Meluwe Leidse Courant Televisie vandaag op twee miljoen Groei ging sneller dan verwacht was We deden het er niet om Indonesië polst landen over nieuwe unie Twaalfjarige zwemster vestigt wereldrecord Ministerie van cultuur verhuist naar Rijswijk Commentaar Man bekent vijfvoudige moord op bananenboot Ook benzine, drank en textiel duurder? CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattigh ia gheblavM mijn hert Jn teghenapoetl" Woensdag 11 augustus 1965, 46ste jaargang Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met ten zwakke tot matige oostoHJke wind >n hogere temperaturen dan vandaag. Abonnementsprijzen p.w 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Mijlpaal-toestel staat in Schagen Tweemïljoenste: (Van onze RTV-redactie) SCHAGEN/HILVERSUM. „Nou nee.... echt erop gehoopt hebben we niet. Ik kocht op 26 juli dat tele visietoestel en ik zei tegen m'n boek- houder op kantoor: breng nou met een die aanmeldingskaart wegan ders komen we net achter die twee miljoenste aan. Maar dat was ge woon een grap. Later lazen we in de krant, dat de twee miljoenste half augustus werd verwachtNou, toen daclit ik: daar zitten wij dus De jongens blijven vanavond thuis kijken als het echtpaar Bouterse op het scherm komt. ,.U bent wel een ,.late" kijker geworden. Hoe komt dat zo?" ,,Toen Hans en Wim nog op school zaten wilden we geen televisie nemen om hen niet in hun studie te belemmeren. En dan je staat er eerst wel kri- tisch tegenover. Maar ik ben 's avonds veel weg en dan is het voor mijn vrouw toch wel erg prettig als ze kan kijken en daarom zijn we van de zomer maar besloten, een apparaat te kopen. We hebben de eerste weken wel veel ge keken, maar nu gaai we echt geselec teerd kijken. „Ik zeg altijd maar: zo'n toestel daar zit ook een knop aan en die moet je kunnen gebruiken. Ten slotte moet het werk niet lijden onder het kijken". De heer Bouterse vertelt nog, dat hij lid is van de N.C.R.V. De heer C. Bouterse is vanmorgen thuis. Hij zit samen met zijn vrouw temidden van bloemen, die familie en kennissen hebben gestuurd. De heer Bouterse is een bekend man in Schagen. niet alleen door zijn verzeke- ringswerk, maar o.m. ook als ouder ling van de Gereformeerde kerk en voorzitter van het christelijk school bestuur. De heer Bouterse is 49, zijn vrouw is 45 jaar, de drie zoons 20, (Wim, militair in Ede), 17, Hans, leer ling banketbakker), en 9 (Cees). Gemeentenmeer gymlokalen DEN HAAG, De Vereniging van Ne- öeilandse Gemeenten heeft er bij de minister van onderwijs en wetenschappen op aangedrongen te bevorderen, dat het bouwvolume voor gymnastieklokalen :n de toekomst aanzienlijk wordt verhoogd De vereniging heeft de minister tevens verzocht er aan mede te werken, dat in een groter aantal gevallen dan tot nu toe rijksgoedkeuring wordt verleend vooi de bouw van gymnastieklokalen, die door grotere afmetingen mede de moge lijkheid zullen bieden tot het beoefenen van zaalsporten. Hoewel enkele zaal- sporten aangewezen zullen blijven od volledige sporthallen, zal een aantal andere zaalsporten zoals bijvoorbeeld volleybal, badminton en basketbal gediend kunnen worden door minder kostbare voorzieningen, in casu door gymnastieklokalen. Nederlands oudste overleden HOOGKERK. De oudste Inwoonster van ons land. de 107-jarlge mevrov A. de Bree-Meyer uit Hooekerk. Is morgen In het rusthuis „Avondlicht" te Haren (Gr.) overleden. Mevrouw Bree heeft 68 jaar in hetzelfde huis in Hoogkerk gewoond. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De tweemiljoenste tlevisiekijker is er. fïet gelukkige ge zin, waar het mijlpaal-toestel staat, is dat van de heer C. Bouterse in Scha gen. Vanochtend werd zijn toestel bij de dienst luister- en kijkgelden of ficieel geregistreerd. De directie van de NTS heeft de heer Bouterse (49 jaar oud. van beroep assurantie-assuradeur) met zyn gezin uitgenodigd vanavond om zeven uur in de t.v.-studio aanwezig te zijn voor een speciaal programma, dat van tien voor half negen tot vijf over half tien via Neder land I wordt uitgezonden. Het heeft met in begrip vai experimentele televisiestij d onge veer veertien jaar geduurd om de twee miljoen vol te krijgen. Overi gens is de tweemiljoenste kijker vóór op het schema. De PTT had deze mijlpaal pas in oktober van dit jaar verwacht. Ter illustratie volgen hier de in de af gelopen veertien jaar bereikte mijlpalen: Aantal geregistreerde toestellen op: 31 december 1951 500 31 december 1952 1000 2 januari 1057 100.000 16 oktober 1958 250.000 24 juli 1959 500.000 14 november 1961 1.000.000 2 oktober 1963 1.500.000 11 augustus 1965 2.000.000 Cijfers Het tweemlljoenste t.v.-toestel Is gere gistreerd In Noordholland. Dit is tevens de provincie waar. In verhouding, tele visie heet meest verbreid Is. Per' 1000 huishoudens alleenstaanden inbegre pen zün er volgens cfjfers van 1 Ja nuari 1965 in Noordholland 573 televisie toestellen. Limburg volgt op de tweede plaats met 567 en Zuidholland op de der de plaats met 559 toestellen. Het lande lijk gemiddelde bedraaet 538 toestellen per 1000 huishoudens. Zeeland heeft de minste met 433 per duizend gezinnen. Twee miljoen televisietoestellen. Dat betekent, dat er sinds 1 januari van dit jaar nog bijna 200.000 toestellen zijn bij gekomen. Het totaal bedroeg toen ruim 1.800.000 Meer dan negen procent van alle t.v.- toestellen in Nederland stonden 1 ja nuari in Amsterdam (9.3 procent), in totaal ruim 170.000 toestellen. Rotterdam volgde met 145.000 toestellen (7.9 pro cent) op de tweede plaats. Den Haag was Nog een week posten Bussiunse vijver krijgt hek BUSSUIVÏ Bussumse ouders, die sinds gisteren wacht lopen rond de langzamerhand beruchte vijver zullen daar nog maar een paar dagen hoeven te posten. Begin volgende week zal worden begonnen met het afrasteren van de vijver. De plantsoenendienst zal er een 1.25 m hoog hek omheen plaatsen. Vlotte medewerking kreeg het actie comité al direct van het gemeentebestuur de politie. Er werd reddingsmateriaal beschikbaar gesteld, terwijl de postende ouders toestemming werd verleend zich per fiets door het plantsoen te verplaat sen om in noodgevallen snel te kunnen helpen. Volgens burgemeester Haspels was de afrastering voor de vijver al eind juni besteld. De hekken zullen voorlopig voor een jaar worden aangebracht om te zien of ,dé jeugd ze niet zal vernielen. Open bare werken heeft meegedeeld al ge ruime tijd 'n studie te maken van de mo gelijkheden om een afdoende afrastering te construeren die een deugdelijke be veiliging garandeert derde (6,2 procent) met 114.000 toestel len^ Eén procent van alle Nederlandse toestellen staan volgens deze cijfers Leiden: bijna 11.000 Zuid-Holland is de provincie met de meeste t.v.-apparaten. in absolute cijfers uitgedrukt. Op 1 januari waren dat 481.590, d.i. 26.2 procent van het landelijk totaal. Noordholland staat tweede met 20,9 procent Vanavond wordt de nieuwe mijlpaal dus op het scherm gevierd. Dc na NTS-journaal aangekondigde VARA-pro- gramma's komen te vervallen, met uit zondering van de film over het oude nieuwe Rome. die om 9.35 uur volgt. H.A.L. gaat varen met containerschepen ROTTERDAM De Holland-Amerika- Lijn gaat in de loop van 1967 een dienst openen op New York met contianersche- De dienst zal worden uitgevoerd in sa menwerking met de Wallenius Rederier- na in Stockholm. Deze Zweedse rederij heeft twee containerschepen van 13.000 brt. besteld bij de scheepswerf Frans Gironde in Duinkerken. De H.A-L. neemt het bouwcontract voor het tweede schip Statenbond met Maleisië LONDEN-SINGAPORE Slechts enkele uren na het uittreden van Sin gapore uit de Maleisische federatie heeft Indonesië laten weten, onder welke voorwaarden het een eind wil maken aan de confrontatiepolitiek te- Koning Boudewijn van België en koningin Fabiola brengen hun vakantie in Spanje door. De foto toont hen tijdens een roeitochtje met enkele kennissen. DEN HAAG Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk krijgt een betere behuizing. In het Rijswijkse winkelcentrum In de Bogaard (behorend tot het Zwolsman- concern) heeft het Rijk een nog niet voltooid flatgebouw van achttien ver diepingen aangekocht. De zeshonderd ambtenaren van het ministerie en de verschillende diensten, die thans over een twaalftal gebouwen ln de Resi dentie (o.a. Binnenhof en het gebouw Bellevue aan de Bezuidenhoutseweg) zijn verspreid, zouden er alle in kun nen worden ondergebracht. Van het flatgebouw, dat aanvankelijk voor de vestiging van kantoren was be stemd, zijn twaalf verdiepingen klaar. Het wordt volgens het reeds met succes toegepaste „jackblock"-systeem gebouwd: van de bovenste naar de onderste etage waarbij de gereedgekomen verdiepingen langs een centrale steunpilaar naar bo ven worden gevijzeld. Hoe groot de koopsom Is van de nieu we behuizing van minister Vrolijks mi nisterie, is niet bekend. Aangenomen kan worden, dat de eigenaar, de Nederlandse .grondbriefbank, het reusachtige flatge bouw voor enkele tientallen miljoenen guldens van de hand heeft gedaan. Overigens zorgt het ministerie cultuur, recreatie en maatschappelijk werk wel voor een primeur. Het is de eerste keer, dat een ministerie wegens te krappe behuizing in haar geheel Den Haag naar een randgemeente ver- BLACKPOOL Tijdens de Britse zwemkampioenschappen heeft de 12- jarige Zuidafrikaanse Karin Müir gis teren het wereldrecord op de 110 yards rugslag dames verbeterd en gebracht op 1 min. 8.7 sec. Het stevig uit de kluiten gewassen blonde meisje uit Kimberley had, voor dat zij met haar ploeg haar land ver liet, deze afstand nog niet sneller gezwommen dan 1.12.2. Toen de nieuwe wereldtijd bekend werd, speelden zich wilde tonelen het zwembad af. Zelden tevoren werd een nieuw wereldrecord met een der gelijk groot enthousiasme begroet als dit. Ook Alex Bulley, de leider van de Zuidafrikaanse ploeg, had reden ge noeg om uitbundig te lachen, zoals de foto laat zien. Maar het zwemstertje zelf bijt van zenuwen od haar hand doek. Het oude wereldrecord stond sinds 24 juli van dit jaar met 1 9.5 sec. op naam van de Britse Linda Ludgrove, die dit in Londen vestigde. Benzinepompen van grote maatschappijen bieden goede garantie DEN HAAG De gezamenlijke benzinemaatschappijen in Nederland bieden, aldus minister Suurhoff. zo wel op het punt van bevoorrading waar ook in Nederland als op het punt van kwaliteit van de af te leveren brandstof, voldoende garantie. De minister vindt het daarom van be lang de helft van de langs rijkswegen beschikbare benzineverkooppunten aan deze maatschappijen toe te wijzen zodat de op deze wijze geëxploiteerde stations als voorbeeld kunnen dienen voor de wijze waarop het doorgaand verkeer moet worden bediend. Een en ander stelt minister Suurhoff in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Geertsema (lib.). De heer Suurhoff vervolgt: De contractuele binding van de benzine maatschappijen als leverancier van mo torbrandstoffen voor de aan particuliere gegadigden toegewezen benzinestations langs rijkswegen biedt daartoe de moge lijkheid hetgeen van veel belang wordt geacht. Ook zijn de betrokken benzine maatschappijen ermede bekend, dat van hen geëist kan worden een bezinestation. dat hun is toegewezen, onmiddellijk bij de openstelling van het nieuwe wegvak op te richten en in exploitatie te nemen ook al zou deze exploitatie voorhands nog onrendabel zijn. •—In Ridderkerk is de 2-jarige Jo de Hilkegord Swaving in een singel geraakt en verdronken. gen Maleisië. Dit hebben welingelich te Britten gisteren bevestigd. Deze geheime peilingen, die te Londen met reserve zijn ontvangen, weden door een Indonesiër te Djakarta verricht. Deze zei dat Seawak een ..soort unie" met In donesië zou kunnen aangaan. Noord- Borneo zou zich met de Philippijnen kunnen verbinden. In dat geval zouden er geen Britse militairen in die gebie den nodig zijn. De Indonesische diplomaat vroeg ook. of Engeland reden zou hebben, zich te verzetten tegen de Instelling van Maphi- lindo, een statenbond tussen Maleisië, de Philippljnefi en Indonesië. Van Britse zijde werd naar aanleiding hiervan slechts gewezen op vroegere verklaringen van de regering te Londen, dat Engeland zich niet zal verzetten tegen de vorming van de federatie Maohilindo. wanneer deze in vrijheid wordt aangegaan, zon der dwang. Overigens heóht men In Londen niet veel belang aan deze Indonesische pei- 'ingen omdat men geen enkele zekerheid heeft, da; president Soekarno er volledig achter staat Singapore Intussen Is het In Singapore rustig Het enige zichtbare teken van verandering is het feit. dat de vlag van de stadstaat eenzaam van de overheidsgebouwen waait en niet langer geflankeerd wordt door die van de federatie Maleisië. De politiepatrouille in de stad zyn ver sterkt, maar er zijn geen Incidenten ge meld. Hoewel premier Lee Koeang Yew. die nog steeds emotioneel gestoord ls, een beroep op de bevolking heeft ge daan, niet in paniek te geraken, wordt er toch druk ln de stad gehamsterd. Na geruchten over het Instellen van een avondklok begaven duizenden kantoor bedienden zich gistermiddag al naar huis. Vermelden we nog, dat de Nederland se consul-generaal in Singapore de hoop heeft uitgesproken, dat de Import-res tricties op Nederlandse goederen nu zal worden opgeheven. ROTTERDAM De elfjarige Arie de Vlieger uit Rotterdam is gisteren in zijn woonplaats toen hij met zijn fiets de weg over wilde steken gegrepen door een autobus. De jongen overleed op weg naar het ziekenhuis. betrekkelijk korte termijn zullen ge raken tot een vrijer-loonsysteem. Be langrijke werkgevers- en werkne- mersgroeperingen hebben zich reeds in deze geest uitgesproken en minis ter Veldkamp heeft over dit onder werp de Sociaal economische raad reeds een gerichte adviesaanvrage doentoekomen. De geleding van ons volk die deze nieuwe ontwikkeling met gemengde gevoelens gade slaat is de groepering van kleinere ondernemers. Deze categorie, die vooral te vinden is bij de detailhandel, ambacht en land- en tuinbouw, vreest, dat in de toekomst de grote bedrijfstakken forse loonsverhogingen zullen gaan dicteren, die voor de zwakkere be drijfstakken funeste gevolgen zullen hebben. Inderdaad is hier voorzichtigheid ge boden. In de middenstandsvakpers wordt hierover reeds de noodklok ge luid. De grotere vrijheid in de loon politiek zou alleen tot stand komen voor de grote bedrijfstakken en de grote ondernemingen. Bij de huidige stand van zaken op de arbeidsmarkt zou het uiterst moeilijk zijn voor de kleinere bedrijfstakken, een eigen loonpolitiek te voeren. Er blijven echter ook voor de klei nere bedrijfstakken mogelijkheden over, die uitgebuit zullen moeten worden. Zo zal door de Sociaal eco nomische raad ook in de toekomst elk jaar een economisch rapport worden opgesteld, waarbij midden stand en landbouw een duidelijke stem kunnen laten horen. In de tweede plaats zullen middenstand en -landbouw bij het overleg in de be drijfstakken. waar zij tegenwoordig zijn, een duidelijk standpunt kunnen innemen. Er zal tenslotte begrip moeten be staan voor het feit. dat de huidige situatie ook verre van gelukkig is. Thans wordt weliswaar elke c.a.o., door het bestuur of de looncommissie ,van de Stichting van de Arbeid ge toetst, maar ook nu worden loons verhogingen overeengekomen en goedgekeurd, die partijen zelf aan vaardbaar achten. De cijfers, die no dig zijn om de juistheid van de loons verhoging aan te tonen, worden dan dikwijls later met veel vindingrijk heid op papier getoverd. Een derge lijk voos systeem wensen wij voor de toekomst ook niet Voorts moet niet over het hoofd gezien worden de betekenis van het feit. dat voor de overheid de moge lijkheid blijft bestaan in de loon vorming in te grijpen. Drama op Seven Seas MIAMI (VS) De Cubaan Roberto Ramirez, opvarende van de bananen- boot Seven Seas heeft gisteren bekend, de kapitein en vier andere opvarenden te hebben vermoord. Aanleiding was, volgens Ramirez, een twistgesprek over de Cubaanse premier Fidel Castro. Ramirez had Castro verdedigd, waarna de kapitein had gedreigd hem over te leveren aan de Amerikaanse autoriteiten ln Tampa. Aanvankelijk dacht men dat Ra mirez alle bemanningsleden vai Seven Seas om het leven had gebracht Twee hebben echter de Compensatie belastingverlaging (Van onze soc. -econ. redactie) DEN HAAG Ter financiering van de stijgende rijksuitgaven en ter com pensatie van de belastingverlaging van 1 juli jl. heeft het kabinet in be ginsel besloten de accijns voor ver schillende artikelen te verhogen. Voor sigaretten zal dit - zoals in 'n deel on zer edites gisteren werd gemeld - ca f 0,25 per pakje zijn en voor de kerf (shag)- en pijptabak 25 cent per half ons. Behalve voor tabak zal echter ook de accijns voor alcohol en benzine omhoog gaan, zodat de benzine weer enkele centen per liter duurder wordt en de alcohol ongeveer anderhalve gulden per liter. Voorts zou de tex tiel weer onder de omzetbelasting worden gebracht. Deze verwachte regeringsmaatregelen, die bij het bedrijfsleven op dit moment reeds de nodige deining veroorzaken. Bedrijfsongeval bij Werkspoor zouden bij de indiening van de rijksbe groting op de derde dinsdag van septem ber bekendgemaakt worden. Deze maat regelen zullen echter eerst nog door het parlement goedgekeurd moeten worden, zodat een en ander niet voor 1 januari zijn beslag kan krijgen. Behalve bij de tabakshandel bestaat thans ook bij het vervoersbedrijf reeds grote bezorgdheid over de maatregelen die de regering in petto lijkt te hebben. KNLC: zo spoedig mogelijk schade opnemen DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité deelt mede, ten volle het verzoek te onderschrijven van het Land bouwschap aan de minister van land bouw en visserij om alnog over te gaan tot individuele inventarisatie van de be drijven die aanzienlijke schade hebben ondervonden. Daar het voor een zo juist mogelijke vaststelling van de schade noodzakelijk is zo spoedig mogelijk over de nodige gegevens te beschikken, meent het KNLC, dat in afwachting UTRECHT De Griekse fabrieks arbeider Thomas Argirios uit Likojanm is gisteren op zijn verjaardag overleden aan verwondingen die hij gistermiddag bij Werkspoor had opgelopen. De Griek kwam tussen de bumpersspoedige definitieve beslissing van de van een lege wagon terecht. Het is het minister, deze inventarisatie op korte derde dodelijke bedrijfsongeval bij Werk- termijn door het Landbouwschap zelf of spoor binnen enkele weken. I in zyn opdracht dient plaats te vinden. moordpartij overleefd. Het zijn de kok, Gerald Davidson, en een zeke re Elvin Burywaise. die gezien heeft hoe Ramirez de bemanningsleden doodde. Burywaise heeft zich ln een ketting- bak verscholen op het ogenblik dat Ramirez zijn daad beging. Daarna slaag de Burywaise erin de bananenboot met een reddingboot te verlaten. Ook de moordenaar verliet het schip met een reddingboot, maar hij werd latey door een Duits vrachtschip opgepikt en aan de Amerikaanse kustwacht overgeleverd. In slaap De woordvoerder van de kustwacht verklaarde later, dat uit de ondervra ging van de overlevende Burywaise ls gebleken, dat Ramirez de eerste stuur man met drie schqten in zijn slaap heeft vermoord. Dadrna waren de kapi tein, de eerste en de tweede machinist en een matroos aan de beurt Twee der vermoorden waren Cubanen, terwijl een derde een Hondurees was. Het lijk van de kapitein werd door opvarenden van het Amerikaanse kustwachtvaartuig, die aan boord van de Seven Seas waren ge gaan, niet aangetroffen. Uit een bloed spoor bleek echter dat dit over boord was gezet. Burywaise verklaarde, in te genstelling tot Ramirez dat zich tevoren niets had voorgedaan, dat als motief voor de moordpartij zou kunnen gelden. Er waren geen twistgesprekken geweest: er was niet gedronken en er waren geen klachten geweest over het optreden van de kapitein. Vinkeniers vragen om vinkenslag ROERMOND Minister Vrolijk, die het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk beheert, zal bin nenkort bezoek krijgen van dc Limburgse bond van vinkenliefhebbere. die een pe titie heeft opgesteld. In dit stuk. dat liefst door tienduizend vinkeniers en sympati- santen ondertekend is. wordt gevraagd de vinkenslag weer onder de wet te plaatsen. Als dit geoeurt wat overigens niet aan te nemen is betekent dit een wijziging van de vogelwet van 1936. De vink is in Nederland een wettelijk beschermde vogel. Het vinken: het ver schalken van de diertjes om ze ln een kooi op hun zang te seneraen. ls om deze reden verboden Hetzelfde geldt voor de zogenaamde vinkenslag: een wed strijd waarbij het erom gaat hoeveel ..sla gen" een gekooide vink in een van i« voren vastgestelde tijd laat horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1