Nieuwe Leidse Courant Vrijwillig met pensioen? Vrouw vermoord in slaapkamer F riendship-order toch in gevaar? In najaar belangrijke beslissing Regering zegt nee, maar vele anderen zeggen ja Man gedood in Eindhoven Verdachte vrij snel met getuige geconfronteerd Noodlanding in bos zonder vleugels Commentaren ZOMERPRIJZEN Directeur! F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvettigh is ghebloven Zaterdag 24 juli 1965, 46sto jaargang f Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2 28 Telef. 01726-2541 - VRAAGT BROCHURE mijn hert in teghenspoetl" J 0,83, p.m. 3.55, p.kw. 10,70 - bezorging 18.00—19.00 DEN HAAG Gaan we in Nederland naar de wette lijke invoering van een vrij willig ouderdomspensioen? Dat wil zeggen: zal voor een werknemer de mogelijkheid worden geopend om, indien (Van onze soc.-econ. redactie) hij daarover met zijn werk gever overeenstemming be reikt, op bijvoorbeeld 60- jarige leeftijd inplaats van op de gebruikelijke 65-jari- ge leeftijd met pensioen te gaan? Deze vraag wordt uitermate actueel (voorlo pig alleen nog voor 't over heidspersoneel), indien in het najaar in de Tweede Kamer de algeneme burger lijke pensioenwet in open bare behandeling komt. KW 219 omgeslagen - bemanning gered IJMUIDEN. De kotter KW 219, Jacomina, is vanmorgen omstreeks negen uur op de Noordzee omgeslagen. Als oorzaak moet het slechte weer met windkracht 7 tot 8 worden aangemerkt. De bemanning van de kotter is geheel gered door een andere viskotter. De Jacomina dreef na het incident ondersteboven op zee. De zeesleepboot „Titan" is uitgeva ren om een poging te wagen het schip de haven van IJmuiden binnen te krij gen. Het omgeslagen schip is eigendom van de rederij A. van der Plas in Katwijk. VOLAUTOMATISCHE N.V. TNEZE nieuwe regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en hun nabestaanden heeft in grote lijnen veel overeen komst met het voorontwerp van wet, dat de staatscommissie voor de pen sioenwetgeving (onder voorzitter schap van prof. dr. G. A. van Poelje), na een studie van acht jaar, reeds in 1957 ter tafel heeft gebracht. In haar toelichting daarop voerde deze commissie een krachtig pleidooi voor de invoering van het vrijwillig ouderdomspensioen op 60-jarige leeftijd en afschaffing van het thans bestaande vervroegde ouderdoms pensioen voor de zgn. „slijtende" be trekkingen. De regering heeft in haar wets ontwerp de vrijwillige pensionering niet opgenomen, maar de tegen druk blijkt zo groot te zijn, dat het nog helemaal niet zeker is dat het plan van het vrijwillig ouderdoms pensioen definitief van de baan is. Nicht vindt bebloed lijk ROTTERDAM Vrijdagmiddag om on geveer twaalf uur Is de 53-jarige Wil- helmina Maria de Tombe dood aange troffen in de woning Terbregse Rechter Rottekade 298. De vrouw lag half ont kleed in een grote plas bloed op de vloer van haar slaapkamer. Het lijk ver toonde een diepe hoofdwond. In de na bijheid lag een bebloed strijkijzer. Met dit voorwerp is de vrouw waar schijnlijk vermoord. Gisteravond laat had de Rotterdamse politie nog geen spoor van een dader en ook omtrent het motief tastte men volledig in het duister. Wilhelmina Maria de Tombe, die al zeventien jaar gescheiden van haar man met haar negentienjarige zoon in een klein arbeidershuisje woonde, zou gis termiddag bezoek krijgen van een nicht. Toen deze om ongeveer kwart over drie op haar bellen geen gehoor kreeg, is zij de woning is binnengegaan. In de slaap kamer op zolder zag ze het lijk van haar tante liggen. Ze rende naai de buren, waar toevallig een rechercheur op be- Worsteling de Deze ging onmiddellijk ning ernaast en waarschuwde de zede politie. De zoon werd van zijn werk gehaald. Een politie-arts constateerde dat de vrouw om kwart over drie reeds enkele uren dood moest zijn, maar het •juiste tijdstip heeft men nog niet kun nen vaststellen. In de kamer waren sporen van een worstel ing aanwezig. Een eerste buurtonderzoek leverde geen concrete gegevens op. Niemand van de omwonenden heeft omstreeks het tijd stip van de moord (tussen een en drie uur) iemand anders dan het nichtje bij het huis gezien. De zoon van de vermoorde vrouw Is gisteravond ondervraagd. Men gelooft niet dat hij iets met de dood van zijn moeder te maken heeft. Het verhoor was vooral bedoeld om inzicht te krijgen ln de verhoudingen binnen dc familie De Tombe. De woning waarin de vrouw werd gevonden behoorde toe aan een man die drie weken geleden is overle den. Ze was huishoudster bij hem. Het technische onderzoek heeft ook nog c7 EINDHOVEN In dc afgelopen nacht omstreeks half drie heeft in het stadsdeel Stratum in Eindhoven een 23-jarige kraanmachinist de 47-jarige B. met een Flaubertgeweer doodge schoten. De kraanmachinist is aange houden en heeft een volledige beken tenis afgelegd. Nadere mededelingen zouden pas vanmiddag door de politie Worden verstrekt. niets opgeleverd. Men neemt niet aan dat de dood van de vrouw een zaak van roofmoord is. Tegen tien uur gisteravond arriveerde het lij'k bij hat bureau van de rivierpolitie, waar de sekitie werd ver- Het onderzoek wordt ingesteld onder leiding van hoofdinspecteur H. Knape. die volgende maand met pensioen gaat. Ook mr. J. D. de Jong. officier van justi tie, is bij het onderzoek betrokken. Opmerkelijk is het dat deze moord precies een jaar later is gepleegd dan de moord op de 26-jarige Elly Hagers in de IJsclubdwarsstraat. Zoals bekend is deze moord nog steeds niet opgelost. Zo heeft bijv. de vaste Kamercom missie voor ambtenarenzaken ei pensioenen zich nagenoeg algemeen vóór het standpunt van de commis sie-Van Poelje uitgesproken. Voor en tegen pensioen moeten ontstaan „indien bij ontslag de leeftijd van 60 jaar is be reikt en de dienstverhouding in over eenstemming tussen werkgever en ambtenaar is beëindigd". De commis sie had daarbij met name die gevallen op het oog, waarin er geen aanwijs bare gronden voor afkeuring zijn, maar waarin het nochtans zowel in het belang van de ambtenaar als in het dienstbelang is dat „de te zware dag taak" wordt neergelegd. In deze ge vallen zou naar de mening van de commissie moeten worden voorzien door het verlenen van een invalidi teitspensioen of een wachtgeldregeling. Van regeringszijde werden tegen dit voorstel drie bedenkingen aangevoerd. In de eerste plaats meende zij dat de kosten van vrijwillig ouderdomspen- soen niet te overzien zijn en zelifs hoog kunnen oplopen. Verder vond zij het voorstel in strijd met de gedachte dat de ambtenaren zo lang als redelijker wijs mogelijk is in het arbeidsproces moeten worden gehouden. En in de derde plaats achtte de regering het niet uitgesloten dat de vereiste over eenstemming tussen werkgever ambtenaar in de praktijk een wassen neus zal bljjken te zijn. „Leeftijdsontslag" ring acht deze vorm van pensionering echter uit de tijd. Bezwaarlijk is dat de eis van ontslag, dat niet op verzoek wordt gedaan, kan leiden tot onderschat ting van het dienstverband. Ook wordt net als een bezwaar ondervonden dat de hoge kosten van vervroegde pensionering (via de bijdragen aan het pensioenfonds) ook drukken op lichamen die geen of weinig slijtende betrekkingen te vervul- len hebben. Bovendien kunnen de ver vroegd-gepensioneerden gewoonlijk geen 40 dienstjaren behalen, waardoor hun pensioen soms gevoelig beneden maximum blijft. De regering erkende evenwel. verscheidene diensten voor bepaalde be trekkingen volstrekt behoefte hebben de mogelijkheid van ontslag, louter op grond van het bereikt hebben van een bepaalde leeftijd. Vandaar het plan tot invoering van een functioneel leeftijds ontslag. De overheid zou dan bij algeme ne maatregel van bestuur een aantal rijksbetrekkingen kunnen aanwijzen, waaruit ontslag wordt verleend bij het bereiken van een bepaalde leeftijd. (Welke betrekkingen en welke leeftijden wordt thans in het midden gelaten.) Slechts indien de dienstleiding én de ambtenaar zulks wensen en hij voor verdere vervulling van zijn betrekking wordt goedgekeurd zal een uitzondering op de regel van het leeftijdsontslag kunnen worden gemaakt. Volgens de regering zal dit leeftijdsontslag dan ge paard moeten gaan met een wachtgeld- vooraiening, waarbij de wachtgeldtij d gedeeltelijk zal kunnen meetellen als diensttijd voor pensioen. (Zie voorts pagina 7). Dc tinprijs te Singapore is 24 juli met 15 li tot 737% Maleisische dollars de pikoel gedaald. sie tot afschaffing van het bestaande vervroegd ouderdomspensioen, plaats daarvan moet dan volgens haar geen vrijwillig ouderdomspensioen worden gecreëerd, maar het zgn. functioneel leeftijdsontslag. Zoals bekend geeft de huidige wet de mogelijkheid van vervroegd ouderdoms pensioen (met recht op dadelijk ingaand pensioen) aan personen, aan wie op of na de 55-jarige leeftijd niet op eigen ver zoek eervol ontslag is verleend uit een „slijtende" betrekking (politie, brand weer, verpleegsters, loodsen, stokers, duikers, vlieginstructeurs e.d.). De rege- Moord in Valkenburg VALKENBURG Op een perscon ferentie in Valkenburg heeft kapitein J. Sehaafsma van de Heerlense poli tie gisteravond meegedeeld, dat de moordenaar van Piet Frijns, YV. J., reeds in het begin van de week met een der belangrijkste getuigen, de zeventienjarige Ben Mommers uit Valkenburg, was geconfronteerd. Uit het onderzoek zal moeien blijken of J. de moord met voorbedachterade heeft gepleegd of wel dat. zoals hij verklaarde de schoten tijdens de wor- stelling niet opzettelijk heeft afge- Zoals gemeld, is J. getrouwd. Naar de politie meedeelde, liet de verhouding tussen man en vrouw vaak te wensen over. Toch meende kapitein Sehaafsma dat men hem zou kunnen beschrijven „als een prettige, beleefde Indische jon- Het was niet de eerste keer dat de Indonesiër gewapend door het Valken- burgse boscomplex wandelde. Hij heeft bekend hier en ook op andere plaatsen in Limburg gegluurd te hebben. Hij ging vaker op stap. Hij heeft echter nooit eerder een paartje bedreigd. Na het drama te Valkenburg en zijn vlucht per auto ging J. de gehele nacht zwerven. Zijn vrouw zag er niets bijzonders in. Haar man kwam wel vaker niet thuis. Toen zij 's och tends echter de kranten las, opperde zij tegenover hem het denkbeeld, dat hij wel eens de gezochte man kon zijn. Haar man reageerde daar niet op. Ondanks zijn vrees kwam hij ge woon op straat. Wel liet hij zich bij een kapper onmiddellijk knippen. Nadat men de diverse tips had kun nen combineren werd J. donderdagmid dag verzocht op het politiebureau te verschijnen. De man kreeg nogal eens bekeuringen voor verkeersovertredingen en was door de oproep niet gealarmeerd. Overigens had de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen voor het geval hij niet mocht komen opdagen. Prachtige prestatie van piloot Met volle teugen genieten prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg van hun vakantie op het buitenverblijf van de koninklijke familie in Porto Er- cole. Na de inspanning van de laatste weken moet de behoefte aan ontspanning wel groot zijn. WILLIAMSPORT Een vliegtuig met veertig passagiers heeft gisteren, zij het zonder vleugels en met een be gin van brand, op de enige open plek ln een beboste streek van de VS een noodlanding gemaakt. Alle inzittenden konden het toestel verlaten. Pas daar na zette de brand door, die het toestel volledig vernietigde. Het vliegtuig, een tweemotorige Cor- vair, was van Williamsport in de staat Nederlander van moord verdacht in Frankrijk PARIJS De Franse .politie verdenkt en twintigjarige Nederlandse zeeman, die alleen bij de voornaam Hans bekend is, ervan in Sevran, een voorstadje van Parijs, de 27-jarige Argentijnse mevrouw Leonore Bridel te hebben vermoord. Haar lijk is donderdagavond gevonden in de kelder van haar woning. De jongeman is drie weken geleden aar Sevran gekomen. Hij nam zijn in trek bij het slachtoffer. Donderdagavond is hij vertrokken. Men heeft krabv.-on- den op zijn gezicht gezien. Aan alle grensposten en vliegvelden in Frankrijk xs het signalement van de verdachte doorgegeven. Het lijk van mevrouw Bridel was in een slaapzak gewikkeld en droeg sporen van slagen. Uit de woning wordt een geldkistje vermist. De scheepvaartvereniging Aruba en de Aiubaanse havenwerkersunie zijn niet tot overeenstemming kunnen komen over een collectieve arbeidsovereen komst en de eerste heeft de tussenkomst ingeroepen van de landsbemiddelaar, mr. F. Hartong. De arbeiders van de Aruba Chemical Industrie; zullen eén stemming houden voor of tegen hun nieuwe c.a.o. Pensylvania opgestegen. Kort na he trek viel een der motoren uit. Ondanks het ontbreken van praktisch elke lan dingsmogelijkheid in de buurt, stuurde piloot Lauber zijn snel hoogte verlie zende machine naar een open plek i Door het raken van verscheidene boom toppen en zelfs kerkspitsen verloor het toestel zijn vleugels, maar gleed niette min met een begin van brand aan boord zo zacht mogelijk in het zand. Dank zij koelbloedigheid van de passagiers en bemanning konden allen het toestel verlaten. Zeven passagiers moesten zich in ziekenhuis laten behandelen, doch mand was ernstig gewond. NEO KOELING N.V. KOELTECHNIEK Leiden Tel. 33077 en 31726 DEN HAAG Op het kruispunt Loevesteinlaan en Erasmusweg, dat juist deze week is klaar gekomen, is gistermiddag het eerste ernstige ongeluk gebeurd. Twee auto's ramden elka/r in volle vaart, toen de bestuurder van de ene wagen, de achttienjarige R. H. van de Veenendaalkade. geen voorrang verleende aan de bestuur der van de andere auto, de 32-jarige J. T. uit de Tak van Poortvliet- Beide bestuurders werden ge wond. De laatste werd met hoofd letsel opgenomen in Zuidwal, de eerste kon, na in hetzelfde zieken huis behandeld te zijn, naar huis gaan. De materiële schade was groot (zie foto). Ierse Zee sleept Seven Seas ST. JOHN S De Nederlandse sleep boot Ierse Zee heeft gisteren het 12.500 ton metende passagiersschip Seven Seas de haven van St. John's op Newfound land binnengesleept Het schip had na een brand in de machinekamer enkele dagen op de Atlantische Oceaan rondgedreven. Het grootste deel van de 400 passagiers zou vandaag met chartervliegjtuigen naar New York worden gebracht. De overigen zullen op eigen gelegenheid de reis voort- DEN HAAG De politie vond gister avond op de Bezuidenhoutseweg een koffer met een dood dier erin. De verre gaande staat van ontibinding maakte het op het eerste gezicht moeilijk te zien of het een hond of een geit was. Het on smakelijke vrachtje is bij het slachthuis afgegeven ter destructie. TNE NOODZAAK van hulp uit de -L' landen met een rijke ontwik keling aan in dit opzicht achterge bleven landen wordt in onze tijd duidelijk gevoeld. Pers, radio en te levisie hebben ons op de hoogte ge bracht van toestanden e'ders en ons besef van verantwoordelijkheid geprikkeld. Van de plicht tot helpen is ieder overtuigd. Minder scherp is het inzicht, hoe dat dan behoort te geschieden. Er is wat dat betreft naast geest drift ook aarzeling en er is boven dien niet zelden versnippering waar saambundeling van krachten gebo den is. Daarom stemt het dankbaar, dal het is kunnen komen tot een coör dinatie van de hulpverlening aan de dusgenaamd jonge landen door kerken en christelijke organisaties. Samenwerkingsorganen waren er in deze kringen al enkele, maar die richtten zich tot dusver als regel op andere gebieden. Het verheugt ons, dat de gemeenschappelijkheid in de hulpverlening aan de ontwik kelingslanden daar nu bijkomt. Ook in de betrekkingen tot de over heid is deze samenwerking van kerken en christelijke organisaties uitermate belangrijk. Gezamenlijk zal men spoediger voldoen aan voor waarden die bij de toepassing van objecten redelijkerwijze gesteld mo gen worden. En dat aan het hoofd van deze samenwerking een bij uit stek bekwaam en tevens bezield man staat als de hoofleraar Ver- kuyl, achten wij voor het welslagen een garantie temeer. Omdat er ook onder ons zo vaak verdeeldheid is, verheugen wij ons over deze gebleken mogelijkheid tot samengaan eens te meer. ]VTET BIJZONDER genoegen heb ben wij kennis genomen van het voornemen van Koningin en Prins om in de komende septem ber opnieuw een reis te onderne men naar de rijksdelen in de West. Zoais wij meer hebben geschreven; deze reizen behoren een zeker pe riodiek karakter te krijgen. Op pa pier zit de regeling tussen de rijks delen hier en ginds behoorlijk in el kaar; daarin zijn de staatsgeleer- den heel gelukkig geweest. Daarna kwam het erop aan, dat aan die op papier zo knap opgeaette rege ling ook de inhoud zou wofden ge geven van menselijkheid en mede- burgerschap. Welnu, aoals onze Koningin aan een stipt nageleefd koningschap altijd weer de inhoud geeft van haar war me en vriendelijke persoonlijkheid, zo verheugt het ons, dat daarin ook de gebiedsdelen op grotere afstand mogen delen. De saamhorigheid tus sen hen en ons kan daardoor alleen worden versterkt. Men zegt wel, dat de betrekkingen tussen Nederland en het tegenwoor dige Indonesië in verleden tijden zwaar gehandicapt zijn geweest door de enorme geografische ver wijdering. waardoor er van een ont moeting tussen de beide volken zelf eigenlijk nooit is kunnen komen. Wij menen, dat hierin veel waarheid schuilt. In vele opzichten zijn we vreemden voor elkaar gebleven. De mogelijkheden tot contact zijn inmiddels ook voor volken die door oceanen gescheiden zijn belangrij ker groter geworden. Maar dan moeten die mogelijkheden ook wor den benut. Dat de leden van ons koninklijk huis, onze Vorstin in het bijzonder, ons daarin zozeer vóór gaan, mag ons allen, hier en ginds, oprecht verheugen. LONDEN Britse regeringsautori teiten verwachten, dat Engeland niet zal goedkeuren, dat Fokker Friend ships zal verkopen aan Indonesië. Zij tonen daarmee aanzienlijk minder op timisme dan de fabriek, die gisteren nog verklaarde niet te geloven in eer Brits veto. Een eventuele boycot var de Britse regering zou de Friendship order, die een bedrag van ruim 60 min gulden zou bedragen (20 toestellen) ln groot gevaar kunnen brengen aange> In V.S. worden nu dienstplichtigen opgeroepen WASHINGTON President Johnson heeft de chefs der militaire diensten verzocht, gedurende het weekeinde spe ciale aandacht te wijden aan de ver sterkingen, die ieder van deze diensten Zuid-Vietnam wellicht behoeft. Ver wacht wordt dat volgende week op grote schaal dienstplichtigen opgeroepen zullen -orden. Gisteren heeft het Pentagon 17.000 man gerecruteerd, hetzelfde aan tal, dat de laatste maanden gewoonlijk werd opgeroepen. Het gaat er nu om of de lichtingen moeten worden uitgebreid. Inmiddels heeft de Zuidivietnamese am. issadeur te Washington, ex-stafchef van het Zuidvietnamese leger en gewezen minister van defensie. Tran Thiem Khiem. aangedrongen op een eenheids opperbevel om de strijd van de Zuidviet namese. Amerikaanse en andere strijd krachten te coördineren. zien een derde van het in de toestellen te verwerken materiaal uit Engeland moet komen. Overigens is over de in te nemen Britse houding nog niets officieel meegedeeld. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft slechts verklaard, dat het op verzoek van Nederland, thans nagaat of de levering van Friendships aan de Ga- roeda de Britse politiek ten aanzien van Maleisië doorkruist. Regeringsautoriteiten wijzen er echter op, dat een afwijzend standpunt al eerder werd ingenomen tegenover Frankrijk en Canada in verband met de levering van andere vliegtuigen en wapens. Zij zeggen dat er in Londen veel begrip bestaat voor de bijzondere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, maar dat Enge land de verkoop van vliegtuigen, die ge makkelijk kunnen worden verbouwd tot militaire transporttoestellen, niet zal kun- goedkeuren. BREESTRAAT 173 - LEIDEN HOOFTSTRAAT 88 - ALPHEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1