Lang slobkousen en korte rokken Peter Snell stopt met atletiek Vierdaagse werd geopend met vlaggenparade Amerikanen willen het nu beter doen Modebulletin van Parijs: Rijksweg was rijksrivier Duitsers vermageren lopend Donner deelt eerste plaats met Parma Inventaris cafetaria vernield REM-zaak zal worden geseponeerd DIF breidt uit Postspaarbank over vier miljard Inbrekersduo veroordeeld mEUWT LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JULI 1963 PARIJJS Jacques Esterel heeft, zoals traditie is geworden, de spits afgebeten van de Parijse mode- week, waarin alle couturiers hun nieuwe modellen voor de winter 1966 tonen. Nu ja, alle couturiers. de man op wie eigenlijk ieder een wacht heeft laten weten niets te zullen doen. althans voorlopig niet Die manis Courrèges, die twee collecties lang decreteerde dat de vrouw een meetkundig ge construeerd wezen was. klaar om naar de maan te gaan. Courrèges. die tn alle modehuizen een zweempje van zijn ideeën schijnt te hebben rondgestrooid, heeft geen collectie gemaakt De een mompelt, dat hij de haute couture in de steek heeft gelaten en alleen voor de con fectie zal werken: de ander dat hij geen inspiratie meer heeft; de derde dat hij met die twee collecties al voor heel het leven schatrijk is. Hoe het ook zij. voorlopig geen nieuwe collectie Courrèges maar wel vage Courrèges tendenzen in de andere hul- JACQUES ESTEREL dus allereerst. Hij heeft verkondigd alleen voor elegante vrouwen te ontwerpen en elegant ls dan bij hem synoniem met klein. Maxi», mum lengte (aldus Esterel) ls 1.66 m. Het was overigens niet gemakkelijk dat te constateren want Esterel toonde in een piepklein kunstgalerijtje, zo prop vol modejournalisten en inkopers, dat de achterste rij letterlijk tegen de schiL derijen aangedrukt zat, terwijl de voorste geen neuslengte van de manne quins op de gouden stoeltjes zetelde. Korte jasjes Grote Courrèges laat nog op zich wachten (Van onze moderedactrice) heel korte jasjes. De rechte model len zijn overdadig gegarneerd mei dikke naden, stiksels en lusjes. Een twintig centimeter boven de rok- zoom loopt er dikwijls een verticale brede naad, waardoor het japonlijf dus aanzienlijk verlengd wordt. Het hele effect is enorm kinderlijk, eigenlijk teenagerstijl. De lange broek is verdwenen, maar nu is er een ingewikkeld geval van lange broekspijpen met een „overlappende" korte rok gekomen. TACQUES LAUNAY is pas aan zijn tweede collectie toe en deze is min stens zo veelbelovend als zijn eerste. Ook hij heeft de invloed van Courrèges ondergaan, maar zijn geometrlek is toch soepel. Launay heeft zijn modellen sa mengesteld uit rechthoeken en vierkan ten. De zijde van zo'n vierkant is onge. veer een twintig centimeter. De model, len hebben geen zijnaden, want de naadjes van de aangezette stukken geven de coupe aan. Een knap stukje mozaïek in één kleur. Schouders Bij de tailleurs vielen de rechte vierkante schouders op. Launay spreekt dan ook over „kleerhangers". De korte jasjes hebben toch nog een laag ceintuurtje, de langere jasjes een even gerend uit lopend schootje. Dikwijls is de bijpas sende japon in twee kleuren: lijfje en Deze driekwart jasjes, paletots, worden ook op lange pantalons gedragen. Merkwaardig waren de „tegel"-man- AUCKLAND Peter Snell. de Nieuwzeelandse atleet, die tijdens de •pelen van Tokio grote indruk maakte door zijn dubbele zege op de 800 en 1500 meter heeft maandag in Nieuwe oceaanstoring DE BILT. Boren Scandinavië handhaafde zich een depressie, zowel aan het aardoppervlak als in de hogere luchtlagen. Dc randstoring die maan dag plaatselijk zware buien in ons land veroorzaakte, trok naar het zuid oosten weg, maar een volgende sto ring kwam van Schotland naar ons land. Hoewel hij minder actief is dan zijn voorganger, veroorzaakte hij veel bewolking en ook nog enkele buien, terwijl de temperaturen ver beneden normaal bleven. Een zwakke rug van hogedruk die van de oceaan naar Ierland kwam, werd vanmorgen alweer aangetast door een oceaanfront dat Ierland na- Dit front, dat vergezeld wordt door een regenzone, kan morgen ons land bereiken, zodat het onbestendige en koele weer nog steeds blijft voort- HOOGWATER 9CHEVENINGEN 28 juli: 2.29 v.m.; 15.04 n m. ZON EN MAAN Woensdag 28 juli; zon op 4.55, onder Strandverwachting Aóhter een kleine storing die vandaag met enkele buien passeert, bereikt ons morgen een rug van hogedruk met op de meeste plaatsen droog weer en wax meer opklaringen. Een matige en nog steeds te koele zeewind. Overdag 16 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: de wind gaat later meer naar zuid tot zuidwest draaien met daardoor iets zachter weer. maar voor juli nog te wisslvallif. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ii ii éi Sb «a Is Twente gh. bew Eindhoven zw bew Zd.Limb. gh. bew Helsinki zw bew Stockh zw bew. Oslo regen Kopenh. regenbui Aberdeen onbew Londen zw bew Amsterdam regen Brussel gh bew Parijs gii. bew Bordeaux onbew. Grenoble zw bew Nice niet on tv Berlijn zw bew Frankfort gh. bew MQnchen zw bew Genève regenbui Locarno onbew Wenen L bew Innsbruck zw bew Belgrado regen Athene onbew Rome onbew Barcelona zw. bew Mal lore a Zonbe>T Lissabon onbew 16 13 0.5 wzw 5 18 11 38 14 0J wlndsll 26 19 windstil 29 18 Auckland verklaard een punt te zet ten achter zijn atletiekcarrière. De thans 26-jarige Snell, wereld recordhouder op de 800 meter en de 880 yards, en oud-wereldrecordhou der op de 1000 meter en de mijl, maakte zijn besluit bekend na terug keer van een zevenweekse toernee door Noord-Amerika en Europa, De internationale atletiekwereld werd tijdens de Olympische spelen van Rome pas voor het eerst opmerkzaam gemaakt op de krachtige Nieuwzeelander. In de Italiaanse hoofdstad versloeg Snell in een enerverende 800 m finale de toenmalige Belgische wereldrecordhouder Roger Moens en de Jamaicaanse George Kerr. Februari 1962 betekende voor Snell opnieuw een hoogtpunt in zijn carrière toen hij in nauwelijks drie weken tijd de wereldrecords op de 800 meter en de mijl verbeterde. Op 3 februari liep hij de 800 meter in 1.44.3, waarmee hij het record van Moens 1.4 sec scherper stelde, terwijl hij op 27 februari in Wellington de Australiër Herb Elliot onttroonde als wereldrecordhouder op de mijl, door 3.54.4 af te laten drukken. Het hoogtepunt van zijn carrière be reikte Snell tijdens de Spelen van Tokio, waar hij allereerst zijn 800 m. titel pro longeerde en enkele dagen later met de zelfde grote overmacht kampioen op de 1500 meter werd. Nauwelijks een maand na afloop van de Spelen leverde Snell opnieuw een topprestatie door zijn eigen wereldrecord op de mijl nog eens 0,3 sec scherper te stellen en op 3.54.1 te brengen. Peter Snell. die onmiddellijk na de Spelen van Tokio had willen stoppen met de wedstrijdsport stelde zijn besluit uit. omdat hij in Tokio beter had gelopen dan hij zelf verwacht had. Tijdens de toernee door Noord-Amerl- ka en Europa, die hem eigenlijk alleen maar teleurstellingen heeft gebracht, had Snell het wereldrecord op de mijl op een tyd rond de 3.50 willen brengen. (Vervolg van pagina 1) Brennerpas Door twee aardverschuivingen is gisteren de spoorverbinding tussen Rome en Noord-Europa via de Brennerpas ver broken. Een trein met buitenlandse toeristen liep gisternacht vijftig kilo meter ten zuiden van de Oostenrijkse grens uit de rails. Enkele passagiers werden gewond. De ontsporing werd veroorzaakt door modder die over de rails schoof bij een hevige wolkbreuk. Ook het verkeer over de pas ls tijdelijk geblokkeerd geweest. Het verkeer moest enige uren worden omgeleid via de Giovopas. Vanmorgen vroeg kon de Brennerpas weer voor het wegverkeer worden opengesteld. Treinverkeer was nog niet mogelijk. De internationale treinen moesten nog een andere route volgen, hetgeen grote vertragingen met zich brengt. Vooral de reizigers van het Gardameer, de Dolomieten en de Adrlatische kust hebben van deze maatregel te lijden. De Berglandexpress die vanmiddag uit Nederland vertrok, gaat vla Zwitser land. tels, bijvoorbeeld in zwart-wit als een tegelvloer. Het rechthoekig ef fect eveneens in een witte mantel met vierkant breed schouderstuk en bruine bontmouwen. Ook hier ver sieringen van dikke naden, laag op gezette grote zakken en laaggeplaat ste ceintuurs. De rokken komen tot net boven de knie. In deze collectie veel zwart, maar vooral wit, zeker wel 40 pet van de collectie was wit. Verder: rood, groen, paars en veel stoffen, die aan twee zijden te dra gen zijn in felle kleurcontrasten zoals rood-paars en blauw-geel. Bij de materialen viel het op, dat er vrijwel steeds een dikke ribbel inge weven was. Kalmer "JV/TADELEINE DE RAUCH doet het veel -L*-L kalmer aan. Zij ontwerpt echt de klanten en dan klanten, die wel langer dan één seizoen met haar kleren willen doen. Geen spoor Courrèges ook al is de rokljjn kort en zijn de lijven lang en recht Dikwijls is het lange lijf dan van een andere kleur als de rok- (strook). Laag op de heupen zit een ceintuur, maar de tailleurjasjes blijven kort. Ook hier bij tailleurs, mantels en japonnen de vierkante schouders. De tailleurs hebben meestal geen kraag, maar een van de hals afstaand smal biesje. De sluiting begint al aan de halslijn en is vrijwel steeds dubbel- rjjig. De Üj-n is vrijwel recht alleen de driekwart mantels geren flauw. Naden en stiksels geven vlakverdelin gen. Veel camelkleur. wit in alle nuan ces, bruin, geel, rose en in de mate rialen naast crêpes ook weer de ribbel- stoffen. SCHAKEN Larsen en Tal spelen remise BLED De Deense grootmeester Bengt Larsen heeft gisteren in zijn derde partij in de halve eindstrijd voor het wereld kampioenschap schaken remise bereikt tegen de Sowj et-grootmeester Mikhail TaL De stand is nu 1%1 SPORTFLITSEN Ook in Apeldoorn zijn vanmorgen wandelaars van start gegaan. Het waren precies te zijn 1377 die de voorkeur hebben gegeven aan de Apeldoorn se vier daagse. Zij trekken vandaag dioor Loenen 1 Beekbergen De Nederlandse wielrenner Jan Hu- gens was gisteren weer actief in België. won de ronde van Belgisch Limburg, wegwedstrijd over 178 km. Na 3 uur 50 min bleek Hugens nog fit genoeg dn de sprint de rappe Belg Vannitsen i zich af te houden. De Nederlander Henk Cornellssen werd zesde. THUSIS Bij Cazis, even ten noor den van Thusis (Zwitserland) in het kanton Graubünden, is de zestigjarige Amsterdammer G. van Wagtendonk bij een auto-ongeluk zo zwaar gewond, dat hij korte tijd later in een ziekenhuis is overleden. Zijn auto werd aangere den door een tegenligger, die als ge volg van het natte wegdek en versle ten banden slipte. Spillebenen ipERAUD LEGT de nadruk op.... benen. Lange spillebenen liefst. Bij hem zijn de rokken dikwijls zo tot op 10 centimeter boven de knie. Door lage ceintuurs en laag aangebrachte grote zakken wordt het effect van het minuscule rokje nog vergroot. De benen zijn dikwijls gehuld in lange slobkousen die tot of over de knie reiken. Soms blijken de slob kousen aan een pantalon te zitten, zoals een zwarte slobbroek onder een hardgroene redingote. Die slob kousen zijn van een waterdichte stof gemaakt, wat een beetje zot staat onder een kostbare mantel van witte nerts! Felle kleuren en vooral kleur- combinaties: oranje en wit of bij voorbeeld geel met hardrose. Als grapje droegen de mannequins lange vlechten van rood lakwerk, waaronder dan een armzalig staartje echt haar piepte. De vlecht kwam uit een dikke toet haar. die boven op de kruin stond. Pijnacker heeft nu bevoegde gymleraar PIJNACKER, De lagere schooljeugd kan misschien in september voor het eerst sinds twaalf jaar gymnastiekles krijgen van een bevoegde kracht. Naar aanleiding van de recente pers-publika- ties over het ontslag van de al jaren werkzame onbevoegde leerkracht Roden burg heeft zich een bevoegde kandidaat gemeld. Daarmee is bereikt wat sedert jaren via advertenties niet gelukt is De heer Roodenburg is inmiddels een auto rijschool begonnen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De 49ste Vierdaagse werd gisteren officieel geopend met de traditionele, maar daarom niet minder indrukwekkende vlaggenparade in het tot de laatste plaats gevulde Goffertstadion. De plechtigheid werd opgeluisterd door drie Nederlandse en enkele buitenlandse militaire muziekkorpsen, die gestoken in prachtige uniformen een kleurrijke taptoe gaven op de groene grasmat. enthousiast applaus. Het door alle korp- geapeelde Vierdaagselied werd hoe kan het ook anders uit volle borst meegezongen Tot slot ditfileerden deputatie» van de deelnemende groepen langs de tri- De vlaggenparade, die onder leiding stond van luitenant-kolonel J W. van der Boon, werd bijgewoond door mdnis- M. Vrolijk (recreatie en maat schappelijk wenk) en door tal van mili taire en burgelijke autoriteiten. VIERDAAGSE NVMEGEN-leDAG Terwijl de kapel van de Koninklij ke Luahtaiacht onder leiding van ma joor H. F. M. Diepenbeek de volkslie deren van de veertien in Nijmegen vertegenwoordigde landen speelde, wer den langzaam de vlaggen gehesen. Ach tereenvolgens gingen de vlaggen van België, Canada, Denemarken. Duitsland, Frankrijk, Engeland, Israël, Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk, de Ver enigde Staten. Zwitserland en Neder land in top. Hiema gaven de militaire muziek korpsen eerst stuk voor sbuk en daarna gezamenlijk een magnifieke show en het moet worden gezegd, dat de mariniers- kapel der Koninklijke Marine, de Johan Frisokapel en de luchtmaehtkapel de Show stalen. Het spontaan publiek beloonde de prestaties met (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De ongeveer zes duizend aan de Vierdaagse deelne mende militairen uit veertien lan den zijn ondergebracht in een reus achtig kamp van 450 tenten in de bossen van Heumensoord aan de rand van Nijmegen. Gedurende deze week biedt het kamp huisvesting aan soldaten uit Nederland, Engeland, Zwitserland, Amerika, Duitsland, Canada, België, Noorwegen, Israël, Oostenrijk, Luxemburg, Denemarken en Noor wegen. Zij slapen en eten er, kun nen er warme en koude douches ne men en, voor het geval ze 's avonds niet voor voelen naar fees ten in het centrum te gaan, zijn er televisietoestellen geplaatst. vierkante kilometer beslaat en dat met zijn respectabele inwonertal best een tijdelijke forensengemeente" van Nijme gen mag worden genoemd. De leiding is bij majoor Schut in vertrouwde handen Ook in voorgaande jaren was hij ver antwoordelijk voor de toch nog duizend- één dingen, die op het allerlaatste ogenblik moeten worden geregeld. IBM-schaaktoernooi AMSTERDAM Donner, die lang zamerhand wel weet, dat zijn tegen stander in de zesde ronde van het IBM-toernooi de Zuidslaviër Tri- funovic een hekel heeft aan al te ingenieus opgezette partijen en dan uit balorigheid ineens heel gevaar lijk kan worden, nam gisteren al na vijftien zetten genoegen met remise. Trifunovic's langenoot Parma kon daardoor op gelijke hoogte komen met de Nederlandse grootmeester. Parana bracht tegen de Tsjech Filip een oude variant van het Spaans tot nieuw leven, wat ertoe leidde, dat zijn tegenstander in het geheel niet aan de rochade toekwam. Diens positie werd uitermate dubieus, waarna tijdnood het einde verhaastte. Een jammerlijk lot onderging Zuidema in zijn partij tegen Karaklaic. De Ne derlander had de gehele partij hard en actief gespeeld, en zelfs enig overwicht gehad, toen hij om remise te berei ken dameruil nam. om een eind spel met ongelijke lopers te verkrijgen. Merkwaardigerwijs ging dit snel ver- Agressief BarendrengtSzabo. een Siciliaan, werd door de Nederlander opnieuw in de agressiefste stijl opgezet. Szabo kwam in moelijkheden, herstelde zich( doch had een pion verloren zien gaan. Vermoe delijk heeft Barendrecht in deze fase winstkansen gehad. Hij slipte echter, boette de pion in en moest remise aan vaarden. LangewegBouwmeester werd vrij us'ig remise De laatste verbeterde zijn ojre echter „zonder een zet te doen" omdat Barendregt de hangpartij uit de derde ronde na thuisanalyse ver koos op te geven. Meestergroep Ln de meestergroep steeg de Neder landse jeugdkampioen Hartooh op de ladder door een zege op De Graaff, ter wijl Szilagyi Karper werd afgebroken. De koploper heeft tegen de op dit ogenblik best geplaatste Nederlander vermoedlijk geen voordeel. Remise lijkt waarschijnlijk. Orbaan probeerde het nog eens met de gesloten Siciliaan, maar hij kreeg tegen Ghitescu nauwelijks rede lijk spel, vooral niet toen hij geforceerd op kondngsaanval speelde. EnevoldsenDe Rooi werd in ondui delijke stand ontsierd door een blunder van de laatste. Plater—Milic liep kalm naar puntendeling. Uitslagen De uitslagen van de zesde ronde lui- Grootmeestergroep: TrifunovicDon ner laBarendregtSzabo tete. Zuidema—Karaklaic 6—1, Parma—Filip 10, LangewegBouwmeester tete. Uit de derde ronde: Bouwmeester- Barendregt 1—0 zonder verder spelen. De stand luidt: 1/2. Donner, Parma 4te pnt, 3/4. Szabo. Trifunovic 3te, 5. Barendregt 3, 6/7. Bouwmeester, Filip 2te 8/10 Karaklaic, Langeweg, Zuide ma 2. Uitslagen in de meestergroep: OrbaanGhitescu 01. Enevoldsen De Rooi 10, HartochDe Graaff 10, Szilagyi—Karper, afg.. PlaterMilic te—te. De stand luidt:: 1. Szilagyi 4te pnt en 1 afg., 2. Ghitescu 4, 3/4 Enevoldsen, Milic 3te. 5. Karper 3 en 1 afg, 6. Har toch 3. 7. Plater 2te. 8. De Graaff 2, 9/10. Orbaan, De Rooi lte. Lang* ;e arm Met de hulp van vijftig militairen is majoor Schut begin juli al met de bouw van het kamp begonnen. Om de zaak draaiende te houden staan deze dagen honderd man onder zijn comman do. „Het loopt best", verzekerde hij gis termiddag. En hij voegde er strategisch aan toe: „Op sleutelposities heb ik drie vaste medewerkers zitten, die weten moeten doen en waar ze op moeten letten. Zij zijn mijn lange arm. Er moet hier natuurlijk een ijzeren discipline heersen, anders wordt het gauw een zooitje. Maar dat is het hier gelukkig nog nooit geweest". In de driekazernes van Nijmegen worden het ontbijt, de lunohpakketten de warme maaltijden voor de in het kamp logerende militairen klaar ge maakt. In het kamp wordt het eten verdeeld. Op de soldaten uit Israël na krijgen ..alle militairen wat de pot schaft". En dat is 'n stevige hap, waar over niemand durft te klagen, zijn £er slot één in de Navo, we spre ken eén taal en dus eten we ook het zelfde", aldus majoor Schut, die is ver bonden aan de Dienst van de Territo riaal Bevelhebber Oost. Bij de opbouw van het kamp hebben de militairen veel steun gekregen de gemeente Nijmegen, die zich, evenals voorgaande jaren, ook op andere punten niet onbetuigd heeft gelaten, de organi satie te vergemakkelijken. Vandaag Beter Het Amerikaanse detachement, dat het verleden jaar allesbehalve goed heeft gedaan, hoopt deze maal beter >or de dag te komen. Op last van hun hoogste comman dant hebben de in de Bondsrepubliek gelegerde Amerikanen moeten deelne men aan een „oefenvierdaagse". Al leen de soldaten, die deze prestatie goed leverden, kregen toestemming naar Nijmegen te gaan. Met deze maatregel heeft de leiding van het Amerikaanse bezettingsleger willen voorkomen, dat er dit jaar opnieuw vijftig procent van het aantal deelnemers uitvalt. De Amerikanen zijn dus wel te ruggekomen van hun hoerastemming, waarmee zij in 1964 do eerste dag a; start verschenen. Ze demonstreerden toen, dat „zij de Vierdaagse wel effe zouden doen Ook de militairen van het Westduitse leger hebben zich goed voorbereid. Hun commandant, kapitein Werner Heine, heeft hun ook voorgehouden van het be zoek aan Nederland een „goodwilltrip" te maken. Hij wil, dat zijn manschappen de gelegenheid aangrijpen, het buiten land een goede indruk van het nieuwe Duitsland te geven. „Marcheren voor Duitsland" in de oude geest willen zij juist niet. Vrolijke noot Bij de training (enkele soldaten heb ben al meer dan duizend kilometer on der de schoolschoenen) is bijzonder veel aandacht besteed aan de omgangsvor men, die de Duitse soldaten met de Ne derlandse bevolking moeten hebben. Het contingent Beieren onder de Duitse militairen (170) heeft voor de vrolijke noot gezorgd. Met schrik heb ben zij vastgesteld, dat zij tijdens de trainingsmarsen aanzienlijk aan ge wicht hebben verloren. Zij schrijven dit toe aan liet feit. dat zij in Noord- Duitsland geen Münchens bier en geen meelspijzen hebben gekregen. Hun kok is overigens wat blij met de doel treffende vermageringskuur. Hij is al twaalf pond kwijt geraakt en daar was het bij hem om begonnen. Vanmorgen In alle vroegte passeer den de eerste Vierdaagselopers de Hoge Walbrug. Voor dag en dauw waren deze geroutineerde wandelaars opgestaan om b(j de eerste startgelegenheid te ver trekken De todht ging vandaag naar de prach tige Betuwe met het plaatsje Eist als centrum voor de grote rust. et weer viel vanmorgen gelukkig De zon was er weliswaar nog niet geslaagd door het grijze wolkendek te breken, maar het regende in elik ge val niet en dat was na de dag van gis teren alvast meegenomen. B(j de inschrijving hadden zich 13.296 wandelaars aangemeld. BU de bnreaus verschenen gisteren 12.412 deelnemers. Hoeveel er vanmorgen van start zijn gegaan is pas vanavond bekend, als de wandelaars terugkomen. Het aantal ver trekkende wandelaars wordt namelijk ochtends niet geteld. UTRECHT Gisteren heeft de poli- vier Utrechters aangehouden die tij dens het weekeinde hebben huisgehou den in een cafetaria aan de Leidseweg. Zij sloegen daar de boel kort en klein, nadat zij de buffetbediende peper i ogen hadden gestrooid. Een weigering van de buffetbediende n het viertal te bedienen was aanlei ding tot dit trieste optreden. De gearres teerden zijn de 29-jarige fabrieksarbeider I., de 24-jarige asfalteur van der L., en de gebroeders van Z., resp. 25 en 32 jaar. Mr. dr. Hartsuiker: AMSTERDAM Zodra het zeker is dat de installatie van de REM ir Nederland niet meer zal kunnen wor den gebruikt, zal afgezien worden van verdere vervolging in de zogenaamde REM-zaak. Dit heeft de officier van justitie en hoofd van het arrondisse mentsparket te Amsterdam, mr, dr. J. F. Hartsuiker, vanochtend meegedeeld. Hij heeft zijn besluit genomen aanleiding van een namens de verdachten in deze strafzaak ingediend verzoek tot het seponeren van de zaak. Daarbij heb' ben de verdachten (elf buitenlanders er één Nederlander) plechtig verklaard dat zij zich in het vervolg zullen onthouden van het uitzenden naar Nederland en voorts hebben zij hun volle medewerking toegezegd bij het uitoefenen van toezicht bij het demonteren en wegvoeren van d installatie. Bevel is bevel. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. Dertien poli tiemannen uit de Zwitserse stad Zurich hebben naar onze smaak al voor de start van de Vierdaag se een extra-medaille verdiend. In tegenstelling tot hun colle ga's uit Bern kregen de Züri- cher politiemannen van hun chef geen toestemming een dag eer der te vertrekken, zodat zij in de loop vam, maandag in Nijme gen zouden kunnen arriveren. De politiechef wees hun verzoek af met het argument van het per soneelstekort. De politiemannen lieten zich door deze weigering echter niet uit het veld slaan. Vastbesloten de Vierdaagse uit te lopen, char terden zij een vliegtuig, dat gis teravond om elf uur vertrok, na. dat de laatste politieman zijn diensturen erop had zitten. In het holst van de nacht landde het toestel op Schiphol. Tegen de morgen kwam het gezelschap in Nijmegen aan. De Zwitsers hadden nog net even gelegenheid een hapje te ontbijten en zich te verfrissen, voordat zij voor de eerste dag (met bepakkingvan start gingen. Vrijdagavond moeten de poli tiemannen meteen na aankomst terug naar Zurich. Op het tra ditionele Blarenbal zullen da feestvierende wandelaars hen dus niet zien. Beféhl ist Befehl, heeft de politiecommandant van Zurich zijn manschappen kort voor hun vertrek nog duidelijk laten weten. De organisatoren van de Vier daagse, die min of meer veront waardigd van dit relaas op de hoogte werden gesteld, zeiden grote waardering te hebben voor het doorzettingsvermogen van de Zwitsers. AMSTERDAM voor Nederlandse Internationale Waar den Duitch Internationals Fund ontmoette in het eerste boekjaar van 25 juni 1964 tot 30 juni 1965 een voortdurende vraag naar aandelen en 30 juni waren er reeds 153.968 van f50 geplaatst. Bij de oprich ting was het maatschappelijk kapitaal f5 miljoen, in november 1964 werd het f 10 min., de jaarvergadering van 17 augus tus zal een voorstel behandelen om het op f 30 min- te stellen en tevens het boekjaar voortaan te laten eindigen op 31 mei. De belan'gstlling komt van verschil lende soorten van beleggers. Bij de be taling van het interim-dividend bestond 64 van het kapitaal uit vereenvoudigde stukken. Het inkomen uit belegging stak gunstig af tegen de ontwikkeling kosten van levensonderhoud, doch de koersen zijn gedaald met uitzondering van AKU rekening houdend met de bo nus Daardoor daalde de innerlijke waarde van het aandeel met 7,5%. De obligatie-claims Hoogovens zijn verkocht doch ingeschreven is op certificaten. Van het vermogen was eind juni 18,79 (eind maart 18,77)% belegd in AKU, 13,28 (13,55) Hoogovens, 25,94 (28,39) Konink lijke, 11,71 (13,70) Philips, 24,91 (21,36) Unilever 0,53 in 4 pref. Unilever, en liquiditeiten bedroegen 4,84 (4,23) Deze waren soms groot in verwachting van een schaarser kapitaalmarkt. De beurswaarde der effectenportefeudlle was f 19,1 min. Het netto-inkomen bedroeg f689 400. Voorgesteld wordt het dividend gelyk te stellen aan het f4.70 interdm- idvidend per aandeel. De aandelendivi- denden van AKU en Philips zijn ndet tot het inkomen gerekend. Er wa6 geen aai leiding, agio-uitkering voor te stellen. ASSEN Op de provinciale weg va Rolde naar Grollo is gisteren de 45-jarige uitgeverij-inspecteur S. Hoog uit Assen met zijn auto tegen een boom gebotst. De auto vloog in brand, maar de heer Hoog wist zich met grote moeite eruit te werken. Met zware brandwonden is hij naar het Asser ziekenhuis vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. AMSTERDAM De Rijkspostspaar bank meldt dat het inleggerstegoed In juli de vier miljard gulden heeft over schreden, een verdubbeling sinds Juni 1958. De oprichting geschiedde in 1881, het eerste miljard werd in december 1944 bereikt, het tweede juni 1958, het derde mei 1962. In het tegoed is f600 miljoen beleggingsspaarrekeningen, en f100 mil joen jeugdspaarrekeningen begrepen. Het aantal spaarrekeningen is 5,7 miljoen, zodat het tegoeo per rekening gemiddeld f700 bedraagt. Op elke 100 Nederlanders zijn er 46 spaarrekeningen. Nog verlies Alweco 's-HERTOGENBOSCH Alweco heeft over het tijdvak 10 juni31 december 1964 f 7616 verlies geleden waardoor het totaal verlies is toegenomen tot f 51 mil joen tegen f 1.5 min kapitaal. Het ver bod van de REM-uitzendingen maakte een einde aan de bouw van REM-anten- nes waarna de directie contact zocht met ir. A. W. de Wilde de Lygnie, uitvinder en octrooi-aanvrager van een plaatrib- benradiator. Er zal nog heel wat werk en geld nodig zijn voordat men met pro- duktie en verkoop kan beginnen. Voorts wil men 31 juli de benoeming van een technisch deskundige in de directie voor stellen. (De aandelen zijn in augustus 1964 uit de notering genomen om specu latie te voorkomen in verband met de produktie van REM-antennes, waarvoor de directie grote advertenties plaatste. De aandelen noteerden toen 62 nadat ze in enkele maanden van 20 tot 70 waren op gelopen. Op de incourante markt worden de stukken niet verhandeld) UTRECHT De rechtbank ln Utrecht heeft vandaag de 23-jarige M. L. B. uit Hillegom en de 24-jarige A. H. J. uit een Chinees restaurant in Utrecht beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de rege- Onbekenden hebben een aantal, voor namelijk abstracte beeldhouwwerken vernield die bij het „huis van de kunst" in München waren opgesteld als onder deel van de „grote Duitse kunsttentoon stelling 1965".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 8