Toerisme tweede bron van inkomsten voor Israël HUIZE EUROPA WANKELT (II) De Gaulle is er op uit Europese commissie te ontkrachten 't is weer tijd voor Brits plan vindt bij NAVO geen genade Volk zelf zal saboteurs van Joeloe berechten hi ca*i h# DINSDAG 27 JULI 196S r North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica za. 11.15 en 18.45 u„ zo. 10.30 en 18.45 u. VN-zwendelaar in Kongo gepakt, in Zweden berecht STOCKHOLM Een voormalige Zweedse luitenant bij het V.N.-leger op Cyprus, Roy Larsson. is gisteren veroordeeld tot een jaar cel. Hij ver valste cheques, stal het chequeboek van de Indiase generaal Thimaya, ver valste V.N.-cheques en deserteerde vervolgens. Na veel omzwervingen kwam hij terecht in Kongo als kapi tein van de blanke huurlingen. Daar werd hij in juni door de Kongolese po litie op verzoek van Interpol gepakt. Ontwapeningsgesprek in Genève Maudling favoriet voor de tories (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Hoewel techniek veel met politiek heeft te maken, zijn het toch heel verschillende zaken, zeker in een gecompliceer de gemeenschap als de EEG. Het dreigement van de Franse minis ter van voorlichting, Peyrefitte, dat de Vijfde Republiek overweegt de tolmuren weer op te trekken, wordt in Brussel dan ook niet serieus genomen. Grandeur" mag volgens De Gaulle dan wel niet 1e koop zijn, een feit blijft dat als „de generaal" de EEG zou willen opblazen hij er zelf niet onge schonden af zou komen. Frank rijk is al te ver op de weg van de Europese economische samenwer king gevorderd om nog onge straft te kunnen terugkeren. Wat bezielt dan de Franse presi dent de zaken zó scherp te stellen dat het er op lijkt alsof de gemeen schappelijke markt een zoete illusie Is geworden? Bepaald geen ergernis over de EEG als verschijnsel, maar wel ergernis over het na-oorlogse politieke novum, dat supra-nationali- teit heet. De door hem verachte Vierde Republiek heeft in het in 1957 gesloten Verdrag van Rome basis van de EEG een hypotheek nagelaten, die hij nooit meer kwijt kan Deze erfenis doorkruist zijn opvattingen over de Franse hegemo nie en souvereiniteit, die als balsem in de kunstmatig open gehouden wonden worden gegoten, welke door PARIJS Het Britse plan in zake de niet-verspreiding van kernwapens zal, voordat het op de ontwapeningsconferentie van Ge nève die vandaag begint, ter tafel wordt gebracht, worden herzien j om tegemoet te komen aan de wen sen van andere NAVO-landen. Kringen die in nauw contact staan met de permanente NAVO-raad ver- i klaarden dat de vier aan het ont- wapeningsoverleg deelnemende lan- BRUSSEL - De Belgische kabi- «lenliiGenève ecnherjlen ontwerp- 6 - vprHratr 711 Ipn nncfel on On H» h i. „Nieuw" kabinet in België 3. Het belang dat de bestaande nucleaire mogendheden een begin maken met wapening door een of andere vorm „bevriezing" van kernwapens tot stand te brengen en de vernietiging van een deel van de bestaande wapens. De afge- aardigden waren van mening, dat dit alleen doeltreffend zou kunnen worden geregeld door de twee grote kernmogend- heden, de Verenigde Staten en de Sow- jetunie. netsformateur, Pierre Harmei, heeft de lijst van ministers van zijn nieuwe coalitieregering van rooms-katholie- ken 'en socialisten aan koning Boude- wijn voorgelegd. Volgens welingelich- te kringen zal deze lijst niet direct bekend worden gemaakt. Mogelijk zal dit pas morgen of donderdag geschie- Het nieuwe kabinet zou een pirami- de-achtige structuur hebben. Onder de eerste-minister staan zes ministers met een coördinerende taak, die elk een aantal ministeries onder zich zullen hebben. Zo zou minister Spaak niet alleen buitenlandse zaken krij gen, maar ook de nieuwe portefeuille voor Europese zaken, die voor techni sche bijstand en die voor buitenlandse handel onder zich hebben. Onder de ..coördinators" komen de gewone mi nisters, bijgestaan door staatssecreta rissen een tweede vernieuwing. teren was de algemene verwachting, dat de Sowjetunie met eigen voorstel len zal komen. Genoemde kringen zeiden, dat op de bijeenkomst van diverse zijden was ge wezen op: 1. De noodzaak van waarborgen voor niet-nuclaire landen om hen ertoe te brengen de gedachte aan eigen kern' wapens te laten varen. Dit was van spe^ ciaal belang, zo meenden de afgevaardig den, in het geval van landen als Zweden, Israël, India, Egypte e.a., die de indus triële en wetenschappelijke capaciteit be zitten om zelf kernwapens te vervaardi gen. Deze landen zouden, zo werd gezegd, wel degelijk zeer goede waarborgen sen voor hun veiligheid voordat z kans om de beschikking te krijgen atoombommen ongebruikt lieten. 2. De noodzaak van doeltreffende veri ficatie en controle, wellicht te verzorgen door het internationale bureau voor atoomenergie. In Nederland is krapte op de arbeidsmarkt een van de oorza ken, dat de politie meer en meer dames in haar gelederen gaat opnemen, maar in Zuid-Viet- nam gaan de vrouwen in politie dienst, omdat de mannen als militairen worden ingezet in de strijd tegen de Vietcong. Op deze foto: een politie-agente, die het verkeer in Saigon op een druk kruispunt al vastberaden in de hand houd. LONDEN Peter Thorneycroft heeft meegedeeld dat hij rich niet kandidaat stelt voor het leiderschap van de Britse conservatieve partij als opvolger van Douglas-Home. Het gaat bij de stemming van vandaag tussen Reginald Maudling, de 48-jarige oud minister van financiën dio als favoriet wordt beschouwd, Edward Heath, de 49-jarige ond-mi- nister van volksgezondheid. Het uitvallen van Thorneycroft wordt gunstig voor Maudling geacht. President Kongo-Brazzaville: BRAZZAVILLE President Massamba-Debat van (voormalig Frans) Kongo heeft tijdens een persconferentie meegedeeld, dat in de nacht van 14 juli jl. een groep van 32 gewapende saboteurs in Brazzaville aan land was gezet, met opdracht het nieuwe sport stadion, spoorbanen, bruggen en elektriciteitsmasten te vernielen en ministers en andere autoritei ten te vermoorden. Volgens de president zouden de mannen door ex-president Joeloe zijn aangewor ven, in Kongo-Leopoldstad zijn op geleid en met behulp van een bui tenlandse ambassade in Leopold- stad zijn bewapend. Achttien leden van deze commando- Nieuwe stad met nieuwe kerk MONROVIA Vijf en tachtig kilo meter van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia is een nieuwe stad ontstaan als gevolg van de industriële ontgin ning van ijzererts in de directe omgeving. Deze stad wordt thans al bewoond door 12.000 mensen, waar van 2.000 Duitse technici. De Lutherse Kerk in Liberia heeft voor deze plaats één predikant be noemd, die (zelf Canadees) Duits, Engels en Kpelle (één der belang rijkste talen van Liberia) spreekt. Hij heeft de zorg op zich genomen voor één ongedeelde gemeente, waarin plaats is voor alle rassen, stammen en gezindten. Bijzondere aandacht zal worden gegeven aan de reeds op gang geko- i ongecontroleerde trek van Afri- eenheid, of „Joeloes eerste leger", zoals de president het uitdrukte, zijn gearresteerd en een is door zijn eigen handgranaat om het leven gekomen. De overigen zijn nog voortvluchtig. Tijdens de persconferentie werd de journalisten een hoeveelheid wapens en ontplofbare stoffen getoond, die op de gevangengenomen commando's was buitgemaakt, dan wel door de voort- vluchtigen was achtergelaten. Gevraagd naar de nationaliteit van de genoemde ambassade in Leopold- stad, zei de president dat het een ..Europees land betreft, dat zichzelf christelijk noemt". President Massamba-debat zei, dat de gearresteerden door het volk zul len worden berecht. „Als het volk zegt dat ze levend verbrand moeten worden, zullen ze levend verbrand worden. Als het volk zegt. dat ze levend begraven moeten worden, zul len ze levend worden begraven. Zegt het volk dat we twintigste eeuwse- methoden moeten gebruiken, dan zul len we dat doen", aldus de president. I Er zijn op de wereld ruim vierhonderd miljoen radiotoestellen en 130 miljoen televisie-appara ten. In Afrika en Azië hebben gemiddeld twee van de honderd mensen een radio-ontvanger, ter wijl dit in de Sowjetunie bij 21, in Europa bij 23 en in de Ver. Staten bij 72 van de honderd men sen het geval is. Wat de televisie betreft komt in Afrika nog niet één appa raat per honderd mensen voor, terwijl dit in Noord- Amerika 24,5 per hon derd is. Deze cijfers zijn voor ons berekend door de UNESCO, de organi satie van de V.N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur. I Het boren van een tun nel door de Mont Blanc is geen overbodige luxe geweest. Sinds de opening op 19 juli jl. hebben reeds twintigduizend voertuigen van deze weg gebruik gemaakt. Gemid deld passeerden er dus per dag 3.500 auto's, zo heeft de Mont Blanc tun nelmaatschappij bere kend. De Noorse vissers heb ben dit jaar de haringen maar voor het opschep pen, zou men kunnen zeggen als men de cijfers bekijkt die het Noorse directoraat voor de vis serij heeft verstrekt. Vo rige week hebben deze vissers niet minder dan 425.000 hectoliter haring gevangen van uitstekende kwaliteit. Sinds 1 juli hebben de Noorse vissers 1,4 miljoen hectoliter ha ring gevangen op de Noordzee. Vorig jaar werd in het gehele sei zoen niet meer dan 3,4 miljoen hectoliter haring binnengebracht. Japan heeft een actie ontketend om het Ien" van ontwerpen door het buitenland tegen te gaan. Het meest werden nagemaakt machines, ge neesmiddelen en verdo vende middelen. Plagiaat werd gepleegd in Formo sa (60 proeent van de ge vallen), Korea (7), de Ver. Staten (6), Hong Kong (6) cn Spanje (6). Verder bleek, dat in Ja pan in 1959 nog in 65 ge vallen buitenlandse ont werpen werden overgeno men. De laatste jaren is het aantal gedaald tot on geveer 30. Boorplatform vliegt in brand: zes doden LAGOS Voor de Nigeriaanse kust is zondag door ontsnappend aardgas een boorplatform van de Shell in brand gevlogen, waarbij waarschijnlijk zes mensen om het leven zijn geko men. Negentig andere personen kon den door ijlings toegeschoten redding boten worden opgepikt. Er bestaat geen gevaar voor meer ontploffingen. Schepen patrouilleren in de buurt van de brandende gasbron. De gaullistische conceptie van het nationalisme Is er overigens één van het reinste provincialisme. Zij houdt geen rekening met dc oorzaken, die, tussen de beide grote oorlogen in. de wereld van de ene in de andere crisis hebben gestort. Aan de economische, technische en politieke ontwikkelingen wordt to taal voorbijgegaan. Ook aan het eenheidsstreven, dat in de jongere generaties leeft en dat een van de grondgedachten van de Europese beweging is geweest. Op dezelfde wijze als De Gaulle I aan het Atlantisch bondgenootschap tracht te knabbelen, doet hij dit ook aan de EEG. Hij kan als ouderwets staatsman niet tolereren dat andere landen invloed uitoefenen op Frank- rijks souvereine rechten; Marianne per saldo niet nóg verder „de I weg der vernedering" gaan. Om praktisch te zijn: als ..de generaal" besluit op politieke gron den bilaterale handelsbetrekkingen met Rood China aan te knopen en dit land graan te leveren, dan mag geen staat zich hierin mengen. Als de Europese landbouwmarkt er ech ter is als alles goed gaat. moet deze over twee jaar gestalte hebben wordt dit zonder meer een zaak van de EEG. In Brussel zal dan moeten worden bepaald wat dit Frankrijk in specie gaat kosten. De Zes: Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, Nederland, België en Luxem burg, hopen midden 1967 gemeen- schappelijke binnen- en buitenprij- zen te hebben met preferente leve ringsrechten aan elkaar. BLUFPOKER Dr. SICCO L. MANSHOLT: Nog steeds en zelfs nog lachend aan de riemen Parijs nog slechts onlangs heeft verklaard dat alleen de EEG de boerenstand uit de misère van de prijzenslag kan halen. STATUS SCHIPHOL Het toerisme is voor het twee en een half miljoen inwo ners tellende Israël de afgelopen ja ren de tweede bron van inkomsten geworden. „Na de export van sinaas- apppelen brengt het toeristenverkeer het meeste geld in het laatje", ver klaarde de secretaris-generaal van het ministerie voor toerisme in Lsraël, de heer Meir de Shalit, toen hij gistermiddag uit Zurich arriveerde voor een kort werkbezoek aan Neder land. „Vorig jaar brachten 250.000 toeristen uit allerlei landen een be zoek van gemiddeld 12 dagen aan Israël en besteedden 50 miljoen dol lar", aldus de heer Shalit, die zijn verwachtingen voor 1965 stelde op een toename van 17 procent. Israël werkt aan verschillende pro jecten om het toerisme te bevorderen, zowel aan de meren van Tiberias en Galilea als in enkele plaatsen aan de kust van de Middellandse Zee, zoals Natanja en Naharia, wordt de hotel accommodatie uitgebreid en de facili teiten voor vakantiegangers vergroot. De Israëlische regering wil speciaal de aandacht vestigen op de mogelijkhe den die het land in de wintertijd biedt. In het gebied van de Rode Zee zijn de zomers veel te warm, maar 'in de winter heerst er een aangename tem peratuur. „Men kan daar rekenen op een zonnige vakantie", verzekerde de heer Shalit. KIBBOETS Tevens worden in tal van kibboets ontvangsthuizen gebouwd, die veel gelijkenis vertonen met motels. Men sen, die gaarne iets van het land zelf willen zien, kunnen op deze manier tevens kennismaken met de gemeen schap van een kibboets. Er zijn thans reeds 17 van dit soort motels ge bouwd. Van de kwart miljoen toeristen die vorig jaar een bezoek brachten aan Israël kwam een derde uit Amerika. De Fransen en Engelsen maken res pectievelijk voor 18 en 15 procent deel uit van de toeristenstroom. Het Nederlandse aandeel bedraagt onge veer 4 procent. Vorig jaar trokken ruim 7000 Nederlanders naar Israël. „Dit jaar verwachten wij er zelfs 10.000". vertelde de heer A. Arad, directeur van het Israëlisch nationaal verkeersbureau in Amsterdam, die op Schiphol aanwezig was om de heer Shalit te begroeten. VLIEGTUIG „Dit hopen wij althans te bereiken door de goedkopere Ite-reizen Nederland naar Israël, die per 1 juli jl. voor het eerst zijn ingevoerd. Hiermede wordt de reis per boot, die veel langer duurt, minder voordelig. „Tot nu toe maakte reeds driekwart van de reizigers naar Israël gebruik van het vliegtuig. „De heer Arad. die tevens vertegenwoordiger is voor Bel gië en Luxemburg, vertelde voorts dat een groot gedeelte van de toeris- te vinden zijn onder de 20.000 thans in Nederland wonende Joden. Voorts zijn er veel mensen, die voor, wetenschappelijke of godsdienstige doeleinden naar Israël reizen. den alle Franse verlegeiiwoc uit de lichamen van de EEG terug te trekken, heeft, naar in Europese kringen in Brussel verluidt, in de eerste plaats ten doel de Commissie te ontkrachten. Dit college van tech nocraten, dat op 't ogenblik nog naar de pijpen van de Raad van ministers danst, doeb dat in de naaste toe- I komst een waarlijk machtige positie zal dienen te krijgen, wenst Parijs binnen de proporties van een soort super-secretariaat te houden. Geen nieuwe bevoegdheden dus, maar een voortbestaan als een zuiver uitvoe rend orgaan. Dat er, naar het oordeel van Frankrijk, hoofden zullen moeten vallen, is geen geheim. De Gaulle heeft het zowel op de voorzitter, de Duitser prof. dr. Walter Hallstein voorzien als op een van de vice- voorzitters. de Nederlander dr. Sicco L. Mansholt. Bonn en Den Haag zijn reeds door Parijs benaderd de be treffende mandaten, die op 1 januari a.s. moeten worden vernieuwd, in te trekken. Beide Commissieleden, die zich naar Franse opvattingen als f©wenste super-Europeanen" en ontpopt, zouden hun instruc ties te buiten zijn gegaan. NIET WEG Duidelijk is dat juist nu Hallstein noch Mansholt zullen verdwijnen. Even duidelijk is voorts dat Frank rijk al zó vast aan de EEG geklon ken zit dat zijn afscheuring de grootste moeilijkheden op het bin nenlandse politieke vlak zou veroor zaken. De gemeenschappelijke markt is van ontzagwekkend belang voor de Franse industrie en vooral voor de Franse boerenstand. Zonder de EEG slagen de Franse boeren er nooit in hun overschotten kwijt te raken, althans niet tegen een redelij ke prijs. Hoewel de bevriezing van de EEG door De Gaulle nog geen georgani seerd binnenlands verzet heeft opge roepen, hebben de boeren reeds uiting aan hun ongerustheid gegeven. Hun organisaties hebben de minister van landbouw, Pisani, benaderd met het verzoek bij de regering te .bewerkstelligen dat de onderhande lingen worden hervat Tegelijkertijd het uittreden uit de EEG zal kunnen compenseren dit zou een ondrage lijke last op de toch al in een ensissfeer gedompelde, Franse schat kist leggen heoft De Gaulle ook persoonlijk belang bij het welslagen van een gemeenschaooelijk? markt De ontwikkelingshulp, die de EEG o.m. aan de voormaligie Franse kolo men geeft verhoogt de status van Frankrijk in het algemeen en die van „de generaal" in het bijzonder. In Brussel legt men er de nadruk op dat het Verdrag van Rome niet toestaat dat een lid-staat zich uit de EEG terugtrekt. Als Frankrijk meent dat het onrecht is aangedaan, kan het zich tot het Europese Hof in Luxemburg wenden, dat bindende uitspraken in geschillen doc-t Ook brengt men naar voren dat het precies in het straatje van De Gaulle zou passen, als het overleg over de oplossing van de crisis op diploma tiek niveau wordt gevoerd. „De generaal" wil juist de Commissie passeren om, speculerend op vrees en ijdelheid (Spaak en zijn ver meende bemiddelingspoging), een bres in de verschillende regeringen te slaan. Terwijl het er op lijkt dat de Vijf wel wat water in hun wijn willen doen in haar nieuwe voorstellen althans is de Commissie gedeeltelijk aan de bezwaren van Frankrijk tegemoet gekomen lijkt het er nog niet op dat De Gaulle zijn vertegenwoordigers op korte termijn naar de conferentietafels terug zal sturen. Op dit moment kan ook een kreupel Europa nog wel even voor uit. In het najaar echter wordt dit anders. Dan moeten er zeer belang rijke besprekingen over de zoge naamde Kennedy-ronde worden ge voerd, over de buitentarieven dus, die voor de gemeenschappelijke markt moeten gelden. Prof. dr. WALTER HALLSTEIN: door De Gaulle gevreesde super-Europeaan STOP 'N TIJGER IN UW TANK Voor de bouw van een autotunnel van 2,5 kilometer onder de rivier de Parana is bij de IHC Holland een hefponton besteld door de Argentijnse maatschappij die het werk uitvoert. De methode om een tunnel te bouwen met behulp van een hefeiland is een nieuw element in de tunnelbouwtechniek en is noodzakelijk in verband met de sterke ^troom die continu op de Parana voor- RECIFE De politie van Reoife in de Braziliaanse staat Pernambuco heeft maandag het lijk gevonden van een vroegere kolonel van het Amerikaanse leger. Braun, die zondag vermoord zou zijn. Hij zou rechtstreeks betrekkingen hebben onderhouden met premier Fidel Castro van Cuba en met communistische leiders in Zuid-Amerika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5