Ontwapeningsgesprek is zeker niet zinloos nieuws Jaar cel en vier jaar werkkamp voor Brooke Voor atheïst Canadees staatsburgerschap? Secretaris van kard. Mclntyre vermoord Gissen naar het doel van Harrimans bezoek Moeilijke top na 15 dagen bedwongen Roemenië demonstreert zijn onafhankelijkheid -i Jjt ggft Kif, Slachtoffer betoging in Athene begraven ZATERDAG 24 JULI 196J Amerika wijst Egyptisch protest van de hand WASHINGTON/CAIRO Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Egyptische beschuldiging van de hand gewezen, dat de Ameri kaanse diplomaat Bruce Odell in dienst' zou staan van de Amerikaanse geheime dienst en van de hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Ahram. Mustafa Amin. voor de Egyptische staat gevaar-1 lijke inlichtingen zou hebben ontvangen. Mustafa Amin is donderdag in Alex- andrië aangehouden toen Odell zich in diens woning bevond. Odell werd ook gearresteerd, maar later vrijgelaten. Gisteren zijn nog vier Egyptenaren ge arresteerd, onder wie journalisten van Al Ahram. Meer getuigen in Auschwitz-proces Na proces van twee dagen FRANKFORT Onverwacht Frankfort weer begonnen met het horen van getuigen hoewel requisitoir en plei dooien al achter de rug zijn. De recht bank willigde desbetreffende verzoeken van het openbaar ministerie en de ver dediging in. Volgende week vrijdag zullen de be klaagden het laatste woord krijgen. Ver wacht wordt, dat in augustus vonnis zal worden gewezen. In Bonn zijn gisteren acht voormalige bewakers van het vernietigingskamp Kulmhof in West-Polen veroordeeld tot gevangenisstraffen van zeven tot der tien jaar. Zij maakten van 1941 tot 1944 deel uit van de kampbewaking en wer den ervan beschuldigd meegewerkt te hebben aan het vermoorden van 152.000 joden uit Oostenrijk, Polen, Tsjechoslo- wakije en Duitsland. Uitwijzing van Britse diplomaat gevraagd MOSKOU De 28-jarige Britse leraar, Gerald Brooke is gisteren veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en vier jaar werkkamp wegens ondermijndende activitei ten tegen de Sowjetunie. De veroordeling volgde na een proces van twee dagen voor een civiele rechtbank. Hij had bekend dat hij geprobeerd had anti Sowjet- propaganda door te geven die hem verschaft was door een anti communistische emigrantengroep in Londen. De eis was zeven jaar. De verdedi- batik beraadslaagde 3 uur en 25 minuten. Brooke krijgt zeven dagen om in beroep te gaan bij het hoogge rechtshof van de Russische federatie. Hij hoorde de uitspraak aan zonder zichtbare emotie. heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grole Hes! Weer hoop voor gezin Bergsma CALEDONIA Zal het emi grantengezin Bergsma, dat afkom stig is uit Nederland, toch na ver loop van. tijd het Canadese staats burgerschap krijgen? Deze vraag is gisteren weer actueel geworden, nadat eejn hof van beroep in On tario de gelijkluidende uit spraken. van twee lagere rechter lijke instanties had verworpen. Het gaat hierbij om de vraag of een atheïst gedwongen kan wor den de voor het staatsburgerschap voorgeschreven eed op de bijbel af te le?ggen. Het gezin Bergsma diende al in 1954 bij de bevoegde instantie in zijn woon-plaats de heer Bergsma is aljs metaalarbeider werkzaam in Caledonia een aanvraag in om het staatsburgerschap te verwerven. Deze aanvraag werd door rechter Leadh afgewezen, omdat de heer Bergsma en zijn echtgenote atheïs ten zijn, waardoor zij niet in staat waven de eed af te leggen, wo de woorden voorkomen: „Zo waar lijk helpe mij God almachtig". De heer Bergsma ging van dit vonnis in hioger beroep, doch een rechter in Ontajrio onderschreef het oordeel van zijn ambtgenoot in Caledonia. Hij lichtte hierbij toe dat hij zich niet uitliet over het atheïsme van de appellant, doch dat hij zijn oordeel grondvestte op de be staande wet, is vastgelegd. De rechtbank beval verder aan dat het ministerie van buitenlandse zaken de Britse diplomaat Anthony Bishop uit het land wijst. De aanklager zei. dat Brooke verondersteld werd contact opgenomen te hebben met Bishop op de Britse ambas sade. De ambassade ontkende dat Bishop er bij betrokken was. LEUGEN De in het proces-Brooke genoemde organisatie van uitgeweken Russen NTS heeft gisteren in een te Parijs uitgegeven bekendmaking commentaar gegeven op de uitlatingen, die de openbare aanklager in dit proces over haar heeft gedaan. De NTS verklaart dat het een leugen is, dat de „vaderlandslievende Rus" Konstantinov Brooke bij de Sowjet-auto- riteiten heeft aangegeven. Zij stelt ver der, dat zij zich niet bezig houdt met het bedrijven van spionage in de Sowjetunie. doch dat haar bedrijvigheid is gericht op een omverwerping van het huidige Rus sische bewind. „Wij onderhouden geen verbindingen met officiële buitenlandse kringen en dit geldt met name voor de in het proces genoemde tweede secretaris van de Britse ambassade in Moskou Bishop", aldus de NTS. De Russische emigrantenorganisatie verklaart verder niets over Brooke te willen zeggen, zolang het proces tegen hem nog niet volledig is afgewikkeld. Do NTS verzekert, dat dit proces gevoerd is „overeenkomstig de werkwijze, die gedu rende het Stalinistische bewind in zwang was". Zij meent dat het proces donder dagmiddag achter gesloten deuren is gevoerd, opdat niets over de stukken betreffende de NTS in de openbaarheid zou komen. Geen geheim overleg Peking-Moskou BOEKAREST Er schijnt geen sprake te zijn van overleg achter de schermen tussen de Russische en Chinese leiders op het partij congres van de Roemeense com munisten in Boekarest. Roemeense autoriteiten maakten aan de des betreffende geruchten een eind door te verklaren, dat de afge vaardigden van China en Rusland de afgelopen twee dagen in af zonderlijke groepen de stad hadden bezichtigd. Hun afwezigheid op het congres had dus niets met enig geheim overleg te maken. Alle delegaties vertrekken morgen huiswaarts. De mogelijkheid blijft bestaan dat de Chinezen, onder lei ding van vice-premier Teng Hsiao- Ptafi hun reis naar Peking in Moskou de eed op de bijbel {sollen onderbreken. ORGANISATIE MOORD OP PRESIDENT NO FEDERAAL MISDRIJF WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft een wetsontwerp goedge keurd, dat moord op de president stigatie van de commissie-Warren, die de moord op president Kennedy heeft onderzocht. Ook het vermoorden, het ontvoeren van en het plegen van een aanslag op de vice-president wordt tot een federaal misdrijf verklaard. Het doden zal met de dood worden ge straft tenzij de jury clementie bepleit. In dat geval zal levenslang worden op gelegd. Maar het hof van beroep in Ontario heeft thans echter de betrokken instantie opgedragen de minister voor burgerschap en immigratiezaken mee te delen dat de leden van het gezin Bergsma geacht moeten worden het Canadese staatsbur gerschap waardig te zijn. „Het loutere feit, dat een aanvrager van het staatsbur gerschap atheïst is, vormt geen grond voor afwijzing van de aanvraag", aldus het hof in zijn motivering. De heer Bergsma toonde zich zeer voldaan over de uitspraak van het hof. Hij zal nu direct een nieuwe aanvraag voor het verkrijgen van het staatsburger schap voor hem en zijn gezin indienen. De aanvankelijke afwijzing van de aan vraag had tot een storm van protesten in het Canadese Lagerhuis en van de zijde van Canadese en Amerikaanse „groepe ringen ter propagering van de burgerlij ke vrijheid" geleid. LOS ANGELES De secretaris van de aartsbisschop van Los Ange les, kardinaal Mclntyu, de 32-jarige pater John Thom, is gisteren in een spreekkamer van het aartbisschop- pelijk paleis doodgeschoten door een vrouw die een onderhoud met hem had gevraagd. De pater werd getroffen door twee kogels. Later werd in de omgeving een 55-jarige vrouw aange houden. Nog drie foto's van Mars Meer Duitsers in zendingsdienst HAMBURG De gezamenlijke protestantse Duitse zending had eind 1963 1.339 mensen in actieve zen dingsdienst overzee tegen 1.225 het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het zojuist verschenen Jaarboek 1965 van de Duitse zending. Al stijgt het aantal Duitse zendingsar beiders nog elk jaar. het heeft nog lang niet de hoogte bereikt van voor de oorlog. In 1938 bedroeg hun aantal namelijk 1.659. In 1952 waren dit er nog maar 499. Zeven jaar later werd de duizend weer overschreden. Eind 1963 waren 453 zendelingen direci betrokken in prediking en zielszorg. In het onderwijs waren 88 mensen werk zaam. Voorts staan op de lijst van le Duitse zending 61 zendingsartsen, 182 verpleegsters 410 echtgenoten van zende lingen, die op de een of andere wijze ir zendingsdienst zijn (meestal als verpleeg ster) en 145 andere zendingskrachten Ir. deze statistiek zijn niet btgrepen dit Duitsers, die in dienst van een nie1. Duitse zending zijn uitgezonden Overigens klaagde de zendingsdirecto; van het Rijnse Zendingsgenootschap nog dezer dagen, dat naar verhouding het Duitse aandeel in de zending beneden de maat blijft. PASADENA Functionarissen van het laboratorium voor straalvoortstuwing hebben meegedeeld dat eind volgende veek nog twee of drie foto's van Mars •oor publikatie vrijgegeven zullen wor den die op 14 juli door Mariner 4 zijn genomen. Dr. William Pickering, de directeur in het laboratorium, zei dat vandaag alle 21 foto's ontvangen zouden zijn. Voor het eind van de volgende week zouden verscheidene belangwekkende foto's beschikbaar komen De Roemeense afgevaardigden op het congres keurden gisteren bij ac clamatie een verandering in de partij- organisatie goed. die een verbreding van de „top" inhoudt. Aan de be staande organen presidium, cen traal comité en secretariaat werd een nieuw toegevoegd: het uitvoerend comité. Dit zal door het centrale comité worden gekozen, groter zijn dan het presidium maar kleiner dan het centrale comité. Volgens sommige berichten is pas de afgelopen dagen tot de vorming van dit lichaam besloten. De Roe meense communistische partij 'is de eerste^ met een dergelijk uitvoerend comité. Wat zijn taak is werd niet onmiddellijk duidelijk. Een van de suggesties is, dat dit comité zal optreden als een centraal comité in het klein dat van week tot week besluiten kan nemen zonder dat steeds weer behoeft te worden over gegaan tot het beleggen van een bijeenkomst van het voltallige centra-, le comité. Een andere mogelijkheid is,! dat dit orgaan speciaal belast zal worden met het toezicht op de uitvoe ring van het nieuwe vijfjarenplan. Staking in Italië «raat niet door Het heeft opzien gebaard, dat de Sowjetunie zich bereid heeft ver klaard, een datum vast te stellen voor hervatting van de ontwape ningsbesprekingen te Genève. Niet ten onrechte werd rekening gehou den met de mogelijkheid, dat de gebeurtenissen in Vietnam voor de Russische leiders aanleiding zouden zijn, zich te onthouden van con tacten met de Verenigde Staten. In Moskou trekt men zich evenwel weinig aan van wat men er in Peking van zal zeggen. Een gevolg hiervan is, dat men zich thans af vraagt, welke dringende reden de Russen er toe gebracht heeft, met de Amerikanen (en uiteraard ook vertegenwoordigers van andere lan den) aan de conferentietafel te gaan Er is reden om aan te nemen, dat vooral het 'Duitse probleem' de Sowjetleiders heeft doen besluiten, zich niet te verzetten tegen hervat ting van het ontwapeningsgesprek. Bij dit overlég wordt voornamelijk gesproken over het tegengaan van verdere spreiding van kernwapens. Afgezien nog van het feit, dat com munistisch China hard bezig is, een eigen kernmacht op te bouwen, heeft Moskou er groot belang bij, dat niet nog meer landen in het bezit komen van een eigen kern macht. Zolang alleen de Amerika nen en de Russen over een derge lijk afschrikwekkend wapen be schikken, is het nog mogelijk, te voorkomen, dat een plaatselijk con flict ontaardt in een algemene kern oorlog. Zodra meer landen dit wa pen in handen krijgen, is het hek ook in dit opzicht van de dam. Als de verdere spreiding van kernwapens niet kan worden ver ijdeld, zal ook de Bondsrepubliek Duitsland aan de bel blijven trek ken. Men weet, dat de Duitsers beloofd hebben, zelf geen kernwa pens te zullen vervaardigen. De laatste tijd gaan er in Bonn even wel stemmen op, die pleiten voor het 'verwerven' van kernwapens, als er geen multilaterale kern macht kan worden gevormd, waar in de Bondsrepubliek medezeggen schap heeft. In Engeland en de Sowjetunie, maar zeker niet alleen daar, heeft dit pleidooi bange herinneringen aan het verleden opgeroepen. Kan selier Erhard heeft nog geprobeerd, bedoelde uitlatingen tot hun ware proporties terug te brengen, maar dat heeft weinig geholpen. Het Westduitse pleidooi was een reactie op een Amerikaans rap port, waarin werd gezegd, dat een akkoord over het tegengaan van verdere spreiding van kernwapens voorrang verdiende boven de MLF (Multilaterale kernmacht). In Bonn werd dit uitgelegd als een beleefde manier om te zeggen dat de MLF (aanvankelijk een troetelkind van Cabot Lodge en McNamara (respec tievelijk toekomstig ambassadeur in Saigon en minister van defensie) zijn in de Ver. Staten teruggekeerd van hun studiereis naar Vietnam. Zij hebben er geen geheim van, dat hun bezorgdheid is toegenomen. Amerikanen en Duitsers) beter naar de stapel onuitvoerbare plan nen kon worden verwezen. Minister Schroeder legde toen een verkla ring af, die nogal alarmerend klonk, maar die slechts bedoeld was om een tegenwicht te vormen tegen bepaalde ontwikkelingen in de Verenigde Staten. Ook houden de uitlatingen van Schroeder en Erhard verband met de verkie zingen, die nu binnen twee maan den in de Bondsrepubliek gehou den zullen worden. Het is echter de vraag, of men zich in Washington veel aan de houding van Bonn gelegen zal laten liggen, als het er op aan komt, Dit laatste zou het geval kunnen zijn, als er een mogelijk heid bestaat, met de Sowjet-unie en andere belanghebbende landen tot overeenstemming te komen over een regeling, die de verdere spreiding van kernwapens tegen gaat. De Londense Times schrijft in dit verband: „De Duitsers hebben een volko men legitieme claim op een betere I plaats aan de planningtafel. Men de"oudste moet hen iets geven ernstige maten, die de Verenigde Staten politieke spanningen te vermijden. rjjfc zjjn. j, jn Moskou bepaald Dat mag echter geen belemmering geen onbekende. Veertig jaar ge- vormen voor de totstandkoming van leden kwam hij er voor het eerst, een akkoord inzake het voorkomen Tijdens de Tweede Wereldoorlog, van een verdere spreiding van kern- was Harriman een van de archi- wapens. Het belang hiervan gaat tecten van de Amerikaanse poli ver uit boven wat de Duitsers thans tiek ten opzichte van de Sow jet als hun onmiddellijke belang zien. unie. Het behoeft dan ook niet te Er bestaan nog wél enkele manieren verbazen, dat Johnson hem naar om aan de wettige aanspraken van dat land heeft gezonden om er Bonn tegemoet te komen. eens „poolshoogte" te nemen. Averell Harriman, de reizende besproken is er reden zich af te vra- ambassadeur van president Johnson, gen, waarover dan wel werd gespro- ken. Als inderdead over Vietnam naar Moskou beemdigd en voert thans in West-Europa besprekingen, ^erd geconfereerd, zon er twee mo- Washington door te gelijkheden. Of Harriman heeft bot reizen. Hij was ook even op Schip hol. De Amerikaanse diplomaat weigerde echter iets te vertellen gevangen en heeft niet meer kun nen doen dan de moeilijke positie over de werkelijke bedoeling van 'e schetsen, waarin de Ver. Staten zijn verblijf in Moskou. Zoals i u>eet had hij tweemaal een uitvoe rig onderhoud met de Russische premier Kosygin. zich bevinden. Of er is een gesprek op gang gekomen, waarvan de bete kenis angstvallig voor de buiten wereld moet worden verzwegen. De Aanvankelijk werd aangenomen, activiteiten van Harriman in West dat Harriman namens president Europa zouden in dat geval **1s af- Johnson moest nagaan, of er met de leidingsmanoeuvre beschouwd kun- Russen te praten valt over vaardbare oplossing van het Viet- nen worden. Het is evenwel ook niet uitgeslo- namese probleem. Zoals bekend zijn ten, dat Harriman inderdaad over ook de Russische leiders niet erg zaken heeft gesproken, die van di- Peking proberen, een deel van ontwapeningsbesprekingen, die bin- Zuidoost-Azië onder de voet te lo- nenkort te Genève hervat zullen pen. Dit laatste zou onvermijdelijk worden. Elders in deze rubriek heb- daaraan uitvoerig aandacht worden, wanneer de Ver. Staten ge dwongen zouden worden, Zuid-Viet- gewijd, nam te verlaten. Het is nog steeds niet duidelijk, of de gesprekken met Kosygin over dit onderwerp gingen Zolang Harriman niet inWashing- ton is teruggekeerd en geen verslag heeft uitgebracht aan president en zo ja, hoe de Russische premier Johnson kan men slechts blijven daarop heeft gereageerd. gissen. Het is echter duidelijk, dat Te oordelen naar het feit, dat Harriman angstvallig heeft verme den, ook maar de geringste aandui ding te geven, dat Vietnam werd spreken. ROME De 24-uursstaking die tijdens het weekeinde bij de Italiaanse spoorwegen zou worden gehouden is gisteravond afgelast op verzoek van vice-premier Pietro Nenni. De staking georganiseerd door het onder communistische leiding staande alge- :i vakverbond (CGIL) De vice- premier vroeg tijdens een gesprek met de vakbondleiders de staking af tej gelasten en volgende week nader met hem en vertegenwoordigers van de staatsspoorwegen van gedachten te wisselen. Kort daarna gaf de vakbond een verklaring uit, waarin werd ge zegd, het verzoek van de vice-premier te zullen inwilligen. De staking zou vanavond om negen uur zijn begonnen. Overigens zat Rome gisteren de ge hele dag zonder bussen en trams door een staking van het gemeenteperso- neel. Het personeel legde het neer uit protest tegen de vertraging die was opgetreden bij het opstellen van een nieuw arbeidscontract. AANDALSNES Vier jeugdige No ren hebben gisteravond de top van de duizend meter hoge wand van de berg Tollveggen nabij Aandalsnes in Noorwegen bereikt. Zij deden vijftien dagen over deze eerste beklimming van de loodrechte wand die als een der ontoeganke lijkste in Europa wordt beschouwd. Er zijn bijna geen spleten in die natuurlijke steun bieden. De man nen moesten vaak gaten boren om klimijzers te bevestigen. Een groep Britse bergbeklimmers hoopt de top vandaag te bereiken. Weer kernproef in Nevada WASHINGTON Op de proefterrei- nen in Nevada is gisteren de vijftiende ondergrondse kernexplosie van dit jaar tot stand gebracht, waarvan melding wordt gemaakt. Sinds 16 juni waren geen mededelingen gedaan over proeven. De kracht van de explosie lag tussen de 20.000 en 200.000 ton tnt dat is ster ker dan de meeste andere proeven van dit jaar. liseren. Zo heeft men aan intellec tuelen en kunstenaars (voorzover daartussen onderscheid moet wor den gemaakt) het recht gegeven, er eigen meningen en afwijkende op vattingen op na te houden. Het congres nan de Roemeense langer Arbeiderspartü zal worden losM^teugeTbii^machtsSoefe- communistische partij heeft de aan- genoemd, krijgt nieuwe statuten. In njne moeten de reeerine in de in- dacht getrokken, omdat zowel de plaats van de grote aocialiatiache lïï?at?on.le ^UÜek^fer tespSt Sowjetunie als communistisch China oktoberrevolutie (xn de Sowjetunie) en autoritei - - er ,grof geschut" in stelling hadden spreekt men nu van de 'toepassing eerst heeft gebracht, te weten de partijleiders van het marxisme-leninisme vol- grondwi Brezjnef en Teng Hsiao-ping. Ook gens de speciale voorwaarden en snroken -o nnrtiiphpl TTlfso-sr-hf vnl.Anlnn MA» J V.::3 autoriteit verlenen. Voor het t heeft een communistische grondwet zich niet alleen uitge- de Óostduitse jMrtBChef Ulbricht rekening hóudend met de bijzondere broServolken maar^^"een adem ook voor 'samenwerking met de D Intern wordt de discipline van de landen met een andere sociaalpoli- menen in aanwezigheid van Russen party verstevigd. Was voor ieder tieke orde aldus een medewerker en Chinezen hun onafhankelijkheid van de bijna anderhalf miljoen le- van Dje zèit. hebben gedemonstreerd, den het recht van kritiek onbeperkt De 'vrijheidsbeweging', die onder toegestaan, voortaan zal men alleen En zo gaat Roemenië voor de onlangs overleden partijleider maar kritiek mogen leveren 'ter zichtig tussen de klippen door zei- Georghiu-Dej was begonnen, is op verbetering van de arbeid'. Onver- lend verder zijn eigen weg, zoe- energieke wijze voortgezet door zyn bloemd kan men ook lezen, dat de kend naar mogelijkheden om zoveel 47-jarige opvolger, Nicolae Ceauses- partij alle werkzaamheden van de als mogelijk is de eigen nationale coe. Dat blijkt uit het feit. dat Roe- staatsorganen leidt. Nieuw is de be- belangen te bevorderen. En het nieuwe grondwet krijgt slissing, dat een hechtenis zonder duidelijk, dat men in Moskou deze gerechtelijke beslissing niet langer ontwikkeling met toenemende be- dan 24 uur mag duren. Kennelijk zorgdheid gadeslaat. Het Roemeen- wil men de betrekkingen tussen de se voorbeeld zal ongetwijfeld na- niet staatsmacht en de bevolking norma- volging vinden. en herdoopt is in 'socialistisch repu bliek' (in plaats van volksrepu bliek). De partij, die eerlijkheids- wil men de betrekkingen tussen de halve communistische partij I Een interessante ge boorte uit de dierenwe reld: in Borleange in Noord-Zweden heeft een elfjarige merrie drie veu lens ter wereld gebracht. Het drietal, waarvan elk 25 kilogram weegt, maakt het uitstekend. B De vorige week over leden Amerikaanse am bassadeur bij de Verenig de Naties Adlai Stevenson heeft het grootste deel van zijn nalatenschap, die ongeveer 550.000 dol lar bedraagt, voor zijn drie zoons bestemd. Zijn boerderij in Libertyvi'Ie, even ten noorden van Chicago, wordt geschat op 50.000 dollar en zijn overige bezittingen op 500.000 dollar (ongeveer ƒ1,8 miljoen). Over Ellen Borden, van wie Steven son gescheiden was, wordt niets in het testa ment vermeld. Enschede heeft straks niet alleen een nieuwe burgemeester in de per soon van mr. Vlcer maar ook een inwonertal dat de 135.000 is gepasseerd. Gisteren maakte Gerrit Herman Overbeek dit ronde getal vol. Zijn va der is technisch ambte naar bij een textielbe drijf. Hij kreeg op het gemeentehuis voor zijn zoon een spaarbankboek je met een eerste inleg van 135. I Het aantal immigran ten dat jaarlijks de Ver enigde Staten binnen mag komen is dezer da gen verhoogd met 50.000. Tot voor kort werden er ongeveer 290.000 me*.sen per jaar toegelaten. I De bekende London Bridge een van de vele bruggen over de Thames zakt elk jaar drie millimeter, zo heeft het stadsbestuur bekend gemaakt. Om deze reden heeft men besloten de brug door een modernere te vervangen. De totale kosten worden geschat op 24 miljoen. De nieu we brug. die uit drie overspannineen zal be staan. zal 58 meter lang en 30 meter breed wor den Zij zal in 1970 ge reed moeten zijn. De huidige oeververbinding, die in 1831 werd ge bouwd. is slechts 19,5 meier breed. Plechtigheid zonder incident ATHENE Een enorme menigte heeft gisteren in Athene de uit vaart bijgewoond van de woensdag bij een betoging tegen het ontslag van premier Papandreoe om het leven gekomen student Petroelias. De begrafenis wekte herinnering aan die van het linkse parlements lid Lambrakis, twee jaar geleden. Enkele tienduizenden mensen volgden de lijkstoet door de straten van Athene. pen. Tijdens de tocht door Athene klonken herhaaldelijk massale kreten als „wraak, wraak" en „Koning daar is uw slachtoffer". Nadat het stoffelijk over schot ter aarde was besteld ging de menigte zonder incidenten uiteen. Het Koninklijk paleis in Athene stond gisteren onder extra zware bewaking. Voor de eerste maal zag men binnen de hekken gewapende soldaten. Gistermiddag werd vernomen, dat 140 van de 171 afgevaardigden van de Cen- trum-Unie-partij in het parlement Pa pandreoe hun trouw hebben betuigd. Papandreoe verklaarde gisteren op een persconferentie dat hij, wanneer de Koning eeu beroep op hem zou opwinding ontstond toen oud- doen, als ,eider van de mferderheid niet naar het kerkhof), waar de uitvaart- fehoor zou geven. Hij zei, dat er dienst werd gehouden. Spreekkoren ..Pa- tussen hem en de Koning geen „per- pandreoe, Papandreoe" weerklonken ter- soonlijke conflict" bestond. Er was wijl vrouwen bloemen naar hem wier-'alleen sprake van „verschillen van inzicht over de toepassing van de grondwet". De oud-premier herhaal de, dat hij gedwongen was zijn ont slag in te dienen. zelf af te treden of volgende week ten val te worden gebracht Hij verwierp de beschuldigingen volgens welke zijn poli tiek het communisme in Griekenland ten goede zou komen. De weg, die gevolgd moet worden om het communisme de nederlaag te bezorgen is die van sociale democratie, zo zei hij. „Maar de rechter vleugel doet door gebruik van geweld en onrechtvaardigheid het communisme slechts toenemen". In Tsjechosloicakije 3000 mijnwerkers ontslagen WENEN Ongeveer 3000 mijnwerkers bij een mijncomplex in Ostrava-Kar- vina (Tsjechoslowakije) zijn wegens absenteïsme ontslagen, aldus bericht radio Praag. Verwacht worde, dat in het kader van een actie tegen onproduk- tieve arbeiders, nog meer ontslagen zul len volgen. Het ontslag weid bevolen ondanks een ernstig tekort aan arbeids krachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5