Nieuwe leidse Courant Konstantijn voor het laatst gewaarschuwd Aardgas in 40 van alle procent gezinnen 20 cent port om te Papandreoe had lang onderhoud Nieuw dreigement is Volksfront Robert Kennedy wilde ambassadeurspost Melk tl ie niet zuur wordt Cockpitruit straaljager breekt boven Noordzee Dit jaar verdubbeling van afzet T- 3 jaar voltooid Prijzen KLM- KNSM B. en W. Amsterdam bemiddelaar? Commentaar Felle kritiek van CBTB Hulp aan gedupeerde boeren onvoldoende -* Vrijdag IS augustus 1963. 46$te jaargang -N Directeur: F. DIEMER Or. E. DIEMER CHRISTEUJK-NAT10NAAI DAGBLAO _St*nt*ejtigh ie ghebWven mijn Hert 'm teghenjpoett" Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. behoudens een geringe kans op een onweersbui in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). V.. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 uur ATHENE Onder het voorwendsel, een compromis-oplossing voor de politieke crisis in Griekenland te willen bespreken heeft ex-premier Pa pandreoe gisteren een onderhoud gehad met koning Konstantijn. Later bleek, dat hij slechts zijn oude eisen had herhaald en dat hij de jonge vorst „voor de laatste keer had gewaarschuwd". Hij dreigde openljjk met de vorming van een volksfront, „dat een uitdaging aan de kroon zou zijn". Papandreoe voegde hieraan toe: „Als leider van het volk vond ik het mijn plicht deze laatste poging te doen omdat de tijd zeer kritiek is en een ieder zijn verantwoordelijkheid jegens het land en de geschiedenis moet dragen". had gehad met koning Konstantijn. De koning en de ex-premier waren bijeen, terwijl duizenden volgelingen van PapandTeoe door de straten van Athene marcheerden. De politie was zo verstandig de opgewonden studenten en bouwvakkers niet tegen te houden- Zij begeleidde de demonstranten, gereed om eventueel tussenbeide <te komen, zo gauw zich wanordelijkheden zouden voor doen. Er deden zich echter geen inciden ten voor en de betogers gingen rustig uiteen. Na afloop van het gesprek deelde premier Novas mee, dat de koning de eisen van Papandreoe van de hand had gewezen, nadat de ex-premier geweigerd Johnson: Saigon vroeg om Indp Indonesië: Geen uitvoer olie naar Vietnam WASHINGTON SAIGON DJA KART A President Johnson heeft fisteren bij de beëdiging eieren hopen dat bij Doec Co een de tieve slag uitgevochten kan worden, i de Vietcong bepaalt zich tot aanvallen vanuit hinderlagen. Geen olie Indonesië heeft aangekondigd de uit voer van olie en aardgas naar Vietnam te zullen verbieden. Men verwacht dat dit verbod ook zal gelden voor olie er aardgas die via Hongkong worden uitge- p ------ an. "®n.rI voerd. De beide buitenlandse maatschap. Cabot Lodge als ambassadeur .n Sa.-pijen Shell en Stanvac die in het najaar I wor^en overgenomen, zouden hier kooppunten hebben, waardoor 75 pro- ies ;on onthuld, dat Ier van justitie Robert Kennedy zich lanbood voor de ambassadeurspost in saigon toen Lidge naar de VS terug- teerde voor de republikeinse verkie- singscampagne. Niet alleen Kennedy had voor deze post belangstelling, ook de ministers Rusk en McNamara en Johnsons belangrijkste adviseur McGeorge Bundy boden zich aan. Johnson zei bij de beëdiging van Lodge dit om elk misverstand uit de weg te luimen dat de VS in Zuid-Vietnam nooit offers zouden brengen als Saigon niet om hulp gevraagd had. Hij ver klaarde. dat Lodge het volkomen met hem eens is. dat de Amerikanen in Viet nam zijn om het Vietnamese volk te helpen en niet om een particulier oor logje uit tc vechten. Johnson kreeg gisteren een tweede boodschap van Nkroemah van Ghana inzake Vietnam, nadat hij diens eerste boodschap waarin verzocht werd het bombarderen te staken, had verworpen. Beleg opgeheven Amerikaanse troepen hebben gisteren het beleg om Doec Co dat ruim twee maanden heeft geduurd kunnen ophef fen. Men is onmiddellijk begonnen het oerwoud tussen de Cambodjaanse grens en Pleikoe van rebellen te zuiveren. Plei- koe ligt aan de belangrijke weg 19. die Zuid-Vietnam van oost naar west door snijdt. Vermoedelijk is de hoofdmacht van de Vietcong naar Cambodja uitgeweken. In ieder geval zijn de troepen in dat gebied nu zo sterk, dat iedere aanval het hoofd kan worden geboden. Amerikaanse offi- cent van de Indonesische olie uitgerekend in Indonesië vijandig gezinde landen terechtkomen: Vietnam en Maleisië. had. i i zijn partij premier Lang gesprek Het gesprek duurde opvallend lang. namelijk anderhalf uur. Afgelopen zon dag, toen de koning een verzoek van Pa pandreoe, weer aan het bewind te ko men. verwierp was hij binnen een kwar tier in en uit het paleis. De ex-premier eiste een nieuwe benoeming tot premier of het uitschrijven van nieuwe verkiezin gen. Voordat hij naar de koning ging. had hij afgevaardigden van zijn partij verteld van plan te zijn de koning voor te stellen, een overgangskabinet te vor men met aan het hoofd de voormalige procureur-generaal van het Griekse hoog gerechtshof. Demetmios Kioussopoulos. In werkelijkheid volstond hij met het her halen vpn zün oude eisen, in de a van een ultimatum In zijn woning zei Papandreoe dat „zijn eisen in overeenstemming zijn met de de mocratie en in het belang van het land en de kroon, omdat zij het in het leven roepen van een volksfront voorkomen". De ex-premier zei. dat een volksfront waarin de wo-comrounistdsche Eda op genomen zou zun „een uitdaging aan ae kroon zou zün". De Eda ia openlijk an- ti-royalistiscn. Verklaring Vanochtend gaf Papandreoe de volgen de verklaring uit: „Hel enige wat mij nu te doen staat, is de stryd aan het hoofd van het volk, de onverbiddelijke strijd voor het herstel van de democratie Ik heb eerlijk niet de koning gesproken en hem de gehele waarheid gezegd, namelijk dat het blijven schenden van de grondwet gevaren inhoudt voor het regime en de democratie". Nieuw procédé (Van een onzer verslaggevers) LONDEN Een Londense zui velfabriek heeft een nieuw pro cédé ontwikkeld, waardoor zure melk tot het verleden zal gaan behoren. Door de melk gedu rende anderhalve sec tot 275 gra den te verhitten worden alle bac teriën die het zuur worden ver oorzaken, gedood en blijft de melk langer dan een week houd baar, zelfs zonder deze in de koelkast te bewaren. Groot voor deel volgens de fabriek: de melk boer hoeft niet meer dan eenmdal in de week zijn klanten langs te gaan. De melk wordt In de handel ge bracht onder de naam UHT-melk (ultra high temperature). Dage lijks levert de fabriek al tiendui zenden liters (in kartons) aan grote scheepvaartmaatschappijen. een produktie die in oktober nog verder zal worden opgevoerd. Dan zal een installatie worden aangebracht, die 16000 liter per uur zal kunnen le veren. De fabriek heeft plannen voor de vestiging van de depots ln Australië. Nieuw-Zeeland en Zuid- Af ri ka. De Britse minister van landbouw. Fred Peart, heeft de nieuwe bereidingswijze al goedge- Ambassadeur Tyler de lucht in SOESTERBERG De ambassadeur van dc Ver. Staten in ons land. Wil liam R. Tyler, heeft gistermiddag vlucht gemaakt in een Amerikaanse straaljager van het type TF-102, tweepersoons trainingsversie van „Delta Dagger". Het was oorspronke lijk de bedoeling dat de vlucht bijna een uur zou duren, maar men keerde na ongeveer een half uur terug op de basis Soesterberg omdat er iets aan de hand was met de cockpit. Door samen spel van druk en temperatuur was een deel van de dubbele glaswand van de cockpit gebroken. Het toestel maakte deel uit van het 32ste Fighter Interceptor Squadron van de Amerikaanse luchtmacht dat is gestationeerd op de vliegbasis Soester berg. Het was aanvankelijk het plan boven de Noordzee de geluidsbarrière te doorbreken maar door de beschadi ging aan de cockpithuid zag de piloot, captain Herbert Brushe. hier maar van af De ambassadeur verklaarde na zijn landing in het geheel niet bang te zijn geweest. Hij vond het wel jammer dat hij de geluidsbarrière niet had kunnen nemen. Na zijn avontuurlijke vlucht werd hij door de commandant van het squadron. luitenant-colonel E. M. Walsh, geïnstalleerd als erelid. De tienjarige Jan Holtland uit Dron- ten (O-Flevoland) is gisteren in het Ve- luwemeer tussen Kampen en Elburg verdronken. GRONINGEN Naar schatting 1 zal dit jaar de afzet van aardgas Umnouw over stijgen tot 1,65 miljard kubieke me ter. Daarmee zal een verdubbeling van de afzet in 1964 ruimschoots worden bereikt. De totale gasver- koop in Nederland lag dit eerste halfjaar 54 procent hoger dan in de zelfde periode van 1964. Dit is meegedeeld op de jaarverga dering van de Nederlandse Gasunie. Verwacht wordt dat in 1965 het aantal aansluitingen, dat in staat is puur aardgas af te nemen, van rond een half miljoen tot ongeveer een miljoen zal oplopen, dat is 40 procent van het totale aantal aansluitingen in Neder- Vele factoren wettigen volgens het jaarverslag de verwachting van een zeer gunstige ontwikkeling in de komende jaren: het aardgasgebied neemt belang- er zullen voldoende gastoestel- len voor centrale en kamerverwarming op de markt beschikbaar zün; de ruimte verwarming met aardgas zal in toene mende mate veld winnen: hel aantal in dustrieën dat aardgas in grote hoeveel heden afneemt, zal verder toenemen. De aanloopmoeilykheden op het ge bied van de ombouw zün thans wel over. wonnen, zodat wanneer de financiële mogelijkheden by de gemeenten aa: Hoofdcommissaris gaat met provo s praten AMSTERDAM De hoofdcommis saris van politie van Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, zal morgen middag op het hoofdbureau een onder houd hebben met drie leden van d> anarchistische groep Provo. De anar chisten hebben hem begin deze week om dit onderhoud verzocht, omdat zij menen „beter met de politie tot een vergelijk te komen in een redelijk ge sprek dan door middel van straatge vechten'Met dit laatste doelden zij op het relletje dat zaterdagavond ont stond tijdens de wekelijkse happening van de provo's bij het beeld van het Amsterdamse Lieverdje" op het Spui. Kyrbij voerde de politie een charge uZ om de honderden toeschouwers uiteen te jagen. Bij het komende onderhoud zal ook dc rookmagiër" Robert Jasper Groot- v --Pnwezig zijn. Aanslag op Britse nazi-leider LONDEN, Vanuit een auto zijn gis teravond zes schoten gelost op de Britse i-leider John Tyndall. De kogels vlo gen door de ruit van de kamer boven het Londense hoofdkwartier van de Nazisti sche „Groter Engeland"-beweging. Tyn dall. die aan een bureau zat wierp zich op de grond. Hij werd niet getroffen. VERZOEK VAi\ PIT: ~¥e V* j* LAMPERTHEIM. Met een vaart van 100 kilometer per uur is de TEE- trein Helvetia van Zürich naar Ham burg op een stilstaande goederentrein gelopen. De locomotief en zeven rijtui gen ontspoorden. Er wa weinig reizigers in de »r";" - aantal doden tot vier kon worden be perkt. Maar 42 reizigers liepen v. dingen op, van wie 20 in een zieken- moesten worden opgenomen. Van hen is de toestand ernstig. Onder de slachtoffers bevindt zich de stewardess van het restauratierijtuig. Reizigers vertelden, dat de machinst en kele ogenblikken voor de botsing hard begon te remmen, maar het was al te laat. Volgens de Duitse spoorwegen heeft een wisselbeambte een fout gemaakt bü het omschakelen van de wisseL Politie, spoorwegbeambten en brand weer waren dadelijk ter plaatse om de gewonden te verzorgen. Hefschroefvlieg- tuigen en ambulances van het Ameri kaanse leger werden later ingeschakeld voor het vervoer. AMSTERDAM Het liberale ge meenteraadslid R. Th. J. Ie Cavalier heeft B. en W. gevraagd of zij niet van mening zijn. dat de drastische ta riefsverlaging van de KLM behalvv dat zij de belangen van de KNSM treft, ook die van de Amsterdamse haven De heer Le Cavalier vraagt voorts of B. en W. niet van oordeel zijn, dat stappen moeten worden ondernomen een prijzenwed loop binnen redelijke grenzen te houden en te beperken tot een prestatie- in plaats van een prij- zenconcurrentie zonder meer. Het belang dat Amsterdam heeft bij de ontwikkeling van dc haven én Schip hol maakt naar de mening van het gemeenteraadslid B. en W. tot de aan gewezen figuur om le bemiddelen. DEN HAAG De centrale directie der PTT heeft minister Suurhof (ver keer en waterstaat) voorgesteld het briefport van 18 cent tot 20 cent te verhogen om het verlies van de pos terijen, dat vorig jaar f 50 miljoen be droeg, enigszins te kunnen opheffen. Of deze verhoging zal worden doorge voerd is echter nog zeer de vraag. Ver wacht wordt, dat vooral minister Den Uyi (economische zaken) bezwaren zal maken als hij volgende week terugkomt van vakantie. Zoals bekend wil hy met een reeks prijsbeschikkingen komen om de prijsstijgingen in verschillende secto ren tegen te gaan. Daarom lijkt de ver hoging op korte termijn niet waarschijn lijk, zeker niet voor 1 januari 1966. Inmiddels is hei nu zeker geworden, dat binnen de EEG van 15 augustus af voor brieven en briefkaarten de binnen landse posttaricven gelden. Dit oude plan kan worden doorgevoerd omdat thans ook Italië hiervoor toestemming heeft gegeven. Eerder werd dit besluit goedgekeurd door Frankrijk. België, Wcst-Dultsland. Luxemburg en Neder land. De 47-jarlge mevrouw H. Kwakkel- Nikkels die woensdag ernstig gewond raakte toen ze met haar bromfiets tegen een auto botste is gistermorgen in het St. Liduina ziekenhuis in Apeldoorn overleden. zig zyn de ombouw ln Nederland In een tempo van circa 500.000 aansluitingen per jaar zal kunnen worden tot stand gebracht. Op basis van dit programma zal tegen het einde van 1968 de totale ombouw, omvattende circa 2fi miljoen aansluitingen, zün voltooid. De verkopen oeliepen in 1964 bijna f 96 miljoen. Verkoopresultaat en be drijfskosten vertonen een verschil van een half miljoen gulden, hetwelk wordt overgebracht naar de post büzondere risico's. Ook in het verslagjaar dus gener lei uitkering. TT ORTGELEDEN wezen wij er al op, dat de gemeente bij dc uit voering van de algemene bijstands wet nog weinig gecoördineerd en ta melijk schriel te werk gaan. Thans wordt dat nog weer eens be vestigd bij de toepassing van dc rijksgroepregeling zelfstandigen, die een onderdeel vormt van de alge mene bijstandswet De Christelijke Boeren- en Tuinders Bond heeft hierover interessante cij fers gepubliceerd. Van de 230 aan vragers om bijstand krachtens de zelfstandigenregeling werd slechts een tiental aanvragen gehonoreerd. Het ging hier voornamelijk om agra riërs in oostelijk Gelderland, die, tengevolge van de tegenslagen in dc pluimveehouderij, in financiële moei lijkheden waren geraakt. In het licht van deze feilen is het begrijpelijk, dat dc landbouwers in oostelijk Gelderland, die thans ern stig te lijden hebben gekregen van wateroverlast, niet veel vertrouwen hebben in een beroep op de algeme ne bijstandswet. De kooltelers in Noordholland deden reeds een soort gelijke ervaring op. Het zou aanbeveling verdienen, in dien de gemeenten een meer gecoör dineerd beleid voerden als het gaat om het opvangen van moeilijkheden, waardoor een groot aantal bedrijfs- genoten in een uitgebreide streek van ons land wordt getroffen. Bovendien vragen wij ons af, of het naar de geest van de wet Is. dat ge meenten zich zo angstvallig aan de tekst van de wet houden, zodat in gevallen, waar kennelijk nood be staat een dringend financieel gehol pen dient te worden, op aanvragen om bijstand toch afwijzend beschikt Het rijk zou het de gemeenten ook beter mogelijk moeten maken, in dergelijke gevallen financieel royaler voor de dag te komen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Christelijke Boeren- en Tuinderbonds is van me. ning, dat in het kader van de Rijks groepsregeling Zelfstandigen als on derdeel van de Algemene Bijstands wet door de gemeenten meer gedaan zou kunnen worden aan bijstands verlening voor de door wateroverlast getroffen landbouwers in het oosten van het land. De afwerking van de aanvragen om bijstand is namelijk in vele gevallen teleurstellend. Drs. A. B. Vaandrager, secretaris van de CBTB, schrijft deze week in het CBTS-orgaan „Ons Platteland", dat de Rijksgroepregeling Zelfstandigen dusverre in landbouwkringen slechts op een zeer gei'inge populari teit kan bogen. Als oorzaken worden o.m. genoemd de wijze waarop de ge meenten de regeling hanteren en de inhoud van de regeling zelf. De lieer Vaandrager vertelt, dat van de 230 aanvragen om bystand krachtens de zelfstandigenregeling, die in 1964 al in Oosterlijk-Gelderland waren ingediend (toen de pluimveehouders in de aller grootste moeilijkheden verkeerden), er ten slotte niet meer dan een tiental aan vragen is gehonoreerd. In de overige 220 gevallen zou niet voldaan zün aan de voorwaarden van dc wet Volgens de wet moeten namelijk eerst alle andere credietmogelijkheden (met de daaraan erbonden vaak hoge rentepercentages) •oor de aanvrager zijn uitgeput. De CBTB acht het niet verwonderlijk, dat a 1965 in Oostehjk Gelderland van toepassing van de zelfstandigenrege ling voor de door wateroverlast gedu peerde landbouwers niet veel heil wordt verwacht. In de Rijksregeling staat de bcpalinr, dat de wet geen toepassing vindt als dc aanvrager reeds „door instituten voor credictverlcning voldoende kan worden geholpen". ene gemeente blijkt deze bepaling echter anders te interpreteren dan de andere. Drs. Vaandrager vraagt zich hier bij af, of funeste eierprijsontwikkelingen aanhoudende regenval, waardoor ge hele provincies of het hele land worden getroffen, geen zaken zijn, die een louter gemeentelijke benadering te boven gaan. Hij ziet hier een bovengemeenteïljke zaak, die een daarmee over eeneens tem mende aanpak verdient. Liever zou hij de beoordeling ook ondergebracht zien bij het ministerie van landbouw dan bü dat voor maatschappelijk werk. Voors-cliotleii Naar de mening van de CBTB zou dc afhandeling van gevallen voor de zelf standigenregeling ook vlotter en minder afwijzend verlopen, indien dc gemeenten niet slechts 75 pet van dc kosten door het Rijk gegarandeerd kregen. Voor de resterende 25 procent moet dc ge meente thans in eerste instantie zelf zorgen. Juist bij de huidige krappe finan ciële situatie speelt dit extra financiële risico voor de gemeenten een rol. Drs. Vaandrager vraagt daarom van het Rük voorschotten aan de gemeenten tot 100 procent van het bijstandsbedrag. Een be langrijke rem bij de bijsta ndsvelenlng zou dan zijn weggenomen. Hij hoopt dat mi nister Biesheuvel zijn toezegging inzake voorschotten in deze zin nog zal ver duidelijken. Nederland erkent Singapore DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft besloten Singapore als onaf hankelijke en soevereine staat te erken- (JUTA) „Mam, ik mag bfj Tommy blijven eten. Eli.... ik heb toch mijn handen bij u al gewassen, niet-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1