Algemene bijstandswet voor velen een teleurstelling Te laat Minimum van 14 gulden per week... STRAKS WEERBERICHT VOOR MEER DAGEN Mr. Luns denkt niet aan aftreden voor 1967 Weinig veranderingen in uitkeringen Tijdschrift stopt uitgave: redacteuren zitten vast ANWB: niet naar „links voorrang' 7 DONDERDAG 22 JULI 1965 Nederlands gezin eet per maand bijna 50 eieren UTRECHT Het Nederlands Insti tuut Agrarische Marktonderzoek (NIAM) in Den Haag heeft vastge steld, dat elke Nederlandse huishou ding per vier weken bijna 50 eieren koopt. Het aantal eieren kopende huis houdingen in ons land schommelt om de 78 procent, hetgeen niet betekent dat de rest nooit eieren eet. De oorzaak hiervan ligt in het vrij grote aantal zelfverzorgers (12 procent). In de drie grote steden, waar vrijwel geen zelfverzorgers voorkomen, blijkt het koperspercentage 96 procent te bedra- Het NIAM heeft in opdracht van het produktschap voor pluimvee en eieren een onderzoek ingesteld naar de aan kopen van eieren voor huishoudelijk gebruik in Nederland. De uitkomsten, die uitsluitend betrekking hebben op huishoudelijke aankopen, worden repre sentatief geacht voor 96,6 procent van de totale Nederlandse bevolking. Het rapport van het NIAM is gistermiddag besproken in de bestuursvergadering van het produktschap voor pluimvee en eieren in Utrecht. Pasen leverde tijdens het onderzoek een duidelijke piek op. De aankopen stegen toen tot 22 procent boven het normale niveau. Alleen in de zomer maanden (vakantie-invloed) en in de wintermaanden (hogere prijzen?) lagen de aankopen beneden het gemiddelde niveau van bijna vijftig eieren per huis houding per vier weken. Beatrix en Claus bij grootmoeder DIEPHNHEIM Prinses Beatrix en haar verloofde Olaus von Amsberg heb ben gisteravond een bezoek gebracht aan de grootmoeder van de Prinses, prinses Armgard, die in Diepenheim (Ov.) woont. Provo s voorlopig op vrije voeten gistermiddag drie jeugdige aanhan gers van de anarchistische beweging Provo zijn voorgeleid, heeft deze voor lopig op vrije voeten gesteld. Zij zullen waarschijnlijk omstreeks september te rechtstaan wegens het in voorraad heb ben van opruiende geschriften, die tot verstoring van de openbare orde opwek- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Algemene Bijstandswet is thans ruim een half jaar van kracht. Meer dan een half jaar hebben vele duizenden Nederlanders ervaringen kunnen opdoen met de uitvoering van deze wet.. De conclusie moet zyn, dat vergeleken bij de Armenwet de veranderingen in de prak tijk maar gering zijn. Algemeen bestaat er teleurstelling over het effect van de zo hoog opgehemelde Algemene Bijstandswet. Grif wordt erkend, dat de uitkeringen nu een ander karakter hebben gekregen en van een gunstbetoon een recht zijn geworden, maar meer verwachting nog had van de verruiming van dc Van waar deze verwachting en de daarop gevolgde teleurstelling? In derdaad laat de Algemene Bijstands wet hogere uitkeringen toe dan on der de Armenwet gebruikelijk was, maar vrijwel iedereen heefit er aan voorbijgezien, dat de gemeenten de laatste jaren de uitkeringsnormen onder de Armenwet ook reeds ver ruimd hadden en aangepast aam, de minimum-levensbehoeften. Er is zelfs een geval bekend, dat een uitkering krachtens de Armenwet onder de Algemene Bijstandswet is ingetrok ken. De Bijstandswet kent namelijk de bepaling, dat alleen bescheiden vermo gen buiten beschouwing wordt gelaten. Wanneer twee personen over een ver mogen van meer dan f 6000 beschikken, moet eerst het meerdere opgemaakt worden, alvorens uitkering krachtens de Bijstandswet kan plaats hebben. In het onderhavige geval was het vermogen inderdaad groter dan f 6000. Opmaken Hiermee- is dus een situatie terugge keerd. die we ook gekend hebben bij de noodwet Ouderdomsvoorziening, de voorloper van de AOW. Toen moesten ook eerst de bezittingen opgemaakt wor den, wilde men voor ouderdomsuitke- ringen in aanmerking komen. Als norm voor de uitkeringen kent de oude Armenwet: de noodzakelijke kos ten van levensonderhoud en de Bij standswet thans: de noodzakelijke kosten van bestaan. Deze wijziging duidt op een verruiming, maar in beide gevallen gaat het slechts om de noodzakelijke kosten. Over wat er noodzakelijk is_ kunnen de meningen uiteen lopen en 'dat gebeurt in de praktijk dan ook. Elke gemeente neemt een zelfstandige beleidsbeslissing. Toch zijn er ook wel algemene normen, die echter aan de bijzonder lage kant (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het tweemaande lijkse literaire tijdschrift Tegenstroom is niet meer. Reden hiervan is, dat twee medewerkers, T. Kars en K. Brants, 24 april van dit jaar zijn ge arresteerd. Zij worden verdacht van fraude bij de Rijkspostspaarbank in november 1964. Het nieuws over de verschijning van het laatste nummer wordt door redacteur B. van Houten bekendgemaakt in het juli/augustus nummer onder de kop „Het einde van Tegenstroom". Het tijdschrift kan niet langer ver- schijnen, aldus Van Houten, omdat de gearresteerde redacteur T. Kars, „zowel geestelijk als materieel", de motor van het .tijdsohrift was. DEN HAAG De voorrang regelen per kruispunt zal de methode van de toekomst zijn. Deze methode is zeer flexibel, ze kan van geval tot geval, al naar gelang de behoefte, worden toege past en ze staat als zodanig tegenover starre regels als ,,rechts gaat voor" of ..links gaat voor". Dit is het officiële ANWB-standpunt zoals dat zal worden gepubliceerd in de Auto-Kampioen van volgende week in antwoord op een in gezonden brief van pater Ed. Krekelberg SJ. (zoals bekend een fervent voorstan der van ..links voorrang") in hetzelfde blad. Vaak verzuchten verkeersdeskundigen van de ANWB dat het jammer is dat de Curagaose voorrangsregel: voorrang van het verkeer op de doorgaande weg van de T-kruisinig, niet in Nederlnad geldt. De bond zegt dat een starre regel de mensen brengt tot ongedifferentieerd voorrang nemen en daardoor afstompend werkt op verstandig weggebruik. Zou men van „rechts voorrang" over schakelen op „links voorrang", dan be tekent zulks dat alleen in West-Europa ruw geschat 80 miljoen automobilisten en 70 miljoen wielrijders moeten omschake. len van een tientallen jaren oude regel op een nieuwe. Dat is bijzonder ingrij pend, omdat voorvelen het aan rechts voorrang geven in vele situaties een als het ware instinctieve handeling is ge worden. Wijziging van de regel brengt dus aanzienlijke risico's met zich mee. Het laatste nummer nr. 4 van de tweede jaargang werd dan ook niet wat Van Houten ervan verwacht had. Er staat een groot artikel van zijn hand in over Multatuli, dat aanvankelijk in afleveringen had moeten verschijnen. De abonnees die tc veel geld betaald hébben, zullen dit terugkrijgen. Dit zal gebeuren zodra inzicht kan worden ver kregen in de administratie, die inmid dels in beslag is genomen. Kritiek is na het bekend worden vai fraude veel over het tijdschrift geschre ven. Zo werd geïnsinueerd, dat me die gearresteerd worden natuurlijk geen oordeel kunnen vellen over de heden daagse Nederlandse literatuur. Van Hou ten gaat hier tegen in: „Het een heeft niets te maken met het ander, maar men moet er wel een verband in brengen als men zich wil troosten, en ziCh wil wijs maken, dat de uitbrander, die Tegen stroom de tweede-rangs auteurs gaf, nu toch nog met een sisser blijkt te zijn af gelopen. De hoofdstroom die door der gelijke banaliteiten gevormd wordt zal nu weer ongehinderd kunnen vloei- De rijksrecherche zoekt thans uit wde Keiler de derde redacteur van genstroom precies is. Man verongelukt O in papiermachine EERBEEK In de papierfabriek De Hoop te Eerbeek is gisteren de zestigja rige heer A. de Winkel uit Tonden do delijk verongelukt. Bij een door de arbeidsinspectie inge steld onderzoek is gebleken dat de heer De Winkel vermoedelijk van het bordes van de grote papiermachine is gevallen en tussen de geleidewalsen van de filters is terepht gekomen. De heer De Winkel was op slag dood. 0 Gisteren is in Karlsruhe, in West- Duitsland een tank met anderhalf mil joen liter benzine tengevolge van blik seminslag dn de lucht gevlogen. Er ont stond een geweldige steekvlam, waann; de vlammen honderden meters hoog op laaiden. Er is voor tenminste een miljoen mark schade aangericht. Gistermiddag is te Heesbeen de 65- jarige G. Bax bij het naar huis rijden van een lading hooi, vanaf deze lading op het wegdek gevallen. De voerman miste de man pas bij thuiskomst Men van de heer Bax dood langs de weg en de verhoging van de uitke- blijken te zijn. Zo mogen de de Bijstandswet niet uitkomen bo- wat het Rijk aan loon betaalt op de „sociale werkplaatsen". Bij algemene Maatregel van Bestuur in 21 december 1964 is bepaald, dait de uitkering voor noodzakelijke voeding, kleding en schoeisel minimaal f 14.25 per week moet bedragen. Iedereen zal moeten toegeven, dat dit wel een uiter ste minimum is. Wat betreft de normen, die de ge meenten toepassen wordt belangrijk co- ordinerend werk verricht door de Ver eniging van Directeuren van Overheids organen voor Sociale Arbeid (Divosa). Maxima Voor de gemeente Utrecht is de maxi male uitkering in gevallen, waar elk in komen ontbreekt: voor man en vrouw f 58.80 vermeerderd met bedragen voor woninghuur en de premie voor het zie kenfonds. Voor alleenstaanden is het basis-bedrag f 38.80. Opmerkelijk is echter, dat verschil lende kleinere gemeenten van een hoger maximum-bedrag uitgaan dan een grote gemeente als Utrecht. Zo zijn voor Dok- kum deze bedragen resp. f 63 en f 43.50 per week, terwijl Dokkum niet is inge deeld in de eerste gemeenteklasse. Over het algemeen is echter weinig bekend over de exacte bedragen waar mee de gemeenten werken, omdat men hiermee bijzonder geheimzinnig doet. Van Rotterdam is bekend, dat aan al leenstaande gepensioneerden, die geen andere inkomsten hebben dan de AOW- uitkering per maand niet meer dan f 55 wordt uitbetaald. De betrokkenen vin den deze uitkering over het algemeen maar bijzonder gering, vooral wanneer daardoor andere particuliere uitkeringen, die veelal hoger waren, komen te ver- De gemeente Kampen blijkt allerlei bijzondere maatregelen te hebben ge troffen, die duidelijk maken, dat de wet per gemeente veel variatie toelaat. Zo kent Kampen een vacantietoelage in maximaal 52 maal f 3.30, wanneer iemand een jarenlage uitkering heeft ge had. Voorts een Kerstgave tot f 12.50 en een speciale regeling voor de weduwen. Een weduwe wordt gedurende het eerste jaar van haar weduweschap 50 pet van het loon van haar man gegarandeerd plus 10 pet voor elk kind met een maxi mum van 80 pet. Dit is een aflopende uitkering tot de normale norm van de Bijstandswet. Yoor studerende kinderen tot 15 jaar wordt in Kampen f 3 toeslag per week gegeven en boven 15 jaar f 5 per week. Misverstand Ook blykt het misverstand te bestaan, dat de uitkeringen krachtens de Bij standswet het mogelijk moeten maken een levensniveau te handhaven, dat iemand altijd gewend geweest is. De wet strekt er echter niet toe om aan personen alle bestaansmiddelen te verzekeren, wel ke hij in zjjn situatie nodig acht. Het criterium van de wet is namelijk niet „zün" bestaan, maar „het" bestaan. Wel kan de gemeente als overbrugging tijde lijk iemand op eigen levensniveau bij stand verlenen (bijv. weduwenuitkering ln Kampen), maar een blijvende behan deling op dat niveau is niet de bedoe ling van de wet. Dit neemt niet weg, dat er nogal wat uitkeringsverschillen tussen de ene en de andere gemeente blijken te bestaan, met als gevolg, dat er bij diverse colleges van B. en W. nogal wat beroepszaken aanhangig gemaakt worden. In vele ge vallen is een dergelijk beroep al met succes bekroond en tevens moet gezegd worden, dat de gemeenten beroepszaken snel (veeal binnen een maand) afhan delen. Van de beroepsmogelijkheid bii Gedep. Staten is nog maar zeer weinig gebruik gemaakt en van hoger beroep op de Kroon zyn nog geen gevallen be- Iedereen In beginsel heeft volgens de wet iedere Nederlander, die niet over mid delen van bestaan beschikt recht op bijstand. Ook Nederlandera in het bui tenland kunnen in principe voor bij stand in aanmerking komen- Vreem delingen in ons land kunnen op na genoeg dezelfde voet als Nederlanders j geholpen worden. Binnen dit ruime kader van deze raamwet kunnen dus heel veel gevallen worden gebracht. In de praktijk doen zich dan ook vele wonderlijke aanmeldingen om bijstand Zo deden een aantal woonwagenbe woners in Geldermalsen kort na het van kracht worden van de wet een beroep op bijstand. Kennelijk had deze gemeente dit verzoek voorzien en van tevoren reeds contact gezocht met het Arbeidsbureau. De betrokkenen werden bij aanmelding onmiddellijk doorgestuurd naar het Arbeidsbureau en zij hebben nadien nooit meer geklopt om Uitkeringen krachtens de Bijstandswet. Tegenover de plicht de overheid, financiële hulp te lenen, staat in de wet namelijk boven dien de plicht van de burger alle mo gelijkheden je benutten om voor zich zelf te zorgen. De bijstand heeft tot doel de betreffende persoon zoveel mo gelijk in staat te stellen weer zelf standig in zijn bestaan te voorzien. De bijstand draagt een aanvullend ka- In Aalsmeer deed zich het geval voor. dat een woonwagenbewoner bij de gemeente geld kwam vragen vool voldoen van de premie voor de W.A.- verzekering. Hij was namelijk door de gemeente gesommeerd zijn wagen te verwijderen. Het rijden zonder W.A. verzekering is verboden en het geld hiervoor had de man niet. De gemeente Enschede kreeg te ken met een meerderjarig student zonder studiebeurs, wiens vader r schoots over contanten beschikte. De student betoogde te studeren en geen middelen voor levensonderhoud te beschikken. De gemeente weigerde, waarna een procedure volgde. Ergens in het land bleken een boeren zoon en -dochter de gemeente te slim af. Het bedrijf, waarop zij woonden lieten zij taxeren op f 16.000, waarna de zoon f 8000 aan zijn zuster betaalde en het hele bedrijf, dat hij daarna voor f 120.000 verkocht, overnam zuster, die ziek was en verpleegd moest worden, maakte haar f 8000 op er ontvangt nu dagelijks van de betrok ken gemeente f 30 verpleeggeld. Kosten Over 1964 kostte de oude Armenwet in totaal f 360 miljoen. Ten gevolge van de invoering van de Algemene Bij standswet werd in 1965 een stijging var de uitgaven verwacht van f 55 miljoen tot f 415 miljoen. Deze verwachte stijging met t 55 mil joen is echter nog een gemiddelde, be rekend over een aantal jaren, zodat de stijging over 1965 ook nog minder kan zijn. Bovendien zal ten gevolge van de verhoging van de AOW-uitkerlngen de uitbetaling via de Algemene Bijstands wet naar schatting f 70 miljoen minder bedragen, zodat wanneer de AOW buiten beschouwing wordt gelaten de Algemene Bijstandswet nog f 15 miljoen minder kost over 1965 dan de oude Armenwet over 1964. (Van; een onzer medacteuremi) De weg tussen Dan Haag en Gouda. Plotseling een auto. die vaart vermindert. Een scooter- berijdster kan niet voldoende bij-remmen. Ze smakt met haa-r voertuig op de weg. maakt een aantal gemene buitelingen en blijft roerloos liggen. Er is onder meer een sterke (slagaderlijke) bloeding aan de bovenarm. Niemand van de in- allerijl toegeschoten „helpers" weet ook maar iets af var. handgrepen tot het aMuitan van een slagader. Gevolg: dit verkeersongeval wordt dodelijk. Wist u dat jaarlijks in ons land zo'-n tweehonderd verkeers slachtoffers overlijden wegens het niet tijdig verlenen van eerste hulp? Het percentage ernstige verkeersgewonden dat menselijkerwijs gesproken in leven had kunnen blijven schommelt namelijk tussen de tien en twintig procent van het totaal. V-aaik gaat het om enkele eenvoudige, het leven reddende -handelingen- Een EHBO-oursus brengt deze u bij. Zo'n cursus, meestal in de wintermaanden elke week gege ven in vele plaatsen van ons land, bestaat uit 26 lessen van twee uur: één uur theorie en één uur praktijk. Daarna kan men opgaan voor het examen eenheidsdiploma E.H.B.O. Wie dit bezit heeft genoeg kennis en vaardigheid om bij ongelukken te kunnen helpen. Inlichtingen en opgave voor een cursus bij de Koninklijke Neder landse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken", Vondelstraaf 142. Amsterdam (tel. 020-87328). En bij die Katholieke Nationale Bond voor EHBO, Mgr. v. d. Weteringstraat 130, Utrecht (tel. 030—14731). Veranderlijk DE BILT. Een omvangrijk gebied van lage luchtdruk strekt zich uit van het noordelijk deel van de oceaan tot ver in Duitsland. Het is gevuld met onstabiele lucht, zodat op verscheide ne plaatsen buien tot ontwikkeling komen en het weer dus een onvast ka rakter heeft. Een van New-Föundland gekomen storing, die met vrij grote snelheid de oceaan oversteekt, neemt in diepte toe en zal zich morgenochtend over de Britse eilanden uitbreiden. Samen hangend hiermee gaat in onze om geving de wind krimpen naar zuid west tot zuid. Er wordt dan iets war mere lucht aangevoerdmaar tevens bestaat de mogelijkheid dat onweers storingen, die in Frankrijk ontstaan, naar Nederland zullen doordringen. Het weer blijft dus veranderlijk. Strandverwachting Al is het weertype onbetrouwbaar, toch koenen er ook zonnige perioden voor. Kleine storingen die ons via Enge land bereiken, houden de kans op 'n bui vrij groot Matige meest zuidwestelijke wind. In de middag ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten; wisselvallig met buikans. afgewisseld door perioden van vrij goed strandweer. Hoogwater Scheveningen 23 juli: 9.34 vu.; 22.04 nm. ZON EN MAAN: Vrijdag 23 juli: zon op 4.48, onder 20.44: maan op 00.17, onder 15-34. Woensdag 28 juli: nieuwe maan. HET WEER DC EUROPA? Eindhoven 1. bew. 2d.-Limb. onbew. Helsinki 0nbew. Stookh onbew. Kopenhagen regen regen Athene Madrid™ Mallorca zzw 5 21 12 20 12 05 windstil 30 17 windstil 32 23 veran. 3 31 Jfl windstil 3i 10 DEN HAAG Minister Luns zal niet voortijdig aftreden. Hij heeft dat gistermiddag in de Eerste Ka mer duidelijk gemaakt nadat ver schillende senatoren hem om ophel dering hadden gevraagd over zijn mysterieuze opmerking van gister morgen: „Ik zal eens van het poli tieke toneel verdwijnen en wellicht sneller dan u (PvdA-woordvoerder mr. De Niet) vermoedt, hoopt of verwacht". Het effect van deze uit spraak deed de minister bij de re plieken grotendeeds teniet door te verklaren, dat hij déze kabinets periode hoopt uit te zitten. „Mijn duistere uitlating impliceert niet, dat ik vóór 1967 zal heengaan". Daarmee was het incident de wereld TNE BILT Over vijftien tot J-' twintig jaar zal het mogelijk zijn een weerbericht samen te stel len voor twee of drie dagen. Dit weerbericht op langere termijn zal in 90 procent van de gevallen ge heel juist rijn. Dit zal mogelijk worden door een hechte, wereldomvattende sa menwerking van metereologen en de toepassing van hyper-moderne waarncmings- cn communicatie jr geen nationale grenzen en geen en- I V/ I At O'rnt pup kei weerkundig instituut zou ook maar TT J x y L 1' LG1 Vy één weerbericht kunnen' opstellen zon- der te beschikken over de uitkom- sten van de waarnemingen in de rest r-m y-v 1 r- I~» /-»- j-\ van de wereld. Deze onderlinge sa- ZuKCl I1C1Q menwerkmg is reeds tachtig jaar ge verband Dat is op geen enked ander Up de weerkaarten zegt ir. Warners, errein zo het geval- Door de atmo- lopen de lynen dwars door Chinese sfeer rond de aarde lopen nu eenmaal muren en ijzeren gordijnen heen. middelen en prognose-methodieken. Ir C. J. Werners, hoofddirecteur van het KNMI te De Bilt, die 1 sep tember met pensioen gaait. heeft zich aan deze voorspelling gewaagd. Na het bereiken van een waar schijnlijkheid van 90 procent verwacht ir, Warners, dat een optimum zal zijn bereikt. „Aan het menselijk we ten en kunnen is nu eenmaal een grens, waar de voorspelbaarheid op houdt," zegt hij. Op het ogenblik ligt de score van de weerberichten iets boven de tach tig procent. Alle inspanningen im de komende jaren zullen dus gericht zijn op een verbetering van nog geen tien procent. Maar toch zal het zeer de moeite lonen om zich hiervoor in te H de rest van de wereld aangewezen als omgekeend het geval is. 1 De Chinese metereologen houden zich dan ook aan de internationale voorschriften, publiceren dagelijks hun H waarnemingen en nemen de door de Wereld-metereologische organisatie vastgestelde normen in acht en ge- bruiken in hun berichtgeving de me- Jgtereologische code, dlie in de hele we- reld wondt verstaan. Beïnvloeding De mogelijkheden om het klimaat te beïnvloeden, worden nog steeds se- hHi Jfo, jHB rieus bestudeerd- Zo is er wel eens spannen, omdat een zo betrouwbaar mogelijke weersverwachting voldoet aan een toenemende maatschappelijke behoefte. Samenwerking ten en met kernenergie te verwar- U jgsi men Maar het smelten van Poolijs zou dergeflijke verstrekkende gevol- gen kunnen hebben, ook voor het vendampmgspatnoon, dat het geluk- 1 Si ML^IH kig bij een „idee" is gebleven In De metereologie kent een hechte samenwerking en eenheid in wereld- ir wirkpos leaer Sevai zijn op dit gebied geen IK. WAKIVEKS opzienbarende activiteiten te verwach. voorspelling ten „Opgewekt aan liet werk'* (Van onze parlementsredactie) uit, maar dat nam niet weg, dat iedereen gistermorgen het gevoel kreeg, dat de bewindsman politiek levensmoe was wekte althans die indruk met zijn c gevoelige reactie op het (niet bijzonder kritische) betoog van mr. De Niet. „Nie mand heeft hier gezegd, dat de minister maar beter kan vertrekken", zei prof. Van Hulst (c.h.) en dr. Berghuis (a.r.) vond. dat de minister zich niet moet laten lei den door de opvattingen van bepaalde Kamerleden, in casu de heer De Niet c.s., maar door het oordeel van het hele par lement over zijn beleid. Prof. Van Hulst zei, dat Kamer en volk recht hebben op een exact antwoord op de vraag of de bewindsman inderdaad van plan is voor tijdig af te treden. Dr. Berghuis hoopte, dat mr. Luns „althans de resterende twee jaar met opgewektheid mag uitdienen". Deze wens wdrd door oud-premier De Quay (kath.v.) gedeeld. „Wellicht" „Ik heb", aldus de minister in zijn antwoord, „niet gezegd dat ik zal af treden. Ik heb het woord „wellicht" ge bruikt en me niet uitgelaten over de termijn waarbinnen de heer De Niet nog met me opgescheept zal zitten. Met de heer De Quay hoop ik, dat ik niet vóór 1967 zal aftreden. Het zijn trou wens niet de woorden die de heer De Niet gisteren meende te moeten bezigen, die mij tot heen gaan zoudenl kunnen dwingen". De reactie van mr. De Niet was nogal laconiek. H(j had kennelijk geen behoefte het conflict met zijn ministeriële „coali tiegenoot" op de spits te dryven en weet daarom de uitval van de bewindsman maar aan oververmoeidheid. Had Lans zelf niet gesproken over de zware belasting", die het samenstellen van de nota waarover de Eerste Kamer de afgelopen twee dagen sprak, voor hem had betekend? „Sporen van die overbe lasting hebben w(j in het betoog van de minister ontwaard. Wü hebben kennis genomen van de stemming waarin mr. Luns heeft gereageerd op mjjn rede, die zoals gewoonlijk namens mijn fractie werd uitgesproken". „Dat laatste moge waar zUn, maar desondanks zyn de uit latingen van de heer De Niet politiek niet belangrijk", repliceerde de VVD-er mr. Van Riel. „Als de fractieleider van do PvdA, ir. Vos, het nu had gezegd. Ir. Vos: „Ik wens niet tegen mijn fractie genoot te worden uitgespeeld". Dallas News Minister Luns zei een onderzoek te hebben ingesteld naar de toezending aan het Algemeen Handelsblad van een arti kel in het Amerikaanse blad Dallas News, waarin dc N. Guinea-politiek van mr. Luns werd geprezen en de Kennedy- administratie gelaakt omdat ze die poli tiek destijds niet heeft gesteund. De voor lichtingsdienst van buitenlandse zaken blijkt dit artikel te hebben verspreid. „De dienst dacht in mijn geest te handelen", aldus de minister. Hij achtte zich wel verantwoordelijk voor, maar niet mede plichtig aan de verspreiding, die buiten zijn medeweten en voorkennis heeft plaatsgevonden. „Ik betreur het, dat mijn apparaat dit heeft gedaan". Mr. De Niet nam zoals te verwachten was, aanstoot aan de opmerking van de minister, dat de voorlichtingsdienst in zijn geest dacht te handelen. „Een onthullende mede deling, na een dertienjarig minister schap", aldus de socialistische senator. Natuurlijk werd bij de replieken ook nog druk nagekaart over de gift aan het Defence and Aid Fund. De woordvoerders van KVP, ARP en CHU hielden vol, dat dit gebaar de mogelijkheden van een gesprek met Zuid-Afrika aanzienlijk kan verkleinen. Zij geloofden nog in de mo gelijkheid van een dialoog mot Zuid- Afrika. Mr Luns zei óók voorstander van zo'n dialoog te zijn. Hij wilde evenmin de hoop opgeven en deelde mee onlangs op hoog niveau met Zuid-Afrika te heb ben gesproken. Mr. De Niet wees het begrip „stamverwantschap", waarop de heren De Quay, Berghuis en Van Hulst zich hadden beroepen, af als argument voor een gematigde politiek jegens Zuid- Afrika. Tweede staat^secretaris Dr. De Quay wilde nog weten of de nieuwe staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. Van der Stoel alleen wordt be noemd omdat dat politiek zo uitkomt, of omdat er inderdaad behoefte bestaat aan een tweede onderminister ter assistentie van mr. Luns. De minister volstond met de mededeling, dat by de laatste kabi netsformatie over de benoeming van staatssecretarissen meer bindende afspra ken zijn gemaakt dan vroeger het geval, was. Uit gesprekken was hem gebleken, dat er tussen hem en mr. v. d. Stoel „een. heid van opvatting" bestaat. „Als er een conflict komt met een staatssecretaris (eventueel ook met staatssecretaris De Block, met wie ik overigens meer dan dragelijk kan opschieten), dan is er maar één oplossing: dan gaat de minister niet weg". Na te hebben meegedeeld dat hem vanuit de Dominicaanse republiek ver zoeken tot erkenning van de regeringen- Caamano en -Imbert hadden bereikt (de regering is nog niet in staat daarover een beslissing te nemen), besloot de minister het debat met de opmerking, dat hij ln de komende tijd zijn taak opgewekt hoopt te kunnen vervullen. En inderdaad deed hij gistermiddag nog enkele pogingen te bewijzen, dat hij zijn spreekwoor delijke gevoel voor humor niet had ver loren

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7