spel. 22.30 Progr. i schrijv» Heinrich Böil rijbuiter Kentucky Jones, dierenarts en paardenfokker, er eerst niet veel meer mee ophad, toen het adoptie kind uit Rood China aankwam, juisl nadat zijn vrouw was overleden. Sa men hadden ze het kind willen opvoe den. maar nu hij er alleen voor moest staan, kon hij er moeilijk toe komen het kind liefde te geven zoals hij had willen doen. Daarom werft Ike constant en vast houdend om de vaderlijke genegenheid I die hij als trotse zoon verwacht en I eigenlijk allang bezit. En Seldom Jack- ooral omdat hij nog het een en ander met paarden te maken zou krijgen. Want paarden zijn Weaver's grote liefhebberij. Hij bezit zelf drie prachtige ren paarden, die hem al menige prijs heb ben opgeleverd en wijd en zijd be kend zijn. Ze heten Dandy Mike, Cos mic Prince en Munity Princess. Als hij maar even tijd heeft, zit hij bij zijn paarden, die hij zelf traint. Want Dennis Weaver is een groot sportman, hij blonk op school al uit VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 8.45 uur herhaling aflevering Stiefbeen en Zoon „Eigen geld is goud waard". Toon speelt in de staatsloterij en zet de bloemetjes buiten met een twijfelachtige juffrouw. 9.25 uur van alles over messenwerpen in „Hoe bestaat 't". 9.50 uur Duitse muzikale komedie „Eer. meisje met pep". Ned. 2 VARA 8.01 uur de Parijre zanger Maurice Fanon zingt eigen liedjes. 8.30 uur Dick Powelfilm „De Oaklander". 9.25 uur uit een nieuwe Franse filmserie „Le petit théatre" df aflevering „Training voor een trombone": om een mu ziekinstrument te kunnen kopen gaat de trombonis' Chinel als amateur bokser een voormalig kampioen te lijf VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.20 uur operettemelodieën, uitgevoerd door solisten, Omroepkooi en Promenade-orkest. 9.10 uur leest Anne-Will Blankers een verhaal van Willem Enzincl voor: „De sluiertaai". 9.30 uur kamermuziek van Brahms 11.10 uur concert door het Overijssels Filharmonisch orkest, werker van Kodaly en De Falla. Hilversum II VPRO en VARA 8.05 uur werken van Ravel, Frank en De Falla worden uitgevoerc' door het Radio Filharmonisch orkest. 8.45 uur tweede lezing in de reeks „Ontmoetingen met protestante)" in Rusland" door dr. J. A. Helby. 9.00 uur showprogramma met liedjes uit musicals en films. 9.45 uur Shireen Strooker draagt het Roverslied uit Multatuli'; ..Woutertje Pieterse" voor. 10.05 uur gaat het Salonorkest van Paul Godwin spelen 11.10 uur vrolijke plaatjes tot besluit. 7.40 Gewijde muziek (opn.). 7.55 :glng. 8.00 0 N Angelus. 12.03 Liet dedélingen muziek, 1224 Marktberichten. 12.27 Me- 13-30 Over- iie Van Buuren praat weer ov 12.55 Licbt instrumentaal ensemble afgewis seld met licht orkest. 13.15 Voor de tieners. 14.10 Stereo: Licht ensemble. 14 30 Voor de kleuters. 14.40 Metropole orkest en koorzang: lichte muziek. 15.30 Signaal, dokumentatie van en over jonge mensen. 15.50 Licht ensemble en licht orkest. 16.30 Grammofoon- muzlek. 16.40 Chansons de France (odii 16.55 Lichte grammofoonmuziek. 17.35 re-orkest. 18.00 Lichte toeristische tips 18 50 ichte grammofoonmuziek ochtenogymnastiek en s< 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Vi voorpagina, praatje. 7.30 Lichte grammo foonmuziek 8.00 Nieuws. 8.10 Licht orkest met zangsollste. 8J0 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 8.30 Lichte gram- ensemble: oude muziek. VPRO: 9 40 Het Oosten nabij: de bijbel op reis herkend (II), lezing. 9.55 En toch vakantie (V). praatje. VARA: 10.00 Z.O. 135, gevarieerd program ma. 12.27 Mededelingen t.b.v. land. en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varla. 13.20 Stereo: Licht orkest en licht vocaal ensemble met disten 13.40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclubb. 14.45 Liet muziek. 13.00 Amusemei Boekenwijsheid. 16.00 ensemble. 16 25 Onbew ziek (gr.). 15.40 De lezer zal hebben begrepen, dat ten onrechte hrt woord „einde" is geplaatst onder het feuilleton in de krant van gisteren: het verhaal is nog niet uit! 86 Nu moet je teruggaan, onderbreek hij haar halverwege de helling. 'k Geloof dat Andres al aan 't werk gaat. Onder de grote middenlamp van het atelier kunnen ze hem zien staan. Ik heb dat nog niet gezegd, maar het schil derij van de mulder is door Dries in elkaar ge stampt. Als Mart ine wil antwoorden, is hij haar V°^'Weet je wat ik Pee eens heb horen zeggen Dat de mensen van Gods handpalm zijn afgestapt omdat ze meenden dat ze het beter zelf konder regelen. God deed het niet zoals zij het wilden Pee is een sterveling, maar soms denk je dat hn het eeuwige leven hier op aarde heeft. Da's goec gezegd: van Gods handpalm afgestapt. Maar wc kunnen het zelf niet regelen. Marline, de Horster niet, wij ook niet, geen mens speelt dat klaai Zou zo'n moord op Lenter daar niet mee te maken hebben? En dat tegen alle muren op lopen van Dries en ook een heleboel dat wc zelf doen? Ze hoort hoe hij weer zachtjes lacht Als ik weer kom. wil ik het er eens mei Andres over hebben. Hij bukt zich naar haar toe en kust haar goedenacht. Ze ruikt de geur van het bos en de berg. De geur uit haar jeugd, waai ze bij insliep. En het is dezelfde hand, waar ze haar kleine hand in legde, die nu haar schouders vasthoudt in een sterke greep. Voor Kerstmis valt er veel regen. De greppels door DIGNATE ROBBERTZ staan vol water en het druipt en druppelt overal. Kwade winden rukken aan over de heide als drommen ruiters, bespringen de daken en de hoefjes en tuimelen verder over de beek, die op standig murmureert, de wijde wereld in. Want voor de Horsten begint die nog altijd achter de Deler al beginnen hun zonen langzaam iets van de .vereld naar het dal te brengen. Lenter Borne ïeeft navolgers gekregen. Zijn plaats bij de aan nemer in Hinberghe is door een jongen van Ger nen Stuve ingenomen. Een ander is in de leer iegaan bij een schoenmaker en van Henne Lank- neet's1 zoon staat het vast dat hij op een fabriek n de stad werkt. Die zal niet veel meer thuisko men, voorspelt de vrouw van Tabe, de smid. Hei slechte weer belet om veel op pad te zijn. Veel nieuws is er ook niet in 't Horst. Dries Borne ligi iwaar ziek in de bedstee op de diele. Tabe's s'rouw wil weten wanneer de brigadier, die geko uen is om hem te ondervragen, wéér zal komen Als Dries voldoende beter is om een verhooi te kunnen verdragen. Want het kan toch zo niet. meent ze. Over de mulder wordt ook aan alle kanten gezwegen, alsof hij nooit op de Hidder gewoond heeft, 't Zal er wel aan liggen dat ze weer thuis zijn, wijst ze naar de heuvel. De hele zaak de doofpot in. De dochter van Potten-Gijsje, die op „De Rodde" werkt, heeft ook al geleerd om haar mond te houden. Haar eigen vader krijgt er niets uit. En Sax, de vrachtrijder, die een paar keer in de week de heuvel opgaat met pakjes en dan met Martine Volmar zit te praten of hij haar naaste familiei is, kijkt je aan als een doofstomme als je vraagt hoe het daar nu is. Tabe heeft onder de slechte zin van zijn vrouw te lijden. Wat gaat het je aan, moppert hij, ga dan naar de landschut en vraag hem of hij alles voor je op een papiertje wil schrijven. Dan kun je 't uit je hoofd leren. Ze is zo boos dat ze heel de avond niet meer tegen hem spreekt, maar als Volmar de volgende dag voorbij de smidse komt, zorgt ze ervoor dat ie buiten is. Ga je weer eens naar je doch ter? vleit ze vriendelijk. Het is daarboven ook wel nat en koud. 't Is daarboven beter dan hier. 't Vuile water loopt altijd naar beneden, dat weet je toch wel? Tot vlak voor je deur. Hoe die man door 't Horst gaat, of hij Bernt Vasse zelf is. En dan zo'n ant woord te geven. Ze begrijpt heel goed wat hij bedoelt, zo dom is ze niet. De lelijkerd! Joryt gaat zijn rechte gang. Als hij niet noodza kelijk iets te doen heeft in 't Horst, komt hij e niet. In het najaar en de winter maakt hij zijn ronden kleiner, hij spit zijn tuin en ruimt de schuur op. Daarna is er altijd wel iets te doen bij Martine. jsinds haar kinderjaren haalde hij geen boom meer voor haar. nu brengt hij een grote, die nauwelijks in de kamer kan en hij zit erbij als ze die versiert. (Wordl vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9