Singapore weer onrusthaard Eerst opheffing Britse bases gen ere De breuk in de Maleisische federatie Rachman koos wee van minste geval is geweest. De grondwet weerstand EN Londen erkent Gevangenisstraf in plaats van dansmeisjes nieuwe „staat Stephanopoulos geeft opdracht terug Ho Tsji Minh „peilde stemming in VS Johnson: geen verdeeldheid Muiterij en moordpartij aan boord bananenboot tSTÜS M| DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 Scho ijer. Sleci in het kt had vert nauwerno zerd erns weekblai iden ach meen pit >loegenkl was terkste. 32.32; 32 42; 5 B Lamli Aar. 9 P an de Klj an der V 1 Grimbef O een dergelijke wijziging van de ren getracht, de invloed van Singapo- binnen de federatie groter te ma- dergelijke wijziging van de ver houdingen echter niet toe en premier Abdoel Rachman voelde er niets voor, III (Van een onzer redacteuren) HET UITTREDEN van Singa pore uit de Maleisische fe deratie betekent een nieuwe factor van onzekerheid in Zuid- oost-Azië. De breuk hoeft niet te betekenen, dat president Soe- karno nu alleen nog maar hoeft af te wachten, tot ook de rest van de door hem zo verfoeide federatie uiteen zal vallen. Ook houdt zjj niet in, dat Singapore nu voortaan met de Indonesiërs gaat samenwerken ten koste van wat er van de Maleisische federatie is overgebleven. Want de politieke leiders in Singapo re heseffen terdege, dat de vrij heid en de onafhankelijkheid van hun „staat" zal vallen of staan met die van de Maleisi sche federatie. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, zal er in de praktijk niet zo veel veranderen. De veiligheid van Singapore blijft toevertrouwd aan de federatie en aan Enge land, dat met zijn vroegere ko- loniën een defensieverdrag heeft gesloten. De economische Premier Lee Koeang Yew van Sin- banden worden gehandhaafd, Sapore kondigt het uittreden van zijn mat .lit Aat „staat?' uit de Maleisische met dit verschil, dat die van federatie aan. Singapore nu helemaal baas in eigen huis zijn, al is het dan een heel klein huis. De oorzaak van de breuk tussen Singapore en de rest van de Maleisi sche federatie moet niet alleen wor den gezocht in de persoonlijke tegen stellingen tussen de premier van de federatie, de Maleier Abdoel Rach man, en de premier van de eiland- staat Singapore, de Chinees Lee Koeang Yew. De rivaliteit tussen bei de politici is inderdaad van grote be tekenis geweest. Van nog meer belang was echter het feit, dat Singapore be trekkelijk weinig in de Maleisische melk te brokkelen had, terwijl het sterker dan welk deel van de federa tie te lijden had van de confrontatie politiek van president Soekarno. Men heeft wel beweerd, dat premier Yew van Singapore pogingen in het werk gesteld heeft, Abdoel Rachman te ont tronen als premier van de federatie, omS<.pure was ai eeraer or om zelf deze functie te kunnen over-|hankelijk geworden dan Malakka veranderingen in de bestaande toe stand te brengen. Yew liet daarop de beschuldiging horen, dat de Maleiers de Chinezen trachtten te onderdruk ken. Niet ten onrechte wees hij er op dat er in de federatie meer Chine zen dan Maleiers wonen. De Ma leiers nemen ongeveer 40 pet. voor hun rekening, de Chinezen nog wat meer. Voor het overige bestaat de be volking uit Indiërs en Indochinezen. Begrijpelijk was, dat premier Lee Koeang Yew plannen ging uitwerken om alle Chinezen binnen de federatie in een partij samen te brengen om op die wijze te proberen, een eind te maken aan de tweederangspositie van de Chinezen. De wordingsgeschiedenis van de Maleisische federatie, had zoals men zich zal herinneren veel te maken met deze „rassentegenstellin gen". Het lag in de bedoeling, een fe deratie tot stand te brengen tussen Malakka en Singapore, die beide tot het Britse koloniale rijk hadden be hoord. Singapore was al eerder onaf- nemen. Het feit echter, dat Rachman in het federatieparlement een zeer grote meerderheid achter zich had, doet de vraag rijzen, of deze veronderstel ling enige grond van waarheid kan hebben bevat. Chinezen men zou het al lang eens zijn gewor den over de voorwaarden, als zich niet het feit had voorgedaan, dat de Chinezen in de federatie de meerder heid zouden hebben uitgemaakt. Toen de nood op het hoogst leek, was de redding nabij. Engeland had op het noordelijke deel van Borneo nog en kele koloniën, waarvan de bevolking voornamelijk uit Maleiers bestond. Als deze gebieden aan het verbond toegevoegd zouden worden, zou dit „Chinese gevaar" zijn bezworen. Pre mier Yew stemde in met deze regeling. En ondanks de ernstige drei gementen van de zijde van president Soekarno kwam de Maleisische fede ratie tot stand. De confrontatiepolitiek van presi dent Soekarno heeft echter tot gevolg gehad, dat de nieuwe partners on enigheid met elkaar kregen. Een van de eerste maatregelen, die men in Dja karta nam was het verbieden van de handel in Indonesische produkten met Singapore en (uiteraard ook) de rest van de Maleisische federatie. Voor Singapore was dit een enorme tegen valler, omdat deze eilandstaat vrijwel geheel van deze handel afhankelijk was. Men heeft alle mogelijke moeite gedaan om de klap op te vangen. Maar dit neemt niet weg, dat zich in Singapore grote moeilijkheden voor doen en dat de ontevredenheid onder de bevolking met de dag toeneemt. Ook om deze reden was premier Yew genoodzaakt, het „hogerop" te zoeken. Het baatte echter weinig. Zelfs kon niet worden voorkomen, dat de regering van de federatie (te Koeala Loempoer) ook van Singapore meer geld ging eisen om dc militaire verdediging tegen de Indonesiërs te kunnen bekostigen. De relaties tussen Koeala Loempoer en Singapore wer den steeds slechter. Geen geweld De regering van premier Abdoel Rachman had in Singapore niets te vertellen. Zij zou geweld hebben moeten gebruiken om premier Yew en diens aanhangers tot rede te kunnen brengen. Maar dit laatste twee redenen niet mogelijk. In de eerste plaats zou onderwerping van Singapore eenvoudig onmogelijk zijn geweest. Voorts zou het koren op de molen van president Soekarno zijn geweest, die in dit geval als lachende derde zou hebben gefungeerd. De za ken konden echter ook niet blijven zoals ze waren, al voelden de leiders van Singapore daar wel voor. Van daar, dat Rachman besloot, het op af scheiding van Singapore te laten aan komen. Dit kon hij rustig doen, omdat hij zich gesteund wist door verreweg het grootste deel van het parlement te Koeala Loempoer (hetgeen maan dag jl. is gebleken). Singapore kon niet anders doen dan zich schikken in deze afscheiding op voorwaarden, die bepaald niet als de finitief beschouwd moeten worden. Zij gelden slechts voor een over gangsperiode. Zeiden we reeds, dat op het ogen blik nog niets te duchten valt voor wat er nog over is van de Maleisische federatie, het is niet gezegd, dat het zo zal blijven. Het ligt voor de hand, dat men in Singapore alles zal doen wat mogelijk is om weer goede vrien den met Indonesië te worden. Het eilandstaatje is weer onafhankelijk, maakt niet langer deel uit van de Ma leisische federatie, waarvan Soekarno heeft verzekerd, dat hij haar vernie tigen zal en de mogelijkheid van toe nadering is dus zeker niet uitgesloten. Het grote probleem hierbij is even wel, dat Indonesië als voorwaarde zal stellen, dat Singapore alle relaties met de Maleisische federatie ver breekt. En het is de vraag, of premier Yew daar iets voor zal voelen. Dja karta zal hem ongetwijfeld onder druk zetten. Daarbij zal het wellicht ook gebruik maken van de ontevreden heid onder de bevolking van het Indonesië wil banden met Singapore Journalistieke blunder" Broer Hammarskjoeld doet twee bladen proces aan STOCKHOLM Sten Hammcrs- kjoeld, de broer van wijlen Dag Hammerskjoeld die secretaris-gene raal van de Ver. Naties is geweest, heeft een aanklacht tegen twee j Zweedse bladen ingediend wegens - laster en van elk een schadevergoe- ding van rond 70.000 gulden geëist. Beide bladen Sydsvenska Dagbla- det en het weekblad Idun-Veckojour- nalen hadden geschreven dat Dag Hammerskjoeld een bom had meege nomen aan boord van het toestel waarmee hij op 17 september 1961 in Nd-Rhodesië verongelukte en „zich zelf met nog 15 passagiers had opge blazen". Als Sten Hamerskjoeld het proces mocht winnen, zal hij de 140.000 gulden schenken aan de stichting die de naam van zijn broer draagt. Syd svenska Dagbladet heeft intussen een rectificatie gepubliceerd. Idun-Vecko- journalen wil dit in zijn volgend nummer ook doen. Het noemde het oorspronkelijke artikel „een onver geeflijk journalistiek schandaal, dat zich niet had mogen voordoen". Sten Hammerskjoeld zal desondanks zijn actie tegen de bladen niet stopzetten. AMSTERDAM De rechtbank heeft gisterochtend de 23-jarige Duit ser E. A. H. J. W., oud-exploitant van een danslokaal, afkomstig uit Mun ster, wegens een inbraak bij Galeries Modernes in de Reguliersbreestraat Amsterdam veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie had een jaar met aftrek ge- eist. De 20-jarige serveerster Ch. M. eveneens uit Munster, werd we gens hetzelfde feit veroordeeld tot vijf maanden met aftrek. Tegen haar was acht maanden met aftrek van voorlopige hechtenis geëist. Het tweetal is in de nacht van 27 op mei via een raam aan de achterzijde hei warenhuis binnengekomen. Eerst pro beerde W. met werktuigen die hij in de zaak vond de safe van de brandkast te veer duizend gulden, bij elkaar. Od straat werden ze gearresteerd. Hij verklaarde naar Nederland te zijn gekomen om zijn auto, die in Amsterdam stond voor reparatie, op te halen. Tevens was het zijn bedoeling barmeisjes voor het danslokaal, dat hij in Munster exploi- teerde, te engageren. Bij zijn aankomst in Nederland had hij 500 mark op zak, maar drie dagen later bij zijn arrestatie werden er nog maar vijf mark op hem gevonden. Volgens verdachte was het geld opgegaan aan eten en uitgaan. Het meisje L. verklaarde dat ze angst met haar vriend was meegegaan. In Duitsland had hij haar reeds tweemaai Arbeider komt levend onder 10 meter zand uit BRUSSEL Een Belgische bouw vakarbeider heeft gisteren in Brussel een instorting overleefd, waarbij hij onder een laag van bijna 10 meter zand werd bedolven. Het ongeluk gebeurde in het centrum van Brussel bij de constructie van een nieuw gebouw. Reddingsploegen slaag den er al spoedig in het slachtoffer met een buis, waardoor lucht werd aange voerd, te bereiken. Het duurde echter ruim negen uur voordat de man naar boven kon worden gebracht. Een arts diende hem in zyn benarde positie een injectie toe om de pyn te stillen. De arbeider zat bekneld onder - - een aantal balken, die echter tegelijker- En op langere termijn zal ook het tijd zijn redding betekenden. Hij werd probleem van de invloed van nistisch China sterk de aandacht gaan i vragen. LONDEN/DJAKARTA Enge- lands pogingen om de stabiliteit in Zuidoost-Azië te handhaven wor den door Singapores uittreden uit de Maleisische federatie in gevaar gebracht. Hoewel premier Yew verklaard heeft, dat de afscheiding niet van invloed is op de Britse bases, neemt men toch aan dat de Britse defensiepolitiek een her waardering zal moeten ondergaan. Er gaan al weer stemmen op om Australië tot de hoeksteen van de Britse defensie in Azië te maken. Zeker is dat de stap voor alle be trokkenen een volkomen verrassing is geweest. Zelfs de Maleisische ambassa deur bij de VN zei, dat hij hier niet van op de hoogte was. Hij dacht wel dat Singapore tot de VN zou willen toe treden. Engeland heert vannacht bekendge maakt de nieuwe staat te zullen erken nen. Ook Amerika overweegt diploma tieke erkenning van Singapore. Voor de Amerikanen bleek de stap eveneens een verrassing. Indonesië heeft er onmidelijk vai profiteerd door te verklaren bij monde van minister Soebandrio, dat Indone sië bereid is met Singapore diploma tieke betrekkingen aan te knopen. Voorwaarde daarbij zou evenwel zijn dat de buitenlandse bases zouden dwijnen. Voor Indonesië is een land niet onafhankelijk als er vreemde troe pen in het land gestationeerd zijn. Het voortzetten van de confrontatiepolitiek; zou afhangen van het feit of de Malei- sische federatie nog bestaat of niet. De J Philippijnen hebben al aangekondigd! hun aanspraken op Sabah te handha-j ven.. Velen zien het uittreden van Sing- gapore als de voorbode van meer moei lijkheden in het handhaven van de sta-| tenbond. Het Russische persbureau Tass kondigde tenminste al aan, dat dit! het begin van de totale ontbinding van; deze „neo-kolonialistische" schepping' Voor de Engelse regering is een en ander wel zeer vervelend. Niet alleen met het gog op de confrontatiepolitiek van Indonesië, maar ook voor le alge hele toestand in Zuidoost-Azië. Op het ogenblik steunen ruim 50.000 man Brit se troepen de fedratie in raar gedwon gen confrontatie met Indonesië. Singa pore is de grootste militaire installatie van Engeland ten oosten van Suez. Er zijn drie luchtbases voor straaljagers en straalbommenwerpers en verder heeft Engeland daar de marinebasis in Woodlands waar meer dan 70 schepen van de Britse vloot in het Verre Oosten gestationeerd zijn. Autobus in ravijn: 30 gewonden BASTIA Op Corsica is gisteren, een volle autobus b(j een inhaal-j manoeuvre van de weg geraakt en 20 meter naar beneden op de rotsen gestort. Ongeveer 30 personen werden I gewond, van wie 12 ernstig. Met snij-i branders moest men de passagiers be vrijden. die onmiddellijk aan boord van helikopters werden gehesen om naar het ziekenhuis vervoerd te wor- den. Autoriteiten in Bastia en Ajaccioj hebben een oproep tot de bevolking i gericht om bloed te geven. j Premier Abdoel Rachman van de Maleisische federatie, die nu een zorg minder aan z'n hoofd heeft. Of is dat maar schijn? zijn redding ter observatie naar een ziekenhuis gebracht. Enkele maanden geleden kwam een Belgische bouwvakarbeider onder bijna de zelfde omstandigheden om het leven. Indonesië neemt Shell nog dit jaar over DJAKARTA De Indonesische re gering zal nog dit jaar alle raffinade rijeninstallaties van de oliemaat schappijen Stanvac en Shell in Sungai Gerong, Pladju (beide in het zuiden van Sumatra) en Balik Papan (in het oosten van Borneo) overnemen, zo heeft de staatssecretaris van olieza ken, generaal-majoor Ibnu Sutowo, verklaard. Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft generaal Su towo gezegd dat op 20 augustus be sprekingen over deze kwestie zullen worden gevoerd- tussen de regering en de oliemaatschappijen. Hij zei ook nog dat de raffinaderijen in de drie plaatsen elk een capaciteit van 65.000 barrel per dag hebben. met een revolver bedreigd. Dit laatste ontkende verdachte W. Op een vraag van de president aan het meisje of ze nog met verdachte verloofd was, antwoordde ze met gebogen hoofd ,Nee". Uit de manier waarop de jongeman naar de jonge vrouw keek, viel duidelijk af te leiden dat deze uitspraak hem niet bepaald prettig aandeed. Uit de stukken bleek dat verdachte W. in 1963 in Duitsland wegens inbraak al eens was veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf. Het meisje was nog niet eerder met de justitie in aanraking gekomen. Nieuw vredesplan Dom. Republiek WASHINGTON De organisatie van Amerikaanse staten, O.A.S., heeft een vredesplan voor de Dominicaan se Republiek voorgesteld, waarin dr. Hector Garcia Godoy aan het hoofd van een voorlopige regering zou wor den gesteld. Binnen een half jaar of negen maanden zouden vrije verkie zingen moeten worden gehouden. Het voorstel bevat tevens een ont werp voor een voorlopige grondwet met strikte garanties voor de mensen rechten. Het is in Washington en San Domingo gepubliceerd na aan de el kaar bekampende partijen op het eiland te zijn voorgelegd. De O.A.S. heeft het Dominicaanse volk opgeroepen het voorstel te aan vaarden. De Dominicaanse economie „staat op instorten", staat in deze op roep. Nieuwe afdeling DAF: ton moet verdubbeld AMSTERDAM Verdubbeling var ,,de ton van Luns" is het doel van een gisteren in de hoofdstad opgerichte af deling van het internationale Defence and Aid Fund (DAF) voor Zuid-Afrika. De gelden hiervoor zouden moeten wor den verkregen .uit particuliere bronnen. Het bestuur van het Nederlandse fonds is samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende religieuze en politieke groeperingen: prof. dr. Gesina H. J. van der Molen (voorzitster), drs. P. A. Gille (secretaris-penningmeester)Chr. van Draanen, prof. dr. J. de Graaf, pater J. van Kilsdonk S.J. en mr. M. H. W. de Leeuw. Zeer onverwacht heeft Walter Ulbricht de Oostduitse ambassadeur in Moskou Doelling vervangen door Horst Bitter, de F)E eerste foto van de zeilboot Tinkerbellewaarmee de Amerikaanse journalist Robert Manry in zijn eentje van Fal mouth in de Verenigde Staten naar Falmouth in Engeland zeilt. De foto is ongeveer op een af stand van 300 mijl genomen van de Engelse kust van een Italiaan se vrachtboot. on Amsberg met onbeperkt verlof BONN Aan Claus von Amsberg is door zijn werkgever, het Westduit- se ministerie van buitenlandse zaken, onbeperkt verlof verleend zonder toe kenning van salaris. Dit is gisteren meegedeeld door een functionaris van het ministerie. Verwaoht wordt dat zijn status als ambtenaar van buiten landse zaken binnenkort een einde zal nemen. Sedert zijn verloving met prinses Beatrix is Von Amsberg nog slechts eenmaal op het ministerie geweest, namelijk om zijn bureau leeg te ruimen en zijn persoonlijke bezittin gen mee te nemen. Hij werkte zoals bekend op de afdeling die de West- duitse economische betrekkingen be handelt met de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, ATHENE De Centrumunie van Papandreoe heeft zich gehouden aan de belofte aan de 77-jarige leider: Ste phanopoulos werd door de parlemen- jtaire fractie van de partij met grote meerderheid aangeraden zijn informa- j tie-opdracht aan koning Constantijn te- I rug te geven. Stephanopoulos zou dit vanmorgen doen. Het besluit-van de Centrumunie is genomen met 119 te gen 26 stemmen na een bespreking die meer dan drie uur heeft geduurd. De 26 tegenstemmers hebben zich nader hand bereid verklaard zich neer te leg gen bij het meerderheidstandpunt. Buiten de vergadering werd druk ge demonstreerd. Papandreoe sprak de be togers toe en zei dat alleen het volk het voor het zeggen heeft. „Spoedig zullen wij zij aan zü in een nieuwe strijd staan", aldus Papandreoe. Tot de frac tie zei hü, dat alleen het volk het recht bezit regeringsleiders te kiezen. De koning zou dat recht slechts voor de vorm hebben. Stephanopoulos zei na afloop dat de koning ongetwijfeld nieuwe compro misfiguren zal proberen aan te trek ken. Hoewel de tijd in het voordeel van de monarch werkt, moet succes toch worden betwijfeld. Daarvoor is de aan hang van Papandreoe te hecht geble- Middeleeuwse kleden tentoongesteld in Liineburg LüNEBURG (Duitsland) Vijf dagen, namelijk van 25 tot 30 augustus, worden door het klooster Lüne aan de rand van de stad Lüneburg kostbare en beroemde middeleeuwse kleden en gobelins ten toongesteld. Deze zeer waardevolle kunstschatten in Nedersaksen stellen de heilsgeschiedenis voor. De kleden, die enkele miljoenen guldens waard zijn, werden tussen 1492 en 1508 door zeven Benediktijnse nonnen vervaardigd. Nederlander wint cartoonwedstrijd (Van een i verslaggevers) BRUSSEL De Nederlander Tom Smits uit Eindhoven is tot winnaar uitgeroepen van de tweede internationale cartoonwedstrijd in de Belgische plaats Heist. Aan de wedstrijd namen 70 tekenaars uit 25 landen deel. De eerste prijs bestaat uit een bedrag van 10.000 Belgische frank, 725 gulden. WASHINGTON/SAIGON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegen gesproken dat Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam verleden jaar herfst om een geheim onderhoud met Amerikaanse vertegenwoor. digers zou hebben verzocht. Niet öhtkend iverd dat er inderdaad „peilingen" zjjn verricht. Dit on derhoud zou moeten lopen via een Aziatisch diplomaat by de V.N. Het secretariaat van de V.N. wilde deze berichten ontkennen noch bevestigen. Het gerucht wil dat Ho Tsji Minh nogmaals po- gingen doet om in september een gesprek te hebben met de Ameri- kanen. KEY WEST Leden van de kustwacht van Key West, in de Amerikaanse staat Florida, en per. soneel van het Amerikaanse fede rale bureau van onderzoek wacht, ten maandag te Key West, in de Amerikaanse staat Florida, de aankomst af van de bananenboot Seven Seas. Aan boord van dit 38 meter lange schip bevond zich, na een weekeinde van muiterij en moord in volle zee, nog slechts één lid van de oorspronkelijk uit Jn een bonte Kij, acht koppen bestaande bemanning aan boord. De Seven Seas was, met een beman ning van Panamezen en Hondure- zen, met een lading bananen uit een Mexicaanse haven naar Miama, in Florida vertrokken. Leden van de Amerikaanse kustwacht, die zondag jL in Straat Florida aan boord van de Seven Seas gingen, troffen daar drie lijken en één nog levende op varende aan. Deze. de 25-jarige Elvin Burywaise, vertelde dat hij had gezien hoe een opvarende zaterdagavond de eerste stuurman in zijn kooi doodschoot. President Johnson is inmiddels be gonnen het Amerikaanse volk, door middel van de voltallige Senaat en het Huis van afgevaardigden, in te lichten over de politiek in Vietnam. Gisteren waren een veertigtal Sena toren bü hem te gast, die voorgelicht werden door Rusk, Maxwell Taylor en anderen. Johnson zal ook vakbonds leiders en industriëlen uitnodigen tot een dergelijk onderhoud. Senator Mansfield zei later dat hem niets nieuws was verteld. De Amerikanen blijven in Vietnam zolang de com munistische agressie voortduurt. De president was overigens niet pessimistisch. Aan de Vietcong wor den zware slagen toegebracht, zo zei hij. Hij sprak tegen dat er in Amerika zelf verdeelheid zou zijn onder de politieke leiders over de te volgen politiek. Terwijl hij dit zei werden buiten het Witte Huis ongeveer 200 demonstranten gearresteerd die tegen de oorlog in Vietnam waren. In Viet nam zelf is de toestand bij Doec Co nog ernstig. Een Zuidvietnamense pant sercolonne is daar aangekomen ter versterking van de twee bataljons pa- I Het wordt steeds gekker in Rusland. Nauwelijks is cr bij de Russen een be paalde vorm van politiek de vreedzame coëxis tentie ingepompt of er is weer iets nieuws bij gekomen: de vreedzame coëxistentie met het dier. In de Stalin-periode was het houden van een hond kat een nutteloze gaan humaniseren. Er wordt zelfs op aange drongen een dier in huis te nemen: het is zo goed voor de kinderen. Stads parken en groenstroken langs de grote boule vards zullen binnenkort ook voorzien worden van niet-produktieve consu menten, als eekhoorns en bezigheid. voedsel besteden dier dat de mens zo goed kan gebruiken om staal te maken"? Maar nu is dat verleden tijd en wil men het communisme „Waarom Nog iets uit Rusland. Mochten de Zwitsers al denken dat hun horloge- industrie het neusje van de zalm is, zij hebben er een geduchte concurrent fcijgekregen. „Binnen vijf jaar", aldus Tass, „zal onze horlogeindustric de Zwitsers voorbij hebben pestreefd". In 1964 wer den in de Sowjetunie 29 miljoen horloges gemaakt van 600 verschillende mo dellen. I De vliegende schotels bestaan. Zij zijn afkom stig van andere bewoon de „werelden". Hun be manningen verkennen nu nog slechts het terrein, maar in december zullen zij de aarde overvallen. Deze sombere voorspel ling komt alt de mond van een beroemd Argen tijns astrologe, die al meerdere rampen en gro- Schoten Burywaise rende daarop naar de brug, om de kapitein te waarschuwen, n?a,a7, W Uot daar slechts diens stoffelijk overschot aan. Dodelijk geschrokken verborg hij zich in een kettingbak, waar hij nog twee scho ten hoorde vallen, hetgeen het ein de betekende van twee andere op varenden. te gebeurtenissen goed n zou hebben „gepeild" lToe_u. .Burywaise e,ndelijk I De beroemde Spaanse stierenvechter Domin- weg guin, die zich in 1958 uit De Ai de arena terugtrok, heeft verklaard dat hij nog eens zou willen optreden in Leningrad en Moskou. Hij is van plan een uit- neembare arena en na tuurlijk stieren uit Span-] je mee te nemen. Of dit plan van hem door zal gaan, is nog niet bekend. schuilplaats durfde te komen, zag hll' drie lijken aan dek liggen. De reddingboot en twee riemen waren nog steeds niet ten einde en het heeft er steeds meer van weg dat by Doec Co een prestigeslag wordt uitgevochten. De Vietcong wijkt geen duimbreed. Amerikaanse vliegtuigen hebben bo ven vier Noordvietnamese steden bijna twee miljoen pamfletten uitgeworpen waarin een uitreksel van de Johnsons rede (van 28 juli) vertaald is weer gegeven. Johnson stelt dat Amerika geen meter Vietnamees gebied begeert, maar er op staat dat het Zuidvietna- mese volk zijn eigen lot kan bepalen. Paus Paulus over toestand Soedan merikaanse kustwacht acht het niet uitgesloten dat een vierde lijk over boord is gezet. Vijf vliegtui gen. twee wentelwieken, vier pa trouillevaartuigen en een kotter hebben gisteren in het Elbow Cay- gebied van de Bahama-eilandèn naar de reddingboot en de drie ver miste opvarenden van de Seven Seas gezocht. Het vaartuig is het eigendom van een firma in Miami. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft olgens Vaticaanse kringen boodschappen sver de toestand in Zuid-Soedan gezonden aan de leider van de Soedanese Oemmi- partij, Sajed Sadik el Machdi. en aan de apostolisch vicaris van de zuidelijke stad Waoe, mgr Doed. Zondag werd uit Khartoem reeds gemeld, dat de paus een beroep had gedaan op de Soedanese premier Mahgoeb, zijn uiterste best te doen om de vrede in het zuiden te herstellen. De premier had geantwoord, dat de paus mogelijk de rebellen zou kunnen vragen akkoord te gaan met vreedzame onderhandelingen over de toekomst van het zuiden. Do Inhoud van de nieuwe boodschappen van de paus is nog niet bekendgemaakt. De Oemma ~iaakt deel uit van de Soedanese coalitie- gering. Sinds 1955 hebben de negers in Ziyd- Soedan gestreden voor grotere autonomie of onafhankelijkheid van het Arabische noorden. Vele zuidelijken zijn christen rooms-katholiek en protestant en Soe danese regeringswoordvoerders hebben zendelingen en missionarissen ervan be schuldigd. de rebellen aan te moedigen. Enkele weken geleden werd gemeld, dat regeringsmilitairen op mgr Doed hadden, geschoten. De vicaris-generaal van Roembek, Archangel All. werd een tien tal dagen geleden doodgeschoten bij het optreden van militairen tegen rebellen in

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5