Berlijnse muur nu vier jaar m Sunkist Tsarapkin: VS niet van goeden wille in Genève Lancering ,Cenlaur' - rakel met proefmodel maanschip HOFNAR KNSM: PRATEN MET MINISTER EN KLM ë5i Een Monument van bruut geweld Di ;ang naar vrijheid nog niet geweken Categoralen reageren: Vakcentrales zijn niet democratisch W aardering voor rapport van de KVP Misdaadcijfers Oost-Europa Kwestie van kleur bekennen Singapore wil republiek zijn Jjh een &an£e \ij> US 1?| DONDERDAG 12 AUGUSTUS 196S (Van een onzer redacteuren! Het is morgen vier jaar ge leden, dat een begin werd ge. maakt met het opwerpen van een „muur van prikkeldraad en beton" dwars door Berlyn. Spannende dagen waren het, die op die bewuste dertiende augustus 1961 volgden. De Oostduitsers en de Russen tra- den met grimmige vastbesloten, heid op. Van de reactie van de westelijke geallieerden leek af te hangen, of het Berlijnse con- flict tot een ramp van wereld- formaat zou leiden. Amerika, Engeland en Frankrijk beperk, ten hun tegenacties echter tot het indienen van protesten. Als gevolg daarvan verminderde de spanning snel en raakten de Berljjners er spoedig gewend aan de „muur der schande", die de Sowjetzone van Duitsland, het oostelijke deel van Berlijn inbegrepen, tot een grote ge vangenis maakte. Later is er felle kritiek uitgeoefend op de houding van de drie westelijke landen. En ook op dit ogenblik is men het er nog altijd niet over eens, of met name de Ame rikanen vier jaar geleden er niet beter aan gedaan zouden heb ben, het opwerpen van de bnr- rikaden met geweld te verhin deren. De Amerikanen staken echter geen hand naar de versperringen uit. En zo kreeg Walter Ulbricht, de Oostduitse filiaalhouder van Moskou, gelegen heid, zijn „anti-fascistische" muu: dwars door de vroegere Duitse hoofd stad op te trekken. Daarmee verwe zenlijkte hij een plan, waarvan hij het bestaan nog maar kort tevoren even pertinent als cynisch had ont kend. De muur werd spoedig als mo nument van het brute geweld de treu rigste bezienswaardigheid in de we reld. En als men na vier jaar een tocht langs de muur maakt, dan wijzen ge denkstenen, kruisen en kransen de plaatsen %an, waar niet minder dan 65 Duitsers om het leven kwamen, toen zij probeerden, aan de arm van de communistische politie te ontkomen en het vrije West-Berlijn te bereiken. Deze plaatsen vormen een steeds dichter wordende keten langs het monstrueuze bouwwerk, waarachter Ulbricht de vrijheidsdrang van onge veer zeventien miljoen Duitsers tracht te vernietigen. Vertivijfeld Het besluit tot het bouwen van de muur werd ingegeven door de volko men vertwijfeling van de communis ten als gevolg van het mislukken van hun propaganda-campagne tegen West-Duitsland. Dag en nacht lieten duizenden mensen hun bezittingen io de steek omdat zij vreesden, door de Volkspolizei gearresteerd te zullen worden, of eenvoudig, omdat zij niet langer onder de druk van het com munistische systeem konden leven. We hebben bij bezoeken aan Berlijn, voordat deze stad door de muur werd gescheiden, zulke mensen ontmoet, die met achterlating van alles wat zij bezaten vaak lange en gevaarlijke reizen hadden moeten maken om het vrije Westen te kunnen bereiken. Aan deze massale vlucht werd een eind Dwars door Berlijn loopt de muur der schandeaanvankelijk slechts van prikkeldraad en betonblokken, later nog „degelijker". Kuizen wer den dichtgemetseld en toen dat de vluchtpogingen nog niet verhinderde, vielen zij onder de slopershamer. gemaakt toen vier jaar geleden werd begonnen met het opwerpen van de barrières. De Oostduitse communisten bereikten er hun doel mee: er kwam een eind aan de vlucht van arbeiders en geleerden, die de enonomie van de Sowjetzone geheel dreigde te ont wrichten. Machteloos De vluchtpogingen, die nu nog bijna dagelijks worden ondernomen en die vergezeld gaan met schietpartijen, zijn er om te bewijzen, dat de bevolking van de zone zich nog niet „bij de vol dongen feiten" heeft neergelegd. Dat bleek vier jaar geleden al, toen de Oostberlijners machteloos moesten toezien, hoe men de deuren van hun huis dichtmetselde, omdat de voorge vel als ..staatsgrens" moest worden beschouwd. De stoep voor hun huis kwam op Westberlijns gebied uit en daar mochten zij niet meer komen. Bij tientallen gelijk sprongen zij uit de ramen van de huizen langs de grens naar de vrijheid of zoals de 80-jarige Olga Segler in de Bernauer Strasse in de dood. Ook de ven sters werden dichtgemetseld en toen ook dat niet hielp, omdat men via de daken probeerde te vluchten, werden de huizen bij duizenden met de grond gelijk gemaakt. Om jacht op mensen te kunnen maken had men een vrij schootsveld nodig. Bevel Deze drijfjacht op eigen landge noten werd ontketend door het schietbevel, dat tegen „provocateurs, uitwijkelingen en grensschenders" ge richt was. Hiervan werden sedert 13 augustus 1961 in Berlijn en aan de demarcatielijn met de Bondsrepubliek volgens officiële onderzoekingen met zekerheid minstens 127 Duitsers het slachtoffer. Het werkelijke aantal is waarschijnlijk echter veel hoger, om dat talrijke gevallen niet van West- Duitsland uit waargenomen konden worden. Duisternis, muur en versper ringen weren de blikken van deze zij de en alleen maar het schreeuwen van de ongelukkige slachtoffers is tel kens weer te horen. Des te vreselijker zijn echter de gebeurtenissen, die zich onophoudelijk voor de ogen van de onmachtige bevolking van West-Ber lijn afspelen. We herinneren aan de achttienjarige bouwvakker uit Oost- Berlijn, Peter Feohter. De grenssolda ten schoten hem in de buurt van de grensovergang Checkpoint Charlie neer en lieten- hem doodbloeden, waarbij zij zelfs de door westelijke ambulances aangeboden hulp van de hand wezen. Urenlang liet men de zwaargewonde bloeden en schreeuwen totdat hij uiteindelijk op de „grens van twee werelden" stierf. Daarna werd zijn stoffelijk overschot als eev stuk bagage weggesleept. STOCKHOLM De Zweedse pro fessor Knut Seri heeft op het VN- congres inzake voorkoming van mis daad, dat in Stockholm wordt gehou den, de afgevaardigden uit Oosteuro- pese landen gevraagd of de cijfers die zij over de omvang van de misdaad in hun landen verstrekken wel aan de waarheid beantwoorden. Zij lijken mij wat aan de optimistische kant, zei hij. Meer dan duizend afgevaardigden uit vijfenzeventig landen wonen het van 9 tot 18 augustus durende congres bij. Volgens een afgevaardigde uit Bul garije komt in zijn land praktisch geen misdaad voor. De sociale orde in Bulgarije is strijdig met misdaad en schept er daardoor geen gunstig kli maat voor, zei hij. Leden van de vrij willige burgerwacht zijn bij de mis daadbestrijding ingeschakeld. Zuidafrikaanse leraar wil nog naar Nederland KAAPSTAD Het Zuidafrikaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft vandaag bevestigd, dat aan de niet-blanke James Ravell, leraar aan de middelbare school in de plaats El sie River, een voorstad van Kaapstad, een paspoort is geweigerd voor het volgen van een universitaire cursus in Utrecht. De woordvoerder van het ministerie weigerde redenen voor de ze beslissing op te geven. Mr. Ravell heeft vandaag de bemidde ling ingeroepen van prof. F. A. van Jaars veld van de universiteit van Zuid-Afrika, bij wie hij heeft gestudeerd. De leraar vertelde dat deze hoogleraar zijn studie beurs in Utrecht heeft ondersteund. De heer Ravell heeft verder verklaard dat hij sinds 1950 niet heeft deelgenomen aan politieke activiteiten. Voordien heeft hij protestbijeenkomsten en betogingen bij gewoond. De jonge leraar '29) gelooft dat het paspoort is geweigerd, omdat hy vertrouwen stelt in het humanisme. Blinde Nederlandse alpinist beklom berg CHAMONIX Wegens vermoeid heid en de mist die rondom de berg hing, heeft de blinde Nederlandse al pinist Henri vain den Bergh de be klimming van de Grepon op veertig meter van de top moeten opgeven. Hjj is met zijn twee vrienden naar Montenvers teruggekeerd, waar hij dinsdagavond laat aankwam, 19 uur nadat hij het bivak vlakbij Monten vers had verlaten voor de beklim- Grijnzend Brandt start met zijn zoon Matthias gefotogra- yfff* f API*I1PP feerd) is lijsttrekker van de socialis- J J.sche part.j (SpD) voQr de komende verkiezingen in West-Duitsland. Zaterdag begint hij aan zijn propagan- datournee door het land. En nu maar afwachten hoeveel stemmen hij weet te verdienen. De verkiezingen worden zondag 19 sept. gehouden. De ontwapeningsbesprekingen GENÈVE Semjon Tsarapkin, Ruslands onderhandelaar op de ontwapeningsconferentie, heeft gisteren op een perslunch de V.S. Vanaf Kaap Kennedy |van de vakcentrales voelen kennelijk meer voor de bescherming van het eigen belang dan voor de afwijkende mening van de meerderheid van de werknemers, die niet bij de vakcen trales is aangesloten. De F.E.W.O. kondigt tenslotte aan dat ze het lidmaatschap van de S.E.R zal aanvragen. Dit zal het beste ant woord zijn op de uitlatingen van de woordvoerders van de vakcentrales Men wil de democratie binnen de vak UTRECHT De K.V.P. heeft in beweging tot ontwikkeling brengen haar rapport „democratische opbouw" door middel van een loyale oppositie gepleit voor het opnemen van de rate- om zo de afstand tussen leiding en gorale vakorganisaties in de publick- leden te overbruggen, rechtelijke organen. De vakcentrales hebben zeer negatief gereageerd op deze stelling. De voorzitter van het CNV zei zelfs, dat het opnemen van een vertegenwoordiging van de cate gorale organisaties in de S.E.R. dit instituut zou degraderen tot een Poolse Landdag. De Federatie van werknemers organisaties verklaart nu verheugd te zijn dat een politieke partij duide lijk heeft aangetoond, dat de huidi ge structuur van de P.B.O., zowel in de S.E.R. als in de bedrijfstakken, I uit democratisch oogpunt een onding i is De gevestigde posities van de drie erkende vakcentrales worden l immers overmatig erkend en de stem van de niet bij deze centrales aangesloten vakorganisaties in de kiem gesmoord. Daar is moed voor nodig, aldus deze federatie, om zo iets uit te spreken. Want vele leden van de K.V.P. zijn lid van het Nederlands Katholiek Vak verbond. De geboorte van de federatie (de F.E.W.O.) is aan de vakcentrales niet onopgemerkt voorbij gegaan. Ondanks de verzekering, dat de erkende vak beweging geen besloten club is, wordt de deur al dichtgesmeten voor iemand heeft aangeklopt. De woordvoerders Op originele foto's zijn de grijnzend» gezichten te zien van die mannen, die de slachtoffers, welke zij kort tevoren op hun vlucht door een grensrivier neerschoten en koelbloedig lieten ver drinken, bergen. Met een duivelse blik in de ogen zien zij erbij toe hoe trouwe aanhangers van het regime hun ongewapende slachtoffers van de muur, van daken of van rijdende goe derentreinen afschieten om de „vrede en de vrijheid" te beschermen en hierbij maken zij zelfs geen uitzonde ring voor hun eigen kameraden. Dit geldt echter niet voor allen. Talrijke grenssoldaten schieten ook doelbe wust mis al kost dit hen wegens „slecht schieten" hun verlof of een straf, terwijl de „goede" schutter „be loond" wordt met premies, promotie en extra verlof. Unicum In 1961 zei Ulbricht dat men in Ber lijn de staatsgrens op dezelfde wijze had beschermd als dat „in elke souve- reine staat" gebruikelijk is. Zou hij werkelijk niet beseffen dat zijn muur in zijn onmenselijkheid op de hele wereld een unicum is? Dat is de „grens" midden door een land, een stad, zelfs door een volk; de grens waarvan de gedenktekens voor dege nen, die door hun eigen landgenoten neergeschoten werden, de kenmerken zijn geworden. KAAP KENNEDY De V.S. hebben gisteren van Kaap Ken nedy een Atlas-Centaur-raket gelanceerd voorzien van een proefmodel van het „Surveyer"- maanschip om te controleren of de bijzonder krachtige, doch in het verleden zorg barende, BERLIJN Eerste luitenant Jakubetz van het Oostduitse leger heeft zich in een ingezon den stuk in het militaire week blad Volksarmee beklaagd over het feit dat hij steeds de ver keerde kleur draad krijgt. ■De draden zijn volgens hem onmisbaar. Ze geven een waar schuwingssignaal als vluchtelin gen proberen naar het Westen te ontkomen. Maar toen er van de winter sneeuw lag kreeg hij groene draden en nu, midden in de zomer, witte, wat maakt dat ze gemakkelijk waargenomen kunnen worden. De luitenant schrijft dat al zijn klachten geen verbetering konden bewerkstel ligen. tweetrapsdraagraket aan de verwachtingen voldoet. De proef wordt een succes genoemd. De cabine volgt nauwkeurig haar koers. De „Surveyor"-cabine weegt 52 kilogram. De eerste trap is een raket van het type Atlas. De Centaur bezit twee motoren, die vloeibaar gemaakt waterstofgas verbruiken. Het is de bedoeling dat de cabine in een baan om de aarde wordt ge bracht. De lancering van de werkelijke „Sur veyor" waarmee men het maanop pervlak wil onderzoeken, zal vol gend jaar plaatshebben. De cabine zal televisiecamera's aan boord hebben en, afgeremd door remrak- ketten, langzaam het maanopper vlak naderen. De cabjne moet na 63 uur op een punt arriveren, dat 386.250 km van de aarde is verwijderd. Zij bevindt zich dan in de baan van de maan om de aarde. De maan is op dat moment echter ver uit de buurt. Na een elliptische baan beschreven te hebben gaat de proefcabine or aarde draaien. Verscheidene proeven met de „Cen taur"- mislukten in de afgelopen jaren. Het programma heeft daar door een vertraging van drie jaar opgelopen. De grootste moeilijkheid was de koeling van het vloeibare waterstof, dat op een temperatuur van 423 graden Fahrenheit onder nul moet worden gehouden om gas- vorming te voorkomen. In Chili vonden vijf personen de dood toen een lawine op een berghut stortte waarin een skipatrouille van acht man sliep. er van beschuldigd, dat zij hun vertegenwoordigers naar Genève hebben gezonden om de al zolang bekende meningen van Washing ton te herhalen. Uit niets was tot nu toe gebleken, dat de opvattingen van de VS over de ontwapeningskwesties enige verande ring hetdden ondergaan en dit was dan ook de reden waarom hij en de leider van de Amerikaanse delegatie, William Foster, minder met elkaar hadden overlegd dan op voorgaande zittingen. De grootste en mogelijk enige hin derpaal om tot een overeenkomst tus sen Oost en West tegen verspreiding van kernwapens te komen noemde de Rus „het dubbele spel dat het Westen speelt met de bedoeling West-Duits land langs indirecte weg kernwapens te verschaffen." Tsarapkin sprak ook over de „sme rige en misdadige oorlog" in Vietnam. Stopzetting van deze oorlog zou een gunstiger sfeer scheppen voor het sluiten van een ontwapeningsovereen komst. „De Sowjetunie, aldus de Rus, neemt echter niet zo'n star standpunt in dat zij deze twee kwesties kaar koppelt en onderling van elkaar afhankelijk maakt. Als wij dit zouden proberen te doen, zouden wij er hier in Genève nooit meer uitkomen en zou er niets geregeld kunnen wor den", zo zei hij. De Amerikaanse senaat heeft woens dag de benoeming goedgekeurd van Thurgood Marshall, een neger, tot advo caat-generaal. Marshall is advocaat ge weest voor de Nationale vereniging voor de vooruitgang van kleurlingen en daarna rechter in de stad New York. In Zuid-Frankrijk Watergebrek om bosbranden te bestrijden TOULON Tekort aan water heeft gisteren in het zuiden van Frankrijk de brandweerlieden gehinderd bij het blussen van een nieuwe serie bosbran den. Bovendien worden de verbindin gen bemoeilijkt doordat tientallen telegraafpalen en elektriciteitsmasten zijn vernield. Omdat de wind geluwd is heeft men hoop de geïsoleerde branden in be dwang te houden. Woningen worden niet onmiddellijk bedreigd. Honderden extra brandweerlieden en soldaten werken hard om een her haling van de rampzalige brand van vorige week te voorkomen. Op min stens zeven plaatsen in de departemen ten Var, Alpes, Marinimes, Bouches du Rhone en Gard staan stukken bos in brand. Het water wordt nu met tank wagens aangevoerd uit Marseille en andere steden. Scherpe kritiek op Zweedse pers STOCKHOLM Zweedse christen socialisten hebben scherpe kritiek uit geoefend op de „permanente propa ganda voor het atheïsme" in het dag blad. dat als de spreekbuis van de (socialistische) regering geldt „Stock- holms Tidningen" en in een ander so cialistisch dagblad „Aftonbladet". Op het jaarlijkse congres van de broederschapsbeweging. de werk gemeenschap van christenen in de socialistische partij, wist voorzitter ds. Ake Zetterberg met grote moeite een resolutie te verhinderen, waarin opgeroepen werd tot een boycot van beide kranten. De antigodsdienstige houding van deze bladen is in strijd met het begin selprogram. dat Hjalmar Branting in 1890 formuleerde, waarin de partij zich distancieerde van de vrijdenkers. Over de publikaties in deze kranten, die ook door christelijke arbeiders ge financierd worden, sprak het congres als „een dagelijkse klap in het ge- Vonnissen Portugal LISSABON Zes van de eenender tig studenten die in Lissabon terecht stonden op beschuldiging van onder mijnende activiteit zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijftien maanden tot twee jaar. Twaalf stu denten kregen voorwaardelijke straf fen en de overige dertien werden vrijgesproken. Het merendeel van de beklaagden was lidmaatschap van de verboden communistische partij ten laste gelegd. Twee studenten werden beschuldigd van terroristische activi teit. Ongeveer vijftig politiemannen, enkele gewapend met machinepisto len, bevonden zich in de rechtzaal toen de vonnissen werden uitgespro ken. Er deden zich geen incidenten voor. SINGAPORE Premier Lee Joean Jew van Singapore heeft gisteren te kennen gegeven dat hij van Singapo re een republiek wil maken. Minister Soebandrio had eerder op de dag ge zegd dat Indonesische erkenning zal afhangen van de gestalte die de on afhankelijkheid van de nieuwe staat gaat krijgen. De Indonesische hou ding met betrekking tot Maleisië blijft onveranderd. Amerika en Nationalistisch China hebben gisteren de nieuwe staat er kend. Uit Maleisië zelf kwam het be richt dat de secretaris van Rachmanns partij. Albar, aftreedt, omdat hij de uittreding van Singapore op de wij ze zoals die is geschied, ten zeerste betreurt. Volgens hem was dit niet nodig geweest en had er een compro mis gevonden kunnen worden. Zonder Singapore, aldus Albar, is de fede ratie nutteloos. Bovendien vreest Al bar dat Singapore een centrum van ondermijnende activiteit tegen de fe deratie zal worden. Eet nil Sunkist grapefruit - ze zijn ér weer! I J wettig gedeponee-c --AjJ Aet uwuUéJUiif&e, purit uU I De 40-jarige Britse huisvrouw Pamela Blake zal het voortaan wat rui mer kunnen doen mei het huishoudgeld. De in Londen wonende huis vrouw heeft onlangs ruim driekwart miljoen gulden in de Australische voetbalpool gewonnen. Ze moest van de wed strijden in de Australi sche competitie de gelij ke spelen raden. Ze raadde er zeven van goed en dat was meer dan voldoende. Zijzelf had een penny (vier cent) ingezet. De Westduitsers eten steeds meer vlees en fruit en steeds minder brood en aardappels. Dit blijkt uit een gisteren door het Westduitse in stituut voor industrie uitgegeven rapport. In het belastingjaar '63/'64 aten de Duitsers gemid deld 64 kg vlees tegen 50,4 kg in '55/'56. In die zelfde periode steeg de consumptie van fruit per persoon van 45,2 kg tot 72,3 kg. Het broodver- bruik daalde van 90,9 kg per jaar tot 70,9 kg en het aardappelverbruik van 157 kg tot 123 kg. I In het park voor het gebouw van het interna tionale comité van het Rode Kruis in Genève is een zonnewijzer ge plaatst die door jonge Nederlandse kunstenaars en ambachtslieden is vervaardigd en door het „Nederlands comité voor internationale wedstrij den van ambachtbeoefe naars" aan het Rode Kruis is aangeboden. I In de Sonnblick-streek gaat men de hoogste stuwdam van het land en tevens één der hoogste van Europa bouwen na melijk een 180 meter ho ge boogvormige dam in het Maltadal met een stuwmeer van 160 mil joen kubieke meter, dat ongeveer vier km lang en tot bijna 800 meter breed wordt. AMSTERDAM De jongste tariefsverlaging van de KLM op de dienst naar Suriname en de grote Nederlandse Antillen is een zeer ingrijpende en lichtelijk over haast genomen maatregel, die het passagiersvervoer niet alleen naar de rijksdelen overzee maar naar het gehele Caraïbische ge bied raakt, zo meent de directie van de KNSM die ook passagiers diensten naar de West onder houdt. De prijsmaatregel zal, naar de directie verwacht, niet slechts voor de KNSM, maar ook voor de KLM zelf schadelijk uit werken. De drastische tariefsverlaging van de KLM. die de retourprijs v»or een reis naar de west per vliegtuig aan zienlijk onder de het bij de KNSM geldende retourtarief per schip brengt, vormt echter geen bedreiging van het voortbestaan van de scheepvaartmaat schappij, die het vrachtvervoer tot haar belangrijkste bron van inkomsten rekent. Toch werd de stap van KLM-directie gisteren op een door de KNSM belegde persconferentie een ernstige zaak genoemd. Gezien de binding, die er tussen de KLM en de rijksoverheid bestaat, is de KNSM van plan haar bezwaren tegen de tariefmaatregel by de regering kenbaar te maken. De directie zal zeer waar schijnlijk een onderhoud aanvragen met minister J. G. Suurhoff van verkeer en waterstaat, die nog onlangs te kennen heeft gegeven dat het voortbestaan van de Nederlandse passagiersvaart hem ter harte gaat. De directie acht bovendien een gesprek met de KLM wenselijk en zU is ervan overtuigd dat zo'n gesprek ook tot stand zal komen. De onmiddellijke gevolgen van de tariefsverlaging voor de passagiers- diensten van de KNSM zijn op dit ogen blik nog niet goed te overzien. Op den duur wordt een vry sterke afvloeiing van het vervoer over zee naar dat door de lucht verwacht. De lijnen op de West zullen vast en zeker passagiers verliezen en als dit ernstige vormen aanneemt, dan is het passagiersvervoer van de KNSM ten dode opgeschreven, evenals de (vele) miljoenen gulden^, die erin zijn gestoken. De KNSM zal niet tot een verlaging van haar eigen tarieven overgaan. De KNSM zal er niet op korte termijn toe overgaan haar pas^agiersvloot op te doeken of in te krimpen, zo heeft de directie verder bekendgemaakt. De maat schappij beschikt thans over vier passa giersschepen met vrachtaccommodatie, die de diensten op de West onderhouden. Dit zijn de „Prins der Nederlanden" en de ..Oranje Nassau" (beide sinds 1957 in de vaart) en een ouder tweetal: de „Oranjestad" en de „Willemstad". De kleinere oude schepen hebben hun ge hele levensduur op de vaart naar de West uitgediend. Zy zullen in het voor jaar van 1966 worden afgestoten en waar schijnlijk voor de sloop worden bestemd. De schepen worden niet vervangen, zo dat de passagiersdienst het volgend jaar al met slechts twee schepen zal worden onderhouden. De directie van de KNSM zegt het vooral te betreuren dat er over de voorgenomen stap van de KLM geen werkelijk overleg is geweest. De KLM heeft de maatschappij ongeveer een maaod geleden laten weten dat zij „in principe waarschijnlijk genoodzaakt zou zijn de tariefmaatregel te nemen". In maart van dit jaar was nog tussen beide ondernemingen overeengekomen dat over tariefswijzigingen onderling overleg zou wordep gepleegd. Toch acht dc KNSM het mogelijk een periode van scherpe concurrentie alsnog te vermijden. Zij baseert haar mening op de ervaring dat ook bij de KLM de noodz.aak van enige samenwerking wordt ingezien. De KNSM van haar kant zal trachten het tot enige vorm van overleg te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5