Wasmachine, Wasserette, Wasserij Wecken of diepvriezen: voor- en nadelen Welke van de drie? TA Pittige pit Uw ervaringen als u 65 wordt ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 Pe was, we schreven het al eerder, heeft de laatste jaren een enorme ont wikkeling doorgemaakt. Wie dacht erg vooruit strevend te zijn met een wasmachine plus een cen trifuge ziet nu afgunstig naar nóg efficiënter me thoden: de wasautomaat en naar de wasserettes die als paddestoelen uit de grond verrijzen. Dan is er nog altijd de goede oude trouwe wasserij die wekelijks of iedere veer tien dagen de was komt afhalen en de hele boel schoon en gemangeld na een aantal dagen weer keurig aflevert. Wasketel en teil zijn naar rommel zolder of kelder verdwe nen. Wat overbleef De grote drie: wasmachine, wasserette, wasserij. Wel ke methode is de gemak kelijkste én de voordelig ste De gezinssterkte en de daarmee verband houdende hoeveelheid wasgoed denk aan de luierkinderen bepalen in belangrijke mate de methode van was sen. Dat is dan ook één van de punten waarvan de Ne derlandse Consumentenbond uitging bij een recent onder zoek naar de centrifugeren de wasautomaat. Vaste kosten Wast de huisvrouw zelf in zo'n automaat, dan komt er nog een post bij die zij vaak over het hoofd ziet, namelijk de post vaste kosten. Daaronder vallen afschrijving, onderhouds- en re paratiekosten. Bij een aanschaf fingsprijs van twaalfhonderd gulden, komen die vaste kosten op ongeveer vier gulden per week, maar er zijn wasautoma ten die zo'n slordige tweedui zend gulden aanschaf vergen! Bij de wasserij en de wasserette de grote drie.punt van ernstig beraad. wie de wekelijkse was beneden de acht kilo blijft, kunnen ple zier hebben van de wasserij. Er zijn maar liefst zeven hoofdtypen van automatische wasmachines. Daarnaast is er nog een aantal overgangsvor men. Wie een wasautomaat wil kopen wete, dat de „half-auto- maat" weekt, wast en spoelt in één trommel, die voor elke afzonderlijke bewerking moet worden ingesteld. Meestal is er een tijdschakelaar, die na ver loop van de aangegeven tijd de machine vanzelf uitschakelt. Bij dit wasproces kun je niet weg lopen. Voor het centrifugeren is een afzonderlijke centrifuge no dig. Overgepakt probleem bij de tegenti'oordige behuizing. Wie i ouderwetse droogzolder? Het goed helemaal droog, De wasserij levert het goed kastklaar af. kunt u nog een bedrag voor warm water en elektriciteit af trekken, bij de wasserij datzelf de plus zeepkosten. De wasserij biedt met een landelijk gemid delde prijs van 0,85 per kg het voordeel dat het goed kastklaar wordt afgeleverd. Dat is bij wasserette en wasautomaat be slist niet het geval. In de zelfwasserij krijgt men de was voor zo'n 40 h 45 cent per kg druipdroog. Tegen een extra betaling kan het goed in een droogtrommel wel kurk- of 16 a 20 kg. De Consumentenbond bere kende, dat je wel een wekelijk se was van zestien tot twintig kilo moet hebben (vier a vijf slopen vol) wil je de kosten van een wasautomaat er uit halen. Met een kleinere wekelijkse was is het voordeliger naar een wasserette te gaan. Kleine ge zinnen en alleenstaanden van H6/tOAC' Clara. A voorpand 1 x knippen dubbele stof; B rug 1 x knippen aan de stofvouw; Te gebruiken delen A. 6, 7. 9, 29, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66. 67, 87. 52, 58; B. 11, 13, 14, 16, 15, 68. 69, 70, 50. met rok Annabelle. A bovendee 1 x knippen dubbele stot; B voor knippen dubbele jrtof; C rug 1 3 -r»- stofvouw t knippen schuin "dubbele stof naad Na het aan elkander stikken van A. Rok Annabelle. Zie verder gezette tekst. Te gebruiken delen A 51, 52, 57. 58; B. 50, 53, 55, 56. BU onze kantoren zijn verkrijgbaar: Een patronenset vyfbladig In de maten 36 t/m 48 2.50 Dit behoeft u slechts éénmaal aan t« schaffen! Een mapje met visuele voorlich ting, rokken, pantalons en avond kleding. Handig als n het schuiven met patroondelen niet snapt 2.25 Een supplement met elk 35 mo dellen. prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wij iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk 1.45 Vergeet niet uw maat op te geven Ontvangst na storting of betaling van het benodigde bedrag btf het bureau van dit blad. Prijsverschil kijken, is het centrifugeren. Gebeurt dit in één trommel, dan is een dure constructie nodig en daarvan mogen we een matig droogresultaat verwachten. Voorkeur verdienen de appara ten die alleen automatisch was sen en waarbij het drogen in een afzonderlijke, al dan niet ingebouwde, centrifuge plaats vindt. En zo'n uitvoering is aanzienlijk goedkoper! De „combinatie - halfauto- maat" (wat een woord!) is een halfautomaat in combinatie met een aangebouwde centrifuge. Het wasgoed moet worden overgepakt, de centrifuge dient in werking te worden gesteld: ook hierbij kun je niet weglo- P De „centrifugerende - half automaat" is een halfautomaat waarbij het natte wasgoed niet behoeft te worden overgepakt, want het centrifugeren gebeurt in dezelfde trommel. Het goed blijft bij deze methode vochti ger dan in een afzonderlijke centrifuge, en het moet aan de gang worden gebracht met een afzonderlijke knop. De „automaat" werkt de hele mik-mak van weken, wassen, spoelen in één trommel af. Bij het centrifugeren moet de huis vrouw ingrijpen. Dan is er nog de „combinatie-automaat" die het hele wasproces zelfstandig afwerkt maar alle spullen moe ten worden overgepakt in een centrifuge die afzonderlijk in werking moet worden gesteld. De „centrifugerende automaat" zegt dag tegen de huisvrouw: hij kan alles zelf af. Het centri fugeren vindt weer in dezelfde trommel plaats automatisch maar niet zó droog. Dan is er duizelt het u nog niet? de „was- en droogautomaat' een centrifugerende automaat die het gecentrifugeerde wasgoed nóg verder droogt met een warme luchtstroom. Omstreeks deze tijd van het jaar kwamen hij ons thuis de twee oude nichten een dagje logeren. Ze wer den in de tuin geïnstalleerd met grote emmers vol bonen. Moeder had een kei van een kei, een uitgekookt stuk linnengoed en handenvol zout, en dan maar afhalen. Wij, kinderen, mochten de boontjes breken en wee als er één draadje aanbleef. In de plaats van de ouderwetse boontjes in het zout, waar nauwelijks nog vitamine in zat. kwam de weckpot. Ook daar ben je uren zoet mee. De conserven- en diepvries industrie heeft deze taak grotendeels overgenomen. Voor velen is het geen vraag meer of ze zullen inmaken. Maar je zult een tuin of boomgaard vol heerlijks heb ben, dat niet ineens op kan. Of je wilt iets klaar maken dat niet te koop is: zoetzuur van vruchten, vruchten zon der suiker of groente zonder zout voor dieetpatiëfiten. Dan is inmaken het parool. Wecken of diepvriezen, het heeft allebei voor- en nadelen. De voordelen van wecken: de lage prijs, onder gunstige om standigheden jarenlange houd baarheid. Daartegenover staan de bewerkelijkheid en tijdro vendheid. Een grote kans op bederf ook, vooral van niet-zure groenten. U dient regelmatig te controleren, de smaak gaat ach teruit door de lange tijd van verhitten en van de voedings waarde gaat mitsdien veel ver loren. Diepvriezen geeft vrijwel geen kans tot bederf, de smaak van de produkten verschilt nauwelijks van het verse pro- dukt. Bij een goede „planning" is de minder lange houdbaar heid (bloemkool b.v.) geen be zwaar. Uw diepvriezer zult u in 10 jaar moeten afschrijven, daarnaast zijn er kosten voor onderhoud en stroomverbruik. i (en willen als u het prettig voorstelt) prima helpen bQ, wecken en inmaken. Afgeraden Niet alleen een kind, zelfs et kan met de moderne appara Produkten zijn houdbaar wanneer bacteriën, die overal en altijd aanwezig zijn, onwerk zaam zijn gemaakt door koude, of gedood door hitte. Bij verhit ting gaat het erom, dat dit voldoende lang gebeurt. Vruch ten hoeven slechts kort verhit, want het zuur verhaast de dood der bacteriën. Groente en vlees moeten lang verhit worden. Al leen koken of gaarstoven is onvoldoende. Ook luchtdicht af sluiten is geen garantie tegen bederf, overlevende bacteriën doen hun kwalijke werk. Het inmaken met een pompje van niet-zure groente en vlees moet daarom afgeraden worden. Gegarandeerd houdbaar is niet-zure weck alleen na onge veer zes uur verhitten op 100 gr. C, hetgeen in de praktijk ondoenlijk is, óf na verhitten bij temperaturen boven 100 gr. C (in de hoge-druk-pan), aldus het voorlichtingsbureau voor de voeding Bewaarplaats Ook de bewaarplaats is van invloed. Is deze te warm, dan wordt bederf in de hand ge werkt. Wie groente en vlees weckt bij 100 gr. C dient te beseffen dat deze inmaak kan bederven. Blijft hij goed, dan hebt u geluk gehad! Maar dat geluk kunt u door een hygië nische en zorgvuldige werk wijze wel een handje helpen.... Diepvriezen geeft niet veel kans op bederf. Smaakafwijkin- gen als rans worden kunt u verwachten, maar als de regels verpakken, voorkoken, bewaren in acht worden genomen kan er niet veel mis gaan. De vereis4<e temperatuur van 20 gr. C moet vlug worden bereikt. Daarom: stipt de gebruiksaan wijzing volgen en niet maar raak stouwen. Geen vriesvak of diepvriesbak van een koelkast gebruiken wanneer daarin geen 20 gr. C of lager kan worden berêikt. Vriesvakken met een temp. van 10 gr. C zijn wel geschikt voor het bewaren ge durende korte tijd van diep- vriesprodukten. Smaak Wat smaak en voedingswaar de betreft mag u de volgende volgorde nemen: vers bereide produkten staan bovenaan, dan volgen diepvriesprodukten en de rij sluit met weck. Sterkte met de jam, de bramen, de boontjes, de peentjes, de slacht. Drink tussendoor de koffie in het zonnetje en menig be jaarde of groot gezin zal a dankbaar zijn voor de overge schoten sla of een maaltje biet jes. Wie tussen de bomen het bos nog kan zien, moge weten dat automatische wasmachines enorm in prijs verschillen! De duurste van de onderzochte exemplaren was bijna driemaal zo duur als de goedkoopste. Het verschil zit 'm in afwerking en uitvoering. Het centrifugeren blijkt 'in de goedkope machines minder dan in de meeste duur dere, en meestal hebben de voordelige machines weinig mo gelijkheden. Punt waarnaar u dient te iDiunuiiiuiiuiiuiiiiiiiiiiiniu Niet zo bekend als de pinda's, zoutjes, amandelen en okker noten, maar daarom zeker niet minder aantrekkelijk als hapje bij de borrel, is de cashew-noot. De cashew-noot is eigenlijk de pit van een sappige vrucht van de anacardiumboom, die groeit in Mozambique bij Zuid-Afrika. Er wordt per jaar ca. honderd vierenveertig duizend ton geëx porteerd naar alle delen van de wereld. Maar het merkwaardige van deze noten is dat ze van Mo zambique eerst naar India gaan en pas daarna hun weg door de wereld vinden. Bij het ontbolsteren nl. van de sappige vrucht, komt on aangenaam vocht vrij dat heel sterk op de huid inwerkt. Kenne lijk schrikken alleen de inwoners van India er niet voor terug dit onprettige karwei te verrichten. Voor deze mensen is het mo derne streven, om voor alle hand werk machines uit te vinden, maar gelukkig! De Portugezen en ook de Italia nen (FIAT) zijn druk doende machines te ontwikkelen, die dat ontbolsteren voor hun rekening nemen. Drie fabrieken zijn reeds in werking: één in Portugal en twee in Mozambique. Welk procé dé gevolgd zal worden, hangt van de resultaten af. Wij zijn benieuwd of de resul taten de prijs van de noten zal verlagen; want lékker zijn ze maar ook duur! Wijze goedheid gaat uit van een schat aan brie ven, waarvan we jammer genoeg door de overstel pende hoeveelheid maar iets kunnen plaatsen. Kun je je op de ouderdom mentaal voorbereiden? vroegen we. „Het is wel zo. dat bij ons vrouwen het meer geleidelijk gaat dan bij mannen De kinde ren gaan de deur uit, waardoor het langzaam rustiger wordt, totdat onze man thuiskomt. We moeten wennen niet langer „baas-alleen" in huis te zijn. Na een ervaring van 40 jaar krijgen we soms goede raad van hém, terwijl onze metho den écht beter zijn. Bedenk, wat hij heeft moeten los laten, ziin kameraden waar hij heel lang mee gewerkt heeft. Dat er zoveel mannen thuis niet kun nen aarden, kan wel aan ons. vrouwen liggen" schrijft mevr. L. N. te W. die leeft naar de grote toekomst waar het onvol- komene te niet gedaan zal zijn, en, nuchter, heeft zij. nog goed gezond, zich tóch in laten schrijven voor een bejaarden tehuis, want: ..De kinderen hebben hun eigen gezinnen waar ze hun handen vol aan hebben." lijk vanuit de eindfase dezer snel veranderende wereld. Wees zuinig op uw vrouw, als u die nog hebt. Zij is niet gepensioneerd haar arbeid gaat door. Zo de oudere ge huwden elkaar verstaan is er geen vuiltje aan de lucht, maar het altijd bij elkaar zijn kan een oorzaak worden van krib bigheid en vitterij en bittere woorden. Kleinigheden kunnen oorzaak zijn dat het duiveltje van uit elkaar groeien de dage lijkse kostganger is. De man die niet leerde vóór ziin pen sioen, zijn vrouw voorkomend te behandelen, zal daarvan zijn leven lang de wrange vruchten plukken". „Ik wil er niet aan denken dat ik naar een bejaardentehuis zou moeten" schrijft de 65- jarige mej. M. M. te V. Als ik mezelf niet meer kan redden, dan graag. „Ik ben erg dank baar voor mijn AOW-uitkering en kan me nu meer veroorlo ven dan vroeger, dat is met het oog op de gevorderde leeftijd nog steeds. Het ergste is als je geen taak meer ziet (ik ben al heel lang weduwe). Ik heb altijd graag willen handwerken, daar is nu tijd voor. Ik had graag willen reizen, mijn wan kele gezondheid laat dat nie: toe. Toen vroeg ik onze predi kant om werk, en nu kan ik administratief in het kerkewerk bijspringen. Ik wil maar zeg gen: poog je ergens nuttig te maken. „Ik vind het leuk dat u ook de bejaarde aan het woord laat komen", lezen we in de brief van mej. J. K. te dH. die tevens de spreekbuis is van haar eveneens hoog-bejaarde zuster met wie zij samen woont. „Wij hebben veel ken nissen en vervelen ons niet, we hebben het financieel nog nooit zo goed gehad. Het oud worden is geen probleem, we hebben zelfs pas een Rijnreisje ge maakt. Ik vind het zo heerlijk dit te mogen schrijven". Eigen rijkdom „Elke tijd heeft zijn eigen zorgen en zijn eigen rijk dom" is de levenservaring van mevr. wed. J. S.-B. te M. „Toen we samen overbleven alles samen. Dat was, voor ieder van ons, eerst wel aan passen. We zijn op een leeftijd dat je alles wat rustig aan moet doen, we zijn nog gezond, doen zelf het werk, hebben tijd voor een zieke en blijven graag zelfstandig, maar we hebben in het leven al zoveel los moeten laten: Gods trouw blijft!" be moedigt deze lezeres zichzelf en anderen. „Wij voelen ons helemaal niet aan de kant geschoven, maar staan midden in het volle leven" aldus mevr. F. B. te S. Haar man is nog veel ouder. Zij hebben samen een zesdaag se werkweek en géén tijd voor TV door het bezoeken van zieken, eenzamen, het beschik baar stellen van de auto naar ziekenhuis en kerk, de wedu wen in de familie worden naar hun vakantieverblijf gebracht „Soms wacht mijn man uren (voor ziekenbezoek) maar het is heerlijk om iets voor een ander te zijn, dat maakt ons le ven gelukkig." Milder Dubbel Opluchting Voor dhr. A. te S. is de lasi van een drukke werkkring weggevallen, er is opluchting dat hij de handen vrij heeft, voor vrouw, kinderen en kerk. Hij prefereert een vrije flat bóven een bejaardencentrum, waar vaak velen samen moeten leven. Is het inderdaad zo. dat het vaderhuis nadert, dan is deze periode van het leven te dragen ondanks de vaak groterr zorgen, is zijn levenservaring. Hoe je je voelt als je 65 wordt? ..Een heerlijke tijd!' zegt dhr. J. v. V. te S. „Een zekere nervositeit door het plotselinge vrijzijn is een ziek tebeeld waartegen de huisarts geen recept heeft Bereid u daarom mentaal voor. Vele nieuwbakken vrijheidsgenieten vallen in de stilte van „daar-zit je-dan!" Zij begrijpen niet. da' het afscheid-voor-goed van het actieve leven zoiets als een bekroning is. een behaalde ..bul" na de harde arbeid op de universiteit-van-alledag. Zorg voor vele raakvlakken in het leven, zegt deze lezer: kerke lijk. sociaal, cultureel. Dan staat je zielevenster open in de kracht van je leven en gaat nóg wijder open bij het oudei worden. Door een diepe inner lijke blijdschap gedreven ver klapt hij het geheim aan jonge ren voor een blije pensioen tijd: Leef lichamelijk en geestc „De jaren boven de zestig zijn dubbele jaren" schrijft een 64-jarige ongehuwde werkende Mej. C. C. W. Voor ons, onge huwde vrouwen moeten ze er echt 60 van maken, desnoods naar keuze aanblijven. Denk eens in: geen haast je rep je boodschappen doen, tijd hebben voor een uitgesteld bezoek, zie ken helpen, nu ben ik meestal te moe 's avonds. Ook op geestelijk gebied krijg je dan meer rust en tijd. nu draaf je soms maar voort. Ik hoop dat ze maar gauw op schieten met die regeling van pensioen op 60-jarige leeftijd dan heb ik er ook nog wat aan. en ik weet zeker, met mij velen!" „Ik heb uitgezien naar de dag dat ik 65 werd" schrijft dhr. M. te H. te R. ..want ik moest op mijn twaalfde jaar gaan werken en heb 53 iaar de maatschappij gediend. Verve ling is er niet bij: ik help mijn vrouw met het huishouden, er zijn karweitjes te doen aan hot huis. de bejaardenclub. Mijn ouders hebben dat zó niet mee gemaakt! Nu hoef je je hand niet op te houden of iemand naar de ogen te kijken om „Weinigen noemen je nog bij Je voornaam, je familiekring wordt klein en voor nieuwe vriendschappen voel je niet veel meer", zó voel je je schrijft een alleenstaande oude re werkende, mej. J. v.d. K. te L. „Ook je oordeel wordt mil der. Het eerste AOW-bedrag stop ik in de brievenbus van de predikant. Het zou prachtig zijn als de werkende vrouw wat eerder AOW kon krijgen. Een bejaardenwoning gelijkvloers voorzien van verwarming, douche, warm water en bij ziekte verstrekking van warme maaltijden, dat lijkt deze leze res ideaal, mits.... het ook te betalen is voor alleenstaan- Onrust „Groeien" ..Graag had ik al eerder met willen doen in de ontmoetingen op BladZij. maar kon er de tijd niet voor vinden. Sinds maai' j-L ben ik „bejaard" lezen wc van Mevr. A. D.-G. te V. er heb dus nog niet veel „erva ring". Wèl weet ik. dat je e: naar toe moet groeien. Uitge schakeld zijn is niet zo maai aanvaarden. Daar ik nogal eens ziek ben had ik dat al geleerd maar dan wacht het werk ie na een druk gezins- en za kenleven, wat heb ik dat toch altijd een heerlijke tijd gevonden: samen gelezen, ge schreven, gepraat. We kwa men van hetzelfde dorp en hebben in dezelfde klas geze ten. Ik kon in alles zo op mijn man steunen. Nu blijft de taak die we beiden hadden: het gebed voor de kinderen en kleinkinderen, dat mag niet verslappen. Ik zou graag zo lang het kan in eigen huis blijven wonen, daar heb ik mijn herinneringen en kun nen vrienden, kinderen en kennissen vrijelijk over de vloer komen. Ik zeg tegen alle gehuwde bejaarden: geniet toch van de tijd dat je (nog) samen bent!" ..Iedere leeftijd heeft zijn pret tige en minder goede ogenblik ken" ervaart ook mevr. T. R., dH. Zij was zeemansvrouw en moest altijd zelfstandig hande len in het huwelijk. „Nu mijn man niet meer werkt, doen wc „Ik voel mij min of meer aan de kant geschoven" schrijft mevr. L. N. te D. Ik kan makkelijk alleen zijn, er is nu eenmaal niets aan te doen. Ik troost mij veel met de plaat „De heilige stad" en „De vreemdeling van Galilea" de melodie zingt dan dagen door en ik ben rustig en vol ver trouwen. Het is prachtig, dat men tegenwoordig zoveel vrij heid in tehuizen geniet, maar ik zou er niet aarden, het lijkt dat je te weinig te doen hebt. Maar soms heb ik meelij met mezelf omdat ik zo'n vrij groot huis te onderhouden heb. Ik verlang naar een kleine woonruimte en velen met mij. Dan kunnen jonge gezinnen in onze huizen" zo snijdt zij het woonruimteprobleem nog eens aan Mevr. K. te E. tenslotte maakte van dichtbij mee hoe een 83-jarige per se weigerde in een bejaardentehuis te gaan, hoewel er een prachtig tehuis stond in haar dorp. Haar éne kind woonde 50 km verder, en de oude dame is een jaar lang erg ziek geweest De buren, de wijkverpleegster, de dokter verschenen dagelijks, maar s nachts was zij alleen. Begrij pen oude mensen wel hoeveel zorg en onrust ze in de gezin nen van hun kinderen brengen door halstarrig te weigeren zich te laten inschrijven voor een bejaardentehuis?

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15