De kerk in vakantietijd EHBO Zicht op Calvijn GEESTELIJK Recreatie centra Eilanden en Sneek „Drive-in-" kerken Doe iets terug ZONDAGSBLAD ZATERDAG 24 JULI 1965 ANWB plaatsen. Over resultaten is ech ter nog niet veel bekend. (Van onze kerkredactie) „Er worden deze zomer kerkdiensten gehouden in de Kennemerduinen voor protes tanten en rooms-katholieken. Deze diensten zijn bedoeld voor alle bezoekers van duin en strand, voor kampeerders en voor bewoners van de strand huisjes." Dit krantenberichtje is er een van de vele, die u vooral de laat ste jaren tegen de zomer aan kunt treffen en die u verzekeren, dat al bent op vakantie, de kerk dat nog niet is. Het betekent juist voor de kerken in de re creatiegebieden extra aandacht en extra werk. Het betekent klaar staan voor kampeerders, zeilers, trekkers en automobilisten. Het betekent een hele omschakeling vaak van het vakantiewerk van de kerk dat reeds 'gebeurde, zij het op klei nere schaal. Vroeger bestond bijvoorbeeld dit werk uit het organiseren van kampen voor de jeugd door de plaatselijke kerken en het bij zetten van stoelen in de kerk- paden voor de gasten in de va kantieplaatsen. Een stem uit de praktijk is die van de baptistenpredikant ds. J. van Dam uit Sneek. Hij schrijft te verwachten, dat bij de baptis ten de kampen voor de jongeren van twaalf tot vijftien jaar waar schijnlijk wel zullen blijven, maar dat voor de ouderen op den duur bijvoorbeeld bromtrektoch- ten moeten worden georgani seerd. Voor de gezinnen zouden campings kunnen worden inge richt en bungalowparken. Dit zijn nog maar toekomst plannen van deze predikant, maar de kerkelijke recreatiecen tra, de drive-in diensten en de kerkschepen, ze zijn er al een paar jaar. Behalve voor de begeleiding van de vakantlemens, zorgt de kerk ook voor vakantie- en weekelndbesteding. Van de Ne derlandse Hervormde Kerk gaat bijvoorbeeld de Stichting Re creatiecentra uit, die beschikt over zes terreinen: het Grote Bos in Doorn, de Noordster ln Dwingeloo. het Toppershoedje in Ouddorp op Goeree-Over- flakkee, het Trefpunt in Ermelo, de Faasbloem in Chaam, ten zuiden van Breda en de Rogge- berg in Apelscha. Op al deze terreinen staan vakantiebunga lows en e»- is gelegenheid om de tent of caravan neer te zetten. Deze zomer is het zevende re creatiecentrum geopend: de Ja gerstee te Epe, een terrein van twintig hectaren, dat voorlopig alleen nog maar bestemd is voor tenten en Het kerkschip op het Snecker Meer is langzamerhand veel en te klein geworden om alle vakantiegangers te ontvangen. zocht. Zij bestaat uit een korte medidatie, het lezen van enkele verzen uit de Bijbel en verder uit samenzang, waarbij de be zoekers zeil de te zingen liede ren kunnen opgeven. Wat is bouwkunst?, door A. J. Kropholler. Uitgave Ser- vire. Den Haag. At eer Onder de bezoekers van het kerkschip bevinden zich ook veel randkerkelijkcn. Het schip is daarom een evangelisatie- middel. Wie zich zonder, vaktechnisch abacadabra wil laten inleiden in de bouwkunst, vindt in architect Kropholler een bekwame en ieder een onmiddellijk aansprekende gids. Als weinige anderen weet hij Maar de gemeente doet meer. de ontwikkeling en de essentie Zo worden iedere week dia's van de bouwkunst te verklaren, vertoond van het eiland in de Daartoe put hij met zijn vieren- vier jaargetijden. Ook de lees- tachtig levensjaren uit een rijke zaal en uitleenbibliotheek zijn ervaring als bouwmeester van zo- een verlengstuk van het kerke- vele raadhuizen, kerken en be werk. In een grote tent kan men ySfitSt^KrophoUer is een van sjoelen, dammen, schaken of de oudste en vurigste pleiters voor tafeltennissen. Samen met de toepassing van „eigenheimse" ma- Gereformeerde Kerk is men nu terialen en voor de handhaving ook begonnen aan het houden van een eerlijke nationale bouw- van jeugddiensten. stijl. Al jaren geleden waarschuw en ziin or no* talloze voor- de te*en ontzi«lde rechtlijnig- dH v» held en dodelijke verveling als ge- beelden te noemen van dit va- varen yan het rationalisme en in- kantiewerk, waarin steeds nieuwe ternationallsering van de bouw- ideeën worden geboren. Schou- kunst. Vele resultanten van mo- wen-Duiveland probeert de ont- demistisch streven stellen hem in den-Zwolle. Het kerkje heet dan wikkeling bij te houden, die het gelijk. ook de Rotonde kerk. Hier werd door de aanleg van de Greve- Met de bedoeling, bij te dragen met Pinksteren gestart. Om de ljngendam is veroorzaakt. Ds. tot hernieuwd inzicht.JJffi?' STK diensten te organiseren is een p. Don, hervormd predikant te ÏJÏfJ h?.\!sef te wek? werkgroep gevormd, waarin zes Burgh is onder meer aangesteld je toekomst an- verschillende kerken zijn ver- voor het strandpastoraat. Men ders moet. Talrijke tekeningen van tegenwoordigd. De hervormden, verwacht hier namelyk meer architect R. J. Veendorp en ook de plaats van het kerk- de Leger des Heils-mensen heb- gebouw zjjn helemaal aangepast ben hier deel aan. aan de automobilist, hoewel na- tuurlijk ieder ander ook welkom WGC QIQnStCn is. Het zijn meestal kleine ker- Sneek heeft naar een geheel van de bouwkunst in onderschei- £keï„";akSesÏÏn?„ZTehL?e^ fö&kSrtdrtd.'word?uS kerk en vakantie samen te laten gebannen ais wy afgestompt raken gaan. Dit Friese stadje heeft een de schone vorm en niets meer oplossing gevonden in de vorm verlangen dan doosvormen, diensten houden van twintig mi- voor de zeilers. Ds. mr J A nuten. Voor buitenlandse gasten Vaandrager, hervormde predi- zullen de liturgie-teksten ook in kant te Sneek heeft een belang- het Engels, Frans en Duits uit- rijk aandeel in het evangelisa- gegeven worden. Na de dienst is tiewerk van het kerkschip. Naar er dan gelegenheid voor ontmoe- zjjn zeggen worden door dit ting en gesprek. Folders zijn werk vrij véél randkerkeljjken verspreid om bekendheid te ge- bereikt. ven aan deze kerk Evangelisatie De moeilijkheid is nu nog hoe 3 de mensen te laten weten, waar Het kerkschip is ook niet in zo n drive-in kerk staat. Onder- de eerste plaats bedoeld voor de handeld wordt op het ogenblik traditionele kerkgangers, hoe- rijkswaterstaat en de wel zy ook wel de diensten op uniforme borden te prijs stellen, maar het is een van evangelisatie. Een an- der facet, dat deze predikant naar voren brengt is de moge lijkheid om interkerkelijk samen te werken. Regelmatig worden diensten gehouden, waarin ge reformeerde, doopsgezinde en baptisten predikanten voorgaan. Het schip is echter in enkele jaren tijds veel en veel te klein geworden, zodat men z'n toe vlucht heeft moeten nemen tot het plaatsen van een wind- „De kerk heeft ten aanzien van de vakantiegangers een die nende taak. zy moet de toeris- scherm op de wal. Met behulp ten haar rijen „service" bieden, J*" loudspeaker kunnen dan de diensten worden gevolgd. goed als de horeca- en jjet blyft echter een noodop- middenstandsbedrijven dat doen. lossing, want op een regenach- Men moet de kerk niet welbe- tige dag betekent zo'n wind- wust in een uitzonderingsposi- scherm n'et ve®b tie plaatsen, want voor wie zijn Trouwens, doordat het aantal vakantie op het eiland wil door- vakantiegasten toeneemt, wordt brengen, hoort de kerk erbij, het kerkbezoek steeds drukker Net zo goed als de bossen, de Op een mistige zondag in juni duinen en de schelpenpaden." kwamen er wel zo'n zestig tot Dat is de mening van de «eventie k^sangers De enige ouderling-kerkvoogd, de heer P. oplossing is een grotere boot, de Nijs, die nu al zo'n jaar of maar daar komt heel wat voor acht nauw betrokken is bij het kijken werk van de Hervormde Ge meente op Vlieland. oo— Men kan ook niet zeggen, dat de Hervormde Gemeente van Vlieland de toeristen zonder meer aan hun lot overlaat. Elke \X/ woensdagavond wordt in het VY <1L A3 oude kerkje, dat nog dateert uit de periode van de Vlielandse 1 1 O walvisvaarders, een avondstilte |->/vi i \\T b*nt1 Cl" r gehouden. Vooral in juli en UAA U. VV IV U.113L augustus wordt deze druk be- OnJangs werd het nieuwe hoofd gebouw van de Wereldraad van Kerken in Genève geopend. Bij die gelegenheid brachten wij daarvan reeds een verslag en een foto. A'ii bereikte ons deze aardige serie opnamen, zmoel van het gebouw, ah van de openings plechtigheid, die ook via de Eurovisie werd uitgezonden. Men ziet het exterieur en hel interieur van het fraaie bouwwerk en daurtussen een groep afgevaar digden van kerken uit alle werelddelen, wandelend naar de openingsdienst. Als toerist kunt u iets terug doen voor de kerk. Weet u. dat de Spaanse protestantse predi kanten met spanning op uw komst wachten. Wanneer u dus uw vakantie in Spanje door brengt. toon dan uw belang stelling voor die kleine protes tantse kerkjes. Ze kunnen bet ben wel gebruiken. Het Is dikwijls een goede ge woonte. wanneer u op bezoek komt Iets mee te brengen. Dst geldt ook voor de kerk In uw vakantieplaats. Wsar u ook komt, óf ln Spanje, óf In Neder land. óf elders, laat uw vakan- tlefeest voor de kerk ook een feest sttn- 't ZtJn niet altUd sul- ko rijke kerken. worden geparkeerd. Velen ma ken meestal graag gebruik van de korte diensten, die worden gehouden in dorpskerken, die eerst ongebruikt, nu weer een nieuwe functie krijgen. Ongeveer vijf jaar geleden is men ermee begonnen, toen het verwaarloosde kerkje in het fort B'iuwkapel, tussen Utrecht en Hilversum, werd gerestau reerd. Het plafond werd op nieuw blauw geschilderd en deed de naam van de kerk Blauwkapel weer alle eer aan. Van Pasen tot eind oktober worden hier elke zondag dien sten gehouden, waar de vereni ging Vrienden van Blauwkapel zorg voor dragen. Het zijn korte diensten, die om tien en elf uur beginnen en in juli en augustus bovndien nog om negen uur. Predikanten van allerlei kerken gaan hier voor. Dit jaar stonden predikanten van dertien ver schillende kerken op nominatie. Het voorbeeld van Blauwkapel heeft echter navolging gekregen op verschillende plaatsen in ons land, zodat diegenen, die de grote stad ontvluchten toch deelgenoot worden van het Evangelie. De Hervor .ide Kerk van Hoog Soeren op de Veluwe houdt bijvoorbeeld in de maan den juli en augustus om negen uur 's morgens vroegdiensten in het schilderachtig gelegen kt kje daar. Voor passanten In het witte kerkje in Huis ter He a aan de rijksweg Utrecht-Amersfoort worden ook al een aantal jaren diensten ge houden voor passanten. De dien sten duren dit ja tot 19 sep tember. Predikanten uit vijf verschillende kerken gaan voor. Hier bestaat de gelegenheid om voor de dienst met elkaar een kopje koffie te drinken. Trou wens dat gebeurt wel meer bij drive-in diensten. Nieuw zijn de diensten in het hervormde kerkje van Terband, Mkdacttfmt1; Prof. dr. J. van Genderen Dit boek, wat laat versche- e.a., Zicht op Calvjjn. Uit- nen ter gelegenheid van het gave Bujjten en Schipper- feit, dat het 27 mei 1964 vier- heijn te Amsterdam onder honderd jaar geleden was, dat auspiciën van het COGG. de reformator van Genève stierf, is uniek, omdat het is geschreven door vijf verschil, lende auteurs, die samen bij. na de gehele gereformeerde gezindte vertegenwoordigen. Er is een beetje mythevorming aan de gang over het uitbeelden van slachtoffers. Zo heeft een tv- commentator al eens smalend gesproken over een EHBO-verslag dat gewag maakte van „een prachtwond die was aangebracht op het heen van het slachtoffer", waaruit (voorbarig) de conclusie werd gesuggereerd: nou, veel stijlgevoel hebben ze daar bij die EHBO-ers ook niet. Mede hierdoor kon het misverstand ontstaan, dat het grimeren van imitatieslachtoffers en wat er verder bijhoort maar een onsmakelijke, gevoel- en zinloze activiteit is. Dat men eerder in het tegendeel moet geloven wil bijgaand artikeltje vertellen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH1lll!lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllil|||||!lll!t Optreden sneller, juister en óók koelbloediger zelfs medici echt niet van „spel" vermochten te onderscheiden. In Engeland is dit nabootsen al zoiets als een vak geworden. Een vak? Inderdaad en nog bijzonder moeilijk ook, dat echter de opleidingsduur tot EHBO-er aldaar tot meer dan de helft kan bekorten en de man of vrouw-van-de-eerste- hulp een zodanige realistische opleiding geeft dat zij of hij, eenmaal voor de gegevenheid van een écht ongeluk met pa tiënten geplaatst, onmiddellijk koelbloedig reageert, de juiste diagnose stelt en eerste hulp rleent zoals het ook werke lijk loet! (Van een onzer redacteuren) Er gaat het verhaal dat een aantal leiding gevende figu ren aan E(erste) H(ulp) B(ij) O(ngelukken) eens een aan tal Engelse collega's ontving. Ze waren allerhartelijkst op het vliegveld Schiphol ver welkomd en vervolgens was het gezelschap naar een ver gadergelegenheid in de hoofd stad gereden. Daar gebeurde het. Een der Britten, een arts, zegt zich niet goed te gevoelen: hij wordt rood. staat nog op maar valt dan neer om bewusteloos te blijven liggen. In dit milieu van medici wordt uiteraard on middellijk gereageerd. De adem haling van de patiënt is snur kend. de pols aan de vlugge kant Alle? wijst op een be- Nog maar net zyn de helpers van de schrik enigszins beko men of een ander der aanwezi gen, ook een Engelsman, valt neer en vertoont dezelfde ver schijnselen. Maar dat kan toch haast niet? Inderdaad beide bezoekers blijken te simuleren Ze openen tenminste tegelijk de ogen weer, staan op en doen alsof er niets gebeurd is. Ze hadden echter een ziekte beeld zó goed voorgewend dat Georganiseerd simuleren Dit georganiseerd simuleren terwille van de goede zaak is tegen het eind van de laatste wereldoorlog „ontdekt" door de Britse Civil Defence, wij zou den zeggen de BB. die in En geland zo bijzonder veel goed werk gedaan heeft en nog doet Een van de gevolgen diei ontdekking is ln Engeland dt Casualties Union (de Unie van „slachtoffers") geweest, die op leidt tot acterend slachtoffer. De simulanten worden gere- cruteerd uit reeds opgeleide EHBO-ers. De Unie heeft met een de monstratie enkele jaren geleden in ons land diepe indruk ge maakt. Spontaan werd toen be sloten hier de zaken op gelijke wijze aan te pakken. De oplei ding is verleden jaar begonnen door de zogeheten stichting LOTUS: de Landelijke Organi satie Tot Uitbeelding van Slachtoffers. Reeds zijn er de eerste EHBO-ers afgeleverd, die de aantekening „geoefend slachtoffer" hebben behaald. Zij zullen plaatselijke studiegroe pen LOTUS gaan leiden, daar bij gesteund door een arts-do- Wat moeten nu precies de ge dragingen van een geroutineer de slachtoffer-uitbeeider zijn? Misschien kan dat het beste aan de hand van enkele voor beelden worden duidelijk ge maakt. Gegeven uit te beelden: een motorrijder, die in botsing is gekomen met een automobi list Dit ongeval moet in zijn to taliteit worden nagebootst; bij wedstrijden of op examens zelfs tot in detail. In Engeland ont breken de ingedeukte perso nenauto. de omgevallen motor en zelfs het nieuwsgierig op dringend publiek niet. Het be- ginsignaal van de oefening ol het examenonderdeel wordt niet door een gong, maar heel realistisch door de doffe klap van een botsing of een rauwe kreet aangegeven. De motorrijder die „zwaar ge wond" op de grond ligt kreeg op zijn lichaam bepaalde erns tige uitwendige verwondingen geschminkt en heeft zich zijn rol zó precies ingeleefd dat hij precies weet hoe hij zich als patiënt heeft te gedragen. Kan hij nog spreken dan moeten ook zijn antwoorden op vragen van de EHBO-ers volkomen op zijn ingeleefde situatie kloppen. Door vragen, door aftasten en door kijken moet de EHBO- er-in-opleiding zich een oordeel trachten te vormen wat er met de man aan de hand is. Na af loop van het stellen van de diagnose beoordeelt het „slacht offer" mede het reageren van de leerling In het algemeen zijn de eisen die aan de uitbeelder van een slachtoffer worden gesteld deze: de patiënt ten tonele voe ren met alle gedragingen, uitin gen en verschijnselen nodig voor de eerste hulpverlening. een houding en een milieu kunnen kiezen waar het betrok ken slachtoffer redelijkerwijze kan worden aangetroffen. de door het letsel, even tueel gecombineerd met shock, veroorzaakte zichtbare ver schijnselen met behulp van grime en make up weten aan te brengen. Dat een en ander beoefenen niet alleen goede wil en intelli gentie vragen, maar ook be gaafdheid in deze richting be hoeft geen getoog. In elk geval kan worden gezegd dat het praktisch oefe nen in eerste hulpverlenen in ons land een totale verandering ondergaat. De tijd dat het „oefenmateriaal" een op de grond liggende persoon is, die de ogen heeft gesloten en om de hals een label draagt waar op „hersenschudding" staat ver meld is onherroepelijk voorbij. Het is uitgegeven door het Con tactorgaan van de Gereformeerde Gezindte, een nog niet zo lang ge leden in het leven geroepen in stelling, dat als gesprekscentrum wil fungeren voor de gehele ge reformeerde gezindte. Elk jaar wordt er een studiebijeenkomst ge organiseerd door dit contactorgaan, dat eerst onder leiding stond van de gereformeerde prof. dr. N. H. Ridderbos en nu van de hervormde ds. L. Kievit. Naast het samen- spreken is dit het eerste samen- schrijven. De christelijk-gereformeerde prof. dr. J. van Genderen opent met een opstel getiteld „Calvijns dog matisch werk", waarin hij de grote lijnen van Calvijns Institutie laat zien. Prof. C. Veenhof (vrijgemaakt- gereformeerd) vervolgt met de grootste bijdrage uit het boek over „Calvijn en de prediking". (Wist U, dat de Reformator vierduizend pre ken heeft nagelaten? Velen zijn overigens nadien verloren gegaan, maar er zijn er nog heel wat nooit in druk verschenen.) De gereformeerde prof. dr. D. Nauta schrijft over „Calvijn en zijn gemeente". Mr L. J. Hage, leraar aan een kweekschool, vertegenwoordigt de Gereformeerde Gemeenten met een interessant artikel over „Calvijn en het maatschappelijk leven". Prof. dr. S. van der Linde sluit de rij met een verhandeling over „Calvijn en Nederland", waardoor ook de Nederlandse Hervormde Kerk (door een gereformeerde- bonder) present is. Dit boekje is uitstekend geschikt, om ieder, die wat meer van Calvijn wil weten, te informeren. Wij spre ken de hoop uit, dat er meer der gelijke uitgaven van het COGG zullen komen. (210 pag.; ingenaaid in pocketvorm ƒ4,50. integraal band ƒ6,50, gebonden ƒ7,50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 10