Nieuwe Leidse Courant Papandreoe wil naar koning Konstantijn T©STI Gehavende troepen bereiken Doec Co Volgend jaar al stemmachines? Duitse ambtenaar vroeg hier asiel HOFNAR Een compromis in de lucht? Politie gaat harder optreden bij relletjes Gevarentoeslag voor vaart op Vietnam „Maak besluit ongedaan" Strijd in Kasjmir breidt zich uit als bosbrand Lady Churchill vraagt ring - van -Stalin terug Donderdag 12 augustus 1965- 46ste jaargang Directeur: t. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvestigh it ghebleven mijn hert in teghentpoetl" leis warmer De Bilt verwacht tot morgenavond droog en zonnig weer met een overwe gend matige oostelijke tot zuidoostelijke v.. Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Botsing in Turkije Tientallen cloden door wolken zwavelzuur ISTANBOEL Tot nu toe zijn 23 buspassagiers bezweken aan de ver wondingen die zij opliepen bij een bot sing van een vrachtwagen en een auto bus. De autobus met 40 inzittenden ,1 reed tegen de geparkeerde vrachtwa gen geladen met flessen zwavel zuur waaraan reparaties werden ;j verricht. Beide voertuigen kantelden in een greppel, waarbij de flessen zwa velzuur braken. De buspassagiers, die rook uit de vrachtwagen zagen komen, meenden, dat r brand uitgebroken was en verlieten i paniek de busr Zij kwamen terecht in het' zwavelzuur waardoor achttien men- i direct om het leven kwamen en vijf ater bezweken. Zeventien mensen liggen rag met min of meer ernstige brand wonden in het ziekenhui*. ATHENE Nadat de uitgevers van twee dagblad concerns, die Papan dreoe steunen, er bij de ex-premier op hadden aangedrongen, het geschil met koning Konstantijn bij te leggen, doen geruchten de ronde, dat naar een compromis-oplossing wordt gezocht. Papandreoe, die beloofde zich over het verzoek van de uitgevers te zullen beraden, vroeg gisteravond een onderhoud met de jonge koning i geantwoord. De koning moest vanochtend naar Sa- loniki voor bevorderingsplechtigheden aan het college van het Griekse leger. Vanmiddag zou hij naar Athene terug keren. Voor die tijd had hij geen ontmoe ting met Papandreoe. Achter het ver zoek van de ex-premier om een onder houd met de koning zou een mogelijke oplossing liggen waarbij een nieuwe mi- Beleg niet opgeheven Verwarring over opmerking Lodge SAIGON/WASHINGTON De Zuid- vietnamese pantsercolonne die dinsdag 'aar geteisterd is door aanvallen van de Vietcong, heeft gisteren het bele gerde Doec Co bereikt. De Vietcong heeft echter het beleg van de plaats iu al ruim twee maanden duurt niet opgebroken. Integendeel, achter de pantsercolonne werd de weg uit Saigon naar Cambodja op verscheide ne plaatsen weer door de rebe'len overschreden. Men neemt aan, dat er nu genoeg troe pen in Doec Co zijn om de opstandelin- :en nederlaag toe te brengen. Uit enkele berichten is echter wel duidelijk geworden, dat de gevechtskracht van de colonne zwaar heeft geleden. De Viet cong is er namelijk in geslaagd de in fanterie van de tanks te scheiden waar door de troepen over een groot gebied verspreid zijn. Intussen zijn Amerikaanse strijdkrach ten in Pleikoe (op 50 km van Doec Co) gearriveerd. Ten zuiden van de stad heb ben zij stellingen betrokken. Zonodig zullen zij de Zuidvietnamese verdedigers Doec Co bijstand verlenen. De Ame rikaanse troepen behoren tot de 173ste parachutistenbrigade en tot de tweede brigade van de eerste infanteriedivisie, die in Bien Hoa gelegerd is. De Ameri- kanen hebben nog geen contact met de vijand gehad. Zij dienen als reserve voor het belegerde Doec Co. troepen hebben verloren. Daartegen- stonden de verliezen aan Zuidviet- ese kant (3500 man) en Amerikaanse (130 man). In Washington heerst verwarring een opmerking van ambassadeur Cabot Lodge bij het besloten onderzoek door Congrescommissie naar zijn antece denten. Lodge zou hebben gezegd, dat de Amerikaanse troepen in Vietnam zullen blijven ook al vraagt de Zuidvietnamese regering hun terugkeer. De perschef het Witte Huis McCloskey, zei Lodge dit niet gezegd heeft, maar func tionarissen die bij de „hearing" w bevestigen het verhaal van de New York Times. McCloskey zei dat dit echter een hypothetische kwestie is waarop nu geen antwoord gegeven kan worden. Staken Acht winnaars van de nobelprUs de vrede hebben een boodschap gericht sen aantal regeringsleiders, waarin sq aandringen op een onmiddellijk staakt uren in Vietnam en het openen van onderhandelingen. Tot de onderteke naars behoren dr. Albert Schweitzer, ds. Martin Luther King, en de Zuidafrikaan- se negerleider Albert LocthoelL De Amerikaanse minister ven defen sie McNamara heeft verklaard dat de Vietcong in mei, juni en Juli 7500 man /ijk :S AMSTERDAM Het bestuur der vereniging van Nederlandse koopvaar- dij-officieren heeft in een brief aan de raad van bestuur voor de zeevaart en een aantal rederijen de suggestie gedaan om in verband met de ge vaarlijke situatie in Noord- en Zuid- Vietnam aan de opvarenden van Ne derlandse koopvaardijschepen, die od havens in Vietnam dienst doen. een gevarentoeslag uit te keren. De grootte van deze toeslag zou ln na der overleg kunnen worden vastgesteld. Het bestuur van de VNKO is van me ning, dat een dergelijke gevarentoeslag temeer is gerechtvaardigd omdat ook de vrachtprijzen bij de vaart op deze ge bieden wegens de risico-facetten merkelijk zijn verhoogd. Konstantijn heeft daar nog niet op nister van defensie aanvaardbaar zoi voor de koning en Papandreoe op nieuw premier zou worden. De zoon var Papandreoe. Andreas, zou niet in de re gering opgenomen worden. Papandreoe wil trachten te voorkomen, neemt men in Athene aan dat Kon stantijn erin slaagt, een coalitie-kabinet bij elkaar te krijgen, dat een geringe meerderheid in het parlement heeft. Zo len weet staan slechts 116 van de 171 leden van Papandreoe's partij „door dik dun" achter hem. De overigen zijn of tegen hem gekant, of bereid zich achter een andere premier te scharen. Aange zien Papandreoe voorts alleen kan steu nen op de 22 stemmen van de pro-( munistische Eda. haalt hij niet de 151 stemmen, die nodig zijn om de kleinst mogelijke meerderheid in het parlement te verkrijgen. De regering van premier Novas, die nog altüd in functie is. heeft intussen de politie bevel gegeven, hard op te treden tegen de straatdemonstraties, die meest al 's avonds worden gehouden. Papan dreoe heeft tegen dit bevel geprotesteerd. Hij merkte dreigend op dat „te zijner tijd hiervan verantwoording zal worden ge- BORNE De negentienjarige Henk Saris uit Geesteren is gisteren gedood toen hij in volle vaart op zijn bromfiets tegen een trekker botste die linksaf ROOSTEREN Bij het werk aar sluis over het Julianakanaal in Roosteren is gisteren de zestigjarige heer Demandt uit Grevenbicht dor een achteruit rij dende vrachtauto gegrepen en gedood. DEN HAAG Bij de verkiezingen van volgend jaar (gemeenteraad en provinciale staten) is de kans groot, dat de kiezers al de stemmachine moe ten bedienen. De gemeenten kunnen namelijk voor deze verkiezingen al de stemmachine aanschaffen. De twee grootste Amerikaanse ondernemingen, die stemmachines maken, zijn reeds bezig met het ontwikkelen van zo'n machine voor Nederlands gebruik. De minister van binnenlandse zaken, J. Smallenbroek. doet deze mededelingen in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de wijziging van d ekieswet en de gemeentewet. In Amerika voldoen de stemmachines goed. Zij zijn daar al meer dan vijf jaar in gebruik, schrijft de minister. De kos ten van de overschakeling op de machi nes moeten de gemeenten betalen. Hoe hoog deze kosten zullen zijn. is op het ogenblik moeilijk te zeggen. In het oorspronkelijke wetsontwerp van minister Toxopeus wordt voorge steld de boete op het overtreden van de opkomstplicht van 5 op 25 gulden te brengen. Minister Smallenbroek stelt nu De Nieuwzeelandse Shirleu Ann Lawsondie enige tijd geleden moeder werd van een gezonde vijfling, heeft gisteren voor het eerst haar baby's, die nog in de liggen, zelf flesvoeding gegeven. Motorrijder botst tegen haltepaal GRONINGEN Gisternacht is de 42-jarige kok J. Lantinga met zijn mo torfiets tegen een haltepaal van de stadsbussen gereden, waarbij zijn ach terhoofd werd verbrijzeld. Hij moet op slag dood geweest zijn. De motor kwam een tiental meters verder tot stilstand. LUCHON (Fr.) De twintigjarige Nederlander Louis Sampermans uit Haarlem is dinsdag omgekomen toen hij in de Pyreneeën van een klip van 200 meter hoogte naar beneden stortte. Den Haag vraagt Londen DEN HAAG De regering heeft de Britse regering verzocht het besluit geen uitvoervergunningen te geven i motoren en onderdelen voor Fokker „Friendship" vliegtuigen, te leveren aan Indonesië, nogmaals in overweging te BONN Ambtenaren van het West- duitse ministerie van defensie zijn er gisteren na lang praten in geslaagd een voormalig leidende functionaris van het bureau van de gevolmachtigde voor de Westduitse strijdkrachten, Franz Engst, te bewegen uit Neder land naar Bonn terug te keren. Referendaris Engst en een drietal col lega's hadden na meningsverschillen met de nieuwe gevolmachtigde, Hoogen. over plaatsing naar het ministerie van defen- 3angevraagd. Enkele dagen later kreeg de politie in de Bondsrepubliek haar collega's in Roermond het be richt, dat de referendaris zich in Neder land bevond en had gezegd er voorgoed te willen blijven. Hij was in het bezit documenten van zijn vroegere werkgever. Over de aard van deze docu menten is niets bekend. Uit officiële bron wordt vernomen, dat deze papieren gedeeltelijk officieel en gedeeltelijk par ticulier zijn. De minister van defensie heeft intus- De twee miljoenste televisiebezit- ter, de heer C. Bouterse uit Scha- gen, was gisteren met zijn gezin de gast van de NTS. Uitvoerig be studeerden zij de technische appa ratuur in de t.v.-studio. Tussen de bedrijven door was er nog tijd voor een feestelijke plaat. (Zie pagina 9) NISHM wijzigt doelstelling AMSTERDAM Een voorgestelde sta tutenwijziging van de Ned. Indonesië Steenkolen Handelsmij beoogt het in trekken van de uitstaande pref. aande len en een verhoging van het maatschap pelijk kapitaal. De maatschappij zal zich voortaan ook kunnen bezighouden mei het exploiteren van onroerende goede ren, het bedrijven van financieringszaken en het voeren van directies De gehele winst- en een evt. liquidatiesaldo komen voortaan volledig aan aandeelhouders ten goede. Alle pref. en de meeste gewone aandelen zijn in handen van een Duits- Zwitsers concern. Zware strijd bij bestandslijn NEW DELHI Dc oorlog tn Kasj mir breidt zich uit als een bosbrand. De „Vrijheidsstrijders" in Kasjmir hebben gisteren via hun radiostations „De stem van Kasjmir", laten weten, dat zij twaalf wegen afgesneden, brug gen opgeblazen en een aantal munitie depots van het Indiase leger veroverd hebben. Indiase soldalen hebben in de buurt van dc bestandslijn zware gevechten geleverd met Pakistaanse infiltranten. Tien infiltranten werden gedood en vijftien gewond, waarmee het aantal doden aan de zijde van de infiltranten tot 24 is gestegen. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie verklaarde gis tere^ dat in de afgelopen dagen een belangrijke hoeveelheid Pakistaans ma teriaal in handen van Indiase troepen zijn gevallen, waaronder 21 raketwer pers, 300 granaten, machinegeweren, stenguns. geweren en een grote partij munitie. De premier van Indiaas Kasjmir, Sa- diq, heeft gisteren een beroep op de in filtranten gedaan, de wapens neer te leggen en zich over te geven. Doen zij dat niet. dan zullen zij worden gedood, zo zei hij. Hun poging om een opstand te veroorzaken was volgens hem mis lukt en zij probeerden nu naar Pakistan terug te keren. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Bhoetto, verklaarde, dat het volk van Kasjmir besloten heeft de vrijheidsstrijd die het al zeventien jaar voert, te verhevigen. De Vrijheidsstrij ders zullen voortgaan met hun strijd, aldus Bhoetto. Conflict met ombudsman Zwitsers drinken teveel alcohol BERN De Zwitsers hebben gisteren van hun regering te horen gekregen dat zij teveel diinken en dal de prijzen voor whiskey en cognac omhoog zullen gaan om de consumptie te verminderen. De Zwitserse regering heeft een alcohol monopolie. De prijzen voor sterke drank zullen met 15 proceht worden verhoogd. Het gebruik van sterke drank is in Zwit serland verdubbeld sinds de tijd vóór de Tweede Wereldoorlog en bedraagt nu 4.5 liter per persoon per aaar. <3EEF MIJ MAAR sen de directe chef van Engst, bondsdag president Gerstenmaier, gevraagd diens overplaatsing naar zijn departement on gedaan te maken. Dr. Gerstenmaier heeft de referendaris tenslotte opgedragen zich door een zenuwarts te laten onder zoeken. Het bureau van de gevolmachtigde voor de Westduitse strijdkrachten is be gin dit jaar in het nieuws gekomen toen Hoogens voorganger, admiraal b. d. Heye in een artikel ln een tijdschrift verklaard had, dat het Westduitse leger „een staat binnen een staat" was aan het worden. Ministers willen ook wel eens met hun gezin op stap DEN HAAG. De ministers willen ook weieens met hun ge zin op stap. En daarvoor is dan augustus de geschikste maand. Bovendien valt er in augustus niet zo erg veel te regeren. En ten slotte is het praktischer dat zoveel mogelijk ministers tege lijkertijd in het begin van augus. tus van hun vakantie genieten dan dat de vakanties uiteen- liggen. zodat er langere tijd geen voltallige ministerraad zou kunnen worden gehouden. Aldus minister-president Cals in antwoord op schriftelijke vra. gen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (pac.). die had ge constateerd dat begin augustus negen van de veertien ministers tegelijk met verlof waren. De heer Cals deelt nog mee, dat sinds 1957 elk iaar in de maand augustus gedurende twee tot vier weken meer ministers met vakantie dan op hun depar tement waren. Hi] kondigt nog aan. dat de ministerraad op 20 augustus weer bijeen zal komen. een boete van 15 gulden voor en bij her haling van de overtreding 30 gulden. Verder wordt nog bepaald, dat de kan didatenlijsten in de in de gemeenten verschijnende nieuwsbladen moeten worden gepubliceerd, wanneer deze lijs ten niet aan de kiezers worden toege- Vissen of kiezen DEN HAAG Vissen of kie zen? Voor dit dilemma hadden vele duizenden Nederlandse vis. liefhebbers geplaatst kunnen worden. De datum voor de ver kiezingen van de gemeenteraden in 1966 valt namelijk gelijk met de opening van het visseizoen. Minister Smallenbroek (bin nenlandse zaken) achtte het niet noodzakelijk ter wille hiervan de verkiezingsdatum, te ver schuiven. Gelukkig voor de vele vissers is minister Biesheuvel (land bouw en visserijeventueel be reid de opening van het vissei- zoen te vervroegen. Op groene ëolf Eindhoven in EINDHOVEN Gisteren !s de „groene trechter" bij het begin van de be bouwde kom aan de Boschdijk in bedrijf gesteld. Hiermee heeft Eind hoven een Nederlandse primeur. Komend uit de riahting Den Bosch ont moet het gemotoriseerde verkeer op twaalfhonderd meter voor de wegkrui sing bij het nieuwe hoofdkantoor van Philips Nederland langs de Boschdijk, het eerste van een serie snelheidssig nalen, dde aangeven met welke snel heid men telkens moet rijden om de kruising en de kort daarna volgende tweede kruising groen licht aan te treffen. Wie zich houdt aan de aangegeven snel heden, rijdt in een groene golf, waar in de goede tijd bij elk volgend signaal korter wordt. De automobilisten die vóór in de golf rijden, moeten wat langzamer gaan en zij die achter in de golf rijden moeten wat sneller gaan dan de gemiddelde om allemaal door het volgende groen te komen. Raakt de automobilist buiten de trech ter. dan wordt hij hierop gewezen door een verlicht groen golfteken met een rode streep erdoor. Door langzaam te rijden kan men trachten in de volgen de groene golf terecht te komen. Betonwerker door balk aan hoofd gewond RIJSWIJK De 22-jarige betonwer ker O. L. uit Rotterdam is gisteren tijdens het werk aan het nieuwe stad huis door een houten balk getroffen en het hoofd gewond. Hij werd naar het ziekenhuis Westeindc overgebracht. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau F. de Vries, chef afd. al gemene zaken ter secretarie der gemeen te Wageningen en C. Kraaij, directeur pensioenfonds Albert Heijn te Zaandam. LONDEN. Lady Clementine ChurchiU heeft de heren inbrekers vriende lijk verzodit haar de nng terug te bezorgen die zy in 1945 uit handen van minister Molotof namens Stalin had gekregen en die voor haar .grote senti mentele en historische waarde" bezit. De ring maakt deel uit van een partij juwelen ter waarde van 15.000 gulden die gisteren uit de woning van haar kleinzoon werd gestolen door twee mannen die zich uitgaven voor glazenwassers. De ring is een gouden band met een dia mant. Aan dc buitenzijde gegraveerd met twee harten en aan de binnenzijde het woord Moskou. In 1945 bracht lady Churchill een bezoek aan een Moskous ziekenhuis dat uitgerust was door middel van een door haar in het leven geroepen fonds voor hulp aan Rusland. Molotof zei bij die gelegenheid: „Mogen de betrekkingen' tussen onze landen even helder, zuiver en blijvend zijn als deze steen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1