Valkenburg Augiasstal V? Bromfiets oorzaak meeste ongelukken Constructeurs werken hard aan nieuwe modellen Peren en appels niet bij elkaar optellen DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 Patat frites de in Limburg kamperende jongelui doen er hun maaltijden mee. Wat ze met de lege zakjes doen is op straat wel te zien Duizenden toeristen smijten links en rechts met afval in grote „toeristenkermis" Zo hoort het: afval in de pa pierbakken, maar lang niet iedereen doet dat (Van een onzer verslaggevers) ALKENBURG/NUN SPEET Als na het middernachtelijke uur de meeste vakantiegangers hotelpension of camping hebben opgezochtals de stekkers uit de jukeboxen worden getrokken en als de eigenaars van cafe's en eethuis jes vermoeid „de hoogste tijd99 afwachtenis Valkenburg in een Augiasstal jveranderd. De gezellige straatjes van Nederlandsgrootste toeristenkermis99 liggen dan bezaaid met afval, dat frites kauwende, aan ijsjes likkende en in lichtbruin ge bakken haantjes bijtende toeristen nonchalant hebben weggegooid. Toeristen zijn klanten - en de klant is nog steeds koning Het met uitnodigende WV-slo gans geprezen Valkenburg maakt tegen de middag al een vervuilde indruk. Op de trottoirs, langs de stoepranden en tussen geparkeerde auto's liggen hopen papier en fruit- schillen. die de slordigheid van de toeristen én de omzetten van de plaatselijke middenstanders illustre ren. Een legertje straatvegers en pa pierprikkers en bij wijze van spreken aan elk huis een afval bak zouden nodig zijn om Valken- burgs centrum de hele dag schoon te houden Alleen 's morgens vroeg is Valken- jburg het propere stadje van de toeris- tische folders. Als tegen een uur of negen de eindeloze pantoffelparade langs de tientallen souvenirwinkeltjes en terrassen weer begint, zijn de bei de „straatpoetsers" net klaar met het opruimen van de rommel van de vorige dag. Om een uur of vijf al gaan ze aan de slag, gewapend met schop, bezem en een karretje, waarop volgdiitwee vuilnisvaten worden vervoerd. Drie, vier uur werken ze aan een stuk sprak door. Evenals voor verreweg de mees- Valkenburgers zijn de toeristen even vp?r ,len een bron van inkomsten Het is maar het is wel een stinkende bron! (ie het Overal in Limburg, maar het stérkst 1 m." jtoch wel in en om Valkenburg, is het waren I toerisme een groot economisch belang. hertje [Vakantiegangers, de „noorderlingen", h aani^g^ best een potje breken (dat wordt hun later toch wel in rekening gebracht) lekkie'cn ze m°9en ook wel een beetje rommel „Wilt{waken. Er is natuurlijk geen Limburger igen?";fc vinden, die hardop zegt wat hij denkt: LGeen vuile boel, dan ook geen toeristen'. Maar in hun ontwijkende antwoorden la ten zij doorschemeren, dat ze het afval maar al te graag op de koop toe Ze hoeven het immers toch niet zelf op te ruimen. burg (12.000 inwoners) telt 13.000 logeer- plaatsen, die in deze top-vakantieweken alle zijn „uitverkocht". Naast de logeren de gasten komen er nog ettelijke duizen den dagjesmensen naar het stadje. Met z'n allen laten zij de „toerlstenfabriek" op volle toeren draaien gedurende de zomermaanden. Het geld stroomt binnen ook als het koud en regenachtig is, want in Valkenburg is het altijd druk met vakantievierders, getooid met witte kapiteinspetten, matrozenmutsen, cow boyhoeden of tirolerhoedjes. Onder elkaar in een wat buiten het centrum gelegen kroegje mogen de Limburgers dan hun schouders opha len over die schreeuwerige Hollanders, in hun bijzijn laten zij geen kwaad woord horen. Toeristen zijn klanten en de klant is koning. Duidelijke, taal, niet? Lange tenen Bang de vakantiegangers op hun (lan ge) tenen te trappen, lijken ook de amb tenaren van de Valkenburgse dienst van gemeentewerken. Of is het de spreek woordelijke zuidelijke .gemoedelijkheid', die hen wat badinerend doet praten over de vervuiling? Feit is in elk geval, dat niemand durfde te zeggen, dat vele toe risten „smeerpoetsen" zijn, die de twee Voorzichtig I Zelfs de directeur van de Provinciale WV in het „schone Limburgse land", de heer P. W. Heggen, residerend in het Valkenburgse kasteeltje Den Halder, is voorzichtig met zijn opmerkingen. Ont wijkend zegt hij: „Het is natuurlijk geen haalbare kaart om alles schoon te hou den. De meerderheid van de toeristen gedraagt zich fatsoenlijk, maar er zijn er altijd, die dat niet doen Ik geloof toch wel, dat de actie „Opgeruimd Staat Netjes" op de meeste mensen toch wel een gunstige uitwerking heeft". Limburg heeft in hotels, pensions en op campings voor vele tienduizenden vakantiegangers accomodatie. Valken - .straatpoetsers" onnodig veel werk be zorgen. „De meeste mensen gooien hun afval wel in de papierbakken", zei VVV-func tionaris Heggen. Maar wie rond zich heen kijkt, ontdekt al gauw, dat ook veel mensen hun rommel op straat gooien... Op het oog keurige huisvaders (korte broek en matrozenmuts) zagen wjj hun kinderen voordoen hoe het niet moet, evenals lieve, aan pluche denkende oude dametjes. Zouden de „noorderlingen" zich in Limburg meer koningdan „gast" gaan voelen? Veluwe In de vakantiecentra op de Veluwe, die tenminste evenveel toeristen trek ken als die in Limburg, is de straat vervuiling stukken minder. Menseq van de WV, die ook de situatie in Zuid-Limburg kennen, zijn e overtuigd, dat de vakantiegangers op de Veluwe zich veel gedisciplineerder gedragen. Een van hen noemde Val kenburg zelfs een .beestenboel", Nunspeet, Ermelo, Putten, Elspeet, Garderen, Harderwijk, Elburg, Doorn spijk, Oldebroek en hoe ze verder ook mogen heten zijn schone plaatsen. Dat ii echter niet het resultaat van meer pa pierprikkers, die speurend naar elk stukje vuil langs de trottoirs schuifelen. „Het publiek dat hier komt maakt de zaak echt niét vuil", vertelt de Ermelose VW-informateur W. M. Kool (63). „Kijk maar rond, 't ziet er allemaal keurig uit. Dat kan nooit het werk zijn van straat vegers; we hebben er namelijk maar één." Een inwoner van Ermelo, die zijn kantie vaak doorbrengt in Limburg, gaf de Veluwse middenstanders een pluim op de hoed. „Zij voorkomen een hoop rommel in de omgeving van hun zaken door elke avond het afval even op te vegen. Dat heb ik in Limburg nog nooit Vol lof Vuilnisman E. Koekoek uit Ermelo: geen extra problemen door extra veel huisvuil. Opiniepeiling wijst uit: t op HILVERSUM Van de honderd kan Nederlanders weten slechts negen, dat het verkeer in het afgelopen jaar meer (cort dan 2000 doden heeft geëist. Dit blijkt dat uit een recent steekproef-onderzoek dat het bureau Intomart (Instituut voor toegepast marktonderzoek) heeft verricht voor het Verbond van Veilig i 't Verkeer. De bromfietser wordt door 67 procent van de ondervraagden gezien als degene die de meeste ongelukken hij in het verkeer veroorzaakt. Hij stopt eerder voor een knappe jonge vrouw die een zebra oversteekt, dan voor kin- rye deren en bejaarden, meent 49 procent /an i van de ondervraagden. Slechts 11 pro- de- cent vindt, dat bromfietsers zich goed hij aan de verkeersregels houden, terwijl ers '0 procent het noodzakelijk acht dat valhelmen worden gedragen. i) Aanklacht tegen raadslid RENKUM De heer J. M. Stro es. j oud-gemeente-ambtenaar, adviseur voor publiekrechtelijke zaken te Oosterbeek. heeft de officier van Justitie te Arnhem verzocht om hangende een civiele proce- j dure om schadevergoeding, een straf vervolging in te stellen tegen de heer j L. van den Beid, gemeenteraadslid voor de CHU in Renkum, wegens openbare belediging en smaad. Ten aanzien van de ingevoerde maxi mum snelheid op bepaalde soorten we gen toont 79 pot zioh voorstander, maar 78 pet vindt dat daarnaast een minimum snelheid op de wegen gewenst is. Gunstig wordt de ingevoerde snelheids beperking in de bebouwde kom beoor deeld: 75 pet juicht deze maatregel toe en slechts 5 pet vindt de voorgeschreven maximum snelheid te laag. Opgevallen is aldus het verbond dat tijdens groepsdiscussies, die in het kader van het steekproefonderzoek werden gehou den, bejaarden en jeugdigen als de voor naamste verkeerszondaars werden ge noemd. TV-fihns Het onderzoek, dat mede verricht is om televisie-verkeersfilmpjes van het ver bond te testen, heeft verder uitgewezen, dat deze verkeersinstructie op maandag avonden na het NTS-journaal en hoofd film tot de meest geziene programma's behoort. De filmpjes hebben een rede lijke attentie-waarde, wat blijkens het rapport van het bureau Intomart mede veroorzaakt wordt door de goodwill die het verbond bij het publiek heeft. Ten aanzien van de activiteiten van het ver bond geeft slechts 15 pet van de onder vraagden op hieraan geen waarde te hechten. Een uitslag aldus het rapport die wijst op een duidelijke waardering van de ontwikkelde initiatieven. De ge gevens van het onderzoek zullen als stu diemateriaal worden aangewend bij nieuwe acties van het Verbond voor veilig verkeer. VVV-infomiatrice L. Koolstee (22) uit Nunspeet is ook al vol lof over de va kantiegangers, die „zo weinig rommel maken". „Nee, wij hebben echt geen klachten. Op Valkenburg na is Nunspeet de drukste vakantieplaats van ons land, maar je kunt niet zeggen, dat het hier daarom ook vuil is. In de bossen sprin gen de mensen nog wel eens slordig met hun afval om, broodzakjes, schillen en Wat voor Limburg en Veluwe gelijk blijft zijn de extra grote hoeveelheden huisvuil in de maanden juni, juli, augustus en half september. Terwijl in de grote steden gedurende de vakanties de vuilniswagen én in plaats van twee keer per week langs komt, bele ven de vuilnisophaaldiensten in vakan tiecentra de grootste drukte. Met de enige roltrommelwagen van de gemeente Valkenburg, die ook de kerk dorpen Houthem, Schin op Geul en Slib- be bedient, wordt in het vakantieseizoen elke dag twintig m3 vuil meer opgehaald: zestig m3 in plaats van veertig m3 „nor maal". Daarnaast is er nog een speciale regeling voor het ophalen van grof vuil, afkomstig van hotels, pensions of win kels. De vele campings rondom Valken burg zorgen zelf voor de verwijdering van het afval. De beheerders doen dat met een wagentje, dat ze achter een per sonenauto haken. Het ,doe-het-zelf' werk van de campings bespaart Valkenburg dus een heleboel werk. Niet gek veel Op de Veluwe zjjn de vuilnisophaal diensten deels in particuliere, deels in gemeentelijke handen. Hoewel het aan bod groter is dan in andere maanden, zijn geen bijzondere maatregelen nodig. In Ermelo vertelt de heer E Koekoek (53), die als particuliere ondernemer voor rekening van de gemeente huisvuil op- Typisch tafereeltje in Valken burg: voor een patatzaak samen scholende vakantiegangers. haalt: „Het is wel wat meer, maar niet gek veel. Ik heb de indruk, dat er min der vakantiegangers zyn dan andere ja ren; dagjesmensen zijn er bijna niet". De vijf vakantiekampen rondom Ermelo zor gen (evenals die elders op de Veluwe) wel voor een groot vuilaanbod. In Limburg én op de Veluwe kampt men met het probleem van het tekort aan vuilnisstortplaatsen, zoals trouwens in alle streken van ons land, waai vuil niet wordt verbrand of met de „vuilnistrein" naar Hoogeveen vervoerd. De meeste plaatsen, die voor het vuilnis- storten geschikt zijn, stuiten op v stand van natuurbeschermers. Zolang geen andere maatregelen uitvoerbaar zijn, is duidelijk wie aan het kortste eind trekken. Dat zijn de natuurbeschermers. Zij hebben trouwens al op diverse plaat sen een flinke veer moeten laten! Autowereld gonst van geruchten ER zyn zo van die jaren, waarin er op het gebied van autonieuws weinig I de Rekord-modellen nieuwe motoren «uï- te b°'a'">n val' n» alvamcno varwapkiinar ic prMor dal «til in bof len- I ^riJg®", terwijl Un hun karakterls- beleven valt. De algemene verwachting is echter dat dit in het ko- j trekken ook iets mende seizoen 1965/1966 niet het geval zal zijn. Alom gonst het van ge ruchten, die het hele scala van de massa-motorisering raken. Overal in de wereld zyn constructeurs doende zulke wagens te modelleren dat hun fa briek er wel bij vaart. Dat dit het publiek ten goede komt, behoeft wel geen betoog, daar de vraag nog altijd bepalend is voor de afzet. Beginnen we met Nederland, waar DAF de enige auto-produoerende kracht is. Algemeen wordt aangenomen dat Eindhoven aan iets groters dan de huidige 750 cc wagen bezig is. Misschien niet in ruimte, maar wel in kracht gaat dit nieuwe model heel wat pluspuntjes bieden. De gedachten gaan uit naar een 850 cc-er, waarin de bekende en beproefde Variomatic uiteraard niet in ontbreekt. Duitsland houdt ook heel wat beloften voor de toekomst in. De grote bestseller de Volkswagen 1200, zal in produktie blijven, maar er komen twee modellen bij, de 1600 en de 1300, zoals we onlangs meldden. D.K.W. tegenwoordig bij Volkswagen krijgt, naast de bestaan- viertakt F 102. Of (Van onze verkeersreüacteur D't is een model uit de zogenaamde hogere middenklasse, waar Mer cedes in september mee uitkomt. Het gaat om de 250 S met als variant de ondergebracht 250 SE. een zes-cilinder-wagen met de tweetakt F 102, meer glas en een iets langer en lager dit model F 103 of Audi zal gaan heten, koetswerk dan het huidige gamma. In is nog niet in brede lagen bekend. Wel technisch ovzicht heeft men zich voor- wordt verwacht dat de tweetakt F 11 er al op het probleem van de geluids- F 12 uit de produktie zullen worden ge- isolatie geconcentreerd. Ook de 300 en nomen. de 300SÈL behoren tot dezelfde groep, De 1300 van B.M.W^krijgt ook langza- worden gedaan. Glas. die dit Jaar zijn 1700 TS en 1700 GT introduceerde, werkt nog altijd aan een tweeliter zescilinder motor. Het ligt in de bedoeling deze in de grote modellen tc plaatsen. N.S.U. 1000 waarvan de modellen schijfremmen op alle vier wielen hebben gekregen. De gewone middenklasse heeft even eens belangrijke wijzigingen onder gaan. De inhoud van de motoren is 2 liter geworden tot nu toe 1.9 liter waardoor hogere snelheden kunnen worden verkregen. De 190 verdwijnt, evenals de 220. Hun opvolgers zijn de merhand zijn beslag. Dit model moet het gat tussen de 700- en 1600-modellen over. bruggen een leemte, die geen automo bielfabriek zich langer kan permitteren. Duidelijk is dat de vorm van de 1300 zich volgens de moderne lijn ontwikkelen zal. Nóg een nieuwtje uit Duitsland, name lijk van Opel, dat in het General Motors opgenomen is. De Kadett wordt 200 en de 230. De 200. 200 D en de 230 waarschijnlijk uitgerust met een 1200 co S hebben drie nieuwe lampen en sier- krachtbron en krijgt een meer Ameri- lijsten gekregen. De 230 S is uiterlijk kaaras „gezicht". Verder wordt gezegd dat gelijk aan de 220 S. „Geen Poolse landdag in SER PBO-specialisten over positie categorale honden UTRECHT De PBO-specialisten van de drie vakcentralen begrijpen niet veel van de passage in het on langs gepubliceerde deelrapport van een KVP-studiecommissie onder leiding van prof. dr. W. L. Snijders over „Democratische opbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie", waarin bezinning op de repre- sentativiteitsnormen in verband wordt gebracht met de positie van de categorale vakorganisaties. Het leek de KVP-commlssie niet uitgesloten enigerlei constructie t< ontwerpen waardoor ook deze ..be paald niet onbelangrijke" organisa ties mede een rol kunnen gaan ver vullen. Gesteld, dat deze categorale organisaties samen een vierde vak centrale zouden willen vormen, dan zouden zij in de SER vertegenwoor digers kunnen aanwijzen, aldus de KCP-commissie. Zij stelde in haar rapport voorts, dat het overweging zou verdienen de representativiteits- normen zodanig op te stellen, „dat aantasting van gevestigde posities niet bij voorbaat is uitgesloten". Hoewel de woordvoerders van de drie vakcentralen genuanceerd reageerden op de KVP-suggestie. waren zij eensge zind in hun mening over de kans van slagen van zo'n vierde vakcentrale: een bundeling van categorale organisaties Is onmogelijk omdat dit samengaan in strijd zou zijn met de opzet van deze groepen die gericht is od het eigenbe lang. NW, NKV en CNV betreuren het dat de KVP-commissie het vraagstuk zo op pervlakkig heeft beoordeeld, hoewel het CNV wel verheugd is over de aandacht die de p.b.o.-gedachte kennelük in dc KVP-kring heeft. Overbodig De secretaris van het NW, de heer L. P. G. Nelemans, die van mening blijft, dat met de categorale organisatie de klok is teruggezet naar de begintijd van de vakbeweging verklaarde, dat elke repre sentatieve organisatie erkenning zal vin. den. Ze zal evenwel eerst moeten aanto nen, dat zij representatief is en tegen over de werkgevers een positie weet bepalen. Zodra de categorale organisaties zich evenwel duidelijk manifesteren, een vierde vakcentrale bijvoorbeeld, verliezen zU hun bestaansgrond, omdat ze dan verantwoordelijkheid moeten dra gen voor het algemeen belang. De heer Nelemans ontkende niet, dat de categorale bonden een getal verte genwoordigen, maar van een redelijke spreiding over het hele Nederlandse be drijfsleven is geen sprake. „Het bjjeenharken van allerlei dlsslden. te bondjes levert nog geen volwaardige vakcentrale op. Zo'n vierde vakcentrale zou dan een taak krijgen die ver uitstijgt boven die van dc losse groepen' geerde desgevraagd de algemeen secre taris van het NKV, drs. Th. Coppcs. De heer Coppes gelooft niet, dat de huidige representativi teitsnormen te hoog zijn gesteld. Evenmin is sprake van „een ge sloten club". In de ondernemingsraden doen de ongeorganiseerden en categora- len gewoon mee> wanneer althans spra ke is van een redelijke spreiding het bedrijf. De KVP-commlssie heeft met haar rapport een open deur ingetrapt, vindt de heer Coppes. Zij wil in feite de dis sidente bondjes aan het p.b.o.-werk laten deelnemen, net als in het parlement. Maar de p.b.o. is geen parlement, zij een bestuur. De huidige p.b.o. isgebouwd op het beginsel van de representativiteit van de vrije organisaties. De door de KVP gesuggereerde bezinning op de re- presentativiteitsnormen heeft alleen zin. als men het patroon van de p.b.o. wijzigt, want getrapte verkiezingen zijn thans eenmaal onmogelijk. Monsterverbod Dc voorzitter van het CNV. de heer J. ui Eibergen, en de CNV-secretarls T. J. den Hartog en II. R. Plomp zouden het toejuichen, als een bundeling categorale organisaties tot een vierde rakcentrale mogclük zou zUn. den dan op hetzelfde niveau terechtko- oordeelde de heer Van Eibergen, De drie CNV-bestuurders geloven even wel niet in zo'n monsterverbond groepes, die alleen hun eigen belang zien. Door zo'n bundeling zou het met bet ca tegorale zUn gedaan, meent het CNV. Bij het CNV vindt men het onjuist, dat de KVP-studiecommissie zonder enige adstructie het totale aantal categoi organiseerden op 240.000 heeft gesteld. „Het is niet juist de leden van de bona fide en malafide categorale bonden als appels en peren op te tellen", vindt de heer Den Hartog. Hij acht het onjuist bonafide bonden als de ARKA. de Ne derlandse onderwijzersvereniging en tal rijke andere niet bij een vakcentrale aangesloten bonafide vakbonden, te ver eenzelvigen met syndicalistische groepe ringen, die het groepsbelang vooropstel len. Bezinning op de p.b.o. Juicht men bil het CNV toe. maar dan moet men Zjich niét beperken tot de SER. maar ook de schappen daarin betrekken De SER acht men bij het CNV het geslaagdste p.b.o.-orgaan. De moeilijkheid schuilt volgens het CNV in de houding vt werkgevers, die medezeggenschap moeilijk kunnen accepteren. De renre- sentativiteitsnormen hebben nog nooit als belemmering gewerkt bij de uit bouw van de p.b.o. „Als de p.b.o. niet goed floreert zit dat dus niet in aanwijzing van de vertegen woordigers, maar veeleer ln de werk wijze en de publiciteit over de activi teiten", aldus de CNV-bestuurders. Een van de eerste vereisten voor bijvoorbeeld een produktschap, vinden zü. is het inhoud moet hebben, waardoor de buitenwacht ook interesse krijgt. Daar aan mankeert hier en daar nog wel wat. Voor „een Poolse landdag" in de SER. zoals de KVP-commlssie min of meer suggereert, voelt het CNV niets als op lossing van het vraagstuk. Bezinning op de representativiteitsnormen niets op, de p.b.o. zal op andere wijze meer inhoud moeten worden gegeven, aldus het CNV. De tweejarige Hans van de Berg uit Gersloot (Friesland) is gisteren bii het plotseling oversteken door een auto aan gereden en gedood. Weer iets warmer DE BILT Het centrum van een van Schotland afkomstig hogedrukge- bied lag vanmorgen juist ten noorden van de Waddeneilanden en beweegt langzaam verder naar het oosten. Het neemt nog steeds iets in betekenis toe, terwijl ook boven Frankrijk de lucht druk wat is gestegen. Een van de oce- afkomstig zwak storingsgebied bracht echter tot bij de omgeving van Londen enige regen. Hoewel dit zich nog langzaam verder tn onze richting zal verplaatsen wordt verwacht, dat de aktiviteit ervan zal afnemen zodat het waarschijnlijk in ons land op de meeste plaatsen droog zal blüüen en er alleen tijdelijk meer wolkenvelden in de hogere niveaus zullen overdrij ven. te meer daar het hogedrukgebied zich ook morgen nog tameliik dicht bij ons land zal bevinden. De tempera turen zullen een vaar graden hoger worden b\j zwakke tot matige winden Twente tussen oost en zuid. Het ziet er naar uit dat de komende dagen nog geleidelijk verdere stijging van de temperatuur mogelijk is. Hoogwater Schevenlnren 11 augustus: 2.37 v.m.: 15.03 n.ra N.S.U., die in Duitsland en sinds kort ook in Nederland nogal wat successen met zijn 10000 boekt werkt aan een TS- versie. Bovendien wordt binnen niet al te lange tijd een groot model k la de B.M.W. 1800 verwacht, die uitgerust zal zijn met een tweeschyfs Wankelmotor. In Stuttgart staat de Mercedes 200 op de helling. Deze wagen, die waarschijnlijk een V-6 motor bezit, zal zowel in een diesel- als in een benzine-versie geleverd worden. Hij is wat kleiner dan de huidige 190. die hü, evenals tot op zekere hoogte de 220, zal moeten vervangen. De 250 zal in de plaats van de 300 komen. In Engeland werkt Rootes aan een nieuw model, dat als een Hillman, een Singer of een Sunbeam aan de markt kan worden gebracht Van de Imp wordt waarschijnlijk een sterkere versie ge maakt wat de mogelijkheden van dit wagentje aanzienlijk zal kunnen vergro ten. Van Triumph, die het ook op het con tinent goed doet wordt weinig nieuws verwacht Wel houdt men er rekening mee dat de motoren van de diverse mo dellen wat zwaarder kunnen worden. Ford Engeland zal. evenals Ford Duits land. weinig veranderingen in zijn lijn aanbrengen. Wel wordt beweerd dat de overigens uitnemend verkochte Anglia een nieuw jasje kan krijgen. Geen nieuws van Vauxhall. dat nog niet zo lang geleden ingrijpend heeft gemo derniseerd. Misschien dat er iets aan de krachtbron van de Victor-modellen wordt gedaan, doch zeker is dit niet Volvo in Zweden zou aan een vernieuw de zescilinder werken. Saab. eveneens ln Zweden, gaat naast tweetakt viertakt automobielen leveren. De Tsjechische Skoda 1000 MB, die reeds aanzienlijk aan de behoefte vóór het IJzeren Gordijn is aangepast, komt naar verwacht wordt met een TS-versie uit In Frankrijk is Renault met de ontwik keling van de R 10 bezig, een wagen, die tussen de R 6 en de nieuwe R 16 komt in te liggen. Aangenomen wordt dat er een 1300 cc krachtbron in wordt gemonteerd. In samenwerking met N.S.U. is Citroen nog steeds met de ontwikkeling van een revolutionaire wagen doende. Het ligt in de bedoeling dat deze auto door beide fabrieken op de markt wordt gebracht. Van Peugeot na de 204 geen nieuws. Sim ca heeft reeds aangekondigd een „prestigewagen" te gaan maken, zomede een anderhalve liter sportwagen. Jonge mensen op de arbeidsmarkt DEN HAAG De cijfers van de ar beidsmarkt over juli geven het bekende beeld van ieder jaar: een lichte stijging van de arbeidsreserve als gevolg van de inschrijving van jongeren die van school komen, een tijdelijke werk vermindering in de landbouw vooral nu de oogst is verlaat en een algemene stag- nering in de arbeidsbemiddeling door de vakanties. lor het seizoen gecorrigeerde cijfer van de arbeidsreserve steeg met laOO naar 30.000. Het aantal openstaande aanvragen om mannelijk personeel daal de met 1000 naar 84.000. Uit de cijfers kan geconcludeerd worden dat de jeugd de school bijzonder vlot een betrek king vindt. Gemeenten willen sneller onteigenen DEN HAAG In een brief aan bouw- minister Bogaers dringt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan op een spoedige wijziging van de onteigenings wet om de gemeenten in staat tc stellen sneller bouwgronden te onteigenen. Vooruitlopend op deze wet zou de mi nister alvast een procedure moeten in voeren, die ongeveer gelijk ls aan de inmiddels vervallen onteigeningsproce dure in de wederopbouwwet. Dc verent- ging meent, dat in vele gemeenten een noodsituatie zal ontstaan als het ont eigenen niet vlotter zal kunnen verlopen. In de komende 35 jaar zal de bevolking zich zodanig uitbreiden dat voor het scheppen van levensruimte het dubbele de thans bebouwde grond nodig zal zijn, aldus de brief. Ook pleit de ver eniging voor vervroeging van het tijd stip, waarop de waarde van de te ont eigenen grond wordt bepaald. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station 1 Weer»- iS IJ Tpenburg Vllsstngen Helsinki Stockholm Zo» en maan Woensdag 11 augustus: zon op 5.17, onder 20.12, maan op 20.27. onder 3.43. Donderdag 12 augustus: volle maan. Strandverwachtin g Het hogedrukgebied met zonnig weer trekt langzaam naar het oosten. Morgen nog fraai strandweer met een matige zuid oosten wind. In de middag 20 tot 23 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: na woensdag kunnen Barcelona storingen van de oceaan de onweerkans w;,drid doen toenemen. v Aberdeen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux z Grenoble srl«n h. bew gh bew Zürich Genève Wenen L Innsbruck gh bew Belgrado onbew I bew windstil 22 10 nw4 22 13 0.2

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7