Esther Edisom HEET U WEL EENS? W ondgenezing Zonnebrand en Uw ervaringen met logees krijgt een en wil een show Even tippen ^-1 UvTtfU* Consumentenbond ZATERDAG 24 JULI 1965 f Melodie eincr Nacht", een fijne plaat vonden Ton van der Horst, Lex Karsemejjer, Jan Koopman, Leo Nelissen en Skip Voogd, die samen met Willem Duys de Com missie Collectieve Grammo- foonplaten Campagne vor men. Daarom krijgt Esther Ofarim, het populaire Israë lische zangeresje, op 2 okto ber van dit jaar op het Grand Gala du Disque in de R.A.I. in Amsterdam, tegelijk met o.a. „onze" Willeke Alberti, een Edison. Puur uit waar dering voor haar zingen. Esther is vijf jaar ouder dan Trea Dobbs, maar dat zie je haar niet aan. Ze werd in Safed (Israël) in 1942 geboren. Haar overslank fi guurtje, nonchalante haardracht, donkere expressieve ogen, die amandelvormig zijn en fotogeniek uit elkaar staan, dit alles draagt bij tot het succes van haar loopbaan. Hoe? Er ia watten-nieuws onder de son: via een geperforeerde opening in de onderkant van het plastic zakje, kunnen keurige plakjes watten met een handomdraai worden ge trokken. Dit is mogelijk door de verxivakking in de sig-sagvorm ver pakte watten aan te brengen. „Make up pads" noemt de fabrikant ze; een handig idee! Uit oogpunt van hygiëne ver dient het aanbeveling de buiten landse gewoonte om het vaatwerk aan de lucht te laten drogen hier te lande op te volgen. Raad van het Voorlichtings Bureau voor de Voe ding. spaart tijd, linnengoed en gezondheid. De voering van uw handtas blijft langer fris wanneer u op ge zette tijd een kleerof meubelborstel hanteert. De naden, echte stofnesten, zuigt u even schoon met de kieren- zuiger, hel platte hulpstukje van uw Met het warme timbre van haar stem heeft ze op haar eigen manier velen veroverd. Dat laatste konden we weer con stateren, toen ze op het festival voor de Werkende Jeugd in Tilburg optrad, samen met haar onafschei delijke Abraham. Het tweetal had toen nét een toernee door Amerika achter de rug. Esther was de eerste in haar fa milie die artistieke aspiraties koes terde. Als dertienjarige maakte ze haar debuut met kindertoneel. Sweet seventeen stapte ze over naar het gemeentelijk Theater in Haifa. Een jaar later maakte ze deel uit van het Nationaal Theater, nog altijd als toneelspeelster. Daar ontmoette ze dan Abraham, die er danser en choreograaf was. Zij vroeg hem haar te helpen met be wegingsleer. Nog steeds heeft hij dat niet gedaan: zij ocgonnen sa men te zingen, en dat was het. Hij gaf zijn dansen, Esther het toneel spel eraan. Jonge moeder Esther kwam in het nieuws door de verfilming van Exodus, via Otto Preminger, die een meisje zocht met grote ogen voor een speciale rol. En wel dat aparte meisje dat hij zes maanden tevoren in Tel Aviv had ontmoet. Het was een kleine rol van een jonge moeder. Esther moest Paul Newman vertel len dat de andere moeders weiger den terug te gaan naar Cyprus. Daarna kreeg ze een contract voor een komische film in Berlijn, waar op haar trips, tv-shows en optreden voor studenten in Amerika volgden. Ze won vele prijzen in Israël, Po len en Zwitserland. In Londen, op het Eurovisiesongfestival 1963 zong ze zich naar de tweede plaats. Als Hoe vindt Esther zichzelf het beste, als brengster van het volks liedje of van het popu laire genre? „Dat hangt er hele maal vanaf', zegt ze laconiek. „Ik heb een specifieke stem en een eigen gevoelsleven. Ik zing het beste de lied jes, die mijn stem de ruimte en mijn ge voel bevrediging geven. Soms zijn dat volks liedjes, dan weer po pulaire songs. Maar er zijn een heleboel popu laire liedjes, waar ik ronduit een hekel an heb!" Bijvoorbeeld? „Wel, teenagermuziek, rock and roll en zo. Misschien mieters voor teenagers, maar het zegt mij abso luut niets!" weten. En bovendien de achter grond, als je begrijpt wat ik be doel. wat de song werkelijk wil uitdrukken, waarom het liedje zegt wat het zegt." Engels, Frans en Ivriet spreekt ze vloeiend. Spaans en Italiaans (nog) niet en Duits is ze aan het leren. Toekomstplannen na die Edison? Jazeker: een eigen show, van Es ther en Abraham beiden. Zegt Abraham: „Geen gewone musical, maar een twee-uursding, waarin we alles uitbeelden wat we kunnen. Uiteindelijk ben ik danser en cho reograaf; zo'n show geeft me de kans om die kant van mezelf uit te leven. En Esther is een actrice: deze show geeft haar de kans te acteren én te zingen. Wü zyn ge slaagd als zangduo, waarom zou den we niet woekeren met onze an dere talenten?" Nu maar hopen dat het ambitieuze stel niet te horen krygt: „Darling, go home de verrader van uw echte jeugd De Burgerlijke Stand no teert nauwkeurig wanneer u bent geboren en een infor matie daar geeft nauwkeu rig uw leeftijd aan. Uw offi ciële leeftijd houdt geen re kening met relatieve facto ren, zoals de slijtage aan de organen bij het stijgen der jaren. Ieder weet uit eigen omgeving, dat er grijsaards zijn van vijftig en „jonge" mannen van vijf en zestig, klagende veertigers en vieve oma's. Een manier om de „werkelijke" ouderdom van het lichaam vast te stellen bestaat in het meten vfcn de tijd, dié de huid nodig heeft om zioh te her stellen van beschadiging. Neem nu een vijf centimeter lange huidwond. Die geneest bij een kind van tien jaar in twintig dagen volledig. Deze termijn stijgt met de jaren en bedraagt op het veertigste jaar al vijf en vijftig dagen. Daarna wordt de duur van het herstel belangrijk langer. De conclusie ligt voor de hand: indien u snel geneest be wijst dat dat u jonger bent dan uw officiële leeftijd. De periode van genezing wordt beïnvloed door de omstandigheid, dat het spierweefsel uitdroogt, naarmate men ouder wordt. CORRY MET ROK MARINA: A voorpand 1 x knippen dubbele stof, B rug 1 x knippen dubbele stof, C voorrok lx knippen aan de stofvouw, D achterrok lx knippen aan de stof- Te gebruiken delen A. 2, 3, 71, 60, 61, 62. 63, 64, 65, 66, 67 B. 11. 13, 14, 16, 15, 68, 69. 70 C. 56. 58, 25, 88. 86. 87, D. 50, 56, 25, 86, 87. 88, opzoeken en bij elkaar puzzelen als tekening. MABEL MET ROK IRENE (zie bijvoegsel A) A voorpand 1 x knippen aan de stofvouw, B rug 1 x knippen aan de stof vouw. Schuine bies knip pen van 10 cm breed, dubbel vouwen, op ge wenste lengte brengen en deze langs hals via knoopsgaten doorhalen en MV. laten eindigen in een strik. Te gebruiken delen A- 1. 29 B. 11, 13. 14. 10. t Een patronenset vijfbladig in de maten 36 t/m 48 f 2.o0 Dit behoeft u slechts éénmaal aan te schaffen! Een mapje met visuele voorlich ting, rokken, pantalons en avond kleding. Handig als u het schuiven met patroondelen niet snapt 2.25 Een supplement met elk 35 mo dellen, prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wij iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk Vergeet niet uw maat op te gevei Ontvangst na storting of betaling van he benodigde bedrag by het bureau vu dit blad. Het vervult ons ieder jaar weer met verbazing hoe héérlijk bruin (ja, óók deze zomer) kinderen kun nen worden. De kleuters die bulten spelen, de baby's in wagen of wieg, zonder hulp van zalfjes, lotlonnc- tjes, busjes en flesjes. Als we de advertenties moeten geloven, dan kan men alleen maar bruin wor den als men een antizonnebrand- middeltje gebruikt. Er wordt een beetje op de ijdel- heid van de bruin-grage dames ge werkt, en een bruin bekoorlijk we zentje naast een bleek lusteloos fi guurtje gezet, het bruine wezen ge bruikt uiteraard hét antizonne- brandmiddel, het bleke figuurtje nog niet, maar kan het wel onmid dellijk gaan kopen. Heb je de ad vertentie gelezen, dan is er nog slechts een gedachte: naar de win kel en gauw het spul kopen! De advertenties treffen doel, aan het begin van het vakantieseizoen vlie gen de bussen en flesjes met hun veelbelovende inhoud de winkel uit Maar nu de uitwerking van deze middeltjes De Nederlandse Consumentenbond heeft tien van de bekendste merken antizonnebrand- middel onderzocht De smeerseltjes werden geprobeerd op een twaalf tal proefpersonen met een normaal reagerende huid. Daarbij bleek on der meer dat de gevoeligheid voor zonnebrand enorm uiteenloopt en dat sommige mensen zelfs met een antizonnebrandmiddel sneller kun nen verbranden dan zonnebaders die het zonder smeerseltje doen! De meeste middeltjes geven slechts een matige bescherming. Het is meestal zo. dat mét een antizonnebrandmid del u anderhalf maal langer in de zon kan liggen dan zónder bescher mend smeersel. Voor bepaalde huid typen zal het zelfs helemaal geen verschil maken of er wel of niet een middel gebruikt wordt. Een ga rantie voor „onbeperkt zonnebaden" geeft geen enkel middel op dit ge bied. Zuinigheid bij het gebruik van antizonnebrandmiddelen is uit den boze: hoe dikker de laag, hoe beter de bescherming. Het beste kunt u dus meerdere malen per dag uw huid insmeren. Vooral de pro- dukten op oliebasis geven in ieder geval een goede bescherming tegen het uitdrogen van de huid. Dat is in ieder geval een .winstpunt! Snijbonen snijden zonder spatten „Spatkap" is de simpele maar duide lijke naam voor een handig nieuwtje van een Nederlandse fabriek van o.a. snij- bonenmolens. Deze spatkap, die is vervaardigd van een hoogwaardige kwaliteit kunststof, wordt op dc open zijde (achterkant) van de snijbonenmolen geschoven, zodat de huisvrouw snel achter elkaar kan werken zonder kans op het hinderlijke wegspatten van gesneden bonen. De foto toont de spatkap op het nieuwe model snijbonenmolen; de kap past echter ook op het oude model. De spatkap kost 1,95 bij winkels in huishoudelijke artikelen. Bikini in een blauw-wit lijnruitje, gegarneerd met wit te broderie anglaise. Er hoort een overhemdblouse bij, en wie niet over zo'n meisjes figuurtje beschikt, kan ook in grote maten met short en door- knooprok terecht. Wie voor zichzelf of de grote dochter toe is aan een nie bikini, schafte er zich een van een foundationfabrikant: dan kimt u verzekerd zijn een goede pasvorm. Een Nederlands fabrikant brengt complete strandsetjes, i zelfs als enige, plastrons voor zwaardere figuren. We zagen leuke combinaties: katoenen ruitjes met broderie, hierbij horen overhemdblouses van de zelfde stof. Er is tegenwoordig effen elastische katoen die met de lichaamsbewegingen meerekt: ideale stof voor perfecte zonne- kleding. Er past een strandpak bij waarvan de broek in de lengte en het jasje in de breedte elastisch is. Bikini's gaan ook vergezeld van bijpassende in- stap-strandjurkjes met een knoopsluiting op de schouder. Ook de dames met grote maten zijn in deze serie goed bedacht: de plastrons reiken tot de taille, ze kunnen gecombineerd worden met een short. Wie dat te gortig is, neme een doorknooprok. Een heerlijk-gezellige „logeer- tante" lijkt ons Mevr. T. K. te V. die ons een lange brief schreef over haar ervaringen met logees: „We hebben leder jaar logeetjes, vorig jaar b.v had ik er vier tegelijk van ach! tot twaalf jaar. Wü zijn zelf mei ons negenen maar we vinden het altijd gezellig. De slaap plaatsen zijn dan een bank, har monica-bed en slaapzakken. Met mooi weer trekken we er op uit naar een zwembad, park en ook wel naar de markt. Dan krijgen ze allemaal een kwartje en mogen ze zelf Iets uitzoeken. Bij slecht weer vermaken we ons ook prima, (al maanden voor de vakantie verzamel ik lucifer doosjes. sigarenbandjes, lapjes, ijzerdraadjes, en noem maar op). •sjes. schilderijtjes van ansichtkaartc of een ketting van schelpjes macaroni die we geverfd hebben met waterverf, daarna vernissen en dan gaatjes erin maken met een hete naald. We rijgen met kleine kraaltjes ertussen. De een helpt de ander, en denk niet dat ze te klein zijn, kinderen snappen vlug iets en zijn erg handig als je ze wat op gang helpt Er is er nooit één die niets doet. We maken ook wel vingerhoeddoosjes van walnoten- do ppen. van buiten fluweel en van binnen zijdevoering. Een succes is ook altijd beeldjes maken van gips. De meisjes borduren meestal graag, van een oud overhemd knip ik zakdoek jes die. met borduurzij (in de uitverkoop gekocht) en een strijkpatroontje. alleraardigsl worden. En wat denkt U van kastjes en stoeltjes van lucifer doosjes? Omplakken met be hang, en voor jongens kastelen met papieren vijvers! We ge bruiken altijd behangplakmeel dan kunnen we elke keer wat maken en het geeft geen vlek ken. Van stroopbussen maker we bloempotjes, wat plaksel of stopverf eromheen, door de rijst rollen en vergulden." Nou. me vr. K., wij vinden u bijzonder vindingrijk, en begrijpen heel goed dat de logeetjes graag iedere zomervakantie weer ko men! Heel aardig vonden wij ook de brief van mevr. R. te R., die misschien ook andere lezerssen op een idee brengt: ,Voor wij in ons huis kwa men, woonde er een oude dame die nu in een rusthuis is. (eder jaar nodigen wij haar een weekje uit, om nog eens echt 'zoals ze zelf zegt) in haar huisje te zijn. Ze bezoekt dan in die week al haar vrienden en bekenden, en is altijd erg blij weer een weekje in haar oude omgeving te zijn." Mevr. A. te G. schrijft: „Wij hebben véél en graag logèes, maar aan één ding erger ik me bijna altijd, nl. dat ze hun bed niet goed luchten. Ze hoeven 'tniet elke dag te slopen, maar het is toch een kleine moeite om het even helemaal open te slaan en het raam open te zetten. Na het ontbijt kan het dan weer opgemaakt worden". „Wij hebben vaak kinderen te logeren, waarvoor door het in terkerkelijk comité onderdak wordt gevraagd", begint de brief van mevr. W. te R. „Wat we echter één keer heb ben meegemaakt van een jongen van zes en een meisje van vier jaar! Dat was wel zo'n stel wil den. we konden ze geen minuut alleen laten. De eerste morgen, zaten ze in alle vroegte, de hagelslag op te peuzelen, uit de kast gehaald. Dus dan de sleu tels maar uit de kast De tweede dag hadden ze de suikerpot te pakken, de derde dag was al het fruit van de schaal gegeten, ten slotte stond alles achter slot en grendel. Maar de laden van hel dressoir konden niet op slot. en daar ging de eau de cologne, zonnebrillen, en wat al niet meer. Niets was er veilig voor die grijpgrage vingertjes. Ik heb het negen dagen volgehouden, maar het was niet langer te doen; gordijnen werden van de rails getrokken, het beste kon ik de hele dag maar buiten zijn De bedoeling was dat ze vijf weken bleven, maar het was echt niet te doen!" Mevr. v. d. Z. te S. tipt een probleem aan. dat het nadenken zeker waard is: „Het kan nodig zijn dat de ouders samen op vakantie gaan, en dat de kinde ren dan bij familie worden ondergebracht. Maar denken de ouders er wel aan of de kinderen zélf daar graag heengaan? In mijn jeugd moest ik elk jaar in de zomervakantie bij een oude oom en tante logeren. Ik heb menig traantje gelaten 's avonds in bed. De mensen waren goed voor me, maar het was er zo vreselijk saai! Als u kinderen te logeren krijgt, vraag dan eens wal ze graag willen eten. Kinde ren zien vaak tegen het eten op, omdat ze bang zijn iets te krij gen wat ze niet lusten. Als de kinderen bij opa en oma gaan logeren, denkt u er dan eens aan een geldelijke bij drage te geven? Kleine kinderen kosten tenslotte ook geldHet komt ook voor dat er nog een ongetrouwde dochter thuis is, en die heeft het dan extra druk met die kleine logées. Wat dacht u ervan, de ongetrouwde dochter, die tenslotte het hele jaar voor opa en/of oma zorgt, een reisje te laten maken dat door alle broers en zusters bekostigd wordt?" Een goed idee van mevr. v. d. Z.! Mevr. J. B. te R. schrijft: ..Een week voordat ik gasten krijg maak ik het hele huis schoon en als ze er zijn neem ik ook een weekje vakantie. Want niets is zo onaangenaam voor logées. dan dat de gastvrouw met een kleur van agitatie door het huis loopt te draven, met emmers, dweilen, stofdoeken en wat al niet meer, om het huis toch maar schoon te houden. Als gast zit je dan echt niet op je gemak, en je voelt je bijna schuldig dat je daar maar vakantie zit te houden. Mevr. B. geeft ook nog een goede raad: Het beste is. als je zelf gaat logeren, om dan eerst logées te vragen, dan weet je meteen wat een ellende het b.v. is een half uur met het eten zitten te wach ten". Logées, let op uw tijd! Uiv ervaringen als u 65 wordt Het geeft niet als u met een reuma-hand en een stijl die u niet heiemaal vertrouwt voor de krant, in uw pen klimt. Want hier zijn wij benieuwd naar: hoe voel je je, als je aan pensionnering toe bent? Aan de kant geschoven, of heerlijk vrij om dat te doen waar Je vroeger niet aan toekwam? Heeft moeder-de-vrouw haar linnenkast vast goed gevuld, nu ze met wat minder toe moeten komen, verlangt u naar een geborgen zijn in een tehuis, of blijft u liever zo lang mogelijk zelfstandig? Kun je je er mentaal op voorbereiden, denkt u, en... is het werkelijk: hoe dichter ik nader bij 't huis van de Vader? Uw levenserva ring kan belangrijk zijn voor anderen, dus schroom niet die ervaring aan het papier toe te vertrouwen: misschien op een stille lange zomeravond of terwijl u uitrust van ee moeilijk karweitje. We willet) allemaal o«d worden, maar hoe is het om oud te zijn? U weel het, initialen veranderen we desgevraagd, en een heel stel pockets wacht op u, die zo onder en boven de 65 jaar bent of insiders die uit ervaring mee kunnen praten. Op de enveloppe: Hebt u wel eensin de brief de keuze van uw hoekje: De dokter zegt 1, De dokter zegt 2, of Tipparade én het adres wpar we het heen mogen BRIEFSCHRIJVEN is eigen lijk praten. Dat weet Ieder een die een brief schrijft En ook iedereen die het niet doet ,,'k Heb je toch zo'n gloeiende brief geschreven" zegt soms een vriendin van me. ,,'s Morgens, direct na ontvangst van de jou we. Alleen hij kwam niet op papier. Ik praatte en praatte en ik formuleerde toch zo goed, jo, lk kon precies zeggen waar het op stond. Maar toen ik begon to sohrijven, was het of alle woor den wegvluchtten, ik wist niets meer...." En mijn bakker die me laatst opving bof ik even, zei hij, en ja, 't is waar, ik zie mijn goede leverancier bijna nooit, dat komt van al dat strakke organiseren met boekje-in-de-keukenla en geld-er- naast mijn bakker dan zeit „Hebt u al die brieven geschre ven? Mevrouw, ik heb een zwager in Limburg, we kunnen geweldig goed met elkaar overweg, elke zomer ga ik een week bij hem logeren en dan denk ik: nou schrijf ik Jan absoluut eens in do komende tijd maar als ik dan begin: beste Jan, weet ik eerlijk waar niks meer...." Zo is er dus meer praten dan schrijven. Vooral ook sinds de praters maar naar de telefoon behoeven te grijpen. Nu wordt ook de oefening, zelfs de poging vergeten. EN NU is het zo fantastisch dat ik hier een groep briefvrien- dinnen heb in de krant die het praten tot schrijven gemaakt heb ben en dat niet alleen, maar die door de oefening daarin verkregen, tot een verstaan, een duidelijkheid gekomen zijn die niet alleen mij maar ook henzelf zeeën van goed moet doen. Vanmorgen, bij ont vangst van twee dikke brieven met *eel blijde verhalen, dacht ik, en 't was net alsof ik het opnieuw ontdekte: we zijn werkelijk vrien dinnen. De een verkwikt de ander, bezielt de ander, geeft de ander nieuwe gedachten wat wil je nog meer? De een wil de ander van dienst zijn, wil, over deze rubriek heen, nieuwe duidelijk heid verschaffen aan de ander. En wat zou ik dan nog meer te wensen hebben? Iemand die op sommige tijden aan zware depres sies lijdt, schrijft me hoe zij zich dan voelt, en dat doet ze om er de ander die me schreef mee van dienst te zijn. Nu, u kunt er op rekenen dat dat gebeurt! Wat was ik blij van u te horen, en zulk Soed nieuws als deze verhuizing, k zat er al vanaf april over te tobben, maar heb sindsdien aan niemand meer persoonlijk kunnen schrijven, zo afgeladen druk had ik het, ik moet steeds volstaan met de brief in de krant. En toen ik de vorige week over die SOS-telefoon begon, dacht ik nog even angstig: zou mijn briefvriendin S. zich dit niet aantrekken en kijk nu eens: u helpt hiermee nog een ander. Ik wil hier ook iets van wat u schrijft, neertikken, want er zijn meer reacties gekomen. U zegt het zo prachtig: als iemand depressief is en opbelt, of komt uitpraten, dan is luisteren alles. De leek vindt zo gauw dat een appel op het geloof toch op z'n minst gedaan moet worden, maar heus, luisteren is voldoende. Omdat de ander dan gedachten kwijtraakt waarin zij bijna dreigt te stikken. Luisteren werkt bevrijdend. FEN vroom woord, of zoals u *-■ zegt, het „kom, kom, niet tobben, geloof maar dat God ja helpt" is voor de luisteraar mis schien geruststellend (ook omdat een onbewust schuldgevoel door werkt) maar de patiënt doet het niets. Je kunt, aldus briefschrijf ster, net zo goed tegen een blinds die verdrietig is omdat hij niet ziet, bevestigen dat de natuur prachtig is en de zon heerlijk schijnt. Dat is allemaal waar, maar hij heeft er geen deel aan. Dat God voor je zorgt is waar en blijft waar, maar je leeft gewoon in een beklemming, je hebt er geen deel aan. Als je het nu maar zeggen kunt, dan stik je tenminste niet En voor de rest (want dat is het hè, kerkmensen!) zal God wel ryAT is precies waarop een V andere brief van deze week uitkomt, van jou, H., nl. dat je, als je het allemaal weer helder en blij ziet, direct weer begint te denken dat je toch nog nooit genoeg doet uit dankbaarheid. Ik wou dat we (ikzelf niet uitgezonderd) eens ophielden ons uit te slovea Het ontbreekt er nog maar aan dat we de hele wereld willen dragen. Dat is al gebeurd. Met eerbied gespro ken: Jezus schoot toch ook niet de een na de ander aan op straat met de vermaning dat ei nu nog een kansje was? Zie eens hoe rustig Jezus die kleine tijd op aarde doorbracht en werd herkend. Niet door iedereen, lang niet, maar m Hli over aan Zijn vader. Wandelen door het koren, feest vieren op een bruiloft. Bij vrien den eten en praten, aan een bron zitten en een vrouw uitnodigen een nieuw leven te beginnen. Soms toornen en vervloeken, soms met zachte stem iemand ontdekken aan zichzelf. Door onbegrip heenwan- delen als door hoog gras. Verdrie- tig zijn om koppigheid. En in wonderen herstel beloven voor ieder die Hem herkent. Hoe Jezus dat zo rustig kon? Wel, omdat Hij niet begon met ons, maar ons kwam vertellen dat God al eeuwii •net ons bezig was. 't Klinkt bijna, zeg ik tegen mezelf, als vakantie. Zoiets heerlijks en vredigs. En is dat ook niet zo? Is het niet vacantie in ons leven geworden toen al het gejakker en het getob en het zelf-moeten-verdienen niet meer hoefde?.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11