Brick Bradford Hilversum krijgt Nat. Artiesten - centrum Ander tarief Early Bird gunstiger in gebruik Omroep: grote geldzorgen Toch gaat 1 oktober derde net beg innen -Toch is het zo!- [DE STENEN ZONDE] DINSDAG 10 AUGUSTUS 1963 ITHEBGOtVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-tTHERGOlVEN fTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHEBGOLVEN-ETHERGOlVEN* VARA's Rengelink wil huwelijk van dochter sluiten (Van ome radio- en tv-redactie) HILVERSUM Burgemeester en wethouders hebben gemeend een uit sondering te moeten maken, door het raadslid J. W. Rengelink (van de VARA) gedurende de duur van zijn raadslidmaatschap te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand, indien althans de raad aan dit voor stel goedkeuring hecht. De heer Rengelink had een verzoek Ingediend om tot ambtenaar van de burgerlijke stand te worden benoemd, aangezien binnenkort zijn dochter gaat trouwen en hij zo graag zelf dit huwelijk wil sluiten. Volgens de wet der gemeente is dit echter voor een gewoon raadslid niet mogelijk, wèl voor een wethouder. Waarom dan deze uitzondering wordt voorgestaan, hebben B. en W. niet mede- {edeeld, maar een slimmerd zal het wel unnen raden. Hiermede is voor Hilver sum echter wel het hek van de dam. want andere raadsleden zouden zich op dit privilege kunnen beroepen, ook in dien zij niet zo'n bekende figuur uit de omroepwereld zouden zijn want dat geldt bij deze zaken toch niet?? Tweemiljoenste is morgen bekend HILVERSUM De NTS zal mor genavond via Nederland 1 in een uit zending welke van een uur tot 5 kwartier duurt en direct na het jour naal begint, de tweemiljoenste kijker feestelijk ontvangen in Studio A op het nieuwe omroepkwartier. Het programma bestaat uit korte officiële toespraken en wat amuse ment, plus enkele verrassingen welke de gelukkige nieuwe kijker en zijn gezin aangaan. Wie deze eer ten deel zal vallen, kunnen wij u nog niet vertellen, de PTT kan de naam pas woensdag be kend maken: „Dat moet die uit de aanmeldingen van die dag tevoor- achijnkomen", zei men ons in Den Haag en daar zullen wij het dan maar op houden. Ook de NTS moet wach ten tot woensdagmorgen, eer zij de naam verneemt. De VARA, die deze avond aan de beurt van uitzenden is, zal het pro gramma waarin Sophia Loren de kij kers rondleidt door Rome, intrekken tot een latere datum. Voor alle gezindten »ing. 7.10 Vierhandig uiek. 8.30 Nieuws. 8.4C foonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9 11.30 programma voor onze buitenlandse gasten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuwe. 12.40 De ondergang van de Rijzende Zon. documentaire. 12.90 Licht or kest. 13.10 Klassieke kamermuziek (gr.) 13.40 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 14.00 Klassieke en moderne kamermuziek. 14.45 Mavra. opera buffa. (gr 15.15 Klassieke grammofoonmuzlek. 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht Instrumentaal trio. 17.15 Eurojazz. 17.50 Overheidsvoorlichting: De poliUe nu. 18 00 Spektrum: nieuws uit de prot. christelijk» organisaties. 18.10 Jeugdkoor met orgelbege leiding: geestelijke liederen. 18.30 R.V.U. Louis Pasteur, door Dr. M. J. Adrianl. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws arkten thuis, praatje B.05 SemLkiassieke muziek (opn.) VPRO: 0.40 Antwoord op eeuwige vragen (in. slot), lezing. VARA: 10.00 Amusementsmu .ek (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Geknipt vo herhaling. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkorke» 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tulnbou' 12.30 Voor het platteland. 12.35 Licht lnstn mentaal trio. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Metropole orkest zangsollste. 13.45 Hun wereld ging voorbij (I). lezing. 14.00 Omroepdubbelkwartet. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de kinderen. 1600 Nieuws. 13.15 Stereo: Metropole ork» 18.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 11 tel ten. De synode van de Anglicaanse Kerft van Melanesië heeft in een eenstemmige resolutie geprotesteerd tegen de voorge nomen kernproef van Frankrijk in de Stille Oceaan bij Tahiti. In de resolutie wordt de Wereldraad van Kerken opge roepen „in het belang van de bevolking van de Pacific" het protest over te HILVERSUM Sinds enige tijd is ten huize van de heer Theo Kloeg, aanmoezenier voor arties ten in Nederland, een levendig ontmoetingspunt voor artiesten van alle gezindten ontstaan. Het officieuze centrum telt al bijna 200 leden. Nu echter is door ver bouwing van het pand waarin de aalmoezenier zijn woning heeft, een officiële sociëteit ontstaan, welke op 6 september a.s. wordt geopend. Aangezien zij onder de artiesten in het gehele land zeer veel leden telt, is de ^.k. kerk in 1958 begonnen met „ziels zorg" onder hen. ,,ïk werd daarvoor aangesteld", ver- elt ons de zeer levendige 45-jarige aal moezenier. die vroeger op het seminarie al binnenhuis-revues in elkaar zette en de artiesten een warm hart toedraagt, u kunt zich voorstellen wat het mij was: ik had toen de functie rector in de bejaardenzorg in Delft. Jaren heb ik het land doorgereisd om overal in schouwburgen en theaters zo- optredende gezelschappen te be zoeken. Toen ik bijvoorbeeld bij de Snip en Snap-revue kennismaakte met de 20 dansgirls, dacht ik: nou, nou, dat is wél wat anders dan de zusters in Delft. Maar ik heb artiesten van alle gezind ten, kerkelijk en niet-kerkelijk, leren kennen als heel gewone mensen, die met hun^nood eigenlijk nergens heen kun- „En waarom niet?" vragen wij. ..Omdat er sociaal heel slecht voor hen is gezorgd en zij altijd heel speciale takken van kunst kennen en, wanneer zij door ziekte of kwetsuren of anders voor de uitoefening van die kunst belemmerd zijn, ze nergens heen kun- »n en brodeloos zijn." ,.U behartigt dus niet alleen hun gees telijke noden?" „O nee, evengoed de maatschappelij- i en de ethische. Het begon ermee, dat velen, die op welke wijze dan ook, thuis, het werk of door ziekte, in nood wa- geraakt, mij kwamen opzoeken in mijn woning, zomaar om te kunnen uit praten. Het meeste wat ik doe, is klis teren. Maar het werd teveel en daarom komt er nu een officieel centrum, waar iedereen die lid is, dag en avond terecht moet kunnen en daar ook moet kunnen praten met wie hy wil." Er is een stichting gevormd met eer bestuur, om tot oprichting van dit cen trum te komen. Er is ook een aanbeve lingscomité. waarin o.a. zitting hebben de minister-president mr. J. M. L. Th. Cals, mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, ds. J. de Lange, gerefor meerd predikant in Deventer en ds. W. Diickmeester, Ned. herv. predikant. Het l> nl. de bedoeling, dat artiesten die dit willen ook ln het centrum met al het geval is door tussenkomst aalmoezenier Kloeg), en voorts indien dit nodig is met sociaal werkers(sters). Men moet, wie men ook is. en waar de problemen ook liggen, bij ons kun nen aankloppen", zegt de heer Kloeg. Er bestaat geen vrees dat artiesten die ver weg wonen niet helemaal naar Hilver sum willen komen: zij doen dit nu ook al volop. „Het woord „zielszorg" is allang niet meer voldoende voor het werk dat wij hier met elkaar doen. Het is algemene zorg voor mensen, die door hun vak minder maatschappelijke voorzieningen hebben, emotioneler leven en niet altijd begrepen worden door familie of vrien den en daarom graag in de eigen sfeer by elkaar zijn- Maar ik verzeker u, dat het verder heel gewone mensen zijn, met heel gewone, menselijke noden en be hoeften." Vanzelfsprekend wordt het centrum vooral druk bezocht door artiesten, die voor radio of televisie komen optreden. Het zal daarom een buffet en een keu ken voor kleine hapjes hebben. Een echt paar zorgt voor dit alles. De Nationale Artiesten Sociëteit wacht nog op een gezelliger naam. „Misschien", zegt de aalmoezenier, ,komen Godfried Bomans of Simon Car- miggelt wel eens op een goede naam Het centrum zal op 6 september in aanwezigheid van bestuur, aanbevelings comité en verdere genodigden wel ge opend worden door kardinaal Alfrink. maar niet worden gewijd als r.k.-ge- bouw, want dat zal het niet zijn. DEN HAAG In de vacature, die bij de Raad voor de zaken van kerk en samenleving van de Nederlandse Her vormde Kerk is ontstaan door het vertrek van de heer A. de Bruin, L 1 augustus voorzien door de benoeming van drs. J. J. Bos. Drs. Bos. die bekendheid heeft verworven o.a. door publikaties in het blad Wapenveld, tot voor kort lid van de Gereformeerde Gemeenten en verbonden aan het Gere formeerd Sociologisch Instituut. Hij thans lid van de Nederlandse Hervormde Kerk. hoorspel; 21.25 Radiophilhar 18.15 Actualiteiten: (gr): lichte muziek; 19.00 Paris vous pane de gesproken brief uit Parijs; 19.05 Strijk, kwartet: klassieke muziek: 19:30 Gamelan ia; 21.40 Kunstrubriek: 22.( en solist; 22.30 Nieuw: 23.00 Operan Licht 22.40 luziek (gr); 23.55— Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws ïr kort; 19.01 Voor de kleuters; 19.06 Journaal voor gehoorgestoorden; 19.:# Eva's herir ringen. TV-film; 20.00 Journaal. AVRO: 2 AVRO's Televlzler. NTS: 20.30 Theater mino. AVRO: 21.25 De Saint speelt met vi TV-film. NTS: 22.15—22.20 Journaal. 2L45*Onze i 22.10—22 35 Leze het onderwijs a< België: Nederlands progr. Kan 2 19.30 Teletaalles: 19.45 Een oosters mysterie, filmklucht: 20.00 Nws.; 20.20 Stel ie v 20.25 De schelmen. TV-feuill; 21.05 Om documentaire; 22.35 Nws. Televisie morsen Nederland 1: NCRV: 17.00-17.30 Voor de BUSSUM Na veel geharrewar Is de Amerikaanse maatschappij COM SAT, die de satelliet Early Bird ex ploiteert, op de proppen gekomen met een ander tarief voor televisierelais. Dit gebeurde niet, dan nadat zowel Amerikaanse als Europese tv-diensten heftig hadden geprotesteerd tegen de eerste en ten slotte, na blijvende on willigheid van COMSAT, de Ameri kaanse overheidscommissie voor ra dio- en tv-zaken FCC order had ge geven aan de maatschappij, tariefver laging toe te passen. Er is dan nu een nieuw aanbod ge daan, dat het gebruik van de satelliet wel gunstiger, maar in feite niet zo veel minder duur maakt. Het eerste aanbod behelsde: pim. 18.000 voor half uur gebruik van Early Bird, dat nog op een tijd, welke enige tijd van tevoren moest worden be sproken. Op zulk een aanbieding wilden de tv-maatschappyen aan beide kanten van de oceaan niet ingaan. Ten eerste kon men niet voorzien wanneer er dan wel actualiteiten zouden voorvallen ten tweede heeft men geen half i nodig voor ev. uitwisselen van nieui Gebruik van de satelliet zou dus vrij wel altyd een stuk geld-weggooiery zijn. stel luidt: de satelliet wordt ten alle tijde beschikbaar gesteld voor televi sierelais dat dan 12.000 per tien mi nuten kost en ongeveer ƒ200 voor el ke volgende minuut, dat zou dus 16.000 zijn, wanneer men de kunst maan een half uur aan de praat houdt. Erg veel goedkoper is dat nog niet, maar men heeft nu tenminste het voor deel niet voor een half uur te behoe ven betalen wanneer men deze tijd niet kan volmaken. Gunstiger is dit nieuwe tarief dus belist wél. Maar er zitten aan het nieuwe voor stel nog meer dingen vast. De genoem de prijzen gelden voor de uren tussen 12 en 21 uur: vrijwel de enig moge lijke om te gebruiken in verband met het tijdsverschil tussen Amerika en Nederland. Buiten die uren, als het dus daar of hier nacht is en men hoog stens het ontvangen relais op de band kan vastleggen, kosten de eerste tien minuten ƒ7000 en de volgende elk ƒ120. En dan komt het addertje onder het gras: voor uitzendingen in twee rich tingen, d.w.z. voor nieuwsuitzendin gen, liggen alle prijzen ongeveer an derhalf maal hoger. En dat is bedui dend méér dan het oude tarief. Door de bank genomen zit er voor de televisiediensten dus niet al te veel muziek in het gebruik van Early Bird: het zal altijd een kostbare geschiede nis blijven, zolang deze tarieven gel den, om de satelliet te gebruiken. De hoop op regelmatige nieuwsuit- wisseling met Amerika zal hierdoor slechts gedeeltelijk in vervulling kun nen gaan en het in relais uitzenden van hele programma's blijft voorals nog een toekomstdroom.. (Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM net feit, dat de radio-omroep, al jaren zeer slecht in de financiën zittend, nu de opgave heeft met datzelfde ontoereikende geld op 1 oktober a.s. een derde radionet te gaan exploiteren, veroorzaakt ern stige zorgen. Er wordt in NRU-ver- band duchtig vergaderd, er wordt ge past en gemeten, er wordt eveneens VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en AVRO 7.33 uur voortzetting van het aardige verhaal over de vrouweneman cipatie. 8.30 uur herhaling van Domino met Jacques Brei. 9.25 uur gaat de Saint met vuur spelen in politiek, chantage en kid napping. Ned. 2 KRO 8.01 uur nieuw avontuur van Bill Dana in ,,De baby". 8.25 uur besluit van de serie reizen door China met een bezoek aan Kasghar bij de grens van de Sowjet Unie. 9.10 uur filmrubriek gewijd aan de regisseur Joseph Losey. 9.45 uur nieuws uit Washington en 10.10 uur (CVK/IKOR) film van het Britse Internationale Bijbelge nootschap over blinden-onderwijs van 1784 tot heden. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.15 uur begint het hoorspel „Het teken van de vis", geschreven door de Israëliër Michael Almaz eb gekruid met een dosis „Joodse zelfspot". 9.25 uur uitvoering van Beethoven's 5e symfonie door het Radio Fil harmonisch orkest o.l.v. gastdirigent Francesco Mander. 10.45 uur vreemde liedjes van her en der, gepresenteerd door Leo Nelissen. Hilversum 11 AVRO 8.05 uur weer zomerse gezelligheid in Loosdrecht. 9.40 uur kunstrubriek. 10 uur Ensemble Divertimento zorgt voor lichte muziek en 11 uur zwerftochten door operaland via plaat en praat. druk overlegd hoe het straks moet gaan met de toch al krappe studio ruimte, kortom, wie niet met vakantie is heeft een dagtaak aan het zoeken een goede uitweg in al deze moeilijkheden. zoveel spanning ontstaan er altijd geruchten, welke in een tijd dat het veel nieuws mangelt, gemakkelijk tot juiste berichtgeving kunnen leiden. De zegt dit. de ander dat en e~ een nieuwe bewering geboren, is nu in enkele ochtendbladen het ws verschenen als zou wegens ge brek aan geld de exploitatie van het der de radionet niet van start kunnen gaan 3U de NRU er technisch geen kans zien, nieuwe zendgemachtigden faciliteiten te verlenen. Bij informatie bleek ons. dat beide mededelingen op loze geruchten be rusten. Zoals wij reeds meedeelden, zijn er vier kleine radio-studio's bijgekomen op het in aanbouw zijnde Omroepkwar- ïan de Insulindeweg en daarmee kan voorlopig, zij het nauwelijk, uit de :n. Ook als er eventueel nieuwe zendgemachtigden bijkomen. De techni sche dienst van de NRU heeft hier tijdig gezorgd. Naar meer studioruimte wordt intussen met spoed omgekeken. Wat de financiën betreft, zit men inder- lad in een hachelijke positie. Met klem de minister verzocht, meer geld be schikbaar te stellen voor exploitatie van het derde net: men heeft er meer perso neel voor nodig, er moeten honoraria be taald worden, en ook al zou men alleen maar grammofoonplaten uitzenden: elke plaat kost geld en elk gebruik var radiozender kost geld. De omroepen zullen hun toch al niet meer dikke eigen reserves moeten aan spreken, maar dan is alle koek gauw op. Zonder geld wordt het een benauwde Niettemin gaat op 1 oktober, volgens plan Hilversum III de lucht in. zij het dan ook niet, zoals wij reeds meedeelden, 's morgens 7 tot 's avonds 12 uur. Nog steeds hebben de omroepen hoop: al wordt het later en later, er kan nog financiële hulp komen. Maar dat zij in een tijd van zorg en span ning leven valt niet te ontkennen. 1887) Mr. J. van Lennep, wiens het graafchap Holland, werd zoals breuk met het verleden zó volledig, voornamelijk historische boeken ln bekend tijdens de Hervormitog in dat twintig jaar later zelfs de ftrada- >uw grote popolarheit ge- 1567 geplunderd en vervolgens in 1573 menton wiens wijdlopigheid door in brand gestoken. Wat overbleef. de vorige moderne lezers minder op prijs wordt i het westblok der Alkmaar mee te bestraten. Het paro- de abdij zo nauw verbonden is ge weest met de geschiedenis van het graafschap Holland, werd ift de vorige eeuw het denkbeeld geopperd daar ter plaatse een monument of mauso leum op te richten, waardoor „de ach ting, aan het stamhuis verplicht" in duidelijke vorm gestalte zou krijgen. Zouden de romantische argumenten, waarmee in de vorige eeuw werd ge schermd, in onze nuchtere «m zakelij- het eind ke tijd wellicht wat overdreven aan- spits van doen, we zullen toch moeten erken- toren na; nen, dat aan de achting voor histori- *:he monumenten in het verleden wel het Mn en ander heeft ontbroken. De abdij te Egmond, die alleen als begraafplaats de brand heeft bestaan, i z(jn in de loop der ja- schip gesteld, heeft ln het mMden van de abdijkerk, dat door kundige schilders chiekerkje dat bij de abdij hoorde, v de aandacht gevestigd op en tekenaars in en na de 17de eeuw was het enige bouwwerk van het de betekenis die de vroegere abdij herhaaldelijk In beeld Is gebracht, complex dat de excessen van 1573 had overleefd, maar ook dit bedehuls door protestanten in gebruik genomen was bouwvallig geworden; het as al in de 16de eeuw inge- de rest«n vonden in het begin van de vorige eeuw hun definitieve einde. Niets, behalve de Sint Alber- tusput en een wrak kerkhofmuurtje herinneren ln deze streek aan het oude verleden, aan de oudste van de Hollandse en Zeeuwse abdijcfn der grondig opgeruimd. Op Benedictijner-orde, noch aan de be- het jaar 17f.»3 kwam de rraafplaats der Hollandse graven. (In de enig overgebleven abdij- 1935 werd de nieuwe abdij op het- r beneden en de bouwvallig. «elfde terrein gesticht, maar die heeft het rechtopstaand gesteente uiteraard geen verbinding met het ver welkome aanleiding het hele leden.) Overigens is het wel héél moeilijk na te gaan, wat er met de hameft van de verschillende graven Ondergang van abdij heid i geval met grojnd en al te verkopen, niet Dat was in 1800, toen als gevolg van de graven de Franse revolutie met het verleden *5 gebeurd. Daarover lang, het enige) kuituurcentrum volgende keer. Nadruk verboden. H. Petition Pi kam hun met 19. „Hè, het hertje begint aardig te worden", zuchtte Josje na een tijdje. „Wil jij het weer eens even dragen, Jes?" „Geef het mij maar", sprak vader Joppers. „En jullie moeten eigenlijk ook ;n naam voor hem verzinnen, jongens." „Ja, dat is leuk!" riep Josje uit. „Laten e hem Pim noemen." „Ja, dat vind ik wel een aardige aam", lachte zijn moeder „Wat vind jij „Ja, Pim is een mooie naam", knikte Jesje. „Kom maar weer een poosje bij mij, Pim. Toe, wees maar niet bang, wij zullen heel goed voor je zorgen, hoor." Ze stapten nog een minuut of tien door en zagen toen Blekkie weer komen aandraven. „Ik heb de politie opgebeld, meneer Joppers', zei hij. „Ze waren al op de hoogte. De brandweer en een heleboel militairen zijn er al naar toe om de brand te blussen." „Heb je ook je vader al gewaar schuwd?" vroeg Josje. „Dat wij niet om half vijf in Pinteloo zullen zijn?" „Ja, die heb ik meteen ook even opgebeld", knikte Blekkie. „Ze vonden het reuze jammer. Maar vader zei dat hij er misschien wel iets op wist." „Misohien neemt hij ons allemaal wel met de auto mee naar het hotel", zei Josje hoopvoL „Maar we kunnen Pim natuurlijk niet alleen laten", vervolgd! twee hij. Drie, „We zullen wel zien, jongen", sprak door. zijn moeder. „We moeten er trouwem V£ eerst mee naar een dierenarts." voor „O, dat wil mijn vader vast wel even doen met de auto", zei Blekkie. „Het is een lief beestje, hè? Hebben jullie het Pim genoemd? Dat is een leuke naam." De commissaris en zijn vrouw wa; niet weinig verbaasd toen ze het hertje V zagen, dat Jesje teder tegen zioh aan moaen hiolH !u. hield gedrukt. „Het is gewond, vader", legde Blekkie e uit. „Het moet naar een dierenarts. „Wilt n u ons er even in de auto heen brengen?" 83 Altijd waren zij van die andere wereld de baas met hun verordeningen en verboden. Met een landschut en een jachtopziener die op zijn hielen zat. Het hele Horst wilden ze nemen. Ja, zijn broer hebben ze genomen. Als Dries weer in het atelier komt, is Libbe daar ook. Aarzelend tast hij rond. Daar is de ezel waarvan Lenter vertelde, waarop hij zijn teken papier mocht spannen. En de bloembakken waar overheen hij in de verte keek tot het dak van Jeichiens huis. Rena vindt een lichtknopje. Bij oom Wolter is dat niet, evenmin als op de diele, maar ze weet wat het is. Dries vloekt en knippert met zijn ogen. Wat hij ziet. overbluft hem even. De wanden hangen vol schilderijen en tekeningen. Was dat wat Lenter hier kwam doen? Vlakbij liggen schetsboeken, die hij door elkaar gooit, aleen maar. omdat zijn handen iets moeten doen. En daar laag... De Hidder... Siewert... Dries schreeuwt: Weg, zwarte! Jij hebt het gedaan. Voor hij zijn voet in het doek zet, zien ze het alle drie. De molenaar op zijn erf, achter hem de linden en een stuk van het molenhuis. Weer kraakt het bij wat Dries doet. De smalle lijst breekt en het doek scheurt. Hij stampt op de mulder. Libbe heeft een weggefladderd blad uit een schetsboek opgeraapt. In de aarzelende potloodte kening herkent hij Jeichien. Vreugde slaat door hem heen, hij houdt de tekening vlak bij zijn gezicht. Jeichien! Dan hoort hij wat Dries doet. De tekening warrelt boven hun hoofden en blijft door DIGNATE ROBBERTZ j bij de ezel liggen als de melkmuil boven op de wildeman springt. Tegen de muur gedrukt ziet Rena hen vechten. Dries is de sterkste, maar Libbe is als bezeten. Als zijn hoofd boven duikt van onder het zware lijf van de ander, lacht hij. Hij vecht voor Len ter, die hier gezeten heeft, en voor Jeichien. Bezorgd om zijn jongste knecht die te veel wegdwaalt, is Zweder Thase eruit gegaan. Vooral omdat Marye erop aandrong. Halverwege het voet pad zit hij licht in „De Rodde". Het is nog niet te laat om met Martine en Andres te gaan praten als ze zijn thuisgekomen. Lenter heeft daar getekend. Het kan zijn dat de brigadier nog eens komt om de schilder en zijn vrouw te ondervragen. Ook over de mulder. Zwe der weet hoe de wind mensenpraat verwaait en opblaast. Libbe zal ook wel die kant zijn uitgegaan. Marye zegt dat hij het om „De Rodd-e" zoekt. Wat moeten we beginnen met die stille jongen, klaagt ze. Zweder neemt dat ernstig, want Marye klaagt Het tumult in het atelier is te horen voor hij bij het huis is. Zweder verhaast zijn stap. Jullie houden er vreemde manieren op na, zegt hij als hij binnenstapt. Wat mankeert jou, Dries Borne? Dan ziet hij Libbe. Zijn verbazing is zo groot dat hij zwijgt, alleen maar kijkt en dat is erger dan woorden. Libbe's moed en zijn vreugde voor Lenter en Jeichien te vechten zakt onmiddellijk af. Als een geslagen hond wil hij weglopen. T" Nee, nee, baasje. Er is iets vrolijks in het gezicht van de boer. Maar tegen Dries is hij on- I verbiddelijk. j •*- Waar was jij toen ze Joryt Volmar meena men? Jij mweet wel waarom de molenaar naar de Oeler ging op die ongelukkige avond. Als hij Dries die op een bank is neergevallen, ij overeind wil trekken, pakt Rena zijn arm. Niet doen, hij is ziek. Haar ogen zijn groot van ont steltenis. Ze heeft iets van een wilde kat, die op Hl het punt staat om weg te lopen, maar die ook kan Nedi bijten en krabben. het Ziek? Is het een ziekte om hier de boel kort dan en klein te komen slaan? Dan wordt het tijd dat uit we hem opbrengen. dat Rena gaat tussen Zweder en Dries in staan. I voor Dan ga ik mee, zegt ze vastberaden. verr: Wel, jou weergaas nest. De boer van 't Ver! Grobbenuus is niet gewend om te worden tegen- proc gesproken en zeker niet door de bosmeid. Een als minachtende trek glijdt over zijn gezicht als hij in l haar wegduwt. Dan bijt ze. Haar tanden wonden eerd zijn hand en hij gelooft ook dat ze gromt. Het die i verbijstert hem even. Is het zó? Dan had Marye der« toch gelijk toen ze zei dat de pleegdochter van van ouwe Wolter in staat is om zioh voor de wilde- cen| man te laten vierendelen. Zoveel jaren woont hij uan al in 't Horst en dan moet Marye, die van elders I '0 komt. hem nog leren hoe ze hier zijn. vall (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6