Guerrillastrijd in Kasimir 51 Achttien jaar onschuldig gevangen gehouden DDR valt Bonn aan op ontwapeningsgesprek Desai: burgeroorlog in Z.-Afrika aanstaande Kosygin gaat naar Turkije KNSM bezorgd over maatregel van KLM Middenstand kondigt aan: Bij nieuw loonsysteem hogere prijzen Ta een dante hij. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1965 De isten iping j lelijk tsers llan- y DAF-organisatie nog wettig in Zuid-Afrika DURBAN De Zuidafrikaanse mi nister van justitie, Vorster, heeft gis teren gezegd, dat het „defence and aid" fonds „nog niet" tot onwettige organisatie in Zuid-Afrika is ver klaard. Verder wilde hij over de toekomst van deze organisatie biets zeggen. Het fonds zal voor de komende begroting een Nederlandse schenking van ƒ100.000 krijgen, wat, zoals be kend, in Zuid-Afrika veel kritiek heeft uitgelokt. Wanneer de organisatie verboden wordt, kunnen de bezittingen verbeurd worden verklaard. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Hilgard Mul ler, zei gisteren in Durban te hopen, dat de Nederlandse regering alsnog zal afzien van de schenking. De Zuid afrikaanse regering is vastbesloten zich te verzetten tegen „deze vorm van voorbijgaan van het principe van niet-inmenging in binnenlandse aangfe- legenheden", aldus Muller. Vliegboot wordt dancing NANTES Een grote Sunderland- vliegboot een van de laatste twee van de Franse marine wordt de gang naar de schroothandelaar be spaard door een man, die er een drijvend nachtclub van wil maken. Het andere exemplaar is aangeboden aan een luchtvaartmuseum bij Pa rijs. Op de veiling in het gebouw van de school der marineluchtvaartdienst te Brest is de in Engeland gebouwde viermotorige patrouillebommenwer per gekocht door een schroothan delaar, die verklaarde voornemens te zijn in de vleugels een podium voor een orkestje te maken en de enorme romp met tafeltjes en stoe len te vullen. Hij heeft het 32 jaar oude vliegtuig op sleeptouw genomen naar het dorp Moisdon-la Rivière bij de mon ding van de Loire. Delegaties Fokker en Die West Haghe naar Indonesië DEN HAAG Deze week gaan de delegaties van Fokker en Die West- Haghe naar Indonesië om de contrac ten te tekenen, die zijn aangegaan met de onderneming Berdikari voor de stichting van een nationale Indo nesische vliegtuigfabriek en de leve ring van Indonesische produkten. Het Berdikari-projeet zal, gerekend naar de huidige prijzen, een bedrag van vier tot yijfhonderd miljoen gulden kosten. De delegatie van de Fokkerfabrie ken vertrok vandaag al naar Indone sië. Ze bestaat uit de directeuren Frits Diepen en H. During. De delegatie van Die West Haghe vliegt 13 augustus naar Indonesië. Ze wordt gevormd door de heer R. Z wolsman van de beleggingsmaat schappij Verenigde Vorstenlandse Cultuurmaatschappij die deelneemt in de NV Die West-Hage. een doch teronderneming van de produkten- handel N.V. Die Oost-Haghe, de heer Ph. Verhagen, commissaris van Die West-Haghe en de heer J. W. A. van Seventer, directeur van Die West-Ha- ghe. De moedermaatschappij brengt buitenlandse produkten op de wereld markt. Die West-Haghe is hiervan afgesplitst speciaal voor de transito handel in produkten uit Indonesië, waarvan de verkoop via ons land toeneemt, aldus de heer Van Wely, directeur van Die Oost-Haghe. Lettenbauer eindelijk vrij Gerechtelijke dwaling in Duitsland KEMPTEN (West-Dultsland) Johan Lettenbauer, die 18 jaar lang onschuldig heeft vastgezeten, is giste ren officieel vrijgesproken. Hij was ervan beschuldigd in 1947 met een zijn dochter en kleinzoon te hebben Kroongetuigen in het tweede proces tegen de grijsaard waren twee deling- quenten, die zich later in het jaar voor deze dubbele moord zullen moeten verantwoorden. De spierwitte Lettenbauer toonde geen spoor van emotie, toen hij de uitspraak, zijn officiële eerherstel, na een proces van een dag in de stamp volle rechtzaal van Kempten hoorde. Nadat Lettenbauer's 25-jarige dochter Maria en haar twee jaar oude wettige zoon in mei 1947 op de ouderlijke hofstede in het dorp Rei- tenau bij Kempten dood waren aan getroffen, werd de oude man ge arresteerd en voor het gerecht gebracht. Voor het proces had hij bekend, maar tijdens het proces herriep hij die verklaring. Hij werd evenwel schuldig bevonden en ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf alsmede een onbepaalde tijd in V ragen in de Kamer VN-onderzoek naar wantoestanden in Zuid-Afrika DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid De Voogd (soc) verzoekt de minis ter van buitenlandse zaken (in schrif telijke vragen) een VN-onderzoek te bevorderen naar de toestanden Zuidafrikaanse gevangenissen en r politiemethoden in Zuid-Afrika. De heer De Voogd refereert in zijn vra gen naar persberichten over Zuidafri kaanse gevangenissen, over Gestapo manieren bij de geheime politie in Zuid-Afrika en naar de universeel verklaring van de rechten van de Tsarapkin leest Oostduits stuk voor VS wijzen voorstel Russen af GENÈVE De leider van de Russische afvaardiging naar het ¥.3{ ontwapeningsoverleg in Genève, jauw* Tsarapkin, heeft gisteren een Oost- ft 900 duitse verklaring voorgelezen, waarin onder meer wordt gesteld, dat het „Westduitse streven om in het bezit van kernwapens te ko men thans een gevaarlijk hoogte punt nadert". De verklaring bevat voorts een her haling van vroegere Oostduitse voor stellen, zoals het afzien door Oost- en West-Duitsland van de vervaardiging, verwerving en het gebruik van kern wapens, stopzetting door de beide Duitse staten van de produktie van wapens in het algemeen en het toe treden van de Bondsrepubliek en de DDR tot een overeenkomst, waarbij in Midden-Europa een gebied wordt ingesteld, waarin zich geen kernwa pens mogen bevinden. De Oostduitse verklaring is maan dag door de Oostduitse onderminister van buitenlandse zaken, Stibi, aan Tsarapkin overhandigd. Van conferentiezijde wordt verno men, dat de leider der Amerikaanse afvaardiging, Foster, heeft verklaard, dat de VS het Oostduitse bewind niet erkennen, doch dat zij bereid zijn de verklaring te beschouwen als eer stuk. dat is ingediend door een niet- regeringsorganisatie. Overeen is ge komen, dat de Oostduitse verkla ring als conferentie-stuk ter kennis van de afvaardiging der zeventien ontwapeningsbesprekingen deelnemende landen zal worden ge bracht. Foster verklaarde gisteren voorts, dat de twee, een week geleden ingediende voorstellen inzake ontwa pening, „geen vooruitzichten bieden". Omtrent een ander Russisch voorstel dat kernwapens bezittende mogend heden zich zouden moeten verplichten deze wapens niet het eerst te zullen gebruiken, verklaarde de Amerikaan se afgevaardigde, dat de VS zich be reid hebben verklaard tot de verzeke ring, dat zij geen kern- of andere wa pens zullen gebruiken met aggresieve bedoelingen. TELEFOONDIENST NU OOK ACHTER IJZEREN GORDIJN MANCHESTER De Telefonische hulpdienst voor mensen in geestelijke en sociale nood, internationaal bekend als het werk der „Samaritanen", heeft nu ook een afdeling gekregen Praag. Ds. Chad Varah, die dit werk elf jaar geleden startte, dat nu al verspreid is over de meeste Westeuropese landen en ook in vele landen buiten Europa, sprak de hoop uit, dat in de nabije toekomst vele Oosteuropese steden het voorbeeld van Praag zullen navolgen. ,Ik geloof, dat het ons eindelijk gelukt is, om de psychiaters in Oost-Europa er van te overtuigen, dat zelfmoord niet een beschuldiging inhoudt aan het adres van de regering", aldus ds. Varah, „en dat het erkennen van het bestaan en het openlijk bestrijden van zelfmoord dan ook geen kritiek op het communisme inhoudt. Mensen, die in Oost-Europa zelfmoord willen plegen, doen dat om dezelfde persoonlijke Begin 1965 werd de zaak heropend, nadat de politie een tip van een vrij gelaten gevangene had ontvangen. Die tip leidde tot de arrestatie van Man fred Jung en Wilhelm Schwall. Een straf voor een ander delict uitzittend, had Schwall met medegevangenen over de in 1947 gepleegde moorden gepraat. Lettenbauer werd onmiddellijk uit het gesticht ontslagen. Een gepensioneerde rechercheur ge tuigde gisteren voor de rechtbank dat een inmiddels overleden collega de verantwoordelijkheid voor het onjuiste vonnis draagt. „Hy nam de zaak onmiddellijk in behandeling en was overtuigd van Lettenbauers schuld. Die man behan delde altijd erg graag halsmisdaden", zei de rechercheur. Na de voorlezing van de vrijspraak liep de president van de rechtbank op Lettenbauer toe en wenste hem geluk. De rechter maakte bekend, dat later een besluit met betrekking tot de schadeloosstelling van de boer geno men zal worden. Krachtens de Duitse wet kunnen de autoriteiten een schadeloosstelling van maximaal 75.000 mark uitkeren. Peruviaanse para's tegen „rode" indianen LIMA. Peruviaanse parachutisten sprongen gisteren af boven de beboste hellingen van het centrale Andes-ge- bergte om een politiepatrouille te ontzetten, die in een hinderlaag was gevallen van een onder communisti sche leiding staande Indianen-bende. Dit werd gisteren uit Lima vernomen. De Indianen ontkwamen echter in het oerwoud, de lijken van twee politie mannen en een ingenieur achterla tend. Drie politiemannen werden ge- De patrouille was op weg naar de Cuyhatia-hacienda, een veefokkerij bij Huancayo, waar ongeveer 200 Campas- indianen een andere politiepatrouille an 25 man hadden ingesloten. In het departement Acombamba nam de politie 14 personen gevangen na een hevig gevecht bij de Apurhuay- hacienda, die naar verluidt door on geveer honderd indianen werd aange vallen. De indianen plunderden de hacienda, verwondden drie arbeiders namen de vlucht met medeneming i de zoon van de baas en tachtig stuks vee. Vele doden bij wervelstorm in Chili SANTIAGO Het centrum en zui den van Chili zijn de afgelopen dagen getroffen door een cycloon en overstro mingen. Zestien mensen zijn om het leven gekomen, honderd werden ge wond en tweeduizend zijn dakloos. In Santiago stortte een pas gebouw de school tijdens de lesuren in. Drie kinderen vonden de dood. In deze stad kwamen voorts nog twee mensen om. In Talcanuano op 500 km ten zuiden van Santiago werden vier ;en onder het puin bedolven. Tus sen Valparaiso en Arauco beukten vloedgolven van vijftien meter tegen de kust In deze strook kwamen zeven mensen om het leven. STOCKHOLM De organisa ties der gekleurden in Zuid-Afrika zijn zich aan het voorbereiden op een algehele burgeroorlog, aldus heeft Barney Desai, de voorzitter van het Zuidafrikaanse congres der gekleurden" op een persconfe rentie in Stockholm gezegd. De 34-jarige verbannen leider van het anti-apartheids-congres noemde do vooruitzichten op oorlog in Zuid- Afrika thans zeer reëel. De blanken hadden volgens hem niet meer het monopolie van bewape ning. „Onze zaak is al zeventien jaar lang bij de Verenigde Naties aanhan gig en er zijn eenendertig resoluties aangenomen die alle in Verwoerds (de Zuidafrikaanse premier) prulle- mand zijn terechtgekomen", aldus De sai. „Wij kunnen niet langer wachten. Wij willen de blanken niet uitschake len maar hun overheersing vernieti- redenen, als in het Westen." truck. VS zouden strijd om betaling contributie aan VN staken WASHINGTON In Amerika cir culeren geruchten dat de nieuw be noemde Amerikaanse afgevaardigde bij de VN, Arthur Goldberg, het initiatief heeft genomen de strijd te staken om Rusland te dwingen zijn achterstallige contributie voor de VN- vredesoperaties te betalen. Dergelijke berichten verschenen in Amerikaanse bladen en vonden beves tiging in het feit dat Goldberg samen kwam met de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, op welke vergadering, zoals later werd gezegd de onderhavige kwestie is besproken. Weliswaar noemde Goldberg het be richt „onnauwkeurig", maar hij ont kende een en ander niet. Men neemt aan dat wanneer Amerika zijn eis laat varen, de Russen een aanzienlijke vrijwillige bijdrage in het fonds voor de VN zullen storten. Automobiliste op linkerweghelft verpletterd DALFSEN De 44-jarige mevrouw T. Ordelman-Klinkspoor uit Warns- veld is gisteren op de provinciale weg bij Dalfsen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zij reed om onverklaarbare reden op de linker- weghelft en botste frontaal tegen een| zware truck met oplegger uit Val-1 kenswaard. Haar auto werd verplet-' terd door een der wielen van de i gen en een echte democratie opbou- Desai, die tienmaal in de gevange nis gezet is voordat hij twee jaar geleden Zuid-Afrika verliet, is uit Kopenhagen in Zweden aangekomen op uitnodiging van het Zweedse comi té voor Zuid-Afrika. Hij zou een onderhoud hebben met de Zweedse fungerende minister van buitenlandse zaken Olof Palem. Desai klaagde over onmenselijke toestanden in Zuidafrikaanse gevan genissen waarin volgens hem steeds zo'n 77.000 mensen verblijven. In vijf jaar tijds waren in Zuid-Afrika vijf honderd mensen opgehangen. Dit is de dwarsdoorsnede van een Amerikaanse opslagplaats voor raketten. In een dergelijke ruimte bij Little Rock deed zich een ernstige explosie voor, die 47 man het leven kostte. „Vermomde Pakistaanse militairen NEW DELHI Indische troepen en politie zijn gisteren op verschei dene plaatsen in Kasjmir in bot sing gekomen met „Pakistaanse in filtranten", zo heeft een Indische regeringswoordvoerder meege deeld. Hjj zei dat er op een of twee plaatsen werd gevochten. Duizend Volgens de woordvoerder zijn er sinds 5 augustus meer dan duizend filtranten Kasjmir binnengekomen. Zij komen met twee of drie man tegelijk over de wapenstilstandslijn en groe peren zich dan in groepen van vijftig tot honderd man. Hun bedoeling zou zijn een guerrilla te voeren naar Alge rijns voorbeeld. In Badgaon, 65 km van de wapenstilstandslijn, wilden de filtranten twee scholen in brand ste ken. Toen de bevolking probeerde dit te verhinderen, schoten de infiltran ten. Daarop grepen Indische troepen in en ontstond een gevecht. Te Jau- rian, 25 km ten zuidwesten van Srina- gar, pro/beerden infiltranten voor de tweede maal de Deminabrug te ver woesten. Een Pakistaans officier een mindere werden gedood en soldaat werd gevangen genomen toen Indische troepen na door de bevol king gewaarschuwd te zijn, ingrepen. Steim De woordvoerder zei dat eerder »n Pakistaanse officier, vier minde ren en verscheidene burgers gevan gen werden genomen. De woordvoer der zei ook dat de Indische troepen veel steun krygen van de bevolking van Kasjmir bij het opsporen van d< infiltranten en dat ze daar erg dank baar voor zijn. Hij weigerde de actie „een Pakistaanse invasie in India" te noemen, een uitdrukking die eerder wel door de premier van Kasjmir werd gebruikt Vermomd In Srinagar (in Kasjmir) verklaar- de Indische minister van voorfich- ting. imevrouw Indira Gandhi (een Raket-silo ontploft DODENCIJFER GESTEGEN TOT 53 LITTLE ROCK (VS) Het aantal doden tengevolge van de ontploffings ramp in de rakettenbunker in Little Rock is gestegen tot 53. Dit is giste renmiddag door een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht be kendgemaakt. De woordvoerder acht het zeer wel mogelijk, dat dit cijfer definitief is. Niettemin zet men het opruimings- werk in de rampbunker nog voort om er zich van te verzekeren dat er geen lijken meer te bergen zijn. In de nacht van dinsdag op woensdag heb ben reddingsploegen, uitgerust met asbestkleding, de rampbunker betre den en slaagden er in 47 lijken naar boven te brengen. Slechts twee men sen hebben deze verschrikkelijke ramp overleefd. dochter van wylen premier Nehroe). dinsdag dat sommige door de Paki staanse infiltranten achtergelaten ar tikelen, zoals zaklantaarns en siga retten, in communistisch China ver vaardigd waren. Zij sprak van een „Pakistaanse i: vasie" en zei dat het hoofddoel van Pakistaanse infiltranten was pro- Indische leiders te doden, bruggen te vernielen en chaos te creëren. Ze zei dat sommige van de infiltranten prui ken droegen om voor vrouwen door te Landingsboot zonk: militairen gered ERMELO Twaalf militairen van de school reserve-officieren infanterie in Ermelo zijn gistermiddag maar ternau wernood aan de verdrinkingsdood ont snapt toen tijdens een oefening op het IJsselmeer hun landingsboot plotseling zonk. Ze kwamen tot hun mond in het water te stan. Twee pleziervaarders merkten de schip breukelingen spoedig op en wisten er al direct twee te redden, waarna de rijks politie te water in Harderwijk, de rijks politie in Nij kerk en de reddingsdienst van Nijkerk werden gewaarschuwd. Leden van een watersportvereniging brachten de militairen in Nulde aan wal. MOSKOU Premier Kosygin van de Sowjetunie heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Turkije aange nomen. De uitnodiging was afkomstig van premier Urguplu, de eerste Turk se premier die in dertig jaar een bezoek aan Rusland brengt. De Rus sen hebben Urguplu te verstaan gege ven dat toenadering tussen beide lan den voor Turkije zeer voordelig is. Ook de kwestie-Cyprus kwam ter spra ke, waarbij de Russen beloofden meer aandacht te besteden aan de Turkse minderheid op het eiland. Kosygin zal de kwestie opnieuw bestuderen. Zes leden van de Veiligheidsraad waaronder Nederland hebben gisteren een resolutie ingediend waarbij par tijen op Cyprus verzocht wordt alles te vermijden wat de spanning zou kun nen doen toenemen. De resolutie werd met algemene stemmen aangenomen, hoewel geen der betrokken landen, ook de indieners niet, voldaan was over de inhoud. DEN HAAG In commentaar op de door de K.L.M. aangekondigde tarievenverlaiging in het luchtverker naar/van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, deelt de direc tie van de KNSM mee, dat „deze afbraak van de tariefstructuur haar met grote zorg vervult". Het com mentaar vervolgt: „luchtvaart en scheepvaart hebben elk hun proble men op het gebied van rentabiliteit en liquiditeit en het lijdt geen twijfel dat dergelijke drastische tarief verla gingen een schadelijke invloed op de rentabiliteit van het geregelde lijn vervoer, zowel door de lucht als over zee, zullen hebben. De K.N.S.M. voorziet dat de ge noemde maatregel niet zal nalaten het geregelde passagiersvervoer op haar schepen te ondergraven. Immers, bij de sterk gestegen exploitatiekosten van haar passagiersschepen is het de K.N.S.M. onmogelijk haar tarieven aan die van de K.L.M. aan te pasen. Zij voorziet dat een rendabele exploi tatie van haar pasagiersschepen in de laatste jaren toch reeds een groot probleem hierdoor nog verder in sterke mate bemoeilijkt zal worden. Nog onlangs heeft de regering bij monde van minister Suurhoff te ken nen gegeven dat het voortbestaan van de Nederlandse passagiersvaart haar ter harte gaat. Ontwikkelingen als de onderhavige brengen echter dit voort bestaan wel ernstig in gevaar." (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „Over de vraag of de vrgere loonpolitiek gepaard zal gaan met een vrijere prijspolitiek wordt in het plan-Veldkamp niets 1. In een televisiegesprek heeft de minister alle op dit punt hardnekkig gestelde vragen afge weerd met een verwijzing naar zijn ambtgenoot van economische zaken." In een aantal bladen van vakbon den aangesloten bij de Chr. Midden standsbond, wordt deze week betoogd, dat er op het punt van de prijzen klaarheid zal moeten komen. Naar het oordeel van deze bladen zal het plan- Veldkamp tot gevolg hebben, dat in een aantal bedrijfstakken loonsverho gingen gegeven worden, die ver uit gaan boven de mogelijkheden. Met name het middenstandsbedrijfsleven zal deze loonsverhogingen alleen nog maar kunnen betalen via doorbereke ning in de prijzen. De loonpolitiek van minister Veld kamp zou met slechts enkele restric ties de lonen praktisch vrij laten. Het antwoord van de middenstand, die bij de beslissingen over de lonen op na tionaal niveau buiten spel wordt ge zet, kan volgens de middenstandsvak pers moeilijk anders luiden dan: nu ook maar vrije prijzen. Het plan van Alfonso Boenf, inge nieur en oud-minister van openbare werken in Spanje, heeft een gede tailleerd ontwerp inge diend voor een brug over de Straat van Gi braltar. De brug. die 24 km lang zou zijn, zou Tariga in Spanje ver binden met Tanger. Het ontwerp voorziet in drie rijbanen en dubbel treinspoor. De kosten zijn begroot op meer dan 700.000.000. Een rechter te Newark in de Amerikaanse staat New Jersey heeft een Schotse herdershond, over het bezit waar van twee mensen al vier maanden een geschil hadden, gebruik laten maken van het zelfbe schikkingsrecht. De hond koos zonder aarze len de 45-jarige Clifton Williams, hiermee de aanspraken van de 31- jarige mevrouw Alice Rivera negerend. Bij mevrouw Winston Churchill is onlangs in gebroken. Uit haar wo ning in Londen worden sieraden ter waarde van 15.000 gulden vermist. oplettende ooggetuige echter enige gegevens over de dader en zijn voertuig te hebben ver meld waaraan de politie waarschijnlijk voldoen de houvast heeft. I Iemand die gisteren in de plaats Londen in het Canadese Ontario bij zijn auto kwam, zag dat deze een flinke par- In het zwembad Harks- keerschade had opgelo- heide bij Hamburg, waar Er staken twee voor dames het dra- briefjes tussen de rui tenwisser. Op het ene stond: „De omstanders denken dat ik nu mijn naam en kentekenen opschrijf - ha, ha". Op het andere bleek een gen van een badmuts verplicht is, moeten nu ook mannen met een beatle-kapsel zo'n hoofddeksel dragen, zo heeft de gemeenteraad beslist 'minister Veldkamp, dat voor advies aan de Sociaal-Economische Raad is gestuurd, zou in alle opzichten tege moet komen aan de verlangens van de vakcentrales, nl.: onderhandelin gen over een gemiddelde landelijke loonstijging worden niet meer ge voerd; de beslissingen over de loons verhogingen vallen in enkele grote bedrijfstakken en grote ondernemin gen (Philips, AKU, bouwvakken en grootmetaal) „en daar zitten boeren en middenstanders dan niet bij." In de grote industriële bedrijfstakken en bedrijven zou de dienst uitgemaakt worden ook voor de kleine bedrijfs- akken en ondernemingen. De mid denstandspers noémt het uitgesloten, dat bij de huidige stand van zaken op de arbeidsmarkt in de kleinere be drijfstakken een eigen loonpolitiek kan worden gevoerd. Het is naar het oordeel van de middenstand duidelijk, dat minister Veldkamp de weg van de minste weerstand heeft gekozen. Senator VS hekelt Europese tarieven voor scheepvaart WASHINGTON In een gisteren gepubliceerd rapport van het Ameri kaanse Congres wordt gezegd, dat de Europese scheepvaart landen scheep- vrachttarieven toepassen, die discri minerend zijn tegenover Amerikaanse export. Senator Paul Douglas, de voorzitter van de subcommissie, zei, dat in feite gebleken is, datAmerikaanse expor teurs gedwongen worden veel meer te betalen voor verschepingen naar Europa en Japan dan Europeanen of Japanners betalen voor verschepingen naar de Verenigde Staten De senator voegde hieraan toe, dat dit „een dispariteit is, die volgens onze bevindingen niet gerechtvaardigd wordt door omvang of waarde of door enige andere economische factor". Ver der kost het volgens de senator meer per ton-mijl voor Amerikaanse ex porteurs om naar nieuwe en groeien de markten in de wereld als byv. Zuid- Afrika en India, te versahepen, dan het de voornaamste concurrenten in Europa en Japan kost, om vergelyk- bare concurrerende produkten uit hun havens naar die markten te zenden, zelfs wanneer de afstanden groter zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5