«Ju NEDERLANDS VERZET TEGEN TE EXTREME UITSPRAKEN Alles goed en u/el Een woord voor vandaag Zuidafrikaans blad herhaalt zijn eisen Puzzelhoek SMAfl UYCKS i Beetje geduld met ons gewone mensen Berocnin frsuiprk Volgende keer in '68 in VS Tal van evenementen op lustrum van VU-corps Eén op vijf Russische babies wordt gedoopt Nieuwe kerken gebouwd en minder vacatures DONDERDAG 12 AUGUSTUS 196 N1E Er is geen pardon voor al degenen, die weigeren aan te zitten aan het diner en die deze weigering menen te kunnen moti veren met een verwijzing naar een drukbezet beroeps- of familieleven. Dat is de strekking van de gelijkenis, die Jezus vertelt en die in Lucas veertien is opgeschreven. „Niemand van die mannenwelke genodigd waren, zal van mijn maaltijd proeven", aldus luidt de conclusie. Toch en dat moet u vooral goed tot u laten doordringen gaat de maaltijd door: geen plaats blijft onbezet. Daar komen ze binnen, met de hunkering in de ogen, elkaar ondersteunend en begeleidend, de bedelaars, de misvormden, de blindende lammen. Het zijn de verschoppelingen der samenleving, het uitvaagsel der maatschappij, de clochards, die al lang alle hoop hebben laten varen, voor wie het leven elke zin heeft verloren. Zij hebben de oproep vernomen in de stegen, waar zij zich ophouden, vuil en hongerig, mensen zonder „niveau", niet in het minst behorend tot de gelijkgestemde groep van de man, die het diner gaat aanrichten. Er is hier geen aanzien van de persoon, hier geldt de wet van het Koninkrijk Gods, bestemd voor de vermoeiden en de belasten, de mensen zonder hoop, de ver lorenen, die dit weten van zichzelf. Er is op hen gerekend en niemand behoeft zich te excuseren voor de staat, waarin hij of zij verkeert. Hier is het Evangelie, dat nog niets van haar kracht en geldigheid heeft verloren: de maaltijd is aangericht en ieder mag komen. En als u zich nu verontschuldigt, zult u er nooit iets van proeven. Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 12 vers 1 tot en met 11. Oude kerk verbrand MEPPEL Een groot deel van de voor afbraak bestemde oude rooms- katholieke kerk in Meppel is gister middag in de as gelegd door een fel uitslaande brand. Het vuur ontstond, toen een arbeider een hoop vuilnis achter de kerk in brand stak. Hier door vatte een daklijst vlam en het vuur verspreidde zich over het schip van de kerk. Even later raakte ook de uit het einde van de vorige eeuw da terende toren in brand. Hoewel de brandweer van Meppel en de P.T.T.- brandwacht met groot materieel het vuur probeerden te bedwingen kon den ze toch niet verhinderen, dat het schip van de kerk totaal uitbrandde. Na enige tijd viel ook de torenspits op het schip van de kerk. Wel wisten de brandweerlieden te voorkomen, dat het vuur oversloeg naar een in de buurt gelegen benzinedepot. Een Amsterdams slopersbedrijf \,as al een week bezig met de afbraak van het kerkgebouw. De schade voor dit bedrijf, dat niet tegen brand verze kerd is, wordt geraamd op tenminste f 10.000. Kerk geeft boekje uit over planning van de landbouw voor het gewas in 1965 een boekj. uitgeven over de planning en in bijzonder die van de Duitse landbouw. Dit heeft de praeses van de Raad de Evangelisohe Kerk in Duitsland, D. Kurt Scharf, bekendgemaakt op een vergadering van Duitse pastors, die bui ten hun land elders in Europa werken. De kerk vindt een dergelijk geschrift noodzakelijk, omdat noch de staat, noch de verschillende partijen het heeft aan- JOHANNESBURG Het blad „Rand Daily Mail" heeft vandaag de eis herhaald dat een openbare com missie een onderzoek moet instellen naar de bewering dat er in de Zuid- afrikaanse gevangenissen electrlsche schokken en wreedheid wordt toege past op gevangenen. In een hoofdartikel schrijft het blad dat de bedreiging van de minister van justitie Balthazar Vorster om het blad wegens smaadschrift aan te klagen niet voldoende is. Eerder had hoofdredacteur, Laurance Gandar. in een artikel een beschrijving gegeven van de geweldda dige reactie van de Zuidafrikaanse rege ring, die hij een „politieke haatcampagne van weergaloze barbaarsheid" noemde. Hij verklaarde dat de Mail had beslo ten de toestand in de Zuidafrikaanse ge vangenissen aan het licht te brengen, na de ontvangst van een anonieme brief, die uit de gevangenis was gesmokkeld en waarin een beschrijving werd gege ven van uiterst grote vernederingen die de gevangenen moeten ondergaan. Figuur-puzxet Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben: 1. ven ster, 2. meisjesnaam, 3. zijtak Po, 4. gem. in Z.H., 5. juffrouw, 6. water in N. Brabant. 7. dorp in Limburg, 8. wild zwijn, 9. jongensnaam, 10. riviertje it Normandlë. Oplossing vorige puzzel 1. keten. 2. steek, 3. porie, 4. grens, 3. alm, 6. f, 7. d, 8. ben, 9. toren, 10. stuur, 11. Paris, 12. noest. De zegswijze luidt: „Ter elfder ure". LIMONADESIROOP dOOülSHQVNOm Ds. Vellenga vraagt geleerden Bijzonder geschenk STEENWIJK De gerefor meerde kerk van Steenwijk heeft een bijzonder geschenk ontvangen van iemand, die on bekend wenst te blijven. Het is een avondmaalsstel voor de vie ring van het sacrament met zie ken. Het stel bestaat uit een brooddoosje, een schaaltje, een wijnflesje en zes bekertjes, alles uitgevoerd in zilver. Het stel is opgeborgen in een speciaal draagkoffertje. (Van onze kerkredactie) MEPPEL Ik zou willen, dat onze geleerden een beetje geduld met ons hadden. Met „ons" be doel ik ons, gewone gereform.ev- de mensen. Wij weten niet zo ver schrikkelijk veel, maar bepaplde opvattingen en geloofsvoorstellin gen zijn ons in de loop der jaren toch wel bijgebracht. Zo schrijft ds. IJ. K. Vellenga van Meppel in het Gereformeerde Kerk blad voor Drente en Overijsel. Met „onze geleerden" bedoelt hij „de ge reformeerde geleerden, van wie wij graag aannemen, dat zij met ons het zelfde geloof deelachtig zijn en in stemmen met dezelfde belijdenis als wij. Wij voelen ons aan hen verbon den, laten ons ook graag door hen voorlichten." Maar de Meppeier predikant ver. volgt dan: Maar als prof. Lever schrijft in „Weten, denken loven ten aanzien van het evolutie- vraagstuk" „de soorten zijn veran derlijk, de aarde is miljarden jaren oud, er hebben op zijn minst ingrij pende evoluties plaats gevonden, fos sielen ontstaan nog steeds, het parasi tisme is een zeer oud verschijnsel, de mens bestaat reeds 100.000-en jaren, hij heeft bijzonder veel eigenschap pen gemeen met andere organismen, de gedachte dat hij genetisch (wat zijn oorsprong aangaat) vanuit het organismenrijk is voortgekomen ligt voor de hand, enz." nu dan worden wij wat duizelig. Prof. Lever zal voor zijn opvattin gen goede gronden hebben, maar ze schokken, aldus voorgedragen, het wereldbeeld van de meeste gerefor meerde mensen. Die zijn beslist niet onwillig om te leren, maar het moet ze duidelijk zijn, dat de Bijbel geëerd wordt, voor het minst niet in de klem komt. En als prof. Lever zegt, dat hier geen sprake van is en dat ten hoogste onze opvatting van de Bijbel in de klem komt, nu. dan zijn we be reid dat te aanvaarden, mits ons dat goed duidelijk wordt gemaakt. Vertrouwen Aan de andere kant, vervolgt ds. Vellenga echter, zullen „wij' ver trouwen moeten blijven schenken aan „onze geleerden. Als we dat niet doen, lopen we gevaar, dat het durven open doen uit vrees in de hoek der ketters gezet te worden, of zó, dat ze zich gaan afzetten van het volk waar ze bij horen. Dat moeten wij niet hebben. Misschien zou in het verleden de geschiedenis van onze kerken wat an ders verlopen zijn als men hiertegen méér op zijn hoede was geweest. Ik behoor niet tot hen, die graag glim lachjes wekken over het doen en la ten van de mannen-broeders van een vorige generatie, maar meen, dat toch soms uit de geschiedenis ook kunnen leren hoe we gevaren moeten vermijden. Wij zijn dankbaar, dat er geleerden zijn, die omonwonden hun geloof in de Schrift als Gods onfeilbaar Woord belijden en betuigen, dat ze zich aan dit Woord onderwerpen. Laten we ze de ruimte geven om hun gedachten voor te dragen en laten we daarover nadenken. En laten we, zodra klanken horen, die ons vreemd in de oren klinken niet direct naar het jachtroer grijpen om een ketter uit de lucht te halen. Ik voer, aldus Vellenga, geen plei dooi voor een tolerantie zonder gren zen. Ik dacht, dat dit wel duidelijk is. Laten we er van uitgaan, dat de gere formeerden het eens zijn over de ge boden onderworpenheid aan de Bijbel en gebondenheid aan de belijdenis. Laten we over en weer van elkaar aannemen, dat die bij de ander zijn, tenzij het tegendeel blijkt. Maar bm- Onderscheiding terug na ruzie op school DOETINCHEM Een administrateur bij de gemeente Doetinchem, de 48-jarige Th. Elshof. heeft het oorlogsherinne- rincskruis met gesp. dat hij kreeg om dat hij in de meidagen 1940 op de Grebbeberg had gevochten, vil burgemeester teruggestuurd naar minister van defensie. Ook in de toe komst wil hij ge enonderscheidingen Reden: zijn ongenoegen over enkele derwijsvernieuwingen op de St. Lidui- naschool in Doetinchem, waar enkele kinderen van hem les krijgen. Over die verniewingen schreef hij al eer brief naar de ex-minister van onder wijs Bot, de inspecteur van het lager onderwijs en het gemeentebestuur v Doetinchem. Op geen van de briev kreeg hij echter, volgens hem, een t vredigend antwoord en daarom is boos. Ook op de politiechef van Doetinchem heeft hij kritiek omdat deze geen on derzoek wilde instellen naar de her komst van een anoniem briefje, v in de heer Elshof zou zijn bedreigd. De officier van justitie van het Arn hemse gerechtshof heeft de politiechef in het gelijk gesteld: in het briefje werd niet bedreigd. NED. HERV. KERK Beroepen te Meeuwen (toez.): kand. B. de Graaf te Oud-Vossemeer; te Har- kema-Opeinde (toez.): kand. M. Jansen te Alkmaar: te Okkenbroek (toez.): kand. Chr. Mondt te Leiden; te Oosterwolde (Gld.): J. Vos te Rijssen: te Colijnsplaat (toez.): C. L. Verbaas te Monnikendam. Bedankt voor Eist (U.): J. van 't Ende te Onstwedde. AMERSFOORT De Stichting die renbescherming houdt op zaterdag 28 gustus haar dierendag-1965 te Amers foort. Er zal o.m. een oorkonde worden uitgereikt aan „dierenvriend(in) nun een" en op de Leusderheid wordt een paarden- en nonnyshow gehouden. DEN HAAG In Nederland is club van parachutisten opgericht die zich uitsluitend toelegt op de vrije val. Deze vereniging, de sky divingclub flying Dutchman" zal zaterdag voor het eerst in het openbaar optreden op het terrein bij de driesprong Benthuizen- Hazerswoude-Boskoop. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wU regelmatig op de advertentie pagina plaatsen. minstens een week van tevoren rlftelljke t ls, kan arden vertraagd DE DIRECTIE (Van onze kerkredactie) GENÈVE Het zesde wereldcongres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken werd gisteravond gesloten. De laatste reso luties werden aangenomen (over de Rooms-Katholieke Kerk en de zogenaamde nieuwe moraal); de laatste toespraken werden gehouden. De slotdag was een dag van de Amerikanen, hoewel de Zweed, dr. David Hedegard de bijeenkomst sloot. Pogingen van christelijk gereformeerde afgevaardigden om enkele naar hun gevoel extreme en niet helemaal eerlijke uitspraken over de Rooms-Katholieke Kerk te verzachten faalden. Dr. Paul R. Jackson uit de Amerikaanse staat Illnois sprak over valse leraars, dr. Harvey Springer bekritiseer de fel de werkwijze van de Amerikaanse evangelist Bilv Graham zonder zijn naam te noemen. Over jubilea: de oecumenische bewe ging maakt misbruik van jubilea op de zendingsvelden. Zij, die behoren tot de ware geestelijke afstamme lingen van de pioniers op de zen dingsvelden en de grondleggers van christelijke kerken, moeten deze ju bilea zelf vieren en zo meehelpen om het waarachtige getuigenis van deze mannen, die hun leven gaven in dienst van het ware evangelie, te bewaren. De plaats voor het zevende con- gres werd vastgesteld. Na tweemaal; achtereen in Europa vergaderd te heb ben. vindt de volgende bijeenkomst weer in Amerika plaats. Als vergader- ruimte is gekozen het conferentieoord Over hervorming: iedere christen, ge- „Christian Admiral" in Cape May New Jersey, dat geheel gewijd is aan het werk van dr. Carl Mclntire en de ICCC. De bijeenkomst zal plaatsvin den van 14 tot 24 augustus 1968. Dat wil zeggen dat het congres samenvalt met de vierde assemblee van de We reldraad van Kerken, die naar alle waarschijnlijkheid in augustus 1968 bijeenkomt in de Zweedse plaats Upp sala. R.K. Kerk Zoals gewoonlijk kwamen de meeste resoluties op de laatste twee dagen van het congres aan de orde. Zij verschillen onderling zeer van inhoud. Van de resolutie over de Rooms-Katholieke Kerk zei ds. S. Cooper uit Nieuw-Zeeland tot dus: „Dit is geen resolutie maar een boodschap". De chjiistelijk-gereformeerde afge vaardigden als drs. J. P. Versteeg, prof. J. van Genderen en ds. D. Bies- ma deden hun uiterste best om een aantal aanvechtbare uitspraken uit deze resolutie veranderd te krijgen, maar zij slaagden er niet in. Hun amendementen werden met 19 tegen 26 stemmen verworpen. De ruim 200 andere officiële afgevaardigden namen niet de moeite om te stemmen, of wa ren zelfs in het geheel niet aanwezig. Nu wordt in deze resolutie gezegd, dat de uitspraken van het Vaticaans concilie alleen maar oppervlkakig zijn, dat de Rooms-Katholieke Kerk steun geeft aan de oecumenische beweging, en dat deze kerk uitgaat van de hei dense gedachte van rechtvaardigma- king van de mens door de mens met behulp van de geestelijkheid. Volgens deze resolutie zijn er in het geheel geen tekenen van vernieuwing of re formatie te zien, die hoop geven voor de toekomst. Bijbel De meest overwogen resolutie was opgesteld door drs. J. P. Versteeg over de bijbel als het Woord van God. Daarin wordt uitgesproken dat het nen deze band pleit ik voor openhar- Woord van God niet verduisterd of tigheid en genegenheid jegens elkaar; J geschonden werd, toen het in mensen bij de geleerden tegenover het volk, waartoe ze behoren, bij het volk te genover de geleerden, die het spits moeten afbijten. Knipoogjes Bij de Romeinen gold het spreek woord, dat wanneer twee waarzeggers elkaar ontmoetten, ze tegen elkaar knipoogden. Ze wisten van elkaar, dat ze het gewone volk in de maling na men. Laten we er tegen waken, dat dit spreekwoord niet toepasselijk gaat worden op de gereformeerde geleer den. Wij hopen dat deze blijven be seffen, dat ze bij dit volk horen en dat dit volk zal blijven beseffen, dat de geleerden de waarheid zoeken te verstaan én het volk te doen ver staan. Tot zover ds. Vellenga. (Van onze kerkredactie) LENINGRAD In 1963 werd nog meer dan een op de drie baby's \n de Sowjetunie gedoopt. In 1964 is dit aantal echter gedaald tot een op de vijf, volgens een onderzoek, dat verricht is door een sociologisch instituut in Leningrad. Het resultaat van het onderzoek is gepubliceerd in het tijdschrift „Vraag stukken der filosofie" onder de titel „De gronden voor het voortbestaan van de religieuze ritus van de doop onder de huidige omstandigheden." Het blad geeft de volgende cijfers voor het procentuele aandeel van de verschillende groepen in het totaal aantal ouders, dat zijn kinderen laat dopen; academici 0.6. niet afgestudeerde academici 1.7. ouders met technische opleiding 9.0, met middelbaar onderwijs 14,0, met minder dan middelbaar on derwijs 74,7. Uit deze cijfers zou men dus op kunnen maken, dat een kwart van de kerkelijk meelevende Russen middelbaar onderwijs of meer heeft genoten. Het Russische blad meent dan ook, dat de atheïstische propaganda on voldoende resultaat heeft. In twaalf procent van de gezinnen met gedoopten zijn ook leden van de communistische jeugdbeweging te vinden en in twee procent zelfs leden van de partij, zo klaagt het blad. (Van onze onderwfósredactie) AMSTERDAM Ter gelegen heid van het komende zeventiende lustrum van het studentencorps van de Vrije Universiteit heeft de lustrumcommissie een aantal fees telijkheden georganiseerd. Zo zal van woensdag 6 tot zaterdag 9 oktober te Beekbergen een congres wor den gehouden over het thema Wereld zonder einde. Het congres staat onder leiding van prof. dr. H. R. Wijngaarden, j Zondagavond 10 oktober vindt in de| Westerkerk te Amsterdam een cantate-: dienst plaats, waaraan het VU-koor en-' ,a orkest onder leiding van de heer R. van zó wordt dat zij de mond niet meer Randwijk en de organist Simon C. Jan- sen hun medewerking zullen verlenen. Voorganger is dr. J. J. Buskes. Op maandag 11 oktober zullen de corpsleden een aantal evenementen buiten Amster dam meemaken. Dinsdag 12 oktober is er de première van twee toneelstukken van Brecht, te weten Die Gewehre der Frau Carrar en Das Verhör des Lukullus. De regie heeft Anne Marie Prins. Woensdag 13 oktober wordt er een boekenmarkt georganiseerd ten bate van het Marray College in Pakistan. Op het Raamplein en op de sociëteit LANX zullen boeken worden verkocht. Op 14 oktober wordt de buitenlandse studenten een ontvangst bereid en wordt in het kader van de burgerij-actie een middag voor bejaarden gehouden. LUSTRUMREDE Vrijdag Is er een reünistendag met lunch voor oud rectores van het corps en de plechtige lustrumvergadering. De lustrumrede zal worden uitgespro ken door prof. mr. L A. Diepenhorst. Des avonds is er in het Tropenmu seum een galareceptie. Zaterdag 16 oktober is er een ouder dag. Tevens zal het afscheid van prof. dr. H. Dooyeweerd in het programma wor den opgenomen. Des avonds is er voor de Amsterdamse middelbare scholieren een tienerfeest. Maandag 18 oktober vindt de sportdag plaats en de volgende dag de autorally. Op 20 oktober vindt dc bidstond voor de Vrije Universiteit plaats, daarna is er de uitreiking van de eredoctoraten en des avonds het gala- concert. Ten slotte vindt op 21 oktober in het Tropenmuseum de corpsvergadering is de bedoeling dat gedurende het gehele lustrum een tentoonstelling is te bezichti gen over de geschiedenis van de univer siteit en het corps. woorden werd opgetekend, maar dat Gods Woord neergelegd is in mensen woorden, rein en onfeilbaar voor alle tijden. In deze resolutie wordt gewaar schuwd dat, hoewel de bijbel het woord van God is, hij geen reddende kracht heeft bulten de werking van de Heilige Geest om. Deze woorden zullen zeker de in stemming hebben van velen ook bui ten de kring van de ICCC. In ieder geval heeft een van de vooraanstaan de presbyterianen, die zeker geen lid is van deze organisatie, tegenover ons al verklaard dat hij bijzonder blij is met deze uitspraak. In de laatste ali nea wordt nog gezegd: „Wy belijden dat de Heilige Geest, in en door het Woord, onze harten voor de Christus van de schriften moet openen. Zo al leen kunnen wy erkennen dat de bij bel Gods Woord is". Resoluties Over de zending: de ICCC roept alle waarachtige christenen op, iedere zending zorgvuldig te toetsen, opdat geen gelden, krachten en levens ver keerd gebruikt worden. Over Russische gelovigen: de Russi sche baptisten zeggen dat zij offici eel 500.000 leden tellen. Maar er zijn veel meer bij bel gelovige bap tisten, meest in de Oekraïne, die hun knieën niet gebogen hebben hebben voor Baal Zy weigeren toe te treden tot de communistische oecumenische beweging in de Sow jetunie. meente en groep van bijbelgelovige christenen moet God meer gehoor zaam zijn dan mensen en hun ker ken ervan in kennis stellen, dat zij niet langer verantwoordelijk kun nen zijn voor valse leerstellingen en onbijbelse contacten. Zij moeten hun kerken oproepen te breken met de oecumenische beweging en te rugkeren tot het historisch christe lijk geloof. Over lutherse kerken: alle lutherse kerken, die geen lid zijn van de We reldraad, worden verzocht een ont moeting te organiseren met leiders van de ICCC, om de dogmatische positie van de ICCC en de mogelijk heid om zich bij de ICCC aan te sluiten, te bespreken. Over onderwijs: alle bijbel-gelovige christenen moeten scholen stichten, die God verheerlijken, waar alles wat geleerd wordt onderworpen is aan Chritus. Amerika Traden op de eerste twee d; dit congres de Nederlanders op de voor grond, op de laatste dag beheersten de Amerikanen de vergadering, 's Morgens sprak dr. Paul Jackson over de „valse leraars en de kerkelijke problemen", 's middags dr. Harvey Springer over het „oecumenisch evangelisatiewerk". Zon der zyn naam te noemen werd Billy Graham scherp bekritiseerd omdat hij weigert zijn evangelisatiecampagnes al leen te laten organiseren door bijbel gelovige christenen. Het congres eindigde met een rede de Zweed dr. David Hedegard. In b slot van zijn rede. waarin hij wa» schuwde voor loochening van de bijbA waarheden, wees hij de gedelegeerd®! het grote marmeren dure hotel .,In« continental" op een ander gevaar: J vele landen is er een welvaart als not, tevoren. Daar mogen we dankbaar vp zijn. Maar de verleiding is groot dat* ons thuis voelen in deze wereld, dat q vergeten dat we vreemdelingen en jt grims zijn". Er is op dit congres over de IV reldraad gesproken. In het naK gelegen nieuwe gebouw „paleis v. goddeloosheid" noemde een aff vaardigde het) ging deze confere tie niet onopgemerkt voorbij. Enij honderden ICCC-congresgangi lieten zich daar rondleiden. Vt plaatsten hun handtekening in h gastenboek. Een heer. voegde at zijn naam en adres de woorden to; „iGeen overgave". Hugenotenexpositie li van Middelburger in Frankrijk MIDDELBURG 8 Ds. Ch. cabaj predikant van de Waalse gemeente Middelburg heeft op verzoek var hervormde gemeente van Saint-Jean-d Gard in Franrkijk in die plaats t tentoonstelling georganiseerd over Nedt land en de daarheen uitgeweken huget ten. Deze zal geopend zijn van augustus tot 8 september. De tentoonstelling wordt gehouden gelegenheid van het feit, dat 250 js geleden in Bouchet de Tranles de huf note Marie Durand werd geboren. Vi haar 15e tot haar 53e jaar heeft de vrouw opgesloten gezeten in een toren Aigues-Mortes. De expositie bevat inzendingen Institut Neerlandais in Parijs, de Waal bibliotheek in Leiden, de koninklij archieven van het huis van Oranje het Delfts museum. Zendingspresident der Mormonen HUIZEN Gisteren is de Amerika Dale R. Curtis met zijn gezin in land gearriveerd. Hij is voor de tijd drie jaar benoemd als zendingspreside van de Kerk van Jezus Christus v: de Heiligen der Laatste Dagen (Morm nen). Voor deze zending onderbreekt! heer Curtis zijn werk als directeur v. verschillende ondernemingen. Hij der andere president van een radi St station, bankdirecteur en beheerder va een kolenmaatschappij. De heer Curti kent ons land, want voor de oorlog hij hier al drie jaar zendeling gevvees Hij heeft zich in Huizen (N.H.) vestigd. si?ar,Aderlijk - 'juWgóed- lust Jaarboekje Geref. Gem .geeft goed overzichl,lln (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het aantal ge meenten van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland be draagt op het ogenblik 149, nu Deventer als zelfstandig is geïn stitueerd. Dertig predikanten die nen deze gemeenten. Straks wordt dit 34 want vier theologische kan didaten namen een beroep aan. (red.) Er is één emeritus predi kant. In totaal zijn er 119 vaca tures, dat betekent, dat er drie minder zijn dan verleden jaar. Het aantal lidmaten is vergeleken met verleden jaar met 586 toegenomen en bedraagt nu 34.067. Het aantal doopleden vergeleken met 1964 is met 347 toegenomen en bedraagt nu 33.484. Dit zijn enkele gegevens ontleent aan het Kerkelijk jaarboekje 1965/1966 van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika, dat onlangs is verschenen. Het ziet er als altijd goed verzorgd uit en is overzichtelijk. Uitgever is N.V. De Banier uit Utrecht. Het voorwoord is geschreven door ds. A. Vergunst uit Rotterdam, die dit jaar voor het eerst ook een „na-woord" verzorgde over De kerk in de wereld van nu. Ds. H. Rijksen uit Gouda gaf het jaaroverzicht. Verschillende gemeenten mochten 1964 een nieuwe kerk openen. He waren de gemeenten Rotterdam (Pendrecht), Yerseke, Hogeveen Den Haag-Zuid, Veenendaal en Din teloord. In Gouda is men aan d bouw van een kerk begonnen. D kerk van Hendrik Ido Ambach werd gerestaureerd. In Leide bouwde men bij de kerk een nieui verenigingsgebouw met kerkeraads kamer. Studenten Tien studenten bezoeken op het oge& blik de Theologische Hogeschoo van de Gereformeerde Gemeenter in Rotterdam. Onder hen bevind zich ook de heer J. M. Commelii uit Veere, die straks in zending? i dienst hoopt uit te gaan. Eén gas1 telt de Theologische Hogeschool, namelyk de heer A. M. de Boer, die 1 lid is van de Amerikaanse kerk ei op verzoek van deze kerk de studi r' in ons land volgt. f De zending telt twee verpleegster een zendingsonderwijzer en e zendingspredikant. Zij werken Nigeria en West-Irian. Een evange list is werkzaam in het Be] Merksem. Volgens het statistisch overzicht var ZÜE de Gereformeerde Gemeenten it Noord-Amerika was het aantal ge meenten in juli 1964 totaal 22. Dead Ha werden door zes predikanten ge- diil „nd. Er waren zestien vacatured Het aantal leden was 3178 aantal doopleden 3988. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Teleurstelling (II) Teleurstelling (III) „Belooft de Kerk de Christen niet te veel". In deze geest was het orogramma van zondag voor een week aangekondigd. Velen hebben misschien met mij verlangend uit gezien naar het ogenblik, dat het beeld op het scherm verscheen. Temeer, omdat een samenspraak zou volgen tussen mr. Van Rand wijk, bij vele kijkers bekend, en drie theologen. Misschien, dat ik Tiet goed heb geluisterd, maai waarom bleven de drie predikan ten zo op de vlakte? Was het nie- mooi geweest tegen mr. Van Rand wijk en tegen de wereld te zeggen God geeft zijn kinderen nog veeJ meer. Zijn kinderen zullen straks zeggen, dat het tienduizendste nog niet was aangezegd. Ik geloof, dat de predikanten een stuk evangeli satie hebben gemist. Myn gedachte is, dat men voor dit gesprek beter een eenvoudige Christen had kun nen nemen. Scheveningen H. v. d. Toorn. Met de heer J. Scholte uit Den Haag over de televisie-uitzending ..Opspraak" was ik het volkomen eens. Ik ben Nederlands hervormd en luister graag naar de uitzendin gen van het CVK-IKOR. Waarom niet een klaar en duide lijk getuigenis laten horen van het „ja en amen". Ik had nu het ge voel, dat men in een hoek gedre ven werd. Ieder mens, die God in Christus liefheeft, weet van per soonlijke gebedsverhoringen en van engelen, die waken over Gods kinderen. Laten we daarvan toch durven getuigen. De mensheid wacht erop. Valkenburg B. Merels. Ziekenfonds Het bezwaar dat de V.M.Z. voor de betrokkenen ziet, dat een deel van de welvaartsverbetering, wordt afgeroomd door noodzakelijke voorzieningen op het gebied tie. Want immers, op het ogenblik kan in de meeste bedrijven, iedere werknemer die boven de loongrens van 10.000 komt, zich zonder keu ring, vrijwillig collectief verzeke ren, dikwijls tegen een lagere pre mie als voor de verplichte zieken fondsverzekering. Daarbij komt nog, dat de collec tief verzekerde meestal een beter huis- tandarts- en ziekenhuisDak- ket heeft (waaronder specialisten hulp sanatorium, psychiatrische verpleging, geneesmiddelen enz. enz.) dan een verplicht verzekerde, terwijl particuliere behandeling heus niet slechter is dan die van een fondspatiënt. Ongetwijfeld zullen de onderne mingen die een dergelijke regeling niet hebben (en dit zijn er slechts enkele) er in de toekost wel toe overgaan. Daar wij in Nederland allerminst behoefte hebben aan dictatuur wordt het tijd dat de Bedragen voor deze ingezonden- stnkkenrubriek kunnen door alle lezers (en lezeressen) worden ge leverd en worden geplaatst buiten verantwoordelijkheid der hoofd redactie. De redactie behoudt zich het recht voor stokken te weige ren en in te korten schrijft o dus zeèr kort! Er kan alleen wor den gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woon plaats. Anonieme brieven krijgen {reen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bijschrift van redactie- wege een korte toelichting worden gegeven. V.M.Z. zich wat meer aanpast aan de status „particulier". Den Haag J. F. van Kan. Vierdaagse Het is voor mij bij iedere daagse weer een raadsel, waarom de militairen het zo moeten ontgel den. Naast het flinke marstempo moeten ze ook nog uren achtereen zingen. Dat is onnodig energie ver spillen. Naar mijn mening is dit de reden, waarom militairen vaak volkomen opraken. Zingen is ge zond, wanneer men dit met lust en plezier doet. Zelf zing ik ook, wan neer ik de Vierdaagse loop, maar alleen wanneer ik er zin in heb. Den Haag P. Pannebakker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2