irRgT Verbluffend Duitse praktijkman zegt: Stereofonisch hoorspel tv-spel zonder beeld Brick Bradford —Toch is het zo!- «Jesje en «Josje Senmoet i DE STENEN ZONDE ZATERDAG 24 JULI 1965 ETHERGOtVEN-ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN CTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar De K.R.O.-televisie heeft, gister avond letterlijk het éne verbluffende programma na het andere vertoond. Na Brandpunt, dat het achtergrond- nieuws van heinde en ver haalde (o.m. uit Engeland waar men een gesprek had met de vrouw van één der gevan gen zittende treinrovers viel er veel genoegen te beleven aan de internatio nale goochelaarsshow in Knokke, door Teddie Scholten keurig in drie talen gepresenteerd. Vier illiusionisten, (on der wie onze Fred Kaps lang geen slecht figuur sloeg).lieten ieder in eigen stijl schitterende staaltjes vin gervlugheid zien, maar alles overtref fend was de truc met de vaardig teke nende pop. Niet minder verbluffend zij het op geheel andere wijze, was de Britse do cumentaire over het huis Krupp Za kelijk en zeer treffend werd ons de in beeld gebrachte meer dan honderd jaar omspannende geschiedenis van de generaties wereldmacht-hebbende een zame figuren, die het geweldige con cern tot heden toe leidden duidelijk gemaakt De angstwekkende tendens van de zich telkens herhalende op- en neer gang van dit schijnbare onaantastbare bedrijf werd hierbij niet omzeild. Evenmin verheelden de filmmakers hoe de éne na de andere grote Krupp, als oorlogsmisdadiger gevonnist, maar korte tijd geduld behoefde te hebben om „in verband met het wereldgebeu ren" weer losgelaten te worden om het ontmantelde bedrijf groter, mo derner en vooral machtiger dan ooit in recordtijd te herbouwenZulks onder allerlei niet nagekomen beloften en dat nog wel onder geallieerde De hxidige Alfred Krupp werd ons in een mefisto-achtig portret geschil derd als een uiterste gewiekste zaken man, die nog altijd nazi is gebleven en niettemin de wereld naar zijn hand zet, aldus de conclusie van deze beklem mende documentaire, die wel iets méér dan een mededeling bedoelde te zijn. Geen Vara-reportage over Zuid-Afrika HILVERSUM Tevergeefs heeft de VARA-televisie middels haar actuali teitenrubriek „Achter het nieuws" moeite gedaan om een actuele reportage te ver zorgen in verband met de Zuidafrikaanse kritiek op de Nederlandse „ton voor het Defence and Aid Fund" ten bate van de slachtoffers van de apartheid. IS lirl Wigbold, die hoogst persoon* lijk een visum voor Zuid-Afrika aan vroeg, kreeg nul op het rekest: Zuid- Afrika is niet gesteld op de komst van Nederlandse televisiemcnsen. Ook nodigde Achter het nieuws de Zuidafrikaanse ambassadeur in Neder land uit voor een onderhoud, maar dit verzoek werd eveneens afgewezen. Intussen vernemen we dat Herman Emrnink bedankt heeft voor een uitno diging om in Zuid-Afrika te komen zingen. Hij wil niet voor een om redenen van apartheidswetten gescheiden publiek optreden. Ellen Craamer in eigen tv-show (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM We hebben een hele tijd de blonde vocallste Ellen Craamer op de beeldbuis gemist, maar woensdagavond komt zij in het VARA-programma terug in een eigen show terug. Ellen laat dan een aardig stukje van haar repertoire horen in liedjes als „We dansen, mensen!", ,,'s Lands wijs. 's lands eer", „Ik lach", „Afscheid" ..Ik had je lief enz. Korte reportage van Kerkedag (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op de dag van de opening van de Evangelische Kerke dag in Keulen zal de NCRV 's avonds om 10 ur een kwartier radioreporta ge geven van de begin-bijeenkomst. Goos Kamphuis zal ter plaatse zijn om verslag uit te brengen. De „Ker kedag" duurt overigens 5 dagen, en wel van 28 juli tot 1 augustus. Geen winst, daarom onaanvaardbaar TJAMBURG „Ik heb een af- keer van het links-rechts effect in het stereofonisch uitge zonden hoorspel. Het is een stunt, (Van on2e radio* en tv-redactie) die men hoogstens twee of drie keer kan uithalen, maar het be- welke hij over genoemd onderwerp hield tijdens een drie daagse confe rentie over stereofonie in de radio, in Hamburg belegd door het Duitse In stituut voor Omroeptechniek. Dr. Schwitzke erkende volledig de mogelijkheid, om hoorspelen stereofo nisch uit te zenden. Er treedt dan inderdaad gelu ids variatie op, waar door men een persoon van de ene naar de andere kant kan „horen" lopen, terwijl"hij praat. Ook kan men heel aardige geluidseffecten bereiken met het „voorbijrijden" van een auto of trein, maar hij ziet dit meer als grappen dan als realiteit. „Het hoorspel is een statische kunst, waarbij het gaat om nauw contact tussen spelers en luisteraars, evenals dit bij een voordracht noodzakelijk is. Een hoor spelopvoering speelt zich niet af achter het voetlicht, maar de luisteraar zit alï het ware midden in of heel dicht bij de sprekende en handelende -personen. D». stereofonie suggereert wél een soo.t „voetlicht", dat dus een scheiding teweeg brengt tussen belden." hoort niet bij het karakter van het hoorspel. Past men stereo toe, dan krijgt men het gevoel of men bij een televisiespel het beeld heeft weggedraaid. Voor mij is dat on aanvaardbaar!" Dit was de conclusie waartoe dr. Schwitzke, hoofd van de afdeling Luisterspelen van de Noordduitse Omroep (NDR) kwam in een rede, NCRV-tv doet het heel kalm aan vanavond (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Dat de NCRV nu geen andere avond wist te bedenken dan juist die van zaterdag om vrijwel een hele uitzending te vullen met herha lingen. zal voor vele kijkers een teleurstelling zijn. Men krijgt een uur lang herhaling van de overigens heel aardige repor tage „De J. Henri Dunant vaart weer", met kijkjes aan boord van dit ziekenschip én drie kwartier her-uit zending van het amusementsprogram ma „Acht plus de zee", dat op 1 mei over Ned. 2 uitging. Tweemaal tien ir kuiten bezinning kom', er in de rubriek Morgen is het zondag" (7.50 uur) waarin men een aantal jonge ren onder auspiciën van de Oecumeni sche Jeugdraad op de Van den Linden- houtstichting in Meerbosch aantreft, die daar sportvelden aanleggen. De jongelui komen uit verschillende landen. Om 10,2£ uur zullen zij ook de korte dagsluiting houden. Mét 20 minuten actualiteitenrubriek is dit het hele programma. De NCRV is dus wel diep weggezakt in vakantierustof meent zij, dat heel Nederland met vakantie is? De VARA maakt er op Ned. 2 iets eer van. Zij vertoont een filmpje dat de BBC in samenwerking met de NTS maakte over de vogels in ons Wassenaar- se Dierenpark en draait daar achteraan ien half uur Schavuitenstreken. Dan komt er voor 35 minuten wat ..eigen leven" in de brouwerij: Christei Adelaar presenteert een volksliedjespro gramma met internationale vocalisten. Maar dan is. op nog eens ruim een half uur actualiteitenrubriek waarin een eigei tv-reportage over de onlusten in Athene wordt vertoond, ook daar de koek alweer op. Heel veel interessant kijkgenot is er vanavond dus niet. Wie niet tevreden is heeft m gelukkig nog „die goeie ouwe Wim Sonneveld wil geen uitzending HILVERSUM Wim Sonneveld heeft geweigerd te contracteren voor een Ne derlandse radio-uitzending van zijn one- uian-show, die hij op 6 augustus in Knokke tér gelegenheid van het Noord- ie-festival gaat opvoeren. Plan was geweest, dat de BRT het ge hele drie uur durende programma zou uitzenden voor België en dat KRO en VARA elk de helft zouden doorgeven oor Nederland. Aangezien Wim Sonneveld in Neder land nog niet is uitgespeeld met dit pro gramma, voelde hij zich door voortijdig radio-uitzenden echter benadeeld. De om roepen toonden hiervoor begrip. De BRT eenmaal een uur en dan nog 40 minuten in de show uiteenden er wel tussen 9 10 uur en tussen 10.20 en 11 uur. Wie daarnaar kan en wil luisteren doe _jt. maar wie het moet missen troostte zich: de KRO zendt de show per tele- uit bij haar jubileumviering dit najaar. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 7.25 uur Lassie. Jef vindt een vruchtdragende appelboom midden in het bos en Lassie heeft er ook mee te maken. 8.20 uur herhaling van de rportage „De J. Henri Dunant vaart weer", 8.40 uur idem: „Acht plus de zee". Nederland 2 VARA 8.01 uur een reportage van de BBC over de vogels van het Dieren park Wassenaar. 8.20 uur nieuwe streken van „De schavuiten" op juwelendiefstal uit en 9.10 uur presenteert Christel Adelaar een volksliedjesprogramma met binnen- en buitenlandse artiesten. 10.10 uur NTS: 45 minuten paardensport in Londen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.30 uur het amusementsprogramma „Drie van elck wat wils met o.a. jodelzang en drie kinderkoren. 9.30 uur vakantieverhalen van een kamelenmarkt in Darau, uit Londen en het Kruger Wildpark. 10.55 uur nieuwe klassieke platen. Hilversum II VARA 8.05 uur herhaling van het hoorspel „Op vrijersvoeten van Alan Plater. 9.05 uur concert door het Radio Filharmonisch orkest, het Groot Omroepkoor en solisten. Moderne werken, stereofonisch. 10.45 uur liedjes van heinde en ver en 11.10 uur alweer een dagje uit met Mies Bouwman. WEL ARTISTIEK „Ik geef toe. dat de sterkere ruimte- karakteristieken van het stereo-spel mis schien het artistieke realisme wel ver hoogt, maar daarmee boet het hoorspei een deel van zijn geestelijke vrijheid in", aldus dr. Schwitzke, het ontneemt bo vendien de luisteraars de gelegenheid m eigen fantasie zich de situatie van het spel voor te stellen, het suggereert net iets te veel." .Een stereo-hoorspel dreigt daarom een soort televisiespel zonder beeld te worden en wie is daarop gesteld? Neen. wat mij betreft moet men het hoorspei laten zoals het is en het niet al te willen maken." Vanzelfsprekend oogstte deze stoute redenering nogal wat oppositie onder de toehoorders, hoewel de stellingen van dr. Schwitzke toch wel indruk maakten. Men werd het er niet over eens of het door stereofonie opgeroepen patroon van geluidsbeweeglijkheid inderdaad zou .f- doen aan de binding tussen spelers en luisteraars, hoewel ook hier stemmen opgingen, die bezwaar maakten tegen het onrustige element dat de links-rechts effecten in het hoorspel veroorzaken Hilversum I, 402 19.10 Actualiteiten; sieke muziek; 20.30 Drie van Elck wat Wila: gevarieerd muziekprogramma; 21.30 ReU- oogst; zwerftocht door gedroomde en werke lijke werelden; 21.50 Lichte grammofoonmu- ziek; 22.20 Actualiteiten of grammofoonmu- zlek; 2225 Boekbespreking: 2230 Nieuv 22.40 Tussen licht platen: 23.55-24.00 NleuwsT Hilversum II. 298 m. VARA; 20.00 Nieuws; 20.05 Op Vrijers voeten, hoorspel: 21X15 Stereo: Radio Filharmonisch orkest en groot Omroepkoor (opn.): moderne muziek; 22 30 Nieuws: 22.40 Sport op zaterdag; 22.45 Liedjes: 23.10 Zij die van de zon leven, klankbeeld; 23.40 Lichte grammofoonmuziek: 23.55-24.00 Nieuws. 1873) Aan het binnenoppervlak van hij minder intellektnele vermogens talmens in het algemeen rechtsha«dig de schedel zijn allerlei groeven te bezat dan de recente mens. Integen- geweest, een opvatting die trou- alen, veroorzaakt door slagaderen en deel, Washburn, die anthropologic aan wens gerechtvaardigd wordt door het tevens kunnen de af- de universiteit van Chicago doceert, feu ,jat het skelet van de rechterarm t zijn studenten graag door hun hij sommige Individuen iets groter en te houden dat de Neandertaler, zwaarder Is gebleken dan dat van de in de linker. Voorts hebben onderzoekers laten aanwijzingen gevonden dat het goed spraakcentrum bij dc Neandertaler relatief gering ontwikkeld is geweest. aderen, drukken van de hersenwindingen en plaagt zijn studenten graag door bun btj sommige individuen iete groter van de groeven in negatief worden voor te houden dat de Neand"-*"1 waargenomen. Van deze afdrukken indien hij zich heden ten dage wordt wel gebruik gemaakt bij pre- universiteit van Chicago historische schedels om een indruk te inschrijven, waarschijnlijk krijgen van de hersenontwikkeling figuur zou slaan de prehistorische i de inwendige schedelruimte i den dan vergeleken met overeenkom stige afgietsels van recente schedels en geven op deze eenvoudige wijze de onderzoekers een algemene indruk van vorm, grootte en oppervlakte van de hersenen van vroegere mensenras sen. De klassieke Neandertal-schedel, afkomstig van een mens die reeds in de diluviale tijd (ijstijd) heeft ge- ïs. Afgietsels zijn stevige lichaamsbouw) vooral ook Haastige lieden hebben hieruit direct het rugbyteam Inhoud van de schedel waardevolle opgemaakt, dat de mens uit de ijstijd dus niet in staat was te spreken. Maar, zo vragen wij ons af, wat deed hij dan met dat spraakcentrum, dat bij hem dan misschien wat minder ontwikkeld was, maar dat hij dan toch in ieder geval bezat? In de eerste plaats mogen we uit een verschijningsvorm van de stof geen konklusles trekken over de mogelijk- aanwinst voor de universiteit leefd, toonde aan dat de zg. gvri of De scbedelcapaciteit of schedelinhoud heden die daarin verborgen kunnen hersenwindingen destijds primitiever bedraagt voor het ras van Neandertal zijn. (Vergelijk de mieren-hersenen, 1400 cc, en stemt dus dan bij ons. Da' was toen koren op de molen van degenen die met de schedelcapaciteit meenden, dat uit apenhersenen zich derne geleidelijk mensenhersenen zouden hebben ontwikkeld. Maar aangezien uit de ijstijd zijn nog meer merk- hersenwindingen thans niet sprakelljk worden gesteld mate van intellectualiteit 4 individu. km uit het go hersenwindingen van de tNeandertal- groot als een speldeknop, waarin mogelijkheden tot opbouw van goed geordende staten in talloze varianten Uit het onderzoek van de schedels mogelijk zijn). En vervolgens is het heel goed m<*elljk dat het spraakcen- het licht gekomen, trum in de loop van vele duizenden waardigheden t de Zo blijkt de linkerhersenhelft in het jaren beter ontwikkeld is omdat de het algemeen een beetje groter te zijn ntsi dan de rechterhelft, waaruit men naar analogie van thans levende modellen mens zeker niet worden afgeleid, dat beeft geconcludeerd, dat de Neatader- Nadruk verboden. vanavont klei Lassie, TV-film; 19.50 Morgen Is het zondag, reportage werkkamp oecumenische jeugd raad. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 De J. Henry Dunant vaart weer: licht program, ma: 21.20 Attentie; 21.40 Acht plus de zee. gevarieerd programma. (Herhaling van 1 mei 1965. Nederland II): 2235 Dagsluiting. VARA: 20.01 Bezoek dierenpark Wassenaar, gramma: 20.20 De Schavuiten: De bedrieger bedrogen. TV-film; 21.10 Volksliedjes: 2145 Achter het nieuws. NTS: 22.10-2255 Paarde- reportage van een gedeelte nationale Hc--1"*-*- Stadion tc Lond' Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 ^«ope ning; 7.10 Klassieke grammofoonmuziek; 7.20 Sportuitslagen van zaterdag; 7.30 Nieuws: krant; 7.55 Lichte grammofoonmu- NCRV-lied en gewijde muziek: 8.3» 3.40 Stereo: Lichte grammofoonmu ziek; 9.00 Verzoekprogramma voor de zie Waterstanden: 9 40 Voor de hu lospel (gr.): 10.31 n de wereld var. leergang; 11.05 12-00 Touring- club: nieuwe, informaties en berichten voor buitenlanders; 1222 Voor boer en tuinder: 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 1220 Nieuws; 12.40 Grammofoonmuziek even tueel actualiteiten: 12.50 Koorzang: 13.10 Klassieke grammofoonmuziek: 13.40 Licht instrumentaal kwartet; 14.00 Lichte grammo foonmuziek; 15.30 Sopraan en piano: klassie ke ,en seml-klassieke liederen; 16.00 Bijbel overdenking; 16.30 Gewijde muziek (gr.): 17XJ0 Voor de kleuters; 17.16 Kinderkoor (gr); 17.30 Lichte grammofoonmuziek; 17.50 Overheidsvoorlichting: Suriname Journaal. ëjreker: mr. dr. H. J. Roethof; 18.00 erkorgelconcert (opn.): semi-klassleke en muziek: 1820 Stereo: Licht lustra- Hilversum n, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek: 7.20 Belaardconcert; 7.30 Lichte grammofoonmuziek; 8.00 Nieuws: 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 825 De Jroenteinan. praatje): 8.45 Morgenwijding: .55 Ouoe muziek (gr.); 9.00 Lichte grammo- foonmiiziek: 9 40 Kinderkoor; 10.00 Voor de Kleuters; 10.10 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws); 12.00 Lichte orkestmuziek land. er HP4. de orde? platteland; 12 37 Lichte orkestmuziek (opn.): 13.00 Nieuws; |U| .iek (16.00 Nieuws): voor en door amateurs; Licht orkest en accordeon-orkest (opn.); 17.00 De welvaart en wij. lezing. (IV): 17.15 Licht instrumen taal ensemble; 17.30 Kapel der Limburgse Internationale Horse Show in het White City "tadien tc Londen België, Nederlands progr. Ttan. 2 en 10: 19-00 R.K. uitz.; 1920 Tienerklanken: 20.00 NWs 20.25 De wijkagenten; 20.50 Echo; 21.20 1720-1820 Reportage atletiekwed strijden RuslandAmerika ln Kiëv. CVK/ IKOR/RKK: 19 00 Bijbcivertelling voor de kinderen. NTS: 19.06 Kentucky Jones - Kentucky's vakantie. TV-film CVK/IKOR: 1920 Opspraak: belooft de kerk te veel?, gesprekken. NTS: 2020 Journaal: 20.05 Sport ln beeld. AVRO: 20.30 De vermoeide theo- door, TVdclucht: 22.15 Kunstgrepen. NTS: 22.40-22.45 Journaal. 5. „Ja. misschien ben ik toch wel niet opluchting dat er geen wild zwijn aan-i de dame. „Hoe heet het huis waar jullie helemaal goed gelopen," gaf Josje toe. „Niet helemaal goed!" 2ei Jesje nijdig. ■;;Zeg maar helemaal verkeerd. En hoe komen we nu weer thuis?-Al die bomen lijken op elkaar." „Wacht, ik geloof dat daar iemand aankomt," riep Josje. „Hoor je geen kwam, maar een niet meer zo jonge, logeren?" keurig in het grijs geklede vrouw. j „De Toevlucht, mevrouw,"* éntwoord- Vlug, kom mee, dan gaan we haar de Jegjé. „Kerft dat? En weet u, hoe vragen of zij ons zeggen kan hoe we wé tfcfar fcunnéri komen?" moeten lopen!" zei Josje. I „Of ik dat ken", lachte de dame. „Ik De kinderen holden naar de dame toe,1 logeer zelf een paar huizen verder, met die hen vriendelijk toeknikte. i mijn man en mijn zoontje. Lopen jullie „Dag, jongens. Zijn jullie hier zo leuk maar mee. Dan breng ik jullie thuis. En aan het spelen?" misschien kunnen jullie dan meteen met „Nu, eigenlijk niet leuk aan het spelen, mijn zoontje kennis maken. Die zal het mevrouw," zei Josje. ..We zijn nog maar wel leuk vinden hier een paar speelka- half uurtje geleden aangekomen en meraadjes te treffen." „Welnee," antwoordde haar broer, zo'n beetje meteen het bos ingelopen. „O graag, mevrouw, dank u wel", zei maar hij tuurde toch ook een tikje Maar nu kunnen we de weg naar huis Jesje. „Hoe heet uw zoontje?" angstig tussen de stammen door. Maar niet meer vinden." „Blekkie," antwoordde de dame. dan zagen Jesje en Josje tot hun grotei „O, maar dat is erg vervelend," sprak'„Blekkie Bonebakker." takken kraken?" Jesje spitste haar oren. „Ja, ik hoor het ook," fluisterde .O, Jos. als dat maar geen wild zwijn NTS: 1920 Kapitein Zeppos. r de jeugd: 20.00 Jo 20 30 Tokio (Five faces of Tokio): impressie film; 22.00-22.15 Sport in beeld. 18.35 Klein, klein kleutertje -*Tolia: 20.00 Nieuws 18.55 De avonturen 20.15 Sportweekend; 20.40 Z omercar rouse 1; 21.30 Mooney's jongen huilt niet, éénakter v. Tennessee Williams; 22.00 De grote Bing Crosby; 2225 Het orgel in de kerk van Haringe (W-Vl.) m. orgelspel door Gabrlël Verschraegen. 22.45 Nws. 8.15 Goeden Morg lijk gebied vroegdienst Inleiding waters tan d en 7 KRO f ÏÖ.Ö0 Inleiding Hoogmis: 10.05 Plechtige Hoogmis: 11.15 Lichte muziek 'jrJM-- Nederlandse componisten (gr.): 12.10 De sld van de literatuur, lezing; Populaire grammofoonmuziek; 12.30 Ni 1225 Buitenlands commentaar: 12.45 Daar ztjn wij gek op; licht muziekprogramma: 14.00 Holland Festival 1965: Omroep Orkest. Omroepkoor en solist: Operamuziek: 14 45 Moderne pianomuziek (gr.); 15.00 De hand de ploeg, lezing; 15.05 Marathon: Muziek sport; 16.30 Reportage van de uitzen- ding.iplechtigheld van Nederlandse missiona rissen. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV: 18.00 Ne- Spirituals (gr.): 18.10 Orgel, altstem en ...<ol (opn.) moderne muziek; 18.40 Gesprek In de Pastorie, klankbeeld: 19.00 Omroepor- uzlek; 19.15 Het Chris ten- jespiegeling KRO: 20.15 :ent geen grenzen; 30.05 Voordracht; „jzlek kent geen grenzen (verv.l. 21.30 Klassieke grammofoonmuziek; 22.26 Boekbespreking: 22.30 Nieuws: 22.40 Epiloog: 22.50 Lichte cn dansmuziek: 23.55-24.00 69 Mensink spreekt zijn gedachten niet uit. Hij kijkt alleen de brigadier aan, die hem verstaat, omdat hij dezelfde mening heeft. Bovendien is Joryt Volmar zo stug als een heideplag en waarom kijkt hij zo hooghartig over hen heen? Joryt Volmar, ik kan je arresteren, verdacht van medeplichtigheid als je niet zegt wat je De landschut blijft rechtop staan, zijn gezicht is wat bleker geworden. Hij weet niet waar de mulder gisteravond was en wat geeft het als hij over dat andere spreekt? Siewert heeft de veenboer toch naar de brink gedragen en zelf heeft hij die last daar begraven. Er zijn geen woorden die he kunnen uitdrukken. Het is meer dan de bezigheden der mensen, misschien heeft het met de eeuw te maken, waarvan ze een sprank in hun hart dragen. Joryt kan zeggen dat hij het niet weet. Hij kan alle bijzonderheden vertellen over de val, die door Dries gezet werd en over de klem, waarin hij een tweepotige wolf wilde vangen. Maar waar om Siewert van de berg naar beneden kwam met de dode ree, kan hij niet zeggen. Daarom zwijgt hij. De brigadier maakt een paar aantekeningen; dan kijken hij en Mensink elkaar nog eens aan. Het spijt me wezenlijk, Volmar, maar ik kan niet anders. Ik moet je meenemen. Bedenk welke verantwoordelijkheid je draagt als landschut, bedenk je. Nog een paar minuten wacht hij. Joryt slikt en weer likt hij langs zijn droge lippen. Je staat tussen hen in. Die woorden vergeet hij niet. Als door DIGNATE ROBBERTZ II, 298 m. VARA: 8.00 Nieuws, postduiver.berichten, sportmededelingen en •ocialistisch strijdlied: 8.18 Weer of geen weer. gevarieerd programma; 9.45 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Grammofoon muziek; 10.05 Lezing over Israël: 10 30 Ned. Hervormde kerkdienst; 11.30 Vraag en ant woord: 11.40 Grammofoonmuziek: 11.46 Koor en radio kamerorkest: klassieke gewijde muziek. AVRO: 12.30 Muzikaal onthaal: bont muzikaal programma: 12.30 Eventueel post- dulvenberichten; 13 00 Nieuws: 13.07 De toestand ln de wereld, lezing; 13.20 Carrou- programma dat alle kanten 3SU r. jgramma. VARA: 17.30 Jeugd; 17.50 Nieuws cn sportultsla- 16.30 Sportrcvue; 17.00 Muzikaal bont n\uzikaal hij niet telkens opnieuw Dries Borne had willen sparen, zou dit niet gebeurd zijn. Je staat tussen hen in! Daarom zal hij de verantwoordelijkheid dragen. Rechtop, met een agent voor zich en de andere acher hem, stapt hij buiten. De deur van „De Groene Specht" slaat hard dicht Arend Jan wil nog iets tegen de landschut zeggen, maar dat wordt hem verboden. Rechtop, zonder zijn hoofd te wenden, gaat Joryt de brink af en de zandweg in, voorbij zijn huis, voorbij het huis van Ante, waar de blinden zijn gesloten, naar Hinberghe. Het knetteren van de motor waarop de brigadier en Mensink rijden, is als het voortdurend knallen van een zweep. Ze rijden een eind vooruit en blijven dan wachten alsof ze bang zijn dat hii zal weglopen Rena Dremmer weet de weg naar de houthak kershut op de Oeler. In de afgelopen zomer is ze daar meer dan eens geweest om Dries te waarschuwen als er te veel toezicht was op de wildpaden en -sporen. Ze heeft hem daar gezocht toen hij zich in 't Horst niet meer durfde laten zien en heeft erop aangedrongen dat hij terug moest komen onder de mensen. Zoals het alleen een mens mogelijk is die zich met heel zijn wezen op de ander van wio hij houdt, heeft ingesteld, heeft ze zijn tweestrijd aangevoeld, meer dan begrepen. Erover praten kunnen ze geen van beiden. Dries weet niet eens of hij spijt heeft van zijn weerspannigheid. De wrok tegen de Volmars, die, door alles waarvan hij geen weet had en wat hij dus ook niet begreep, langzaam groeide tot een blok waaronder hij zelf bekneld raakte, is er nog. Achter om de huizen loopt Rena op haar kousen om geen geluid te maken. Ze heeft de landschut zien wegbrengen. Dc Horsten die voor ..De Groene Specht" waren blijven wachten, keken naar de grond voor hun voeten toen hij langs hen stapte. Rena is nog harder gaan lopen, maar haar leugen loopt mee. Ze is gisteravond niet bij de beek geweest, al is het waar dat ze Vol mar vaak naar de molen heeft zien gaan als ze daar omzwierf. Maar niet gisteravond. Dat de land schut het toegaf, is verschrikkelijk. Zij heeft er nog niet over nagedacht wie Lenter Borne doodschoot, maar de landschut heeft er niets mee te maken. Het is haar schuld dat ze hem mee namen. Als ze niet gelogen had. Zo hard als ze kunnen draven haar benen om eraan te ontkomen Zonder boosheid keek hij naar haar, eerder verwonderd dat ze daar stond en zulke dingen zeide Reentje, noemde hij haar vroeger en als hij bij Bernt Vasse geweest was met zijn maandelijkse rapport over wat er in 't Horst was voorgevallen, bracht hij evengoed voor haar als voor Martine wat snoepgoed mee. Eens had hij haar een gekleurd haarlint gegeven. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15