Kleden aan wandi ceramiek in tuin IRIS MURDOCH IK, JAN CREMER Arnhem exposeert levensblijheid De knotsgekke wereld van ZONDAGSBLAD ZATERDAG 24 JULI 1965 van de pottenbakkerskunst te zijn opgeofferd aan een gedroomd maar niet bereikt sculpturaal effect. Vals wordt bovendien dit effect wanneer het aardewerk-produkt een imitatie is van andere materialen, bijv. die van metaal-plastieken. Ook Theo Dobbelman. docent van 'ovele jonge ceramisten. begeeft zich op het middenveld tussen oeeldhouwkunst en pottenbakkers kunst. maar hij weet. dank zij praktische ervaring als beeldhou wer. tot een geslaagde synthese te komen Zijn „Parabelverteller" bestaande uit vijf losse reliëffigu ren is er een bewijs van Een bijzonder plezierig aspect an deze tot 5 september durende tentoonstelling is het finaal ont breken van naargeestige, nihilisti- che en zwartgallig-uitzichtloze ten- denzen. Om de hier zo duidelijk sprekende levensblijheid te proe ven. behoeft de bezoeker niet alles TON HYDRA In het fraai gelegen Arn hemse Gemeentemuseum dat een schitterend uitzicht biedt op de omgeving is een zomerse tentoonstelling ingericht; „Kleden aan de war en ceramiek in de tuin Binnenshuis hangen achtenvijftig werkstukken van 21 kunstenaars en kun stenaressen en op de gazons en onder geboomte tonen 18 ceramisten negenentachtig veelal fantasie rijke produc ten. De tapijtkunst is met velerlei technieken vertegenwoordigd Maja van Dam. Petronella Geraerdts Buys. Krijn Giezen .Thea Gregoor. Eef Schamhardt en Anna Verschu- re maken applicaties, d.w.z. dat zij een voorstelling opbouwen of sfeer oproepen door de wijze waarop zij in kleur en vorm verschillende stukjes textiel tot een compositie verwerken. Chr. Enthoven bereikt met haar naaldkanten interessante resultaten en Ernée van der Linden't Hooft brengt fijne borduursels aan op een naar speciaal ontwerp geweven on dergronden Bijzonder boeiende ef fecten. zowel compositorisch als coloristisch. weet Ruth Salinger te realiseren in haar machinaal gebor duurde kleden. Aan de pronk van eeuwen her herinneren de werk stukken van Willem Schenk. Ver guldsels en kleurige stenen geven zijn naaldwerken een allure die dnet denken aan de Bourgondische De meeste kunstenaressen en kunstenaars houden het bij de eeuwenoude techniek, nl. het' we ven. zij het dan dat zij zoeken naar molerne expressies. Soms is dat een vlakvulling, zonder meer aangenaam voor het oog. an deren daarentegen streven naar het tot uiting brengen van gevoelens en gedachten of het uitbeelden van alle daagse en gewijde Rehoboth In laatstgenoem de groep is de 49- jarige Lex Horn, die ook als schil der naam heeft, een topfiguur. Grote tapijten voor het Provinciehuis en het Paleis van Justitie te Arn hem. voor de directie van de Nederlandse Spoor wegen en de Chr. Kweekschool „Re hoboth" te Utrecht gaven hem bekend heid als belang wekkend ontwer- nietiwe stimulansen schonk. Het „Rehoboth"-tapijt (3 m x 7.25 m) is een prachtig exempel van Horns compositorisch en strak st! lerend vermogen. De geschiede- Boekbespreking Dag Hammarskjöld, geestelijk profiel, door Sven Stolpe. Uit gave Paul Brand, Hilversum. men secretaris-generaal der Ver enigde Naties, een man met een zeer zware verantwoordelijkheid, maar tegelijk een eenzame Aan een dagboek vertrouwde hij zijn over peinzingen toe. ook wanneer deze betrekking hadden op zijn inner lijk leven, en wij mogen Ham- nvnskjöld dankbaar zijn dat hij zelf in het openbaarmaken van dat dagboek heeft toegestemd. Gelukkig wie tot zelfs aan de top van de diplomatie een dichter kan zijn als hii is geweest. Vertaling drs. R. F M. BoshouwersH22 biz., ƒ6.90.). De mensen zeggen... (Joodse verhalen van Nederlandse auteurs), samengesteld door Bei- Polak. Uitgave Van Dltraar. Am sterdam. Bea Polak, een Amsterdam», boekverkoopster, heeft kostelijk- verhalen over de Joden en hui omgeving tot één geheel gebun deld. Bekend en onbekende, Ne derlandse en Joodse auteurs, latei de mensen in hun verhalen zeggei wat hen getroffen heeft in di- helaas voor onze jeugd, onbekend wereld. Het is niet nodig te spre ken van een thema of conclusies t trekken, het is slechts onderhol dende leesstof, waaraan een groo publiek ongetwijfeld heel prettig uren kan beleven. (261 blz. 7.90) nis van Abraham, die, om strijd te vermijden, een nieuwe put liet graven, is overeenkomstig de bete kenis van de aan de bron gegeven naam Rehoboth (De Heer heeft ons ruimte gemaakt) in een brede, ruimtelijke conceptie indrukwek kend verbeeld Verwantschap met de gobelin kunst van weleer vertonen de ta pijten van Berthe van Loghem— Niemeyer Vooral ..De manden" is een sierlijk werkstuk. Speels In de tuin etaleren jonge cera misten overwegend een speelse geest Bijvoorbeeld het zwevend figuurtje, de Ra en de Uil van Ma rijke van Vlaardingen, het speel tuig van Marianna Franken, de beesten van Hans de Jong en de vrouwtjes van Heidi Daamen zijn leuke dingen. Hier en daar ontspoort de gees tigheid wel eens in de richting van kitsch, zoals de miniatuur kasteel tjes en stadjes die Johnny Rolf een heel eind uit de buurt van ware ceramiek heeft gemaakt. Ook is door een enkeling met oubollige tekstinscripties gepoogd het tekort aan expressie te verbloemen Bij weer anderen echter zien we hoe gelukkig de liefde voor het mate riaal samengaat met opmerkelijk bekwaam vormvermogen Het raakt steeds meer in zwang, met de materialen van een cera mist sculpturen te creëren Vaak echter blijkt teveel van het eigene Mei lapjes t an allerlei materiaal, vorm en kleur neet Thea Gre goor aardige effecten te bereiken, xoals in haar applicatie „Ter be wering ran het gecaar", dat aan duidelijkheid niets te uensen Ze worden tegenwoordig met huid en haar verslon den: de boeken van de Engelse schrijfster met de Ierse naam. Iris Murdoch. Uitgeverij Contact in Am sterdam is er als de kippen bij geweest om ze in het Nederlands te laten vertalen, want ze hebben net datgene aan zich, waardoor ze een groot publiek kunnen veroveren. Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat ze echt tot de „literatuur" behoren, maar zq zijn zo gewiekst geschreven, dat ze het genre „dameslectuur" benaderen, maar dan lectuur voor ondeugende dames, want de boeken van Iris Murdoch zijn zeer pikant, ja in die mate zelfs, dat een Engelse recensent geschreven heeft: „te pikant om waar te zijn!" avontuur (hoewel vaak sexy) toch ook spiritueel is, dat er getracht word de mensen van binnenuit te verstaan en dat de werkelijkheid als een raadsel wondt ondervonden, vaak veel gekker d-an men denkt Filosofie Misschien dat dit juist een deel van het succes verklaart Enfin, inmiddels zijn er van de tot ntu toe acht door haak ge- sohreven romans door Contact reeds vijf in Nederlandse ver taling versohenen. Het zijn: Een wilde roos. Op zand gebouwd, De klok. Een afgehouwen hoofd en Ret Italiaanse meisje Geïmponeerd De uitgever zelf .s danig ge- imponeerd dootr de vaardige stijl v?.o d'a schrijfster en dat komt a-uïdelijk in de reclame- aanprijzingen tot uiting. Van „Een wilde roos" luidt de aan beveling a"ls volg-'.: „Onder de speelse schildering van het mo derne leven, prikt Murdoch graag naar onze ijdelhedten en graaft zij diepe schachten naar ons onderbewustzijn". Dit ruikt helemaal naar de stijl van Iris. Bij de aankondiging van „Op zand gebouwd" vervalt men edhter -in de gebruikelijke de- mesbladen-reclame' „Geen koel verslag van een onbereikbare liefde, maar een knap gecom poneerd verhaal van een niet meer zo jonge man. die een jeugdige kunstenares liefheeft" Van ..De klok" heet het: „Op het Engelse landgoed Im- ber-Court tikt de tijd temidden De vitaliteit i werkelijk religieuze diepgang winnen het ten slotte van d-e schijnwaarden. „Dat is plech tig gezegd, maar bij ,,Het Ita liaanse meisje" is men weer geheel thuis in de spitse stijl, waanin men een intellectueel publiek toespreekt: „Een ver rassende intrige, een magnifie ke sfeerbeschrijving en een scherpe psychologische uitbeel ding. Een heel bijzonder boek" Karakteristiek Al deze aanbevelingen wor den voorafgegaan door een ge nerale karakteristiek ontleend aan een bespreking vah Hella Haasse: „Al Murdochs romans hebben een spiritueel avon tuur. een kunerilijke „weg" tot onderwerp, vol richtingwijzere naar de raadselachtige werke- lijkheïd achter het alledaagse". Met de boeken van Iris Mur doch heb ik me zeer vermaakt Ik weet me in dit opzicht in gezelschap van zeer velen. Men kan baar boeken in de trein lezen, want ze zijn onderhou dend en avontuurlijk. ."fit Haasse laat dat ook m haar karakteristiek uitkomen, maar zij wijst er tevens op, dat ddt Nu is diif niet zo vreemd, als men bedenkt, dat de in 1919 geboren schrijfster enige jaren docente in de filosofie is ge weest aan de universiteit van Cambridge. Zij heeft het leven dus niet alleen waargenomen, maar er ook over nagedacht Zij heeft begrepen welk een enorme macht de sex. of zo men wil: de liefde, in het men selijk leven uitoefent. Het men selijk leven is voor haar geen netjes aangeharkte tuin, maar een verrassende, boeiende wil dernis. Zij is gebiologeerd door het onverwachte en al haar boeken zijn geheel volgens het recept van het onverwachte gecomponeerd. In „Het afge houwen hoofd'' bijv. is dat de op de achtergrond verblijvende xuster van de psycho-analist, d-ie telkens op die plaatsen op duikt om alle verwachte zaken in de war te doen raken, grillig, exotisch en onbereken baar. Van ddt boek heeft de Nederlandse Comedie een to neelbewerking op de planken gebracht, d-ie wel iets van de sfeer weergaf, maar bij langen na niet kon raken aan d-e wer kelijk knotsgekke wereld van het boek. In „Het Italiaanse meisje" bijv. wordit de nol van het onverwachte gespeeld door dat meisje zelf. dat eeret op d'e laatste pagina's in haar ware aard naar voren treedt. Tenminste Zij wilde als ra-d-tca-le femi niste de huichelachtige wereld van de mannen aan de kaak stellen. Iris heeft echter geen anti-programma. Integendeel, in haar benadering van het „raadselachtige"' leven, voelt men voortdurend een heimwee naar een schone wereld. Vaak verwoord in de bittere consta tering. dat de religie onder de mensen niet meer functdo- Er is in haar boeken een dikwijls onuitgesproken teleur stelling te bespeuren, dat de mensen zich als domme dieren maar door de sex laten beheer sen en van hot naar haar laten sturen, zonder enig redelijk en zedelijk verweer. Iris Murdoch. en daarin komt de filoosofie-docente in haar naar boven is nooit het besef kwijt, dat de mens geroepen is om de chaos te be heersen. Hoe pikant hear boe ken dan ook zijn, zij zijn altijd doortrokken van deze „inner lijke weg", van het nostalgische besef dat de mens geroepen is in de chaos een weg te gaan. zich een pad te banen in de wildernis. EV. GROLLE Een afgehouwen hoofd, door Iris Murdoch. Vertaald door drs. H. W. J. Schaap (215 blz. ƒ6.50) en Het Ita liaanse meisje. Vertaald door Jan A. Schalekunp (163 blz. ƒ6.50.) Belde in de reeks Auteurs van de tweede eeuw helft. uitgegeven door Ultg. Contact. Amsterdam. Spelletje Een mooi voorbeeld van echt- buk op voel van Adriek Westenenk. De man een geval, zijn boek een geval Een halve eeuw geleden riepen dealistische socialisten: de kunst aan het volk. Ze mocht niet lan ger het vrijwel uitsluitende bezit zijn van adel en bourgeoisie. De kunst moest afdalen tot de brede massa, zonder intussen haar nobel karakter te verliezen. In het ver lengde van dit streven spreekt men vandaag van cultuursprei ding. Men proeft het verschil. Wat men uitspreidt (of uit smeert) ligt op eenzelfde vlak. zijde Men ziet, of erkent althans, geen verschil kunst ei rend volk. Met de term „cul- dien om een eigen socialistische, liefst proletarische kunst. Herman Gorter en Henriëtte Roland Holst Van der Schalk streefden naar so cialistische literatuur. Maar hun werk bleek niets proletarisch te hebben: het getuigde op elke blad iet te verloochenen. niet af te leggen, burgerlijke tussen een hoge beschaving. C. S Adema van Schel de laagte lege- de authem.eke volfc de socialistische idealen massificatie, verstedelijking, indus- de stem spreekt van een mens trialisering. gemotoriseerd verkeer, uit-één-stuk. spreekt niet meer aan het woonvraagstuk Kunst als doel in zichzelf, als luxe. als spel alleen, vindt in onze tijd De kerk geen weerk,ank- Al deze factoren tezamen verkla- Jt.,p misschien niet, maar werpen niet. Hiermee wordt generaliserend wej Hes bedoeld wat zich kerk noemt de kerk spraken Vaak krfjgt men de fcidruk dat Murdoch mei haar mensen knikkert en dü een bijsonder leuk spelletje vindt. Dai is het natuurlijk ook, maar toch heeft zij, wat dit betreft, het gelijk aan haar kant, want de werkelijkheid is vaak fantasti scher dan onze stoutste dro men. Haar dromen zijn, aoals reeds eerder gezegd, vaak heel Kunnen haar boeken pikant genoemd worden, wie meent, dat Iris een soort Ik, Jan Cre mer is. vergist ,zich deerlijk, wan-t nergens worden haar be schrijvingen pornografisch of banaal. Alsmen haar met een pikante auteur zou willen ver gelijken, dan eerder met de Zweedse Agnes von Krusens- tjerna, die onlangs weer in het nieuws is gekomen d'oor Mai Zetterlings film „Liefdesparen". Ook dit waren, en zeker in de tijd van hun ontstaan bij zonder stoute boeken. Agnes Geschiedenis der scheikunde Geschiedenis der scheikunde, door Charles Albert Relchen. Uitgave 8cheltema en Holkema. Amsterdam. In de serie „Kennis en vernuft" is nu een prachtige verhandeling verschenen over de geschiedenis der scheikunde. Vanaf het duistere be gin. toen amper kon worden ge sproken over scheikunde, tot aan onze moderne tijd, die zoveel aan deze wetenschap heeft te danken, worden interessante dingen verteld. Vooral wordt ruime aandacht be steed aan de alchemisten: de men sen die met allerlei middelen en formules probeerden langs „weten schappelijke" weg goud te maken. Het boekwerk is verlucht met een zeer groot aantal tekeningen. Aan het eind zijn een serie voortreffe lijke kleurenfoto's opgenomen. (113 blz., ƒ14.50. serieprijs ƒ12.50) tuurspreiding" is de kunst ge- tüikte. Hij i De oude socialisten riepen bove geslaagd. Proletarisch Beter lukte het met de proleta rische kunst Deze sloot aan bij he) toen eigenlijk al overleefde. Franse naturalisme Herman Heijermans, toneelschrijver, novellist en roman cier. heeft zich in zekere zin weten te handhaven; Israel Querido. die aan het begin van onze eeuw met zijn roman uit de diamantbewerkers- wereld Levensgang, schandaal ver wekte. is vergeten. Ook in Levens gang de voluit gedrukte g.v.d.'s, de straattaal, de schuttingwoorden, de >nverbloemde sexualiteit. die bij de thans levende jongeren schering en inslag zijn Want het extreme realis me van de jongeren is zeker niet „zonder vader, zonder moeder, zon der geslachtsrekening", zoals Pau- lus van Melchizedek schreef. Vlaar lussen de proletarische romankunst van de jonge Que rido c.s en het hedendaagse ieo-barbarisme bestaat een diep gaand verschil: de ellende, de meerlapperij, de rauwe taal. het irute gedrag vormden een soort Janteske achtergrond tegen het ichtend toekomstideaal van het in crnationale socialisme, terwijl bit an het Reve. Hermans. Mulisch. Volkers. Vanvugt, Ciemer enz <on. tij de Noord-Nederlanders te blij- en) elk ideaal schijnt te ontbreken Fatsoenlijk De burgerlijke beschaving in Ne jiland berustte op het dikwijls in ie koloniën vergaarde fortuin, of o| •en in ieder geval welverzekerd" -ijkdom en op standsprivileges di< ii een duidelijke klassenscheiding jefundeerd waren Nog lang hebbei n de literatuur de ..fatsoenlijk' ongens" (de uitdrukking is vai lerretson) de toon aangegeven fatsoenlijk was bedoeld in de zii an fashionable, want aan het bur erlijk fatsoen hebben de fatsoen ijke jongens zich niet altijd alle« elegen laten liggen. Het lijkt er veel op. dat vandaag d nfatsoenlijke jongens, onfatsoenlij' ii de beide genoemde betekenisse: an het woord, de toon aangeven Ortega y Gasset schreef zijn pro (etische boek La rebellón de la- masas in 1930: dr J. Brouwer ver taalde het in het Nederlands on der de titel De opstand der horden inderd-'id: de horden zijn opge staan! Men kent de problemen Prof Heering (18791956) noemdi het de zondeval van het christen dom. dat het van Constantijn de Grote af op de staatsmacht sterdam) huis) In ieder geval heeft bij ont- kerstening de kerk, of juister: heb TT""*r ben de christenen altijd schuld o-barbarisme in onze literatuur Het is trouwens een internationaal verschijnsel, al van oudere datum. Symptoom Dat het boek van Cremer n De Bezige Bij te zo'n opgang heeft ge- een symptoom. Zoals dat met best-sellers het ge val is. behoort het eigenlijk niet tot de literatuur. Men heeft Homeros' Odyssee l Boeiende vertaling van Bertus Aafjes Het Ody Elk ideaal schijnt te ontbreken lallnc, het herschepping ge- klassiek meester- Griekse term sub-literatuur voor bedacht I"" Hel boek vormt een soort autobio grafie. waarbij het voor de buiten staander niet altijd uit te maken is. I wat waarheid is en wat opschep- I perij De auteur heeft voorin de werk. dat men wel een verklaring laten drukken: „Situaties I en personen in mijn boek besehre- ™1™™" pl,chl ven. komen uitsluitend voort uit mijn verbeelding." Onwaarschijn- I lijkheden lijken in ieder geval de af komst van zijn moeder uit een oud I adellijk. Russisch geslacht (blz. 10). 1 het voorkomen van zijn schilder- jb'i'j *162? werk in alle vader- en buitenlandse I belangrijke museumcollecties (blz. 62). de door hem gehouden tentoon stelling in alle grote steden van 7j0 bIijkt dp man eei, 8Cval echter grootser; een werk Bertus Aafjes' vol met rUke en diepe levens ervaringen en mensenkennis, dat •ns vandaag nog even sterk aan- ik geloof niet in wonderen en wil niks te maken hebben met wonde- i. Ik bert toch zelf n wonder?!" Een geval Aafjes' poging om de Odyssee als gedicht gemakkelijker toegankelijk te maken voor hen die het oude Grieks niet machtig zijn en voor wie anders de oude Griekse mees terwerken gesloten zouden blijven, is verrassend geslaagd, want men leest dit dichtwerk geboeid uit. Daarbij komt dat twpe wereldoor- Europa met groot"succes (blz. 276hock fen eevai Fen deraeiiik logen ontelbare zinloze offers heb- Op blz. 39 leeft hij een week zon- overigens In dc wereldllteratuui ben geëist en onvoorstelbare^ellende der eten en drinken; op blz. 101 niets nieuws. Het duidelijkst dringt m moord: op blz 13» zlch 0p een vergelijking met de I de hon- gedenkschriften van Casanova De Italiaan schraef die aan het eind van zijn leven: bij hem stond model I eg en strijdig *e aristocraat en lettré. Crei Eigenlijk is dit niet een boek voor dlge leeftijd en poseert als barbi een literair criticus, maar voor (ilnds een verdorven, aristocratische psychologen, sociologen, leden van samenleving die zich grif liet be de rechterlijke macht, directeuren driegen; hier een nominale dcinn van instellingen, jeugleiders. predi cratie met oen op sensatie belust kanten, sociaal werkers, politiefunc publiek dat zich grif laat overbluf zeeg hebben gebracht Waartoe pleegt hij de mens. met name in de tweede is er iemand die 1 wereldoorlog, in staat is geweest derdduizend wint! denk aan de concentratiekampen heeft de westerse beschaving een brandmerk ingedrukt, dat niet voor de ogen van de gekleurde vol ken Over hpt atoomprobleem spreel Afleggertje De gemiddelde burger PPBPBi VooBto' Het burgerlijk fatsoen leggertje van de ceremoi der-idealen. die op hun beurt i middeleeuwse, rooms-christelij duide gebieden vallen enkele merk Erger nog dan dit (er In zijn verantwoording zegt Ber tus Aafjes onder meer. dat de diep ste oorzaak tot deze vertaling der tig jaar terug ligt. toen hij op de schoolbanken reeds de lust gevoel de de Odyssee in zijn geheel te ver talen Het landschap van Odysseus heeft hem steeds geïntrigeerd en IJn herinneringen op jeug- ^ij beeft derhalve veel in Grieken land en Italië rondgezworven. Boe ken als „Goden der eilanden", „Dag van gramschap in Pompeji" en „Odysseus In Italië" waren er de eerste resultaten van. Voorts heeft de juiste sfeer doordron- pedagogen n af- ver het boek hun iets rid- telt, kunnen zij zich eraan docu- boek van Cremer verwerpen omdat Ren fc worden, de reis van Odysseus Aan de leek op de aange het door en door onfatsoenlijk is stap voor stap gevolgd Zo heeft Hu neden vallen enkele merk Erger nog dan dit (er is al op ge WPrk .«.„„mir A ke samenleving waren ontsproten waardige innerlijke tegenstrijdig wezen) zijn de sadistische trekken eigennjx een dertigjarige Zolang het volk in zijn brede lagen heden op. De man die op blz 101 de blaaskakerij, de herhaalde kort l"~ I" sluitingen met de goede bedoelingen zijn omgeving, de voorbereiding gehad. ïog kerks was. kon geloof en fatsoen een moord begaat - en hierove. aiu.„,.scu ,llcl uc umucuuzcu ingeveer hetzelfde betekenen. Maai met wellust uitweidt komt op blz en de offers van zijn omgeving de -.Wanneer men zolang op het innerlijk dualisme waaraan de 227 vertellen dat hij uiteindelijk niet rusteloosheid, de ontrouw als 'me trouwelijke voet omgaat met een negentiende eeuw leed was niet van lichamelijk geweld houdt. De thode. het brutaal etaleren van de meesterwerk herschent men het «n houdbaar De fatsoenlijke jongens man die op blz. .2 beweert: „In eigen „image". Als er niet uitdruk- norscr,ePt men het on- hielden hun kunst hoog. al was hun feite heb ik mezelf nooit moeilijk kelijk om was gevraagd, zou ik het verm'jael>Jk naar eigen beeld en ge leven soms laag De kerken hadden gevonden Het werd me alleen al boek nooit gelezen hebben en ik l'jkenis". aldus Aafjes. Zijn boek hun leer: de hooghoud.ng en hand tijd moeilijk gemaakt", had even te vind het een veeg teken dat het zo'n vraagt dan ook niet in de eerst, having daarvan en de strijd daar- voren, op blz. 70, verklaard: „en verbreiding heeft «vonripn Wam over nam een groot deel van het zo onvluchtte ik voor de zoveelkf d2bS3WffiggS5tS koste P*38* wetenschappelijke bena- geestelijk budget in beslag, maar keer de moeilijkheden" Van ander, beter werk. Voor de op- het persoonlijk geloofsleven beaut- De man die vertederd wordt dooi groeiende jeugd is het een door en woordde niet aan de pretenties. In paarden en andere dieren, laat rus door slecht boek van het mooie in tijd heeft hel tig de meisjes in de steek die hi de sexualiteit blijft niets over Md kind heeft opgcscheepl Ik Jan Cremer heeft de Nederlands. iteratuur een dieptepunt bereikt Di dualisme, zowel in de kunst als i de kerk. schipbreuk geleden Het om van de andere burgerlijk fatsoen, dat niet stoelt op maar te zwijgen. Mensen die ziel een levende religie, als dat niet door- voor hem hebben uitgesloofd, wordci •rokken is van een echt-christelijk met de zwartste ondankbaarheid be ethos, staat op instorten. De kunst handeld. En alles geschiedt tot die niet geëngageerd is, waaruit niet meerdere eer van de auteur. „En dering. maar een dichterlijke. Doch iuist dit laatste is de meest boeien de elementering van dit boek. dat de lezer een rijke belevenis schenkt, uitgegeven door •nige troost is misschien, dat hij he' Meulenhoff te Amsterdam in goed 1- - -••- enorgd. Itonen band fn h.ld.r. druk. Het omvat 306 bladzijden en R1JNSDORI de prijs is 14,90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13