Brick Bradford Vanavond kijken naar nieuwevis: winde IDokter Ben Casey trouwde stiekem I&xciccf Nieuwe regeling voor radio - SOS - berichten Jesje en «Josje Senmoel DE STENEN ZONDE KB STUS 19, WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 j twee maanden m uitgesteld (Van on*e radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Met goedkeuring in de minister is de viermaandelijk- I radio-zenderwisseling ditmaal twee laanden uitgesteld en aal dus niet op september, maar op 1 november ischieden. Dit in verband met vervangings- Werkzaamheden aan de zender Lo- /Jk H. die op 1 eeptember a.s. begin- dPIfn. De programma's van KRO, NCRV ~)i VPRO op Hilversum I moesten dit itorjaar wegens restauratie van Lo- I worden uitgezonden via Lopik v I. waardoor de ontvangst minder j Instig was. Zou de zenderwisseling ijyi normaal op 1 september doorgaan, :a in zouden juist deze omroeporganisa- |es weer een tijdlang naar Lopik III Borden verwezen, omdat dan de zen- Jir II onder handen is. Daarom twee taanden uitstel, zodat dan AVRO, ARA en VPRO op Hilversum II een |>osje met verzwakte ontvangst heb- i te kampen. (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het is r e toch wat met de andere (als minder bekende zoet- atervis) wordt verschalkt. I Aangezien de Kanjer Koning-com- die dikke winde, de vis uit plas en petitie ernstig wordt opgevat, is nu rivier i» Kanjer Koning- j jc(jere visser, die een voorn of winde ophaalt, verplicht, daarvan wat schub- rivier, die KRO competitie in de war dreigt te sturen 't Is een opzienbarend geval, waaraan de biologen van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmui- den aan te pas komen. Want het blijkt heleboel „dikke voorns" worden gevangen, die geen voorn, maar winde blijken te zijn. Ze worden voornamelijk gevangen in het IJsselmeer, het Veluwemeer, wateren in het oosten van het land en in het Maasgebied. Waar zo'n lande lijke viswedstrijd (die nog tot half no vember voortduurt) al niet goed voor kan zijn! Naar bekend is, worden alle vang sten nauwkeurig en deskundig gere gistreerd en nu blijkt, dat de vang sten van echte voorn opmerkelijk schaars zijn, terwijl de ene winde na (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Sedert enkele weken left dan eindelijk ook „Dokter Ben asey" zijn intrede gedaan in de éderlandse televisie en, naar u niet nbekend mag zijn, via tie AVRO, die haar donderdagmiddaguitzendingen ite vult, wél wetend, dat het vooral e dames zullen zijn die haar hart erliezen aan deze eminente jonge okter. Dames over de gehele wereld heb- en nl. hetzelfde gedaan. In zeer vele inden loopt deze Amerikaanse serie llang en wij hebben ons al herhaalde lalen afgevraagd, waar dokter Ben >ch bleef wat Nederland betrof. We hadden dokter Kildare wel een I Commentaar Gitaren De gitaar stond gisteravond in het \iddelpunt van de debutanten rubriek Toonladders" van de NCRV-televisie, le kregen ze van allerlei soort op het therm, bespeeld op even verschillende ijzen. De Rotterdamse tweeling Nico- ttte en Carel Lutte maakte de aller- Iefste entree, zij het met een klein iukje en daarna was er variatie ge- Dep: klassieke gitaar, Spaanse gitaar knap bespeeld door Hetty Muller die ch zo tot de Flamingo voelt aange- okkenen natuurlijk ook de elektri- the lawaaimaker in teenerhanden bij e Twinkling Stars, het meisjesgroepje ot nu een jongeman in zijn gelederen ■Wit. JuijJl Het programma werd goed gepresen- rerd door Dan Campagne, al hadden ie niets tegen gehad op een beetje teer pit daarbij. WOrC Zo aardig als men het zich had kun- en voorstellen was de Franse film Drie sterren - een begrip" in eerste flevering. Het kwam allemaal wat raag op gang. maar na een paar niet fiverdienstelijke toeristengrapjes uond iet verhaal een hoogtepunt in de mid- éleeuwse keuken en toen was het voor e vluggerts mogelijk, het beroemde p ecept voor „Coq au Chambertin" te j _f noteren. Wel iets om uit te kijken naar TeL ue tujgede aflevering. Inmiddels is vanmorgen via de VARA-radio nog bekend gemaakt dat tijdens en na het radio-pro gramma „Van Harte" maandag in totaal bijna honderdduizend gulden is binnengekomen voor Ernst Bruno Motzko uit Essen, die als ge volg van de oorlog in behoeftige omstandigheden verkeert. Zomercarroussel van Oostenrijk (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De derde aflevering an het door vijf landen samen gepro- juceerde televisieprogramma „Zomer- larroussel" komt uit Oostenrijk (al is —iet in Knokke uitgevoerd). De KRO ^al het zondagavond a.s. op Ned. 1 litzenden. De ster van de avond is dan de zan- |:eres Greta Keller, die sinds enkele aren in Amerika woont. Verder hoort èn ziet men de jonge vocaliste Ellen klein, de zanger Peter Heinz Kersten fen Karl Swoboda met zijn citers. We hebben dan nog de programma's van de Zwitserse televisie en van de KRO zelf te verwachten. Televisie morgen Nederland I: NCRV: 1S.0015.3S Voor de Eetn tv-documentaire van 31/2 uur NEW YORK Het Amerikaanse network NBC heeft een televisiedo cumentaire op stapel staan, die de langste, ooit vertoond, zal worden. Dat wil zeggen, in één keer! Het actuele werk zal 3Vi uur vertoning op één avond in beslag nemen en wel de avond van 7 september a.s. Vier televisieteams hebben de we reld afgereisd om in allerlei landen vraaggesprekken te houden met staatshoofden en daarna met de zg. J,.man in de straat", dus met iedereen die maar voor de camera's wilde komen. tie poosje, we kregen via de NCRV de nagespeelde dokter Finley wel, maar dokter Casey kwam nimmer tevoor schijn. De AVRO heeft hem nu geluk kig geïntroduceerd en hij blijkt niet al te veel af te wijken van charmante dokterstype dat we a zijn voorgangers hebben leren ken nen: knap, een tikje eigenwijs, het altijd bij het goede eind hebbend, lief voor bejaarden en voor kinderen, onverzettelijk maar mild voor zijn patiënten. Alleen is hij niet zo'n erge leerling meer: hij is de man, die natuurlijk wel rekenschap verschuldigd is aan de veel oudere hoofd-dokter, maar toch niet zo groen is in zijn optreden. Wat waar is, dient te worden gezegd: dokter Ben Casey benadert nóg meer „het ideaal". In Amerika kent men hem al jaren, niet alleen bij deze filmnaam, maar ook zijn „echte" (film-)naam: Vince Edwards. Hij is het persoonlijk eigen dom van al zijn vrouwelijke fans en de grootste voldoening daarbij gaf altijd, dat Vince, 35 jaar oud, nog altijd vrijgezel was. Helaas is dat nu veranderd, want Vince-Ben Edwards-Casey is.... ge trouwd. Hij heeft beslist geen toe stemming durven vragen aan zijn fans, hij heeft zelfs geen publiciteit 1 zijn huwelijk 'durven geven, maar in het geheim, stiekum en stilletjes, het huwelijksbootje gestapt, samen met de 22-jarige actrice Kathy Kersh. „Ik heb lang uitgekeken, maar nu ben ik ééns en voor altijd getrouwd", verklaarde hij naderhand voor de journalisten, die er natuurlijk tóch achter kwamen, want daar zijn zij journalisten voor. Misschien moeten ze het even ver- knoersen, de dokter-Ben-Casey-vereer- sters, maar gelukkig blijft hij op het scherm die hij was: de knappe, inte gere, ongetrouwde man. Draadomroep Grammofoonplatenprogramma van 18—20 Harry (Blake) Easy to love (Porter) I (Kern): Orkest Harry Marshard; You (My row) The night they invented champagne (Lerner) But not for me (Gershwin): Id.; I want to be happy (Youmansi: OCkest Emilio Reyes; Nunca (Cardenas): id.: Que te parece cholito (Herrera)- id Love for sale Riding high (Porter) Lime- Orkest Ings yoi (Kern) What is the tl old black magic (Arlen): id.. iblem merengue (Bagley): Orkest Emilio (Reyes): id.: Reyes: Quirin< e mis i (Lara i iedere Roma (Rascel) Volare (Modugno) people of Paris (Rouzaudi: Orkest Harry Marshard: Taking a chance on love (La- touche) Darktown strutters' ball (Brooks) At a Georgia camp meeting (Mills): id.: ..The Boys from Syracuse" (Rodgcrs/Harti Child) Koor en Orkest o.fv. Rober •f the night (Shorter) Curtis Fuller. Waym Walton, Jymie Merritt. Ar (Gillespie): Le> Blakey: A night in Tui Morgan. Wayne Shorter. Bobby Ti Blakey: Moanin' (Til Jymie Merritt. Lee Morgai s, Jymie Merrit ben en vinstralen op te zenden naar het RIVO, omdat er anders grote kans op diskwalificatie bestaat. Gebleken is, dat voorns ook wel eens worden verwisseld met meunen of zg. kopvoorns. Het is een heel inte ressant geval voor het RIVO gewor den. Er is in de competitie nog geen enkele voorn groter dan 39 cm ge vangen; wél aangegeven, en dan ble ken het altijd winden te zijn. Vanzelf sprekend houdt de windevangerij de sportvissers-gemoederen op het ogen blik sterk bezig. Daarom zal de KRO-televisie van avond om 7.35 uur in haar sportru- briek op Ned I er een uitzending aan wijden. De bioloog dr. R. Boddeke zal dan precies laten zien, hoe nu een voorn, een kopvoorn, een meun en een winde eruit zien. Hij brengt er de beste exemplaren voor mee. En dan maar goed opgelet. Natuurlijk heeft de KRO in de competitie nu ook een categorie „win den" ingevoegd, welke op dezelfde wijze meedingt naar de uitgeloofde prijzen. film. KRO: 19.35 Van 45 De permanent* ■ogramma: 21.10 De musementsprogi Andy Williams Show, ma (dl. 5): 22.10 Proce re over de priester Alphons 22.25-22.30 Journaal. Nederland II: NTS: 30.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20 01 Koude drukte. TV-film. NTS^- 21.30—22.08 Ballet. België: Nederlands progr. kan. 2 en 10: 1930 Televisum: 19.55 De Weerman. 20 00 Nws.; 20.00 Stel je voor; 20.25 Sterrekunde voor iedereen: 20.45 De vrouw van mijn t I 402 m. NCRV: 19.00 Nieuws en 9.10 Radiokrant; 19.30 Muziek het Leger i" Orkest" klassieke en moderne 20.55): 30 Jai documentaire: 22.05 Stereo: Licht orkest (gr. i22.30 Nieuws en herhaling Si berichten: 22.40 Avondoverdenking: 2! Operamuziek (gr); 23.15 Nobelprijswinna In vertaling, lezing; 23.30 Licht» frami foonmuziek; 23.55-24.00 Nieuw». Voor de kind» kaart: 20.00 Ni J Noordteefestival BRT-symfonie-orkest 19.00 Klnderkooi. 19.30 Artistieke Staal- 20.05 Openingsconcert tsmuziek; 20.45 Soclalia- 21.00 Disco restival; 22 22.25 Sport halverwege; 22.' - - lorecital: klasaleke ir" 23.55-24.00 Nieuws. Weeroverzicht); ll.00 Voor de zieken. VPRO ll 45 Klassieke grammofoonmuziek; 12.10 Leven op het land. gesprek. Aansluitend :*ch nieuws; 12.27 Mededelingen t.b.v. :n tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.40 Deze praatje; 12.45 In de zomer waardigheden en muziek; 13.15 instrumentale begeleiding 14.30 Klassieke grammofoonmuziek: 15.30 Klassieke kamermuziek (opn.); 16.00 Al" den volcke: flitsen van de 54e ZendLngsdi de Gereformeerde Zendlngsbond; 16, Voor de twintigers foonmuziek. (Om 8.25 De Groenteman): 8.45 Morgenwijding; 8.55 Klassieke grammofoon muziek: 9.00 Moderne muziek (gr.); 9.35 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters: 10.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 11.00 Nieuws): 12.00 Metropole orkeat; 12.27 Mede delingen tb.v. land- en tuinbouw: 12.3< Dansorkest en zangsolisteu: 13.00 Nieuws 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek 13.25 Beursberichten; 13.30 Stereo: Radiophil- harmonisch orkest en solist: Modeme mu ziek. 14.15 Huishoudelijke zaken, lezing; liSÉiMHÉMiÉlMtfÉMiifeil (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Binnen de Euro pese Radio Unie zijn nieuwe regels astgesteld voor het uitzenden van ra- dio-SOS-berichten ten behoeve van op reis zijnde personen zonder vast adres. Vele landen hebben zich bereid ge toond, in geval van ongeluk, ernstige ziekte of overlijden berichten van el kaar over te nemen, wanneer de ge zochte personen zich binnen hun gren zen bevinden kunnen. Tot deze reeks van landen behoort ook Nederland. Aan de totale organi satie doen mee: België, Cyprus, Da homey, Denemarken, Duitsland, Fin land. Frankrijk, Griekenland, Groot- Britannië, Ierland, Israël, Italië, Ja pan, Joegoslavië, Malawi, Malta, Mo naco, Nederland, Noorwegen, Oosten rijk, Portugal, Spanje, Zambia, Zwe den en Zwitserland. In de regeling is vastgelegd, dat de buitenlandse berichten éénmaal, en dan alleen in ernstige en dringende gevallen, zo mogelijk tijdens een zgn. „luisterpieK" zullen worden uitgezon den. Het land, dat het verzoek om uit zending tot een ander land (d.w.z. de omroeporganisaties of omroepmaat- schappijen daarin) richt, stelt zich ga rant voor de ernst en de urgentie. De criteria: ongeluk, ziekte of over lijden worden door de Nederlandse omroepen in acht genomen voor bui tenlanders hier of Nederlanders in het buitenland. Voor Nederlanders die zich op eigen grondgebied bevin den worden geen overlijdensberichten lings- VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.35 uur in de sportrubriek van alles over voorn en winde. 8.20 uur gaat Herbert Joeks als vrolijke koetsier in de Singertuin Weense liedjes zingen. 8.45 uur herhaling van „De permanente revolutie" 9.10 uur de Andy Williams-show. Ned. 2 AVRO 8.01 uur speelfilm uit 1938: „Kouwe drukte" met de humorist van die tijd George Formby. 9.20 uur ballet „Een dag uit het leven van een meisje" (dat op een bank gaat werken, dit werk niet enerverend acht. maar in perikelen raakt als er een overval wordt gepleegd). VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 8.00 uur concert door het Noordhollands Filharmonisch orkest, het Bergens Klein Vrouwenkoor en de organist Charles de Wolff in de Grote kerk te Alkmaar. Henri Arends diri geert klassieke en moderne composities. 10.40 uur avondoverdenking. 10.55 uur fragmenten uit opera's van Mascagni (op de plaat). 11.30 uur lichte muziek. Hilversum II VARA 8.05 uur openingsconcert Noordzeefestival door het BRT-symfonie- orkest en solisten. 9.00 uur amusementsplaatjes. 10.00 uur weer een boeketje romantiek: amoureuze volksliedjes on der leiding van Jelle de Vries. 11.10 uur jazz-magazine. doorgegeven, in deze gevallen gelden alleen ongeluk of ernstige ziekte. Vroeger is het mogelijk geweest, dat er misbruik werd gemaakt van de ge legenheid tot uitzenden van SOS-be- richten: men trachtte meermalen el kaar code-boodschappen door te ge ven door middel van zulk een bericht. Dit kan thans niet meer voorkomen: men moet een informatie-adres op geven en een verklaring van de be handelende geneesheer hebben. Elk bericht dat wordt uitgezonden, is nu (en dat sinds geruime tijd!) streng ge verifieerd. Voor het opgeven van SOS-berich- ten dient men zich te wenden tot de omroeporganisaties, welke op de be treffende dag aan de beurt van uit zending zijn. Het is aan deze, te be oordelen of uitzending verantwoord en noodzakelijk is. Zo nodig zullen ook zij de berichten doorgeven naar bui tenlandse omroepen. 1882) Om de gedragingen van sche pen. de scheepsweerstand en de door- stuwing. soms ook het sturen en slingeren van schepen op verkleinde gesteld die geheel schaal te bestuderen, worden sinds tijd beantwoordde. De lengte lang modellen gemaakt die in eer sleeptank of proefdok. aan onderzoe kingen worden onderworpen. Zo'r sleeptank bestaat uit een lang bassin Jaren is hierin verandering gekomen wers er naar streven de vaartuigen toen in 1932 te Wageningen eindelijk geen onnodige bewegingen te laten een nieuwe tank in gebruik werd maken omdat dit bij passagiers- de schepen hoogst onaangenaam voor de de passagiers is, en omdat alle onnodige tank was aanvankelijk 160 m, maar in bewegingen van het schip een nadeli- 1951 is hieraan nog 92 m vastge- ge Invloed hebben op de snelheid, dus knoopt, zodat van een zeer behoorlij- op de economie van het bedrijf- is ke afmeting kan worden gesproken, het in de allereerste plaats van belang gewapend beton, over welks Bovendien werd kort vóór de laatate te weten, hóe een schip zich bij alle wanden rails zijn gelegd, zodat hier over een wagen kan rijden, voorzien van instrumenten die de resultaten van het proefmodel registreren- Deze methode werd al in de vorige eeuw toegepast, want de eerste sleep tank werd ontworpen en uitgevoerd door de Engelsman Froudc, die er in 1870 zijn eerste proeven mee deed. Eigenlijk was hij architect- maar dat latie aangebracht maakte zijn Ideeën op scheepvaart wereldoorlog een afzonderlijke instal- mogelijke combinaties van golven ge draagt. Daarvoor was het nodig dat in de sleeptank de werkelijkheid zo natuurgetrouw mogelijk kan worden nagebootst. Ook dit lijkt voor bezoe kers van natuurbaden, waar kunstma- tlge golfslag tot de attracties behoort, een peulenchil. Maar in werkelijkheid moesten de onderzoekers van Wage- het optreden ningen steun zoeken bij een Franse caviatie bij schroeven te onder- vinding, die het mogelijk maakt met Onderzoek in sleeptank kundig gebied niet minder waardevol zoeken- En tenslotte kwam in 1956 kleine 200 bewegende platen (die en reeds drie jaar na deze eerste ook het 98 m lange bassin gereed, zowel wat stand, als ^pat beweging proeven werd zijn voorbeeld in ons waarin het gedrag van scheepsmodel- aangaat, alle regelbaar sijn) golven land nagevolgd en wel voor het eerst len bij zeegang kan worden nagegaan, van uiteenlopende lengten, hoogten en aan de marinewerf te Amsterdam. Bij dit loffelijke initiatief bleef het echter voorlopig en de Inrichting raakte zo verouderd, dat Nederland lange tijd geen bruikbare sleeptank heeft beze ten. In bet begin van de dertiger In deze tank kan dus worden onder- richtingen op te wekken, zocht hoe verschillende modellen van schepen door golven worden getroffen en wat de uitwerking daarvan is. Op het eerste gehoor klinkt dit nogal erg theoretisch, maar omdat scheepsbou- Nadruk verboden. huis liepen, zei Blekkie: „Komt binnen om een kopje koffie te drinken? Dat zullen mijn vader en moeder vast erg leuk vinden." Moeder Joppers aarzelde even, maar 'ader Joppers zei: „Vooruit, het eten kan nog best een half uurtje wachten." En dus zaten ze even later bij commis- ris Bonebakker en zijn vrouw in de huiskamer. „En, hebben jullie prettig gewandeld, Blekkie?" vroeg zijn moeder. ~a. en we hebben nog het begin van bosbrand gedoofd, meneer Bonebak- zei Josje. „Blekkie heeft zo'n scherpe neus. Hij rook dat er brand was. En dat was maar gelukkig, want als we paar minuten later waren gekomen gelukt de brand uit te slaan. „In de buurt van Dommeloo is van middag ook al een bosbrand geweest," sprak de commissaris. „Brandweer en militairen hebben het vuur geblust. Maar er is toch weer een mooi stukje natuur verloren gegaan." „Wij hebben de brandweerwagen en de auto's met militairen langs zien komen, toen we iets zaten te drinken," vertelde Blekkie. „Hoe weet u het, „De postbode vertelde het," antwoord de commissaris Bonebakker. „Het zijn natuurlijk weer nonchalante toeristen geweest." „Vindt u het vervelend, moeder," zei Blekkie, „als ik morgenmiddag weer met de familie Joppers meega? Ze maken dan een lange boswandeling, helemaal naar Pinteloo. Dat lijkt me zo fijn." „Nee, natuurlijk niet," antwoordde zijn moeder. „Ik ben nu eenmaal niet meer zo erg best ter been. Dat wil zeggen, niet goed genoeg meer om nog zo'n lange wandeling te ondernemen." „Ik weet wat." sprak de commissaris. „Ik nodig u allemaal uit, om morgen avond met mijn vrouw en mij in Pinteloo te eten. Dan rijd ik er met mijn vrouw heen en wie te moe is om terug te wandelen, kan met ons in de wagen mee. Hoe denkt u daarover, mevrouw Joppers?" „Dat lijkt mij een heel plezierig plannetje," lachte moeder Joppers. „We nemen uw uitnodiging heel graag aan, 78 Kom maar hier, m'n beestje, ik zal je niets doen. En dan denkt hij weer aan Sax, die het goed bedoelde. Met die ene Horst kan hij nog wel pra-* ten. Het voldoet hem maar half dat het zo is. Om de heuvel hangt een geur van doornatte aarde en rot blad. Als hij hoger komt, wordt het lichter en minder zwaar om te ademen. Hij maakt de kachel aan in de woonkamer en gaat het atelier in om de verflucht, die hij opsnuift. Met Kerstmis zullen ze thuis zijn, dat schreef Martine voor ze hem meenamen. Als het warm wordt in de kamer, gaat hij er weer uit om de verwaaide planten in de tuin op te binden en gevallen takken weg te ruimen. Wie op de brink staat, kan hem bezig zien. Een man die op de heuvel werkt, dat moet de landschut zijn. En zonder dat ze het weten, nemen ze hem toch kwalijk dat hij niet eerst naar de brink gekomen is. Ze hebben aan zijn onschuld niet getwijfeld. Ze willen allemaal wel iets vriendelijks zeggen als z« hem tegenkomen. Of een gunst vragen als bewijs dat ze hem nog vertrouwen. Om een greppeltje te graven, of een hek te plaatsen, deze winter toestemming om wat meer uit het bos te halen dan alleen sprokkelhout. Dat overleggen ze bij zich zelf en als ze een stevige stap horen, kijken ze snel om. Het duurt enkele dagen voor de landschut zijn grote ronde doet en dan is het of hij verlóren loopt. Wie hem tegenkomt en wil groeten, bemerkt dat hij ineens verdwenen is. Hij kent de kleinste paadjes en wegelingen. Eén keer gaat hij naar 't Grobbenuus. Je bent bedankt, Thase, zegt hij tegen de boer. We moesten ons allemaal schamen, Volmar, dat we niet meer gedaan hebben. Zweder is bij de brigadier geweest en hij heeft met de glasharde gesproken. Wat hij daar zei, zal nooit iemand te weten komen en de landschut zou zonder dat gesprek ook wel thuisgekomen zijn. Zweder hoort niet bij de Horsten, denkt Joryt als hij de heide opgaat. Hem kan ik wel vertrouwen. Tegen de anderen zeg ik nooit meer iets anders dan goedenavond en goedemiddag. Pee Ros is met een schaap bezig dat zijn poot bezeerd heeft, als de landschut in de hut komt. Hij zit op zijn knieën bij het dier, maar gaat dadelijk staan als hij Joryt ziet. Het tevreden licht van een jaar dat naar zijn einde gaat, schijnt op de wand en over Pee's handen. Er liggen zonneplekjes op de tafel en dan begint het te spelen als een verre vergeten wijs. Al de woorden die de herder gelezen heeft en die Joryt gehoord heeft zonder ze te verstaan. Omdat hij zijn weg ging onder de mensen, met hen en voor hen. Sla de ogen op naar 't gebergte, vanwaar hulp zal komen. Van Wie hemel, zee en aarde gemaakt heeft. Pee heeft hem alleen maar aangekeken en toegeknikt en dat is nog duidelijker dan de paar woorden van Sax, maar de herder is ook niet gelijk andere mensen. Er is iets ongewoons met de landschut, wat hij zelf onbegrijpelijk vindt Hoe kan hij ooit vrede hebben met wat ze van hem durfden te denken, met het zitten op die brits, dat getraliede raam en alle woorden als een vogelzwerm? Hun krijsen wordt al zwakker, dat komt door de berg. Toen hij in de ochtend op de top stond onder het ruisen van de groene sparren, heeft hij het allemaal losgelaten. Het kan men niet meer deren wat er gedacht of gezegd wordt, omdat het nooit kan raken aan wat hij van binnen mee draagt. En dat is veel. Hij kan niet zeggen wat het is; zelfs tegen Martine zal hij het niet kunnen zeggen als ze weer thuis is. Dat is het enige waar hij naar verlangt, ook naar Andres. Om met die twee op de heuvel te zijn, daar te werken, de bloemen te zien groeien en beneden het koren, waar hij niet meer naar toe zal gaan. Niet Pee heeft de poot van het schaap verbonden en het dier weer buiten gebracht, waar het nog kreupel en moeizaam toch met de kudde meekan. Alles heeft zijn tijd, Volmar en zijn bestemming en er gebeurt niets zómaar. Nee, aarzelt Joryt. Hij is er niet bij met zijn gedachten. De herder neemt zijn hoorn van de wand en legt die voor zich op de tafel." Hij streelt het hout. 'k Wil nog wel iemand vinden aan wie ik mijn hoorn kan overgeven. Mijn tijd is voorbij om te blazen en misschien moet het helemaal niet meer gedaan worden. Die na ons komen, hebben geen tijd om stil te staan en te luisteren. De mensen hebben zo'n haast gekregen. Zelfs in 't Horst beginnen ze mee te doen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9