Verrassing in Luzern: jonge pianist Christoph Eschenbach Israëlische gastvrijheid niet zonder problemen de at INTERNATIONALE MUSIKFESTWOCHEN \oor het eerst een Clara Haskilprijs N Kanalisatie Rijn is over 6 jaar klaar Ook IJssel beter bevaarbaar Het portret van de toekomstmens Identiteit moet bewaard worden VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 aai bekend doo: n steur itelijker gevet sme e; ibel tei Stich.: a ds J jn. ziet! >rlcht«j LUZERN De verslaggever die, met een minimale onderbreking, van Roffel ^et ene festival in het andere stapt, i.e. van het Holland Festival in de Geref, Internationale Musikfestwochen te Luzern, voelt zich sterk geneigd tot ver mej gelijken. gmee* ^on muz'e^feest speelt zich als het ware af tegen een nationaal decor 8. Lei.' en men kan zonder overdrijving zeggen, dat de stad Luzern in dit opzicht v. Se-' een ideale achtergrond te bieden heeft, De geografische ligging en de ian 17,| prachtige omgeving met het idyllische Tribschen, waar Richard Wag- veg6^ ners geest telkenmale een ideaal toevluchtsoord vond, en vele e. tel andere sublieme plaatsen, die tot een bezoek noden maken Luzern bij str. 62,j uitstek geschikt voor het ontvangen van buitenlandse bezoekers. ig sti- Gem.! Zoals dat telkenjare gebeurd is. sedert in 1938 de Luzerner Festwoeher. met de tel grote dirigent Arturo Toscanini als auc- lat 52, tor intellectualis, tot stand kwamen, zal 01718-; ook in 1965 het Kunsthaus de plaats zijn waar het grootste en voornaamste deel G. van het festival-gebeuren zich gaat af- n Zee, spélen. Men zal er nu andere dirigenten Z-wart,, aantreffen., die geroepen - werden om de 1-9625, fakkel, eertijds door Toscanini ontstoken. I brandende te houden, en hun beroemde namen geven de bezoeker de garantie dat zij dat zullen doen op een wijze, die hun grote Italiaanse voorganger waardig is. Tijdens het openingsconcert zal men Joseph Keilberth aan de lessenaar kun nen zien en de slotstreep onder dat festi val zal op 9 september worden gezet door Karl Böhm. In de daartussen liggende periode zullen verschillende andere dlri. genten van stellig niet minder kaliber od V deze plaats aantreden, o.a Ernest Anser- met. Hei-bert von Karajan. Rafael Kube- lik en Igor Markevitoh. We noemen verder Paul Sacher en ziin Collegium Musicum. orgelconcerten van Kail Richter en Eduard Muller, de eerste uitvoering van Telemanns Matthaus Passion. Lesings ..Nathan der Weise". kamermuziek o.l.v Rudolf Baumgartncr. recitals van Svjatoslav Richter en Artur Rubinstein, Christa Uedwig en Walter Berry, Irmgard Seefried. Wolfgang Schneiderhan enz. Het zal zijn opgevallen dat het Luzern- se festival vrijwel geheel aan de muziek is gewijd. Ziehier een essentieel .verschil net het Holland Festival. Een ander ver- «hil is, dat het Holland Festival, zijnde een landelijke cultuur-manifestatie, het principe der decentralisatie huldigt, waardoor zoveel mogelijk plaatsen, in bet festival worden betrokken. De Luzernse Festwoohen spelen zich uitsluitend af in de stad. waaraan zii hun naam danken. Het Holland Festival is stellig veelzijdiger, dynamischer en af wisselender dan de Luzernse Festwochen beloven te worden, maar er schuilt het gevaar in, dat het juist ten gevolge van zijn bonte veelzijdigheid een „mer a bodre" wordt. De Feshvochen te Luzern ziin door hun uitsluitende gerichtheid op de toonkunst uiteraard eenzijdiger met alle gevaren van dien, als zo'n rees. bijna vier weken duurt maar tegelijkertijd overzichte lijker en daardoor voor de criticus, die Cla rn Hiislfil Na Clara Haskils overlijden fin 1960) werd het initiatief genomen tot oprich ting van een Association Clara Haskil". die zich o.a. ten doel stelt op geregelde tijden een pianisfe.iconcours te organise ren. Als meest geschikte plaats koos men Luzern, waarmede Clara Haskil zich al tijd zeer verbonden heeft gevoeld Vol vertrouwen begon men twee Jaar geleden het eerste concours uit te schrij ven. maar het werd een deceptie, want geen enkele kandidaat bleek te voldoen aan de zeer hoge technsche en artistieke ei9en. die de concoursleiding in de geest van Clara Haskil terecht stelde Vel- briek I West-B Geen wonder, dat dit jaar de spanning extra groot was De jury werd gevormd door louter celebriteiten, drie pianisten, -en violist, een dirigent en een componist, onder pre sidentschap van de artistieke adviseur van de Festwochen Walther Sohulthess uit Zürieh De pianisten waren Géza Anda, Mieczyslaw Horszowski en Nifcita Magaloff. de violist is Arthur Grumiaux, de dirigent Igor Markevitoh en de com ponist Conrad Beck (als vervanger van Rafael Kubelik). Een gezelschap dus op brede artistieke basis, waardoor het ge vaar van een eenzijdige pianistische be oordeling ten kost van een algemeen- artistieke bij voorbaat was uitgesloten. Onda-nks de zeer hoge eisen, waaraan de voorselectie-programma's moesten vol doen. meldden zich 21 kandidaten (geen Nederlanders!), van wie evenwel dertien zich bij nader inzien terugtrokken. Van de acht overgeblevenen viel de helft in de voorselectie af. In de openbare finale konden nog slechts vier pianisten zich elk in een klein recital en in een optre den met orkest laten horen Francaisf De elegante 23-jarige Fran^olse Parrot bewees met de vertolking van Mozarts sonate K V. 332 een pianiste van impor tantie te zijn. De jonge Francaise demon, streerde een jeu perlé, dat van typisch Franse huize is en haar aanpak was stoer. Toch beviél haar Mozart mij niet helemaal. In het langzame deel bracht zij naar mijn smaak te veel romantische kleur aan en maakte zij genuanceerde vertragingen, die niet bij Mozart passen. De neiging die men bil veel Franse pianisten constateert om het tempo op te jagen, was bij Francoise Parrot niet alleen in Mozart aanwezig, maar ook in haar tweede stuk: in Schumanps ..Kreis. leriana"'. De pianiste besloot met Debus sy's etude „pour les accords" Een kolfje naar de hand van een Franoaise. Het stuk kwam er goed uit. maar toch minder goed dan men var iemand met een zo j sterke, technische begaving zou verwadi- Eschenbach j Na een korte pauze verscheen de tweede kandidaat op het podium en toen opeens gebeurde het. Nauwelijks heeft Christoph Eschenback. een Duit- 25 jaar, de eerste maten van De 25-jarige Duitser Christoph Eschenbach heeft in Luzern als eeste het Clarer Haskil-pianocon- cours gewonnen. alsnog beter te beheersen, want drietal stukken uit Brahms' op. 116 gaf zij met haar gloed rijke temperament juist wat zij hebben moesten. De be heersing van de grote vorm is een van de mérites die ik daags tevoren zozeer in Eschenbach had gewaardeerd. Be halve de reeds genoemde werken van Mozart speelde hij toen nog Schuberts grote sonate in A, een werk dat als het waren gepredestineerd lijkt om onder de handen van minder begaafde ver tolkers in brokken uit elkaar te vallen. Bij Eschenbach gebeurde dat niet om dat hü de structuur volledig overzag en bovendien de romantische geest van dit werk zo suggestief wist te treffen dat men de respectabele lengte van dit odus posthumum slechts als een „himmli- sche Lange" onderging. Het robuuste Allegro het innig gezongen Andantino, het flitsende Scherzo en het lied-aeh- tige Rondo waarvan Schubert het thema ook in een van zijn andere sonates heeft gebruikt (op. 164) het was alles even ontroerend en interpretatief ir opzicht ideaal. Duitse Die resterende kandidate is Annerose Walther. een Duitse, die een jaar jonger is dan haar Landgenoot Eschenbach. In haar. slotstuk, de tweede reeks Paga- riini-varïatoes van Brahms, blijkt zij technisch formidabel toegerust te zijn. hoewel toch nog niet alles uit deze honds-moeilijke cyclus geheel uit de verf komt Als openingsstuk fungeert Mozarts demonische Parijse sonate (in a). Dit werk komt er technisch Baaf uit, hoewel de voordracht niet vrli is van onrust. In Beethovens op 110 is Annerose Walther ook niet helemaal ln vorm. Het beruchte middendeel van Allegro mollo (de schrik van alle nisten) speelt zij in hoog tempo zor._„ één foutje, maar de eerste fuga lijdt on der schommelingen in het tempo (het fugathema b.v. te snel ingezet, in ver gelijking tot de achtsten-beweging dl» volgt: een klassieke fout!). Nog lang geen Beethoven, mijns inziens, nog lang geen Eschenbach Met orkest De concerten met orkest Drachten noch Annerose Walther (in Schumann), noch Carmen Vila daarna in Choplna tweede pianoconcert zich door het orkest beentje lieten lichten. Op de tweede avond bleek het orkest in betere conditie. In Mozarts pianocon cert in c. K V 491 vreesde men het ergste voor de blazers in het Larghetto en inderdaad vielen de belangrijke pas sages. die ze daar te spelen hébben, niet al te fraai uit. maar zo desastreus als daags tevoren was het toch niet. Fran coise Parrot speelde de solopartij in dit donker gekleurde pianoconcert bijzonder mooi. vooral in het tweede deel. dat zii innig van expressie en met grote no blesse in het toucher voordroeg. Maar Christoph Eschenbach. wiens vertolking van Beethovens eerste piano concert het concours besloot, liet haar naar mijn Bevoel toch weer een heel eind achter ziéh. Het leek of hij ook hel orkest inspireerde, want dat leverde in Beethoven verreweg zijn beste orestatie. Gelukkig, want aan het superieure niveau van Eschenbachs soel verplicht het beste te geven. Over de vertolking der glotpartii kan ik niet anders dan in geestdriftige bewoordin gen berichten, want het was superbe» wat Eschenbach ons ook hier te genieten gaf. Ik herinner me niet de reprise van het innige hoofdthema uit het Largo ooit zo wonderlijk mooi te hebben horen realiseren als deze kunstenaar dit, in een gefluisterd pianissimo, deed Even min als ik geloof de beide hoekdelen: het verrukkelijke Allegro con brio en de dartele Rondo-Finale met zijn lenig ..alia turca'_' door een jonge pianist ooit met een zo'n congeniaal meesterschap te hebben horen benaderen. /Vaar Nederland Ook de Jury heeft na slechts kort beraad en volstrekt unaniem in Chris toph Eschenbach de man gezien, aan wie voor 't eerst in de geschiedenis de Clara Haskil-prijs kan worden toegekend Krachtens de bepalingen van het con cours is het de bedoeling dat Eschen bach die een bedrag van 10 000 Zwit serse francs zal ontvangen in Vevey zal optreden, de plaats waar Clara Haskil eertiids heeft gewoond, en dat hi! tijdens de Festwochen als solist zal soelen met het Schweizerische Festspielorchester der leiding van Igor Markevitoh Een andere consequentie van de prijs is grammofoon -opname door Philins en optreden met het orkest van de ..Con certs Lamoureux" en met het Concert gebouworkest in Amsterdam. Men zal dus Eschenbach ook in Nederland (waai hij overigens al eens In een recital vooi het Nederlands Impressariaat is opge treden) binnenkort en dan met orkest kunnen horen En nu is het wachten op het eigenlijke festival, dat behalve de concerten, een viertal cursussen zal bevatten: voor piano (Géza Anda). viool (Wolfgang Schi derhan). cello en kamermuziek (Enrico Mainardi) en zane (Franziska Martlens- sen en Paul Lohmann), Paul Niesslng.lde K.L.M. Smokkelde postzegels Nederlander in Hongarije aangehouden BOEDAPEST, Het ln Boedapest erschijnende blad „Nepszabadsag" meldt, dat een gerechtelijke vervol ging is ingesteld tegen de 62-jarige ln Hongarije geboren Nederlandse eco noom Gabor Kispal. Gebleken is. aldus het blad. dat Kispal in Hongarije postzegels opkocht, dte hij het land uit smokkelde. De waarde daar van wordt op ongeveer 36.000 gulden ge schat. In zijn woning in Boedapest zijn postzegels ter waarde van 7500 en 14.000 gulden in beslag genomen. Tegenover de politie heeft Kispal be kend, dat hij 375.000 gulden, in Hongarije ontvangen of geërfd, in postzegels heeft belegd. Bij zijn laatste bezoek aan Boe dapest had hij echter een bedrag van 16.500 gulden illegaal het land binnenge bracht en nog 9.000 gulden van een dui- tenlander in Boedapest ontvangen, waar van hij de tegenwaarde in Wenen in dol lars had betaald. Eerste vrijwilligers terug uit Kameroen SCHIPHOL. De eerste zes leden var het Nederlands Jongeren-Vrijwilligers Programma zijn via Parijs in ons land teruggekeerd. Zij hebben twintig n den lang in het warme West-Kameroen de handen uit de mouwen gestoken. De groep bestond uit de 26-jarige huishoudkundige mej. M. Reitsma uit exmorra (Fr.), de 27-jarige typograaf F. van Hilst uit Den Haag, die in Kame roen een drukkerij heeft geleid en plaat selijke typografen opleidde, de 23-jarige landbouwkundige J. Verbeek uit Sint Anthonius (N.B.). de 25-jarige landbouw kundige H. Obbink uit Emmeloord tenslotte twee vrijwilligers voor wie het avontuur in Kameroen ook in romantisch opzicht onvergetelijk zal blijven: de 26- jarige huishoudkundige mej. J. Floor uit Soest en de 23-jarige landbouwkundige T. Huber uit Hellevoetsluis, die elkaar voor de rest van het leven tot steun ho pen te blijven, want zij willen gaan trou wen. Mej. Floor was vroeger politie agente in Den Haag. In Kameroen schijnen landbouwkundi gen nu niet meer gewenst, wel meisjes die huishoudelijk onderricht mogen ge ven. Zes aflossers vertrekken 24 augustus. In september begint de opleiding var dertien anderen. In totaal zijn groepen Nederlandse vrijwilligers in het buitenland. Verlies ALM bijna 2 miljoen WILLEMSTAD. De Antilliaanse luchtvaartmaatschappij, die juist een jaar bestaat, heeft een verlies geleden van een miljoen Antilliaanse guldens (1.920.000 Ned. gld.). De A.L.M. is een dochter Bouw van drie stuwen: 175 min (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De kanalisatie van de Rijn noodzakelijk voor scheepvaart en waterhuishouding zal omstreeks 1971 zijn vol tooid. Drie enorme stuwcom- plexen (bij Driel, Amerongen en Hagestein) in Neder Rijn en Lek zullen er dan voor zorgen, dat de Rijn onder bijna alle omstandig heden een redelijk goed bevaar bare rivier zal zijn. De kosten van het reeds gedeeltelijk voltooide project (het stuwcomplex Hage stein is sinds 1961 in bedrijf) wor den geschat op 175 miljoen gul den. Hiervan is meer dan de helft voor grondaankoop en rivierwer- Dc stuw bij Dricl (even ten westen van Arnhem) zal het mogelijk maken de bevaarbaarheid van de IJssel te beteren door een grotere afvoer deze rivier. Van belang is ook, dat hier door het land ten noorden van de lijn IJmuidenArnhem meer zoet water het IJsselmeer krijgt. Met de bouw van de Drielse stuw is kele maanden geleden begonnen. In 1968 kan volgens de plannen de rivier door de stuw worden geleid. De bouw van de sluis kan over ongev* zes jaar gereed zijn. Daarmee zal dan het laatste onderdeel van de kanalisa tie in gebruik worden genomen. Eind volgend jaar kunnen stuw en sluis bij Amerongen in bedrijf komen. He* complex moet ervoor zorgen, dat on danks de beperkte afvoer van de Ne- der-Rijn de waterstanden op het ri viervak Driel—Amerongen en (13 km) op een voldoend peil blijven. De stuw bij Amerongen zal het eind 1966 al gelijk maken de afvoer van de Usse' bij kleinere afvoeren van de Rijn bij Lobith iets te vergroten. Het complex Hagestein moet het ri vak AmerongenHagestein (23km) op peil houden, hetgeen dan tevens ten goede komt aan hit gedeelte van Amsterdam—Rijn kanaal tussen Wijk bij Duurstede en Tiel. Behalve bij z hoge waterstanden stèat dit stuk open verbinding met de Neder Rijn. Niet-joden kunnen geen echt lid van kibboetsim worden Mozarts adorabele variatiecyclus over j geen wijziging in mijn opinie omtrent MO-e C L van Beneden (Amsterdam)". A M C Beusen (Den Bosch), M E M R aspenning (Roo- t (Tilburg) E C M lal), C C H (Heerlen). G A M D van Lith (Breda) A M F Loon (Roosendaal). M J C van Meche- len (Tilburg). c M van Aleurs (Den Haag) M E J H T Meijer (Den Bosch). G E G M «ooij (Amsterdam). J H A M Ottenhuf t H H M Smeet? (Amsterdam). J A Stortenbeek (Amsterdam), S S Ver- Planke (Groede). M H Weegels (Tilburg) WEL Wtlders (Den Haag). PCM van Kalmthout (Amsterdam); de heren: W J M Bink (Waalwijk), H F M Boumans (Asten). J J M BLiaire (Tilburg). J Brouwer (Schie dam). W J C Commec (Heemstede) F A w Dirkswager (Amsterdam). F L van den Ende (Zierikzec). J N J Gielen (Tilbure) G Goosen (Rotterdam). H L Groels (Til burg). D J van der Heide (Den Haag). Heijdenrijk (Tilburg'. R P J M de Joi 'Eindhoven). T S Ketelaar (Tilburg). B Woens (Den Haag). A Matern (Den Haas G K Meinema (Tilburg) A J I M Mc— (Tilburg), F N de Nooljer (Haarlem). N van Oostcnbrugge (Gouda) J J Pander (Haarlem), E E Pape (Rijswijk). J Rombouts T A von Rudnay, B P J Sebregts (alii Den Haag) J A G M Spit (Tilburg). L A van Steensel (Tilburg). R P M van Vei (Den Haag). J Vermei] (Oudewater). H V Weegen (Tilburg). H FN"" der Werf (Tilbure). M Voo: W P o Wustefeld (Tilbu (Voorburg) R W Rotleve Akte _B:_dames: G C E Apon (Rotter - J P Nobel L Kombrink. A H P Po- H J Hemmi 'allen Den Haag) H Onrust (Lelderdoro). D A W Ha gem an J J Jansen (beiden Am sterdam), J H AI mek inde r»= (Aoeldoorn) G H Andrea (Den Haae). L M Hamaekers (Amsterdam). H Heurter (Raamsdonkveer). J M M J de Kok (Den Bosch) W M C Moors (Tilburg). J M le Blanc (Den Bosch). H P Blokhuis (Den Haae). R Blume (Arn hem). J P C Heijmans (Haarlem). L H M Munsters (Ziitaarl. gem Veehei). C A de Nobel (Den Haag) C Nllhoff (Oeestei J W M Pecasse 'Arnhem) M van (Schiedam) L Pemme'aar 'Rotterdam J Resink. L B Schubert H r P Sol (Huls ter Weenlnk (Amsterdai len). C A van de. IB Th Brugglnik (Tilburg) (Rotterdam). het liedje ..Ah, vous diral-je. maman" uit de toetsen getoverd, o men weet reeds dat men hier met een begenadigd kunstenaar wordt geconfronteerd. De spanning in de zaal stijgt merkbaar: men wordt gewaar, hoe publiek de kandidaten. Annerose Walther speel de het pianoconcert van Schumann. Zou men, wat het orchestrale aandeel op dit concours betreft, niet beter van tegen werking inplaats van medewerkinr kun nen spreken? Het had er namelijk alle sch(jn van dat dil orkest met vereende jury extra de oren spitsen. En hoe krachten probeerde de solisten uit het langer Eschenbach meelt. des te tn- brenten. Wal tieh tenser bevestigt bij onze eerste druk. Zijn fijn geslepen techniek blijkt heni in staat t? stellen tot een waar lijk unieke rijkdom aan dynamische schakeringen, liggend tussen het meest verfijnde pianissimo, dat men zich kan denken, en een uiterst expansief, doch niettemin altijd edel van klank blij vend fortissimo En daarbij wordt zijn voordracht ge kenmerkt door een aristocratisch mees- tersohap. dat elk van ziin vertolkingen tot een artistiek evenement van de hoog ste orde maakt Het was voor mij een verrassing Eschenbach hier in Luzern te ontmoeten, juist nadat ik in Nederland een opgeto gen recensie had geschreven over een grammofoonplaat die ae Deutsche Gram- mopthon Gesellschaft kortelings van hem had uitgebracht. Een sonate van Mozart (K.V 333). welke bij die gelegenheid, in zijn interpretatie, mijn geestdrift in hoge mate had gewekt, speelde Eschenbach nu ook op dit concours, en ook ditmaal deed hij het onvergelijkelijk mooi. In de speelse hoekdelei. leek elke toon een fijn geavecheerd juweeltje te zijn. met mees terhand op het ivoor der toetsen gesle pen. en in het wondermooie Andante cantabile demonstreerde Eschenbach een wijsheid, die men bij een pianist van zijn leeftijd nauwelijks voor mogelijk had ge houden. En zelfs in een enkel foutje kan men soms de meester herkennen, want het was frappant te horen hoe vol strekt beheerst Eschenbach in de finale der sonate een klein tecl.nisch rimpeltje recht trok. Hoe gemakkelijk zou niet een nog onervaren pianist onder de nerveuze druk van een afmattend concours door zo'n klein déraillement tn paniek kunnen I de twee avonden allemaal rechtigheden voordeed. Is teveel om od te noemen en dc Luzerner Festwochen onwaardig. Het JERUZALEM De belangstel ling, die men in het westen heeft voor de slaat Israël blijkt wel uit het feii, dat velen in een kibboets gaan werken. Nu hebben zich de laatste tijd echter, ondanks de gastvrijheid van Israël en het ver- wonder^'datl langen van niet-Joden om mee te Carmen Dat kon men de volgende dag ho ren. toen de begaafde Spaanse oianiste Carmen Vilé na een geheugenstoornis in Mozarts sonate K.V. 311 niet recht meer op dreef kon komen. Als een zwaard van Damocles bleef de dreiging van een nieuwe ontsporing boven haar gitzwarte Carmen-hoofdje hangen en zelfs in haar volffende stuk. Beethovens op. 111, bleef dc hierdoor ontstane be klemming voelbaar Ondanks haar vele positieve soelkwaliteiten slaaede zii er daardoor niet m Beethovens monumen tale laatste Klaviersonate de vereis'e ge stalte te geven. De kleinere vormen bleek zij voor- (Van een onzer redacteuren) Dit is het portret van de tockomstniens. Althans in de ogen van een medisch zeergeleerd personage, de Brit dr. R. M. Bucke. die een van de leidende figuren der British Medical Association is geweest. Genoemde heer, die in 1902 overleed, had een zo fantastische visie op de mens van de toekomst dat Medisch Contact, het orgaan van dc Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst dat er onlangs kennis van kreeg, haar curiositeitshalve alsnog publiceerde. 'n de komende jaren, zo profeteer de dr. Bucke verder, zal deze gave bij voortdurend meer men sen steeds verder worden ont wikkeld. Tot het moment dat een stilzwijgende uitwisseling van gedachten even normaal is als thans het spreken. En ook dan zijn de ongekende mogelijkheden voor de toekomstmens nog niet op. Or. Bucke voorspelde dat onze verre nakomelingen door middel van de telepathie niet alleen over duizenden kilometers met elkaar kunnen „praten", maar dat zij ook kunnen zien wat ze maar willen en waar ter wereld hel -iel nieuwe ras, atdtts dr. Buckt zal geen taal meer gebruiken eenvoudig omdat het die niet langer nodig heeft. Het uitwisse len van gedachten zal door mid del van telepathie geschieden een gave die nu reeds veel men sen bezitten (zij het in zeer Oezi bescheiden mate), maar waar heden ten dage nauwelijks aan dacht aan geschonken wordt omdat men bang is zich belache lijk te maken. ïgen en oren zoals we die nu be zitten zullen overbodig worden gaat dr. Bucke enthousiast ver der, net zo goed als we het straks ook zonder stembanden kunnen stellen. Voor onze nu nog onmis bare organen zullen littekens en onbeduidende uitgroeisels in de plaats komen. werblijfselen herinneren aan primitief voorgeslachtdat wij dan zijn. Maar zelfs die tast bare herinneringen zullen gelei delijk aan minder worden en tenslotte geheel verdwijnen. (Van een onzer medewerkers) werken met een volk, dat nog be zield is met idealisme, een aantal problemen voorgedaan. Deze pro blemen komen voort uit eeuwenlange gedragslijn van joden, maar ze doen echter in licht van een moderne staat vreemd aan. Zo is het gebeurd, dat in een links- socialistische kibboets een groepje Ara bische jongeren werkte. Een van de Arabieren vatte liefde op voor een van de joodse meisjes, lid van de kibboets. Toen beiden het eens waren geworden en aan het secretariaat van de kibboets te kennen gaven, dat ze in het huwelijk wilden treden en beiden lid van de kib boets wilden worden, gaf men te kennen, dat er niets voor werd gevoeld een Ara bier als een van de leden te beschouwen. Samen verzochten zij aan enige an dere kibboetsen, die eveneens links ge oriënteerd waren en met het jodendom als religie geen binding hebben om lating. Maar geen van hen was bereid het jonge paar op te nemen, omdat de eigen identiteit in gevaar zou worden gebracht door het accepteren van een islamiet Kibboets Een ander verhaal is dat van een Engels meisje. Ook zij werkte in een links-socialistische kibboets. Zij was van Anglicaanse beginselen en men had daar geen bezwaar tegen. Hel meisje vierde de christelijke feestda gen en ging 's zondags naar de kerk. Toen een jaar echter verstreken was, gaf zij echter te kennen, dat zij er weinig voor voelde naar haar vader land terug te gaan. Zij wenste lid te worden van de kib boets. waar zij een gewaardeerde kracht Dat verzoek werd echter gewei gerd. Want zei men: Indien ze een vol waardig lid van de kibboets zou zijn. zou zij op een goede dag kunnen eisen, dat de eetzaal voor een christelijk feest zou worden ingericht. Wat zou dan de in vloed op de joodse kinderen zijn? in Israël zijn veel wetten gebaseerd op het oudtestamentische gebod, dat alleen iemand joods ts als hij is ge boren uit een joodse moeder. Het derde verhaal vindt zijn oorsprong hierin. Tl oordvoerster In Opper Nazareth, een nieuwe stad, die door joodse immigranten wordt be woond en bestuurd, ontbrandde in de ge meenteraad een fel debat tussen de so cialistische Mapai-partij en de Nationa le Religieuze Partij over het bouwen van synagogen. Een van de socialistische woordvoersters was mevrouw Rina Eita- ni. Zij had de nazi-gruwelen overleefd, kwam als klein kind naar Israël, maak te daar deel uit van een kibboets en diende het leger. Zoals het tussen joden in Israël verplicht is. trad zij ten over staan van rabbijnen in het huwelijk. In de woordenstrijd kreeg zij echter te horen, dat zij in feite in het geheel geen recht van spreken had, omdat ze geen jodin was en onder valse voor wendselen de staat Israël was binnenge komen. Na onderzoek kwam vast te staan, dat mevrouw Eitani inderdaad niet als jodin volgens het bijbelse en nog steeds geldende gebod kan worden beschouwd. Haar moeder was niet-joods. Eerst wilde men haar paspoort terug hebben en haar de Israëlische nationa liteit ontnemen, maar ten slotte vond mogelijkheid om haar weer als Israëlische te beschouwen. Uit dit alles blijkt dat 't jodendom als religie hier zo'n stempel heeft ge drukt, dat 'n eeuwenlange gedragslijn ook invloed heeft op diegenen die deze godsdienst niet meer beleven. Het be waren van identiteit en afweren van reemde invloeden Ls een tweede na tuur geworden van het joodse volk. Steevast is het antwoord op de vraag men naar Israël is getrokken „Wij willen onze kinderen behoeden voor wat in de jongste geschiedenis ran onze ballingschap mogelijk bleek". Indonesië verbiedt tijdschrift Tong Tong DJAKARTA De Indonesische rege ring heeft een permanent invoerverbod ingesteld voor het tijdschrift Tong Tong. Het is een in Nederland verschijnend blad voor Indische Nederlanders. Naar verluidt heeft het Rotterdamsch beleggingsconsortorium Robeco een aan vraag ingediend voor toelating van de aandelen tot de beurzen van Frankfort. Berlijn, Düsseldorf, Hamburg en Mün- In de Hagesteinse stuw is een water kracht-centrale gebouwd. Energie winning kan voorlopig slechts op be perkte schaal geschieden. De turbi ne zal ongeveer zes miljoen kWh per jaar kunnen produceren; dit le vert een kolenbesparing op van rond drieduizend ton per jaar. In uitvoering zijn de stuwcomplexen vrijwel gelijk. De sluis bij de Hage steinse stuw is alleen korter (225 me ter) dan die bij Amerongen en Driel (260 meter), waar in verband met de vaart naar Amsterdam meer schepen worden verwacht. De stuwen bestaan uit vizierschuiven (halve cylinders van plaatstaal), die bij lage en gemiddelde afvoeren van de Rijn worden gesloten. De sc' sp- vaa'rt wordt dan door de sluizei. ge schut. Bij hogere afvoeren kunnen sche pen onder de geopende schuiven door 200 ton Voor vervanging of reparatie kunnen de schuiven in drie stukken worden gede monteerd en met drijvende kranen worden verwijderd. Elke schuif weegt tweehonderd ton. Aan kabels kunnen zij in tweeëneenhalfuur worden ge heven tot ze onder een hoek van zes tig graden omhoog staan. De sluizen krijgen een schutkolkbreedte van achttien meter. Een volledige schutting (inclusief in- en uitvaart) neemt een half uur in beslag. Bij de hoogste rivierstanden zullen grote de len van de sluis onder water lopen. De vitale delen blijven echter droog. Be diening van stuw en sluis geschiedt van een centraal gebouw uit door mid del van electronlsche instrumenten. Voor stroomopwaarts trekkende vissen worden speciale goten gemaakt, zodat ze ook kunnen passeren, als de stuwen zijn gesloten. In de landhoofden wordt de vis in schutkolkjes omhoog ge schut. Achter glas kan in elk landhoofd worden gezien hoeveel vissen er in de goten zijn Bij Driel en Amerongen bleek het in verband met de stuwbouw noodzakelijk de rivier te verleggen. Met de kanalisatie van de Rijn houden ook twee bochtafsnijdingen van de IJssel verband. De bochtafsnijding bij Doesburg kwam elf jaar geleden al ge reed: de tweede is geprojecteerd bij Rh eden. Dit karwei zou klaar moeten zijn op het ogenblik, dat de Amerongse stuw in gebruik wordt genomen. De 56-jarige scooterrijder J. E. van Eldik uit Amsterdam is gisteravond bij een botsing met een vrachtauto op het kruispunt SchiphohvegIJweg in de Haarlemmermeer gedood. Vrij warm DE BILT Terwijl rich boven Scandinavië een hogedrukgebied handhaafde, is de luchtdruk boven Frankrijk en het westelijk gedeelte van de Britse eilanden tijdelijk flink gedaald. Nadat de temperaturen in zuidwest-Frankrijk donderdagmiddag tot ongeveer 33 graden waren opgelo- pen, ontstond er een lagedrukgebied, dat in de loop van de nacht langs de Franse westkust naar de ingang van het Engelse Kanaal trok. Daarbij kwam in West-Frankrijk op uitgebreide schaal onweer voor. waarna koelere lucht van de Golf van Biscaje binnen stroomde. Het lagedrukgebied zal over Ierland naar het noorden wegtrekken, terwijl het bijbehorende front tot dicht bij het zuiden van ons land kan door dringen. Het zal daarbij in betekenis afnemen, maar doet toch de kans oo een lokale onweersbui in het zuiden van het land iets toenemen. Afgezien daarvan zal het mooie en vrij warme zomerweer blijven aanhouden. Een wigend e oceaandepressic is oo 1000 km ten westen van Ierland aanaeko- men. Ook deze storing zal waarschijn lijk naar hét noorden afzwenken en in eerste instantie geen invloed op iveer in ons land uitoefenen. Zaterdag 14 augustus: zon op 5.22, mi er 20.06; maan op 21.23, onder 7.12. Vrijdag 20 augustus: laatste kwartier. Strandverwachting Hèt hogedrukgebied trekt iets naar het -noorden terug. Een onweersstoring bij West-Frankrijk komt tegen morgen- •ond dichterbij. Nog zonnig, met later n kleine or.wcerskans Matige, zuidc oostelijke wind. Iets warmer, ln de mid dag 22 tot 24 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: plaatselijk een onweers- ïi. maar overigens nog zomers strand- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Luxemburg MUnchen Zürlch Genève i-.it ït U ■- t? E; S« o 2 19 14 0 21 9 0 o 2 20 10 0 22 11 0 gntoew nnw 5 22 10 0 22 10 0 onbew n 2 windstil 28 11 03 22 11 u onbew no lfl 12 0 26 14 0 1.' bew. o 3 no 2 24 12 0 23 10 0 26 11 o 1 bew 1 bew windstil 29 14 0 19 onbew do 2 22 10 o 21 8 0 windstil w 2 24 11 o onbew windstil 20 7 o 23 6 0 onb,*w nn° 7z 32 24 0 28 15 0 l'bew! winds tU 35 20 26 16 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7