Nieuwe Leidse Cowamnt r Indonesië koopt 100 F okker-F riendships V en D afgebrand: schade 20 miljoen Explosie in silo Titanraket Duitse supermotor voor raketten Opstand in Indisch Kasjmir? STOP 'N TIJGER IN UW TANK! rs 196)! Dinsdag 10 augustus 1963, 46ste jaargang CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stsntvsstigh ii gheblavon mijn hert m teghenspeetl" Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met tjjdeiyk wolkenvelden, voornamelijk In het zuiden en westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid, Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Kantoren Leider) entsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00-«19.00 IREAU ■2244! TO Overeenkomst gisteravond geparafeerd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na dertig dagen en nachten onderhandelen is overeen stemming bereikt: gisteravond zijn in de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur Sudjarwo Tjondronegoro de contracten geparafeerd voor de levering van honderd Fokker Friendships aan Indonesië. Volgende week, op de twtintigste verjaardag van de Indonesische republiek (17 augustus), sal president Soekarno in Djakarta de overeenkomst tekenen. Het tot dusver grootste project van Ïederlands-Indonesische samenwerking voorziet in de levering van onderdelen jen veertigtal Friendships, die dan t in Andir te bouwen Indonesische vliegtuigfabriek zullen worden geas sembleerd. Tevens zal Fokker steun verlenen aan de bouw en inrichting van het hiervoor benodigde personeel. Van fabriek en aan de opleiding van het 41 st toestel af zal de fabriek de on derdelen voor de resterende zestig vlieg tuigen zelf vervaardigen. Het is echter I Bos rsoneel :r Nederlandse ministers: Dwangarbeid in Portugal is niet bewezen DEN HAAG Tijdens de in juni gehouden 49ste internationale ar- beidsconferentie hebben de twee ge delegeerden van de Nederlandse re gering gestemd tegen een aanbeveling waarin van de regering van Portugal wordt gevraagd dwangarbeid in de overzeese gebiedsdelen af te schaffen. De ministers Cals. Biesheuvel en Veld kamp heben over deze kwestie vragen beantwoord van het Tweede Kamerlid Van der Ploeg (soc.) Tegenstemmen was volgens de minister noodzakelijk omdat dwangarbeid in de overzeese gebiedsdelen van Portugal niet is .bewezen. Een dergelijke, ernstige niet bewezen beschuldiging kan volgens de isters geen basis voor een resolutie >vendien, aldus de bewindslieden, deze handelwijze in strijd met de «palingen van de Internationale ar- «idsorganisatie. In geval van klachten moet namelijk een onpartijdige commis- ie worden ingesteld om de feiten te on- érzoeken. In het winterverblijf van het Zwitserse circus Knie in Rappers- will is een olifantetibaby geboren. Hef kind woog 150 pond, een nor maal gewicht voor een dergelijke baby. Maar zo'n geboorte is ook niet aan de orde van de dag. Voor circics Knie is het de tweede keer, dat een olifant werd geboren. Een jonge medewerker bekenkt aan- dachtiig de nieuwe aamwinst, die zich warm in het stro heeft ge nesteld. Bij een verkeersongeluk ln Rotter dam is gistel-middag de 56-jarige me vrouw C. van Dijk-Viering om het leven gekomen. Toen zij plotseling de Boe zemsingel overstak werd zij aangereden door een personenauto. Mevrouw Van Dijk moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht waar zij later overleed. ook mogelijk, dat het er meer dan zestig zullen zijn. De toestellen, die zullen wor den gebruikt voor het interne lijnver voer van het eilanden-rijk. zullen wor den geleverd van 1968 tot 1974. Nog een contract De levering van een 20-tal Friendships vanuit Nederland rechtstreeks aan ae Indonesische nationale luchtvaartmaat schappij Garoeda als eerste vervanging van de bestaande Dakota- en Convair- vloot, valt buiten dit programma. Ver wacht wordt, dat het contract dat hier in moet voorzien, binnenkort zal worden getekend. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het afleveringsschema zal worden ver traagd door de Britse weigering op de levering van om. de Rolls Royce-moto- ren (Lord Walston. minister van staat aan het Britse ministerie van buiten landse zaken, bevestigde dit gisteren of ficieel aan de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen). maar er zal alles worden gedaan om de ODdracht toch op tijd uit te voeren. Er zijn al contacten met andere fabrieken opgenomen. De Indonesische minister van financiën noemde de moeilijkheden aan Engelse kant echter „oplosbaar". 400 miljoen de Britse regering heeft geweigerd is het feit. dat men vreest dat de toestellen zullen worden gebruikt voor het vervoer van Indone sische troepen of van materieel voor ge bruik tegen Britse troepen in het noor delijk deel van Borneo. De Britse in dustrie betreurt, deze houding; zij ziet zich een opdracht van 400 miljoen gul den ontnomen, een bedrag dat de Britse betalingsbalans heel goed zou kunnen gebruiken. Zwokmam parafeerd door de directie van Die West Haghe, een onderneming uit de Zwols- man-groep. Zoals bekend zal Indonesië de vliegtuigen vla zijn staatsbureau Arev betalen met tropische produkten, die door Die West Haghe zullen worden verhandeld. Uit de gelden, die hiervoor worden ontvangen, zal de zaak worden gefinancierd. Over de financiering be slaan geen zorgen, aldus verklaarde de heer Reinder Zwolsman. De Indonesische onderhandelinigsdele- gatle (onder leiding van de heer Koer- wet Kartaadireja) bestond uit vijftien man. Na afloop van de besprekingen zijn de delegaties met een Mac-toestel van Zestienhoven naar Parijs vertrokken, waar het akkoord in Zwolsmans hotel Continental werd beklonken. NEW DELHI Van Pakistaanse zijde wordt op het ogenblik gedaan alsof er in het Indische deel van Kasjmir een opstand is uitgebroken. Een „revolutionaire raad" zou richt lijnen hebben verstrekt, hoe de bevol king moet optreden tegen de Indische overheersers. De raad zou gebruik ma- en van een clandestien radiostation. De regering van India heeft Pakistan ervan beschuldigd, gewapende solda ten in burgerkleding naar het Indische deel van Kasjmir te hebben gezonden. De Pakistani zouden in kleine groepen over de grens zijn gekomen en reeds herhaaldelijk op Indische militairen zjjn gestoten. India heeft inmiddels versterkingen naar Kasjmir gezonden. Uit India wordt nog gemeld, dat on geveer 1000 Pakistaanse militairen zondgg een aanval hebben gedaan op een Indische post ten noordoosten van Poontsj, onder dekking van machine geweer- en raketvuur. De Pakistani werden met zware verliezen terugge slagen. De aanval werd in vier golven uitgevoerd en duurde zes uur. Vuurzee in hart van Tilburg Brandweer kreeg assistentie TILBURG Vannacht is het ge bouw van Vroom en Dreesmann de Heuvelstraat in Tilburg door brand volledig verwoest. Het vuur brak tegen hal fvier uit. Toen om half zes het sein werd gegeven „brand meester" bleek het kapitale gebouw met een diepte van honderd meter en een frontbreedte van dertig meter één grote ruïne te zijn geworden. De scha de wordt op twintig miljoen gulden geschat. 47 doden2 geredden LITTLE ROCK (Arkansas, V.S.) Op de luchtmachtbasis is gister avond een ondergrondse opslag plaats voor Titan 2-raketten ii brand geraakt, nadat een diesel motor uit elkaar was gesprongen. In deze silo waren 49 mannen aan het werk. Omstreeks het middaguur vandaag waren 47 lijken geborgen. Naar men aanneemt zyn alle slacht offers nu geborgen, hoewel aanvan kelijk was meegedeeld, dat er zich 50 arbeiders in de bunker bevonden, van wie er twee gered zijn. De brand was vanmiddag bedwon gen. Er bestond geen gevaar voor een kernexplosie. De Titan 2 is ge woonlijk met een kernlading uitge rust. maar i.v.m. onderhoudswerk zaamheden was de atoomkop ver wijderd. TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA De Titan 2 is 33 meter lang, heeft reikwijdte van 10.000 km en Kan snelheid ontwikkelen van 28.000 km uur. Hij staat opgesteld in een lanc schadht van 46 meter diep. De in schacht opgestelde raket vloog zelf niet Op het ogenblik van de explosie ren burgers bezig met onderhoudswerk zaamheden. Twee konden worden gered. Zij werden met brandwonden en ver stikkingsverschijnselen naar een zieken huis overgebracht President Johnson gaf opdracht al het mogelijke tc doen om de irvgeslotenen te redden. Voorts gelastte hU het stellen van een onderzoek. De omgeving de basis, die op 25 km ten noo de plaats Searcy ligt, werd door militairen afgesloten. Vier militairen, die zldh op de com- iandopost van de lanceerinstallatie be vonden. konden worden gered. Zij ble- ongedeerd. Een van de geredden verklaarde dat hij na de ontploffing icnsen had horen brullen en huilen. President Johnson voert steeds tele foongesprekken met parlementsleden an de staat Arkansas. Intussen daalden de mannen van red dingsploegen in asbestpakken neer in de met rook gevulde silo. op zoek naar vermisten. Lieftinck komt praten met Den Uvl DEN HAAG Prof. rar. P. Lieftinck zal eind volgende week naar Nederland komen, onder meer om er te praten met de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl over diens verklaring be- reffende prof. Lieftincks rol ln de Breedband-affaire. Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat de regering de Breedband-aandelen voor een lage prijs aan Hoogovens heeft verkocht Zoals bekend is prof. Lieftinck zeer ontstemd geweest over deze uitlating ie minister, die hij deed in antwoord 2n vraag van het Eerste Kamerlid prof. dr. Zijlstra. Prof. Lieftinck wil nu persoonlijk komen vragen wat minister Den Uyl met dit antwoord precies be- Een opslagplaats van raketten van de Amerikaanse luchtmacht in Little Rock is gisteren verwoest door hevige brand, die ontstond door de ontploffing van een diesel motor. Hierbij vielen 33 doden te betreuren, tewijl 15 arbeiders zijn vermist. Twee arbeiders werden gered. Hier een van de geredden: de achttienjarige Cary Wayne, die in het ziekenhuis met zijn moeder praat. Kunnen wegen niet sneller gebouwd worden DEN HAAG Indien het waar is, dat dertig procent van het machinepark van de wegenbouwmaatschaippijen in ons land niet wordit benut, kunnen er dan extra maatregelen worden genomen om deze zeer ongewenste situatie geheel of ge deeltelijk tc beëindigen? Het Tweede- Kamerlid Tolman (CHU) heeft dit schrif telijk gevraagd aan de minister van ver keer en waterstaat Hij wil ook weten hoe groot dc omvang is van de arbeid van Nederlandse we genbouwmaatschappijen in Duitsland en of het waar is. dat er in Duitsland wer kende wegenbouwbedrijven zijn, die naar Nederland terugkeren Meisje werd gered terwijl vriend verdronk DEN BURG Bij de Koog zyn gis teren op het onbewaakte strand twee Duitse badgasten, de 49-jarige H. Men ning uit Essen en de 56-jarige E. Tou- chert uit Hargesheim verdronken. Me- Touchert kon' op het nippertje worden gered. Op het ogenblik dat de heer Menning in nood was, redde een vriend van hem. de 36-jarige Duitser J Müller, een meisje dat ook in nood ge komen was. Toen de vriend daarna de heer Menning te hulp wilde snellen was het te laat. HANSWEERT In de Westerschelde gistermiddag het zestienjarig meisje A. Brinkman uit Midden-Beemster verdronken. Zij is uitgegleden op de glooiing van de dijk van de Wester schelde. Haar vader deed een vergeefse poging haar te redden. WAARLAND De tweejarige Frank Bruin is in een sloot achter zijn huis verdronken. Het jongetje werd gister middag door de vader gevonden. Mond- op-mond-beademing mocht met meer helpen. LEERDAM Gisteravond is het vijf jarige Ambonese jongetje Lucas Pat- tiradjawane nabij het Ambonese woon oord in Leerdam bij het spelen ln het water aan de Broekgraaf gevallen. HIJ werd er door de politie uitgehaald naar een ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij reeds was overleden. Aan de activiteit van een winkelier ster uit Heemstede is het te danken, dat de politie van die gemeente drie Staan- Jaarden, in leeftijd variërend van 25 tot 30 jaar en allen werkzaam ln de Zaan streek, heeft kunnen aanhouden. Ze wor den verdacht van diefstal van een groot aantal voorwerpen die een waarde enkele duizenden guldens vertegenwoor- Aan de oever van de vijver bij het spoorwegviaduct in Bussum stonden gisteren, zoals wij al in een deel van onze edities meld den, drie ruw houten kruisen. Deze waren daar geplaatst door de heer Bouwmans wiens zes jarige zoon Peter zaterdag in dc vijver verdronk. Het was het derde kind, dat in korte tijd in deze vijver de dood vond. De politie heeft de kruisen gisteren na moeilijkheden met de buurt bewoners. omver gereden. In middels hadden de bewoners al kransen bij de kruisen gelead. Peter Bouwmans is vanmiddag begraven. Naar aanleiding van de gebeurtenissen heeft de Bus- sumse burgemeester J. C. Has pels meegedeeld, dat al een maand geleden was besloten een hoog hek om de vijver te plaat sen. maar dat het materiaal hiervoor nog niet was aange komen. De brandweer van Tilburg rukte middellijk met groot materieel uit. Zij werd al gauw bijgestaan door eenheden van de korpsen uit Den Bosch. Breda, Waalwijk, Dongen, Oisterwijk en de Aabeefabrieken. Maar men stond voor een wanhopige taak. De brandweerlieden deden wat ze konden. Enkele raakten ge- Omdat de Tilburgse brandweer al het beschikbare materieel en alle manschap pen had ingezet, stond de brandweer Breda gereed voor eventuele andere bran den in Tilburg. Inbrekers Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de brand is ontstaan na een bezoek inbrekers aan het warenhuis. In vensterbank dicht bü het totaal vernielde pand werd namelijk een pakket choco lade en andere goederen gevonden, die uit het warenhuis afkomstig kunnen zijn. Toen het vuur werd ontdekt, woedde de brand alleen op de eerste etage, met weergaloze snelheid verspreidde het vuur zich hier. De huizen aan de overkant van de amper twee meter brede straat liepen groot gevaar. Toen de vlammen zich ook meester maakten van de boven ste etage sloeg het vuur metershoog de lucht in. Dikke rookwolken en een gevaarlijke vonkenregen dreven over het dichtge bouwde centrum van Tilburg. Regelma tig explodeerden gasflessen. Op het hoog tepunt van de titanenstrijd van 172 brand wachten waren 63 stralen ingezet. In het totaal waren in het gebouw 500 personen werkzaam. AMSTERDAM Bij Heineken's bier brouwerij in Amsterdam brak gistermid dag brand uit in de nieuwbouw van de lagerkelder, waar monteurs bezig waren met het isoleren van pas geïnstalleerde aluminium tanks. Een deel van het isola tiemateriaal ging in vlammen op, wat gepaard ging met een hevige rookont wikkeling. In enkele tanks smolten grote gaten. Commentaren TNE 17de augustus was eens de dag waarop Soekarno de onafhanke lijkheid van Indonesië uitriep. Dik wijls ook was het voor hem de dag voor vijandige uitspraken jegens Ne derland. Ditmaal echter krijgt de 17de augus tus een geheel nieuwe bestemming, de president van Indonesië zal dan voor zijn land het contract tekenen, dat de levering aan en de fabricage door Indonesië van een groot aantal vliegtuigen van Nederlandse her komst behelst. Nog houdt Engeland zich afzijdig van de levering der benodigde motoren. Het ducht gebruik van de vliegtuigen tegen Maleisië. Indonesië heeft ech ter zelf aan de vliegtuigen dringen de behoefte. In het onmetelijke eilandenrijk kunnen de verbindingen alleen door vliegtuigen behoorlUk worden onderhouden. Het contract zien en begroeten we als een belangrijk bewijs van de toe nadering tussen Indonesië en Neder land. De ondertekening juist op de 17de augustus is voor de nieuwe ver houdingen niet minder dan symbo lisch. QP dc gebeurtenissen ln Maleisië. waar immers Singapore de fede ratie heeft verlaten om zich tot een zelfstandige staat te verklaren, lo pen de commentaren nog uiteen. Heeft Singapore de federatie vrij willig verlaten of is het er vrijwel uitgestoten Zeker is. dat de fede ratie een kunstmatig karakter droeg, hetgeen voor een staatsvorm niet al tijd een bezwaar behoeft te zün. Mits dan maar andere voorwaarden aanwezig zijn die de verwerkelijking van een zelfstandige staat garande- Deze voorwaarden waren er hier niet in voldoende mate; er waren inte gendeel ontbindende factoren die nu hun werking hebben gedaan. Wes halve een nieuwe situatie is ontstaan, die dc aandacht op dit deel van Zuidoost-Azië waar de federatie als een versterkend clement had moeten dienen vestigt. Indonesië zal vergenoegd zijn, Engeland bezorgd; de snelle er kenning van de nieuwe staat Singa pore, door diplomatieke overwegin gen ingegeven, zal de bezorgdheid niet kunnen verhullen. Amerikanen overtroefd Ingenieur moet nog promoveren BRUNSWIJK De Westduitse natuurkundig ingenieur Guenther Au, hoofd van de afdeling elektro dynamica bij het Westduitse süeur- werkinstituut voor lucht- en ruimte vaart, heeft een elektrisch aandrijf systeem voor raketten ontwikkeld, dat de uitstromingssnelheden van de tot dusver toegepaste chemische aan drijfsystemen veruit in de schaduw stelt. Au heeft in zün lab te Brunswük nu een raketmotor staan die sterk verhit gas (plasma) met snelheden van 45 tof 50 km/sec. uit kan stoten, vergeleken een snelheid van slechts 5 km/sec. bij de chemische methode. De motor heeft de afgelopen weken al 350 maal achtereen met succes proefgedraaid. Guenther Au heeft het apparaat, waar aan hü al verscheidene Jaren werkt, be titeld als „Kontinuierlicher Elektro- magnetischer Antrieb mit Nachbeschleu- nigung", kortweg ,,Keman". Au heeft voor de proefnemingen in zün laboratorium een ..ruimtekamer" bouwd die drie meter lang is en doorsnede van 57 om heeft. Drie zuig- pompen zorgen er voor, dat in de kamer die 12 mm dikke stalen wanden heeft het gewenste vacuüm ontstaat. In het Keman-toestel wordt een aan- dryfgas door een elektrische lichtboog zo sterik verhit, dat het by temperaturen van 500 tot 20.000 graden de plasmatoe stand bereikt. Als gassen werden tot dus ver stikstof, argon en helium gebruikt. Er zullen echter ook nog onderzoekingen met waterstof worden verricht. De 36-jarige geleerde, die met z|Jn toestel de doctorsgraad wil behalen, stelt zich nu tot taak de Keman verder te be proeven en te verbeteren. „Wü willen een uitstromingssnelheid van 100 km/sec. bereiken", zo verklaarde hjj. Naar zij" mening zjjn daarmee de Amerikanen bü hun onderzoek op dit gebied Ingehaald. f T- -<*i WÊM u Gelijke rechten voor Nederlandse en Belgische vissers BRUSSEL. In dc Belgische vissers- havens Oostende, Zeebruggc en Nieuw- poort worden maatregelen genomen om de gcmeentelyke verordeningen voor de verkoop van vis aan te passen aan de nieuwe Benelux-voorschriften. meldt Het Laatste Nieuws vandaag. De Belgische en Nederlandse visserij worden met ingang van 1 november vol ledig ingeschakeld. Dan eindigt de over gangsperiode voor de visserij uit het Benelux-verdrag. Dit zal in de praktijk betekenen, dat Belgen in de Nederlandse viswateren mogen gaan vissen en omgekeerd en dat Belgische vissers hun vangsten mogen gaan verkopen in Nederlandse havens op dezelfde voorwaarden als hun Neder landse collega's. Uiteraard is ook deze maatregel wederkerig. Overigens zal het stelsel van invoervergunningen voor vis worden gehandhaafd. Ook zal vis van de Benulux-partner eerst aan de beurt ko men bij de verkoop, nadat de ..nationale" vis zal zijn verkocht. Binnenkort zullen ook besprekingen beginnen voor een gezamenlijke regeling van de minimum-prijzen, die in Neder land gemiddeld vyftig procent lager zijn dan in België. Singapore wil in Gemenebest blijven LONDEN Singapore heeft verzocht als onafhankelijke staat in het Gemene best te mogen blijven. De Britse regering zal dit verzoek steunen. Engeland had al laten weten, dat het Singapore als zelf standig land erkende, na zün terugtrek king uit de federatie Maleisië. De instemming van alle Gemenebest leden is noodzakelük

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1