Nieuwe Leidse Couraint Totaal geen vooruitzicht S4| Zeeslag bij Quemoy: verlies voor China Botsing op kruising: 3 doden, 8 gewonden (^piumoptoren Boom man": teveel aan fantasie Vietcong vraagt N-Vietnam om hulp Hanoi is niet bereid tot een gesprek Uitstel belastingbetaling of renteloos voorschot Waarom was zomer toch zo nat Stephanopoulos trouw aan Papandreoe Strop van 2 miljoen gulden voor Gasunie ir, 0% Gaat Soedan luchtaanvallen uitvoeren CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblsvwi mijn hert in teghenapoetl" Zaterdag 7 augustus 1965, 46ste jaar go Veranderlijke bewolking De Bi'lt verwacht tot hedenavond: Ver anderlijke bewolking met tijdelijk regen en kans op onweer. Aanvankelijk zwak ke veranderlijke, later overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Dezelfde temperaturen al» vrijdag of iets lager*. 0,83, p.m. f 3.55, p.kw. 10,70 9 Klachtendienst bezorging 18.00—19.OO- WASHINGTON/MOSKOU/SAIGON De Verenigde Staten zien geen perspectief in de boodschap betreffende de strijd in Vietnam, welke pre sident Johnson gisteren van zfjn Ghanese collega Nkroemah heeft ont vangen. Er zou geen enkele aanwyziging bestaan, dat het communistische bewind in Hanoi bereid is tot een gesprek op basis van voor de Ver. Staten aanvaardbare voorwaarden. Dit werd gisteravond In officiële kringen te Washington te verstaan gegeven. Er bestaat weinig aanlei ding te geloven, dat Nkroemahs boodschap de vooruitzichten voor beëindiging van de strijd in Vietnam heeft vergroot. De boodschap werd overhandigd door Quaison Sackey, de minister van buitenlandse zaken van Ghana, die tevens voorzitter van de algemene vergadering van de Ver. Naties is. President Johnson liet daarna weten, dat staking van de agressie door Viet nam de snelste manier is om tot vrede te komen. Hij herhaalde, dat het voor lopig nog niet in de bedoeling ligt, de Noordvietnamese hoofdstad. Hanoi, te bombarderen. Intussen blijven twee problemen de kwestie Vietnam beheersen namelijk de steeds feller wordende Russische aanval len op de Amerikaanse politiek en de vrees, dat communistisch China vrijwil ligers naar Vietnam zal zenden. Wat dit laatste betreft: naar aanleiding van be richten. dat Chinese officieren reeds mee strijden in het Vietcongleger hebben Amerikaanse militaire leiders verklaard, weinig geloof aan dergelijke uitlatingen te hechten. Tot dusver is slechts bekend, dat Chinezen van Vietnamese afkomst werden gesignaleerd. Alleen reeds in Hocholon bij Saigon woont een miljoen Chinezen. Antwoord De Vietcong heeft nu ook antwoord gegeven op de Amerikaanse stap 50.000 man naar Vietnam te sturen. Aan Noord. Vietnam wordt dringend hulp gevraagd. Er wordt nog niet gesproken van buiten landse vrijwilligers, maar het is niet dui delijk of China niet al reeds troepen in Noord-Vietnam heeft Aan de Vietname- zen die na de scheiding van Vietnam het communistisohe noorden kozen, is te ver staan gegeven zioh gereed te houden om naar het zuiden te trekken. Men houdt rekening met een massale ontDlooiing van de Noordvietnamese strijdmacht om de Amerikanen te weerstaan Huichelen Een observatie-post van de Viet cong, verborgen in een hoge boom. In de cirkel is een Viet- cong-soldaat zichtbaar, die uit kijkt vaar Amerikaanse of Zuid- vietnamese vliegtuigen. NEO KOELING N.V. KOELTECHNIEK Leiden Tel. 33077 en 31726 Zeer fel heeft Rusland gereageerd op Johnsons besluit de troepen te ver sterken. De Russische leiders zijn „woedend en verontwaardigd" na deze nieuwe „daad van agressie". Volgens hen zijn de leiders van de V.S. huiche laars om onder het mom van de vrede te willen in werkelijkheid de oorlog uitbreiden. Volgens de Russen zal Amerika uiteindelijk het onderspit del. ven, want de wereldovinie is tegen de V.S. en de Sowjetunie zal de hulp aan Noord-Vietnam voortzetten. De Ame rikaanse ambassadeur Foy Kohier ii weggelopen van een receptie waarop premier Kosygin herhaaldelijk de V.S. van agressie beschuldigde. Uit Moskou kwam het bericht dat niet bevestigd kon worden dat Ho CHU over wateroverlast UTRECHT Dc agrarische com missie van de Christelijk Historische Unie is gisteren in een extra vergade ring bijeen geweest om zich te bera- >ver de noodtoestand, waarin thans vele landbouwers zijn geraakt. De commissie constateert in een commu niqué, dat dc lang aanhoudende ab normaal ongunstige weersomstandig heden in de vorm van een ongekend grote regenval en de daardoor ver oorzaakte te hoge waterstand gedu rende het hele groeiseizoen, het nood zakelijk maken dat van overheids wege maatregelen worden genomen om de gedupeerde landbouwers tegemoet te komen. De commissie Is van mening, dat het antwoord van de minister van landbouw op vragen van het Eerste Kamerlid ir. Geuze, die om een spoedige inventarisa tie van de schade had verzocht, onbevre digend is. Wil men de schade zo nauw keurig mogelijk bepalen, dan is het be slist noodzakelijk snel een mogelijkheid tot melding der schade open te stellen en in de ergst getroffen gebieden zelfs tot een voorlopige inventarisatie over te eaan. De commissie wil niet ontkennen, dat de „rijksgroepsregeling zelfstandi gen" in een aantal individuele gevallen een lijdelijke oplossing kan bieden, maar meent dat deze regeling bepaald geen goede oplossing voor vele schadegeval len zal kunnen geven. Om te voorkomen dat ook deze bedrlj- ;n in moeilijkheden zullen komen te verkeren, lijkt het verstrekken van teloze voorschotten onontkomelijk. De aissie wil deze tegemoetkoming dan ook dringend bepleiten .Verder vestigt >mmissie er ook de aandacht op, dat uitstel van belastingbetaling in het kader de gemiddelde inkomensaanslagrege- over drie jaren tevens soelaas'kan Ten slotte vindt de commissie het nood zakelijk te wijzen op het feit, dat de huidige waterbeheersingsmogelijkheden verscheidene gebieden volstrekt onvol doende zijn om uitzonderlijk hoge water' standen te voorkomen. Interview met Iiarl Bar til Op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad vindt de lezer een bijzonder open en boeiend interview van drs. G. Puchinger met Karl Barth, waarin deze zijn visie geeft op Rome, Luther en Calvijn. Tsji Minh van Noord-Vietnam wel bereid zou zijn aan de conferentie tafel te gaan zitten, maar dat de druk van militante Chinezen te groot zou zijn. Er zou echter al een STOCKHOLM Atoomexplosies en kunstmatige satellieten zijn niet de schuld van het slechte weer van deze zomer, aldus de mening van Zweedse weerkundigen die de ge gevens over het klimaat in de twee laatste observatieperioden van 30 jaren hebben onderzocht. De periode van 30 jaar zijn vol gens deze deskundigen echter te kort om tot vaststelling van gemiddelde waarden te kunnen komen. Daarom zal op het van 12 tot 26 dezer in Stockholm te houden wereldcongres van weerkundigen uit een 40-tal landen de kwestie van verlenging van deze perioden te berde worden gebracht. betere sfeer worden geschapen, al dus het bericht uit communistische bron, als de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam werden gestaakt. ATHENE Koning Constantijn heeft gasteren niet alleen leiders van de verschillende partijen ontvangen, maar ook enkele politici die al enkele malen genoemd zijn als compromis figuur, onder wie Stephanopoulos van de Centrumunie van Papandreoe. Bij zijn vertrek zei Stephanopoulos, dat hij na zijn gesprek met de koning de indruk had dat de koning en Pa pandreoe niet zo best met elkaar over weg konden. Hij zei voorts dat hij de koning aangeraden had Papandreoe op nieuw te benoemen of nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Daarmee betuig de hij dus zijn trouw aan de 77-jarige ex-premier die eerder op de dag een „ultimatum" in die zin 6telde. De neo-communist Passalides had de koning aangeraden Papandreoe te be noemen die dan een regering kon samen stellen uit de Centrumunie en de EDA. de linkse partij die eveneens tegen de regering-Novas stemde. VOLAUTOMATISCHE TAIPEI Twee nationalistisch Chinese oorlogsbodems en vermoe delijk ook communistisch Chinese schepen zijn gezonken bij een vuur gevecht dat gistermorgen plaats had ten zuiden van Quemoy. Volgens de communisten heeft een escortevaar tuig twee torpedobootjagers van de nationalisten in brand geschoten. Deze vaartuigen hadden volgens de communisten een spionage-opdracht en belemmerden de visserij in dat gebied. Van .Formosa werd dit bericht beves tigd, met dien verstande, dat er niet ge sproken werd van torpedobootjagers en dat de nationalisten alvorens zelf tot zin ken gebracht te worden, drie schepen van Peking in brand hadden geschoten. Nationalistisch Chinese schepen en vlieg tuigen zoeken naar de wrakken van de gezonken schepen en eventuele overle venden. Radio Peking duidde de gezon ken schepen van nationalistisch China aan als de Tsjenmen en de Tsjantsjang. Dit is de Pré-Continent UI. de nieuwe onderzeeër van commandant Cousteau. De zwart-geel geblokte ballon biedt plaats aan zes personen. De bedoeling is om met deze onder-water-ballondie gisteren in Nice te water werd gelaten, diepzee-onderzoekingen te verrichten op een diepte van 110 mater. (Van onze speciale verslaggever} DEN HAAG De N.V. Nederlandse Gasunie heeft een strop van zeker twee miljoen gulden, omdat de aftak- punten van het oude net niet tegen een druk van 40 atmosfeer zijn bestand. Ze zijn gemaakt om 20 atmosfeer te verdragen genoeg voor de vroegere, te weinig voor de tegenwoordige gasdistributie. Nog deze winter hoopt men gereed te komen met de versterking van zwakke plekken ongeveer 700 in tal waardoor een leidingbreuk al» die bij N-kerkerveen kan worden i Overwogen wordt de Nederlandse staat de rekening te presenteren. Des tijds is het van voor en onmlddellUk na de oorlog stammende ou de leidingstel- sel van de staatsmijnen en het staats* gasbedrijf overgenomen. Waar het in 't bijzonder om gaat, zUn de zogenaamde broekstukken, die bU afsplitsingen zijn gebruikt. Gebleken is, dat deze geen constante druk 40 atmosfeer kunnen weerstaan. Dat er niet meer leidingbreulken zijn geweest, komt voornamelijk door het nog niet op volle capaciteit werken van het aardgasnet. Langs het hele. 3000 kilometer lange, oude leidingstelscl wor- HEERENVEEN. Gistermiddag vond onder Terwispel een ernstig verkeers ongeval plaats, waarbij dirie doden en een achttal gewonden zijn te betreuren. Een volkswagenbusje met arbeiders, afkomstig uit Jubbega, reed met tame lijke snelheid de kruising op, waarbij de bestuurder, de heer S. Jonker uit Jubbe ga, geen voorrang verleende aan de uit de richting Heerenveen komende perso nenauto. Bij de daarop volgende botsing bleken de gevolgen verschrikkelijk. De 57-jarige heer G. F. Delvigne uit Den Bosch en de eveneens 57-jarige heer K. M. van der Heyde, boekhandelaar te Amsterdam, werden op slag gedood, evenals de 41-jarige heer S. Oosterbos, grondwerker uit Jubbega. Mevrouw Delvigne werd zwaar ge wond en mevrouw Van der Heyde licht gewond naar het ziekenhuis te Heeren veen overgebracht. Ook de zeven inzit tenden van het busje, van wie enkelen zwaar gewond zijn, werden naar het zie kenhuis te Heerenveen vervoerd. 'eGf, v°oK Een unieke verkeerssituatie. Dit keer geen auto's maar trams in de knoop. Oorzaak: Jc onderlin ge onbeleefdheid of misschien wel wrok van de drie trambe stuurders. Zij wilden elkaar geen voorrang geven. De knoop op de tramrails weru ontward, zij het met grote moeite. Texels vliegveld DEN BURG Het ministerie van vei keer en waterstaat heeft het verzoek va de N.V. Luchtvaartterrein Texel inge willigd om het Texelse vliegveld tot in ternationale luchthaven te verheffen. Buitenlandse toestellen kunnen hierdoor voortaan zonder tussenlanding elders in Nederland naar het eiland vliegen- Voor lopig zullen de douaneformaliteiten door de havenmeester worden verricht. den deze broekstukken thans nagekeken. De strop van twee miljoen gulden be draagt ongeveer een half procent van de totale som. die de Gasunie tot en met 1966 in het nieuwe buizennet zal Investeren. Er werd werk uitbesteed ten bedrage van rond 400 miljoen gulden. Twintig jaar na de bom HIROSJIMA Overal in Ja pan z\jn gisteren herdenkingen gehouden van het feit dat twin tig jaar geleden de eerste Ame rikaanse atoombom op Hirosji- ma werd geworpen. Ongeveer 30.000 mensen waren bijeengekomen in het gedenk- park te Hirosjima. Terwijl het verkeer tot stilstand kwam ston den zij met gebogen hoofd bij een. Op de Cenotaaf lagen zes duizend. kransen gestapeld. Op de tombe, die 78.150 namen van geïdentificeerde slachtoffers draagt, werd door twee wees meisjes een krans gelegd. Het aantal slachtoffers van de bom blijft inmiddels stijgen. Burgemeester Hamai voegde gis teren nog 469 namen toe aan de dodenlijst in de Cenotaaf, namen van de in het afgelopen jaar overleden slachtoffers. In zie kenhuizen vertoeven nog steeds gewonden. De burgemeester zei in een toespraak dat een nieuwe kern oorlog de vernietiging van het mensdoyi zal betekenen. Eerste minister Eisakoe Sato bracht in een boodschap zijn diepgewortelde hoop op wereld vrede tot uitdrukking. De Russische premier Kosygin zond, in navolging van partij secretaris Brezjnef, een bood schap aan de bevolking van Hirosjima. Hij drong hierin bij de vredelievende machten in de wereld aan op samenwerking tegen de „imperialistische plan- TTET oude Griekenland maakt in deze zomer bewogen weken door. Door alle spanningen^ heen is men er op zoek naar een juist afwe gen van de instellingen in de staat. Bij ons is dat afwegen sinds lang achter de rug. Kroon (Koning en mi nisters) aan de ene, de volksvertegen woordigers aan de andere kant, zijn. na hotsingen die ook bij ons in het verleden wel hebben plaats gehad, gekomen tot een bepaalde balans van rechten en bevoegdheden. Indien men het zo wil zien. Is het daar in Griekenland wel een boeiend tafereel. De jonge, stellig bekwame Koning tegenover de oude, stellig niet minder ervaren politicus. Men heeft het al vergeleken met situaties In oude Griekse drama's. Maar de toestand is niet alleen boel end, hij is tegelijk ernstig, en ook daarin ligt met die drama's overeen komst. Koning en volk wenst men gaarne een oplossing toe, die even bevredi gend mag heten als het evenwicht van rechten en bevoegdheden bij ons mag geacht worden. T)AT in de trieste ontgroenlngs- en inwijdingsaffaire, waarbij een student was omgekomen, besloten ls tot een gerechtelijke vervolging, moet onvermijdelijk worden geacht. Het zou onbevredigend zijn geweest. In dien een ander besluit zou zijn ge vallen. Daarmee is het droeve ge beuren zelf niet ongedaan gemaakt. Er blijft een lege plats. Trouwens, zij het laat waren alle betrokkenen reeds tot feitelijke ontbinding van hun gezelschap gekomen. De her innering aan hetgeen is geschied sal hen toch al niet loslaten. Nu de septembermaand nadert, sal nieuwe bezinning op het ontgroenen noodzakelijk zijn. Indien het ooit tot op zekere hoogte te verdedigen ware. men mag zich terecht afvragen, of het nog past in deze tijd. Ontgroend worden is niet gemak kelijk, goed ontgroenen echter nog onvergelijk moeilijker. Weinigen brengen er iets goeds van terecht. Daarentegen is er veelal reden tot Kan dan niet beter naar passender gebruiken worden gezocht? Of zou men onder studenten zo weinig vin dingrijk zijn, wij willen het niet aannemen. KAMPALA (Oeganda). De rege ring van Soedan zou voorbereidingen hebben getroffen voor luchtaanvallen op het zuiden. Daarvoor zouden Euro pese piloten worden ingeschakeld. Dit werd gisteren verklaard door Law rence Wolwol, secretaris van de Zuid- soedanese Afrikaanse nationale Unie. In de afgelopen weken zou een over zicht zijn gemaakt van dorpen, die doel witten van de aanvallen zouden zijn. Wolwol zei, dat de Soedanese regering de sympathie van de Afrikaanse landen tracht te behouden met verzinsels, dat blanke huurlingen in het zuiden aan de zijde van bevolking strijden. De enige blanken, die in Soedan vechten, zijn 42 piloten, meest Britten, aldus WolwoL Intussen melden vluchtelingen uit Zuid-Soedan. dat In een maand tijd meer dan honderd mensen zijn gedood bij aan ballen van Mohammedanen uit het noor den op de christenen in het zuiden. De negerbevolking werd op beestachtige wijze behandeld. (Men zie voor een be schouwing ook elders in dit nummer). LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Ontmaskering kwam snel LYON Dc uit Alge- je gerepatrieerde 37- jarige Dall Amico aie donderdag ln dc omgeving van Lyon aan een Doom vastgebonden was aange troffen en daar volgens drinken haa blijkt een wilde fania- sie te zijn. De ontvoerders en boeven bestaan alleen in zijn verbeelding. HU was van huis weggelopen, had de kous op de kop ge kregen en wilde nu nici te boek staan als de man die met hangende pootjes moest terugkomen. Van- zijn zeggen z der eten en vastgezeten. daar de bedriegerij. Dc doktoren ln net zie kenhuis waar hij wera verpleegd hadden zien al gauw verwonderd over de weerstandskracht van de man en over de vlot te manier waarop hU van zijn beproeving" herstel de. Wat bleek? Amico had genoeg gekregen van zyn leven als vrachtrijder en verliet zijn vrouw en vier kinderen. In Italië kon hU geen middelen van bestaan vinden en bovendien kwelde hem de helmwee. Het leven thuis was toen zo slecht nog niet. In Frankrijk stond hij als vermist te boek. Om een excuus voor zijn ver dwijning te vinden, deed hij hot voorkomen alsof hij om politieke redenen ontvoerd was. Zijn vrouw vond zijn jasje aan het tuinhek met daarin een briefje van de zogenaam de ontvoerders, dat hij in het naburige bos te vin- Een groep Duitse pad vinders vond hem. „vast gebonden" aan de boom. De fantast zal zich nu moeten verantwoorden wegens belediging van de magistratuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1