Aanvaring bij Vinkbrug had treinramp kunnen worden Nu „slechts" elf treeplanken van forensentrein afgerukt Vrouw door stiefzoon ernstig gewond Harde wind V rij willige pensio enen 'Verlies': bijna duizend gulden per jaar Niet volgens 't boekje Beroep van het Rode Kruis ZATERDAG 24 JULI 196: Zeer SXP de plaats waar de pijl- yj punt staat is gistermor gen de steven van de Pieter- nella" zo ver over de spoor brug bij De Vink gekomendat elf treeplanken van de volle forenzentrein eenvoudig wer den afgerukt. Elk ander uit stekend voorwerp had op de rails voor de wielen kunnen komen, met ontsporing als ge volg. (Eigen foto) ("Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De aanvaring van het 483 ton metende zand- en grindschip „Pieternella" met de trein van 08.02 uur uit Leiden naar Den Haag had tot een verschrikkelijke .spoorwegramp kunnen leiden. Tot deze conchisie kwam de spoorwegman, die gistermiddag de Vinkbrug en de spoorbomen aan de Hoge Morsweg bediende. Zijn 59-jairige collega Hannes Dijkstra, die vlakbij >n een huisje langs de drukste spoorlijn van ons land woont, had 's morgens de brokstukken van elf treeplanken van de trein zien rond vliegen. De voorover gebogen steven van de „Pieternella", die veel te dicht op de spoorbrug lag te wachten, ritse als een aardappelschilmesje de tree planken van de voorbij razende trein af. Een iets andere positie van het uit te sluiten, is dus nauwelijks moge ongeladen, hoog op het water lig gende schip, ,Jiad wellicht de ste ven;.voor de wielen van de trein kunnen brengen. Een ontsporing van de overvolle forenzentrein zou dan niet onmogelijk zijn geweest. Met alle gevolgen van dien. Lang: zaam Brugwachter Dijkstra vertelde ons: „Natuurlijk had ik de „Pieternella" zien aankomen. Maar de schipper (C. Urvirrius uit Hardinxveld) voer zo langzaam, dat ik meende dat hij zou vastmaken aan de palen. Verder moest ik ook opletten of de overwegen van Haagweg (automatisch) en Hoge Mors weg (handbediienóng) die aan weers zijden van de Oude Rijn zijn, vrij wa ren voor de naderende trein. Pas op het laatste moment zag ik dat het schip toch nog was doorgevaren- En veel te ver. Zo'n sohip moet bij een dichte brug eigenlijk op scheeps lengte afstand blijven. Ik dacht echt dat die schipper ruim voor de brug bleef, want zijn dekjongen stond met de tros klaar in zijn handen op de plecht. Schrik De dekjongen, de schipper, brug wachter Dijkstra, de treinbestuurder en wie weet hoeveel passagiers kregen de schrik van hun leven, toen met luid gekraak de treeplanken van de trein werden afgerukt. Pas voonbij de spoorwegovergang in de Haagweg, een honderdtal meters verderop, kwam de trein tot stilstand. De stagnatie duurde ruim een kwartier. Toen had de heer Dijkstra de chef van het drie km verderop gelegen hoofdstation van Leiden gewaar schuwd. Onmiddellijk kwamen er men sen bij, korte tijd later ook politie van Voorschoten. De spoorwegrecherche heeft de zaak daarna overgenomen. De Pieternella kon dn de loop van de mor gen haar reis naar Rotterdam voort zetten, slechts met zeer lichte averij. De meer dan honderd jaar oude Vinkbrug in de spoorlijn tussen Leiden en Den Haag, is althans het draad- bare gedeelte zeer smal om de door- vaartbreedte zo ruim mogelijk te hou den. Verbreding van de treinbrug, om een dergelijk gebeuren in het vervolg Goud vliegt naar rood China LONDEN De goudprijzen zijn op nieuw gestegen onder invloed van Chi nese aankopen. De Evening Standard meldt dat voor 150 miljoen goud de laatste weken naar Peking is gebracht in gecharterde Boeing 707-straalvlieg tuigen van de Pakistan International Airline. Londen is het brandpunt va goudhandel, daar de Bank van Engeland optreedt voor de internationale goud- overeenkomst van de centrale banken op de wereld- Grote hoeveelheden wisselden van eigenaar en de bank was genoopt als verkoper op te treden om de prijs in de nabijheid van het officiële peil van 35 dollarcent de ounce te houden. Deze was intussen opgedreven tot 35,28, de hoogste sinds drie maanden. Enige verkopen kwamen ook van het Europese vasteland, waar de Parijse markt ook druk in de weer was. Aandelen van goudmijnen boekten te Londen winsten van een shil ling of meer. lijk. t Zelfs een korte opbouw planken zijn de stille ge tuigen van de aanvaring tus sen een schip en een sneltrein. De andere delen zijn kennelijk alle in het water van de Oude Rijn verdwenen. (Eigen foto) weerszijden van de brug kunnen wordian aangebracht zonder de brug te veiibred-en. Overigens kan men de Nederlandse Spoorwegen hierover moeilijk zwa ar - vallen. Vóór de brug zijn aan weers zijden duidelijk zichtbare stoplichten aangebracht. Bovendien voorkomt het opvolgen van de voorschriften, die de 'binnenvaart gelden, een dergelijk incident Gelukkig komen schepen met een vooruit stekende steven niet zo veel voor. Want die moet echt wel otter de brug reiken om de trein te ra ken. Bovendien moet het betreffen de schip, zoals gisteren de „Pieter nella", nog hoog genoeg komen, meent de heer Dijkstra. Hoewel het hoogst gevaarlijke situatie spreken „Men kan dus bezwaarlijk van een ongeluk van gistermorgen toch te denken geeft. k Wurgpoging om geld Ook moordaanslag in Breda HEERLEN/BREDA Twee ern stige aanslagen in Heerlen en Breda dondagnacht en -avond gepleegd hebben een 58-jarige vrouw levens gevaarlijk gewond, terwijl een 37- jarige man slechts door tussen twee auto's te springen zich het leven kon Het eerste drama speelde zich 's nachts af in Heerlen, waar de vrouw door haar 31-jarige gehuwde stiefzoon uit Aken dusdanig werd mishandeld, dat voor haar leven wordt gevreesd. De dader, monteur van beroep, kon kort na de aanslag door de marechaussee van de grenspost De Locht worden aangehouden. Hij in Heerlen ingesloten. De vrouw werd omstreeks vier i 's nachts gevonden bij een tankstation aan de Heerlerbaan. Z[j bloedde hevig uit een grote hoofdwond, had een gebro ken kaak en vertoonde zware wurgspo- ren. De woning van de vrouw was in een puinhoop veranderd. Omdat de politie zich direct herinnerde kort daarvoor assistentie te hebben ver leend op hetzelfde adres toen de stief zoon zijn moeder bedreigde, was de ver moedelijke dader snel gevonden. Alle grensposten werden gewaarschuwd en nog geen half uur later kon de met bloed besmeurde stiefzoon in een Duitse taxi worden aangehouden. De politie kon echter geen woord uit hem krijgen Hij zegt zich niets meer te herinneren. Wel weet hy, dat hij zijn moeder heeft bezocht en rond vier uur in Kerkrade een Duitse taxi heeft gebeld. Zijn moe der gaf in het ziekenhuis in Heerlen echter door gebaren te kennen, dat haar zoon de aanslag had gepleegd. Vermoed wordt, dat de ruzie is ontstaan doordat de stiefzoon geld wilde hebben van zijn moeder. Toen zij weigerde, zou hij en kele honderden guldens hebben wegge nomen, waartegen de vrouw zich ver zette. De dader zou het geld nodig heb ben gehad om naar zijn Duitse vrouw te reizen, die hem had verlaten en elders in Duitsland was gaan wonen. In Breda arresteerde de recherche de 22-jarige Bredanaar C. B., die donder dagavond een aanslag pleegde op z(jn stiefvader, de 37-jarige C. een buurman. Dit was de tweede poging van de jongeman om zijn stiefvader van het leven te beroven. Zes jaar geleden probeerde hij het met een mes. P. A. werd toen ernstig gewond aan zijn arm, waardoor hij blij vend invalide werd. De stiefzoon werd toen veroordeeld tot een uitkering van tien gulden per week aan zijn stief vader gedurende vijftien jaar. B. wilde echter niet betalen en kon dat als los arbeider ook moeilijk. Het gevolg Woedend Toen C. B. vorige week de papieren hiervan thuis kreeg, werd hij zo woe dend, dat hij naar Antwerpen reed en een tweedehands pistool kocht. Donder dagavond begaf hij zich naar de woning van zijn stiefvader in de Lindestraat. Deze zag hem aankomen en kwam naar buiten, waarop C. B. zelf kwam te vallen. Op de grond liggend trok hij zijn re volver en vuurde twee schoten of op zijn stiefvader, die zijn huis binnenrende. De kogels raakten het bovenlicht van de huisdeur. De buurman, de heer M.. die bij zijn voordeur stond riep iets naar C. B., waarna deze zittend op zijn brom fiets ook op hem schoot. M. kon echter net op tijd door zijn vrouw achteruit worden getrokken, waardoor de kogel in de deur terecht kwam. Drie schoten waren blijkbaar nog niet genoeg voor C. B., want even later, na dat hij op zijn bromfiets nog een keer was rondgereden, vuurde hU een vierde schot af op de huisdeur van zijn stief- A. Froma directeur Chr. Emigratie centrale DEN HAAG Tot directeur van de Christelijke Emigratie Centrale, als op volger van wijlen mr G. Punt te Delft, is benoemd de heer A. Froma te Arnhem^ directeur van het bijkantoor Gelderland" van deze centrale. De heer Froma, die 49 jaar is, is sinds elf jaar in dienst van de Christelijke Emigratie Centrale. Hij zal 1 november in functie treden. (Vervolg van pagina I) TAE betrokken vaste Kamercommissie vindt de bezwaren van de rege ring tegen invoering van het vrijwil lig ouderdomspensioen, ongeacht het aantal dienstjaren, op 60-jarige leef tijd echter niet overtuigend. De com missie vindt de vereiste overeenstem ming tussen dienstleiding en ambte naar een voldoende waarborg om te voorkomen dat deze mogelijkheid zal leiden tot vervroegde pensionering op ruime schaal. De commissie heeft dan ook met klem een beroep gedaan op de regering om de invoering van de door de staatscommissie. Van Poelje voorgestelde vrijwillige pen sionering „alsnog in welwillende over weging te nemen". Sommige leden van de Kamercommis sie pleitten er voor om in elk geval aan de gehuwde ambtenaar, die bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd geen minderjarige kinderen heeft, de keuze te laten tussen voortzetting van zijn werk kring tot 65 jaar en vervroegd ontslag met onmiddellijk ingaand recht op ouderdomspensioen. Beperkte compensatie (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „Vrijwillig met pen sioen op 60-jarige leeftijd". Dit zou een aantrekkelijke slagzin kunnen zijn bij de werving van overheidspersoneel, indien de regering alsnog tegemoet zou komen aan 't verlangen van de staats commissie-Van Poelje de vaste Tweede Kamercommissie en de samenwer kende centrales van overheidsperso neel om voor ambtenaren het vrijwil lig ouderdomspensioen in te voeren. Maar wat zouden de financiële conse quenties daarvan zijn voor iemand, die inderdaad vijf jaar eerder van „welverdiende rust" zou gaan genie ten? De heer L. v. d. Weide, pensioen-des kundige van de Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel, heeft dit eens voor ons uitgerekend. Uiteraard aan de hand van een eenvoudig voorbeeld en zonder rekening te kunnen houden met de even tuele invoering van een overbruggings regeling (.tijdelijk invaliditeitspensioen of wachtgeld bijv.). De ambtenaren A en B gaan beide met pensioen. A op 65-jarige leeftijd 40 dienstjaren en B op 60-jarige leeftijd na 35 dienstjaren. Voor het gemak is aan genomen dat beiden bij hun pensionering f 12.000 verdienen. Het pensioenrecht bedraagt Hi pet per dienstjaar. A ontvangt derhalve 40 x 1% pet of 70 pet van f 12.000 f 8.400. Daarbij moet nog geteld worden 20 pel het „ingebouwde" aow-pensioen (voor gehuwden thans f 3.756 per jaar) of rond f 750. A ontvangt dus per jaar totaal f 9.150. B ontvangt 35 x Hi pet .of 6HJ in f 12.000 f 7.350. De eerste vijf jaar (tot zijn 65e jaar) moet hij het daarmee doen. Daarna ontvangt hij echter geen i, maar 30 pet van het „ingebouwde" aow-pensioen extra, omdat hij niet is toegekomen aan de veertig dienstjaren, waarop het pensioen is gebaseerd. Na vijf jaar heeft B dan een jaarlijks pensioen f 7.350 -f- f 1.125 f 8.475. B ont vangt dus de eerste vijf jaar van zijn pen sionering f 1.800 per jaar minder pensioen dan A. Daarna ontvangt hij f 675 per jaar minder dan A. Statistisch worden degenen, die de 65-jarige leeftijd bereiken, gemiddeld 78 jaar. en zij, die de 60-jarige leeftijd „ha len", gemiddeld 77 jaar. Op basis hiervan kan. met verwaarlozing van de vrij ge ringere grotere verschillen die ontstaan door de verdere verhoging van de (waar devaste!) pensioenen, berekend worden dat B gedurende zijn 17 (statistische) pensioenjaren gemiddeld ca. f 1000 per jaar minder aan pensioen ontvangt dan A gedurende zijn 13 (statistische) pensi oenjaren. Daar komt voor B dan nog bij het „verlies" van 5 jaar geld verdienen. Zijn winst is evenwel, dat hij 5 jaar lan ger dan A van de vrijheid heeft genoten, zoals dat heet. 't Is maar net. waaraan iemand de voor keur geeft DE BILT Voor het ktistgebied geldt vandaag een waarschuwing voor in° een harde zuidwestenwind. Daarbij komen nog enkele buien die voor een te slecht juli-weekeinde zorgen. De depressie die dit ongunstige zomerweer veroorzaakt ligt boven de Noordzee en trekt morgen naar Denemarken weg. Geleidelijk komen er meer opklaringen maar het blijft met temperaturen van 16 a 17 graden voor eind juli belang rijk te koel. Ook in de afgelopen nacht zijn er weer enkele onweersbuien ge passeerd met vooral in Noordholland en op de Wadden 20 tot 30 mm regen. In De Bilt heeft juli al een tekort van bijna 40 uren zonneschijn. ZON EN MAAN Zondag 25 juli: zon op 4.51, onder 20.41, maan op 01.11, onder 18.19- Maandag 26 juli: zon op 4.52, onder 20.40! maan op 01.55, onder 19,32. Woensdag 28 juli: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 25 juli: 12.03 n.m.; 26 juli: 0.34 vjn,; 13.10 n.m. HET WEER DM EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur li II hifi? D. Helder regenbul Ypenfcmrg zw. bew Vilsslngen h. bew. Eelde regenbui De Bilt Eindhoven Zd.-Limb. onbew. Helsinki zw. bew Stockholm zw bew Oslo gh btw. Kopenhagen 1. bew Aberdeen gh. bew Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn 1. bew «SESi overheidspersoneel, waarin zij de commissie er op wezen het niet aanvaar den van het vrijwillig ouderdomspen sioen „bijzonder bezwaarlijk" te achten, vooral omdat de regering wèl tot afschaf fing van het instituut van vervroegd ouderdomspensioen heeft besloten. Vol gens de organisaties van overheidsperso neel kunnen deze afschaffing en d< invoering van het vrijwillig ouderdoms pensioen niet los van elkaar bezien worden. Naar hun mening is het plan voor het zgn. functioneel leeftijdsontslag slechts een beperkte compensatie het vervallen van het vervroegd ouder domspensioen. In de praktijk komt het nogal voor, zo stellen de centrales, dat er geen aanwijsbare gronden voor afkeuring zijn, maar waarin het toch zowel in het be lang van de ambtenaar als in het dienst belang is dat de dagtaak wordt beëin digd. „Het vrijwillig ouderdomspensioen dient, hier een oplossing te geven gezien worden als het sluitstuk op het recht op ambtenarenpensioen", aldus de centrales, die de bedenkingen van de re gering merkwaardig vinden, vooral te gen de achtergrond van het feit dat de voorgestelde regeling de gebruikmaking van het vrijwillig ouderdomspensioen afhankelijk stelt van het inzicht dienstleiding. ,,Het vertrouwen van de re gering in verscheidene overheidsorganen is blijkbaar niet groot.'' De centrales van overheidspersoneel verklaarden aan de totstandkoming van het vrijwil lig ouderdomspensioen ,^zeer grote de" te hechten. Bedrijfsleven GTAL een eventuele invoering van de vrijwillige pensionering en/of var het functionele leeftijdsontslag ook ge volgen hebben voor de pensloenvoorzie- ningen in het particuliere bedrijfsleven Op deze uiterst belangrijke vraag is op dit moment nog geen zinnig antwoord te geven. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft zich met deze problematiek tot toe nog niet of nauwelijks bezig gehou den. Dat heeft ook weinig zin zolang voor verreweg het grootste deel van de ondernemingen geen pensioenvoorzienin gen bestaan, die de toets van vergelijking met die van het overheidspersoneel kun nen doorstaan. Het streven is deiihalve allereerst gericht op het creëren van eer gedifferentieerde aanvulling op de unl- forme bodemvoorziening vla onderne- mings. on bedrijfspensioenfondsen, die, evenals de a.o.w.- en a.w.w.-pensioenen, waardevast dienen te worden ge maakt. Het moeilijke vraagstuk van de financiering daarvan is al geruime tijd in studie. Voorts streeft de vakbeweging naar de totstandkoming van een zgn. rest. pensioenfonds voor bedrijfstakken ondernemingen, die een dergelijke vullende pensioenvoorziening niet tot stand kunnen brengen. Uiteraard komen ook in het parti culiere bedrijfsleven wel betrekkingen voor, die een vervroegde pensionering rechtvaardigen, maar de vakbewegin gen stellen zich voorlopig op het stand punt dat dit een zaak is die eventueel tussen de betrokken werkgevers en werknemers geregeld moet worden, J wacht bevredigend Jaarresultaat. •windstil 25 16 Windstil 30 18 nnw 4 24 18 wzw 4 21 14 ZW 6 24 14 windstil 32 19 windstil 29 19 HET deze week in de Eerste se pelitiemspecteur. die een obscure reeidiuizf in de gaten houdf. De Kamer met volgens hel 2erldeling jn mr De Niet komt aan boekje gegaan. Het boekje zegt. emoord als hij de minister ver- de regeringspartijen steunen de mijt, dat deze zijn ambt „te weinig regering, de oppositie bestrijdt existentieel en te veel ambachte- haar. Maar in de Senaat waren lijk" opvat. Het beleid mist J" het de VVD en de CHU die zon der veel voorbehoud hun vertrou wen in minister Luns uitspraken, terwijl PudA-woordvoerder en „coalitiegenoot" De Niet zich in allerlei bochten wrong om te ont komen aan de harde waarheid, dat hij nu met de bewindsman in één schuitje zit. Op het voor naamste discussiepunt, de gift missionaire bezieling. Het compro mitteert het decadente Westen in de ogen van het engelreine (Verre) Oosten. Mr. De Niet is behept met dat typische, in bepaalde linkse kringen zorgvuldig gecultiveerde minder waardigheidscomplex tegenover de Afro-Aziatische volken. Als die iets verkeerds doen, is dat de schuld van het Westen. Wij met ons kolo- j niale verleden hebben aUeen maar A do een su'iuiaue iwi we uuy tv vuuy uu» vond mr. Luns KVP en Attr JVieuto-Guinea hebben vastgehou- tegenover zich, maar VVD-frac- den. Dat was een stuiptrekking van i imperialistische machtsbegeerte. Mr. Luns heeft niet het minste begrip voor wat in het Oosten aan de gang is. Wie de visie van mr. De Niet niet de volle honderd procent deelt. tieletder Van Riél aan zijn zijde. Dat laatste klopte ook al niet. want volgens het boekje is de VVD „conservatief". Ze mag dus niet in staat worden geacht tot een zo „progressieve" houding als wordt op morele en religieuze gron- waarvan mr. Van Riel blijk gaf. Gelukkig is de politieke werkelijk heid levendiger dan het boekje, boei ender dan de cliché-voorstellingen over oppositie-regeringspartij, pro- gressiviteit-conservatisme. WD en PvdA hebben indertijd veel moeite gedaan om zo nauwkeurig mogelijk aan die cliché's te beantwoorden. Toen ze (resp. in 1952 en '58) uit het kabi net vielen, was ineens alles fout wat vroeger goed was. Vooral de PvdA beoefende althans onder mr Bur ger de orthodoxe stijl van opposi tie-voeren. In de Senaat deden WD en CHU het deze week minder ortho dox. Het regeringsbeleid objectief en constructief-LritisCh beoordelend, de den ze wat elke politieke partij (re geringspartner of niet) zou behóren te doen. Het zou eenvoudig belachelijk zijn geweest als mr. Van Riel en zijn col lega-senator van de CHU prof. Van Hulst minister Luns. die zij in het verleden steeds hebben gesteund en met wiens politiek zij het in grote lij nen nóg eens zijn, nu ineens in de kou zouden hebben laten staan, alleen omdat WD en CHU nu in de opposi tie zitten. Niet minder ridicuul zou het zijn geweest als mr. De Niet, die jaren achtereen de grote Luns-vreter heeft uitgehangen, de bewindsman nu plotseling over de kuif zou hebben gestreken. De kabinetswisseling ten spijt zijn de heren Van Riel. Van Hulst en De Niet politiek zichzelf ge. „De heer De Niet in geprononceerde onwelwillendheid jegens mij", zei minister Luns en daarin had hij niet helemaal ongelijk, zoals ook het onaf- hankelijk-socialistische dagblad Het Parool donderdag toegaf. Het blad schreef, dat mr. De Niet „blijkbaar moeilijk weerstand kan bieden aan zijn neiging om op de man te spelen, om zakelijke meningsverschillen op een persoonlijke, ietwat laatdunkende wijze uit te vechten, zó dat het zijn tegenstanders overmatig irriteert" Politie-zendiiig De 61-jarige mr. De Niet. burge meester van Wageningen, heeft vroeger bij de politie en de zending gewerkt. Dat kan men nog merken aan zijn optreden in de Kamer. Zijn terechtwijzingen aan het adres van minister Luns zijn die van een nor- Op recepties Ned. ambassade geen rassenscheiding DEN HAAG. Op recepties op de Nederlandse ambassades in Zuid-Afrika is geen sprake van rassenseheid-ng. zo antwoordt de minis:!»- van buiten landse zaken. mr. Luns op vragen var het socialistische lid van de Tweede Kamer de heer Ruygers. Zo worden op de verjaardag van de Koningin Zuid-Afrik-* .-Uchts ontvangster; geven voor personen van Nederlandse nationaliteit en eventueel ex-Neder landers, ongeacht ras of geloofsover tuiging, zo n>d!g in ramenws'k'ng met plaatselijke Nederlandse verenigingen. H.B.M. tevreden DEN HAAG In het eerste half- jaar hebben de zaken bij de werkmaat schappijen van de Hollandsche Beton Mij. over het algemeen een goed ver loop gehad. Er werd voor ruim f 100 miljoen aan belangrijke opdrachten ver kregen en de omzet was hoger dan jaar tevoren. Het bestuur ver var. kritisohe uitlatingen van de Zuid- afrikaanse premier, de heer Verwoerd, over zogenaamde rassen-gemeneae re cepties van de Amerikaanse ambassa deur in Pretoria op de nationale feest dag van de Ver. Staten Strijd in Vietnam GENEVE Het Internationale comité van het Rode KruLs heeft op Noord- en Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten beroep gedaan om b(j de huidige oorlogvoering de bepalingen van de con- enties van Genève na te leven- Er wordt aan herinnerd dat volgens deze conventies, waartoe alle drie ge noemde staten zijn toegetreden, het le- van elke krijgsgevangene moet wor den gespaard en dait deze recht heeft op een menselijke behandeling. Het beroep is ook gedaan op het Viet namese bevrijdingsfront hoewel dit de conventies niet heeft ondertekend. den gediskwalificeerd. Dta overkwam prof. Van Hulst, die het waagde zich af te vragen of de gift aan het De fense and Aid Fund niet wat versto rend zal werken op de handelsbetrek kingen met Zuid-Afrika. Daar kwam dus de koloniale aap uit de confesslo. nele mouw! Het is de CHU dus om scheepswerven te doen, niet om het welzijn van de zwarte bevolking, niet om het lot van hen die door de re- gerfing-Verwoerd worden vervolgd. En dat noemt zioh dan nog christen! Als (hervormde) doorbraak-socia- list mo$t mr. De Niet van de christe lijke partijen niets hebben. Godsdienst mag niet de basis zijn voor party- vorming. Politiek is een zakelijke kwestie. Enfin, u kent die kreten weL Mar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Mr. De Niet is minder tot een zakelijke discussie in staat dan welk confessioneel Kamerlid ook. Hij ziet alles in een hoog moreel, confes sioneel perspectief. Hij voelt zidh het geweten van de Eerste Kamer. Het nare is alleen dat hij niet overtuigt, maar irriteert. Omdat hij als een nieuwbakken Karei de Grote zending bedrijft met het zwaard, hte zwaard van een onwelwillende en hautaine kritiek. De emotionele reactie daarop van minister Luns was meer dan be grijpelijk. Wierook Er staan nog meer dingen In het boekje, die niet helemaal meer klop pen mét de politieke werkelijkheid. Zo b.v. de stelling, dat de antirevolutio nairen hun leiders bewieroken, de christelijk-historischen daarentegen de hunne nooit écht huldigen. In het voor laatste nummer van het CH-weekblad De Nederlander haalt de heer A. J. van Duist de volgende uitspraak (van prof. Van Niftrik?) uit 1959 aan; „Wij in de Hervormde Kerk waarderen elkaar wel, maar wij weten het niet te uiten. Wij kritiseren de gerefor meerden, die elkaar van tijd tot tijd weten te bewieroken. Maar wij zijn in het andere uiterste gevallen. Door té grote soberheid en terughoudendheid komen wij eigenlijk nooit tot een echte huldiging". De heer Van Duist voegt daar dan aan toe, dat men in deze uitspraak „CHU en ARP al evenzeer getekend kan zien". Is dat nou wel waar? We dachten dat op dit punt de situatie nogal wat veranderd was. Sedert het ver trek van Schouten bewieroken de antirevolutionairen hun leiders niet meer zo. Zijlstra vertrok met stille trom van het politieke toneel. Bruins Slot werd beentje-gelicht na over Nieuw-Guinea dingen te hebben ge zegd, die grote groepen in de ARP niet zinden. Weliswaar worden in deze partij nu pogingen ondernomen om de heer Roolvink tot object van heldenverering te verheffen, maar dat lokt felle reacties uit bij de jon geren. aan wie (alweer volgens het boekje) de toekomst is. De tijd van leidersadoratie, van domineesver- heerljjking, de tijd waarin naam titel van welke VU-hoogleraar dan ook een magische uitwerking had op het antirevolutionaire volk die tijd neigt ten einde. De GötterdSm- merung is aangebroken, want de kleine luyden zijn mondiger gewor den. De meesten wensen zich niet meer kritiekloos aan „voormannen" op te trekken. Om het met de woor den van dr. Berghuis te zeggen„De zegenbeden van vroeger voor de lei ders der partij, als zij ergens optra den, zijn er niet meer bij- En dat is in zeker opzicht maar goed ook niet om die zegenbeden, want die hebben zij nu evenzeer nodig als vroeger, maar om het aureool dat er om hing. Wat echter vooral van betekenis: wij zijn over de gehele breedte van de partij als leden mon diger geworden en wij willen mee spreken". Hoe ligt het nu In de CHU? Daar nog steeds dezelfde „soberheid en terughoudendheid"? De heer Van Duist kan beter weten als hij getuige was van de enorme ovatie dlc mr. Beernink in Zwolle ten deel viel toen hij daar zijn beleid in de kabinetsfor matie had verdedigd. Dat was geen uitschieter, want ook nadien bracht de CH-leider in een reeks van vergade ringen honderden geestverwante han den enthousiast op elkaar. Bewieroking? Nee daarvoor zUn ze in de Unie te nuchter. De CHU is door de formatieperikelen politiek zelfbe wuster geworden en dat uit zich ln waardering voor de man die aan de partijpolitiek leiding geeft Die man zelf blijft eenvoudig. En gul. Op de zomerconferentie gaf hij vorige week j al zijn Russische sigaretten weg. Een doos vol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7