Van Her en Der Afwijzing nu iets meer genuanceerd dan vroeger Vietnam thans stokpaardje van Amerikaanse kerken 1 Een woord voor vandaag ICCC OVER WERELDRAAD Negerstrijd op tweede plaats Braziliaanse kerk verandert art. 36 er «s geen betere! Prof. dr. P. Muntendam reageert op kritiek Puzzelhoek Uw probleenij Jij is het onze.... 'V V Nieuwe boeken KIESPIJN? X WOENSDAG 11 AUGUSTUS 196: NIE Er is altijd wel iets te verzinnen om een niet welkome uit nodiging af te slaan. Op dat punt zijn wij bijzonder uitgesla pen! Wij zien vaak kans onze excuses zó in te kleden, dat de uitnodigende partij de overtuiging krijgt, dat we het nog menen ook. Wat dat laatste betreft moet een uitzondering worden gemaakt voor de man, die volgens de gelijkenis in Lucas veertien zijn bediende uitstuurde met invitaties voor een diner. Niemand kioam: de een had een stuk grond ge kocht, de ander vijf span ossen en nummer drie was net ge trouwd. Het zal allemaal best waar geweest zijn, waarom niet? Maar er kunnen omstandigheden zijn, waarin die „gewone" dingen als handel en trouwen op de tweede plaats komen te staan. Zij moeten dan wijken voor andere zaken, die van be slissender betekenis zijn. Hier is zo'n situatie. De man, die tot het diner uitnodigt, ts beslist niet de eerste de beste. Als hij uitnodigt, moet men begrijpen, dat verontschuldigingen niet kunnen worden geaccepteerd. Deze gelijkenis krijgt een die pere, een hogere dimensie, omdat het hier gaat om het Ko ninkrijk Gods. Jezus zegt: Zalig wie brood eten zal in het Koninkrijk Gods." U ziet: het is niet zomaar een verhaaltje", het is een verhaal van een aanmerkelijk wijdere strekking. V vraagt misschien: maar hebben al die mensen, die de uit nodiging van de hand wezen, dan wel gewéten van wie de uitnodiging kwam? Het is nogal duidelijk: de bediende (in de gelijkenis: de slaaf) zal hebben verteld namens wie hij kwam. Bovendien: zouden zij hem niet hebben gekend? De „toepassing" kunt u zelf wel maken! Vanavond lezen 'wij: 1 Corinthiërs 11 vers 17 tot en met 34. JOSEPH RITTER, kardinaal en aarts bisschop van Saint Louis, die we reldbekend werd door zijn optreden op het concilie, heeft de toekenning van een Amerikaanse titel „Oecu menische man van het jaar" gewei gerd. Zijn oecumenische activiteiten zijn eenvoudig zijn plicht en ver dienen geen speciale onderschei ding, zo deelde hij het comité mee. Dat heeft nu besloten, dit jaar dan maar niemand te benoemen. ..zodat (V an onze kerkredactie) wij kardinaal Ritter in ons hart GENEVE Opnieuw, zoals vele kunnen eren". malen in het verleden, heeft de Internationale Raad van Christe lijke Kerken (ICCC) zich uitge sproken over de Wereldraad van Kerken. Toch is de uitspraak iets MARTIN NIEMöLLER, lid van het presidium van de Wereldraad van Kerken en oud-president van de Evangelische Kerk van Hesse-Nas- sau. heeft voor een andere eer be dankt. De Duitse Vredesunie wilde hem kandidaat stellen voor de bondsdagverkiezingen in september. Deze pacifistische splintergroep, die nog niet in de Bondsdag is verte genwoordigd, telt onder haar kandi daten opmerkelijk veel predikan ten. MORRIS CERULLO aanvaardde wel een onderscheiding en wel de hoog- ste, die het stadsbestuur van Forta- leza (Brazilië) hem maar kon toe kennen. De campagne van deze Amerikaanse evangelist in Fortale- za trok tot tachtigduizend personen per samenkomst. Onder de half mil joen mensen, die in het totaal naar hem kwamen luisteren in de cam pagne, die een week duurde, was zelfs de rooms-katholieke bisschop, die Cerullo persoonlijk bedankte voor zijn prediking. In oktoger 1960 trad Cerullo op uitnodiging van pinksterbroeders op in Amsterdam, Groningen en Den Haag. Op advies van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid verbood de po litie hem toen tijdens zijn diensten zieken de handen op te leggen. WASHINGTON De strijd om de burgerrechten voor de negers is plotseling in de belangstelling van kerkelijke kringen in de Ver enigde Staten, die stelling nemen in de politiek, naar de tweede plaats gedrongen. Het is thans de oorlog in Vietnam, die aanleiding geeft aan allerlei kerkelijke groe pen, om zich zeer verschillend, soms op zeer felle toon, te uiten, .cpao maHw Dat geldt vooral van een ,,noodco mité van geestelijken voor Vietnam", waarachter de pacifistische „Gemeen schap voor verzoening" staat. Tot dit comité behoren maar liefst driedui zend protestantse, rooms-katholieke en joodse geestelijken. Het kreeg al gemene bekendheid in april door een advertentie in de New York Times met de uitroep „Mijnheer de presi dent! In Gods naam! Houd er mee Onlangs keerden twaalf comitéleden terug van een „verzoeningstocht" naar Vietnam. Zij pleitten voor een onmiddellijke vredesconferentie, waaraan ook de Vietkong en commu nistisch China zouden moeten deelne men. Ook andere kerkelijke instanties hebben zidh de laatste maanden uit gesproken over de strijd in Vietnam. Verleden week maakten wij melding van een appèl van de protestantse bladen Christian Century en Christia nity and Crisis, die de Nationale Raad van Kerken opriepen in de publieke opinievorming over Vietnam een ac tiever rol te spelen. Overigens heeft deze raad zich al twee keer dit jaar uitgesproken voor onderhandelingen over een wapenstilstand. Natuurlijk zijn er ook andere stem men. Wij noemen slechts het tele gram, dat het ICCC-congres te Genè- ve aan president Johnson stuurde, waarin hem alle steun werd toegezegd in zijn huidige politiek. Ongeoorloofde inmenging in politiek? (Van on ie kerkredactie) PRINCIPE De presbyteriaanse predikant ds. E. L. R. Elson te Washington, bij wie Eisenhower placht te kerken, is van mening dat er tijden zijn, waarin wij er op moeten vertrouwen, dat onze leiders de juiste beslissingen nemen. VERZOEK Het is dan ook te begrijpen, dat enkele predikanten hun politiek-ac- tieve collega's dringend verzocht heb ben, om duidelijker, dan tot nu toe het geval is, te doen uitkomen, dat zij sleahts voor zichzelf spreken en niet de indruk moeten wekken namens de kerken hun uitspraken te doen. Van de andere kant zegt men ech ter. dat de kerken de plicht hebben officieel en gemeenschappelijk positie te kiezen, als de menselijke waarden in gevaar komen. Zij mogen niet zwijgen, als het gaat om bij voorbeeld folteringen van gevangenen of bom bardementen van woongebieden. Ii zulke gevallen weten de kerken zich het „geweten van het land". BANGKOK Inmiddels hebben vier vooraanstaande Aziatische chris tenen namens de regionale conferen tie van kerken in Oost-Azië een brief gezonden aan de nationale raden van kerken in de Verenigde Staten en in Groot-Britannië. Zij stelen daarin vier punten voor om tot een eind van de Vietnamese oorlog te komen en vragen hun collega's om alles te doen, om deze punten onder de aandacht te brengen van hen, die in hun land de beslissingen moeten nemen. Deze pun ten zijn: Een duurzame oplossing is alleen te vinden als men uitgaat van de een heid van Vietnam. De demarkatielijn tussen Noord en Zuid is slechts een staakt-het-vuren-lijn. Het is niet mogelijk een nationa listische beweging halverwege tot staan te brengen. Toen de Fransen Vietnam verlieten, had er een middel gevonden moeten worden, om het he le land te bevrijden. Drie kwesties moeten tegelijker tijd door onderhandelingen geregeld worden: de eenwording van Vietnam, de waarborg voor werkelijke vrijheid voor alle Vietnamezen, ongeacht hun godsdienstige of politieke overtuiging en de onafhankelijkheid van Vietnam Drie onderhandelingen zijn tege lijkertijd nodig: tussen de strijdende partijen in Zuid-Vietnam, tussen Noord en Zuid en tussen de mogend heden, die de overeenkomsten van Genève zouden garanderen. De brief is ondertekend door dr. D. G. Moses, India, dr. I. Omura, Japan, dr. D. T. Niles, Ceylon, U Kyaw Than, Birma. -neer genuanceerd dan in het verle den. Er wordt niet gezegd dat de leiders van de Wereldraad afvallig zijn geworden, maar dat de leiding mensen bevat die de weg van ge loofsafval zijn opgegaan. Tevens wordt erkend dat de ICCC over tuigd is van het feit dat indivi duele christenen en groepen tot de Wereldraad behoren, die in de bijbel geloven en in het evangelie van de bijbel. Maar op die laatste zin volgt de uit spraak dat kerkelijke leiders hen in vele gevallen buiten hun wil om de Wereldraad hebben binnengeleid. De resolutie over de oecumenische bewe ging en de Wereldraad van Kerken roept deze mensen en groepen op „om te beseffen dat het woord van God nadrukkelijk uitspreekt, dat we geen gemeenschap kunnen hebben met hen die het geloof verloochenen". Vals concept Volgens deze resolutie representeren de oecumenische beweging en de Wereldraad van Kerken een vals concept van kerkelijke eenheid. Zij proberen kerken te verenigen, maar als zij dit willen motiveren, citeren zij steeds schriftgedeelten, die spre ken over de eenheid van gelovigen. Een ander bezwaar volgens deze reso lutie is het feit dat de „Wereldraad geen bijbelse basis heeft". De klacht wordt geuit dat de geloofs- basis van de Wereldraad zonder in houd is, omdat het aan de leden- kerken zelf wordt overgelaten hoe zij deze basis willen interpreteren. In de resolutie wordt nog gezegd, dat de Wereldraad de glorierijke erfe nis van de hervorming verraden heeft, door de oosterse kerken als lid te aanvaarden. Superkerk Werd in het verleden vaak gezegd dat de Wereldraad een superkerk is of wil zijn, een uitspraak die herhaal delijk is tegengesproken, in deze nieuwe resolutie wordt gezegd: „De Wereldraad is zeker geen super- kerk in zijn huidige organisatori sche structuur". Maar dan als be- Onder het conferentiethema, ontleend aan Johannes 14 6 brengt ds. J. C. Maris, Euro pees secretaris van de ICCC verslag uit. Uiterst rechts een andere hooggeplaatste Neder lander in deze organisatie, al gemeen secretaris A. Warnaar, oud-burgemeester van Wad- dinxveen. Naast hem dr. Carl Mclntire, president van de ICCC. vormde Wereld Bond, dr. Marcel Pradervand, of met de vertegen woordigers van de Lutherse Wereld Federatie. Afrikaanse jongeren za gen we in ernstig gesprek met een of meer landgenoten die aan de staf van de Wereldraad zijn verbonden. Zo heeft Genève toch iets van een contact gebracht, ook al hebben op enkele uitzonderingen na geen van de stafleden of medewerkers van de Wereldraad of andere con fessionele organisaties in de bijeen komsten van de ICCC gezien. Ken ae vraag weer vuiup ui uisemvaie, ui het wel juist is, dat kerken of predikan ten uitspraken doen over de internationa le politiek. Volgens he*, weekblad Time is er een radicaal-pacifistische minderheid onder de predikanten, die de kerken wil vastleggen op een algeheel verzet tegen de oorlog. De kerken moeten zich vol gens hen solidair verklaren met de solda ten, die weigeren naar Vietnam te gaan. „Als we het nu niet doen. krijgen wij later nooit meer zo'n gelegenheid", aldus een predikant van deze richting. Volgens Time zijn echter veel meer theologen de opvatting van de episco paalse predikant Frank Ross toegedaan, die vreest, dat de toenemende inmenging van de kerken in sociale en politieke aangelegenheden het christendom tot een belangengroep onder de andere dreigt te maken. Hij en lal van andere geestelij ken maken een duideüjk onderscheid tussen de strijd om de burgerrechten en de buitenlandse politiek. Bij het eerste zijn praktisch alle feiten om tot een ethisch verantwoord standpunt te komen, bekend terwijl in <Je buitenlandse poli tiek essentiële zaken streng geheim blij ven. Protestants blad doet aanval op concordaat ROME La Luce, het orgaan van de Waldenzenkerk in Italië, heeft de Italiaanse protestanten verdedigd te gen de beschrlfging, dat zij „een tactloze neus in andermans zaken ste ken". Deze beschuldiging werd van rooms- katholieke zijde gelanceerd na het protestants congres, dat enkele we ken geleden in Rome werd gehouden. Dit congres had kritiek geleverd op het concordaat tussen Rome en het Vaticaan, met name op artikel 5. waarin wordt bepaald, dat een „afval lig katholiek priester" nooit meer een openbare functie in het Italiaanse le ven mag bekleden, ook niet bij het onderwijs. Dit is niet „andermans zaak", n _aze eigen zaak, aldus La Luce, dat wenst, dat de publieke opinie in Italië wordt gemobiliseerd, opdat deze be paling wordt afgeschaft. „Wij vragen niet om een gunst, maar om de erken ning van een elementair recht van el ke Italiaanse staatsburger." Beropmneswprk Beroepen te Poederooyen: kand. B. de Graaf te Oud-Vcssemeer; te Wouters-' woude (Fr.): kand. H. A. v. d. Pol te Ede: te Slochteren: W. F. Kuil te 'tWoud: te Noord Schermer c.a. <toez.>: kand. N. M. A. ter Linden te Den Haag. te Grijpskerke: kand. A. Krijger te Voor burg (verb. ber.). Bedankt voor Waarde (Zld. toez.V kand. G. J. E. Tigchelaar te Utrecht; voor Eek en Wiel: P. Landweer te Nigtevecht; te Zutfen 'vac. T. W. Dekker toez.): J. Swaak te EUeccm-De Steeg. GEREF. KERKEN Beroepen te Westmaas: D. W. Dondorp te Antwerpen. GEREF. KERKEN (Vrügem.) Beroepen te Waardhuizen (bij accl.): kand. T. O. G. M. Bosma te Goes. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardingen: M.Vlietstra te IJmuiden; voor Zutfen. Werkendam. Westzaan. Schiedam. Veenwouden, en Noordeloos: kand. C. Bos te Nunspeet. Beroepen te Artesia (Calif. Old Christ Ref. Church): J. Overduin te Aldergrove (Can.) v.h. te Almelo. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig oc de advertentie pagina plaatsen. minstens een week van tevoren op te geven Indien deze schrlfteltlke opgave niet tijdig ln ons bezit is. kan de toezending ernstig worden vertraagd DE DIRECTIE Felle kritiek op paus Paulus van krant in VS WASHINGTON De „Washington Star" vindt, dat Paus Paulus „te ver is gegaan" met te zeggen dat de atoombomaanval op Hirosjima twintig jaar geleden een schanddaad jegens de beschaving was. Het blad schrijft gisteren in een hoofdartikel naar aanleiding van de veroordeling door de paus van het gebruik van kernwapens, dat de we reld als geheel zijn oproep voor zover die de toekomst gold zeker zal be amen. „Dat de paus het ook nodig vond in onmatige bewoordingen een oordeel te vellen over de Verenigde Staten voor hun gebruik van het kernwapen boven Hirosjima in 1945 is echter verbazingwekkend", aldus het blad. Het wordt zo voorgesteld „alsof het besluit om de atoombom te ge bruiken in een vacuum genomen werd, volstrekt los van de omstandig heden en keuzemogelijkheden die er toen waren". „In werkelijkheid bekortte het bombardement op Hirosjima onbe twist een oorlog, die de Verenigde Staten was opgedrongen., en die de mensheid een oneindig veel groter en helser bloedbad bezorgde dan dat waardoor Hirosjima werd bezocht", zo schrijft de „Washington Star". zwaar geopperd: „Maar hij functio neert als een instrument voor de opbouw van een super-kerk". Het zesde ICCC-congres vindt plaats in een van de grootste en duur ste hotels van deze internationa le stad. Oorspronkelijk zou men vergaderen in het ..Palais des Expo sitions", maar uiteindelijk bleek dat veel te duur te worden. Het hotel „Intercontinental" ligt aan dezelfde straat als het nieuwe gebouw van de Wereldraad van Kerken, op een afstand van slechts enkele minuten lopen. Het gevolg is, dat vele con gresleden van de gelegenheid ge bruik maken om daar een bezoek te brengen. Contact Sommigen willen alleen maar met eigen ogen zien dat op de avond maalstafel in de nieuwe kapel een Russische icoon staat, geschenk van de Russisch-Orthodoxe kerk. Ande ren maken van de gelegenheid ge bruik om zich door een van de meisjes-gidsen rond te laten leiden of vragen om materiaal. Weer anderen hebben contact gezocht met secretaris-generaal van de Her- Vóór moedprkprk in Npderland Bplijdpnis aangaandp ovprhpid Menie-maniakken in Genève weer aan liet werk GENÈVE Nadat het Reformatie monument met onder meer het stand beeld van Calvijn het verschillende malen moest ontgelden, is thans een' Joods gedenktéken in Genève het ob- jekt geworden, waarop de manie-ma niakken hun vandalisme botvieren. Dit gedenkteken is vorig jaar voor de synagoge opgerich ter herinnering aan de zes miljoen Jpden, die in de oorlog het leven lieten. In de maandagmor gen heeft men rode menie uitgestort in het midden van het eenvoudige stenen monument. Van alle kanten heeft men in Genève betuigingen van medeleven gezonden aan de opper rabbijn van de stad VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92, ROTTERDAM. UTRECHT Prof. dr. P. Munten dam. directeur van het instituut voor sociale geneeskunde in Leiden, oud directeur-generaal voor de volksge zondheid, heeft in het blad Zieken- fondsvragen van de bond van rooms- katholieke ziekenfondsen een nadere uiteenzetting gegeven van zijn opvat tingen over de ontwikkeling van het Nederlandse ziekenhuiswezen en over de positie van de Kruisverenigingen. Hij reageerde daarmee op de felle kritiek die zijn in april voor de bond van rooms-katholieke ziekenfondsen uitgesproken redevoering heeft uitge lokt, met name van de zijde van de vereniging van rooms-katholieke zie kenhuizen eii het Wit-Gele Kruis. Prof. Muntendam noemt het een misverstand, dat zijn pleidooi voor een volksverzekering voor het zieken fondswezen zou inhouden, dat hij een preventieve werk van de wijkverpleeg ster in het ziekenfondsverstrekkingspak- ket wil brengen omdat het, uitgaande van een integrale geneeskundige zorg, niet zinvol is de curatieve van de preventieve zorg te scheiden. De Kruis verenigingen zouden dan toch nog zeer belangrijke activiteit behouden, melijk het bevorderen van de algemene gezondheidszorg en van de gezondheid van bepaalde bevolkingsgroepen, de be strijding van volksziekten met inbegrip van de bevordering en organisatie van de algemene preventie, de bevordering van de revalidatie en meer in het bijzonder het ontwikkelen van een deskundige gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. Int-ul-puxxel ontwikkeling wenst in de richting vani de Engelse nationale gezondheids-Horizontaal: Woorden invullen die be diend- Tir moor, {niet rLf dat k~t tekenen: 1. ketting. 2. punthoed, 3. zeer "2L All -fi I kleine opening. 4. scheidingslijn. 5. berg- Brieven die niet zUn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaa^ ln verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. was huns inziens in 1905 niet ver ge noeg gegaan. Er staat nog in. dat het de roeping van de overheid is, om de heilige kerkedienst te beschermen en het woord des evangelies overal doen prediken. De generale synode der Gerefor meerde Kerken aanvaardde in 1952 dan ook in principe de volgende formulering: „En aldus geroepen bij te dragen tot de opbouw van een Gode welgevallige samenleving heeft de overheid, in onderwerping aan de wet Gods, doch verre blij vend van enige volstrekte machts oefeningop het aan haar zorg toe vertrouwde terrein en met de haar toekomende middelen iedere be lemmering voor de prediking uan het evangelie en heel de heilige dienst van God weg te nemen, op dat het Woord des Heren zijn loop hebbe, het Koninkrijk van Jezus Christus voortgang hebbe cn alle antichristelijke macht worde tegen gestaan." Overleg De Gereformeerde Kerken wilden (Van onze kerkredactie) SAO PAULO (Brazilië) De Igreja Evangelica Reformada Bra- sil heeft het bekende artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelij denis, dat ook van deze kerk een belijdenisgeschrift is. opnieuw ge- j wijzigd. Deze kleine kerk is daar-| mee haar moederkerk, de Gere-j formeerde Kerken in Nederland voor, doordat ze de wijziging heeft overgenomen, die al sinds 1952 op de synodetafels van de Gerefor meerde Kerken in ons land ligt. Gelijk bekend hebben de Gerefor meerde Kerken in 1905 uit de derde zin van artikel 36. waarin gesproken echt.er de .belijdenis met wijzigen wordt over de taak van de overheid in kerkelijke zaken, geschrapt de woorden, dat het tot de taak van de overheid zou behoren „om te weren en uit te roeien alle afgoderij en val se godsdienst, om het rijk des anti christs te gronde te werpen". Vele gereformeerden maakten daar na echter toch nog bezwaar tegen de „derde zin' 'va nartikel 36. De synode zonder overleg met de andere kerken in binnen- en buitenland, die de Ne derlandse Geloofsbelijdenis hebben. In 1963 heeft de Gereformeerde Oecu menische Synode er bij de ledenkerken op aangedrongen, voorzover nodig de] wiiziging over te nemen. De Braziliaanse kerk. die vier ge-maakte goede zou komen". Omdat de voorzieningen in het kader van de sociale zekerheid zich in de komende jaren krachtig zullen ontwikke-j len. meent prof. Muntendam wel. dat een geordend beleid in de ontwikkeling van de institutionele verzorging nodig is, wil men een chaos voorkomen. In dit ver band gaan zijn gedachten uit naar de instelling bij wet van een ziekenhuisraad, waarin de ziekenhuisorganisaties met an dere belanghebbenden en door de over heid aan te wijzen leden uit de particu liere sector zitting hebben. Ziekenhuizen Als men stelt dat er van een chaos geen sprake is en dat het aantal zieken huisbedden niet te hoog is, zou ik. aldus prof. Muntendam, erop willen wijzen, dat de voorziening in sommige delen van ons land tweemaal zo hoog is als in andere delen, zonder dat de sociaal- economische struktuur hiertoe aanleiding geeft. Er zijn plaatsen waar initiatieven tot ziekenhuisbouw worden genomen ter wijl bestaande en goed functionerende ziekenhuizen de bevolking al vele tiental len jaren op uitstekende wijze dienen Als ik naga, zo voegt hij hieraan toe. welke vlucht het ziekenhuiswezen na de oorlog heeft genomen en welke ontwik keling er voor de inrichtingen voor langdurig zieken is weggelegd, herhaal ik mijn woorden, dat de ohaos dreigt als men niet samen met de overheid voor ordening zorgt. Wijkverpleging 1 13 2 3 1 5 6 7 8 9 10 11 12 daarna door de Kruisvereni- een fiets. 11. schaker van Helena. 12. meenten omvat van Nederlandse emi- gingen gewraakte opmerkingen B. granten, is de eerste, die hieraan ge-1 status van de wijkverpleegsters, schrijft! Bij juiste oplossing leest men vertikaal volg heeft gegeven. prof. Muntendam, dat hij het individueel-113. e Vraag: Kunt u iets vertellen ove de behandeling van de klimplar Clerodendron" Antwoord: In het najaar of a« winter moet men de plant aan de droge kant houden en niet bijmesten In de nawinter na de rusttijd ka men haar zo nodig verplanten in vr voedzame, doch niet te zware grom bijvoorbeeld twee delen bladgrom wat tuingrond, scherp zand en turl molm, en één deel verteerde stalmest De pot moet goed gedraineerd worde en van binnen en van buiten schoon w gemaakt zijn. In de zomer verbruikt p zij veel water op kamertemperatuur en zij moet om de acht dagen bijge- mest worden. In de winter heeft zij n wat koele standplaats nodig. Het goed de plant regelmatig te spuiten, geregeld de scheuten aan te binden langs ijzerdraad of tonkinstokken. te vermeerderen door stek. Vraag: Is het waar dat een tweede jaars cadet aan de KM.A., die stu- deert voor straaljagerpiloot, met d» van sergeant, 79 in de maand lent, waar nog 11 korpsgeld moet? Antwoord: Een cadet-sergeant korpsgeld wordt af. getrokken. Vraag: Bestaat er een postzegelal bum, uitsluitend voor postzegels me de afbeelding van Koningin Elizabeth Dus van Engeland en koloniën. Waa is deze te krijgen en wat is ongeveer de prijs? Antwoord: Een dergelijk album be. staat wel, maar is niet zo in de handel. U kunt het door een goede postzegelhandel laten aanvragen bij de importeur. De prijs is tussen de zestig of zeventig gulden. Vraag: Er wordt een boekje uitga geven waarin verschillende type „Bogaerswoningen" worden beschri ven. Waar is dit boekje te krijgen? Antwoord: Deze woningen heti niet officieel naar minister drs. P. W. M. Bogaers, het ministerie ge-' brikt daarvoor natuurlijk anderej termen. De woningen worden schreven in een boekje dat door de Staatsdrukkerij is uitgegeven, maar inmiddels is uitverkocht. Het beste is dus dit via uw boekhandel of recht streeks bij de Staatsdrukkerij alvast te bestellen. Het adres is Christoffel Plantijnstraat, Den Haag. Vraag: Mij ouders zijn op familie bezoek in Canada en zouden bij hun terugkeer naar Nederland graag enke le souvenirs en cadeautjes willen emen. Zij vragen zich echter af, welke waarde mag worden inge voerd in Nederland, en waarboven invoerrechten moeten worden betaald. Ook of er wellicht artikelen zijn, welke extra zwaar worden belast. Antwoord: Tot ƒ45 mag men souvenirs en cadeautjes zonder invoerrechten te betalen. Om dat er een vast tarief is. zijn er geen artikelen, die extra zwaar kunnen worden belast Vraag: Is men strafbaar als een krant iets overneemt en een andere krant stuurt en geld voor vraagt? Antwoord: Niet als het politieke beschouwingen of berichten betreft waarbij men de bron vermeldt. Vraag: Kunt u mij het adres geven van de Nederlandse jagersvereniging en een adres, waar men kan sollicite ren om jachtopziener te worden. Antwoord: Het adres van de Ko ninklijke Jagersvereniging is Jozef Israelslaan 20, Den Haag. Over het beroep van jachtopziener, en moge lijkheden van sollicitatie kunt u in- lichtingen inwinnen bij de Nederland» se vereniging van jachtopzieners, s" cretariaat, Woestduinlaan 9, Doorn. Vraag: Van wie is het gedicht „Jantje zag eens pruimen hangen"? Antwoord: Van Hieronymus Alphen, die leefde van 1746 tot 1 Vraag: In mijn tuin staat een gele pruimenboom (ook wel boere genoemd) die wel elk jaar maar slechts een enkele vrucht levert Er heeft ook een Reine Victoria bij gestaan, doch ook toen was de vruchtopbrengst niet beter. Wat kan ik hieraan doen? Antwoord: De gele pruimen zijn zo verschillend, dat het niet uit te maken is, welke het nu eigenlijk is, en dus ook niet welke bestuiver het beste is. Een eerste voorwaarde is natuurlijk dat ze tegelijkertijd bloeien en dat er ook bijen in de omgeving zijn die het stuifmeel kunnen overbrengen. Reine Victoria is overigens een zeer goede bestuiver voor de meeste prui men die bestuiving nodig hebben. Ook de Reine Claude d'Althan en Reine Claude d'Oullins zijn goede bestuivers. Verder is de gewone boe- renpruim zoals we dat noemen een luie drager, die pas op later leeftijd wat vruchtbaarder wordt. Ook moeten de groei-omstandigheden goed zijn. wat betreft snoei, bemesting, ontwatering, ziektebestrijding. Ook de onderstam heeft invloed, maar daar- is natuurlijk nu niets meer te Sesam-Geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog in foto's en documenten. 20: Japan wordt verslagen, De wonderen van het dierenrijk, door dr. Maurice Burton. Delen 2 en 3: De eerste dieren, en Insekten. Elsevier- '-.ets. (182 en 200 blz., 3,90 per De dood van de mooie buurvrouw, door Stanley Ellin. Vertaling Ben Dull. ABC-pocket. Uitgave NV De Arbeiders- pers, Amsterdam. (183 blz., 1,75). Koel geserveerd, Franse humor verza meld door C. van Akersloot ABC-boek. Uitgave NV De Arbeiderspers, Amster- dam. (315 blz.). Josephie. wat moet ik doen?, Uit de 'ragenrubriek van The Central African ilail, samengesteld door Barbara HalL Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Tegelen - s.l.: 2. Rei- "'f - te; 3. i.m. - voldaan: 4 ene sap - lat; 5. setter - kro; 6. t.s - me - gemet; 7. akal - em - ane; 8. maal - riant; 9 Inn - Epe - ras. Vertikaal: 1. triest - ami: 2. Eemnes - kan; 3. Givet - maan: 4. Enos - telle: 5. lila - eg - Erp: 6. eed - premie; 7. nr Alkmaar; 8. .staar - Enna; 9. lento tets. Wég pijn... Als u WITTE KRUIS i poeders kiest! k 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2