Het koningshuis in Griekenland Sowjetunie scoort punt in land van de Sjah nieuws Agitatie tegen de Koningin-moeder D> ier« rkt Rantsoenering van voedsel in steden India Burgeroorlog dreigt in de Soedan /ft cea hJy Thailand op weg naar verkeerde beslissing Johnson roept negers op tot inschrijving [ÓS 396 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 t duide udens teer ge ;rïden g bek< de .,pa dshoori jdt, voorhi s. Terlct okterel :erkën e omb< ten (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ATHENE „Het volk moet kiezen tussen mij en de Koning" - Deze wat overdreven, maar geladen kreet is van Papandreou afkomstig, toen hij als premier met koning Konstantijn in botsing kwam over de vervanging van Garoe- falias, minister van defensie in zijn kabinet. Papandreou zei trouwens meer. ,,De Koning heeft thans te beslissen", zo stelde hij in het openbaar, ,,of hij als een absaluut monarch wenst te regeren dan wel als een democratisch constitutioneel vorst. In het eerste geval weiger ik verder te regeren. In het tweede geval heeft hij maar te tekenen wat de regering hem voorlegt." Het is allemaal wat boud ge zegd, maar het toont in ieder ge val wel aan dat er in Griekenland niet alleen van een regerings- en een parlementaire crisis sprake is, maar ook van een koningscrisis. Op straat merkt men hier overi gens nog weinig van. Men kan bepaald niet zeggen dat tijdens betogingen de naam van de koning is of wordt misbruikt. Alleen heb ben de studenten van de universi- teit van Athene voortdurend het woord „democratie" gescandeerd wat in het Grieks tevens de bete kenis van republiek heeft. Boven de ingang van de koninklijke residentie in Athene staat in fraaie letters het motto van het Griekse koninklijk huis gebeiteld. Het luidt: „Mijn macht is de liefde van mijn volk". Als men het oor bij de Griekse burger te luisteren legt, merkt men van deze liefde echter weinig. Veeleer kan gesteld worden dat het de Griek totaal onverschillig laat wat er met zijn koningshuis gebeurt. Vergiftiging Een goed voorbeeld van de geringe belangstelling, die de dynastie in het algemeen heeft, slaat op de voedsel vergiftiging van koning Konstantijn en zijn zuster prinses Irene. Toen beiden veertien dagen geleden kort, maar hevig ziek werden in het zo merpaleis op het eiland Korfoe, werd dit over de 'hele wereld voorpagina nieuws, omdat men aan opzet dacht. De Griek echter zag en hoorde er weinig van. Het bericht was nergens onderwerp van gesprek; over het voorspoedige herstel werd nauwelijks gepraat. Bij de geboorte van kroonprinses Alexia leek de interesse voor het konlifeshuis, vooral onder de Griekse vrouwen, enigszins toe te nemen. Maar de echo van de saluutschoten donderde als het ware nog na, toen de regerings crisis uitbrak. Met het publiceren van foto's van vader, moeder en dochter was het meteen afgelopen. Het mollige baby-prinsesje en de 19-jarige koningin Anne-Marie verdwenen uit het ge zichtsveld. Over de 25-jarige koning Konstantijn werd wèl gesproken, maar meer in negatieve dan in positieve De zwaarste kritiek krijgt, ook nu weer, de Koningin-Moeder te verduren. De gemalin van de in 1964 overleden koning Paul wordt al jaren als een kwade genius aan het Hof gezien, als een vrouw, die intrigeert en geen enkele gelegenheid laat voorbijgaan zich met staatszaken te bemoeien. Bij de huidige moeilijkheden zouden haar influisterin gen van beslissende betekenis zijn ge ding voor een bezoek, dat zij aan een door communisten omsingeld stadje bracht om de verdedigers moed in te spreken? Afkomst „Het is een nare affaire", zei een monarchist enigszins treurig. „Het is haar afkomst. Ze is nooit een Griekse geworden, maar altijd een vreemdelinge gebleven. Verder is ze helaas behept met geldingsdrang. Als de stu denten tegen haar betogen, schelden ze haar voor „Hitlerina" uit, omdat ze van geboorte een Duitse prinses is, die in de dertiger jaren lid van een nazi-jeugdbe- weging is geweest". Wie beslist wel als een echte Griek wordt beschouwd, is de Koning. Alleen al daarom moet hij volgens velen kunnen begrijpen wat zijn volk tegen het ko ningshuis heeft. Het is te duur. Het geld, aan de monarchie wordt besteed, kan het niet van welvaart overvloeiende Griekenland beter worden gebruikt. Het is Papandreou geweest, die e beschuldiging „verbrassers" naar het ko ningshuis heeft geslingerd. Dat was, toen prinses Sophia aan de troonpretendent van Spanje, Don Juan, werd uitgehuwe lijkt en de Griekse schatkist een bruid- Te jong t jaar jelese geve :nbuis de co is ee en t Het :enbrt ecte J 4 auj ,.De Koning is nog te jong", hoorden we een beslist niet republikeinse Griek zeggen, „om een slimme vos als Papan dreou op eigen houtje te kunnen weg- manoeuvrcrcn. Behalve door de legerlei ding is hij door zijn moeder geadviseerd. De laatste heeft hem in zijn studententijd niet naar Harvard of Oxford willen sturen om hem beter te kunnen beïn vloeden." Voor een buitenstaander is het ander niet licht te begrijpen waarom tegen koningin Frederica altijd wordt geoppo neerd en geageerd. Nog vóór zij en haar gemaal in 1947 tot Helleens koningin em koning werden gekroond, hield ze zich met sociaal werk bezig, waarvan tiendui zenden Grieken hebben geprofiteerd. Tijdens de Albaanse veldtocht (1940-'41) zorgde ze voor de inrichting van ambu lance-voertuigen en veldhospitalen, mede voor de verzending vain honderd duizenden pakketjes naar het front. In de oorlog tegen de Duitsers bracht een organisatie, die haar naam droeg miljoe nen en nog eens miljoenen bijeen om het verpauperde Griekse volk in 1944 van medicijnen, voedsel en kleding te voor- Teruggekeerd in bevrijd Griekenland was zij de vrouw, die zich het lot aantrok van de slachtoffers van de Griekse burgeroorlog, die zeker 20.000 gevluchte kinderen en wezen een nieuw tehuis bezorgde. En draagt zij niet de hoogste Griekse dapperheidsonderschei- NIEUW DELHI Wegens een groeiend tekort aan voedsel zal in zeven grote steden in India rijst en meel worden gerantsoeneerd. In Calcutta was dit reeds het ge val. Enige tijd later komen alle steden met meer dan drieduizend inwoners aan de beurt. Hoe republikeins is het Griekse volk? In percentages uitgedrukt, kan men er niets reëels over zeggen, omdat er geen officiële waardemeter is. In 1946 werd er een referendum gehouden, dat zics vóór het herstel van het koningshuis uitsprak. Overigens gold toen als een nogal aan sprekend argument dat de republiek, waarmee men ervaring had, duurder dan de monarchie! Gaat men de geschiedenis van Griekse dynastie na, dan kan men slechts tot de conclusie komen dat het Griekse volk nogal ruw met zijn koningen is omgesprongen. Sinds Griekenland zich aan de bijna 400 jaar geduurd hebbende Turkse heerschappij ontworstelde (1832), zijn er twee koningshuizen geweest. Het eerste, dat van Beierse oorsprong was, werd in 1862 opgedoekt. Het tweede, het huidige dus, dat van Deense origine is, regeeert net 100 jaar. Opwindend 1917 werden er twee volksstemmingen over de monarchie gehouden, terwijl naamgenoot van koning Konstantijn twee keer en koning George II zelfs drie maal van de troon werden verjaagd. Eén keer heeft men in die zelfde tijd een repu bliek gekend, twee keer een dictatuur. Prins Andreas werd na de nederlaag tegen de Turken (1922) ter dood veroor deeld als bevelhebber zou hij op grove wijze hebben gefaald doch toen al naar het buitenland gevlucht. Al met al zou men kunnen zeggen dat Griekenland misschien wél de traditie van het koningschap kent, maar met die van het koningshuis nog niet ver is gevorderd. Dat gevaar van een conflictsituatie als die tussen volksleider en -menner Papan dreou en het Hof. Oud zeer en oude anti-gevoelens worden er door opge rakeld. Slechts weinig is er nog nodig om de lont van het kruitvat te ontsteken, dat het koningshuis naar veler mening is. Lijnvliegtuig bijna in botsing GENÈVE Een straalvliegtuig van de Trans World Airlines met 62 passa giers en de bemanning is gisteren bo ven Elbe bijna in botsing gekomen met drie Italiaanse straaljagers. De twee schat van een miljoen moest overmaken.stewardessen werden bij de ontwijken- Papandreou.^die, evenals de meeste leden de manoeuvre van de piloot gewond. De Boeing 707 vloog op zijn Centrumpartij, republikeinse gevoelens koestert een factor, die in het conflict tussen de Koning en hem eveneens meespeelt was op dat mo ment nog niet aan de macht. Import „Dan Is er nog iets wat ons niet zint", verklaarde een republikein. „Waarom is alles wat in het buitenland verkrijgbaar is beter dan dat wat in Griekenland voorradig is? Waarom moeten de kleren in Londen en Parijs, en de meubelen in Duitsland en Oos tenrijk worden gekocht? Waarom het fruit voor de koninklijke tafels geïm porteerd, terwijl het als het ware naast de deur is te krijgen? Dit alles zet kwaad bloed. Griekenland kan koop kracht zo goed gebruiken." Koning Konstantijn en koningin An- nemarie kort na hun huwelijk, toen zij niet zoveel spanningen te verwer ken hadden als in de afgelopen we ken het geval is geweest. hoogte van 12.000 meter toen plotseling drie straaljagers recht op het Amerikaanse toestel afvlogen. Met een plotselinge beweging kon piloot John Kennedy zijn vliegtuig uit het pad van de Ita lianen krijgen. De passagiers bleven ongedeerd, de machine ook. Er zal Onderzoek worden ingesteld. MOSKOU De „Zwestia" heeft vrij dag meer bijzonderheden gepubliceerd over de lancering van de reusachtige rui mtwaalf ton wegende „Proton-1". De draagraket, waarmee de satelliet op 16 juli in een baan om de aarde werd gebracht, ontwikkelde een stuwkracht van zestig miljoen paardekrachten. De satelliet is uitgerust met kleine gasmoto ren die hem een roterende beweging geven, waardoor de temperatuur binnen in constant blijft en de zonnenbatterijen goed kunnen functioneren, Bij Wat de Assoeandam voor de Egyptenaren betekent en het Volta- project voor de Ghanezen, is van oudsher het bezitten van een eigen staalfabriek voor de Perzen. Het zijn droombeelden, van welker verwezenlijking men wonderen verwacht. De Russen hebben dat goed begrepen. Vandaar dat zij de Sjah van Perzië enige tijd gelede hebben toegezegd een staalfabriek in zijn land te zullen bouwen, als men in Teheran bereid is, aardgas uit te voeren naar de zuidelijke Sow jetrepublieken. De Sowjets willen de uitgestrek te aardgasreserves van Perzië die geschat worden op 700 miljard kubieke meter, in exploitatie bren gen en de produktie van twee aardgasvelden, Gorgan en Sarajah, importeren. De staalfabriek zal bij Isfahan worden gebouwd. Uiteinde lijk zal deze een capaciteit hebben van een miljoen ton. Ze kan ge bruik maken van de ijzer erts voor raden bij Bafq en Chandoermaloe (in het district Kerman). Russische technici worden volgens de Finan cial Times spoedig verwacht. Opti misten zijn van mening, dat nog dit jaar de eerste spade in de grond zal worden gestoken. Het is voor de Perzen bijzonder aantrekkelijk, op het Russische voorstel in te gaan. Het aardgas ligt nl. ver van de zeehavens af. Het kan moeilijk aan anderen dan de Russen worden verkocht, wil men er nog iets aan verdienen. Gezien het Nederlandse en het Algerijnse aardgas heeft Europa ei geen belangstelling voor. De rege ring te Teheran wil nu nog probe ren, de export van aardgas te Prinses Anne van Engeland op het koppelen aan die van agrarische jacht Bloodhound. Met haar vader en industriële produkten. Het ziel en haar broer (prins Philip en prins er niet naar uit, dat een van beide Charles) nam zij deel aan een zeil- partijen de overeenkomst hierop •e. Zij droeg een John Lennan zal laten afstuiten. is ook van politieke betekenis. Na leven van de sjah heeft gepleegd eeuwen van vijandschap tussen en dat de intellectuelen en libera- In Soedan, het zuidelijke buur land van Egypte, is deze week de dreiging van een complete burger oorlog opnieuw toegenomen. De regering te Khartoem in het noor delijke, door Arabieren bewoonde deel van het land, is er niet in geslaagd, met het (door zwarte stammen bevolkte) Zuiden tot overeenstemming te komen. Een door haar gesteld ultimatum liep enkele dagen geleden af. De tradi tionele weerspannigheid van de zuidelijke Soedan is thans bijna ontaard in een burgerstrijd. Het meningsverschil tussen de noordelijke Soedan met een islami tische bevolking en de zuidelijke provincies met heidense of tot het christendom bekeerde stammen, bestond in feite al tijdens het Brits- Egyptische condominium. Het werd pas een levensgroot probleem, toen Soedan in 1956 na de weigering om aan Egypte te worden toege voegd of aan Engeland gelieerd te blijven, onafhankelijk werd. Dit probleem kon ook niet door gene raal Abboed worden opgelost, die het land geruime tijd als „dictator" heeft geregeerd. Zijn opvolgers zijn er evenmin in geslaagd, on danks pogingen, de contacten met de woordvoerders van het Zuiden uit te breiden en sommige van de zuidelijke representanten in de re gering op te nemen. De separatistische beweging werd slechts in de hand gewerkt door de harde wijze, waarop men sinds jaren heeft getracht, de onrust in het Zuiden te onderdrukken. Zij werd ook aangemoedigd door de Gedetineerde wilde niet tegen cipier getuigen i KAAPSTAD Een niet-blanke ge detineerde weigerde gisteren voor een rechtbank in Kaapstad te getuigen te-» gen een blanke cipier uit vrees dat de cipiers en zijn medegevangenen wraak op hem zouden nemen. De betrokkene! Henry Williams, een kleurling, kreeg als straf voor zijn weigering nog een jaar erbij. De blanke cipier stond te recht op beschuldiging van diefstal van explosie ven. Hoewel Williams de verzekering kreeg, dat hij direct naar een andere gevangenis zou worden overgebracht, wilde hij niets zeggen. Een tweede ge- tuige-a-charge, Jan Jacobs, wilde eerst ook zyn mond niet opendoen, maar hij veranderde van gedachten toen hem verzekerd was dat hij zou worden over geplaatst. KOPENHAGEN Twee vooraanstaan de Deense chirurgen willen de arbeid van Kopenhagen's tatoeëerders aan banden derhand de lichamelijke verminking, leggen, omdat velen hunner klanten na- waarmee zij verder moeten leven, bitter betreuren. Een Braziliaanse vee arts heeft ongetwijfeld de mooiste en kostbaar ste navel ter wereld. Dr. Pedro Alves draagt na melijk op die plaats een robijn ter waarde van 67.000 gulden. Als baby had hij last van een lo pende navel en toen daar op achtjarige leeftijd nog geen verandering in was gekomen besloot de arts een robijn in de wond te plaatsen, die daarop dichtgroeide. Dr. Alves heeft zijn zuster als erf gename aangewezen. Het weer hier blijft maar kwakkelen. Nu en dan een mooie dag, maar onmiddellijk daarop weer wat afkoeling om ons niet te veel te ver wennen. In Spanje weten ze anders te praten. In Cordoba en Sevilla is het nu al twee dagen 43 en 44 graden. En men zegt dat het nog erger zal worden. Over het weer is trouwens toch veel te doen. Velen hebben ge suggereerd dat atoom explosies en satellieten de oorzaak zijn van het slechte weer deze zomer. Zweedse weerkundigen hebben deze meningen voorgoed naar het rijk van de fabeltjes verwe- I Een Egyptisch dorps hoofd beschuldigde giste ren een van de 30 hotel gasten van een hotelletje in Cairo van het stelen van zijn tulband. Alle gasten bemoeiden zich er mee en besloten geza menlijk naar het politie bureau te gaan. De laat ste was nauwelijks de deur van het hotel uit toen het gebouwtje als een kaartenhuis ineen zakte. Niemand werd ge- I Als men erg goed keek, met catalogus er bij. dan zag men het wel: het schilderij hing op z'n kop. Het schilderij van R auschenberg, geleend van het museum voor moderne kunsten in New York, heeft een rondreis door Engeland gemaakt, waarbij het al die tijd ondersteboven heeft ge- van vijandschap beide landen heeft de sjah de len in Teheran kritiek hebben op Russen de gelegenheid gegeven, het Middenoosten opnieuw een be hoorlijke oogst aan goodwill en prestige binnen te halen. In Tehe ran is men c n ook van mening dat de sjah de kans heeft gegrepen een Perzische droom waar te ma ken om de kritiek op de keizerlij ke regering te doen verstommen Het mag zo schrijft de corres- de neiging van de sjah, steeds meer beslissings-bevoegdheden in nationale kwesties in eigen hand te nemen. Ook de religieuze leiders staan niet op zulk een goede voet met het staatshoofd. N emand is gelukkig met de stijging van de kosten van levensonderhoud. Van daar dan ook, dat de staalfabriek op een voor de regering heel gunstig moment „uit de lucht komt vallen". In internationaal-politiek opzicht is de beslissing van de sjah ook van groot belang. De vorst heeft zijn onafhankelijkheid ten opzichte van het Westen thans duidelijk gedemonstreerd. De westelijke lan den zullen nu misschien wat meer met de sjah rekening gaan houden. Men wil voorkomen, dat Perzië uit de Cenvo treedt, de organisatie, die het „Bagdadpact" werd ge noemd, toen Irak er nog deel van uitmaakte. Deze onafhankelijk- heidspolitiek" van de sjah zal ook president Nasser van Egypte de wind uit de zeilen nemen. Voor de onrust heerst er toch wel. Hij herinnert er aan, dat dit jaar De Sjah van Perzië met gemalin, reeds een Perzische premier werd Farah Diba. Nauwere samenwer- ontwikkeling op het gehele Afri kaanse continent. De troepen, die de regering te Khartoem naar het Zuiden heeft gestuurd ondervinden daar tegenstand van blijkbaar goed georganiseerde elementen, die het gehele gebied met uitzondering van de steden lijken te beheer sen. Zij zijn voorzien van moderne wapens, blijkbaar buitgemaakt in wapenarsenalen van Egypte en Al gerije. Deze wapens waren zoals bekend bestemd om naar Kongo en Eritrea te worden gezonden ter ondersteuning van de opstandige bewegingen in dit gebied. Het is echter de vraag, of mei geweld iets kan worden bereikt Uitgesloten lijkt, dat de noorder lingen de bevolking van het Zui den blijvend aan zich kunnen onder werpen. De regering te Khartoem bestaat sinds enkele maanden uit een coalitie van de twee grote conservatieve partijen van het Noorden. Zij ondervindt ook in het noordelijke deel van het land felle bestrijding van de zijde van linkse groeperingen, vooral nu het leger weer een belangrijke rol speelt bij het bewaren van orde en rust. De toekomst van Soedan is thans on zekerder dan ooit. We hebben al eens eerder de Londense Times in een hoofdarti- aandacht gevestigd op het feit, dat kei, als de hoop op een zachte de binnenlandse ontwikkelin- het zo te zijn, dat de doeleinden gen in dit lantd. Vandaar dat het van het communisme slechts wor- van belang is, deze nauwlettend den gediend door uitspraken als gade te slaan die van generaal Prapas. Als de Kort geleden leek de hoop nog constitutie niet wordt vernieuwd, gerechtvaardigd, dat er een eind krijgen de communisten het best - m ihet militaire be- denkbare argument in handen om wind. Er werd gewerkt aan nieuwe constitutie. Premier (maar schalk) Thanom Kittikachorn rap porteerde er van tijd tot tijd Bijna twintig jaar heeft Thai- zouden worden. Thans heeft gene- geweest en ook niet door nationale raai Prapas Charoesathien, plv. emoties in opschudding gebracht. premier en minister van binnen- De korte periode van politieke land se zaken, zijn bezwaren tegen vrijheid na 1945 heeft echter aan- Zo ziet de politie van Soedan er in vredestijd uit. Meestal patrouilleren zij op kamelen. volgen, als het militaire bewind problemen, waarmee Vietnam Nieuwe wet op stemrecht WASHINGTON President John son heeft de negerbevolking aange spoord zich onverwijld bij de stembu reaus te laten inschrijven, nu de nieu we wet op het stemrecht is aangeno men. Hij noemde de wet een overwin ning die even belangrijk is als welke overwinning op het slagveld ook. Tot de voorstanders van rassen scheiding zei de president dat gr in he1 huis Amerika geen plaats is voor on recht en dat zij door de nieuwe rege ling te aanvaarden, zouden ervaren dat ook van hun schouders een zware last is afgevallen. Het departement van justitie zal de- r dagen stappen doen om in Missi- sippi. Texas, Alabama en Virginia de laatste belemmering die de overheid door de negers in de weg legt, op te hangen. Totdat een ge-1 ruimen. Daar wordt namelijk als men baarde kunstenaar in!als kiezer wenst te worden ingeschre- Manchester het ontdekte, i ven, een belasting geheven, die de fi nanciële draagkracht van veel negers te boven gaat. De wet op het stemrecht is gisteren door de president getekend. NEW YORK Een employé van de KLM, die gisteravond voordat hij uit New York naar Amsterdam terugkeerde nog even een bezoek aan een winkel op het vliegveld bracht, kwam toen hij de zaak wilde verlaten tot de ontdekking dat de deur gesloten en het personeel vertrokken was zich gelukkig dat de winkel telefoon had en hij belde de politie. Voordat echter de eigenaar was opgespoord en deze de deur opende waren al twee vliegtuigen rich- ting Amsterdam vertrokken. Gelukkig voor de KLM-er ging een uur later weerj een vliegtuig naar Nederland. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5